Midtre Gauldal kommunevåpen

Midtre Gauldal

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Midtre Gauldal gjekk frå kode 1648 til 5027. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Bygdeliste

Ordførar

Trude Heggdal (Ap)

Kommunenummer

5027

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

791 151

tusen kr

Utgifter

759 168

tusen kr

Driftsmargin

4,04%

Investeringar

91 794

tusen kr

Eigedelar

2 572 621

tusen kr

Total gjeld

2 021 108

tusen kr

(Lån: 1 936 434 + Gjeld: 84 674)

Gjeldsandel

78,56%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

3 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

2 978 kr

Totale inntekter

12 872

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k200k400k600k800k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,7M1,3M2M2,6M0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 589 162 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg35,0 %
Grunnskule18,4 %
Barnehage13,3 %
Eigedomsforvaltning7,2 %
Administrasjon6,6 %
Sosialsektoren5,6 %
Barnevern3,1 %
Kultur3,0 %
Samferdsel2,2 %
Brann- og ulykkesvern1,7 %
Kyrkje1,1 %
Plan, byggesak og miljø1,1 %
Politisk styring1,0 %
Næringsforvaltning0,7 %
Kommunale bustader0,1 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Plan, byggesak og miljø
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning40 80840 11236 14641 14144 22444 7757,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−1 855−3 14998−157−8 092−6 794—
Grunnskule90 06097 433105 263118 500117 052114 68818,4 %
Helse og omsorg165 789179 635181 759209 203202 998218 00335,0 %
Samferdsel9 73710 03311 58315 07214 46713 5292,2 %
Barnehage57 07761 10762 07370 35371 58083 01413,3 %
Kultur12 95412 82113 36214 91916 00518 6313,0 %
Kommunale bustader−1 1297762 7653 0551 4818520,1 %
Næringsforvaltning2 2062 3124 6036 80311 9734 2420,7 %
Administrasjon36 51332 75032 40238 84242 45141 4226,6 %
Plan, byggesak og miljø7 0547 0057 2617 9857 4386 7381,1 %
Sosialsektoren14 75215 11823 48739 62737 72934 6785,6 %
Brann- og ulykkesvern6 1616 3657 6687 54510 41910 6771,7 %
Kyrkje6 7756 8866 5056 6217 0367 1321,1 %
Barnevern10 5429 41018 44818 38716 34519 0563,1 %
Fellesutgifter−1 872−22 915−20 598−44 844−19 132−27 593—
Politisk styring2 1045 2004 2345 2275 7506 1121,0 %
Sum netto driftsutgifter457 676460 899497 059558 279579 724589 162100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 96 644 tusen kr

TenesteområdeKommune
Kommunale bustader41,6 %
Næringsforvaltning26,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)17,5 %
Eigedomsforvaltning5,0 %
Grunnskule4,3 %
Administrasjon2,5 %
Samferdsel2,1 %
Helse og omsorg0,3 %
Kultur0,1 %
Barnehage0,0 %
Brann- og ulykkesvern0,0 %

Utvikling over tid

  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Eigedomsforvaltning
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Kultur
  • Barnehage
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025030k60k90k120k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning6 0741 9913 56710 37512 4974 8505,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)5 9854728 4404 1014 34516 89517,5 %
Grunnskule4 8472 5562 3145 5842 7884 1294,3 %
Helse og omsorg9501 1754 79348 22019 6062820,3 %
Samferdsel9 7743 4223 8384 6953 9461 9952,1 %
Barnehage0445951377 848450,0 %
Kultur1 0661 3251 5022 0971 721490,1 %
Kommunale bustader1 6122 0811 3669 3815 66240 17941,6 %
Næringsforvaltning1 4661 92973414 02010 16125 80426,7 %
Administrasjon2 3122 3544 0802 6155 0712 4062,5 %
Plan, byggesak og miljø684165392000—
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern03820−1830100,0 %
Kyrkje1 0001 00075088000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter35 77018 89632 371101 92273 64596 644100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

205 mill. kr

204 731 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

25,9 %

21,3 % i 2020

Fylke: 26,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,42

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,01 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+77 mill. kr

+60 %

Utan premieavvik 2025

150 mill. kr

19,0 % av driftsinntektene

Fylke: 18,3 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

289 mill. kr

minus 85 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.75 mill.150 mill.225 mill.300 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,901,802,703,60

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (38 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

55 mill. kr

av ein arbeidskapital på 205 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

26,7 %

2020: 29,2 %

Fylke og land 2025

37,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−34,3 pp

−2,5 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (37 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

1,6 %

2020: 4,8 %

Disposisjonsfond 2025

13 mill. kr

12 752 tusen kr

Fylke og land 2025

12,1 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−3,2 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

111 mill. kr

111 419 tusen kr

Andel av driftsinntektene

14,1 %

2020: 16,8 %

Fylke og land 2025

21,5 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

11 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.35 mill.70 mill.105 mill.140 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond12 75211,4 %
Bundne driftsfond41 24837,0 %
Ubunde investeringsfond56 11750,4 %
Bundne investeringsfond1 3021,2 %
Sum fond111 419100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

37 389 m²

+ 0 m² leigd = 37 389 m² i alt

Areal per innbyggjar

6,09 m²

6 141 innbyggjarar

Fylket: 5,43 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

76 kr

3 mill. kr i alt

Fylket: 105 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 97–219 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

35–78 mill. kr

5 725–12 761 kr per innbyggjar

940–2 096 kr per m²

Driftsutgifter per m²

816 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

215 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

155 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,2 %

netto til eigedomsforvaltning

0 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 26 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 22,55 m² · lågast: Oppdal 4,02 m² · median 6,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 18 av 38 i fylket (høgast: Holtålen 746 kr · lågast: Osen 4 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 38 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 8 288 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k7k11k14kSkulelokaleInstitusjonslokaleBarnehagelokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleKulturbygg37,1 %23,3 %11,1 %11,0 %10,7 %6,7 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k03610

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201520162017201820192020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 35 mill. kr og 78 mill. kr – det vil seie 940–2 096 kr per kvadratmeter eller 5 725–12 761 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Midtre Gauldal, 2020–2025.

2024 · Kraftig fallFonda fall 36,0 % frå 2023 til 2024

Frå 95 mill. kr til 61 mill. kr – ein nedgang på 5,1 prosentpoeng av driftsinntektene (13,3 % → 8,2 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 8,6 % frå 2022 til 2023

Frå 159 mill. kr til 145 mill. kr – ein nedgang på 3,3 prosentpoeng av driftsinntektene (23,6 % → 20,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 28,9 % frå 2022 til 2023

Frå 134 mill. kr til 95 mill. kr – ein nedgang på 6,6 prosentpoeng av driftsinntektene (19,9 % → 13,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Trøndelag

Kor Midtre Gauldal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

14. av 38

i fylket i 2025 · 3,42

Fylkessnitt: 3,01

Landssnitt: 2,82

Nr. 86 av 357 i landet

1.Tydal6,31
2.Trondheim - Tråante5,16
3.Leka4,93
13.Orkland3,56
14.Midtre Gauldal3,42
15.Selbu3,13
38.Røros - Rosse0,98

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

16. av 38

i fylket i 2025 · 25,9 %

Fylkessnitt: 26,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 145 av 357 i landet

1.Frøya65,4 %
2.Trondheim - Tråante53 %
3.Namsskogan52,3 %
15.Hitra30,1 %
16.Midtre Gauldal25,9 %
17.Inderøy25,8 %
38.Røros - Rosse−0,4 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

24. av 38

i fylket i 2025 · 255,5 %

Fylkessnitt: 242,7 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 259 av 357 i landet

1.Oppdal179,1 %
2.Steinkjer - Stïentje188 %
3.Raarvihke - Røyrvik189,6 %
23.Namsos - Nåavmesjenjaelmie254,4 %
24.Midtre Gauldal255,5 %
25.Orkland255,6 %
38.Hitra338,5 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

11. av 37

i fylket i 2025 · 26,7 %

Fylkessnitt: 37,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 117 av 346 i landet

