Austrheim kommunevåpen

Austrheim

Vestland

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Austrheim gjekk frå kode 1264 til 4632. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hordaland til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
ArbeiderpartietArbeiderpartiet

Ordførar

Morten Sognnes (H)

Kommunenummer

4632

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

392 196

tusen kr

Utgifter

398 328

tusen kr

Driftsmargin

−1,56%

Investeringar

43 204

tusen kr

Eigedelar

1 224 337

tusen kr

Total gjeld

979 426

tusen kr

(Lån: 915 409 + Gjeld: 64 017)

Gjeldsandel

80,00%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre næringseigedom

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

11 619

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k100k200k300k400kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,4M0,7M1,1M1,4M0%20%40%60%80%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 392 197 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Inntekts- og formuesskatt35,0 %27,4 %36,0 %+7,6
Rammetilskot32,2 %31,7 %29,9 %+0,4
Overføringar og tilskot frå andre13,8 %14,1 %12,3 %−0,4
Sals- og leigeinntekter8,0 %11,3 %12,0 %−3,3
Andre overføringar frå staten5,2 %5,2 %4,3 %−0,0
Brukarbetalingar3,0 %2,9 %2,5 %+0,1
Eigedomsskatt3,0 %5,1 %2,7 %−2,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Inntekts- og formuesskatt
  • Rammetilskot
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Eigedomsskatt
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250100k200k300k400kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %9 %18 %27 %36 %Inntekts- og formuesskattRammetilskotOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarEigedomsskattAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 324 724 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg33,7 %36,7 %34,9 %−3,0
Grunnskule19,5 %19,9 %19,9 %−0,5
Barnehage11,2 %10,8 %12,9 %+0,4
Administrasjon7,2 %7,4 %5,7 %−0,2
Eigedomsforvaltning7,1 %7,6 %8,0 %−0,5
Sosialsektoren5,4 %3,8 %6,0 %+1,6
Kultur3,5 %3,0 %3,6 %+0,5
Barnevern3,0 %2,6 %3,4 %+0,4
Samferdsel1,9 %2,0 %1,4 %−0,1
Plan, byggesak og miljø1,7 %1,5 %1,3 %+0,2
Politisk styring1,6 %1,1 %0,6 %+0,5
Kommunale bustader1,4 %0,5 %0,5 %+0,9
Brann- og ulykkesvern1,3 %1,7 %1,2 %−0,4
Kyrkje1,2 %1,1 %0,8 %+0,2
Næringsforvaltning0,4 %0,2 %0,0 %+0,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Plan, byggesak og miljø
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025090k180k270k360kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselPlan, byggesak og miljøBrann- og ulykkesvernPolitisk styringKyrkjeKommunale bustaderNæringsforvaltningFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning22 20426 68026 90727 22025 08524 3587,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−4 216−2 436−3 584−357−832−2 485—
Grunnskule45 22649 60352 30957 87163 97566 51819,5 %
Helse og omsorg78 07692 09598 830102 735107 874115 15133,7 %
Samferdsel5 3445 8015 7126 6225 9946 6261,9 %
Barnehage24 71129 33828 98430 88132 00438 25611,2 %
Kultur8 7559 97110 56111 49812 34911 8963,5 %
Kommunale bustader218−1199563 8673 7594 8141,4 %
Næringsforvaltning2771 4961 6111 3351 0961 3160,4 %
Administrasjon22 53825 69830 92535 97126 75224 4567,2 %
Plan, byggesak og miljø1 7494 6324 6264 4754 3265 8161,7 %
Sosialsektoren7 0244 3093 92811 27117 74618 4145,4 %
Brann- og ulykkesvern4 2904 1984 3694 5144 6524 3041,3 %
Kyrkje3 2892 8783 1733 7223 9584 1611,2 %
Barnevern11 1098 3208 5528 2599 51910 2403,0 %
Fellesutgifter−2 665−14 429−13 363−25 889−9 212−14 730—
Politisk styring3 1023 4293 4144 6485 1565 6131,6 %
Sum netto driftsutgifter231 031251 464267 910288 643314 201324 724100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 49 211 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)29,4 %13,8 %23,2 %+15,5
Eigedomsforvaltning22,5 %23,8 %25,4 %−1,3
Næringsforvaltning16,7 %1,5 %1,5 %+15,2
Barnehage9,6 %3,0 %2,7 %+6,6
Grunnskule8,7 %10,2 %11,9 %−1,6
Administrasjon6,6 %4,6 %2,3 %+2,1
Kultur3,0 %5,8 %6,1 %−2,8
Helse og omsorg2,5 %8,6 %6,7 %−6,0
Kyrkje1,0 %1,1 %0,9 %−0,0
Samferdsel0,0 %14,2 %8,1 %−14,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Eigedomsforvaltning
  • Næringsforvaltning
  • Barnehage
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Helse og omsorg
  • Kyrkje
  • Samferdsel
  • Kommunale bustader
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025035k70k105k140kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0 %8 %16 %24 %32 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)GrunnskuleNæringsforvaltningSamferdselBarnehageAdministrasjonHelse og omsorgKulturKommunale bustaderBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjeSosialsektorenBarnevernFellesutgifterPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning6151 6159 69755 00315 09811 07522,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)4 62016 14612 8017 07313 45514 44729,4 %
Grunnskule1 3942 5655 69152 38810 4994 2658,7 %
Helse og omsorg6672094 5602 8763 5351 2472,5 %
Samferdsel3 3411601 3574 0871 74840,0 %
Barnehage123214745862944 7119,6 %
Kultur112001691 6291 5003,0 %
Kommunale bustader831921 0915 5058 2170—
Næringsforvaltning853401 1733 0838 20116,7 %
Administrasjon4706364817091 7943 2616,6 %
Plan, byggesak og miljø2 14908074 2531 0250—
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern000000—
Kyrkje7002002002003005001,0 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter14 35921 97136 759134 02260 67749 211100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

11 mill. kr

10 569 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

2,7 %

10,1 % i 2020

Fylke: 23,7 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,17

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,70 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−19 mill. kr

-64 %

Utan premieavvik 2025

−21 mill. kr

−5,3 % av driftsinntektene

Fylke: 15,6 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

75 mill. kr

minus 64 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−40 mill.0 mill.40 mill.80 mill.120 mill.Kraftig fallKraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−9,0 %0,0 %9,0 %18,0 %27,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (43 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

31 mill. kr

av ein arbeidskapital på 11 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

297,3 %

2020: 60,6 %

Fylke og land 2025

56,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+236,3 pp

+236,7 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %80 %160 %240 %320 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (42 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,6 %

2020: 2,4 %

Disposisjonsfond 2025

3 mill. kr

2 512 tusen kr

Fylke og land 2025

12,2 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−1,8 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

13 mill. kr

13 026 tusen kr

Andel av driftsinntektene

3,3 %

2020: 7,4 %

Fylke og land 2025

19,2 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

19 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond2 51219,3 %
Bundne driftsfond5 27440,5 %
Ubunde investeringsfond2 66620,5 %
Bundne investeringsfond2 57419,8 %
Sum fond13 026100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

22 347 m²

+ 1 100 m² leigd = 23 447 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,04 m²

2 915 innbyggjarar

Fylket: 4,79 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

64 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 119 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 109–231 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

12–29 mill. kr

4 067–9 903 kr per innbyggjar

506–1 231 kr per m²

Driftsutgifter per m²

606 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

117 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

113 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,1 %

netto til eigedomsforvaltning

−2 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 16 av 38 i fylket (høgast: Modalen 19,77 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 7,59 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Luster 347 kr · lågast: Sunnfjord 23 kr · median 83 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 19 av 38 i fylket (høgast: Modalen 26 867 kr · lågast: Luster 0 kr · median 5 515 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k6k9k12kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleAdministrasjonslokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
20152016201720182019202020212022202320250k6k12k18k24k036912Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
2015201620172018201920202021202220232025075150225300Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
2015201620172018201920202021202220232025−2 mill.0 mill.2 mill.4 mill.6 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 12 mill. kr og 29 mill. kr – det vil seie 506–1 231 kr per kvadratmeter eller 4 067–9 903 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Austrheim, 2020–2025.

2025 · Markert fallFonda fall 42,4 % frå 2024 til 2025

Frå 23 mill. kr til 13 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (6,0 % → 3,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 65,8 % frå 2023 til 2024

Frå 39 mill. kr til 13 mill. kr – ein nedgang på 7,6 prosentpoeng av driftsinntektene (11,2 % → 3,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 27,2 % frå 2023 til 2024

Frå 31 mill. kr til 23 mill. kr – ein nedgang på 2,9 prosentpoeng av driftsinntektene (8,9 % → 6,0 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 41,7 % frå 2022 til 2023

Frå 67 mill. kr til 39 mill. kr – ein nedgang på 9,6 prosentpoeng av driftsinntektene (20,8 % → 11,2 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 49,4 % frå 2022 til 2023

Frå 61 mill. kr til 31 mill. kr – ein nedgang på 10,2 prosentpoeng av driftsinntektene (19,1 % → 8,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Vestland

Kor Austrheim rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

42. av 43

i fylket i 2025 · 1,17

Fylkessnitt: 2,7

Landssnitt: 2,82

Nr. 343 av 357 i landet

1.Kvinnherad5,97
2.Vaksdal5,8
3.Luster5,5
41.Askvoll1,26
42.Austrheim1,17
43.Bømlo0,85

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

42. av 43

i fylket i 2025 · 2,7 %

Fylkessnitt: 23,7 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 343 av 357 i landet

1.Vaksdal68,7 %
2.Kvinnherad65,5 %
3.Eidfjord59,1 %
41.Askvoll6,3 %
42.Austrheim2,7 %
43.Bømlo−2 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

33. av 43

i fylket i 2025 · 249,7 %

Fylkessnitt: 226,1 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 235 av 357 i landet

1.Masfjorden165,4 %
2.Modalen172,4 %
3.Aurland176,2 %
32.Alver247,9 %
33.Austrheim249,7 %
34.Ulvik252,1 %
43.Vik280,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

41. av 42

i fylket i 2025 · 297,3 %

Fylkessnitt: 56,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 342 av 346 i landet

1.Eidfjord4,7 %
2.Bjørnafjorden6,8 %
3.Sveio6,9 %
40.Hyllestad245,4 %
41.Austrheim297,3 %
42.Askvoll306,1 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020289 905280 93613 744649 23544 03317 795
2021302 929303 21220 356656 10546 98520 182
2022321 720326 14227 062687 72348 95624 592
2023348 693355 40080 170751 87474 98047 625
2024375 147384 30948 492811 87259 68140 055
2025392 196398 32843 204915 40964 01731 418

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

908

Landet 946 · Vestland 877

Fastlegeavtalar

3

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

97

0 opne lister · 2,68 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Austrheim
  • Landet
  • Vestland
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Austrheim
  • Landet
202020212022202320242025035070010501400

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 246 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 99 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 18 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

4,1 barn

2025

Vestland: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 41 av 43 i fylket (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Solund 3,3) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

114

Årsverk til grunnbemanning

36,0

Årsverk i alt

39,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

39,4 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,4 elevar

2025

Vestland: 8,5

Landet: 8,8

Nr. 11 av 43 i fylket (høgast: Askøy 9,9 · lågast: Solund 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

345

Lærarårsverk

41,1

Lærarårsverk utan lange fråvær

37,7

Årsverk i sektoren

66,1

Av dei assistentårsverk

13,4

Elevar per årsverk i sektoren

5,2

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202546811

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,67 brukarar

2025

Vestland: 1,65

Landet: 1,72

Nr. 25 av 42 i fylket (høgast: Ulvik 3,57 · lågast: Sogndal 1,09) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,60

Brukarar av heimetenester

106

Brukarar av institusjonstenester

25

Årsverk i helse og omsorg

98,2

Med helsefagleg utdanning

80,0 %

Innbyggjarar 80+

198

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420251,21,41,72,1

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 4,1 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (41,9 %), 2021 (39,4 %), 2023 (38,5 %), 2025 (39,4 %)

Siste år: 39,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk VestlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning36,0−2,2−5,8 %−40−26,0 %−3,1 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk41,1+0,9+2,2 %−11−3,1 %−0,0 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk98,2+3,8+4,0 %+29+28,4 %+14,0 %+11,8 %

Barnehage: 2,2 færre årsverk til grunnbemanning (−5,8 %) med færre barn med plass (−26,0 %). Grunnskule: 0,9 fleire lærarårsverk (+2,2 %) med færre elevar (−3,1 %). Helse og omsorg: 3,8 fleire årsverk (+4,0 %) med fleire tenestemottakarar (+28,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 36 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

4,1

Etter kutt

4,1

Vestland

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 41 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,4

Etter kutt

8,4

Vestland

8,5

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 98 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,67

