Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2018: Lierne gjekk frå kode 1738 til 5042. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 191 080 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Helse og omsorg | 35,7 % |
| Grunnskule | 20,7 % |
| Administrasjon | 10,5 % |
| Eigedomsforvaltning | 8,8 % |
| Barnehage | 8,1 % |
| Sosialsektoren | 4,0 % |
| Samferdsel | 3,6 % |
| Kultur | 2,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1,7 % |
| Politisk styring | 1,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1,0 % |
| Kyrkje | 0,9 % |
| Barnevern | 0,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 0,5 % |
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Samferdsel
- Kultur
- Brann- og ulykkesvern
- Politisk styring
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Barnevern
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Fellesutgifter
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 14 786 | 15 146 | 15 632 | 18 149 | 17 153 | 18 618 | 8,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 108 | 269 | 968 | 674 | 1 129 | 968 | 0,5 % |
| Grunnskule | 29 757 | 32 753 | 32 857 | 36 492 | 37 629 | 43 603 | 20,7 % |
| Helse og omsorg | 52 180 | 53 319 | 57 330 | 65 621 | 67 538 | 75 020 | 35,7 % |
| Samferdsel | 6 176 | 6 099 | 6 415 | 6 541 | 7 326 | 7 587 | 3,6 % |
| Barnehage | 9 817 | 11 854 | 12 619 | 13 027 | 12 479 | 17 069 | 8,1 % |
| Kultur | 4 772 | 4 404 | 4 262 | 4 968 | 5 064 | 4 787 | 2,3 % |
| Kommunale bustader | −986 | −985 | −818 | −1 011 | −1 050 | −1 038 | — |
| Næringsforvaltning | −5 070 | 34 | −1 169 | −2 787 | 810 | −1 390 | — |
| Administrasjon | 17 399 | 17 239 | 16 812 | 20 138 | 18 819 | 22 198 | 10,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 812 | 1 444 | 1 388 | 1 475 | 2 132 | 2 030 | 1,0 % |
| Sosialsektoren | 4 426 | 4 233 | 4 574 | 7 592 | 9 552 | 8 458 | 4,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 626 | 2 996 | 3 020 | 3 430 | 3 272 | 3 544 | 1,7 % |
| Kyrkje | 1 756 | 1 756 | 1 656 | 2 155 | 1 880 | 1 941 | 0,9 % |
| Barnevern | 1 304 | 1 870 | 1 060 | 1 382 | 2 067 | 1 834 | 0,9 % |
| Fellesutgifter | −336 | −7 051 | −5 189 | −15 899 | 3 718 | −16 901 | — |
| Politisk styring | 1 772 | 1 747 | 2 064 | 2 730 | 2 679 | 2 752 | 1,3 % |
| Sum netto driftsutgifter | 142 299 | 147 127 | 153 481 | 164 677 | 192 197 | 191 080 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 10 969 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 43,5 % |
| Helse og omsorg | 36,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 5,6 % |
| Kultur | 4,3 % |
| Administrasjon | 2,6 % |
| Næringsforvaltning | 2,6 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1,9 % |
| Grunnskule | 1,6 % |
| Fellesutgifter | 0,7 % |
| Kommunale bustader | 0,4 % |
| Barnehage | 0,2 % |
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kultur
- Administrasjon
- Næringsforvaltning
- Brann- og ulykkesvern
- Grunnskule
- Fellesutgifter
- Kommunale bustader
- Barnehage
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Politisk styring
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 12 891 | 405 | −23 | 337 | 2 587 | 4 776 | 43,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 305 | 506 | 1 688 | 466 | 388 | 613 | 5,6 % |
| Grunnskule | 154 | 0 | 0 | 48 | 0 | 176 | 1,6 % |
| Helse og omsorg | 152 | 0 | 0 | 262 | 753 | 3 997 | 36,4 % |
| Samferdsel | 1 371 | 1 896 | 8 015 | 189 | 0 | 0 | — |
| Barnehage | 12 156 | 169 | 0 | 0 | 663 | 20 | 0,2 % |
| Kultur | 305 | 259 | 0 | 0 | 245 | 476 | 4,3 % |
| Kommunale bustader | 318 | 0 | 551 | 16 | 1 238 | 48 | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | 6 255 | 8 189 | 2 124 | 235 | 118 | 286 | 2,6 % |
| Administrasjon | 2 800 | 427 | 124 | 278 | 1 143 | 289 | 2,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 282 | 318 | 139 | 106 | 88 | 206 | 1,9 % |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 13 | 0 | 39 | 0 | 82 | 0,7 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 36 989 | 12 182 | 12 618 | 1 976 | 7 223 | 10 969 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
52 mill. kr
52 317 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
20,7 %
22,1 % i 2020
Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,64
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,01 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+5 mill. kr
+12 %
Utan premieavvik 2025
43 mill. kr
17,2 % av driftsinntektene
Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
84 mill. kr
minus 32 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
9 mill. kr
av ein arbeidskapital på 52 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
17,2 %
2020: 5,7 %
Fylke og land 2025
37,8 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−43,8 pp
