Meldal (2018-2019)

Trøndelag

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2018: Meldal (2018-2019) gjekk frå kode 1636 til 5023. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2018: kommunen gjekk frå Sør-Trøndelag til Trøndelag. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Ikkje registrert

Ordførar

Ikkje registrert

Kommunenummer

5023

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal

Inntekter

—

tusen kr

Utgifter

—

tusen kr

Driftsmargin

—

Investeringar

—

tusen kr

Eigedelar

—

tusen kr

Total gjeld

—

tusen kr

Gjeldsandel

—

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt

Data ikkje tilgjengeleg. Trykk "Oppdater data" for å hente.

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen data tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen data tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 12362

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2019

20 343 m²

+ 0 m² leigd = 20 343 m² i alt

Areal per innbyggjar

5,21 m²

3 905 innbyggjarar

Fylket: 4,98 m² · Landet: 4,81 m²

Vedlikehald per m²

99 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 94 kr · Landet: 112 kr

Normkrav 2019

133–225 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 34–126 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2019

1–10 mill. kr

359–2 635 kr per innbyggjar

69–506 kr per m²

Driftsutgifter per m²

705 kr

Landet: 614 kr

Reinhald per m²

214 kr

Landet: 170 kr

Energi per m²

173 kr

Landet: 133 kr

Del av driftsutgiftene

8,2 %

netto til eigedomsforvaltning

120 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 37 av 46 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 16,91 m² · lågast: Steinkjer (2018-2019) 3,71 m² · median 6,50 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 12 av 46 i fylket (høgast: Frosta 295 kr · lågast: Nærøy (2018-2019) 21 kr · median 59 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 42 av 46 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 26 102 kr · lågast: Leka 0 kr · median 3 818 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2019

  • Eigd
  • Leigd
0k2k4k6k8kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820190k6k11k17k22k02468Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019060120180240Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
201520162017201820190 mill.1 mill.1 mill.2 mill.3 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Summerer vi åra 2015–2019, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 1 mill. kr og 10 mill. kr – det vil seie 69–506 kr per kvadratmeter eller 359–2 635 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
Ingen data tilgjengeleg

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2019.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

969

Landet 946 · Trøndelag 946

Fastlegeavtalar

4

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

103

4 opne lister · 3,11 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Meldal (2018-2019)
  • Trøndelag
201820190 %0.55 %1.1 %1.65 %2.2 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Meldal (2018-2019)
2018201903006009001200

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2018–2019.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,4 barn

2019

Trøndelag: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 22 av 48 i fylket (høgast: Leka 6,5 · lågast: Namsskogan 4,1) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

184

Årsverk til grunnbemanning

43,7

Årsverk i alt

50,5

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

45,8 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820194567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

9,9 elevar

2019

Trøndelag: 9,2

Landet: 9,2

Nr. 4 av 48 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 10,4 · lågast: Fosnes (2018-2019) 4,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

309

Lærarårsverk

31,2

Lærarårsverk utan lange fråvær

30,2

Årsverk i sektoren

51,5

Av dei assistentårsverk

11,6

Elevar per årsverk i sektoren

6,0

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201957911

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,64 brukarar

2019

Trøndelag: 2,12

Landet: 1,92

Nr. 42 av 48 i fylket (høgast: Høylandet 4,17 · lågast: Snillfjord (2018-2019) 0,72) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,61

Brukarar av heimetenester

206

Brukarar av institusjonstenester

48

Årsverk i helse og omsorg

179,2

Med helsefagleg utdanning

80,8 %

Innbyggjarar 80+

260

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018201820191,51,72,02,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,4 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 45,8 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2018–2019

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2019Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TrøndelagÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning43,7−0,3−0,7 %−00,0 %−2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk31,2−3,2−9,3 %+10+3,3 %−3,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk179,2+3,2+1,8 %−9−3,4 %+12,1 %+11,8 %

Barnehage: 0,3 færre årsverk til grunnbemanning (−0,7 %) med fleire barn med plass (0,0 %). Grunnskule: 3,2 færre lærarårsverk (−9,3 %) med fleire elevar (+3,3 %). Helse og omsorg: 3,2 fleire årsverk (+1,8 %) med færre tenestemottakarar (−3,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2019.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 44 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,4

Etter kutt

5,4

Trøndelag

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 31 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

9,9

Etter kutt

9,9

Trøndelag

9,2

Landet

9,2

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 179 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,64

Etter kutt

1,64

Trøndelag

2,12

Landet

1,92

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019080160240320

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

92,0 %

2019

Trøndelag: 94,6

Landet: 92,1

Nr. 24 av 48 i fylket (høgast: Snåase - Snåsa 102,8 · lågast: Fosnes (2018-2019) 65,5)

Barn med plass

184

1–2 år

80,3 %

3–5 år

99,2 %

Barn 1–5 år

199

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019919396

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

309,0 elevar

2019

Trøndelag: 229,7

Landet: 240,9

Nr. 2 av 48 i fylket (høgast: Trondheim - Tråante 400,4 · lågast: Snillfjord (2018-2019) 24,0)

Elevar

309

Skular

1

Barn 6–15 år

422

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 201820182019225250275310

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

16,9 plassar

2019

Trøndelag: 37,0

Landet: 17,5

Nr. 45 av 48 i fylket (høgast: Steinkjer (2018-2019) 68,1 · lågast: Snillfjord (2018-2019) 8,6)

Sjukeheimsplassar

44

Omsorgsbustader

—

Innbyggjarar 80+

260

Berre sjukeheim per 100

16,9

Berre omsorgsbustad per 100

—

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201916314659

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

14,5 plassar

2019

Trøndelag: 20,6

Landet: 15,0

Nr. 41 av 48 i fylket (høgast: Raarvihke - Røyrvik 80,0 · lågast: Rindal 0,0)

Elevplassar

83

Elevar

75

Barn 6–18 år

573

  • Kommunen
  • Landet
  • Trøndelag
Ny kommunekode · Nytt fylke 20182018201914172022

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Trøndelag
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

4 106

i Trøndelag, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

1,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

1 502 personar (37 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

1 490 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

04008001 2001 600PolenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før 2004)AsiaNoregDanmarkNorden ellersTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

04008001 2001 600Utleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeOvernatting og serveringUndervisningTransport og lagringHelse- og sosialtenesterVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Trøndelag
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2018200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling
Ingen befolkningsdata tilgjengeleg

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2019

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

75,3

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 39,0 · Eldre 36,4

Trøndelag

63,3

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 38,1 · Eldre 25,2

Landet

63,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 38,4 · Eldre 24,7

Kommunen har 12,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 12,0 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTrøndelagLandet020406080

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2019

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Meldal (2018-2019), og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,198

2018: 0,206

Fylke og land

0,225

Landet: 0,250

P90/P10

2,400

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

12,4 %

81 barn · landet 11,7 %

Låg- og høginntektshushald

32,5 %

i dei tre lågaste gruppene · 24,1 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Inntektsgrupper 2019 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr12,1 %+2,1 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr12,0 %+2,0 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,2 %−1,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr5,3 %−4,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2016-2018 til 2017-2019

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Trøndelag 2022-2024

Flest: Meråker (21,6 %) · Færrast: Selbu (5,3 %) · Meldal (2018-2019) er nr. av 35 (fylkessnitt 9,8 % · 6 922 barn i heile fylket)

1.Meråker21,6 %
2.Namsskogan19,5 %
3.Rennebu16,8 %
4.Raarvihke - Røyrvik16,4 %
5.Grong15,2 %
6.Oppdal11,9 %
7.Høylandet11,9 %
8.Inderøy10,6 %
9.Hitra10,6 %
10.Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %
11.Steinkjer - Stïentje10,1 %
12.Indre Fosen10,1 %
13.Levanger9,8 %
14.Orkland9,7 %
15.Overhalla9,6 %
16.Midtre Gauldal9,2 %
17.Lierne9,0 %
18.Ørland8,9 %
19.Heim8,6 %
20.Røros - Rosse8,4 %
21.Stjørdal8,3 %
22.Verdal8,3 %
23.Flatanger8,3 %
24.Melhus8,1 %
25.Holtålen7,9 %
26.Frosta7,8 %
27.Trondheim - Tråante7,6 %
28.Åfjord7,4 %
29.Nærøysund7,4 %
30.Rindal6,3 %
31.Skaun6,0 %
32.Malvik5,7 %
33.Frøya5,6 %
34.Snåase - Snåsa5,6 %
35.Selbu5,3 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Trøndelag: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,160).

Meldal (2018-2019) brukar

—

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 864 kr

barnefattigdom 9,8 %

Brukar mest

Lierne

48 008 kr · 9,0 % fattigdom

Brukar minst

Røros - Rosse

30 025 kr · 8,4 % fattigdom

4,3 %9,3 %14,3 %19,3 %22,6 %Barn i vedvarande låginntekt28 02533 52539 02544 52550 008
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Meråker21,6 %10 488 kr22 072 kr2 738 kr35 298 kr
Namsskogan19,5 %9 026 kr27 604 kr2 956 kr39 586 kr
Rennebu16,8 %13 652 kr18 127 kr3 467 kr35 246 kr
Raarvihke - Røyrvik16,4 %8 200 kr28 485 kr4 116 kr40 801 kr
Grong15,2 %11 245 kr26 697 kr6 032 kr43 974 kr
Oppdal11,9 %13 113 kr18 654 kr1 872 kr33 639 kr
Høylandet11,9 %10 505 kr26 359 kr4 511 kr41 375 kr
Inderøy10,6 %12 226 kr21 818 kr3 097 kr37 141 kr
Hitra10,6 %14 458 kr22 983 kr3 443 kr40 884 kr
Namsos - Nåavmesjenjaelmie10,2 %11 320 kr19 083 kr3 623 kr34 026 kr
Steinkjer - Stïentje10,1 %11 606 kr17 497 kr5 587 kr34 690 kr
Indre Fosen10,1 %10 317 kr18 471 kr3 920 kr32 708 kr
Levanger9,8 %12 572 kr18 990 kr3 801 kr35 363 kr
Orkland9,7 %11 507 kr18 643 kr2 408 kr32 558 kr
Overhalla9,6 %14 760 kr25 097 kr4 025 kr43 882 kr
Midtre Gauldal9,2 %13 636 kr18 838 kr3 130 kr35 604 kr
Lierne9,0 %13 110 kr33 489 kr1 409 kr48 008 kr
Ørland8,9 %12 200 kr16 941 kr4 391 kr33 532 kr
Heim8,6 %12 194 kr24 586 kr2 710 kr39 490 kr
Røros - Rosse8,4 %11 616 kr16 943 kr1 466 kr30 025 kr
Stjørdal8,3 %11 227 kr19 847 kr3 108 kr34 182 kr
Verdal8,3 %11 168 kr19 615 kr4 016 kr34 799 kr
Flatanger8,3 %15 226 kr25 405 kr3 045 kr43 676 kr
Melhus8,1 %13 068 kr20 327 kr2 409 kr35 804 kr
Holtålen7,9 %14 290 kr18 690 kr1 519 kr34 499 kr
Frosta7,8 %12 315 kr19 357 kr3 455 kr35 127 kr
Trondheim - Tråante7,6 %11 699 kr15 910 kr3 075 kr30 684 kr
Åfjord7,4 %12 927 kr20 701 kr1 994 kr35 622 kr
Nærøysund7,4 %14 312 kr20 472 kr4 316 kr39 100 kr
Rindal6,3 %12 916 kr15 983 kr2 381 kr31 280 kr
Skaun6,0 %13 921 kr27 189 kr2 477 kr43 587 kr
Malvik5,7 %13 392 kr20 929 kr2 653 kr36 974 kr
Frøya5,6 %12 903 kr23 669 kr2 862 kr39 434 kr
Snåase - Snåsa5,6 %13 477 kr16 825 kr2 713 kr33 015 kr
Selbu5,3 %13 438 kr18 748 kr2 438 kr34 624 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Trøndelag 2024

Jamnast: Skaun (0,181) · Skeivast: Frøya (0,268) · Meldal (2018-2019) er nr. av 38 (fylkessnitt 0,215)

1.Skaun0,181
2.Rindal0,182
3.Holtålen0,194
4.Selbu0,194
5.Snåase - Snåsa0,199
6.Midtre Gauldal0,202
7.Orkland0,203
8.Verdal0,204
9.Raarvihke - Røyrvik0,204
10.Rennebu0,206
11.Melhus0,207
12.Meråker0,207
13.Lierne0,207
14.Ørland0,208
15.Røros - Rosse0,209
16.Indre Fosen0,210
17.Tydal0,211
18.Stjørdal0,211
19.Åfjord0,211
20.Høylandet0,215
21.Malvik0,217
22.Overhalla0,217
23.Steinkjer - Stïentje0,218
24.Oppdal0,218
25.Namsos - Nåavmesjenjaelmie0,219
26.Grong0,219
27.Frosta0,220
28.Heim0,221
29.Leka0,223
30.Levanger0,224
31.Inderøy0,225
32.Osen0,226
33.Hitra0,226
34.Flatanger0,230
35.Nærøysund0,237
36.Namsskogan0,242
37.Trondheim - Tråante0,245
38.Frøya0,268

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2018–2019

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,7 prosentpoeng sidan 2018, mens dei høgaste tre har vakse 0,9 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
201820190 %15 %30 %45 %60 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kvar ligg Meldal (2018-2019) i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.

Barnefattigdom 2022-2024

— av 344

— · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

— av 344

— · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

— av 344

— · på barn og unge

Gini 2024

— av 358

— · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %Snitt TrøndelagLandet

% i arbeid

% registrerte arbeidslause · % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)0,0 %77,2 %76,7 %−77,2
Registrerte arbeidslause0,0 %1,2 %1,4 %−1,2
På arbeidsmarkedstiltak0,0 %1,5 %1,3 %−1,5
Under utdanning0,0 %3,7 %3,1 %−3,7
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd0,0 %10,2 %10,3 %−10,2
AFP / alderspensjon0,0 %1,2 %1,3 %−1,2
Andre utanfor arbeidsstyrken0,0 %5,0 %5,8 %−5,0

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Trøndelag
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %Snitt TrøndelagLandet

% jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Trøndelag 71,0 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)0,0 %71,0 %72,1 %−71,0
80–99 %0,0 %6,0 %5,4 %−6,0
60–79 %0,0 %4,4 %4,2 %−4,4
40–59 %0,0 %6,0 %6,0 %−6,0
20–39 %0,0 %5,7 %5,7 %−5,7
0–19 %0,0 %7,0 %6,6 %−7,0

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

0

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

0

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

%

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 88,4 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

0

— % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

0

personar · % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,7 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

0

personar · % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 24,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

0

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Trøndelag)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (38 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2019

Utpendlinga har auka frå 758 til 765 personar (41,1 % → 41,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 11 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201905001 0001 5002 00037 %40 %43 %46 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

Kor pendlar innbyggjarane til? (0 utpendlarar)

    Kor kjem innpendlarane frå? (0 innpendlarar)

      Næringar 2019: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

      • Arbeidsplassar i kommunen
      • Busette sysselsette
      0100200300400Helse- og sosialtenesterIndustriTransport og lagringUndervisningVarehandelJordbruk, skogbruk og fiskeBygg og anleggPersonleg tenesteytingOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomOvernatting og serveringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonForretningsmessig tenesteytingFinans og forsikringBergverk og utvinning

      Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (355 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Bygg og anlegg, Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

      Næringsutvikling 2018–2019: kva næringar veks og krympar?

      Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +21 arbeidsplassar (+1,4 %) sidan 2018.

      Næring20182019Endring%
      Elektrisitet, vatn og renovasjon1526+11+73,3 %
      Undervisning157167+10+6,4 %
      Industri192201+9+4,7 %
      Helse- og sosialtenester348355+7+2,0 %
      Personleg tenesteyting5761+4+7,0 %
      Teknisk tenesteyting, eigedom2831+3+10,7 %
      Bergverk og utvinning8800,0 %
      Transport og lagring19219200,0 %
      Overnatting og servering292900,0 %
      Finans og forsikring151500,0 %
      Informasjon og kommunikasjon2726−1−3,7 %
      Offentleg administrasjon og forsvar5553−2−3,6 %
      Bygg og anlegg8482−2−2,4 %
      Forretningsmessig tenesteyting2018−2−10,0 %
      Jordbruk, skogbruk og fiske136130−6−4,4 %
      Varehandel151141−10−6,6 %

      Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

      • Helse- og sosialtenester
      • Industri
      • Transport og lagring
      • Undervisning
      • Varehandel
      • Jordbruk, skogbruk og fiske
      20182019090180270360Ny kommunekode · Nytt fylke 2018

      SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.

      Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

      Bustad og hushaldsøkonomi

      Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

      Inntekta til hushalda 2019

      Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

      HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TrøndelagEtter skatt – landetAvvik frå landet
      Alle hushald1 791627 000 kr510 000 kr538 000 kr540 000 kr−5,6 %
      Einebuande688349 000 kr289 000 kr302 000 kr311 000 kr−7,1 %
      Par utan barn519746 000 kr607 000 kr652 000 kr675 000 kr−10,1 %
      Par med barn 0-17 år3111 015 000 kr798 000 kr872 000 kr883 000 kr−9,6 %
      Ensleg mor/far med barn 0-17 år76470 000 kr389 000 kr440 000 kr438 000 kr−11,2 %

      Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

      • Alle hushald
      • Einebuande
      • Par utan barn
      • Par med barn 0-17 år
      • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
      201820190k200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2018

      Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

      Gjeld og formue 2019

      Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

      Per person 17 år og eldre

      Gjeld, gjennomsnitt

      571 400 kr

      Landet: 850 600 kr (−32,8 %)

      Gjeld, median

      85 600 kr

      Landet: 168 500 kr (−49,2 %)

      Bruttoformue, gjennomsnitt

      949 500 kr

      Landet: 1 333 800 kr (−28,8 %)

      Bankinnskot, gjennomsnitt

      305 700 kr

      Landet: 300 200 kr (+1,8 %)

      Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,37 – landet 1,76

      Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

      • Gjeld (snitt)
      • Bruttoformue (snitt)
      • Gjeld – landet
      • Bruttoformue – landet
      201820190,0M0,4M0,7M1,1M1,4MNy kommunekode · Nytt fylke 2018

      Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

      Bustad og bokostnader

      Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

      Median inntekt etter skatt per hushald 2019: 510 000 kr

      Bokostnad
      Bokostnadsdata blir henta – last sidan på nytt om litt
      Bustadprisar – omsatte bustader

      Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

      Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

      Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

      Leigekostnader for toromsbustad
      Estimat

      SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

      Leigedata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

      Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

      Kommunale gebyr for bustad

      Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

      Ingen gebyrdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

      Kjelde: SSB 12842

      Artiklar og lenkjer

      Ingen artiklar eller lenkjer enno