1.Namsskogan0,8 %
2.Frøya2,9 %
3.Flatanger13,4 %
10.Leka24,9 %
11.Midtre Gauldal26,7 %
12.Orkland27,3 %
37.Steinkjer - Stïentje96,5 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020599 342603 20829 6961 229 61471 25037 235
2021635 495613 44416 9051 220 80379 11648 746
2022670 776655 59728 8041 302 29282 39648 663
2023712 793740 39591 5471 410 439129 08176 748
2024742 768759 50261 1481 776 15885 77369 886
2025791 151759 16891 7941 936 43484 67454 590

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

868

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

7

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

2 opne lister · 3,09 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Midtre Gauldal
  • Trøndelag
201820192020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Midtre Gauldal
2018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 280 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 126 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 153 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før 2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland1 502751696340285125114675854

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom1 490687564321200197162145134114

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−0,99%

Frå 6 140 til 6 079

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2k4k6k8k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Midtre Gauldal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,202

2013: 0,192

Fylke og land

0,229

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

9,2 %

102 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

31,2 %

i dei tre lågaste gruppene · 28,2 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,8 %−2,2 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Midtre Gauldal er nr. 16 av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Midtre Gauldal brukar

35 604 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Midtre Gauldal er nr. 6 av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 2,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 3,2 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Midtre Gauldal i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Midtre Gauldal blant dei 62 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

215. av 344

9,2 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

253. av 344

172 578 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

183. av 344

35 604 kr · på barn og unge

Gini 2024

329. av 358

0,202 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Midtre Gauldal: nr. 215 av 344 med 9,2 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,9%
49,1%
Menn: 3 127Kvinner: 3 013

Aldersfordeling

0-5 år
6,3%
6-12 år
8,8%
13-15 år
3,4%
16-19 år
4,3%
20-44 år
29,7%
45-66 år
28,4%
67-79 år
13,3%
80+ år
5,8%

Totalt: 6 140 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

504 300

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

815 000 kr

Etter skatt: 662 800 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,21 personar

(2 782 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Buforhold
Sjølveigarar81,7%
Borettslag/Aksje0,7%
Leigetakarar17,6%

Kjelde: SSB 11038

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

78,3 % i arbeid

0,7 % registrerte arbeidslause · 12,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,3 %77,2 %76,7 %+1,1
Registrerte arbeidslause0,7 %1,2 %1,4 %−0,5
På arbeidsmarkedstiltak1,6 %1,5 %1,3 %+0,1
Under utdanning1,3 %3,7 %3,1 %−2,4
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,4 %10,2 %10,3 %+2,2
AFP / alderspensjon1,9 %1,2 %1,3 %+0,7
Andre utanfor arbeidsstyrken3,8 %5,0 %5,8 %−1,2

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TrøndelagLandet

68,6 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)68,6 %71,0 %72,1 %−2,4
80–99 %7,3 %6,0 %5,4 %+1,3
60–79 %5,3 %4,4 %4,2 %+0,9
40–59 %6,5 %6,0 %6,0 %+0,5
20–39 %4,9 %5,7 %5,7 %−0,8
0–19 %7,4 %7,0 %6,6 %+0,4

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 639

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

3 057

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

86,3 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 939

63,4 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 118

personar · 36,6 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

700

personar · 26,5 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−418

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 957 til 1 118 personar (28,5 % → 36,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 68 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202506501 3001 9502 50024 %29 %34 %39 %42 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 118 utpendlarar)

  • Trondheim - Tråante445 (39,8 %)
  • Melhus202 (18,1 %)
  • Orkland86 (7,7 %)
  • Rennebu80 (7,2 %)
  • Oslo - Oslove54 (4,8 %)
  • Røros - Rosse39 (3,5 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (700 innpendlarar)

  • Melhus383 (54,7 %)
  • Trondheim - Tråante129 (18,4 %)
  • Rennebu46 (6,6 %)
  • Holtålen33 (4,7 %)
  • Skaun17 (2,4 %)
  • Oppdal15 (2,1 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0200400600800Helse- og sosialtenesterBygg og anleggVarehandelIndustriTransport og lagringJordbruk, skogbruk og fiskeUndervisningOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomPersonleg tenesteytingOvernatting og serveringInformasjon og kommunikasjonForretningsmessig tenesteytingFinans og forsikringElektrisitet, vatn og renovasjonBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (527 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −531 arbeidsplassar (−16,9 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Bygg og anlegg461482+21+4,6 %
Transport og lagring237254+17+7,2 %
Personleg tenesteyting4962+13+26,5 %
Offentleg administrasjon og forsvar109115+6+5,5 %
Bergverk og utvinning95−4−44,4 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon137−6−46,2 %
Finans og forsikring1810−8−44,4 %
Overnatting og servering5747−10−17,5 %
Informasjon og kommunikasjon3120−11−35,5 %
Undervisning218204−14−6,4 %
Teknisk tenesteyting, eigedom9073−17−18,9 %
Helse- og sosialtenester552527−25−4,5 %
Forretningsmessig tenesteyting5716−41−71,9 %
Varehandel335287−48−14,3 %
Jordbruk, skogbruk og fiske270216−54−20,0 %
Industri635285−350−55,1 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Industri
  • Transport og lagring
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
201820192020202120222023202420250200400600800Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 782815 000 kr662 800 kr668 200 kr676 100 kr−2,0 %
Einebuande1 105450 800 kr370 000 kr391 600 kr397 500 kr−6,9 %
Par utan barn668981 600 kr789 700 kr830 100 kr860 000 kr−8,2 %
Par med barn 0-17 år4941 340 900 kr1 039 600 kr1 126 600 kr1 141 700 kr−8,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år124708 200 kr572 900 kr566 800 kr568 200 kr+0,8 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20182019202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

738 900 kr

Landet: 1 000 800 kr (−26,2 %)

Gjeld, median

271 500 kr

Landet: 415 800 kr (−34,7 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 143 400 kr

Landet: 1 792 100 kr (−36,2 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

373 800 kr

Landet: 378 800 kr (−1,3 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,35 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 315 242 kr

Bruttoformue per hushald

2 035 252 kr

Bankinnskot per hushald

665 364 kr

Bruttoinntekt per hushald

977 754 kr

1,78 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

11 594 kr

Trøndelag 12 658 kr · Landet 12 828 kr

164 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 315 kr

Utbetalinga er 89,8 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+3 294 kr

139,7 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

189

Del av befolkninga

3,1 %

Barn i familiar med sosialhjelp

138

Gjennomsnittleg stønadstid

4,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

62

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,9 md

Samla stønadssum

9 450 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Trøndelag og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

88,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−27 %−18 %−9 %0 %+9 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

153 486 kr/år174 537 kr/år−12,1 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

19 626 kr/år18 029 kr/år+8,9 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 180 kr/mnd1 425 kr/mnd−17,2 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,2 % · leige 2-roms 15,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 662 800 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

153 486 kr

+0,1 % frå 2024 (153 289 kr)

Snitt Trøndelag

164 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi18 391 kr
  • Kommunale avgifter19 669 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt4 728 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,2 %

153 486 kr av 662 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,7 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald662 800 kr23,2 %15,7 %
Einebuande370 000 kr41,5 %28,1 %
Par utan barn789 700 kr19,4 %13,2 %
Par med barn 0-17 år1 039 600 kr14,8 %10,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år572 900 kr26,8 %18,1 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,2 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 6 152.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

19 626 kr

+20,4 % frå 2025

Snitt Trøndelag 2026

18 915 kr

Kommunen ligger 3,8 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 8,9 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Trøndelag
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 0302 9194 2936 3546 3547 197
Avløp4 6944 6944 0324 9044 9046 910
Avfall3 5453 7704 0004 1004 4504 730
Feiing og tilsyn550569592685597789
Sum årsgebyr11 81911 95212 91716 04316 30519 626
Septiktømming (årsgebyr)1 6001 2101 1751 7951 2751 425
Målarleige424424339424424424
Vatn per m³12,412,414,620,520,524,6
Avløp per m³23,723,71425,725,728,8
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)9 8319 8318 0008 0008 0008 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)8 8038 8038 0008 0008 0008 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno