Tydal kommunevåpen

Tydal

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Tydal gjekk frå kode 1665 til 5033. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet

Ordførar

Jens Arne Kvello (Sp)

Kommunenummer

5033

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

227 991

tusen kr

Utgifter

214 936

tusen kr

Driftsmargin

5,73%

Investeringar

84 503

tusen kr

Eigedelar

758 839

tusen kr

Total gjeld

437 855

tusen kr

(Lån: 416 161 + Gjeld: 21 694)

Gjeldsandel

57,70%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre kraftanlegg

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

27 592

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k60k120k180k240k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k200k400k600k800k0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 124 168 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg32,8 %
Grunnskule13,1 %
Administrasjon11,9 %
Eigedomsforvaltning11,0 %
Barnehage6,4 %
Kultur6,2 %
Plan, byggesak og miljø4,3 %
Barnevern2,8 %
Politisk styring2,7 %
Sosialsektoren2,5 %
Samferdsel2,4 %
Brann- og ulykkesvern1,9 %
Kyrkje1,0 %
Kommunale bustader1,0 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Barnevern
  • Politisk styring
  • Sosialsektoren
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
  • Næringsforvaltning
202020212022202320242025040k80k120k160k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning12 25814 54016 08916 71816 91416 81511,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 475−1 193−582−1 161−2 065−1 576—
Grunnskule14 11615 58116 05018 02818 91619 92513,1 %
Helse og omsorg35 27640 58440 64348 45950 24449 98232,8 %
Samferdsel2 7622 8583 4732 8843 8443 6632,4 %
Barnehage5 2577 0617 7208 6298 9949 8046,4 %
Kultur5 6225 5477 1967 9447 6969 4426,2 %
Kommunale bustader1 6591 6511 2561 6297621 5241,0 %
Næringsforvaltning−10 396−2 428−19 960−24 155−28 807−20 315—
Administrasjon11 47413 38612 94714 26115 63918 13811,9 %
Plan, byggesak og miljø2 9533 2025 1836 6277 4666 6164,3 %
Sosialsektoren2 2301 4302 2484 5545 1973 8562,5 %
Brann- og ulykkesvern2 3751 8682 2502 9212 5262 8621,9 %
Kyrkje1 2841 2751 4341 9501 6101 5981,0 %
Barnevern1 9642 1932 3342 4093 1144 2262,8 %
Fellesutgifter365−6 142−5 516−12 690−5 172−6 526—
Politisk styring3 3483 3073 5274 0444 1224 1342,7 %
Sum netto driftsutgifter90 072104 72096 292103 051111 000124 168100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 146 837 tusen kr

TenesteområdeKommune
Eigedomsforvaltning42,4 %
Helse og omsorg40,7 %
Næringsforvaltning8,1 %
Kommunale bustader4,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)2,3 %
Kultur1,1 %
Grunnskule0,6 %
Barnehage0,4 %
Brann- og ulykkesvern0,0 %

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kultur
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Brann- og ulykkesvern
  • Samferdsel
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
  • Administrasjon
202020212022202320242025040k80k120k160k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning2452326003 22319 12762 33442,4 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1 1022 4322 8131 7312 3583 3102,3 %
Grunnskule0057564078300,6 %
Helse og omsorg235707895 67714 68059 77140,7 %
Samferdsel1 1293 0116854 1441 0860—
Barnehage016223236105930,4 %
Kultur100121607 1031 6631,1 %
Kommunale bustader03753119 20312 6326 5524,5 %
Næringsforvaltning1192 363171 98215911 8368,1 %
Administrasjon42568517717284−53—
Plan, byggesak og miljø102313267960—
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern001212010,0 %
Kyrkje000000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring00171700—
Sum investeringsutgifter3 2669 3305 46436 72659 042146 837100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

115 mill. kr

115 103 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

50,5 %

41,2 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

6,31

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+53 mill. kr

+85 %

Utan premieavvik 2025

96 mill. kr

42,0 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

137 mill. kr

minus 22 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.45 mill.90 mill.135 mill.180 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %20,0 %40,0 %60,0 %80,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,002,004,006,008,00

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %15,0 %30,0 %45,0 %60,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

19 mill. kr

av ein arbeidskapital på 115 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

16,8 %

2020: 20,7 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−44,2 pp

−3,9 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

45,0 %

2020: 23,1 %

Disposisjonsfond 2025

102 mill. kr

102 485 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+21,9 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

117 mill. kr

116 545 tusen kr

Andel av driftsinntektene

51,1 %

2020: 36,4 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

88 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.35 mill.70 mill.105 mill.140 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond102 48587,9 %
Bundne driftsfond12 37510,6 %
Ubunde investeringsfond00,0 %
Bundne investeringsfond1 6851,4 %
Sum fond116 545100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

13 788 m²

+ 0 m² leigd = 13 788 m² i alt

Areal per innbyggjar

17,54 m²

786 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

96 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 77–199 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

7–21 mill. kr

8 690–27 107 kr per innbyggjar

495–1 545 kr per m²

Driftsutgifter per m²

759 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

203 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

115 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

15,6 %

netto til eigedomsforvaltning

2 075 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 13 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 3 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k1k2k2k3kSkulelokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleInstitusjonslokaleKulturbyggBarnehagelokale22,5 %21,8 %21,5 %16,5 %14,2 %3,5 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250k4k7k11k14k07142126

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025−1 mill.0 mill.1 mill.2 mill.3 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 7 mill. kr og 21 mill. kr – det vil seie 495–1 545 kr per kvadratmeter eller 8 690–27 107 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Tydal, 2020–2025.

2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 18,5 % frå 2024 til 2025

Frå 141 mill. kr til 115 mill. kr – ein nedgang på 9,7 prosentpoeng av driftsinntektene (60,2 % → 50,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2025 · Kraftig fallFonda fall 14,4 % frå 2024 til 2025

Frå 136 mill. kr til 117 mill. kr – ein nedgang på 6,9 prosentpoeng av driftsinntektene (58,0 % → 51,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Tydal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

1. av 38

i fylket i 2025 · 6,31

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 8 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

5. av 38

i fylket i 2025 · 50,5 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 29 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
4.Flatanger50,9 %
5.Tydal50,5 %
6.Åfjord44,2 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

4. av 38

i fylket i 2025 · 192 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 35 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
4.Tydal192 %
5.Namsskogan193,6 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

4. av 37

i fylket i 2025 · 16,8 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 56 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
4.Tydal16,8 %
5.Lierne17,2 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020150 797139 8713 021313 48013 78612 848
2021152 889148 6279 098303 12213 52917 649
2022186 775171 5814 864308 54619 13419 438
2023212 915190 32033 503337 63530 50331 113
2024234 794209 91139 915390 50824 58026 622
2025227 991214 93684 503416 16121 69419 353

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

406

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

2

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

148

2 opne lister · 3,63 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Trøndelag
  • Tydal
201820192020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Tydal
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 285 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 333 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 342 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland1 502751696340285125114675854

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom1 490687564321200197162145134114

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

3,75%

Frå 773 til 802

20242025202620272028202920302031203220332034203520402045205002505007501 000

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Tydal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,211

2013: 0,182

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

12,9 %

13 barn · landet 10,6 %

Låg- og høginntektshushald

35,4 %

i dei tre lågaste gruppene · 23,9 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,5 %+1,5 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr12,9 %+2,9 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr6,8 %−3,2 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr12,9 %+2,9 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr7,1 %−2,9 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr7,6 %−2,4 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr9,2 %−0,8 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2019-2021 til 2020-2022

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Tydal er nr. av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Tydal brukar

—

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Tydal er nr. 17 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 4,7 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 4,8 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Tydal i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.

Barnefattigdom 2022-2024

— av 344

— · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

— av 344

— · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

— av 344

— · på barn og unge

Gini 2024

262. av 358

0,211 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,8%
49,2%
Menn: 393Kvinner: 380

Aldersfordeling

0-5 år
4,7%
6-12 år
6,3%
13-15 år
3,1%
16-19 år
2,7%
20-44 år
25,0%
45-66 år
30,7%
67-79 år
17,2%
80+ år
10,3%

Totalt: 773 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

491 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

803 800 kr

Etter skatt: 639 100 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,03 personar

(381 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

76,8 % i arbeid

0,7 % registrerte arbeidslause · 12,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)76,8 %77,2 %76,7 %−0,4
Registrerte arbeidslause0,7 %1,2 %1,4 %−0,5
På arbeidsmarkedstiltak2,1 %1,5 %1,3 %+0,6
Under utdanning0,7 %3,7 %3,1 %−3,0
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,3 %10,2 %10,3 %+2,1
AFP / alderspensjon3,5 %1,2 %1,3 %+2,3
Andre utanfor arbeidsstyrken3,8 %5,0 %5,8 %−1,2

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

66 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)66,0 %71,0 %72,1 %−5,0
80–99 %10,2 %6,0 %5,4 %+4,2
60–79 %5,1 %4,4 %4,2 %+0,7
40–59 %6,7 %6,0 %6,0 %+0,7
20–39 %5,4 %5,7 %5,7 %−0,3
0–19 %6,5 %7,0 %6,6 %−0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

331

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

370

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

89,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

268

72,4 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

102

personar · 27,6 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

63

personar · 19 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−39

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har falle frå 127 til 102 personar (29,7 % → 27,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 10 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50023 %26 %29 %32 %35 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (102 utpendlarar)

  • Selbu35 (34,3 %)
  • Trondheim - Tråante25 (24,5 %)
  • Oslo - Oslove8 (7,8 %)
  • Stjørdal5 (4,9 %)
  • Modum4 (3,9 %)
  • Kvinnherad4 (3,9 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (63 innpendlarar)

  • Selbu30 (47,6 %)
  • Trondheim - Tråante8 (12,7 %)
  • Stjørdal6 (9,5 %)
  • Røros - Rosse5 (7,9 %)
  • Malvik5 (7,9 %)
  • Holtålen2 (3,2 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
020406080Helse- og sosialtenesterOffentleg administrasjon ogforsvarInformasjon og kommunikasjonForretningsmessig tenesteytingJordbruk, skogbruk og fiskeUndervisningVarehandelIndustriBygg og anleggOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingFinans og forsikringTransport og lagringElektrisitet, vatn og renovasjonTeknisk tenesteyting, eigedomBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (63 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Finans og forsikring, Teknisk tenesteyting, eigedom, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −24 arbeidsplassar (−6,9 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Offentleg administrasjon og forsvar2944+15+51,7 %
Informasjon og kommunikasjon2131+10+47,6 %
Personleg tenesteyting69+3+50,0 %
Undervisning2526+1+4,0 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon45+1+25,0 %
Finans og forsikring67+1+16,7 %
Industri202000,0 %
Bygg og anlegg171700,0 %
Forretningsmessig tenesteyting3330−3−9,1 %
Transport og lagring105−5−50,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom94−5−55,6 %
Overnatting og servering169−7−43,8 %
Varehandel3426−8−23,5 %
Helse- og sosialtenester7463−11−14,9 %
Jordbruk, skogbruk og fiske4428−16−36,4 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Offentleg administrasjon og forsvar
  • Informasjon og kommunikasjon
  • Forretningsmessig tenesteyting
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Undervisning
20182019202020212022202320242025020406080Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald381803 800 kr639 100 kr668 200 kr676 100 kr−5,5 %
Einebuande160463 400 kr375 800 kr391 600 kr397 500 kr−5,5 %
Par utan barn107968 300 kr786 700 kr830 100 kr860 000 kr−8,5 %
Par med barn 0-17 år511 230 900 kr959 000 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−16,0 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k250k500k750k1000kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

538 600 kr

Landet: 1 000 800 kr (−46,2 %)

Gjeld, median

121 300 kr

Landet: 415 800 kr (−70,8 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 145 200 kr

Landet: 1 792 100 kr (−36,1 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

413 200 kr

Landet: 378 800 kr (+9,1 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,98 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

931 778 kr

Bruttoformue per hushald

1 981 196 kr

Bankinnskot per hushald

714 836 kr

Bruttoinntekt per hushald

948 040 kr

1,73 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,73 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

9 932 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

59 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 977 kr

Utbetalinga er 76,9 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+1 632 kr

119,7 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

15

Del av befolkninga

1,9 %

Barn i familiar med sosialhjelp

3

Gjennomsnittleg stønadstid

6,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

7

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,2 md

Samla stønadssum

934 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

73,7

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−44 %−33 %−22 %−11 %0 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

141 497 kr/år174 537 kr/år−18,9 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

7 450 kr/mnd11 790 kr/mnd−36,8 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

16 877 kr/år18 029 kr/år−6,4 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

811 kr/mnd1 425 kr/mnd−43,1 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,1 % · leige 2-roms 14,0 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 639 100 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

141 497 kr

−5,9 % frå 2024 (150 428 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader52 329 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter17 742 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

22,1 %

141 497 kr av 639 100 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

14,0 %

89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald639 100 kr22,1 %14,0 %
Einebuande375 800 kr37,7 %23,8 %
Par utan barn786 700 kr18,0 %11,4 %
Par med barn 0-17 år959 000 kr14,8 %9,3 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 22,1 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

7 450 kr

1 710 kr per m² per år

+4,6 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar
Estimat
6 9007 5007 9008 3008 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 802.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

16 877 kr

+14,7 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 10,8 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 6,4 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k11k17k22k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning6 9967 5007 5008 1404 3945 004
Avløp6 6447 1648 3649 4405 7906 635
Avfall2 9843 3543 4323 7423 9534 324
Feiing og tilsyn560560560560580914
Sum årsgebyr17 18418 57819 85621 88214 71716 877
Septiktømming (årsgebyr)1 3281 3721 5771 6551 6651 655
Målarleige—280—320340350
Vatn per m³1425,61819,621,325,1
Avløp per m³15,627,222,824,830,835,8
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)40 93440 00040 00040 00040 00040 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)40 14540 00040 00040 00040 00040 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno