Frosta kommunevåpen

Frosta

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Frosta gjekk frå kode 1717 til 5036. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Nord-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
ArbeiderpartietArbeiderpartiet
VenstreVenstre

Ordførar

Frode Revhaug (H)

Kommunenummer

5036

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

364 492

tusen kr

Utgifter

350 152

tusen kr

Driftsmargin

3,93%

Investeringar

46 528

tusen kr

Eigedelar

934 235

tusen kr

Total gjeld

776 751

tusen kr

(Lån: 735 726 + Gjeld: 41 025)

Gjeldsandel

83,14%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen (unntatt næring)

Generell sats

3 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

4 800 kr

Totale inntekter

7 918

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k95k190k285k380k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000k0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 266 614 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg35,8 %34,4 %34,9 %+1,4
Grunnskule18,1 %18,4 %19,9 %−0,3
Barnehage11,5 %11,0 %12,9 %+0,6
Administrasjon9,3 %8,4 %5,7 %+0,9
Eigedomsforvaltning6,7 %8,3 %8,0 %−1,7
Sosialsektoren5,0 %4,7 %6,0 %+0,3
Barnevern3,2 %2,8 %3,4 %+0,4
Kultur2,4 %3,5 %3,6 %−1,1
Plan, byggesak og miljø2,0 %1,2 %1,3 %+0,8
Samferdsel1,8 %2,2 %1,4 %−0,4
Politisk styring1,4 %1,2 %0,6 %+0,2
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,6 %1,2 %−0,4
Kyrkje0,9 %0,9 %0,8 %−0,1
Næringsforvaltning0,8 %0,6 %0,0 %+0,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025075k150k225k300k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselPlan, byggesak og miljøBrann- og ulykkesvernPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningFellesutgifterKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning15 07117 48816 60317 88118 58418 9556,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 160−1 803−1 843911−2 538−2 910—
Grunnskule42 31445 25046 87251 22754 23651 62518,1 %
Helse og omsorg64 61075 36473 71184 98191 699101 93335,8 %
Samferdsel3 4304 7514 7085 6334 5725 0771,8 %
Barnehage20 57821 89622 02026 16728 88332 84311,5 %
Kultur5 2934 9165 8175 5706 3946 7382,4 %
Kommunale bustader−660−858−1 614−1 976−2 222−1 784—
Næringsforvaltning1521 8321 4551 3211 9352 2050,8 %
Administrasjon17 12919 43823 11624 67924 17726 5829,3 %
Plan, byggesak og miljø4 6082 8092 8123 8293 7625 6432,0 %
Sosialsektoren5 3873 7115 81512 24513 44114 2485,0 %
Brann- og ulykkesvern2 8803 9414 4593 8144 2103 3921,2 %
Kyrkje2 1862 1962 1522 4342 4492 5350,9 %
Barnevern6 7637 0238 82512 1439 7109 2153,2 %
Fellesutgifter−433−9 902−8 705−20 279−10 577−13 540—
Politisk styring2 4622 5572 9433 8613 4163 8571,4 %
Sum netto driftsutgifter189 610200 609209 146234 441252 131266 614100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 76 758 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning39,4 %22,9 %25,4 %+16,5
Administrasjon32,2 %2,9 %2,3 %+29,3
Kommunale bustader10,0 %9,5 %7,5 %+0,5
Brann- og ulykkesvern4,7 %2,5 %1,6 %+2,1
Grunnskule4,4 %8,7 %11,9 %−4,3
Samferdsel3,5 %8,7 %8,1 %−5,2
Barnehage1,9 %3,6 %2,7 %−1,7
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1,9 %17,6 %23,2 %−15,8
Helse og omsorg1,2 %9,9 %6,7 %−8,8
Næringsforvaltning0,7 %4,8 %1,5 %−4,1
Kyrkje0,1 %4,1 %0,9 %−3,9
Plan, byggesak og miljø0,1 %1,0 %1,9 %−0,9
Kultur0,0 %3,5 %6,1 %−3,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 38 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Grunnskule
  • Samferdsel
  • Barnehage
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Helse og omsorg
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kultur
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025020k40k60k80k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0 %10 %20 %30 %40 %EigedomsforvaltningAdministrasjonVatn, avløp, renovasjon (VAR)Kommunale bustaderGrunnskuleSamferdselHelse og omsorgBrann- og ulykkesvernBarnehageNæringsforvaltningKyrkjeKulturPlan, byggesak og miljøSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning9311624211 5075 77830 23039,4 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−47771601 4891 4431,9 %
Grunnskule0144001 5443 3704,4 %
Helse og omsorg1 00701 6311 1841 5018871,2 %
Samferdsel2167351823683 2092 6763,5 %
Barnehage2560009771 4491,9 %
Kultur000127100340,0 %
Kommunale bustader20 97937007507 66410,0 %
Næringsforvaltning1 1151 1741609284385150,7 %
Administrasjon6238111 1791 7832 15924 72532,2 %
Plan, byggesak og miljø5 64423047521 089850,1 %
Sosialsektoren100000—
Brann- og ulykkesvern2 3466504103 5804,7 %
Kyrkje1001005001001001000,1 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter33 2143 6405 0936 86518 38476 758100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

110 mill. kr

109 566 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

30,1 %

11,2 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,67

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+81 mill. kr

+281 %

Utan premieavvik 2025

79 mill. kr

21,6 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

151 mill. kr

minus 41 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.40 mill.80 mill.120 mill.160 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,951,902,853,80

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

31 mill. kr

av ein arbeidskapital på 110 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

28,1 %

2020: 48,8 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−32,9 pp

−20,7 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

8,0 %

2020: 4,3 %

Disposisjonsfond 2025

29 mill. kr

29 279 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+3,7 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

55 mill. kr

55 427 tusen kr

Andel av driftsinntektene

15,2 %

2020: 8,1 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

53 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond29 27952,8 %
Bundne driftsfond17 35231,3 %
Ubunde investeringsfond2 1193,8 %
Bundne investeringsfond6 67712,0 %
Sum fond55 427100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

11 mill. kr

4 212 kr per innbyggjar

4 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,57 %

av 314 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

3 mill. kr

etter 5 mill. kr i renteinntekter og 3 mill. kr i utbytte

1,05 % av lånegjelda

Avdrag på lån

9 mill. kr

2,75 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 36,4 år

Renter og avdrag i alt

20 mill. kr

7 452 kr per innbyggjar

5,59 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (314 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

3 mill. kr

1 179 kr per innbyggjar · 0,88 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

6 mill. kr

2 357 kr per innbyggjar · 1,77 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

9 mill. kr

3 536 kr per innbyggjar · 2,65 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 83 571 kr i 2020 til 117 862 kr i 2025 – ein vekst på 41,0 % (34 291 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

117 862 kr

314 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

117 862 kr

314 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,57 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 314 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

11 mill. kr

Med 5,3 %

17 mill. kr

Endring per innbyggjar

+2 034 kr

Del av driftsinntektene

+1,53 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 5 mill. kr meir i året enn i dag – 2 034 kr per innbyggjar, eller om lag 6 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 38 av 38 i fylket (høgast: Indre Fosen 5,56 % · lågast: Frosta 3,57 % · median 4,52 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 33 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 160 394 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 288 853 kr · lågast: Oppdal 79 399 kr · median 162 748 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 36 av 38 i fylket (høgast: Åfjord 24 872 kr · lågast: Steinkjer - Stïentje 6 139 kr · median 12 890 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.5 mill.10 mill.15 mill.20 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,88 % til 3,57 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 4 mill. kr til 11 mill. kr i året – ein endring på 7 mill. kr, eller 2 643 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

13 030 m²

+ 0 m² leigd = 13 030 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,90 m²

2 661 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

101 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 72–194 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

0–11 mill. kr

0–4 266 kr per innbyggjar

0–871 kr per m²

Driftsutgifter per m²

899 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

278 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

170 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

7,6 %

netto til eigedomsforvaltning

559 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 34 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 11 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 37 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k2k4k6k8kSkulelokaleInstitusjonslokaleKulturbyggBarnehagelokaleAdministrasjonslokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250k4k8k12k16k0369

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025−4 mill.−2 mill.0 mill.2 mill.4 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 11 mill. kr – det vil seie 0–871 kr per kvadratmeter eller 0–4 266 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Frosta, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 17,3 % frå 2023 til 2024

Frå 60 mill. kr til 50 mill. kr – ein nedgang på 5,0 prosentpoeng av driftsinntektene (19,9 % → 14,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 11,0 % frå 2023 til 2024

Frå 43 mill. kr til 39 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (14,3 % → 11,5 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 2,4 % frå 2022 til 2023

Frå 62 mill. kr til 60 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (22,6 % → 19,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallFonda fall 3,9 % frå 2022 til 2023

Frå 45 mill. kr til 43 mill. kr – ein nedgang på 2,2 prosentpoeng av driftsinntektene (16,5 % → 14,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Frosta rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

10. av 38

i fylket i 2025 · 3,67

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 64 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
9.Osen3,68
10.Frosta3,67
11.Nærøysund3,67
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

14. av 38

i fylket i 2025 · 30,1 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 109 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
13.Melhus31,1 %
14.Frosta30,1 %
15.Hitra30,1 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

8. av 38

i fylket i 2025 · 213,1 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 100 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
7.Lierne210 %
8.Frosta213,1 %
9.Nærøysund221,2 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

13. av 37

i fylket i 2025 · 28,1 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 125 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
12.Orkland27,3 %
13.Frosta28,1 %
14.Inderøy29,1 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020255 689244 89632 283523 94832 47114 032
2021261 145250 0733 478513 58133 10422 071
2022273 757262 6184 672543 76834 85924 539
2023303 563305 4605 358566 17948 53528 647
2024335 135338 07612 606617 25039 84527 732
2025364 492350 15246 528735 72641 02530 752

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

723

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

4

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

102

1 opne lister · 3,15 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Frosta
  • Landet
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Frosta
  • Landet
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 288 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 192 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 198 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,8 barn

2025

Trøndelag: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 8 av 38 i fylket (høgast: Midtre Gauldal 5,9 · lågast: Namsskogan 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

132

Årsverk til grunnbemanning

31,8

Årsverk i alt

38,2

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

44,0 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

9,5 elevar

2025

Trøndelag: 9,2

Landet: 8,8

Nr. 7 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

274

Lærarårsverk

28,7

Lærarårsverk utan lange fråvær

26,7

Årsverk i sektoren

43,5

Av dei assistentårsverk

10,9

Elevar per årsverk i sektoren

6,3

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202546811

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

2,22 brukarar

2025

Trøndelag: 1,91

Landet: 1,72

Nr. 11 av 38 i fylket (høgast: Høylandet 3,45 · lågast: Skaun 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,45

Brukarar av heimetenester

174

Brukarar av institusjonstenester

18

Årsverk i helse og omsorg

108,9

Med helsefagleg utdanning

73,0 %

Innbyggjarar 80+

177

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820192020202120222023202420251,61,92,32,8

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): brote i 2019 (6,1 barn), 2022 (6,2 barn)

Siste år: 5,8 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2021 (42,4 %)

Siste år: 44,0 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning31,8+6,3+24,7 %+21+18,9 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk28,7−6,1−17,5 %−18−6,2 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk108,9+14,2+15,0 %+18+10,3 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 6,3 fleire årsverk til grunnbemanning (+24,7 %) med fleire barn med plass (+18,9 %). Grunnskule: 6,1 færre lærarårsverk (−17,5 %) med færre elevar (−6,2 %). Helse og omsorg: 14,2 fleire årsverk (+15,0 %) med fleire tenestemottakarar (+10,3 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 32 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,8

Etter kutt

5,8

Trøndelag

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 29 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

9,5

Etter kutt

9,5

Trøndelag

9,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 109 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

2,22

Etter kutt

2,22

Trøndelag

1,91

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025080160240320

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

100,0 %

2025

Trøndelag: 96,3

Landet: 94,5

Nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Tydal 104,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 82,4)

Barn med plass

132

1–2 år

97,7 %

3–5 år

101,1 %

Barn 1–5 år

142

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025858993101

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

274,0 elevar

2025

Trøndelag: 234,9

Landet: 247,9

Nr. 6 av 38 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 382,2 · lågast: Raarvihke - Røyrvik 47,0)

Elevar

274

Skular

1

Barn 6–15 år

286

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019202020212022202320242025225245265302

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

32,2 plassar

2025

Trøndelag: 28,7

Landet: 29,7

Nr. 17 av 38 i fylket (høgast: Steinkjer - Stïentje 51,9 · lågast: Malvik 10,6)