+11,5 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
9,9 %
2020: 6,5 %
Disposisjonsfond 2025
25 mill. kr
24 889 tusen kr
Fylke og land 2025
12,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+3,4 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
47 mill. kr
47 172 tusen kr
Andel av driftsinntektene
18,7 %
2020: 17,2 %
Fylke og land 2025
21,5 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
53 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 24 889 | 52,8 % |
| Bundne driftsfond | 20 177 | 42,8 % |
| Ubunde investeringsfond | 1 939 | 4,1 % |
| Bundne investeringsfond | 167 | 0,4 % |
| Sum fond | 47 172 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
16 542 m²
+ 0 m² leigd = 16 542 m² i alt
Areal per innbyggjar
12,57 m²
1 316 innbyggjarar
Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
61 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 112–234 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
16–34 mill. kr
12 220–25 714 kr per innbyggjar
972–2 046 kr per m²
Driftsutgifter per m²
755 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
232 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
118 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
10,8 %
netto til eigedomsforvaltning
1 134 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 23 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 16 mill. kr og 34 mill. kr – det vil seie 972–2 046 kr per kvadratmeter eller 12 220–25 714 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lierne, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,9 % frå 2023 til 2024
Frå 61 mill. kr til 52 mill. kr – ein nedgang på 4,8 prosentpoeng av driftsinntektene (26,0 % → 21,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 17,5 % frå 2023 til 2024
Frå 53 mill. kr til 44 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (22,6 % → 18,1 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Lierne rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
21. av 38
i fylket i 2025 · 2,64
Fylkessnitt: 3,01
Landssnitt: 2,82
Nr. 170 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
23. av 38
i fylket i 2025 · 20,7 %
Fylkessnitt: 26,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 199 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
7. av 38
i fylket i 2025 · 210 %
Fylkessnitt: 242,7 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 89 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
5. av 37
i fylket i 2025 · 17,2 %
Fylkessnitt: 37,8 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 58 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 212 125 | 208 728 | 24 098 | 449 405 | 24 835 | 2 672 |
| 2021 | 214 736 | 210 511 | 11 777 | 435 583 | 26 724 | 5 733 |
| 2022 | 213 349 | 207 345 | 12 641 | 445 170 | 27 096 | 4 281 |
| 2023 | 236 143 | 227 761 | 1 639 | 450 606 | 32 836 | 16 578 |
| 2024 | 243 530 | 256 169 | 4 636 | 465 392 | 33 621 | 2 217 |
| 2025 | 252 253 | 250 219 | 6 193 | 497 744 | 31 979 | 8 978 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
604
Landet 946 · Trøndelag 946
Fastlegeavtalar
2
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
112
0 opne lister · 2,3 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Lierne
- Trøndelag
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Lierne
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 292 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 255 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 300 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 106
i Trøndelag, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
1,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 502 personar (37 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
1 490 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Trøndelag
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lierne, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,207
2013: 0,202
Fylke og land
0,229
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,0 %
16 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
33,1 %
i dei tre lågaste gruppene · 26,9 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 11,6 % | +1,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 14,2 % | +4,2 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 7,3 % | −2,7 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 8,8 % | −1,2 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 12,4 % | +2,4 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,8 % | −2,2 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landet
Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024
Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Lierne er nr. 17 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).
Lierne brukar
48 008 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 864 kr
barnefattigdom 9,8 %
Brukar mest
Lierne
48 008 kr · 9,0 % fattigdom
Brukar minst
Røros - Rosse
30 025 kr · 8,4 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Meråker | 21,6 % | 10 488 kr | 22 072 kr | 2 738 kr | 35 298 kr |
| Namsskogan | 19,5 % | 9 026 kr | 27 604 kr | 2 956 kr | 39 586 kr |
| Rennebu | 16,8 % | 13 652 kr | 18 127 kr | 3 467 kr | 35 246 kr |
| Raarvihke - Røyrvik | 16,4 % | 8 200 kr | 28 485 kr | 4 116 kr | 40 801 kr |
| Grong | 15,2 % | 11 245 kr | 26 697 kr | 6 032 kr | 43 974 kr |
| Oppdal | 11,9 % | 13 113 kr | 18 654 kr | 1 872 kr | 33 639 kr |
| Høylandet | 11,9 % | 10 505 kr | 26 359 kr | 4 511 kr | 41 375 kr |
| Inderøy | 10,6 % | 12 226 kr | 21 818 kr | 3 097 kr | 37 141 kr |
| Hitra | 10,6 % | 14 458 kr | 22 983 kr | 3 443 kr | 40 884 kr |
| Namsos - Nåavmesjenjaelmie | 10,2 % | 11 320 kr | 19 083 kr | 3 623 kr | 34 026 kr |
| Steinkjer - Stïentje | 10,1 % | 11 606 kr | 17 497 kr | 5 587 kr | 34 690 kr |
| Indre Fosen | 10,1 % | 10 317 kr | 18 471 kr | 3 920 kr | 32 708 kr |
| Levanger | 9,8 % | 12 572 kr | 18 990 kr | 3 801 kr | 35 363 kr |
| Orkland | 9,7 % | 11 507 kr | 18 643 kr | 2 408 kr | 32 558 kr |
| Overhalla | 9,6 % | 14 760 kr | 25 097 kr | 4 025 kr | 43 882 kr |
| Midtre Gauldal | 9,2 % | 13 636 kr | 18 838 kr | 3 130 kr | 35 604 kr |
| Lierne | 9,0 % | 13 110 kr | 33 489 kr | 1 409 kr | 48 008 kr |
| Ørland | 8,9 % | 12 200 kr | 16 941 kr | 4 391 kr | 33 532 kr |
| Heim | 8,6 % | 12 194 kr | 24 586 kr | 2 710 kr | 39 490 kr |
| Røros - Rosse | 8,4 % | 11 616 kr | 16 943 kr | 1 466 kr | 30 025 kr |
| Stjørdal | 8,3 % | 11 227 kr | 19 847 kr | 3 108 kr | 34 182 kr |
| Verdal | 8,3 % | 11 168 kr | 19 615 kr | 4 016 kr | 34 799 kr |
| Flatanger | 8,3 % | 15 226 kr | 25 405 kr | 3 045 kr | 43 676 kr |
| Melhus | 8,1 % | 13 068 kr | 20 327 kr | 2 409 kr | 35 804 kr |
| Holtålen | 7,9 % | 14 290 kr | 18 690 kr | 1 519 kr | 34 499 kr |
| Frosta | 7,8 % | 12 315 kr | 19 357 kr | 3 455 kr | 35 127 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
| Åfjord | 7,4 % | 12 927 kr | 20 701 kr | 1 994 kr | 35 622 kr |
| Nærøysund | 7,4 % | 14 312 kr | 20 472 kr | 4 316 kr | 39 100 kr |
| Rindal | 6,3 % | 12 916 kr | 15 983 kr | 2 381 kr | 31 280 kr |
| Skaun | 6,0 % | 13 921 kr | 27 189 kr | 2 477 kr | 43 587 kr |
| Malvik | 5,7 % | 13 392 kr | 20 929 kr | 2 653 kr | 36 974 kr |
| Frøya | 5,6 % | 12 903 kr | 23 669 kr | 2 862 kr | 39 434 kr |
| Snåase - Snåsa | 5,6 % | 13 477 kr | 16 825 kr | 2 713 kr | 33 015 kr |
| Selbu | 5,3 % | 13 438 kr | 18 748 kr | 2 438 kr | 34 624 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Trøndelag 2024
Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Lierne er nr. 13 av 38 (fylkessnitt 0,215)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 3,0 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,9 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Lierne i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lierne blant dei 64 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
220. av 344
9,0 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
11. av 344
296 237 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
19. av 344
48 008 kr · på barn og unge
Gini 2024
302. av 358
0,207 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Lierne: nr. 220 av 344 med 9,0 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 1 301 innbyggjarar
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
83,9 % i arbeid
0,4 % registrerte arbeidslause · 7,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 83,9 % | 77,2 % | 76,7 % | +6,7 |
| Registrerte arbeidslause | 0,4 % | 1,2 % | 1,4 % | −0,8 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,4 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,1 |
| Under utdanning | 1,8 % | 3,7 % | 3,1 % | −1,9 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 7,5 % | 10,2 % | 10,3 % | −2,7 |
| AFP / alderspensjon | 0,8 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,4 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,2 % | 5,0 % | 5,8 % | −0,8 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Trøndelag
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
55,5 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 55,5 % | 71,0 % | 72,1 % | −15,5 |
| 80–99 % | 10,9 % | 6,0 % | 5,4 % | +4,9 |
| 60–79 % | 8,6 % | 4,4 % | 4,2 % | +4,2 |
| 40–59 % | 8,9 % | 6,0 % | 6,0 % | +2,9 |
| 20–39 % | 6,7 % | 5,7 % | 5,7 % | +1,0 |
| 0–19 % | 9,4 % | 7,0 % | 6,6 % | +2,4 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
625
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
690
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
90,6 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
540
78,3 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
150
personar · 21,7 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
85
personar · 13,6 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−65
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Trøndelag)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 144 til 150 personar (20,2 % → 21,7 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 25 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (150 utpendlarar)
- Namsos - Nåavmesjenjaelmie27 (18,0 %)
- Trondheim - Tråante23 (15,3 %)
- Grong18 (12,0 %)
- Oslo - Oslove17 (11,3 %)
- Raarvihke - Røyrvik10 (6,7 %)
- Steinkjer - Stïentje6 (4,0 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (85 innpendlarar)
- Grong11 (12,9 %)
- Stjørdal10 (11,8 %)
- Raarvihke - Røyrvik10 (11,8 %)
- Steinkjer - Stïentje9 (10,6 %)
- Namsos - Nåavmesjenjaelmie9 (10,6 %)
- Snåase - Snåsa8 (9,4 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (144 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt 0 arbeidsplassar (+0,0 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bygg og anlegg | 67 | 129 | +62 | +92,5 % |
| Undervisning | 49 | 54 | +5 | +10,2 % |
| Helse- og sosialtenester | 139 | 144 | +5 | +3,6 % |
| Bergverk og utvinning | 6 | 5 | −1 | −16,7 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 8 | 7 | −1 | −12,5 % |
| Varehandel | 33 | 32 | −1 | −3,0 % |
| Overnatting og servering | 17 | 14 | −3 | −17,6 % |
| Industri | 74 | 70 | −4 | −5,4 % |
| Transport og lagring | 33 | 28 | −5 | −15,2 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 11 | 6 | −5 | −45,5 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 21 | 14 | −7 | −33,3 % |
| Personleg tenesteyting | 19 | 12 | −7 | −36,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 46 | 32 | −14 | −30,4 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 95 | 71 | −24 | −25,3 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Bygg og anlegg
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Industri
- Undervisning
- Varehandel
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Trøndelag | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 604 | 827 700 kr | 668 600 kr | 668 200 kr | 676 100 kr | −1,1 % |
| Einebuande | 250 | 433 500 kr | 354 300 kr | 391 600 kr | 397 500 kr | −10,9 % |
| Par utan barn | 159 | 939 800 kr | 762 500 kr | 830 100 kr | 860 000 kr | −11,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 86 | 1 388 400 kr | 1 087 200 kr | 1 126 600 kr | 1 141 700 kr | −4,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 15 | 494 300 kr | 458 300 kr | 566 800 kr | 568 200 kr | −19,3 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
498 100 kr
Landet: 1 000 800 kr (−50,2 %)
Gjeld, median
114 400 kr
Landet: 415 800 kr (−72,5 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 334 100 kr
Landet: 1 792 100 kr (−25,6 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
393 300 kr
Landet: 378 800 kr (+3,8 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,92 – landet 1,61
Gjeld per hushald
911 523 kr
Bruttoformue per hushald
2 441 403 kr
Bankinnskot per hushald
719 739 kr
Bruttoinntekt per hushald
994 239 kr
1,83 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,83 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 262 kr
Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr
209 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−647 kr
Utbetalinga er 95,0 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 962 kr
147,7 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Trøndelag
Sosialhjelpstilfelle
33
Del av befolkninga
2,5 %
Barn i familiar med sosialhjelp
20
Gjennomsnittleg stønadstid
4,3 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
9
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
5,1 md
Samla stønadssum
1 753 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
90,2
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 151 635 kr/år | 174 537 kr/år | −13,1 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 7 450 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −36,8 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 23 965 kr/år | 18 029 kr/år | +32,9 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 110 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −22,1 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,7 % · leige 2-roms 13,4 %
151 635 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
7 450 kr/mnd
Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
23 965 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 668 600 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
151 635 kr
−0,1 % frå 2024 (151 851 kr)
Snitt Trøndelag
164 418 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader52 329 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi15 813 kr
- Kommunale avgifter27 113 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 344 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Trøndelag
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
22,7 %
151 635 kr av 668 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
13,4 %
89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 668 600 kr | 22,7 % | 13,4 % |
| Einebuande | 354 300 kr | 42,8 % | 25,2 % |
| Par utan barn | 762 500 kr | 19,9 % | 11,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 087 200 kr | 13,9 % | 8,2 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 458 300 kr | 33,1 % | 19,5 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
7 450 kr
1 710 kr per m² per år
+4,6 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar Estimat | 6 900 | 7 500 | 7 900 | 8 300 | 8 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 1 298.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
23 965 kr
+6,6 % frå 2025
Snitt Trøndelag 2026
18 915 kr
Kommunen ligger 26,7 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 32,9 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Trøndelag
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 6 491 | 6 491 | 6 491 | 6 816 | 7 157 | 7 873 |
| Avløp | 7 010 | 7 711 | 8 482 | 8 906 | 9 351 | 9 819 |
| Avfall | 4 114 | 3 882 | 4 763 | 4 996 | 5 315 | 5 523 |
| Feiing og tilsyn | 572 | 572 | 612 | 612 | 660 | 750 |
| Sum årsgebyr | 18 187 | 18 656 | 20 348 | 21 330 | 22 483 | 23 965 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 884 | 2 028 | 2 266 | 2 415 | 2 660 | 2 686 |
| Vatn per m³ | — | 54 | 54 | 56 | 59 | 65 |
| Avløp per m³ | — | 64 | 70 | 74 | 77 | 81 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 3 450 | 3 450 | 3 450 | 4 364 | 3 795 | 3 795 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 5 750 | 5 750 | 5 750 | 7 274 | 6 325 | 6 325 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno

