Kommune- og fylkesendringar
- Slått saman i 2020: Voss vart danna av Granvin og Voss. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hordaland til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Senterpartiet
Arbeiderpartiet
Sosialistisk VenstrepartiOrdførar
Tonje Såkvitne (Sp)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 2 078 740 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 34,6 % | 31,7 % | 29,9 % | +2,9 |
| Inntekts- og formuesskatt | 30,4 % | 27,4 % | 36,0 % | +3,0 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 14,1 % | 14,1 % | 12,3 % | −0,1 |
| Sals- og leigeinntekter | 9,1 % | 11,3 % | 12,0 % | −2,2 |
| Eigedomsskatt | 4,4 % | 5,1 % | 2,7 % | −0,7 |
| Andre overføringar frå staten | 3,7 % | 5,2 % | 4,3 % | −1,5 |
| Brukarbetalingar | 2,7 % | 2,9 % | 2,5 % | −0,1 |
| Andre skatteinntekter | 1,0 % | 2,2 % | 0,4 % | −1,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Eigedomsskatt
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 1 682 859 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 32,8 % | 36,7 % | 34,9 % | −3,9 |
| Grunnskule | 21,0 % | 19,9 % | 19,9 % | +1,1 |
| Barnehage | 11,8 % | 10,8 % | 12,9 % | +0,9 |
| Eigedomsforvaltning | 8,8 % | 7,6 % | 8,0 % | +1,2 |
| Administrasjon | 6,5 % | 7,4 % | 5,7 % | −0,9 |
| Barnevern | 5,0 % | 2,6 % | 3,4 % | +2,5 |
| Sosialsektoren | 4,7 % | 3,8 % | 6,0 % | +0,8 |
| Kultur | 3,0 % | 3,0 % | 3,6 % | −0,1 |
| Samferdsel | 2,1 % | 2,0 % | 1,4 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,1 % | 1,7 % | 1,2 % | −0,6 |
| Kommunale bustader | 0,9 % | 0,5 % | 0,5 % | +0,4 |
| Kyrkje | 0,7 % | 1,1 % | 0,8 % | −0,4 |
| Politisk styring | 0,6 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,6 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Barnevern
- Sosialsektoren
- Kultur
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 102 281 | 111 404 | 132 543 | 145 228 | 152 777 | 155 709 | 8,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −202 | 5 351 | 8 121 | −9 029 | −10 963 | −15 746 | — |
| Grunnskule | 249 773 | 272 073 | 311 082 | 336 159 | 357 474 | 371 820 | 21,0 % |
| Helse og omsorg | 400 752 | 450 875 | 515 026 | 576 194 | 595 674 | 579 715 | 32,8 % |
| Samferdsel | 36 414 | 36 475 | 45 538 | 44 509 | 46 104 | 37 560 | 2,1 % |
| Barnehage | 142 702 | 160 771 | 164 332 | 184 605 | 191 335 | 208 261 | 11,8 % |
| Kultur | 41 213 | 38 333 | 48 036 | 62 381 | 55 000 | 52 413 | 3,0 % |
| Kommunale bustader | 12 375 | 13 419 | 13 733 | 16 955 | 15 657 | 16 386 | 0,9 % |
| Næringsforvaltning | −4 490 | 1 390 | −56 116 | −73 126 | −25 133 | −2 391 | — |
| Administrasjon | 81 128 | 89 613 | 97 746 | 106 125 | 112 274 | 114 993 | 6,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 13 416 | 13 451 | 18 084 | 20 439 | 24 294 | 19 908 | 1,1 % |
| Sosialsektoren | 47 855 | 52 942 | 66 150 | 104 349 | 96 850 | 82 504 | 4,7 % |
| Brann- og ulykkesvern | 13 127 | 14 604 | 16 487 | 18 475 | 17 997 | 18 700 | 1,1 % |
| Kyrkje | 12 087 | 11 284 | 11 842 | 12 461 | 12 224 | 12 484 | 0,7 % |
| Barnevern | 49 123 | 49 747 | 59 526 | 60 506 | 53 253 | 88 845 | 5,0 % |
| Fellesutgifter | 807 | −61 757 | −25 717 | −92 510 | −71 049 | −68 121 | — |
| Politisk styring | 6 857 | 7 810 | 7 243 | 10 126 | 8 664 | 9 819 | 0,6 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 205 218 | 1 267 785 | 1 433 656 | 1 523 847 | 1 632 432 | 1 682 859 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 417 562 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Kommunale bustader | 26,3 % | 5,9 % | 7,5 % | +20,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 19,8 % | 4,5 % | 1,6 % | +15,3 |
| Eigedomsforvaltning | 17,3 % | 23,8 % | 25,4 % | −6,5 |
| Barnehage | 12,7 % | 3,0 % | 2,7 % | +9,7 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 12,0 % | 13,8 % | 23,2 % | −1,9 |
| Kultur | 4,8 % | 5,8 % | 6,1 % | −1,1 |
| Samferdsel | 3,2 % | 14,2 % | 8,1 % | −11,0 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,5 % | 2,3 % | 1,9 % | +0,2 |
| Administrasjon | 0,9 % | 4,6 % | 2,3 % | −3,6 |
| Helse og omsorg | 0,3 % | 8,6 % | 6,7 % | −8,2 |
| Grunnskule | 0,2 % | 10,2 % | 11,9 % | −10,1 |
| Barnevern | 0,1 % | 0,3 % | 0,1 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 43 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kultur
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnevern
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 25 809 | 20 520 | 134 357 | 91 062 | 29 851 | 72 165 | 17,3 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 3 530 | 7 192 | 22 325 | 21 520 | 21 443 | 49 903 | 12,0 % |
| Grunnskule | 3 382 | 7 808 | 94 955 | 82 597 | 13 199 | 693 | 0,2 % |
| Helse og omsorg | 2 723 | 12 087 | 38 548 | 7 554 | 3 522 | 1 408 | 0,3 % |
| Samferdsel | 1 440 | 1 816 | 31 738 | 29 627 | 8 982 | 13 331 | 3,2 % |
| Barnehage | 1 429 | 1 715 | 1 229 | 3 403 | 8 637 | 52 933 | 12,7 % |
| Kultur | 2 677 | 43 | 1 951 | 5 149 | 10 675 | 19 874 | 4,8 % |
| Kommunale bustader | 50 252 | 16 706 | 6 676 | 7 460 | 2 006 | 109 842 | 26,3 % |
| Næringsforvaltning | 16 647 | 2 301 | 438 | 203 | 0 | 0 | — |
| Administrasjon | 18 393 | 1 424 | 1 439 | 2 144 | 2 174 | 3 906 | 0,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 3 894 | 15 855 | 22 376 | 4 561 | 1 390 | 10 390 | 2,5 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 1 120 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 5 282 | 13 594 | 646 | 7 719 | 44 370 | 82 722 | 19,8 % |
| Kyrkje | 3 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 300 | 664 | 0 | 0 | 395 | 0,1 % |
| Fellesutgifter | 0 | 1 088 | 0 | 379 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 138 458 | 102 449 | 358 462 | 263 378 | 146 249 | 417 562 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
258 mill. kr
257 706 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
12,4 %
21,4 % i 2020
Fylke: 23,7 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,87
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,70 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−70 mill. kr
-21 %
Utan premieavvik 2025
129 mill. kr
6,2 % av driftsinntektene
Fylke: 15,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
554 mill. kr
minus 296 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (43 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
128 mill. kr
av ein arbeidskapital på 258 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
49,8 %
2020: 2,9 %
Fylke og land 2025
56,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−11,2 pp
+46,9 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (42 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
2,6 %
2020: 4,1 %
Disposisjonsfond 2025
53 mill. kr
53 224 tusen kr
Fylke og land 2025
12,2 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−1,5 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
174 mill. kr
174 214 tusen kr
Andel av driftsinntektene
8,4 %
2020: 15,5 %
Fylke og land 2025
19,2 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
31 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 53 224 | 30,6 % |
| Bundne driftsfond | 61 327 | 35,2 % |
| Ubunde investeringsfond | 200 | 0,1 % |
| Bundne investeringsfond | 59 463 | 34,1 % |
| Sum fond | 174 214 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
76 mill. kr
4 627 kr per innbyggjar
23 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,43 %
av 1 718 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,35 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
11 mill. kr
etter 37 mill. kr i renteinntekter og 28 mill. kr i utbytte
0,62 % av lånegjelda
Avdrag på lån
49 mill. kr
2,84 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 35,2 år
Renter og avdrag i alt
125 mill. kr
7 594 kr per innbyggjar
6,05 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (1 718 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
17 mill. kr
1 045 kr per innbyggjar · 0,83 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
34 mill. kr
2 091 kr per innbyggjar · 1,67 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
52 mill. kr
3 136 kr per innbyggjar · 2,50 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 87 217 kr i 2020 til 104 528 kr i 2025 – ein vekst på 19,8 % (17 311 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
104 528 kr
1 718 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
104 528 kr
1 718 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,43 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 1 718 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
76 mill. kr
Med 5,3 %
91 mill. kr
Endring per innbyggjar
+913 kr
Del av driftsinntektene
+0,73 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 15 mill. kr meir i året enn i dag – 913 kr per innbyggjar, eller om lag 18 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 22 av 43 i fylket (høgast: Stord 5,77 % · lågast: Askøy 2,91 % · median 4,43 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 36 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 37 av 43 i fylket (høgast: Solund 257 189 kr · lågast: Fedje 81 848 kr · median 140 120 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 40 av 43 i fylket (høgast: Solund 23 839 kr · lågast: Fedje 6 942 kr · median 11 128 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Vestland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,70 % til 4,43 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 23 mill. kr til 76 mill. kr i året – ein endring på 53 mill. kr, eller 3 146 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
82 033 m²
+ 4 548 m² leigd = 86 581 m² i alt
Areal per innbyggjar
5,27 m²
16 436 innbyggjarar
Fylket: 4,79 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
229 kr
19 mill. kr i alt
Fylket: 119 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 0–66 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
0–45 mill. kr
0–2 760 kr per innbyggjar
0–524 kr per m²
Driftsutgifter per m²
1 115 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
206 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
159 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
10,2 %
netto til eigedomsforvaltning
1 137 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Modalen 19,77 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 7,59 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Luster 347 kr · lågast: Sunnfjord 23 kr · median 83 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 33 av 38 i fylket (høgast: Modalen 26 867 kr · lågast: Luster 0 kr · median 5 515 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Vestland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 45 mill. kr – det vil seie 0–524 kr per kvadratmeter eller 0–2 760 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Voss, 2020–2025.
2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 14,9 % frå 2024 til 2025
Frå 303 mill. kr til 258 mill. kr – ein nedgang på 2,9 prosentpoeng av driftsinntektene (15,3 % → 12,4 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 36,6 % frå 2023 til 2024
Frå 202 mill. kr til 128 mill. kr – ein nedgang på 4,0 prosentpoeng av driftsinntektene (10,5 % → 6,5 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 10,6 % frå 2022 til 2023
Frå 284 mill. kr til 254 mill. kr – ein nedgang på 2,9 prosentpoeng av driftsinntektene (16,1 % → 13,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 35,4 % frå 2021 til 2022
Frå 439 mill. kr til 284 mill. kr – ein nedgang på 11,2 prosentpoeng av driftsinntektene (27,3 % → 16,1 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2022 · Markert fallFonda fall 21,4 % frå 2021 til 2022
Frå 267 mill. kr til 210 mill. kr – ein nedgang på 4,7 prosentpoeng av driftsinntektene (16,6 % → 11,9 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Voss rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
30. av 43
i fylket i 2025 · 1,87
Fylkessnitt: 2,7
Landssnitt: 2,82
Nr. 280 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
31. av 43
i fylket i 2025 · 12,4 %
Fylkessnitt: 23,7 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 282 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
13. av 43
i fylket i 2025 · 210,1 %
Fylkessnitt: 226,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 91 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
30. av 42
i fylket i 2025 · 49,8 %
Fylkessnitt: 56,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 238 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 1 529 649 | 1 513 556 | 112 649 | 3 062 016 | 194 009 | 9 451 |
| 2021 | 1 607 630 | 1 589 262 | 81 929 | 3 058 386 | 206 199 | 46 603 |
| 2022 | 1 766 158 | 1 814 165 | 224 105 | 3 154 771 | 268 814 | 41 801 |
| 2023 | 1 928 636 | 1 967 572 | 172 316 | 3 351 654 | 281 601 | 105 152 |
| 2024 | 1 979 394 | 2 020 271 | 116 398 | 3 600 369 | 266 980 | 163 057 |
| 2025 | 2 078 740 | 2 075 885 | 345 397 | 4 070 578 | 296 387 | 128 275 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
8,1 %
1 348 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
855
Landet 946 · Vestland 877
Fastlegeavtalar
20
2 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
102
2 opne lister · 2,78 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Vestland
- Voss
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Voss
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 63 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 129 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 193 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,5 barn
2025
Vestland: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 16 av 43 i fylket (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Solund 3,3) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
824
Årsverk til grunnbemanning
207,4
Årsverk i alt
238,0
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
43,5 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
8,2 elevar
2025
Vestland: 8,5
Landet: 8,8
Nr. 15 av 43 i fylket (høgast: Askøy 9,9 · lågast: Solund 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
1 953
Lærarårsverk
237,4
Lærarårsverk utan lange fråvær
210,3
Årsverk i sektoren
369,4
Av dei assistentårsverk
93,6
Elevar per årsverk i sektoren
5,3
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Vestland
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,85 brukarar
2025
Vestland: 1,65
Landet: 1,72
Nr. 17 av 42 i fylket (høgast: Ulvik 3,57 · lågast: Sogndal 1,09) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,54
Brukarar av heimetenester
666
Brukarar av institusjonstenester
196
Årsverk i helse og omsorg
571
Med helsefagleg utdanning
74,4 %
Innbyggjarar 80+
1 041
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,5 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 43,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Vestland | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 207,4 | +14,9+7,7 % | +8+1,0 % | −3,1 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 237,4 | +15+6,7 % | +99+5,3 % | −0,0 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 571,0 | +6,6+1,2 % | −91−9,5 % | +14,0 % | +11,8 % |
Barnehage: 14,9 fleire årsverk til grunnbemanning (+7,7 %) med fleire barn med plass (+1,0 %). Grunnskule: 15 fleire lærarårsverk (+6,7 %) med fleire elevar (+5,3 %). Helse og omsorg: 6,6 fleire årsverk (+1,2 %) med færre tenestemottakarar (−9,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 207 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,5
Etter kutt
5,5
Vestland
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 237 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
8,2
Etter kutt
8,2
Vestland
8,5
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 571 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,85
Etter kutt
1,85
Vestland
1,65
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
97,4 %
2025
Vestland: 96,2
Landet: 94,5
Nr. 8 av 43 i fylket (høgast: Modalen 122,2 · lågast: Vaksdal 87,0)
Barn med plass
824
1–2 år
94,1 %
3–5 år
99,4 %
Barn 1–5 år
873
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
177,5 elevar
2025
Vestland: 211,8
Landet: 247,9
Nr. 15 av 43 i fylket (høgast: Bergen 345,6 · lågast: Gulen 51,8)
Elevar
1 953
Skular
11
Barn 6–15 år
1 994
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
19,4 plassar
2025
Vestland: 30,6
Landet: 29,7
Nr. 42 av 43 i fylket (høgast: Modalen 65,2 · lågast: Austrheim 18,2)
Sjukeheimsplassar
189
Omsorgsbustader
13
Innbyggjarar 80+
1 041
Berre sjukeheim per 100
18,2
Berre omsorgsbustad per 100
1,2
Av dei i bustad er 80+
—
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
21,8 plassar
2025
Vestland: 13,7
Landet: 14,7
Nr. 22 av 43 i fylket (høgast: Hyllestad 264,3 · lågast: Fjaler 0,0)
Elevplassar
566
Elevar
437
Barn 6–18 år
2 593
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Voss fell frå 873 i 2025 til 859 i 2050 – ei endring på −1,6 %. Held kommunen dei 824 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 94,4 til 95,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 811 plassar – 13 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Voss fell frå 1 994 i 2025 til 1 935 i 2050 – ei endring på −3,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (97,9 %) blir det 1 894 elevar, ned 59 frå 1 953 i dag. Held kommunen dei 11 skulane ho har, fell snittet frå 177,5 til 172,2 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 10,7 skular – 0,3 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 177,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Voss veks frå 1 041 i 2025 til 1 902 i 2050 – ei endring på 82,7 %. Held kommunen dei 202 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 19,4 til 10,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 369 plassar – 167 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
12 126
i Vestland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
6 339 personar (52 %)
Største næring
Industri
2 933 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
78,8
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 41,4 · Eldre 37,4
Vestland
65,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,1 · Eldre 28,4
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 14,7 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 13,3 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,0 år
+0,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,6
2040
44,6 år
+2,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 82,6
2050
45,8 år
+3,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,4
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Voss, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,208
2013: 0,204
Fylke og land
0,232
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
7,8 %
233 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
29,0 %
i dei tre lågaste gruppene · 31,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,6 % | −1,4 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,4 % | +1,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landet
Barnefattigdom i Vestland 2022-2024
Flest: Solund (23,5 %) · Færrast: Årdal (3,8 %) · Voss er nr. 22 av 41 (fylkessnitt 8,9 % · 9 865 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Vestland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,350).
Voss brukar
40 694 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
40 691 kr
barnefattigdom 8,9 %
Brukar mest
Modalen
62 844 kr · 16,4 % fattigdom
Brukar minst
Bergen
32 712 kr · 9,3 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Solund | 23,5 % | 12 160 kr | 29 942 kr | 1 028 kr | 43 130 kr |
| Modalen | 16,4 % | 19 791 kr | 40 574 kr | 2 479 kr | 62 844 kr |
| Fedje | 16,3 % | 12 221 kr | 33 412 kr | 2 667 kr | 48 300 kr |
| Ulvik | 13,0 % | 12 369 kr | 31 638 kr | 706 kr | 44 713 kr |
| Høyanger | 12,0 % | 11 052 kr | 22 975 kr | 3 024 kr | 37 051 kr |
| Gloppen | 11,7 % | 13 807 kr | 21 675 kr | 2 391 kr | 37 873 kr |
| Askvoll | 11,2 % | 12 148 kr | 27 665 kr | 4 543 kr | 44 356 kr |
| Ullensvang | 10,9 % | 14 555 kr | 27 736 kr | 4 482 kr | 46 773 kr |
| Vaksdal | 10,9 % | 11 656 kr | 25 023 kr | 2 356 kr | 39 035 kr |
| Kinn | 9,7 % | 12 119 kr | 23 050 kr | 3 661 kr | 38 830 kr |
| Stad | 9,4 % | 12 556 kr | 19 836 kr | 1 961 kr | 34 353 kr |
| Bergen | 9,3 % | 12 152 kr | 17 010 kr | 3 550 kr | 32 712 kr |
| Lærdal | 8,9 % | 14 018 kr | 23 843 kr | 3 021 kr | 40 882 kr |
| Fitjar | 8,8 % | 11 289 kr | 24 513 kr | 2 186 kr | 37 988 kr |
| Kvam | 8,7 % | 14 803 kr | 24 549 kr | 3 056 kr | 42 408 kr |
| Stryn | 8,7 % | 11 601 kr | 22 706 kr | 2 476 kr | 36 783 kr |
| Alver | 8,5 % | 12 849 kr | 22 756 kr | 3 628 kr | 39 233 kr |
| Sogndal | 8,5 % | 14 336 kr | 22 062 kr | 1 703 kr | 38 101 kr |
| Aurland | 8,3 % | 13 956 kr | 21 753 kr | 1 445 kr | 37 154 kr |
| Stord | 8,2 % | 11 727 kr | 21 413 kr | 3 013 kr | 36 153 kr |
| Austrheim | 8,0 % | 12 981 kr | 22 571 kr | 3 475 kr | 39 027 kr |
| Voss | 7,8 % | 12 669 kr | 22 620 kr | 5 405 kr | 40 694 kr |
| Fjaler | 7,8 % | 14 932 kr | 26 020 kr | 5 185 kr | 46 137 kr |
| Osterøy | 7,7 % | 12 129 kr | 17 755 kr | 3 429 kr | 33 313 kr |
| Sunnfjord | 7,7 % | 14 470 kr | 22 609 kr | 3 275 kr | 40 354 kr |
| Bremanger | 7,7 % | 11 779 kr | 29 524 kr | 3 904 kr | 45 207 kr |
| Tysnes | 7,6 % | 13 288 kr | 22 964 kr | 4 106 kr | 40 358 kr |
| Øygarden | 7,5 % | 13 077 kr | 20 769 kr | 4 615 kr | 38 461 kr |
| Bømlo | 7,1 % | 12 637 kr | 22 402 kr | 3 381 kr | 38 420 kr |
| Sveio | 7,0 % | 11 614 kr | 23 662 kr | 3 042 kr | 38 318 kr |
| Bjørnafjorden | 7,0 % | 12 531 kr | 20 185 kr | 2 654 kr | 35 370 kr |
| Vik | 6,7 % | 11 581 kr | 22 976 kr | 5 596 kr | 40 153 kr |
| Kvinnherad | 6,6 % | 12 857 kr | 23 427 kr | 2 186 kr | 38 470 kr |
| Askøy | 6,6 % | 13 248 kr | 22 374 kr | 4 204 kr | 39 826 kr |
| Luster | 6,6 % | 15 504 kr | 27 332 kr | 1 697 kr | 44 533 kr |
| Gulen | 6,0 % | 16 153 kr | 29 309 kr | 1 648 kr | 47 110 kr |
| Austevoll | 5,8 % | 13 913 kr | 26 879 kr | 1 187 kr | 41 979 kr |
| Etne | 5,6 % | 12 319 kr | 22 282 kr | 2 661 kr | 37 262 kr |
| Samnanger | 5,1 % | 12 305 kr | 21 439 kr | 1 826 kr | 35 570 kr |
| Masfjorden | 4,9 % | 14 894 kr | 35 625 kr | 2 510 kr | 53 029 kr |
| Årdal | 3,8 % | 11 051 kr | 21 822 kr | 3 182 kr | 36 055 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Vestland 2024
Jamnast: Askøy (0,193) · Skeivast: Austevoll (0,280) · Voss er nr. 14 av 44 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,4 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,8 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Voss i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Voss blant dei 78 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
270. av 344
7,8 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
154. av 344
197 265 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
74. av 344
40 694 kr · på barn og unge
Gini 2024
290. av 358
0,208 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Voss: nr. 270 av 344 med 7,8 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 16 471 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,6 år
median 42 år
Vestland
41,0 år
median 40 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,6 år eldre enn fylket og 1,3 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
81,1 % i arbeid
1,2 % registrerte arbeidslause · 8,2 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 81,1 % | 78,9 % | 76,7 % | +2,2 |
| Registrerte arbeidslause | 1,2 % | 1,2 % | 1,4 % | 0,0 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | 0,0 |
| Under utdanning | 2,3 % | 3,1 % | 3,1 % | −0,8 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 8,2 % | 9,0 % | 10,3 % | −0,8 |
| AFP / alderspensjon | 2,1 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,7 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,0 % | 5,2 % | 5,8 % | −1,2 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Vestland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
67,7 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Vestland 72,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 67,7 % | 72,1 % | 72,1 % | −4,4 |
| 80–99 % | 7,2 % | 5,5 % | 5,4 % | +1,7 |
| 60–79 % | 4,7 % | 4,0 % | 4,2 % | +0,7 |
| 40–59 % | 6,9 % | 5,7 % | 6,0 % | +1,2 |
| 20–39 % | 6,0 % | 6,0 % | 5,7 % | 0,0 |
| 0–19 % | 7,5 % | 6,6 % | 6,6 % | +0,9 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
7 608
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
8 394
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
90,6 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 86,1 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
6 654
79,3 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
1 740
personar · 20,7 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 32,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
954
personar · 12,5 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 22,1 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−786
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (43 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 1 373 til 1 740 personar (17,2 % → 20,7 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 68 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (1 740 utpendlarar)
- Bergen685 (39,4 %)
- Oslo - Oslove149 (8,6 %)
- Aurland64 (3,7 %)
- Ullensvang54 (3,1 %)
- Sogndal53 (3,0 %)
- Vaksdal49 (2,8 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (954 innpendlarar)
- Bergen235 (24,6 %)
- Vaksdal123 (12,9 %)
- Ulvik117 (12,3 %)
- Kvam41 (4,3 %)
- Eidfjord33 (3,5 %)
- Ullensvang32 (3,4 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (1 909 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +111 arbeidsplassar (+1,5 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Overnatting og servering | 329 | 462 | +133 | +40,4 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 265 | 315 | +50 | +18,9 % |
| Helse- og sosialtenester | 1 862 | 1 909 | +47 | +2,5 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 53 | 99 | +46 | +86,8 % |
| Personleg tenesteyting | 292 | 322 | +30 | +10,3 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 316 | 340 | +24 | +7,6 % |
| Bergverk og utvinning | 18 | 34 | +16 | +88,9 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 207 | 223 | +16 | +7,7 % |
| Undervisning | 704 | 719 | +15 | +2,1 % |
| Transport og lagring | 479 | 480 | +1 | +0,2 % |
| Finans og forsikring | 77 | 60 | −17 | −22,1 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 99 | 76 | −23 | −23,2 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 362 | 322 | −40 | −11,0 % |
| Industri | 394 | 346 | −48 | −12,2 % |
| Varehandel | 998 | 929 | −69 | −6,9 % |
| Bygg og anlegg | 990 | 920 | −70 | −7,1 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Transport og lagring
- Overnatting og servering
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Vestland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 7 384 | 888 500 kr | 708 700 kr | 704 800 kr | 676 100 kr | +4,8 % |
| Einebuande | 2 953 | 490 400 kr | 391 500 kr | 401 500 kr | 397 500 kr | −1,5 % |
| Par utan barn | 1 820 | 1 072 800 kr | 847 200 kr | 858 500 kr | 860 000 kr | −1,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 424 | 1 452 800 kr | 1 117 100 kr | 1 160 500 kr | 1 141 700 kr | −2,2 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 302 | 724 500 kr | 592 200 kr | 573 600 kr | 568 200 kr | +4,2 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
763 100 kr
Landet: 1 000 800 kr (−23,8 %)
Gjeld, median
192 200 kr
Landet: 415 800 kr (−53,8 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 505 100 kr
Landet: 1 792 100 kr (−16,0 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
518 700 kr
Landet: 378 800 kr (+36,9 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,31 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 365 949 kr
Bruttoformue per hushald
2 694 129 kr
Bankinnskot per hushald
928 473 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 043 033 kr
1,79 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,79 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 399 kr
Vestland 11 871 kr · Landet 12 828 kr
145 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−1 510 kr
Utbetalinga er 88,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 099 kr
137,3 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Vestland
Sosialhjelpstilfelle
456
Del av befolkninga
2,8 %
Barn i familiar med sosialhjelp
228
Gjennomsnittleg stønadstid
5,9 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
211
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
8,3 md
Samla stønadssum
30 606 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
33
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
92,8
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 205 614 kr/år | 174 537 kr/år | +17,8 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K2 · SSB 14310 | 44 947 kr/m² | 56 197 kr/m² | −20,0 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 15 001 kr/år | 18 029 kr/år | −16,8 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 558 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +9,3 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 29,0 % · leige 2-roms 14,7 %
205 614 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
44 947 kr/m²
Alle bustadtypar · 59 omsetningar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
15 001 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 708 700 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
205 614 kr
+6,1 % frå 2024 (193 847 kr)
Snitt Vestland
174 081 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader106 963 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 134 kr
- Kommunale avgifter17 146 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 337 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
29,0 %
205 614 kr av 708 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
14,7 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 708 700 kr | 29,0 % | 14,7 % |
| Einebuande | 391 500 kr | 52,5 % | 26,5 % |
| Par utan barn | 847 200 kr | 24,3 % | 12,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 117 100 kr | 18,4 % | 9,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 592 200 kr | 34,7 % | 17,5 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K2
44 947 kr/m²
59 salg
Landet: 56 197
Einebustader 2026 K2
32 242 kr/m²
22 salg
Landet: 31 443
Småhus 2026 K2
—
7 salg
Landet: 43 332
Blokkleilegheiter 2026 K2
56 750 kr/m²
30 salg
Landet: 72 318
Totalt 59 bustadomsetningar i 2026 K2.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K2 | Kommunen | Snitt Vestland | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 44 947 | 56 064 | 56 197 |
| Einebustader | 32 242 | 33 285 | 31 443 |
| Småhus | — | 42 209 | 43 332 |
| Blokkleilegheiter | 56 750 | 69 298 | 72 318 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 16 752.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
15 001 kr
+5,4 % frå 2025
Snitt Vestland 2026
16 944 kr
Kommunen ligger 11,5 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 16,8 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Vestland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 626 | 2 757 | 4 106 | 4 579 | 4 688 | 4 688 |
| Avløp | 3 569 | 3 569 | 4 438 | 4 659 | 4 779 | 4 923 |
| Avfall | 3 617 | 3 617 | 3 671 | 3 855 | 4 086 | 4 576 |
| Feiing og tilsyn | 509 | 535 | 615 | 646 | 678 | 814 |
| Sum årsgebyr | 10 321 | 10 478 | 12 830 | 13 739 | 14 231 | 15 001 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 560 | 1 150 | 1 150 | 1 265 | 1 520 | 1 672 |
| Målarleige | 240 | 240 | 240 | 250 | 250 | 250 |
| Vatn per m³ | 14,3 | 15 | 20,4 | 22,8 | 22,8 | 22,8 |
| Avløp per m³ | 19,5 | 19,5 | 23,5 | 24,6 | 24,6 | 25,4 |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 14 000 | 14 500 | 14 900 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | 18 000 | 18 000 | 18 000 | 18 000 | 18 500 | 19 100 |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 14 000 | 14 500 | 14 900 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 18 000 | 18 000 | 18 000 | 18 000 | 18 500 | 19 100 |
Kjelde: SSB 12842