Sjukeheimsplassar

23

Omsorgsbustader

34

Innbyggjarar 80+

177

Berre sjukeheim per 100

13,0

Berre omsorgsbustad per 100

19,2

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202517243141

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

14,4 plassar

2025

Trøndelag: 20,1

Landet: 14,7

Nr. 32 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 68,3 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

53

Elevar

53

Barn 6–18 år

367

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201920202021202220232024202512151822

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Frosta fell frå 142 i 2025 til 126 i 2050 – ei endring på −11,3 %. Held kommunen dei 132 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 93,0 til 104,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 117 plassar – 15 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500408012016004590135165

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Frosta fell frå 286 i 2025 til 284 i 2050 – ei endring på −0,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (95,8 %) blir det 272 elevar, ned 2 frå 274 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 274,0 til 272,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,0 skular – like mange som i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050075150225300090180270359

Den raude stipla linja er dagens snitt på 274,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Frosta veks frå 177 i 2025 til 358 i 2050 – ei endring på 102,3 %. Held kommunen dei 57 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 32,2 til 15,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 115 plassar – 58 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205009018027036004080120144

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

3,55%

Frå 2 645 til 2 739

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,8k1,5k2,3k3k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

75,3

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,3 · Eldre 39,1

Trøndelag

64,4

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 28,6

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 11,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 10,9 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

45,7 år

+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,5

2040

47,2 år

+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 90,7

2050

48,4 år

+3,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 93,9

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820202026203020352040204520503841444749i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Frosta, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,220

2013: 0,207

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,8 %

34 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

32,1 %

i dei tre lågaste gruppene · 26,8 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr12,8 %+2,8 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,7 %−1,3 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,2 %−1,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,2 %−1,8 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Frosta er nr. 26 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Frosta brukar

35 127 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Frosta er nr. 27 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,9 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Frosta i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Frosta blant dei 79 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

273. av 344

7,8 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

170. av 344

189 258 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

192. av 344

35 127 kr · på barn og unge

Gini 2024

186. av 358

0,220 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Frosta: nr. 273 av 344 med 7,8 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,0%
50,0%
Menn: 1 322Kvinner: 1 323

Aldersfordeling

0-5 år
5,9%
6-12 år
7,2%
13-15 år
3,7%
16-19 år
4,7%
20-44 år
26,8%
45-66 år
29,6%
67-79 år
15,3%
80+ år
6,7%

Totalt: 2 645 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

44,7 år

median 47 år

Trøndelag

41,1 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 3,6 år eldre enn fylket og 3,4 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

478 700

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

822 100 kr

Etter skatt: 664 600 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,17 personar

(1 221 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

74,6 % i arbeid

1,5 % registrerte arbeidslause · 14,2 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)74,6 %77,2 %76,7 %−2,6
Registrerte arbeidslause1,5 %1,2 %1,4 %+0,3
På arbeidsmarkedstiltak2,0 %1,5 %1,3 %+0,5
Under utdanning1,6 %3,7 %3,1 %−2,1
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd14,2 %10,2 %10,3 %+4,0
AFP / alderspensjon1,8 %1,2 %1,3 %+0,6
Andre utanfor arbeidsstyrken4,3 %5,0 %5,8 %−0,7

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

64,8 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)64,8 %71,0 %72,1 %−6,2
80–99 %8,2 %6,0 %5,4 %+2,2
60–79 %6,2 %4,4 %4,2 %+1,8
40–59 %7,4 %6,0 %6,0 %+1,4
20–39 %6,0 %5,7 %5,7 %+0,3
0–19 %7,4 %7,0 %6,6 %+0,4

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

933

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 276

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

73,1 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

762

59,7 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

514

personar · 40,3 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

171

personar · 18,3 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−343

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 441 til 514 personar (34,9 % → 40,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 6 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50030 %34 %38 %42 %46 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (514 utpendlarar)

  • Levanger - Levangke149 (29,0 %)
  • Stjørdal122 (23,7 %)
  • Trondheim - Tråante94 (18,3 %)
  • Verdal24 (4,7 %)
  • Oslo - Oslove19 (3,7 %)
  • Steinkjer - Stïentje17 (3,3 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (171 innpendlarar)

  • Levanger - Levangke77 (45,0 %)
  • Trondheim - Tråante42 (24,6 %)
  • Stjørdal23 (13,5 %)
  • Malvik7 (4,1 %)
  • Steinkjer - Stïentje4 (2,3 %)
  • Melhus4 (2,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
065130195260Helse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk og fiskeBygg og anleggVarehandelUndervisningTransport og lagringOvernatting og serveringOffentleg administrasjon ogforsvarForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomIndustriInformasjon og kommunikasjonElektrisitet, vatn og renovasjonBergverk og utvinningFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (201 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −58 arbeidsplassar (−5,9 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Overnatting og servering1854+36+200,0 %
Jordbruk, skogbruk og fiske174186+12+6,9 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon413+9+225,0 %
Informasjon og kommunikasjon913+4+44,4 %
Personleg tenesteyting2728+1+3,7 %
Industri242400,0 %
Undervisning6662−4−6,1 %
Transport og lagring6655−11−16,7 %
Forretningsmessig tenesteyting4332−11−25,6 %
Bygg og anlegg115103−12−10,4 %
Offentleg administrasjon og forsvar5537−18−32,7 %
Teknisk tenesteyting, eigedom4426−18−40,9 %
Helse- og sosialtenester223201−22−9,9 %
Varehandel11187−24−21,6 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Transport og lagring
20182019202020212022202320242025060120180240Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 221822 100 kr664 600 kr668 200 kr676 100 kr−1,7 %
Einebuande458433 500 kr355 700 kr391 600 kr397 500 kr−10,5 %
Par utan barn360932 100 kr757 500 kr830 100 kr860 000 kr−11,9 %
Par med barn 0-17 år2021 384 100 kr1 085 600 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−4,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år45646 500 kr526 300 kr566 800 kr568 200 kr−7,4 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

823 700 kr

Landet: 1 000 800 kr (−17,7 %)

Gjeld, median

252 700 kr

Landet: 415 800 kr (−39,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 269 300 kr

Landet: 1 792 100 kr (−29,2 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

421 700 kr

Landet: 378 800 kr (+11,3 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,52 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 466 186 kr

Bruttoformue per hushald

2 259 354 kr

Bankinnskot per hushald

750 626 kr

Bruttoinntekt per hushald

965 828 kr

1,78 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 341 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

213 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−568 kr

Utbetalinga er 95,6 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+4 041 kr

148,7 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

59

Del av befolkninga

2,2 %

Barn i familiar med sosialhjelp

34

Gjennomsnittleg stønadstid

4,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

18

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,8 md

Samla stønadssum

3 098 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

92,4

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−30 %−15 %0 %+15 %+30 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

168 151 kr/år174 537 kr/år−3,7 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

21 760 kr/år18 029 kr/år+20,7 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 129 kr/mnd1 425 kr/mnd−20,8 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,3 % · leige 2-roms 15,6 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 664 600 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

168 151 kr

+0,9 % frå 2024 (166 674 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader68 584 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter24 657 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt3 484 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

25,3 %

168 151 kr av 664 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,6 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald664 600 kr25,3 %15,6 %
Einebuande355 700 kr47,3 %29,2 %
Par utan barn757 500 kr22,2 %13,7 %
Par med barn 0-17 år1 085 600 kr15,5 %9,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år526 300 kr31,9 %19,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 25,3 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2025 K2

21 972 kr/m²

12 salg
Landet: 54 606

Einebustader 2025 K2

19 249 kr/m²

10 salg
Landet: 30 543

Småhus 2025 K2

—

1 salg
Landet: 41 909

Blokkleilegheiter 2025 K2

—

1 salg
Landet: 70 415

Totalt 12 bustadomsetningar i 2025 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2025 K2KommunenSnitt TrøndelagLandet
Alle bustadtypar21 97245 48554 606
Einebustader19 24925 43930 543
Småhus—37 64541 909
Blokkleilegheiter—56 88070 415

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 665.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

21 760 kr

+6,3 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 15,0 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 20,7 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k11k17k22k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 946—4 2674 4814 4814 481
Avløp5 4684 7066 2087 5918 3508 350
Avfall3 8353 9123 4335 8636 4496 900
Feiing og tilsyn6887109229591 1992 029
Sum årsgebyr13 9379 32814 83018 89420 47921 760
Septiktømming (årsgebyr)1 3281 3721 5772 0692 0692 750
Avløp per m³19202724,126,526,5
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)——10 00012 00010 00015 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)17 09717 62724 23714 40015 94415 813
Tilknytningsgebyr avløp (låg)——12 118———
Tilknytningsgebyr avløp (høg)——24 237———

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno