Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Bergen gjekk frå kode 1201 til 4601. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hordaland til Vestland. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Senterpartiet
PensjonistpartietOrdførar
Marit Warncke (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 31 632 251 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Storbyane | Landet | Avvik storbyane |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 41,9 % | 46,7 % | 36,0 % | −4,8 |
| Rammetilskot | 26,5 % | 21,9 % | 29,9 % | +4,6 |
| Sals- og leigeinntekter | 11,1 % | 12,6 % | 12,0 % | −1,5 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,0 % | 10,7 % | 12,3 % | +0,3 |
| Eigedomsskatt | 3,6 % | 2,0 % | 2,7 % | +1,6 |
| Brukarbetalingar | 3,2 % | 2,6 % | 2,5 % | +0,6 |
| Andre overføringar frå staten | 2,7 % | 3,4 % | 4,3 % | −0,7 |
Storbyane = gjennomsnittleg andel for 3 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Eigedomsskatt
- Brukarbetalingar
- Andre overføringar frå staten
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 25 758 489 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Storbyane | Landet | Avvik storbyane |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 34,7 % | 31,6 % | 34,9 % | +3,1 |
| Grunnskule | 18,6 % | 19,3 % | 19,9 % | −0,7 |
| Barnehage | 13,3 % | 14,0 % | 12,9 % | −0,7 |
| Eigedomsforvaltning | 8,9 % | 8,4 % | 8,0 % | +0,5 |
| Sosialsektoren | 6,9 % | 7,5 % | 6,0 % | −0,6 |
| Administrasjon | 5,2 % | 5,4 % | 5,7 % | −0,2 |
| Kultur | 3,9 % | 4,8 % | 3,6 % | −0,8 |
| Barnevern | 3,9 % | 3,6 % | 3,4 % | +0,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,3 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,3 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,1 % | 1,0 % | 1,2 % | +0,1 |
| Kyrkje | 0,8 % | 0,7 % | 0,8 % | +0,1 |
| Kommunale bustader | 0,6 % | 0,8 % | 0,5 % | −0,2 |
| Politisk styring | 0,5 % | 0,5 % | 0,6 % | −0,0 |
| Samferdsel | 0,2 % | 0,6 % | 1,4 % | −0,4 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 0,2 % | 0,0 % | −0,2 |
Storbyane = gjennomsnittleg andel for 4 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Kommunale bustader
- Politisk styring
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 1 706 631 | 1 937 477 | 2 139 910 | 2 261 490 | 2 317 949 | 2 408 549 | 8,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −109 842 | −90 525 | −4 288 | −147 842 | −218 649 | −294 278 | — |
| Grunnskule | 3 673 041 | 3 924 303 | 4 221 472 | 4 697 158 | 4 919 091 | 5 015 513 | 18,6 % |
| Helse og omsorg | 6 209 598 | 7 256 412 | 7 709 357 | 8 517 012 | 8 800 748 | 9 360 817 | 34,7 % |
| Samferdsel | 181 997 | 123 177 | 114 711 | 136 272 | 71 764 | 61 557 | 0,2 % |
| Barnehage | 2 648 042 | 2 838 738 | 2 867 682 | 3 247 639 | 3 359 063 | 3 583 014 | 13,3 % |
| Kultur | 887 394 | 878 455 | 943 006 | 1 027 898 | 1 036 815 | 1 062 596 | 3,9 % |
| Kommunale bustader | −10 277 | 69 923 | 63 322 | 54 307 | 215 902 | 158 927 | 0,6 % |
| Næringsforvaltning | 52 514 | −21 954 | 26 115 | 1 989 | 3 235 | 443 | 0,0 % |
| Administrasjon | 1 088 047 | 1 171 759 | 1 147 943 | 1 337 884 | 1 359 506 | 1 413 450 | 5,2 % |
| Plan, byggesak og miljø | 286 046 | 322 669 | 362 015 | 388 401 | 360 075 | 346 883 | 1,3 % |
| Sosialsektoren | 1 263 739 | 1 334 651 | 1 419 245 | 1 759 774 | 1 883 634 | 1 868 002 | 6,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 215 483 | 240 930 | 246 334 | 277 519 | 281 835 | 294 333 | 1,1 % |
| Kyrkje | 195 352 | 169 281 | 185 614 | 193 067 | 196 232 | 205 420 | 0,8 % |
| Barnevern | 621 024 | 641 555 | 792 909 | 908 971 | 1 012 445 | 1 046 817 | 3,9 % |
| Fellesutgifter | −59 725 | −839 113 | −649 164 | −1 418 640 | −836 029 | −908 390 | — |
| Politisk styring | 72 395 | 89 367 | 87 624 | 116 992 | 101 613 | 134 836 | 0,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 18 921 459 | 20 047 105 | 21 673 807 | 23 359 891 | 24 865 229 | 25 758 489 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 5 802 414 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Storbyane | Landet | Avvik storbyane |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 33,1 % | 25,8 % | 25,4 % | +7,3 |
| Kultur | 12,4 % | 6,4 % | 6,1 % | +6,0 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 12,3 % | 22,6 % | 23,2 % | −10,3 |
| Grunnskule | 10,2 % | 10,4 % | 11,9 % | −0,3 |
| Helse og omsorg | 8,4 % | 6,6 % | 6,7 % | +1,8 |
| Samferdsel | 7,8 % | 9,5 % | 8,1 % | −1,7 |
| Kommunale bustader | 7,6 % | 6,6 % | 7,5 % | +1,0 |
| Barnehage | 2,0 % | 2,6 % | 2,7 % | −0,6 |
| Kyrkje | 1,6 % | 2,1 % | 0,9 % | −0,5 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,6 % | 2,4 % | 1,9 % | −0,9 |
| Næringsforvaltning | 1,2 % | 1,7 % | 1,5 % | −0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,0 % | 0,6 % | 1,6 % | +0,4 |
| Administrasjon | 0,6 % | 2,4 % | 2,3 % | −1,8 |
| Fellesutgifter | 0,0 % | 0,0 % | 0,2 % | −0,0 |
| Sosialsektoren | 0,0 % | 0,1 % | 0,2 % | −0,1 |
| Barnevern | 0,0 % | 0,1 % | 0,1 % | −0,1 |
Storbyane = gjennomsnittleg andel for 4 storbyar. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Kultur
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Grunnskule
- Helse og omsorg
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Barnehage
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Næringsforvaltning
- Brann- og ulykkesvern
- Administrasjon
- Fellesutgifter
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Politisk styring
Kommunen mot storbysnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 1 855 460 | 2 422 397 | 1 552 355 | 1 468 881 | 2 086 111 | 1 921 473 | 33,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 241 310 | 276 064 | 418 263 | 762 938 | 608 239 | 712 808 | 12,3 % |
| Grunnskule | 797 622 | 1 023 199 | 788 935 | 924 041 | 855 762 | 590 455 | 10,2 % |
| Helse og omsorg | 278 750 | 269 715 | 271 172 | 240 615 | 481 747 | 488 536 | 8,4 % |
| Samferdsel | 68 796 | 81 714 | 152 066 | 164 740 | 162 575 | 455 354 | 7,8 % |
| Barnehage | 142 434 | 735 906 | 150 810 | 77 597 | 111 303 | 117 719 | 2,0 % |
| Kultur | 427 793 | 294 318 | 327 615 | 360 960 | 684 686 | 719 373 | 12,4 % |
| Kommunale bustader | 65 653 | 112 300 | 266 330 | 296 019 | 541 928 | 443 076 | 7,6 % |
| Næringsforvaltning | 16 002 | 27 042 | 81 911 | 57 513 | 69 842 | 72 315 | 1,2 % |
| Administrasjon | 271 780 | 352 891 | 196 231 | 79 707 | 27 527 | 35 984 | 0,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 134 080 | 226 711 | 260 667 | 263 497 | 186 148 | 90 269 | 1,6 % |
| Sosialsektoren | 17 711 | 76 858 | 68 908 | 47 600 | 13 249 | 671 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 28 301 | 19 949 | 42 962 | 74 736 | 92 335 | 60 189 | 1,0 % |
| Kyrkje | 85 030 | 90 902 | 101 982 | 86 800 | 117 512 | 92 731 | 1,6 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 531 | 0,0 % |
| Fellesutgifter | 3 299 | 2 146 | 8 897 | 7 384 | 1 564 | 930 | 0,0 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 4 434 021 | 6 012 112 | 4 689 104 | 4 913 028 | 6 040 528 | 5 802 414 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
3 649 mill. kr
3 649 306 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
11,5 %
15,8 % i 2020
Storbyane: 23,4 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,49
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Storbyane: 2,62 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−63 mill. kr
-2 %
Utan premieavvik 2025
−220 mill. kr
−0,7 % av driftsinntektene
Storbyane: 13,3 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
11 123 mill. kr
minus 7 474 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (4 kommunar i storbygruppa, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
3 869 mill. kr
av ein arbeidskapital på 3 649 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
106,0 %
2020: 30,6 %
Storbyane og land 2025
66,5 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
+45,0 pp
+75,4 pp sidan 2020
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (4 kommunar i storbygruppa, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
9,1 %
2020: 12,0 %
Disposisjonsfond 2025
2 871 mill. kr
2 871 324 tusen kr
Storbyane og land 2025
12,8 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−2,9 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (4 kommunar i storbygruppa, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
3 918 mill. kr
3 918 199 tusen kr
Andel av driftsinntektene
12,4 %
2020: 17,0 %
Storbyane og land 2025
22,9 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
73 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot storby- og landssnitt
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 2 871 324 | 73,3 % |
| Bundne driftsfond | 622 422 | 15,9 % |
| Ubunde investeringsfond | 0 | 0,0 % |
| Bundne investeringsfond | 424 453 | 10,8 % |
| Sum fond | 3 918 199 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
1 334 mill. kr
4 543 kr per innbyggjar
355 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,38 %
av 30 459 mill. kr i lånegjeld
Storbyane: 3,98 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
239 mill. kr
etter 674 mill. kr i renteinntekter og 421 mill. kr i utbytte
0,78 % av lånegjelda
Avdrag på lån
972 mill. kr
3,19 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 31,3 år
Renter og avdrag i alt
2 306 mill. kr
7 853 kr per innbyggjar
7,30 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (30 459 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
305 mill. kr
1 037 kr per innbyggjar · 0,96 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
609 mill. kr
2 074 kr per innbyggjar · 1,93 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
914 mill. kr
3 111 kr per innbyggjar · 2,89 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 72 383 kr i 2020 til 103 706 kr i 2025 – ein vekst på 43,3 % (31 323 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
103 706 kr
30 459 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
108 174 kr
31 772 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
4 468 kr
4,3 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,38 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 30 459 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
1 334 mill. kr
Med 5,3 %
1 614 mill. kr
Endring per innbyggjar
+953 kr
Del av driftsinntektene
+0,89 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 280 mill. kr meir i året enn i dag – 953 kr per innbyggjar, eller om lag 329 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 4,38 % · lågast: Oslo - Oslove 3,55 % · median 4,13 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 115 789 kr · lågast: Oslo - Oslove 69 416 kr · median 95 225 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 142 600 kr · lågast: Stavanger 95 673 kr · median 108 174 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 8 596 kr · lågast: Oslo - Oslove 5 273 kr · median 7 293 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot storbyane og landet
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
- Snitt for storbyane
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,73 % til 4,38 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 355 mill. kr til 1 334 mill. kr i året – ein endring på 979 mill. kr, eller 3 292 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
931 822 m²
+ 93 428 m² leigd = 1 025 250 m² i alt
Areal per innbyggjar
3,49 m²
293 709 innbyggjarar
Storbyane: 3,91 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
193 kr
180 mill. kr i alt
Storbyane: 262 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 0–102 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
0–900 mill. kr
0–3 063 kr per innbyggjar
0–878 kr per m²
Driftsutgifter per m²
1 053 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
212 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
171 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
10,3 %
netto til eigedomsforvaltning
653 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 5,06 m² · lågast: Bergen 3,49 m² · median 3,74 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 426 kr · lågast: Stavanger 133 kr · median 153 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 3 095 kr · lågast: Oslo - Oslove 0 kr · median 2 154 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
- Snitt for storbyane
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 900 mill. kr – det vil seie 0–878 kr per kvadratmeter eller 0–3 063 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Bergen, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 24,7 % frå 2023 til 2024
Frå 4 706 mill. kr til 3 544 mill. kr – ein nedgang på 4,8 prosentpoeng av driftsinntektene (17,0 % → 12,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 23,4 % frå 2023 til 2024
Frå 4 975 mill. kr til 3 813 mill. kr – ein nedgang på 4,9 prosentpoeng av driftsinntektene (18,0 % → 13,1 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Bergen rangerer blant Oslo, Bergen, Trondheim og Stavanger på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Dei fire største kommunane er så ulike resten av fylket sitt at vi samanliknar dei med kvarandre i staden.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
4. av 4
i storbygruppa i 2025 · 1,49
Snitt for storbyane: 2,62
Landssnitt: 2,82
Nr. 320 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
3. av 4
i storbygruppa i 2025 · 11,5 %
Snitt for storbyane: 23,4 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 289 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
3. av 4
i storbygruppa i 2025 · 220,8 %
Snitt for storbyane: 204,9 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 124 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
4. av 4
i storbygruppa i 2025 · 106 %
Snitt for storbyane: 66,5 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 321 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 23 445 076 | 23 228 910 | 2 578 561 | 43 624 422 | 4 409 294 | 1 136 716 |
| 2021 | 25 755 340 | 24 976 278 | 3 590 521 | 45 478 539 | 5 056 292 | 1 720 706 |
| 2022 | 26 670 677 | 26 240 633 | 3 136 749 | 48 688 712 | 5 399 624 | 2 107 009 |
| 2023 | 27 630 065 | 28 195 143 | 3 444 147 | 51 820 395 | 6 321 133 | 3 049 325 |
| 2024 | 29 148 534 | 30 208 187 | 3 954 417 | 56 527 552 | 6 722 876 | 3 440 509 |
| 2025 | 31 632 251 | 31 437 452 | 3 880 941 | 62 378 381 | 7 474 008 | 3 869 060 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
3,5 %
10 434 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 081
Landet 946 · storbyane 1 189
Fastlegeavtalar
282
14 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
98
7 opne lister · 2,82 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Bergen
- Landet
- storbyane
Innbyggjarar per fastlege
- Bergen
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 94 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 29 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 22 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med storby- og landssnitt og plassering i storbygruppa.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med storby- og landssnitt og plassering i storbygruppa.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Storbyane: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 1 av 4 i storbygruppa (høgast: Bergen 5,9 · lågast: Stavanger 5,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
14 019
Årsverk til grunnbemanning
3 416,5
Årsverk i alt
3 896,5
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
45,5 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,1 elevar
2025
Storbyane: 9,3
Landet: 8,8
Nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 10,5 · lågast: Stavanger 9,0) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
28 343
Lærarårsverk
3 100,4
Lærarårsverk utan lange fråvær
2 757,3
Årsverk i sektoren
5 126,8
Av dei assistentårsverk
1 121,9
Elevar per årsverk i sektoren
5,5
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Storbyane
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,54 brukarar
2025
Storbyane: 1,62
Landet: 1,72
Nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 1,92 · lågast: Bergen 1,54) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,65
Brukarar av heimetenester
8 862
Brukarar av institusjonstenester
2 504
Årsverk i helse og omsorg
9 345,8
Med helsefagleg utdanning
68,9 %
Innbyggjarar 80+
13 312
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 45,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Storbyane | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 3 416,5 | −125,3−3,5 % | −771−5,2 % | −3,3 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 3 100,4 | +138,4+4,7 % | −617−2,1 % | +2,0 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 9 345,8 | +1 407,1+17,7 % | +618+5,7 % | +17,0 % | +11,8 % |
Barnehage: 125,3 færre årsverk til grunnbemanning (−3,5 %) med færre barn med plass (−5,2 %). Grunnskule: 138,4 fleire lærarårsverk (+4,7 %) med færre elevar (−2,1 %). Helse og omsorg: 1 407,1 fleire årsverk (+17,7 %) med fleire tenestemottakarar (+5,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 3 417 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Storbyane
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 3 100 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,1
Etter kutt
9,1
Storbyane
9,3
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 9 346 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,54
Etter kutt
1,54
Storbyane
1,62
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
96,8 %
2025
Storbyane: 94,8
Landet: 94,5
Nr. 2 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 97,6 · lågast: Oslo - Oslove 93,3)
Barn med plass
14 019
1–2 år
94,0 %
3–5 år
98,7 %
Barn 1–5 år
14 595
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
345,6 elevar
2025
Storbyane: 390,7
Landet: 247,9
Nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Oslo - Oslove 439,9 · lågast: Stavanger 329,6)
Elevar
28 343
Skular
82
Barn 6–15 år
31 018
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
29,0 plassar
2025
Storbyane: 28,9
Landet: 29,7
Nr. 3 av 4 i storbygruppa (høgast: Stavanger 34,8 · lågast: Trondheim - Tråante 21,6)
Sjukeheimsplassar
2 506
Omsorgsbustader
1 361
Innbyggjarar 80+
13 312
Berre sjukeheim per 100
18,8
Berre omsorgsbustad per 100
10,2
Av dei i bustad er 80+
32,8 %
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
8,4 plassar
2025
Storbyane: 12,5
Landet: 14,7
Nr. 4 av 4 i storbygruppa (høgast: Trondheim - Tråante 17,9 · lågast: Bergen 8,4)
Elevplassar
3 445
Elevar
2 610
Barn 6–18 år
40 770
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Bergen veks frå 14 595 i 2025 til 15 587 i 2050 – ei endring på 6,8 %. Held kommunen dei 14 019 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 96,1 til 89,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 14 979 plassar – 960 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Bergen fell frå 31 018 i 2025 til 30 908 i 2050 – ei endring på −0,4 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,4 %) blir det 28 250 elevar, ned 93 frå 28 343 i dag. Held kommunen dei 82 skulane ho har, fell snittet frå 345,6 til 344,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 81,7 skular – 0,3 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 345,6 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Bergen veks frå 13 312 i 2025 til 28 394 i 2050 – ei endring på 113,3 %. Held kommunen dei 3 867 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 29,0 til 13,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 8 234 plassar – 4 367 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for storbyane og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
12 126
i Vestland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
6 339 personar (52 %)
Største næring
Industri
2 933 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
56,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 32,6 · Eldre 23,6
storbyane
51,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 31,4 · Eldre 20,1
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 7,9 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 4,7 fleire enn storbysnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
40,7 år
+0,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 57,4
2040
42,2 år
+2,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 62,9
2050
43,6 år
+3,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 69,0
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Bergen, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,251
2013: 0,251
Fylke og land
0,272
Landet: 0,248
P90/P10
2,900
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,3 %
4 479 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
30,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 30,7 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 10,7 % | +0,7 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 10,7 % | +0,7 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landet
Barnefattigdom i storbygruppa 2022-2024
Flest: Oslo - Oslove (13,2 %) · Færrast: Trondheim - Tråante (7,6 %) · Bergen er nr. 2 av 4 (storbysnitt 9,7 % · 24 194 barn i dei fire byane)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i storbygruppa: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I storbygruppa brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,460).
Bergen brukar
32 712 kr
per innbyggjar på barn og unge
Storbysnitt
32 890 kr
barnefattigdom 9,7 %
Brukar mest
Stavanger
34 550 kr · 8,7 % fattigdom
Brukar minst
Trondheim - Tråante
30 684 kr · 7,6 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Oslo - Oslove | 13,2 % | 13 353 kr | 17 456 kr | 2 806 kr | 33 615 kr |
| Bergen | 9,3 % | 12 152 kr | 17 010 kr | 3 550 kr | 32 712 kr |
| Stavanger | 8,7 % | 12 722 kr | 18 432 kr | 3 396 kr | 34 550 kr |
| Trondheim - Tråante | 7,6 % | 11 699 kr | 15 910 kr | 3 075 kr | 30 684 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i storbygruppa 2024
Jamnast: Trondheim - Tråante (0,245) · Skeivast: Oslo - Oslove (0,309) · Bergen er nr. 2 av 4 (storbysnitt 0,272)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,1 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Bergen i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Bergen blant dei 61 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
210. av 344
9,3 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
232. av 344
176 138 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
270. av 344
32 712 kr · på barn og unge
Gini 2024
30. av 358
0,251 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Bergen: nr. 210 av 344 med 9,3 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 291 940 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
40,1 år
median 38 år
storbyane
39,0 år
median 36.9 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,1 år eldre enn fylket og 1,2 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78,4 % i arbeid
1,4 % registrerte arbeidslause · 8,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,4 % | 77,6 % | 76,7 % | +0,8 |
| Registrerte arbeidslause | 1,4 % | 1,6 % | 1,4 % | −0,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,1 % | 1,1 % | 1,3 % | 0,0 |
| Under utdanning | 4,0 % | 4,0 % | 3,1 % | 0,0 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 8,1 % | 7,8 % | 10,3 % | +0,3 |
| AFP / alderspensjon | 1,1 % | 0,9 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,8 % | 7,0 % | 5,8 % | −1,2 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt storbyane
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
73,1 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · storbyane 74,8 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 73,1 % | 74,8 % | 72,1 % | −1,7 |
| 80–99 % | 4,5 % | 4,2 % | 5,4 % | +0,3 |
| 60–79 % | 3,5 % | 3,3 % | 4,2 % | +0,2 |
| 40–59 % | 5,5 % | 5,4 % | 6,0 % | +0,1 |
| 20–39 % | 6,7 % | 6,0 % | 5,7 % | +0,7 |
| 0–19 % | 6,8 % | 6,2 % | 6,6 % | +0,6 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
183 653
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
158 902
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
115,6 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 118,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
138 359
87,1 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
20 543
personar · 12,9 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 18,9 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
45 294
personar · 24,7 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 31,6 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+24 751
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot storby- og landssnittet
- Kommunen
- Snitt for storbyane
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (4 storbyar, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 18 335 til 20 543 personar (12,6 % → 12,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 7 223 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (20 543 utpendlarar)
- Oslo - Oslove3 848 (18,7 %)
- Øygarden2 945 (14,3 %)
- Askøy1 863 (9,1 %)
- Alver1 532 (7,5 %)
- Bjørnafjorden1 294 (6,3 %)
- Stavanger841 (4,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (45 294 innpendlarar)
- Askøy7 436 (16,4 %)
- Øygarden7 430 (16,4 %)
- Bjørnafjorden5 105 (11,3 %)
- Alver4 276 (9,4 %)
- Oslo - Oslove1 917 (4,2 %)
- Osterøy1 437 (3,2 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (39 309 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +18 232 arbeidsplassar (+11,1 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 34 643 | 39 309 | +4 666 | +13,5 % |
| Bergverk og utvinning | 7 177 | 10 460 | +3 283 | +45,7 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 12 844 | 14 556 | +1 712 | +13,3 % |
| Overnatting og servering | 6 309 | 7 997 | +1 688 | +26,8 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 5 527 | 7 002 | +1 475 | +26,7 % |
| Undervisning | 14 221 | 15 652 | +1 431 | +10,1 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 10 129 | 11 539 | +1 410 | +13,9 % |
| Personleg tenesteyting | 7 278 | 8 591 | +1 313 | +18,0 % |
| Finans og forsikring | 4 946 | 6 055 | +1 109 | +22,4 % |
| Varehandel | 20 390 | 20 743 | +353 | +1,7 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 591 | 921 | +330 | +55,8 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 1 760 | 2 008 | +248 | +14,1 % |
| Industri | 7 553 | 7 763 | +210 | +2,8 % |
| Bygg og anlegg | 12 406 | 12 443 | +37 | +0,3 % |
| Transport og lagring | 8 657 | 8 683 | +26 | +0,3 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 10 096 | 9 037 | −1 059 | −10,5 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Undervisning
- Teknisk tenesteyting, eigedom
- Bygg og anlegg
- Offentleg administrasjon og forsvar
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – storbyane | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 140 396 | 858 400 kr | 671 700 kr | 674 775 kr | 676 100 kr | −0,7 % |
| Einebuande | 61 787 | 512 600 kr | 404 800 kr | 415 875 kr | 397 500 kr | +1,8 % |
| Par utan barn | 33 380 | 1 129 100 kr | 877 600 kr | 906 825 kr | 860 000 kr | +2,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 25 345 | 1 570 400 kr | 1 182 800 kr | 1 211 650 kr | 1 141 700 kr | +3,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 4 249 | 710 500 kr | 574 900 kr | 585 750 kr | 568 200 kr | +1,2 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 081 400 kr
Landet: 1 000 800 kr (+8,1 %)
Gjeld, median
520 800 kr
Landet: 415 800 kr (+25,3 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 873 800 kr
Landet: 1 792 100 kr (+4,6 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
377 200 kr
Landet: 378 800 kr (−0,4 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,69 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 849 194 kr
Bruttoformue per hushald
3 204 198 kr
Bankinnskot per hushald
645 012 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 091 835 kr
1,71 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,71 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 930 kr
Storbyane 13 907 kr · Landet 12 828 kr
251 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+21 kr
Utbetalinga er 100,2 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 630 kr
155,8 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Storbyane
Sosialhjelpstilfelle
8 339
Del av befolkninga
2,8 %
Barn i familiar med sosialhjelp
1 794
Gjennomsnittleg stønadstid
6,0 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
3 894
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
8,2 md
Samla stønadssum
648 573 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
270
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Storbyane og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
105,6
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 247 948 kr/år | 174 537 kr/år | +42,1 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 67 069 kr/m² | 55 627 kr/m² | +20,6 % dyrare |
| Leige, toromsbustad 2025 · SSB 09895 | 11 870 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | +0,7 % som landet |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 10 843 kr/år | 18 029 kr/år | −39,9 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 489 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +4,5 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 36,9 % · leige 2-roms 21,2 %
247 948 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
67 069 kr/m²
Alle bustadtypar · 1 725 omsetningar
11 870 kr/mnd
Bergen kommune
10 843 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 671 700 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
247 948 kr
+7,3 % frå 2024 (230 988 kr)
Snitt storbyane
271 394 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader150 019 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 134 kr
- Kommunale avgifter12 863 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt6 898 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt storbyane
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
36,9 %
247 948 kr av 671 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad
21,2 %
142 440 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 671 700 kr | 36,9 % | 21,2 % |
| Einebuande | 404 800 kr | 61,3 % | 35,2 % |
| Par utan barn | 877 600 kr | 28,3 % | 16,2 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 182 800 kr | 21,0 % | 12,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 574 900 kr | 43,1 % | 24,8 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
67 069 kr/m²
1 725 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
45 982 kr/m²
195 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
48 915 kr/m²
228 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
73 406 kr/m²
1 302 salg
Landet: 71 644
Totalt 1 725 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt storbyane | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 67 069 | 82 936 | 55 627 |
| Einebustader | 45 982 | 58 506 | 29 924 |
| Småhus | 48 915 | 61 946 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 73 406 | 87 487 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
11 870 kr
3 200 kr per m² per år
+11,4 % frå 2024
- Bergen kommune
- Heile landet
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Bergen - Bergenhus | 11 700 | 12 600 | 13 300 | 13 900 | 14 500 |
| Bergen - andre bydelar | 10 500 | 11 300 | 12 000 | 12 500 | 13 000 |
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
10 843 kr
−0,2 % frå 2025
Snitt storbyane 2026
13 187 kr
Kommunen ligger 17,8 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 39,9 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt storbyane
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 1 955 | 2 073 | 2 260 | 2 464 | 2 710 | 2 710 |
| Avløp | 2 943 | 2 812 | 3 065 | 3 436 | 3 715 | 3 714 |
| Avfall | 1 880 | 2 147 | 2 126 | 2 021 | 2 865 | 3 891 |
| Feiing og tilsyn | 350 | 381 | 1 359 | 1 467 | 1 572 | 528 |
| Sum årsgebyr | 7 128 | 7 413 | 8 810 | 9 388 | 10 862 | 10 843 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 920 | 740 | 775 | 870 | 1 080 | 2 250 |
| Målarleige | 560 | 560 | 560 | 560 | 560 | 560 |
| Vatn per m³ | 8,3 | 8,8 | 9,5 | 10,4 | 11,4 | 11,4 |
| Avløp per m³ | 12,4 | 11,8 | 12,9 | 14,5 | 15,6 | 15,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 3 540 | 3 540 | 3 540 | 3 540 | 3 540 | 3 540 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 3 540 | 3 540 | 3 540 | 3 540 | 3 540 | 3 540 |
Kjelde: SSB 12842