Etter kutt

1,67

Vestland

1,65

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025090180270360

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

91,9 %

2025

Vestland: 96,2

Landet: 94,5

Nr. 37 av 43 i fylket (høgast: Modalen 122,2 · lågast: Vaksdal 87,0)

Barn med plass

114

1–2 år

81,0 %

3–5 år

97,6 %

Barn 1–5 år

126

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025909396102

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

172,5 elevar

2025

Vestland: 211,8

Landet: 247,9

Nr. 16 av 43 i fylket (høgast: Bergen 345,6 · lågast: Gulen 51,8)

Elevar

345

Skular

2

Barn 6–15 år

353

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025168193218251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

18,2 plassar

2025

Vestland: 30,6

Landet: 29,7

Nr. 43 av 43 i fylket (høgast: Modalen 65,2 · lågast: Austrheim 18,2)

Sjukeheimsplassar

28

Omsorgsbustader

8

Innbyggjarar 80+

198

Berre sjukeheim per 100

14,1

Berre omsorgsbustad per 100

4,0

Av dei i bustad er 80+

—

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202517222737

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

27,6 plassar

2025

Vestland: 13,7

Landet: 14,7

Nr. 14 av 43 i fylket (høgast: Hyllestad 264,3 · lågast: Fjaler 0,0)

Elevplassar

123

Elevar

101

Barn 6–18 år

446

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202512172231

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Austrheim veks frå 126 i 2025 til 152 i 2050 – ei endring på 20,6 %. Held kommunen dei 114 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 90,5 til 75,0 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 138 plassar – 24 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500408012016004590135178

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Austrheim fell frå 353 i 2025 til 344 i 2050 – ei endring på −2,5 %. Med same del av barna i kommunal skule (97,7 %) blir det 336 elevar, ned 9 frå 345 i dag. Held kommunen dei 2 skulane ho har, fell snittet frå 172,5 til 168,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,9 skular – 0,1 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050090180270360060120180224

Den raude stipla linja er dagens snitt på 172,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Austrheim veks frå 198 i 2025 til 366 i 2050 – ei endring på 84,8 %. Held kommunen dei 36 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 18,2 til 9,8 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 67 plassar – 31 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050095190285380025507584

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Vestland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

12 126

i Vestland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

6 339 personar (52 %)

Største næring

Industri

2 933 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02 0004 0006 0008 000PolenAndre nye EU-land (etter2004)LitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)SverigeStorbritanniaNoregDanmarkNorden ellersAsia

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

07501 5002 2503 000IndustriBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonOvernatting og serveringBergverk og utvinningTransport og lagringVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedomUndervisningHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiske

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Vestland
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

6,11%

Frå 2 881 til 3 057

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,9k1,7k2,6k3,4k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

77,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 38,0 · Eldre 39,1

Vestland

65,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,1 · Eldre 28,4

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 13,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 11,6 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenVestlandLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

44,9 år

+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 78,1

2040

45,9 år

+1,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 82,2

2050

46,9 år

+2,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 90,7

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038414448i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Austrheim, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,220

2013: 0,218

Fylke og land

0,232

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

8,0 %

40 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

24,9 %

i dei tre lågaste gruppene · 31,2 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr7,7 %−2,3 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr8,6 %−1,4 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr8,6 %−1,4 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr13,1 %+3,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr11,4 %+1,4 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Vestland 2022-2024

Flest: Solund (23,5 %) · Færrast: Årdal (3,8 %) · Austrheim er nr. 21 av 41 (fylkessnitt 8,9 % · 9 865 barn i heile fylket)

1.Solund23,5 %
2.Modalen16,4 %
3.Fedje16,3 %
4.Ulvik13,0 %
5.Høyanger12,0 %
6.Gloppen11,7 %
7.Askvoll11,2 %
8.Ullensvang10,9 %
9.Vaksdal10,9 %
10.Kinn9,7 %
11.Stad9,4 %
12.Bergen9,3 %
13.Lærdal8,9 %
14.Fitjar8,8 %
15.Kvam8,7 %
16.Stryn8,7 %
17.Alver8,5 %
18.Sogndal8,5 %
19.Aurland8,3 %
20.Stord8,2 %
21.Austrheim8,0 %
22.Voss7,8 %
23.Fjaler7,8 %
24.Osterøy7,7 %
25.Sunnfjord7,7 %
26.Bremanger7,7 %
27.Tysnes7,6 %
28.Øygarden7,5 %
29.Bømlo7,1 %
30.Sveio7,0 %
31.Bjørnafjorden7,0 %
32.Vik6,7 %
33.Kvinnherad6,6 %
34.Askøy6,6 %
35.Luster6,6 %
36.Gulen6,0 %
37.Austevoll5,8 %
38.Etne5,6 %
39.Samnanger5,1 %
40.Masfjorden4,9 %
41.Årdal3,8 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Vestland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,350).

Austrheim brukar

39 027 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

40 691 kr

barnefattigdom 8,9 %

Brukar mest

Modalen

62 844 kr · 16,4 % fattigdom

Brukar minst

Bergen

32 712 kr · 9,3 % fattigdom

2,8 %8,8 %14,8 %20,8 %24,5 %Barn i vedvarande låginntekt30 71239 71248 71257 71264 844
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Solund23,5 %12 160 kr29 942 kr1 028 kr43 130 kr
Modalen16,4 %19 791 kr40 574 kr2 479 kr62 844 kr
Fedje16,3 %12 221 kr33 412 kr2 667 kr48 300 kr
Ulvik13,0 %12 369 kr31 638 kr706 kr44 713 kr
Høyanger12,0 %11 052 kr22 975 kr3 024 kr37 051 kr
Gloppen11,7 %13 807 kr21 675 kr2 391 kr37 873 kr
Askvoll11,2 %12 148 kr27 665 kr4 543 kr44 356 kr
Ullensvang10,9 %14 555 kr27 736 kr4 482 kr46 773 kr
Vaksdal10,9 %11 656 kr25 023 kr2 356 kr39 035 kr
Kinn9,7 %12 119 kr23 050 kr3 661 kr38 830 kr
Stad9,4 %12 556 kr19 836 kr1 961 kr34 353 kr
Bergen9,3 %12 152 kr17 010 kr3 550 kr32 712 kr
Lærdal8,9 %14 018 kr23 843 kr3 021 kr40 882 kr
Fitjar8,8 %11 289 kr24 513 kr2 186 kr37 988 kr
Kvam8,7 %14 803 kr24 549 kr3 056 kr42 408 kr
Stryn8,7 %11 601 kr22 706 kr2 476 kr36 783 kr
Alver8,5 %12 849 kr22 756 kr3 628 kr39 233 kr
Sogndal8,5 %14 336 kr22 062 kr1 703 kr38 101 kr
Aurland8,3 %13 956 kr21 753 kr1 445 kr37 154 kr
Stord8,2 %11 727 kr21 413 kr3 013 kr36 153 kr
Austrheim8,0 %12 981 kr22 571 kr3 475 kr39 027 kr
Voss7,8 %12 669 kr22 620 kr5 405 kr40 694 kr
Fjaler7,8 %14 932 kr26 020 kr5 185 kr46 137 kr
Osterøy7,7 %12 129 kr17 755 kr3 429 kr33 313 kr
Sunnfjord7,7 %14 470 kr22 609 kr3 275 kr40 354 kr
Bremanger7,7 %11 779 kr29 524 kr3 904 kr45 207 kr
Tysnes7,6 %13 288 kr22 964 kr4 106 kr40 358 kr
Øygarden7,5 %13 077 kr20 769 kr4 615 kr38 461 kr
Bømlo7,1 %12 637 kr22 402 kr3 381 kr38 420 kr
Sveio7,0 %11 614 kr23 662 kr3 042 kr38 318 kr
Bjørnafjorden7,0 %12 531 kr20 185 kr2 654 kr35 370 kr
Vik6,7 %11 581 kr22 976 kr5 596 kr40 153 kr
Kvinnherad6,6 %12 857 kr23 427 kr2 186 kr38 470 kr
Askøy6,6 %13 248 kr22 374 kr4 204 kr39 826 kr
Luster6,6 %15 504 kr27 332 kr1 697 kr44 533 kr
Gulen6,0 %16 153 kr29 309 kr1 648 kr47 110 kr
Austevoll5,8 %13 913 kr26 879 kr1 187 kr41 979 kr
Etne5,6 %12 319 kr22 282 kr2 661 kr37 262 kr
Samnanger5,1 %12 305 kr21 439 kr1 826 kr35 570 kr
Masfjorden4,9 %14 894 kr35 625 kr2 510 kr53 029 kr
Årdal3,8 %11 051 kr21 822 kr3 182 kr36 055 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Vestland 2024

Jamnast: Askøy (0,193) · Skeivast: Austevoll (0,280) · Austrheim er nr. 31 av 44 (fylkessnitt 0,219)

1.Askøy0,193
2.Masfjorden0,194
3.Årdal0,194
4.Osterøy0,201
5.Luster0,201
6.Vaksdal0,202
7.Kvinnherad0,203
8.Eidfjord0,203
9.Fitjar0,204
10.Samnanger0,205
11.Samnanger0,205
12.Ulvik0,207
13.Sogndal0,207
14.Voss0,208
15.Alver0,208
16.Vik0,208
17.Sunnfjord0,208
18.Stad0,210
19.Sveio0,212
20.Bremanger0,212
21.Stord0,213
22.Etne0,215
23.Stryn0,215
24.Ullensvang0,216
25.Gulen0,216
26.Høyanger0,216
27.Lærdal0,217
28.Bømlo0,220
29.Kvam0,220
30.Bjørnafjorden0,220
31.Austrheim0,220
32.Øygarden0,225
33.Gloppen0,228
34.Fedje0,231
35.Kinn0,234
36.Modalen0,238
37.Hyllestad0,238
38.Aurland0,240
39.Solund0,242
40.Askvoll0,243
41.Bergen0,251
42.Fjaler0,251
43.Tysnes0,266
44.Austevoll0,280

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 2,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 3,1 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Austrheim i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Austrheim blant dei 76 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

263. av 344

8,0 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

129. av 344

202 133 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

106. av 344

39 027 kr · på barn og unge

Gini 2024

185. av 358

0,220 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Austrheim: nr. 263 av 344 med 8,0 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

52,3%
47,7%
Menn: 1 507Kvinner: 1 374

Aldersfordeling

0-5 år
5,4%
6-12 år
8,2%
13-15 år
4,0%
16-19 år
4,1%
20-44 år
27,7%
45-66 år
28,2%
67-79 år
15,8%
80+ år
6,6%

Totalt: 2 881 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

44,0 år

median 45 år

Vestland

41,0 år

median 40 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 3,0 år eldre enn fylket og 2,7 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

552 800

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

956 400 kr

Etter skatt: 740 200 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,11 personar

(1 363 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Buforhold
Sjølveigarar89,4%
Borettslag/Aksje0,4%
Leigetakarar10,2%

Kjelde: SSB 11038

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt VestlandLandet

77,2 % i arbeid

1,3 % registrerte arbeidslause · 10,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)77,2 %78,9 %76,7 %−1,7
Registrerte arbeidslause1,3 %1,2 %1,4 %+0,1
På arbeidsmarkedstiltak2,1 %1,2 %1,3 %+0,9
Under utdanning1,9 %3,1 %3,1 %−1,2
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd10,5 %9,0 %10,3 %+1,5
AFP / alderspensjon1,8 %1,4 %1,3 %+0,4
Andre utanfor arbeidsstyrken5,1 %5,2 %5,8 %−0,1

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Vestland
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt VestlandLandet

77,3 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Vestland 72,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)77,3 %72,1 %72,1 %+5,2
80–99 %4,8 %5,5 %5,4 %−0,7
60–79 %4,3 %4,0 %4,2 %+0,3
40–59 %4,3 %5,7 %6,0 %−1,4
20–39 %4,3 %6,0 %5,7 %−1,7
0–19 %5,1 %6,6 %6,6 %−1,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 097

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 404

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

78,1 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 86,1 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

541

38,5 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

863

personar · 61,5 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 32,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

556

personar · 50,7 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 22,1 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−307

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Vestland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 815 til 863 personar (60,8 % → 61,5 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 53 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202505001 0001 5002 00054 %57 %60 %63 %66 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (863 utpendlarar)

  • Alver496 (57,5 %)
  • Bergen166 (19,2 %)
  • Sokkelen sør for 62 grader N42 (4,9 %)
  • Gulen32 (3,7 %)
  • Stavanger23 (2,7 %)
  • Øygarden12 (1,4 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (556 innpendlarar)

  • Alver409 (73,6 %)
  • Bergen79 (14,2 %)
  • Masfjorden9 (1,6 %)
  • Øygarden7 (1,3 %)
  • Fedje7 (1,3 %)
  • Gulen7 (1,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
070140210280Bygg og anleggHelse- og sosialtenesterUndervisningVarehandelIndustriPersonleg tenesteytingTransport og lagringForretningsmessig tenesteytingOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomJordbruk, skogbruk og fiskeOvernatting og serveringElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikringBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Bygg og anlegg (236 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Industri, Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +6 arbeidsplassar (+0,6 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Industri6592+27+41,5 %
Personleg tenesteyting5682+26+46,4 %
Undervisning125148+23+18,4 %
Teknisk tenesteyting, eigedom1624+8+50,0 %
Overnatting og servering59+4+80,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar434300,0 %
Varehandel939300,0 %
Jordbruk, skogbruk og fiske2523−2−8,0 %
Transport og lagring8580−5−5,9 %
Forretningsmessig tenesteyting6050−10−16,7 %
Helse- og sosialtenester231205−26−11,3 %
Bygg og anlegg275236−39−14,2 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Bygg og anlegg
  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Industri
  • Personleg tenesteyting
20182019202020212022202320242025080160240320Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – VestlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 363956 400 kr740 200 kr704 800 kr676 100 kr+9,5 %
Einebuande552554 300 kr431 500 kr401 500 kr397 500 kr+8,6 %
Par utan barn3681 075 000 kr855 400 kr858 500 kr860 000 kr−0,5 %
Par med barn 0-17 år2301 568 900 kr1 198 300 kr1 160 500 kr1 141 700 kr+5,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år53697 400 kr540 400 kr573 600 kr568 200 kr−4,9 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

786 400 kr

Landet: 1 000 800 kr (−21,4 %)

Gjeld, median

323 600 kr

Landet: 415 800 kr (−22,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 726 200 kr

Landet: 1 792 100 kr (−3,7 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

412 200 kr

Landet: 378 800 kr (+8,8 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,22 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 352 608 kr

Bruttoformue per hushald

2 969 064 kr

Bankinnskot per hushald

708 984 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 107 680 kr

1,72 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

10 855 kr

Vestland 11 871 kr · Landet 12 828 kr

112 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 054 kr

Utbetalinga er 84,1 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 555 kr

130,8 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Vestland
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

137

Del av befolkninga

4,6 %

Barn i familiar med sosialhjelp

42

Gjennomsnittleg stønadstid

6,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

69

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

8,0 md

Samla stønadssum

9 346 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

23

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

91,5

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−45 %−30 %−15 %0 %+15 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

199 579 kr/år174 537 kr/år+14,3 % dyrare
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

20 472 kr/år18 029 kr/år+13,6 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

917 kr/mnd1 425 kr/mnd−35,6 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,0 % · leige 2-roms 14,0 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 740 200 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

199 579 kr

+13,5 % frå 2024 (175 851 kr)

Snitt Vestland

174 081 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader88 000 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi25 134 kr
  • Kommunale avgifter33 411 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Vestland
0k50k100k150k200kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

27,0 %

199 579 kr av 740 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

14,0 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald740 200 kr27,0 %14,0 %
Einebuande431 500 kr46,3 %24,1 %
Par utan barn855 400 kr23,3 %12,1 %
Par med barn 0-17 år1 198 300 kr16,7 %8,7 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år540 400 kr36,9 %19,2 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 27,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 929.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

20 472 kr

−26,3 % frå 2025

Snitt Vestland 2026

16 944 kr

Kommunen ligger 20,8 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 13,6 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Vestland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k7k14k21k28k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning6 9604 6185 4905 84511 9039 177
Avløp7 7684 8655 8375 46510 8966 040
Avfall3 4884 0004 2504 3204 3204 464
Feiing og tilsyn480460460460652791
Sum årsgebyr18 69613 94316 03716 09027 77120 472
Septiktømming (årsgebyr)7921 1001 4201 0081 6801 633
Målarleige———1 0011 040261
Vatn per m³19,5—21,72431,234
Avløp per m³24,2—27,72925,818
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)26 39519 79621 11621 96021 96021 960
Tilknytningsgebyr vatn (låg)————00
Tilknytningsgebyr vatn (høg)————00
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)26 39519 79621 11621 96021 96021 960
Tilknytningsgebyr avløp (låg)————00
Tilknytningsgebyr avløp (høg)————00

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno