Levanger kommunevåpen

Levanger

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Levanger gjekk frå kode 1719 til 5037. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Høyre
FremskrittspartietFremskrittspartiet
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti
VenstreVenstre

Ordførar

Anita Ravlo Sand (Sp)

Kommunenummer

5037

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

2 513 308

tusen kr

Utgifter

2 361 086

tusen kr

Driftsmargin

6,06%

Investeringar

210 949

tusen kr

Eigedelar

7 638 415

tusen kr

Total gjeld

6 479 269

tusen kr

(Lån: 6 177 001 + Gjeld: 302 268)

Gjeldsandel

84,82%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

4,4 ‰

Bustadsats

3,5 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

6 006 kr

Totale inntekter

78 028

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,7M1,3M2M2,6M

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M2M4M6M8M0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 1 783 927 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg35,1 %34,4 %34,9 %+0,7
Grunnskule21,0 %18,4 %19,9 %+2,6
Barnehage13,9 %11,0 %12,9 %+2,9
Eigedomsforvaltning7,0 %8,3 %8,0 %−1,3
Administrasjon5,9 %8,4 %5,7 %−2,6
Sosialsektoren5,2 %4,7 %6,0 %+0,6
Barnevern4,2 %2,8 %3,4 %+1,4
Kultur2,2 %3,5 %3,6 %−1,3
Brann- og ulykkesvern1,5 %1,6 %1,2 %−0,1
Samferdsel1,4 %2,2 %1,4 %−0,8
Næringsforvaltning0,6 %0,6 %0,0 %+0,0
Kyrkje0,6 %0,9 %0,8 %−0,4
Plan, byggesak og miljø0,5 %1,2 %1,3 %−0,7
Kommunale bustader0,5 %0,3 %0,5 %+0,1
Politisk styring0,4 %1,2 %0,6 %−0,8

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Samferdsel
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Politisk styring
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250500k1M1,5M2M

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningKommunale bustaderFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning109 091124 916122 678137 307133 446131 6997,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−10 372−14 159−10 064−4 785−27 287−29 060—
Grunnskule294 993319 756333 140371 291375 018395 11621,0 %
Helse og omsorg476 261506 645525 831595 412626 975660 77335,1 %
Samferdsel20 62222 76025 10227 20729 05626 1091,4 %
Barnehage203 501211 324221 492245 292245 304261 58913,9 %
Kultur50 89149 92745 94152 50144 44340 7332,2 %
Kommunale bustader4 1769 88211 49116 75515 4528 8060,5 %
Næringsforvaltning7 3197 8819 9818 33611 05812 0790,6 %
Administrasjon86 22197 636103 385102 688106 378110 6375,9 %
Plan, byggesak og miljø6 3358 4758 6419 96411 3649 3400,5 %
Sosialsektoren46 42548 80053 16384 352113 45398 7735,2 %
Brann- og ulykkesvern16 68418 69022 95527 97825 45328 6251,5 %
Kyrkje9 6419 4599 8439 95710 56010 7540,6 %
Barnevern59 59355 98678 21078 62380 78679 0944,2 %
Fellesutgifter−227−54 513−44 693−122 577−45 651−69 217—
Politisk styring5 5785 9095 8657 7167 6648 0770,4 %
Sum netto driftsutgifter1 386 7321 429 3741 522 9611 648 0171 763 4721 783 927100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 163 133 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)46,5 %17,6 %23,2 %+28,9
Samferdsel14,8 %8,7 %8,1 %+6,0
Kommunale bustader13,8 %9,5 %7,5 %+4,3
Eigedomsforvaltning6,0 %22,9 %25,4 %−16,9
Næringsforvaltning4,1 %4,8 %1,5 %−0,6
Grunnskule3,7 %8,7 %11,9 %−5,0
Helse og omsorg3,2 %9,9 %6,7 %−6,7
Brann- og ulykkesvern2,3 %2,5 %1,6 %−0,2
Kultur1,8 %3,5 %6,1 %−1,7
Kyrkje1,2 %4,1 %0,9 %−2,8
Plan, byggesak og miljø1,1 %1,0 %1,9 %+0,1
Administrasjon0,9 %2,9 %2,3 %−2,0
Barnehage0,5 %3,6 %2,7 %−3,1
Sosialsektoren0,0 %0,1 %0,2 %−0,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Næringsforvaltning
  • Grunnskule
  • Helse og omsorg
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kultur
  • Kyrkje
  • Plan, byggesak og miljø
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
2020202120222023202420250150k300k450k600k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %15 %30 %45 %60 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)EigedomsforvaltningSamferdselKommunale bustaderHelse og omsorgGrunnskuleNæringsforvaltningKulturKyrkjeBrann- og ulykkesvernBarnehageAdministrasjonPlan, byggesak og miljøSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning69 37780 16111 57842 53813 9099 7856,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)43 85057 84652 09735 11569 04675 87046,5 %
Grunnskule16 64011 0135 0514 2947 5596 0293,7 %
Helse og omsorg8 9523 7326 751106 0128 2715 2383,2 %
Samferdsel72 45161 55657 69514 10117 59724 06714,8 %
Barnehage49 49769 0714 29836 3051 5498720,5 %
Kultur6 6951 6711 2631 7095 5512 9701,8 %
Kommunale bustader12 15118 29527 54856 15223 52922 50813,8 %
Næringsforvaltning5754 21202469 7966 7424,1 %
Administrasjon11 5025 7238 7524 0882 0341 5080,9 %
Plan, byggesak og miljø2 0903 7873 911855071 7681,1 %
Sosialsektoren600027450,0 %
Brann- og ulykkesvern10 77829 93358 499112 1279 9313 7552,3 %
Kyrkje2 0822 0002 0002 0062 0942 0161,2 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter306 646349 000239 443414 778171 647163 133100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

324 mill. kr

324 230 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

12,9 %

13,4 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,07

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+71 mill. kr

+28 %

Utan premieavvik 2025

85 mill. kr

3,4 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

626 mill. kr

minus 302 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.200 mill.400 mill.600 mill.800 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

240 mill. kr

av ein arbeidskapital på 324 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

73,9 %

2020: 35,5 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+12,9 pp

+38,4 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %25 %50 %75 %100 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,6 %

2020: 1,4 %

Disposisjonsfond 2025

15 mill. kr

15 247 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−0,8 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

151 mill. kr

150 572 tusen kr

Andel av driftsinntektene

6,0 %

2020: 6,6 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

10 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.50 mill.100 mill.150 mill.200 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond15 24710,1 %
Bundne driftsfond87 36058,0 %
Ubunde investeringsfond8 7585,8 %
Bundne investeringsfond39 20726,0 %
Sum fond150 572100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

170 mill. kr

8 199 kr per innbyggjar

48 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,59 %

av 3 705 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

111 mill. kr

etter 42 mill. kr i renteinntekter og 17 mill. kr i utbytte

3,00 % av lånegjelda

Avdrag på lån

123 mill. kr

3,31 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,2 år

Renter og avdrag i alt

293 mill. kr

14 122 kr per innbyggjar

12,19 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (3 705 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

37 mill. kr

1 787 kr per innbyggjar · 1,54 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

74 mill. kr

3 574 kr per innbyggjar · 3,09 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

111 mill. kr

5 361 kr per innbyggjar · 4,63 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 143 408 kr i 2020 til 178 710 kr i 2025 – ein vekst på 24,6 % (35 302 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

178 710 kr

3 705 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

178 710 kr

3 705 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k45k90k135k180k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,59 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 3 705 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

170 mill. kr

Med 5,3 %

196 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 273 kr

Del av driftsinntektene

+1,10 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 26 mill. kr meir i året enn i dag – 1 273 kr per innbyggjar, eller om lag 31 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 16 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 14 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 16 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 14 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.75 mill.150 mill.225 mill.300 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,67 % til 4,59 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 48 mill. kr til 170 mill. kr i året – ein endring på 122 mill. kr, eller 5 801 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

81 267 m²

+ 12 078 m² leigd = 93 345 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,50 m²

20 732 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

19 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 154–276 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

105–209 mill. kr

5 088–10 105 kr per innbyggjar

1 130–2 244 kr per m²

Driftsutgifter per m²

974 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

219 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

151 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,0 %

netto til eigedomsforvaltning

612 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 21 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k15k30k45k60kSkulelokaleIdrettsbygg og -anleggInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250k30k60k90k120k02468

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250 mill.7 mill.13 mill.20 mill.26 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 105 mill. kr og 209 mill. kr – det vil seie 1 130–2 244 kr per kvadratmeter eller 5 088–10 105 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Levanger, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,0 % frå 2023 til 2024

Frå 292 mill. kr til 249 mill. kr – ein nedgang på 2,9 prosentpoeng av driftsinntektene (13,1 % → 10,2 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 33,4 % frå 2023 til 2024

Frå 156 mill. kr til 104 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (7,0 % → 4,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 23,5 % frå 2020 til 2021

Frå 253 mill. kr til 194 mill. kr – ein nedgang på 3,5 prosentpoeng av driftsinntektene (13,4 % → 9,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Levanger rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

30. av 38

i fylket i 2025 · 2,07

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 247 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
29.Verdal2,19
30.Levanger2,07
31.Namsos - Nåavmesjenjaelmie2,04
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

33. av 38

i fylket i 2025 · 12,9 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 276 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
32.Namsos - Nåavmesjenjaelmie14,5 %
33.Levanger12,9 %
34.Høylandet12,9 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

26. av 38

i fylket i 2025 · 257,8 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 270 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
25.Orkland255,6 %
26.Levanger257,8 %
27.Røros - Rosse261,9 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

34. av 37

i fylket i 2025 · 73,9 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 291 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
33.Verdal61,3 %
34.Levanger73,9 %
35.Høylandet77,7 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
20201 883 4691 897 185239 9304 679 474236 18389 975
20211 948 8951 906 720272 2064 681 927257 815135 664
20222 070 4192 007 857231 8104 936 635261 895136 224
20232 239 1962 202 315375 1955 450 417321 849244 590
20242 438 9112 406 520185 9885 900 697398 122217 833
20252 513 3082 361 086210 9496 177 001302 268239 721

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

938

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

23

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

99

0 opne lister · 2,83 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Levanger
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %3 %6 %9 %12 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Levanger
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 289 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 81 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 49 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,7 barn

2025

Trøndelag: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 10 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

993

Årsverk til grunnbemanning

240,9

Årsverk i alt

269,3

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

49,5 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

9,7 elevar

2025

Trøndelag: 9,2

Landet: 8,8

Nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

2 312

Lærarårsverk

238,5

Lærarårsverk utan lange fråvær

211,8

Årsverk i sektoren

383,3

Av dei assistentårsverk

95,5

Elevar per årsverk i sektoren

6,0

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420255791112

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,67 brukarar

2025

Trøndelag: 1,91

Landet: 1,72

Nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,60

Brukarar av heimetenester

1 065

Brukarar av institusjonstenester

90

Årsverk i helse og omsorg

795,7

Med helsefagleg utdanning

66,7 %

Innbyggjarar 80+

1 146

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420251,41,71,92,4

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,7 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 49,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning240,9−28,9−10,7 %−114−10,3 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk238,5−10,8−4,3 %−55−2,3 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk795,7+124,6+18,6 %+39+3,5 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 28,9 færre årsverk til grunnbemanning (−10,7 %) med færre barn med plass (−10,3 %). Grunnskule: 10,8 færre lærarårsverk (−4,3 %) med færre elevar (−2,3 %). Helse og omsorg: 124,6 fleire årsverk (+18,6 %) med fleire tenestemottakarar (+3,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 241 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,7

Etter kutt

5,7

Trøndelag

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 239 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

9,7

Etter kutt

9,7

Trøndelag

9,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 796 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,67

Etter kutt

1,67

Trøndelag

1,91

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202506501 3001 9502 600

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

96,6 %

2025

Trøndelag: 96,3

Landet: 94,5

Nr. 11 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)

Barn med plass

993

1–2 år

92,2 %

3–5 år

99,4 %

Barn 1–5 år

1 045

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202591939598

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

289,0 elevar

2025

Trøndelag: 234,9

Landet: 247,9

Nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)

Elevar

2 312

Skular

8

Barn 6–15 år

2 522

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025225245265304

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

20,4 plassar

2025

Trøndelag: 28,7

Landet: 29,7

Nr. 35 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)

Sjukeheimsplassar

61

Omsorgsbustader

173

Innbyggjarar 80+

1 146

Berre sjukeheim per 100

5,3

Berre omsorgsbustad per 100

15,1

Av dei i bustad er 80+

55,5 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202517243141

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

13,2 plassar

2025

Trøndelag: 20,1

Landet: 14,7

Nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

450

Elevar

370

Barn 6–18 år

3 407

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202511141722

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Levanger veks frå 1 045 i 2025 til 1 087 i 2050 – ei endring på 4,0 %. Held kommunen dei 993 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 95,0 til 91,4 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 033 plassar – 40 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003006009001 20003507001 0501 373

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Levanger fell frå 2 522 i 2025 til 2 387 i 2050 – ei endring på −5,4 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,7 %) blir det 2 189 elevar, ned 123 frå 2 312 i dag. Held kommunen dei 8 skulane ho har, fell snittet frå 289,0 til 273,6 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 7,6 skular – 0,4 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205006501 3001 9502 600095190285376

Den raude stipla linja er dagens snitt på 289,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Levanger veks frå 1 146 i 2025 til 2 404 i 2050 – ei endring på 109,8 %. Held kommunen dei 234 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 20,4 til 9,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 490 plassar – 256 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205006501 3001 9502 6000200400613

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

3,34%

Frå 20 574 til 21 262

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k5,5k11k16,5k22k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

75,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 41,2 · Eldre 33,8

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 10,9 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 10,6 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

42,7 år

+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 74,6

2040

44,1 år

+2,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 82,1

2050

45,1 år

+3,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,7

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820202026203020352040204520503840424446i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Levanger, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,224

2013: 0,204

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

9,8 %

371 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

29,3 %

i dei tre lågaste gruppene · 29,4 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,3 %−1,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Levanger er nr. 13 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Levanger brukar

35 363 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Levanger er nr. 30 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,6 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Levanger i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Levanger blant dei 55 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

188. av 344

9,8 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

255. av 344

172 238 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

188. av 344

35 363 kr · på barn og unge

Gini 2024

152. av 358

0,224 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Levanger: nr. 188 av 344 med 9,8 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

49,7%
50,3%
Menn: 10 226Kvinner: 10 348

Aldersfordeling

0-5 år
6,2%
6-12 år
8,5%
13-15 år
3,8%
16-19 år
5,5%
20-44 år
30,3%
45-66 år
27,1%
67-79 år
13,3%
80+ år
5,4%

Totalt: 20 574 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

41,7 år

median 41 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,6 år eldre enn fylket og 0,4 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

518 800

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

857 900 kr

Etter skatt: 689 900 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,18 personar

(9 445 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

77,6 % i arbeid

0,9 % registrerte arbeidslause · 10,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)77,6 %77,2 %76,7 %+0,4
Registrerte arbeidslause0,9 %1,2 %1,4 %−0,3
På arbeidsmarkedstiltak1,8 %1,5 %1,3 %+0,3
Under utdanning3,3 %3,7 %3,1 %−0,4
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd10,9 %10,2 %10,3 %+0,7
AFP / alderspensjon1,3 %1,2 %1,3 %+0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken4,1 %5,0 %5,8 %−0,9

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202575,6 %76,5 %77,4 %78,3 %79,2 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

67,6 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)67,6 %71,0 %72,1 %−3,4
80–99 %7,4 %6,0 %5,4 %+1,4
60–79 %5,4 %4,4 %4,2 %+1,0
40–59 %6,1 %6,0 %6,0 %+0,1
20–39 %6,1 %5,7 %5,7 %+0,4
0–19 %7,4 %7,0 %6,6 %+0,4

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

9 979

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

10 255

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

97,3 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

6 800

66,3 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

3 455

personar · 33,7 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

3 179

personar · 31,9 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−276

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 3 069 til 3 455 personar (30,3 % → 33,7 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 396 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
201820192020202120222023202420251 5002 2503 0003 7504 50026 %29 %32 %35 %38 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (3 455 utpendlarar)

  • Verdal1 127 (32,6 %)
  • Trondheim - Tråante626 (18,1 %)
  • Steinkjer - Stïentje393 (11,4 %)
  • Stjørdal388 (11,2 %)
  • Oslo - Oslove144 (4,2 %)
  • Inderøy128 (3,7 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (3 179 innpendlarar)

  • Verdal1 329 (41,8 %)
  • Steinkjer - Stïentje423 (13,3 %)
  • Inderøy295 (9,3 %)
  • Trondheim - Tråante259 (8,1 %)
  • Stjørdal241 (7,6 %)
  • Frosta149 (4,7 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
01 5003 0004 5006 000Helse- og sosialtenesterUndervisningVarehandelIndustriBygg og anleggJordbruk, skogbruk og fiskeOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomTransport og lagringPersonleg tenesteytingOvernatting og serveringForretningsmessig tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikringInformasjon og kommunikasjonBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (4 148 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +138 arbeidsplassar (+1,4 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Helse- og sosialtenester3 8644 148+284+7,3 %
Undervisning9791 044+65+6,6 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon59107+48+81,4 %
Forretningsmessig tenesteyting163198+35+21,5 %
Personleg tenesteyting262284+22+8,4 %
Industri818832+14+1,7 %
Teknisk tenesteyting, eigedom300306+6+2,0 %
Finans og forsikring5155+4+7,8 %
Informasjon og kommunikasjon4346+3+7,0 %
Jordbruk, skogbruk og fiske528515−13−2,5 %
Offentleg administrasjon og forsvar383330−53−13,8 %
Overnatting og servering287229−58−20,2 %
Varehandel1 052993−59−5,6 %
Bygg og anlegg612542−70−11,4 %
Transport og lagring380290−90−23,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Industri
  • Bygg og anlegg
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
2018201920202021202220232024202501 5003 0004 5006 000Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald9 445857 900 kr689 900 kr668 200 kr676 100 kr+2,0 %
Einebuande3 634467 000 kr381 000 kr391 600 kr397 500 kr−4,2 %
Par utan barn2 6711 036 800 kr829 900 kr830 100 kr860 000 kr−3,5 %
Par med barn 0-17 år1 7951 441 600 kr1 101 700 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−3,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år351685 200 kr557 400 kr566 800 kr568 200 kr−1,9 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

954 500 kr

Landet: 1 000 800 kr (−4,6 %)

Gjeld, median

469 600 kr

Landet: 415 800 kr (+12,9 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 283 900 kr

Landet: 1 792 100 kr (−28,4 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

386 800 kr

Landet: 378 800 kr (+2,1 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,65 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 670 375 kr

Bruttoformue per hushald

2 246 825 kr

Bankinnskot per hushald

676 900 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 015 175 kr

1,75 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,75 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

10 419 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

81 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 490 kr

Utbetalinga er 80,7 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 119 kr

125,5 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

656

Del av befolkninga

3,2 %

Barn i familiar med sosialhjelp

189

Gjennomsnittleg stønadstid

5,6 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

270

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,7 md

Samla stønadssum

38 142 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

22

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

95,2

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−18 %−12 %−6 %0 %+6 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

178 700 kr/år174 537 kr/år+2,4 % dyrare
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

9 880 kr/mnd11 790 kr/mnd−16,2 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

16 766 kr/år18 029 kr/år−7,0 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 451 kr/mnd1 425 kr/mnd+1,8 % som landet

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,9 % · leige 2-roms 17,2 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 689 900 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

178 700 kr

+1,0 % frå 2024 (176 966 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader81 788 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter20 791 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt4 695 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

25,9 %

178 700 kr av 689 900 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

17,2 %

118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald689 900 kr25,9 %17,2 %
Einebuande381 000 kr46,9 %31,1 %
Par utan barn829 900 kr21,5 %14,3 %
Par med barn 0-17 år1 101 700 kr16,2 %10,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år557 400 kr32,1 %21,3 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 25,9 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

30 252 kr/m²

91 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

22 667 kr/m²

41 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

29 586 kr/m²

10 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

38 193 kr/m²

40 salg
Landet: 71 644

Totalt 91 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt TrøndelagLandet
Alle bustadtypar30 25245 58855 627
Einebustader22 66724 26429 924
Småhus29 58636 98841 812
Blokkleilegheiter38 19356 82471 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

9 880 kr

2 500 kr per m² per år

+3,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Estimat
9 30010 00010 60011 10011 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 20 822.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

16 766 kr

−3,2 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 11,4 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 7,0 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning2 5052 7553 6014 2564 8814 783
Avløp4 2114 3794 4986 3157 4656 729
Avfall3 8253 9124 2913 7424 0414 324
Feiing og tilsyn6007007001 094925930
Sum årsgebyr11 14111 74613 09015 40717 31216 766
Septiktømming (årsgebyr)1 3281 0981 5771 6551 6551 903
Vatn per m³11,71317,219,915,421,4
Avløp per m³20,121,221,331,425,733,6
Tilknytningsgebyr vatn (låg)3 000—3 750822—3 750
Tilknytningsgebyr vatn (høg)9 200—9 2001 332—9 200
Tilknytningsgebyr avløp (låg)8 800—11 0002 082—11 000
Tilknytningsgebyr avløp (høg)16 200—16 2003 120—16 200

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno