Rindal kommunevåpen

Rindal

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2019: Rindal gjekk frå kode 1567 til 5061. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2019: kommunen gjekk frå Møre og Romsdal til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet

Ordførar

Mildrid Kattem Aune (Sp)

Kommunenummer

5061

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

295 824

tusen kr

Utgifter

283 829

tusen kr

Driftsmargin

4,05%

Investeringar

12 078

tusen kr

Eigedelar

842 743

tusen kr

Total gjeld

660 357

tusen kr

(Lån: 618 473 + Gjeld: 41 884)

Gjeldsandel

78,36%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

2 372 kr

Totale inntekter

9 870

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k75k150k225k300k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000k0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 213 838 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg39,2 %34,4 %34,9 %+4,8
Grunnskule13,4 %18,4 %19,9 %−5,0
Barnehage10,9 %11,0 %12,9 %−0,1
Administrasjon9,9 %8,4 %5,7 %+1,4
Eigedomsforvaltning9,3 %8,3 %8,0 %+1,0
Sosialsektoren4,3 %4,7 %6,0 %−0,4
Kultur3,5 %3,5 %3,6 %+0,1
Barnevern2,0 %2,8 %3,4 %−0,8
Samferdsel1,9 %2,2 %1,4 %−0,3
Politisk styring1,5 %1,2 %0,6 %+0,4
Plan, byggesak og miljø1,5 %1,2 %1,3 %+0,3
Brann- og ulykkesvern1,5 %1,6 %1,2 %−0,1
Kyrkje1,1 %0,9 %0,8 %+0,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025060k120k180k240k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningFellesutgifterKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning16 52118 38818 90219 69017 69121 3489,3 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−1 353−897−2 077−927−201−1 309—
Grunnskule24 87525 37726 11127 16230 59030 92713,4 %
Helse og omsorg71 20983 99478 40880 67082 04890 19039,2 %
Samferdsel3 7973 3593 5485 1333 8294 3951,9 %
Barnehage17 25219 55919 66421 04021 64224 99310,9 %
Kultur6 7847 5197 4677 6387 3968 1393,5 %
Kommunale bustader−972−623−673−1 046−144−1 262—
Næringsforvaltning−2213 8276 3462 863−4 562−1 993—
Administrasjon15 61917 76918 04223 71020 18022 7239,9 %
Plan, byggesak og miljø1 4471 7361 4372 0742 3503 5061,5 %
Sosialsektoren3 1432 8513 7547 3089 2639 7994,3 %
Brann- og ulykkesvern2 2262 6852 7703 3423 3093 4211,5 %
Kyrkje2 3142 2002 2842 4342 7212 6421,1 %
Barnevern3 3613 5993 9074 4794 8584 6072,0 %
Fellesutgifter−987−10 199−5 865−18 719−7 946−11 819—
Politisk styring3 2663 0872 9693 2493 5593 5311,5 %
Sum netto driftsutgifter168 281184 231186 994190 100196 583213 838100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 12 553 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg36,7 %9,9 %6,7 %+26,7
Samferdsel27,3 %8,7 %8,1 %+18,6
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)13,3 %17,6 %23,2 %−4,3
Kultur9,0 %3,5 %6,1 %+5,5
Kommunale bustader8,8 %9,5 %7,5 %−0,8
Eigedomsforvaltning3,8 %22,9 %25,4 %−19,1
Næringsforvaltning1,2 %4,8 %1,5 %−3,6
Brann- og ulykkesvern0,0 %2,5 %1,6 %−2,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Samferdsel
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kultur
  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Næringsforvaltning
  • Brann- og ulykkesvern
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
20202021202220232024202509k18k27k36k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgSamferdselVatn, avløp, renovasjon (VAR)EigedomsforvaltningKommunale bustaderKulturGrunnskuleNæringsforvaltningKyrkjeBarnehageAdministrasjonBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning192192112 5221274753,8 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)91803225 7901 2841 67113,3 %
Grunnskule390008890—
Helse og omsorg481 26051415 3074 2744 60136,7 %
Samferdsel438431001 3173 43027,3 %
Barnehage000000—
Kultur92241 6082 6817131 1299,0 %
Kommunale bustader890414 72115 7581 0998,8 %
Næringsforvaltning3 4675445406 5441451,2 %
Administrasjon81863429716100—
Plan, byggesak og miljø000310—
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern2 3064631 725244 66430,0 %
Kyrkje0001263050—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter8 4073 3754 77231 19035 88612 553100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

64 mill. kr

64 491 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

21,8 %

19,2 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,54

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+21 mill. kr

+50 %

Utan premieavvik 2025

26 mill. kr

8,7 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

106 mill. kr

minus 42 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

39 mill. kr

av ein arbeidskapital på 64 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

60,2 %

2020: 34,0 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−0,8 pp

+26,2 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

13,2 %

2020: 11,0 %

Disposisjonsfond 2025

39 mill. kr

39 167 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+2,2 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

59 mill. kr

58 595 tusen kr

Andel av driftsinntektene

19,8 %

2020: 17,8 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

67 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond39 16766,8 %
Bundne driftsfond14 65125,0 %
Ubunde investeringsfond4 7528,1 %
Bundne investeringsfond250,0 %
Sum fond58 595100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

9 mill. kr

4 892 kr per innbyggjar

3 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,99 %

av 190 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

5 mill. kr

etter 3 mill. kr i renteinntekter og 2 mill. kr i utbytte

2,73 % av lånegjelda

Avdrag på lån

11 mill. kr

5,54 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 18,1 år

Renter og avdrag i alt

20 mill. kr

10 320 kr per innbyggjar

6,94 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (190 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

2 mill. kr

980 kr per innbyggjar · 0,66 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

4 mill. kr

1 960 kr per innbyggjar · 1,32 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

6 mill. kr

2 940 kr per innbyggjar · 1,98 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 81 508 kr i 2020 til 98 010 kr i 2025 – ein vekst på 20,2 % (16 502 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

98 010 kr

190 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

98 010 kr

190 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,99 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 190 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

9 mill. kr

Med 5,3 %

10 mill. kr

Endring per innbyggjar

+302 kr

Del av driftsinntektene

+0,20 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 1 mill. kr meir i året enn i dag – 302 kr per innbyggjar, eller om lag 1 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 5 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 37 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.5 mill.10 mill.15 mill.20 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,58 % til 4,99 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 3 mill. kr til 9 mill. kr i året – ein endring på 7 mill. kr, eller 3 606 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

15 914 m²

+ 0 m² leigd = 15 914 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,22 m²

1 937 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

252 kr

4 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 0–43 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

0–12 mill. kr

0–6 035 kr per innbyggjar

0–735 kr per m²

Driftsutgifter per m²

1 068 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

325 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

175 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

11,1 %

netto til eigedomsforvaltning

0 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 13 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 35 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k2k3k5k6kInstitusjonslokaleSkulelokaleBarnehagelokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k5k9k14k18k04813Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025080160240320Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320242025−3 mill.−2 mill.0 mill.2 mill.3 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 12 mill. kr – det vil seie 0–735 kr per kvadratmeter eller 0–6 035 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Rindal, 2020–2025.

Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2020–2025.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Rindal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

23. av 38

i fylket i 2025 · 2,54

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 184 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
22.Grong2,58
23.Rindal2,54
24.Heim2,43
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

22. av 38

i fylket i 2025 · 21,8 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 182 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
21.Indre Fosen23,8 %
22.Rindal21,8 %
23.Lierne20,7 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

11. av 38

i fylket i 2025 · 223,2 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 135 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
10.Snåase - Snåsa222,3 %
11.Rindal223,2 %
12.Meråker224,4 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

31. av 37

i fylket i 2025 · 60,2 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 264 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
30.Rennebu56,2 %
31.Rindal60,2 %
32.Ørland60,8 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020224 615225 1678 215478 70823 85814 651
2021231 185238 2563 356464 25027 42613 626
2022236 692239 4994 561490 32234 49413 506
2023250 333246 21028 668523 38338 63526 023
2024279 568269 16635 759567 87641 60730 593
2025295 824283 82912 078618 47341 88438 808

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

523

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

4

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

99

0 opne lister · 2,69 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Rindal
  • Trøndelag
20192020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Rindal
201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 302 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 284 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 52 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2019–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,1 barn

2025

Trøndelag: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 26 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

80

Årsverk til grunnbemanning

21,2

Årsverk i alt

24,2

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

46,2 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201920192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,4 elevar

2025

Trøndelag: 9,2

Landet: 8,8

Nr. 17 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

216

Lærarårsverk

25,8

Lærarårsverk utan lange fråvær

23,1

Årsverk i sektoren

34,6

Av dei assistentårsverk

5,7

Elevar per årsverk i sektoren

6,2

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2019201920202021202220232024202557910

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,64 brukarar

2025

Trøndelag: 1,91

Landet: 1,72

Nr. 32 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,61

Brukarar av heimetenester

100

Brukarar av institusjonstenester

19

Årsverk i helse og omsorg

92,9

Med helsefagleg utdanning

80,8 %

Innbyggjarar 80+

152

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201920192020202120222023202420251,31,61,92,4

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,1 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 46,2 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning21,2−0,8−3,6 %−16−16,7 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk25,8−0,5−1,9 %+5+2,4 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk92,9−15,8−14,5 %−20−14,4 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 0,8 færre årsverk til grunnbemanning (−3,6 %) med færre barn med plass (−16,7 %). Grunnskule: 0,5 færre lærarårsverk (−1,9 %) med fleire elevar (+2,4 %). Helse og omsorg: 15,8 færre årsverk (−14,5 %) med færre tenestemottakarar (−14,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 21 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,1

Etter kutt

5,1

Trøndelag

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 26 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,4

Etter kutt

8,4

Trøndelag

9,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 93 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,64

Etter kutt

1,64

Trøndelag

1,91

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 20192019202020212022202320242025055110165220

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

87,9 %

2025

Trøndelag: 96,3

Landet: 94,5

Nr. 35 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)

Barn med plass

80

1–2 år

74,4 %

3–5 år

98,1 %

Barn 1–5 år

91

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2019201920202021202220232024202587909397

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

216,0 elevar

2025

Trøndelag: 234,9

Landet: 247,9

Nr. 9 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)

Elevar

216

Skular

1

Barn 6–15 år

207

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20192019202020212022202320242025205220235251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

38,2 plassar

2025

Trøndelag: 28,7

Landet: 29,7

Nr. 11 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)

Sjukeheimsplassar

19

Omsorgsbustader

39

Innbyggjarar 80+

152

Berre sjukeheim per 100

12,5

Berre omsorgsbustad per 100

25,7

Av dei i bustad er 80+

66,7 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2019201920202021202220232024202517263551

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

0,0 plassar

2025

Trøndelag: 20,1

Landet: 14,7

Nr. 38 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

0

Elevar

0

Barn 6–18 år

270

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20192019202020212022202320242025−151122

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Rindal fell frå 91 i 2025 til 74 i 2050 – ei endring på −18,7 %. Held kommunen dei 80 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 87,9 til 108,1 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 65 plassar – 15 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002550751000255075100

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Rindal fell frå 207 i 2025 til 160 i 2050 – ei endring på −22,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (104,3 %) blir det 167 elevar, ned 49 frå 216 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 216,0 til 167,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 0,8 skular – 0,2 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050055110165220075150225281

Den raude stipla linja er dagens snitt på 216,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Rindal veks frå 152 i 2025 til 245 i 2050 – ei endring på 61,2 %. Held kommunen dei 58 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 38,2 til 23,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 94 plassar – 36 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500651301952600306090118

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2019200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−8,38%

Frå 1 958 til 1 794

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,5k1k1,5k2k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

81,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,4 · Eldre 44,1

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 17,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 17,1 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet0255075100

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

46,8 år

+1,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 83,2

2040

48,5 år

+3,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 96,4

2050

49,6 år

+4,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 107,1

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2019202020262030203520402045205038424651i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Rindal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,182

2013: 0,174

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,300

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

6,3 %

20 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

27,9 %

i dei tre lågaste gruppene · 28,7 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,140,1750,210,2450,28Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr7,7 %−2,3 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,0 %−1,0 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr13,3 %+3,3 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr12,1 %+2,1 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,8 %−1,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,8 %−2,2 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Rindal er nr. 30 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Rindal brukar

31 280 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Rindal er nr. 2 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 2,0 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,7 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Kvar ligg Rindal i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Rindal blant dei 93 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

320. av 344

6,3 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

287. av 344

166 283 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

304. av 344

31 280 kr · på barn og unge

Gini 2024

357. av 358

0,182 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Rindal: nr. 320 av 344 med 6,3 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,1%
48,9%
Menn: 1 000Kvinner: 958

Aldersfordeling

0-5 år
5,3%
6-12 år
7,7%
13-15 år
3,3%
16-19 år
4,5%
20-44 år
26,4%
45-66 år
28,7%
67-79 år
16,3%
80+ år
7,8%

Totalt: 1 958 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

45,5 år

median 48 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 4,4 år eldre enn fylket og 4,2 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

488 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

828 000 kr

Etter skatt: 674 700 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,24 personar

(873 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

81,4 % i arbeid

0,5 % registrerte arbeidslause · 11,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)81,4 %77,2 %76,7 %+4,2
Registrerte arbeidslause0,5 %1,2 %1,4 %−0,7
På arbeidsmarkedstiltak1,5 %1,5 %1,3 %0,0
Under utdanning2,0 %3,7 %3,1 %−1,7
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd11,3 %10,2 %10,3 %+1,1
AFP / alderspensjon0,7 %1,2 %1,3 %−0,5
Andre utanfor arbeidsstyrken2,6 %5,0 %5,8 %−2,4

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202575 %78 %81 %84 %87 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

63,7 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)63,7 %71,0 %72,1 %−7,3
80–99 %9,2 %6,0 %5,4 %+3,2
60–79 %5,3 %4,4 %4,2 %+0,9
40–59 %7,6 %6,0 %6,0 %+1,6
20–39 %6,0 %5,7 %5,7 %+0,3
0–19 %8,2 %7,0 %6,6 %+1,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

796

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

972

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

81,9 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

607

62,4 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

365

personar · 37,6 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

189

personar · 23,7 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−176

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2019–2025

Utpendlinga har auka frå 357 til 365 personar (34,6 % → 37,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 7 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
201920202021202220232024202504008001 2001 50030 %34 %38 %42 %44 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Kor pendlar innbyggjarane til? (365 utpendlarar)

  • Surnadal188 (51,5 %)
  • Orkland63 (17,3 %)
  • Trondheim - Tråante35 (9,6 %)
  • Sunndal14 (3,8 %)
  • Oslo - Oslove11 (3,0 %)
  • Heim7 (1,9 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (189 innpendlarar)

  • Surnadal79 (41,8 %)
  • Orkland53 (28,0 %)
  • Trondheim - Tråante23 (12,2 %)
  • Skaun6 (3,2 %)
  • Melhus4 (2,1 %)
  • Rennebu3 (1,6 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
055110165220Helse- og sosialtenesterBygg og anleggIndustriVarehandelJordbruk, skogbruk og fiskeTransport og lagringUndervisningTeknisk tenesteyting, eigedomForretningsmessig tenesteytingOffentleg administrasjon ogforsvarInformasjon og kommunikasjonPersonleg tenesteytingOvernatting og serveringFinans og forsikringElektrisitet, vatn og renovasjonBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (194 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Bygg og anlegg, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −48 arbeidsplassar (−5,7 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Teknisk tenesteyting, eigedom1931+12+63,2 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon07+7ny
Transport og lagring3437+3+8,8 %
Informasjon og kommunikasjon2022+2+10,0 %
Personleg tenesteyting1719+2+11,8 %
Finans og forsikring1112+1+9,1 %
Forretningsmessig tenesteyting2829+1+3,6 %
Bergverk og utvinning6600,0 %
Overnatting og servering1513−2−13,3 %
Offentleg administrasjon og forsvar3027−3−10,0 %
Bygg og anlegg144140−4−2,8 %
Industri9489−5−5,3 %
Undervisning3832−6−15,8 %
Varehandel8877−11−12,5 %
Helse- og sosialtenester205194−11−5,4 %
Jordbruk, skogbruk og fiske8753−34−39,1 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Industri
  • Varehandel
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Transport og lagring
20182019202020212022202320242025055110165220Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald873828 000 kr674 700 kr668 200 kr676 100 kr−0,2 %
Einebuande322484 500 kr383 400 kr391 600 kr397 500 kr−3,5 %
Par utan barn262961 400 kr770 700 kr830 100 kr860 000 kr−10,4 %
Par med barn 0-17 år1471 398 300 kr1 075 300 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−5,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år33756 200 kr603 100 kr566 800 kr568 200 kr+6,1 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
2019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2019

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

684 200 kr

Landet: 1 000 800 kr (−31,6 %)

Gjeld, median

155 000 kr

Landet: 415 800 kr (−62,7 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 302 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (−27,3 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

465 300 kr

Landet: 378 800 kr (+22,8 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,26 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 265 770 kr

Bruttoformue per hushald

2 409 995 kr

Bankinnskot per hushald

860 805 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 002 885 kr

1,85 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,85 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
2019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2019

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

11 184 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

131 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 725 kr

Utbetalinga er 86,6 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 884 kr

134,7 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

49

Del av befolkninga

2,5 %

Barn i familiar med sosialhjelp

24

Gjennomsnittleg stønadstid

6,1 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

25

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,4 md

Samla stønadssum

3 344 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

6

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

84,2

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−45 %−30 %−15 %0 %+15 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

153 979 kr/år174 537 kr/år−11,8 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

7 450 kr/mnd11 790 kr/mnd−36,8 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

19 637 kr/år18 029 kr/år+8,9 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 091 kr/mnd1 425 kr/mnd−23,4 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,8 % · leige 2-roms 13,3 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 674 700 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

153 979 kr

+0,7 % frå 2024 (152 971 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter22 270 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt2 620 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

22,8 %

153 979 kr av 674 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

13,3 %

89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald674 700 kr22,8 %13,3 %
Einebuande383 400 kr40,2 %23,3 %
Par utan barn770 700 kr20,0 %11,6 %
Par med barn 0-17 år1 075 300 kr14,3 %8,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år603 100 kr25,5 %14,8 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 22,8 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2019

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

7 450 kr

1 710 kr per m² per år

+4,6 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2019

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar
Estimat
6 9007 5007 9008 3008 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 1 921.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

19 637 kr

+6,3 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 3,8 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 8,9 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 6604 7144 9475 1845 4395 795
Avløp6 7906 8207 1497 6087 9928 472
Avfall3 3203 7704 0004 1004 4504 730
Feiing og tilsyn400520540567590640
Sum årsgebyr15 17015 82416 63617 45918 47119 637
Septiktømming (årsgebyr)1 3731 2101 2751 4851 8752 047
Vatn per m³88,38,899,29,7
Avløp per m³16,616,917,61919,821
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)14 13014 13014 13014 13014 13014 130
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)17 66017 66017 66017 66017 66017 660

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno