Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Hammerfest - Hámmerfeasta gjekk frå kode 5406 til 5603. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Troms og Finnmark - Romsa ja Finnmárku - Tromssa ja Finmarkku til Finnmark - Finnmárku - Finmarkku. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Kristelig FolkepartiOrdførar
Terje Rogde (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 1 993 932 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 28,8 % | 39,9 % | 29,9 % | −11,1 |
| Inntekts- og formuesskatt | 25,2 % | 19,9 % | 36,0 % | +5,3 |
| Sals- og leigeinntekter | 15,3 % | 12,1 % | 12,0 % | +3,2 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 12,0 % | 16,5 % | 12,3 % | −4,6 |
| Eigedomsskatt | 11,0 % | 2,4 % | 2,7 % | +8,5 |
| Andre overføringar frå staten | 6,0 % | 6,6 % | 4,3 % | −0,6 |
| Brukarbetalingar | 1,9 % | 2,5 % | 2,5 % | −0,6 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Eigedomsskatt
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Finnmark
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 1 443 042 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 38,2 % | 37,3 % | 34,9 % | +0,9 |
| Grunnskule | 17,5 % | 15,6 % | 19,9 % | +1,9 |
| Eigedomsforvaltning | 11,1 % | 9,0 % | 8,0 % | +2,2 |
| Barnehage | 11,0 % | 8,7 % | 12,9 % | +2,3 |
| Administrasjon | 5,4 % | 10,3 % | 5,7 % | −4,9 |
| Sosialsektoren | 4,3 % | 3,2 % | 6,0 % | +1,0 |
| Kultur | 3,8 % | 3,3 % | 3,6 % | +0,5 |
| Barnevern | 3,2 % | 3,6 % | 3,4 % | −0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 2,1 % | 1,9 % | 1,2 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,4 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,2 |
| Politisk styring | 0,9 % | 1,6 % | 0,6 % | −0,8 |
| Kyrkje | 0,7 % | 1,1 % | 0,8 % | −0,4 |
| Næringsforvaltning | 0,3 % | 0,5 % | 0,0 % | −0,2 |
| Samferdsel | 0,1 % | 1,9 % | 1,4 % | −1,8 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Kultur
- Barnevern
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Finnmark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 147 574 | 173 001 | 176 543 | 178 672 | 162 835 | 169 066 | 11,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −12 638 | −3 710 | −3 281 | −9 247 | −10 171 | −13 057 | — |
| Grunnskule | 216 394 | 244 354 | 242 442 | 256 453 | 258 006 | 265 978 | 17,5 % |
| Helse og omsorg | 365 283 | 400 697 | 512 886 | 553 690 | 543 132 | 581 007 | 38,2 % |
| Samferdsel | 30 196 | 39 872 | 36 876 | 38 201 | 25 576 | 2 087 | 0,1 % |
| Barnehage | 119 233 | 122 580 | 126 419 | 146 336 | 145 382 | 166 499 | 11,0 % |
| Kultur | 82 506 | 61 601 | 65 378 | 62 020 | 52 366 | 57 952 | 3,8 % |
| Kommunale bustader | 1 659 | −315 | −1 889 | −5 959 | −6 042 | −6 703 | — |
| Næringsforvaltning | 7 032 | 11 349 | 10 871 | 5 988 | 3 781 | 4 349 | 0,3 % |
| Administrasjon | 111 592 | 114 327 | 105 430 | 111 227 | 93 617 | 82 269 | 5,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 12 354 | 14 440 | 15 102 | 14 807 | 18 258 | 21 793 | 1,4 % |
| Sosialsektoren | 55 148 | 55 980 | 67 466 | 81 931 | 60 085 | 64 906 | 4,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 26 534 | 28 824 | 29 560 | 31 167 | 30 785 | 31 763 | 2,1 % |
| Kyrkje | 9 877 | 9 146 | 8 643 | 11 859 | 10 576 | 10 263 | 0,7 % |
| Barnevern | 37 448 | 37 207 | 46 299 | 52 909 | 51 101 | 49 198 | 3,2 % |
| Fellesutgifter | −4 645 | −57 869 | −50 495 | −109 455 | −45 604 | −57 357 | — |
| Politisk styring | 12 857 | 13 282 | 12 660 | 13 710 | 11 706 | 13 029 | 0,9 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 218 404 | 1 264 766 | 1 400 910 | 1 434 309 | 1 405 389 | 1 443 042 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 140 897 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Samferdsel | 32,4 % | 15,0 % | 8,1 % | +17,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 20,4 % | 2,1 % | 1,6 % | +18,3 |
| Kommunale bustader | 15,3 % | 6,0 % | 7,5 % | +9,4 |
| Eigedomsforvaltning | 12,4 % | 21,4 % | 25,4 % | −9,0 |
| Helse og omsorg | 11,4 % | 10,4 % | 6,7 % | +1,0 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 6,7 % | 17,7 % | 23,2 % | −11,0 |
| Kultur | 0,7 % | 3,9 % | 6,1 % | −3,2 |
| Administrasjon | 0,4 % | 4,0 % | 2,3 % | −3,6 |
| Næringsforvaltning | 0,2 % | 2,1 % | 1,5 % | −1,9 |
| Kyrkje | 0,2 % | 1,8 % | 0,9 % | −1,7 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kultur
- Administrasjon
- Næringsforvaltning
- Kyrkje
- Grunnskule
- Barnehage
- Plan, byggesak og miljø
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Finnmark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 123 580 | 275 153 | 65 805 | 8 276 | 14 129 | 17 405 | 12,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 55 107 | 41 393 | 32 299 | 32 490 | 10 255 | 9 399 | 6,7 % |
| Grunnskule | 57 022 | 153 234 | 31 489 | 1 602 | 138 | 0 | — |
| Helse og omsorg | 31 249 | 114 380 | 117 568 | 69 812 | 48 254 | 16 010 | 11,4 % |
| Samferdsel | 202 583 | 114 231 | 213 320 | 245 814 | 122 663 | 45 630 | 32,4 % |
| Barnehage | 5 150 | 29 230 | 9 515 | 320 | 0 | 0 | — |
| Kultur | 3 119 | 19 222 | 8 144 | 6 225 | 3 329 | 986 | 0,7 % |
| Kommunale bustader | 15 592 | 9 837 | 21 448 | 7 955 | 4 096 | 21 576 | 15,3 % |
| Næringsforvaltning | 2 426 | 1 951 | 1 165 | 384 | 8 | 325 | 0,2 % |
| Administrasjon | 31 039 | 7 575 | 11 998 | 2 218 | 409 | 619 | 0,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 0 | 419 | 25 208 | 13 700 | 9 291 | 0 | — |
| Sosialsektoren | 0 | 300 | 817 | 214 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 1 024 | 5 316 | 572 | 8 892 | 937 | 28 724 | 20,4 % |
| Kyrkje | 2 569 | 81 | 63 | 77 | 88 | 223 | 0,2 % |
| Barnevern | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 530 496 | 772 322 | 539 411 | 397 979 | 213 597 | 140 897 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
254 mill. kr
253 762 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
12,7 %
Fylke: 19,0 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,44
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,45 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−96 mill. kr
-27 %
Utan premieavvik 2025
−36 mill. kr
−1,8 % av driftsinntektene
Fylke: 11,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
430 mill. kr
minus 176 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (18 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
289 mill. kr
av ein arbeidskapital på 254 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
114,0 %
2020: 19,4 %
Fylke og land 2025
47,1 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
+53,0 pp
+94,6 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
4,7 %
2024: 5,4 %
Disposisjonsfond 2025
94 mill. kr
94 193 tusen kr
Fylke og land 2025
8,9 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−0,7 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
232 mill. kr
232 005 tusen kr
Andel av driftsinntektene
11,6 %
2024: 12,3 %
Fylke og land 2025
15,8 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
41 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 94 193 | 40,6 % |
| Bundne driftsfond | 50 096 | 21,6 % |
| Ubunde investeringsfond | 4 946 | 2,1 % |
| Bundne investeringsfond | 82 770 | 35,7 % |
| Sum fond | 232 005 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
134 mill. kr
11 824 kr per innbyggjar
36 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,95 %
av 2 707 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,82 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
110 mill. kr
etter 22 mill. kr i renteinntekter og 2 mill. kr i utbytte
4,06 % av lånegjelda
Avdrag på lån
98 mill. kr
3,62 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 27,6 år
Renter og avdrag i alt
232 mill. kr
20 471 kr per innbyggjar
12,44 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (2 707 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
27 mill. kr
2 390 kr per innbyggjar · 1,45 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
54 mill. kr
4 781 kr per innbyggjar · 2,90 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
81 mill. kr
7 171 kr per innbyggjar · 4,36 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 225 546 kr i 2020 til 239 031 kr i 2025 – ein vekst på 6,0 % (13 485 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
239 031 kr
2 707 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
333 446 kr
3 776 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
94 416 kr
39,5 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,95 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 2 707 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
134 mill. kr
Med 5,3 %
143 mill. kr
Endring per innbyggjar
+845 kr
Del av driftsinntektene
+0,51 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 10 mill. kr meir i året enn i dag – 845 kr per innbyggjar, eller om lag 11 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 6 av 18 i fylket (høgast: Vadsø 5,70 % · lågast: Loppa 3,28 % · median 4,57 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 7 av 18 i fylket (høgast: Kárásjohka - Karasjok 339 651 kr · lågast: Porsanger - Porsángu - Porsanki 100 961 kr · median 193 047 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Båtsfjord 426 102 kr · lågast: Porsanger - Porsángu - Porsanki 100 961 kr · median 208 717 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 5 av 18 i fylket (høgast: Båtsfjord 26 565 kr · lågast: Porsanger - Porsángu - Porsanki 9 402 kr · median 15 134 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,40 % til 4,95 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 36 mill. kr til 134 mill. kr i året – ein endring på 98 mill. kr, eller 8 674 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
124 243 m²
+ 989 m² leigd = 125 232 m² i alt
Areal per innbyggjar
11,06 m²
11 324 innbyggjarar
Fylket: 8,60 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
27 kr
3 mill. kr i alt
Fylket: 55 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 146–268 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
77–153 mill. kr
6 813–13 533 kr per innbyggjar
616–1 224 kr per m²
Driftsutgifter per m²
666 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
193 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
57 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
13,3 %
netto til eigedomsforvaltning
560 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 5 av 16 i fylket (høgast: Gamvik 15,50 m² · lågast: Loppa 6,25 m² · median 9,47 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 14 av 16 i fylket (høgast: Hasvik 273 kr · lågast: Deatnu - Tana 22 kr · median 67 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 3 av 16 i fylket (høgast: Gamvik 17 862 kr · lågast: Hasvik 1 578 kr · median 9 457 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 77 mill. kr og 153 mill. kr – det vil seie 616–1 224 kr per kvadratmeter eller 6 813–13 533 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Hammerfest - Hámmerfeasta, 2020–2025.
2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 53,0 % frå 2021 til 2022
Frå 339 mill. kr til 160 mill. kr.
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Hammerfest - Hámmerfeasta rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
9. av 18
i fylket i 2025 · 2,44
Fylkessnitt: 2,45
Landssnitt: 2,82
Nr. 193 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
12. av 18
i fylket i 2025 · 12,7 %
Fylkessnitt: 19 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 280 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
12. av 18
i fylket i 2025 · 272,7 %
Fylkessnitt: 267,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 305 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
16. av 16
i fylket i 2025 · 114 %
Fylkessnitt: 47,1 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 325 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 4 395 590 | 161 935 | 67 990 |
| 2021 | — | — | — | 4 474 926 | 190 050 | 115 848 |
| 2022 | — | — | — | 4 580 223 | 247 407 | 129 487 |
| 2023 | — | — | — | 4 786 008 | 165 379 | 184 338 |
| 2024 | 1 913 853 | 1 767 529 | 199 468 | 4 937 777 | 186 852 | 230 570 |
| 2025 | 1 994 075 | 1 860 041 | 123 492 | 5 261 564 | 176 475 | 289 364 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
8,7 %
944 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
622
Landet 946 · Finnmark 571
Fastlegeavtalar
18
2 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
100
0 opne lister · 2,86 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Finnmark
- Hammerfest - Hámmerfeasta
- Landet
Innbyggjarar per fastlege
- Hammerfest - Hámmerfeasta
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 60 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 248 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 106 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
4,5 barn
2025
Finnmark: 5,0
Landet: 5,7
Nr. 10 av 18 i fylket (høgast: Kárásjohka - Karasjok 5,9 · lågast: Lebesby 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
484
Årsverk til grunnbemanning
153,2
Årsverk i alt
176,2
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
34,5 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
7,1 elevar
2025
Finnmark: 6,1
Landet: 8,8
Nr. 2 av 18 i fylket (høgast: Båtsfjord 7,2 · lågast: Lebesby 3,6) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
1 185
Lærarårsverk
167,8
Lærarårsverk utan lange fråvær
156,0
Årsverk i sektoren
260,2
Av dei assistentårsverk
58,3
Elevar per årsverk i sektoren
4,6
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,52 brukarar
2025
Finnmark: 1,56
Landet: 1,72
Nr. 11 av 18 i fylket (høgast: Måsøy 2,70 · lågast: Alta 1,16) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,66
Brukarar av heimetenester
513
Brukarar av institusjonstenester
154
Årsverk i helse og omsorg
515,7
Med helsefagleg utdanning
68,6 %
Innbyggjarar 80+
520
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 4,5 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,0 %), 2021 (41,5 %), 2022 (42,1 %), 2023 (38,5 %), 2024 (31,4 %), 2025 (34,5 %)
Siste år: 34,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Finnmark | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 153,2 | −0,7−0,5 % | −93−16,1 % | +7,7 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 167,8 | −14,1−7,8 % | −96−7,5 % | −58,1 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 515,7 | +15,9+3,2 % | −112−14,4 % | +10,3 % | +11,8 % |
Barnehage: 0,7 færre årsverk til grunnbemanning (−0,5 %) med færre barn med plass (−16,1 %). Grunnskule: 14,1 færre lærarårsverk (−7,8 %) med færre elevar (−7,5 %). Helse og omsorg: 15,9 fleire årsverk (+3,2 %) med færre tenestemottakarar (−14,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 153 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,5
Etter kutt
4,5
Finnmark
5,0
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 168 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
7,1
Etter kutt
7,1
Finnmark
6,1
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 516 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,52
Etter kutt
1,52
Finnmark
1,56
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
95,5 %
2025
Finnmark: 93,0
Landet: 94,5
Nr. 8 av 18 i fylket (høgast: Måsøy 102,5 · lågast: Lebesby 71,4)
Barn med plass
484
1–2 år
91,8 %
3–5 år
98,0 %
Barn 1–5 år
514
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
148,1 elevar
2025
Finnmark: 124,9
Landet: 247,9
Nr. 8 av 18 i fylket (høgast: Nordkapp 217,0 · lågast: Gamvik 26,0)
Elevar
1 185
Skular
8
Barn 6–15 år
1 279
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
54,8 plassar
2025
Finnmark: 36,5
Landet: 29,7
Nr. 1 av 18 i fylket (høgast: Hammerfest - Hámmerfeasta 54,8 · lågast: Loppa 20,0)
Sjukeheimsplassar
133
Omsorgsbustader
152
Innbyggjarar 80+
520
Berre sjukeheim per 100
25,6
Berre omsorgsbustad per 100
29,2
Av dei i bustad er 80+
32,9 %
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
17,7 plassar
2025
Finnmark: 17,4
Landet: 14,7
Nr. 12 av 18 i fylket (høgast: Måsøy 78,7 · lågast: Hasvik 1,7)
Elevplassar
298
Elevar
264
Barn 6–18 år
1 687
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Hammerfest - Hámmerfeasta veks frå 514 i 2025 til 515 i 2050 – ei endring på 0,2 %. Held kommunen dei 484 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 94,2 til 94,0 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 485 plassar – 1 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Hammerfest - Hámmerfeasta fell frå 1 279 i 2025 til 1 055 i 2050 – ei endring på −17,5 %. Med same del av barna i kommunal skule (92,7 %) blir det 978 elevar, ned 207 frå 1 185 i dag. Held kommunen dei 8 skulane ho har, fell snittet frå 148,1 til 122,2 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 6,6 skular – 1,4 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 148,1 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Hammerfest - Hámmerfeasta veks frå 520 i 2025 til 1 089 i 2050 – ei endring på 109,4 %. Held kommunen dei 285 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 54,8 til 26,2 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 597 plassar – 312 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
1 790
i Finnmark, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
4,9 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
441 personar (25 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
422 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Finnmark
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
59,6
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 33,7 · Eldre 25,9
Finnmark
63,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 33,9 · Eldre 29,3
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 4,5 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 3,6 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
42,2 år
+1,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 61,3
2040
43,9 år
+2,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 69,8
2050
45,1 år
+4,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 73,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Hammerfest - Hámmerfeasta, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,227
2020: 0,222
Fylke og land
0,220
Landet: 0,248
P90/P10
2,800
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,5 %
175 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
29,4 %
i dei tre lågaste gruppene · 30,3 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2018-2020 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landet
Barnefattigdom i Finnmark 2022-2024
Flest: Gamvik (23,1 %) · Færrast: Alta (5,7 %) · Hammerfest - Hámmerfeasta er nr. 11 av 18 (fylkessnitt 11,0 % · 975 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Finnmark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,320).
Hammerfest - Hámmerfeasta brukar
42 286 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
38 226 kr
barnefattigdom 11,0 %
Brukar mest
Berlevåg
47 323 kr · 15,3 % fattigdom
Brukar minst
Kárásjohka - Karasjok
28 069 kr · 11,9 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Gamvik | 23,1 % | 10 384 kr | 18 838 kr | 12 983 kr | 42 205 kr |
| Loppa | 18,6 % | 8 333 kr | 27 466 kr | 4 047 kr | 39 846 kr |
| Berlevåg | 15,3 % | 13 041 kr | 25 823 kr | 8 459 kr | 47 323 kr |
| Hasvik | 13,5 % | 10 818 kr | 27 370 kr | 5 649 kr | 43 837 kr |
| Guovdageaidnu - Kautokeino | 12,5 % | 11 551 kr | 21 724 kr | 2 409 kr | 35 684 kr |
| Vadsø | 11,9 % | 11 173 kr | 18 480 kr | 5 315 kr | 34 968 kr |
| Kárásjohka - Karasjok | 11,9 % | 10 976 kr | 14 971 kr | 2 122 kr | 28 069 kr |
| Nordkapp | 11,0 % | 11 658 kr | 16 984 kr | 5 499 kr | 34 141 kr |
| Måsøy | 9,6 % | 11 646 kr | 27 106 kr | 1 334 kr | 40 086 kr |
| Unjárga - Nesseby | 9,6 % | 11 684 kr | 24 919 kr | 2 432 kr | 39 035 kr |
| Hammerfest - Hámmerfeasta | 9,5 % | 14 617 kr | 23 350 kr | 4 319 kr | 42 286 kr |
| Vardø | 9,0 % | 9 378 kr | 19 308 kr | 3 940 kr | 32 626 kr |
| Deatnu - Tana | 8,6 % | 13 772 kr | 18 953 kr | 5 671 kr | 38 396 kr |
| Lebesby | 7,8 % | 8 809 kr | 26 100 kr | 4 118 kr | 39 027 kr |
| Båtsfjord | 7,3 % | 15 039 kr | 18 147 kr | 6 206 kr | 39 392 kr |
| Porsanger - Porsángu - Porsanki | 7,2 % | 12 051 kr | 18 800 kr | 6 061 kr | 36 912 kr |
| Sør-Varanger | 5,8 % | 11 658 kr | 19 955 kr | 2 705 kr | 34 318 kr |
| Alta | 5,7 % | 13 271 kr | 21 607 kr | 5 043 kr | 39 921 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Finnmark 2024
Jamnast: Guovdageaidnu - Kautokeino (0,202) · Skeivast: Gamvik (0,267) · Hammerfest - Hámmerfeasta er nr. 10 av 18 (fylkessnitt 0,227)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2020–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,0 prosentpoeng sidan 2020, mens dei høgaste tre har krympa 0,7 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Hammerfest - Hámmerfeasta i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Hammerfest - Hámmerfeasta blant dei 60 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
205. av 344
9,5 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
78. av 344
225 821 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
57. av 344
42 286 kr · på barn og unge
Gini 2024
130. av 358
0,227 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Hammerfest - Hámmerfeasta: nr. 205 av 344 med 9,5 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 11 338 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
41,1 år
median 40 år
Finnmark
42,2 år
median 42 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,1 år yngre enn fylket og 0,2 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78,9 % i arbeid
1,1 % registrerte arbeidslause · 10,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,9 % | 76,6 % | 76,7 % | +2,3 |
| Registrerte arbeidslause | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % | −0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 2,0 % | 2,5 % | 3,1 % | −0,5 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 10,6 % | 11,3 % | 10,3 % | −0,7 |
| AFP / alderspensjon | 1,5 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,8 % | 5,7 % | 5,8 % | −0,9 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Finnmark
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
77,8 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Finnmark 72,6 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 77,8 % | 72,6 % | 72,1 % | +5,2 |
| 80–99 % | 4,2 % | 5,2 % | 5,4 % | −1,0 |
| 60–79 % | 3,1 % | 3,9 % | 4,2 % | −0,8 |
| 40–59 % | 4,4 % | 6,3 % | 6,0 % | −1,9 |
| 20–39 % | 4,2 % | 5,4 % | 5,7 % | −1,2 |
| 0–19 % | 6,3 % | 6,6 % | 6,6 % | −0,3 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
6 522
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
6 159
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
105,9 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 95 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
5 521
89,6 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
638
personar · 10,4 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 17,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
1 001
personar · 15,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 12,8 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+363
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Finnmark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 486 til 638 personar (8,1 % → 10,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 503 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (638 utpendlarar)
- Alta196 (30,7 %)
- Oslo - Oslove57 (8,9 %)
- Tromsø48 (7,5 %)
- Sokkelen sør for 62 grader N47 (7,4 %)
- Bergen28 (4,4 %)
- Trondheim - Tråante15 (2,4 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (1 001 innpendlarar)
- Alta133 (13,3 %)
- Oslo - Oslove43 (4,3 %)
- Tromsø41 (4,1 %)
- Karmøy39 (3,9 %)
- Haugesund35 (3,5 %)
- Sør-Varanger35 (3,5 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (1 735 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +488 arbeidsplassar (+8,1 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bergverk og utvinning | 542 | 848 | +306 | +56,5 % |
| Bygg og anlegg | 413 | 558 | +145 | +35,1 % |
| Overnatting og servering | 182 | 294 | +112 | +61,5 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 128 | 231 | +103 | +80,5 % |
| Varehandel | 528 | 542 | +14 | +2,7 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 96 | 109 | +13 | +13,5 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 147 | 156 | +9 | +6,1 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 52 | 57 | +5 | +9,6 % |
| Industri | 269 | 266 | −3 | −1,1 % |
| Finans og forsikring | 27 | 19 | −8 | −29,6 % |
| Transport og lagring | 472 | 458 | −14 | −3,0 % |
| Personleg tenesteyting | 187 | 172 | −15 | −8,0 % |
| Undervisning | 458 | 427 | −31 | −6,8 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 317 | 277 | −40 | −12,6 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 398 | 350 | −48 | −12,1 % |
| Helse- og sosialtenester | 1 795 | 1 735 | −60 | −3,3 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Bergverk og utvinning
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Transport og lagring
- Undervisning
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Finnmark | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 5 626 | 839 900 kr | 681 600 kr | 658 000 kr | 676 100 kr | +0,8 % |
| Einebuande | 2 659 | 523 400 kr | 428 900 kr | 398 700 kr | 397 500 kr | +7,9 % |
| Par utan barn | 1 153 | 1 130 100 kr | 920 900 kr | 870 500 kr | 860 000 kr | +7,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 881 | 1 528 000 kr | 1 197 700 kr | 1 140 800 kr | 1 141 700 kr | +4,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 293 | 785 600 kr | 654 700 kr | 593 700 kr | 568 200 kr | +15,2 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
923 300 kr
Landet: 1 000 800 kr (−7,7 %)
Gjeld, median
479 000 kr
Landet: 415 800 kr (+15,2 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 167 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−34,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
315 600 kr
Landet: 378 800 kr (−16,7 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,48 – landet 1,61
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 938 kr
Finnmark 12 009 kr · Landet 12 828 kr
190 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−971 kr
Utbetalinga er 92,5 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 638 kr
143,8 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Finnmark
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
394
Del av befolkninga
3,5 %
Barn i familiar med sosialhjelp
200
Gjennomsnittleg stønadstid
4,2 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
112
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
5,0 md
Samla stønadssum
19 806 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
16
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Finnmark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
63,7
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 155 251 kr/år | 174 537 kr/år | −11,0 % billigere |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 26 794 kr/m² | 55 627 kr/m² | −51,8 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 13 743 kr/år | 18 029 kr/år | −23,8 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 448 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −68,6 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,8 % · leige 2-roms 15,2 %
155 251 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
26 794 kr/m²
Alle bustadtypar · 40 omsetningar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
13 743 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 681 600 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
155 251 kr
+0,5 % frå 2024 (154 457 kr)
Snitt Finnmark
148 648 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader72 224 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi12 265 kr
- Kommunale avgifter15 349 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 379 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Finnmark
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
22,8 %
155 251 kr av 681 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
15,2 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 681 600 kr | 22,8 % | 15,2 % |
| Einebuande | 428 900 kr | 36,2 % | 24,2 % |
| Par utan barn | 920 900 kr | 16,9 % | 11,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 197 700 kr | 13,0 % | 8,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 654 700 kr | 23,7 % | 15,9 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
26 794 kr/m²
40 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
23 845 kr/m²
18 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
24 658 kr/m²
12 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
34 666 kr/m²
10 salg
Landet: 71 644
Totalt 40 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Finnmark | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 26 794 | 33 386 | 55 627 |
| Einebustader | 23 845 | 25 587 | 29 924 |
| Småhus | 24 658 | 32 156 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 34 666 | 47 780 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 11 418.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
13 743 kr
+8,3 % frå 2025
Snitt Finnmark 2026
18 767 kr
Kommunen ligger 26,8 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 23,8 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Finnmark
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 421 | 2 469 | 2 839 | 3 549 | 4 081 | 4 612 |
| Avløp | 3 086 | 3 148 | 3 337 | 3 571 | 3 717 | 3 791 |
| Avfall | 3 682 | 3 571 | 3 750 | 4 013 | 4 413 | 4 722 |
| Feiing og tilsyn | 286 | 295 | 295 | 365 | 475 | 618 |
| Sum årsgebyr | 9 475 | 9 483 | 10 221 | 11 498 | 12 686 | 13 743 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 764 | 1 799 | 1 907 | 2 040 | 3 759 | 1 916 |
| Vatn per m³ | 11,7 | 11,9 | — | — | — | — |
| Avløp per m³ | 8,3 | 8,5 | — | — | — | — |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 33 401 | 33 401 | 33 401 | 33 401 | 33 401 | 33 401 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 20 044 | 20 044 | 20 044 | 20 044 | 20 044 | 23 633 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno