Hitra kommunevåpen

Hitra

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Slått saman i 2020: Hitra vart danna av Snillfjord og Hitra. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
RødtRødt
SenterpartietSenterpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti

Ordførar

John Lernes (Ap)

Kommunenummer

5056

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

760 258

tusen kr

Utgifter

796 858

tusen kr

Driftsmargin

−4,81%

Investeringar

305 453

tusen kr

Eigedelar

3 224 062

tusen kr

Total gjeld

2 573 174

tusen kr

(Lån: 2 451 562 + Gjeld: 121 612)

Gjeldsandel

79,81%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre kraftanlegg

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

16 003

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k200k400k600k800kSamanslåing 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,9M1,7M2,6M3,4M0%20%40%60%80%Samanslåing 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 592 879 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg35,0 %34,4 %34,9 %+0,6
Grunnskule20,0 %18,4 %19,9 %+1,6
Barnehage12,6 %11,0 %12,9 %+1,6
Administrasjon8,0 %8,4 %5,7 %−0,4
Eigedomsforvaltning6,9 %8,3 %8,0 %−1,5
Kultur3,8 %3,5 %3,6 %+0,3
Barnevern3,0 %2,8 %3,4 %+0,2
Sosialsektoren2,8 %4,7 %6,0 %−1,8
Brann- og ulykkesvern2,1 %1,6 %1,2 %+0,5
Samferdsel1,6 %2,2 %1,4 %−0,6
Politisk styring1,1 %1,2 %0,6 %−0,1
Plan, byggesak og miljø1,1 %1,2 %1,3 %−0,2
Næringsforvaltning0,7 %0,6 %0,0 %+0,1
Kommunale bustader0,7 %0,3 %0,5 %+0,4
Kyrkje0,7 %0,9 %0,8 %−0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Kultur
  • Barnevern
  • Sosialsektoren
  • Brann- og ulykkesvern
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Plan, byggesak og miljø
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Kyrkje
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800kSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningKommunale bustaderFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning32 44937 27838 03040 47041 90443 8336,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−7 100−13 238−4 129−1 695−5 861−17 756—
Grunnskule83 78497 53785 39389 929121 399127 96820,0 %
Helse og omsorg143 921153 944153 152186 010200 503223 67235,0 %
Samferdsel5 9217 8257 1827 6628 23410 2641,6 %
Barnehage44 13449 97453 76164 69068 85980 50212,6 %
Kultur16 70118 35620 20423 86624 15424 0653,8 %
Kommunale bustader−1 199−5803−1631 4194 2860,7 %
Næringsforvaltning4 0123 7826 0835 0144 3024 5450,7 %
Administrasjon29 67536 63239 87942 99046 83951 2678,0 %
Plan, byggesak og miljø2 4356 1557 6515 0075 7236 8041,1 %
Sosialsektoren14 72410 65229 34629 87217 06718 1872,8 %
Brann- og ulykkesvern7 0328 1109 14810 84414 03513 3252,1 %
Kyrkje3 5663 5023 5033 7773 9704 1870,7 %
Barnevern13 78716 81018 77918 49716 55419 1723,0 %
Fellesutgifter−5 492−23 525−22 001−46 307−23 203−28 486—
Politisk styring6 7426 3486 4207 5416 4637 0441,1 %
Sum netto driftsutgifter395 092420 137453 204488 004552 361592 879100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 519 575 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning41,2 %22,9 %25,4 %+18,3
Grunnskule35,9 %8,7 %11,9 %+27,2
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)7,3 %17,6 %23,2 %−10,3
Brann- og ulykkesvern4,2 %2,5 %1,6 %+1,7
Barnehage4,2 %3,6 %2,7 %+0,5
Kommunale bustader3,8 %9,5 %7,5 %−5,8
Samferdsel1,4 %8,7 %8,1 %−7,3
Helse og omsorg0,8 %9,9 %6,7 %−9,1
Næringsforvaltning0,4 %4,8 %1,5 %−4,3
Administrasjon0,4 %2,9 %2,3 %−2,5
Plan, byggesak og miljø0,4 %1,0 %1,9 %−0,6
Kyrkje0,0 %4,1 %0,9 %−4,0
Kultur0,0 %3,5 %6,1 %−3,5
Politisk styring0,0 %0,0 %0,0 %+0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Grunnskule
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnehage
  • Kommunale bustader
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Næringsforvaltning
  • Administrasjon
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Kultur
  • Politisk styring
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250150k300k450k600kSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %15 %30 %45 %60 %EigedomsforvaltningGrunnskuleVatn, avløp, renovasjon (VAR)Kommunale bustaderHelse og omsorgSamferdselBarnehageBrann- og ulykkesvernNæringsforvaltningKyrkjeKulturAdministrasjonPlan, byggesak og miljøSosialsektorenFellesutgifterPolitisk styringBarnevern
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning12 09625 74926 39222 756147 698214 12241,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)31 7287 90045 70433 32234 10038 0727,3 %
Grunnskule8 4113 3561 96414 470127 147186 48235,9 %
Helse og omsorg3 55922 62212 7123 49232 3314 2770,8 %
Samferdsel4 51629 3173 0113 68519 6647 2451,4 %
Barnehage2 8591115 3264 9323 71321 6074,2 %
Kultur991 3813146403 663820,0 %
Kommunale bustader15 6422 5903 10834 31733 24019 5033,8 %
Næringsforvaltning4 8136 2315 12221 7246 0882 1870,4 %
Administrasjon6 71110 2292 4313 4843 9072 0080,4 %
Plan, byggesak og miljø3755631 1793 4785991 9230,4 %
Sosialsektoren0000380—
Brann- og ulykkesvern1 91218 28516 9624 96985421 8894,2 %
Kyrkje6266253 1503 0006 3991240,0 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring00000540,0 %
Sum investeringsutgifter93 347128 859137 375154 269419 441519 575100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

228 mill. kr

228 460 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

30,1 %

37,3 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,88

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+10 mill. kr

+5 %

Utan premieavvik 2025

179 mill. kr

23,5 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

350 mill. kr

minus 122 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.100 mill.200 mill.300 mill.400 mill.Samanslåing 2020Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %Samanslåing 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,951,902,853,80Samanslåing 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

50 mill. kr

av ein arbeidskapital på 228 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

21,8 %

2020: 10,7 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−39,2 pp

+11,1 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

6,8 %

2020: 17,5 %

Disposisjonsfond 2025

52 mill. kr

51 739 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−10,7 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

173 mill. kr

172 928 tusen kr

Andel av driftsinntektene

22,7 %

2020: 32,0 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

30 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.60 mill.120 mill.180 mill.240 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond51 73929,9 %
Bundne driftsfond15 8289,2 %
Ubunde investeringsfond95 79755,4 %
Bundne investeringsfond9 5645,5 %
Sum fond172 928100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

59 mill. kr

10 825 kr per innbyggjar

17 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,91 %

av 1 500 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

40 mill. kr

etter 14 mill. kr i renteinntekter og 5 mill. kr i utbytte

2,67 % av lånegjelda

Avdrag på lån

50 mill. kr

3,35 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 29,9 år

Renter og avdrag i alt

109 mill. kr

20 109 kr per innbyggjar

14,88 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 500 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

15 mill. kr

2 771 kr per innbyggjar · 2,05 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

30 mill. kr

5 542 kr per innbyggjar · 4,10 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

45 mill. kr

8 313 kr per innbyggjar · 6,15 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 171 251 kr i 2020 til 277 094 kr i 2025 – ein vekst på 61,8 % (105 843 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

277 094 kr

1 500 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

277 094 kr

1 500 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Samanslåing 20202020202120222023202420250k70k140k210k280k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,91 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 500 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

59 mill. kr

Med 5,3 %

80 mill. kr

Endring per innbyggjar

+3 861 kr

Del av driftsinntektene

+2,86 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 21 mill. kr meir i året enn i dag – 3 861 kr per innbyggjar, eller om lag 25 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,00 % til 3,91 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 17 mill. kr til 59 mill. kr i året – ein endring på 41 mill. kr, eller 7 407 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

29 041 m²

+ 0 m² leigd = 29 041 m² i alt

Areal per innbyggjar

5,36 m²

5 414 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

51 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 122–244 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

17–41 mill. kr

3 136–7 487 kr per innbyggjar

585–1 396 kr per m²

Driftsutgifter per m²

786 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

271 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

140 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,0 %

netto til eigedomsforvaltning

564 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 28 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 24 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k7k11k14kSkulelokaleInstitusjonslokaleBarnehagelokaleAdministrasjonslokaleKulturbygg43,0 %36,9 %9,8 %7,4 %2,9 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Samanslåing 20202020202120222023202420250k20k40k60k80k051017

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Samanslåing 2020202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Samanslåing 2020202020212022202320242025−6 mill.0 mill.6 mill.11 mill.17 mill.

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 17 mill. kr og 41 mill. kr – det vil seie 585–1 396 kr per kvadratmeter eller 3 136–7 487 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Hitra, 2020–2025.

2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 17,5 % frå 2024 til 2025

Frå 277 mill. kr til 228 mill. kr – ein nedgang på 6,1 prosentpoeng av driftsinntektene (36,2 % → 30,1 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2025 · Kraftig fallFonda fall 22,8 % frå 2024 til 2025

Frå 224 mill. kr til 173 mill. kr – ein nedgang på 6,6 prosentpoeng av driftsinntektene (29,3 % → 22,7 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 23,1 % frå 2022 til 2023

Frå 262 mill. kr til 201 mill. kr – ein nedgang på 8,7 prosentpoeng av driftsinntektene (38,6 % → 29,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 24,2 % frå 2022 til 2023

Frå 216 mill. kr til 164 mill. kr – ein nedgang på 7,5 prosentpoeng av driftsinntektene (31,8 % → 24,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Markert fallFonda fall 5,8 % frå 2020 til 2021

Frå 187 mill. kr til 176 mill. kr – ein nedgang på 2,2 prosentpoeng av driftsinntektene (32,0 % → 29,8 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Hitra rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

18. av 38

i fylket i 2025 · 2,88

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 141 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
17.Melhus2,93
18.Hitra2,88
19.Overhalla2,87
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

15. av 38

i fylket i 2025 · 30,1 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 110 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
14.Frosta30,1 %
15.Hitra30,1 %
16.Midtre Gauldal25,9 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

38. av 38

i fylket i 2025 · 338,5 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 354 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
37.Frøya286,8 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

7. av 37

i fylket i 2025 · 21,8 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 88 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
6.Oppdal19 %
7.Hitra21,8 %
8.Trondheim - Tråante23,4 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020584 024541 32681 4441 543 87180 42323 325
2021590 645584 377103 3031 566 23488 89929 768
2022678 403632 421112 0271 676 68095 84132 270
2023672 923686 124131 8041 765 816110 46253 674
2024764 601742 033271 7432 071 916115 39857 997
2025760 258796 858305 4532 451 562121 61249 873

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

1 %

52 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

1 045

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

6

1 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

102

0 opne lister · 3,45 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Hitra
  • Landet
  • Trøndelag
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Hitra
  • Landet
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 105 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 38 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 201 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland1 502751696340285125114675854

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom1 490687564321200197162145134114

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Samanslåing 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

9,98%

Frå 5 323 til 5 854

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2k4k6k8k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Hitra, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,226

2013: 0,216

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

10,6 %

87 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

33,3 %

i dei tre lågaste gruppene · 24,2 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Samanslåing 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr12,0 %+2,0 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr11,4 %+1,4 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr7,8 %−2,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,9 %−3,1 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Hitra er nr. 9 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Hitra brukar

40 884 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Hitra er nr. 33 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 3,5 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,2 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Samanslåing 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Hitra i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Hitra blant dei 46 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

159. av 344

10,6 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

81. av 344

225 165 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

70. av 344

40 884 kr · på barn og unge

Gini 2024

136. av 358

0,226 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Hitra: nr. 159 av 344 med 10,6 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

52,7%
47,3%
Menn: 2 806Kvinner: 2 517

Aldersfordeling

0-5 år
6,4%
6-12 år
6,7%
13-15 år
3,1%
16-19 år
4,1%
20-44 år
32,8%
45-66 år
28,7%
67-79 år
13,2%
80+ år
5,0%

Totalt: 5 323 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

512 100

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

782 900 kr

Etter skatt: 619 000 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

1,96 personar

(2 715 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

76,3 % i arbeid

1,2 % registrerte arbeidslause · 10,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)76,3 %77,2 %76,7 %−0,9
Registrerte arbeidslause1,2 %1,2 %1,4 %0,0
På arbeidsmarkedstiltak1,8 %1,5 %1,3 %+0,3
Under utdanning1,5 %3,7 %3,1 %−2,2
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd10,5 %10,2 %10,3 %+0,3
AFP / alderspensjon1,3 %1,2 %1,3 %+0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken7,3 %5,0 %5,8 %+2,3

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Samanslåing 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

75,2 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)75,2 %71,0 %72,1 %+4,2
80–99 %7,1 %6,0 %5,4 %+1,1
60–79 %3,5 %4,4 %4,2 %−0,9
40–59 %5,3 %6,0 %6,0 %−0,7
20–39 %4,5 %5,7 %5,7 %−1,2
0–19 %4,4 %7,0 %6,6 %−2,6

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 764

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

2 867

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

96,4 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

2 206

76,9 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

661

personar · 23,1 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

558

personar · 20,2 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−103

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 529 til 661 personar (19,5 % → 23,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 109 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202505001 0001 5002 00015 %19 %23 %28 %Samanslåing 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (661 utpendlarar)

  • Frøya372 (56,3 %)
  • Trondheim - Tråante80 (12,1 %)
  • Orkland66 (10,0 %)
  • Oslo - Oslove19 (2,9 %)
  • Heim13 (2,0 %)
  • Ørland13 (2,0 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (558 innpendlarar)

  • Frøya243 (43,5 %)
  • Trondheim - Tråante100 (17,9 %)
  • Orkland73 (13,1 %)
  • Heim17 (3,0 %)
  • Aure12 (2,2 %)
  • Melhus11 (2,0 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0200400600800IndustriHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk og fiskeUndervisningBygg og anleggForretningsmessig tenesteytingVarehandelOffentleg administrasjon ogforsvarTransport og lagringOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringElektrisitet, vatn og renovasjonBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Industri (728 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +132 arbeidsplassar (+5,0 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Industri564728+164+29,1 %
Jordbruk, skogbruk og fiske228296+68+29,8 %
Offentleg administrasjon og forsvar78124+46+59,0 %
Helse- og sosialtenester430454+24+5,6 %
Undervisning209217+8+3,8 %
Personleg tenesteyting5962+3+5,1 %
Bergverk og utvinning87−1−12,5 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon1110−1−9,1 %
Finans og forsikring1614−2−12,5 %
Informasjon og kommunikasjon2825−3−10,7 %
Overnatting og servering8880−8−9,1 %
Transport og lagring10189−12−11,9 %
Teknisk tenesteyting, eigedom7156−15−21,1 %
Varehandel202186−16−7,9 %
Forretningsmessig tenesteyting228187−41−18,0 %
Bygg og anlegg297215−82−27,6 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Industri
  • Helse- og sosialtenester
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Undervisning
  • Bygg og anlegg
  • Forretningsmessig tenesteyting
2020202120222023202420250200400600800Samanslåing 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 715782 900 kr619 000 kr668 200 kr676 100 kr−8,4 %
Einebuande1 237485 400 kr386 500 kr391 600 kr397 500 kr−2,8 %
Par utan barn6351 040 300 kr823 600 kr830 100 kr860 000 kr−4,2 %
Par med barn 0-17 år4221 390 800 kr1 065 200 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−6,7 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år117694 400 kr565 300 kr566 800 kr568 200 kr−0,5 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

809 600 kr

Landet: 1 000 800 kr (−19,1 %)

Gjeld, median

324 800 kr

Landet: 415 800 kr (−21,9 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 185 900 kr

Landet: 1 792 100 kr (−33,8 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

301 300 kr

Landet: 378 800 kr (−20,5 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,42 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 311 552 kr

Bruttoformue per hushald

1 921 158 kr

Bankinnskot per hushald

488 106 kr

Bruttoinntekt per hushald

924 048 kr

1,62 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,62 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

14 081 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

310 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+1 172 kr

Utbetalinga er 109,1 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+5 781 kr

169,7 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

236

Del av befolkninga

4,2 %

Barn i familiar med sosialhjelp

138

Gjennomsnittleg stønadstid

4,4 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

73

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,4 md

Samla stønadssum

14 517 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

81,2

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−32 %−24 %−16 %−8 %0 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

165 640 kr/år174 537 kr/år−5,1 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

15 512 kr/år18 029 kr/år−14,0 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 003 kr/mnd1 425 kr/mnd−29,6 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 26,8 % · leige 2-roms 16,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 619 000 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

165 640 kr

+1,9 % frå 2024 (162 607 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader75 437 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter18 777 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

26,8 %

165 640 kr av 619 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,8 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald619 000 kr26,8 %16,8 %
Einebuande386 500 kr42,9 %26,9 %
Par utan barn823 600 kr20,1 %12,6 %
Par med barn 0-17 år1 065 200 kr15,6 %9,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år565 300 kr29,3 %18,4 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 26,8 %Samanslåing 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kSamanslåing 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 5 472.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

15 512 kr

−0,1 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 18,0 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 14,0 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 7644 7644 0674 3116 3606 042
Avløp4 0214 0214 1143 9304 3094 234
Avfall3 3203 7704 0004 1004 4504 730
Feiing og tilsyn487439396395412506
Sum årsgebyr12 59212 99412 57712 73615 53115 512
Septiktømming (årsgebyr)1 2031 2031 1751 2751 4251 577
Målarleige339339329390406420
Vatn per m³14,314,313,215,219,219,9
Avløp per m³121213,212,712,712,7
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)——7 165——8 877
Tilknytningsgebyr vatn (låg)7 1657 1657 1658 2398 5777 726
Tilknytningsgebyr vatn (høg)21 49321 49321 49424 71825 73126 632
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)——6 9697 1717 4657 726
Tilknytningsgebyr avløp (låg)6 9696 9698 711———

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno