Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Åmli gjekk frå kode 0929 til 4217. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Aust-Agder til Agder. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 234 555 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 35,3 % | 33,9 % | 34,9 % | +1,4 |
| Grunnskule | 18,6 % | 20,1 % | 19,9 % | −1,6 |
| Administrasjon | 12,8 % | 7,4 % | 5,7 % | +5,4 |
| Barnehage | 8,9 % | 10,8 % | 12,9 % | −1,9 |
| Eigedomsforvaltning | 7,9 % | 8,2 % | 8,0 % | −0,2 |
| Barnevern | 3,2 % | 3,1 % | 3,4 % | +0,2 |
| Sosialsektoren | 2,9 % | 4,7 % | 6,0 % | −1,8 |
| Kultur | 2,6 % | 3,6 % | 3,6 % | −0,9 |
| Samferdsel | 2,4 % | 2,3 % | 1,4 % | +0,0 |
| Politisk styring | 1,5 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,2 % | 1,4 % | 1,2 % | −0,2 |
| Kyrkje | 1,2 % | 0,9 % | 0,8 % | +0,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,8 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,8 |
| Kommunale bustader | 0,6 % | 0,4 % | 0,5 % | +0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 25 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Barnevern
- Sosialsektoren
- Kultur
- Samferdsel
- Politisk styring
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Plan, byggesak og miljø
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
- Næringsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 12 978 | 15 014 | 20 274 | 26 801 | 25 281 | 20 268 | 7,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −1 369 | −1 828 | −2 401 | −4 468 | −4 121 | −2 661 | — |
| Grunnskule | 29 256 | 30 369 | 32 621 | 40 117 | 43 065 | 47 523 | 18,6 % |
| Helse og omsorg | 61 149 | 69 818 | 76 244 | 87 648 | 87 164 | 90 408 | 35,3 % |
| Samferdsel | 4 836 | 5 306 | 5 390 | 6 042 | 5 370 | 6 100 | 2,4 % |
| Barnehage | 17 876 | 18 894 | 17 725 | 21 234 | 21 539 | 22 805 | 8,9 % |
| Kultur | 5 061 | 6 126 | 5 318 | 6 334 | 6 326 | 6 758 | 2,6 % |
| Kommunale bustader | 388 | 758 | −1 411 | −1 009 | −1 281 | 1 422 | 0,6 % |
| Næringsforvaltning | −432 | −1 756 | −5 591 | −18 955 | −9 902 | −9 620 | — |
| Administrasjon | 22 452 | 23 187 | 31 369 | 39 175 | 39 743 | 32 789 | 12,8 % |
| Plan, byggesak og miljø | 875 | 1 344 | 2 181 | 1 749 | 1 405 | 2 115 | 0,8 % |
| Sosialsektoren | 5 077 | 4 627 | 5 801 | 6 279 | 7 374 | 7 370 | 2,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 691 | 2 499 | 2 758 | 2 636 | 2 814 | 3 130 | 1,2 % |
| Kyrkje | 2 570 | 2 590 | 2 688 | 2 729 | 3 167 | 3 083 | 1,2 % |
| Barnevern | 4 699 | 4 801 | 6 312 | 6 432 | 6 740 | 8 312 | 3,2 % |
| Fellesutgifter | −1 831 | −9 239 | −7 921 | −17 500 | −6 825 | −9 214 | — |
| Politisk styring | 2 306 | 2 475 | 2 526 | 3 207 | 3 276 | 3 967 | 1,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 168 582 | 174 985 | 193 883 | 208 451 | 231 135 | 234 555 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 37 779 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 34,2 % | 22,6 % | 25,4 % | +11,6 |
| Grunnskule | 30,8 % | 6,6 % | 11,9 % | +24,2 |
| Samferdsel | 16,7 % | 11,5 % | 8,1 % | +5,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 10,0 % | 2,9 % | 1,9 % | +7,1 |
| Kultur | 3,4 % | 7,8 % | 6,1 % | −4,4 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 2,9 % | 18,7 % | 23,2 % | −15,8 |
| Administrasjon | 0,8 % | 2,8 % | 2,3 % | −2,0 |
| Barnehage | 0,7 % | 4,0 % | 2,7 % | −3,3 |
| Helse og omsorg | 0,4 % | 8,0 % | 6,7 % | −7,6 |
| Kommunale bustader | 0,2 % | 9,9 % | 7,5 % | −9,7 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 2,3 % | 1,5 % | −2,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 25 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Kultur
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Administrasjon
- Barnehage
- Helse og omsorg
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 3 249 | 6 485 | 10 854 | 1 882 | 3 681 | 12 911 | 34,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 1 064 | 527 | 1 792 | 4 723 | 7 748 | 1 088 | 2,9 % |
| Grunnskule | 240 | 196 | 998 | 1 062 | 1 972 | 11 618 | 30,8 % |
| Helse og omsorg | 2 790 | 5 192 | 8 661 | 3 892 | 988 | 151 | 0,4 % |
| Samferdsel | 1 120 | 1 710 | 2 770 | 3 250 | 2 770 | 6 323 | 16,7 % |
| Barnehage | 1 | 634 | 296 | 218 | 428 | 248 | 0,7 % |
| Kultur | 745 | 225 | 3 172 | 227 | 1 246 | 1 266 | 3,4 % |
| Kommunale bustader | 144 | 6 142 | 5 610 | 1 057 | 4 079 | 76 | 0,2 % |
| Næringsforvaltning | 2 730 | 2 614 | 3 521 | 5 556 | 490 | 17 | 0,0 % |
| Administrasjon | 198 | 467 | 509 | 48 | 419 | 310 | 0,8 % |
| Plan, byggesak og miljø | 382 | 0 | 212 | 0 | 3 787 | 3 771 | 10,0 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 0 | 17 | 1 | 0 | — |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 1 104 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 12 663 | 24 192 | 38 395 | 23 036 | 27 609 | 37 779 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
131 mill. kr
131 228 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
40,2 %
34,2 % i 2020
Fylke: 32,6 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,79
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,38 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+51 mill. kr
+64 %
Utan premieavvik 2025
110 mill. kr
33,6 % av driftsinntektene
Fylke: 25,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
178 mill. kr
minus 47 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (25 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
21 mill. kr
av ein arbeidskapital på 131 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
16,3 %
2020: 14,6 %
Fylke og land 2025
33,0 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−44,7 pp
+1,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (25 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
19,3 %
2020: 22,2 %
Disposisjonsfond 2025
63 mill. kr
63 120 tusen kr
Fylke og land 2025
16,4 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−2,9 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (25 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
92 mill. kr
91 763 tusen kr
Andel av driftsinntektene
28,1 %
2020: 29,0 %
Fylke og land 2025
28,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
69 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 63 120 | 68,8 % |
| Bundne driftsfond | 11 374 | 12,4 % |
| Ubunde investeringsfond | 11 738 | 12,8 % |
| Bundne investeringsfond | 5 531 | 6,0 % |
| Sum fond | 91 763 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
12 mill. kr
6 868 kr per innbyggjar
3 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,97 %
av 246 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,15 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−15 mill. kr
etter 8 mill. kr i renteinntekter og 20 mill. kr i utbytte
−6,15 % av lånegjelda
Avdrag på lån
12 mill. kr
4,76 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 21,0 år
Renter og avdrag i alt
24 mill. kr
13 440 kr per innbyggjar
7,95 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (246 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
2 mill. kr
1 382 kr per innbyggjar · 0,82 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
5 mill. kr
2 764 kr per innbyggjar · 1,63 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
7 mill. kr
4 145 kr per innbyggjar · 2,45 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 105 440 kr i 2020 til 138 181 kr i 2025 – ein vekst på 31,1 % (32 741 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
138 181 kr
246 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
138 181 kr
246 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,97 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 246 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
12 mill. kr
Med 5,3 %
13 mill. kr
Endring per innbyggjar
+456 kr
Del av driftsinntektene
+0,27 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 1 mill. kr meir i året enn i dag – 456 kr per innbyggjar, eller om lag 1 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 6 av 25 i fylket (høgast: Åseral 5,35 % · lågast: Gjerstad 3,28 % · median 4,56 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 11 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 241 490 kr · lågast: Iveland 80 961 kr · median 124 238 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 11 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 241 490 kr · lågast: Iveland 80 961 kr · median 124 238 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 6 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 23 360 kr · lågast: Iveland 6 808 kr · median 10 584 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Agder)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,69 % til 4,97 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 3 mill. kr til 12 mill. kr i året – ein endring på 9 mill. kr, eller 5 082 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
14 216 m²
+ 0 m² leigd = 14 216 m² i alt
Areal per innbyggjar
8,00 m²
1 778 innbyggjarar
Fylket: 5,38 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
84 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 97 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 89–211 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
10–26 mill. kr
5 820–14 567 kr per innbyggjar
728–1 822 kr per m²
Driftsutgifter per m²
945 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
195 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
268 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,5 %
netto til eigedomsforvaltning
272 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 8 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 28,11 m² · lågast: Grimstad 3,61 m² · median 6,64 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 13 av 25 i fylket (høgast: Kvinesdal 224 kr · lågast: Lyngdal 15 kr · median 84 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 10 av 25 i fylket (høgast: Sirdal 32 486 kr · lågast: Arendal 1 807 kr · median 7 553 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Agder)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 10 mill. kr og 26 mill. kr – det vil seie 728–1 822 kr per kvadratmeter eller 5 820–14 567 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Åmli, 2020–2025.
2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 6,0 % frå 2024 til 2025
Frå 140 mill. kr til 131 mill. kr – ein nedgang på 5,8 prosentpoeng av driftsinntektene (46,0 % → 40,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2025 · Markert fallFonda fall 3,2 % frå 2024 til 2025
Frå 95 mill. kr til 92 mill. kr – ein nedgang på 3,1 prosentpoeng av driftsinntektene (31,2 % → 28,1 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallFonda fall 11,2 % frå 2022 til 2023
Frå 84 mill. kr til 93 mill. kr – ein nedgang på 2,1 prosentpoeng av driftsinntektene (33,0 % → 30,9 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Åmli rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
6. av 25
i fylket i 2025 · 3,79
Fylkessnitt: 3,38
Landssnitt: 2,82
Nr. 58 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
6. av 25
i fylket i 2025 · 40,2 %
Fylkessnitt: 32,6 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 53 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
9. av 25
i fylket i 2025 · 204,8 %
Fylkessnitt: 211,1 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 71 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
5. av 25
i fylket i 2025 · 16,3 %
Fylkessnitt: 33 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 53 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 233 756 | 224 972 | 9 414 | 463 203 | 27 950 | 11 679 |
| 2021 | 241 424 | 228 420 | 17 707 | 463 526 | 36 548 | 17 308 |
| 2022 | 254 414 | 247 157 | 27 541 | 478 372 | 37 401 | 18 200 |
| 2023 | 302 279 | 294 101 | 26 985 | 519 451 | 41 792 | 32 496 |
| 2024 | 303 718 | 314 990 | 25 040 | 579 104 | 46 695 | 27 509 |
| 2025 | 326 698 | 332 631 | 24 964 | 622 141 | 47 080 | 21 345 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
13,7 %
203 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
642
Landet 946 · Agder 900
Fastlegeavtalar
3
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
90
0 opne lister · 2,86 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Agder
- Landet
- Åmli
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Åmli
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 42 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 240 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 5 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 878
i Agder, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 233 personar (43 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 161 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Agder
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
75,6
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,6 · Eldre 39,0
Agder
68,3
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,0 · Eldre 29,3
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 11,5 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 7,3 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
45,4 år
+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,8
2040
47,1 år
+2,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 84,3
2050
48,5 år
+4,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 93,6
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Åmli, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,217
2013: 0,200
Fylke og land
0,226
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
14,8 %
45 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
37,6 %
i dei tre lågaste gruppene · 23,7 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 12,0 % | +2,0 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 15,0 % | +5,0 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,1 % | −1,9 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,1 % | +1,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 8,7 % | −1,3 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 5,4 % | −4,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landet
Barnefattigdom i Agder 2022-2024
Flest: Risør (16,5 %) · Færrast: Sirdal (4,9 %) · Åmli er nr. 7 av 25 (fylkessnitt 12,2 % · 7 084 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Agder: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,220).
Åmli brukar
43 568 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
41 943 kr
barnefattigdom 12,2 %
Brukar mest
Åseral
63 280 kr · 14,9 % fattigdom
Brukar minst
Arendal
31 784 kr · 13,6 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Risør | 16,5 % | 10 275 kr | 18 033 kr | 3 600 kr | 31 908 kr |
| Evje og Hornnes | 16,3 % | 10 774 kr | 24 077 kr | 7 319 kr | 42 170 kr |
| Bygland | 16,3 % | 11 559 kr | 31 825 kr | 9 184 kr | 52 568 kr |
| Tvedestrand | 15,6 % | 11 408 kr | 20 500 kr | 3 807 kr | 35 715 kr |
| Gjerstad | 15,3 % | 8 518 kr | 19 625 kr | 3 865 kr | 32 008 kr |
| Åseral | 14,9 % | 15 113 kr | 44 772 kr | 3 395 kr | 63 280 kr |
| Åmli | 14,8 % | 12 634 kr | 26 329 kr | 4 605 kr | 43 568 kr |
| Lyngdal | 13,9 % | 11 394 kr | 23 770 kr | 5 228 kr | 40 392 kr |
| Arendal | 13,6 % | 10 765 kr | 18 150 kr | 2 869 kr | 31 784 kr |
| Flekkefjord | 12,5 % | 12 950 kr | 21 692 kr | 2 825 kr | 37 467 kr |
| Vennesla | 12,5 % | 13 109 kr | 20 997 kr | 3 673 kr | 37 779 kr |
| Kvinesdal | 12,5 % | 12 846 kr | 24 560 kr | 2 793 kr | 40 199 kr |
| Iveland | 12,4 % | 20 742 kr | 31 525 kr | 2 861 kr | 55 128 kr |
| Kristiansand | 11,6 % | 11 775 kr | 18 183 kr | 2 893 kr | 32 851 kr |
| Farsund | 11,2 % | 11 469 kr | 19 366 kr | 2 788 kr | 33 623 kr |
| Grimstad | 11,1 % | 11 482 kr | 18 627 kr | 2 654 kr | 32 763 kr |
| Lindesnes | 11,1 % | 11 220 kr | 20 205 kr | 3 687 kr | 35 112 kr |
| Vegårshei | 11,0 % | 13 122 kr | 23 426 kr | 5 116 kr | 41 664 kr |
| Birkenes | 10,5 % | 14 243 kr | 25 345 kr | 2 217 kr | 41 805 kr |
| Froland | 10,4 % | 14 370 kr | 23 192 kr | 2 311 kr | 39 873 kr |
| Bykle | 9,9 % | 18 026 kr | 41 223 kr | 1 506 kr | 60 755 kr |
| Hægebostad | 9,6 % | 12 745 kr | 29 130 kr | 2 190 kr | 44 065 kr |
| Lillesand | 9,1 % | 12 510 kr | 21 507 kr | 2 803 kr | 36 820 kr |
| Valle | 7,1 % | 18 648 kr | 27 662 kr | 2 229 kr | 48 539 kr |
| Sirdal | 4,9 % | 15 911 kr | 37 834 kr | 2 993 kr | 56 738 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Agder 2024
Jamnast: Birkenes (0,189) · Skeivast: Bykle (0,270) · Åmli er nr. 13 av 25 (fylkessnitt 0,218)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 2,6 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 2,4 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Åmli i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Åmli blant dei 14 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
47. av 344
14,8 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
68. av 344
230 616 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
47. av 344
43 568 kr · på barn og unge
Gini 2024
206. av 358
0,217 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Åmli: nr. 47 av 344 med 14,8 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 1 802 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
44,5 år
median 47 år
Agder
41,1 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 3,4 år eldre enn fylket og 3,2 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
69,7 % i arbeid
1 % registrerte arbeidslause · 18,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 69,7 % | 73,5 % | 76,7 % | −3,8 |
| Registrerte arbeidslause | 1,0 % | 1,3 % | 1,4 % | −0,3 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 2,5 % | 1,7 % | 1,3 % | +0,8 |
| Under utdanning | 1,9 % | 3,5 % | 3,1 % | −1,6 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 18,6 % | 13,7 % | 10,3 % | +4,9 |
| AFP / alderspensjon | 0,9 % | 1,3 % | 1,3 % | −0,4 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,5 % | 5,0 % | 5,8 % | +0,5 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Agder
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
62,4 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Agder 66,3 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 62,4 % | 66,3 % | 72,1 % | −3,9 |
| 80–99 % | 8,1 % | 6,4 % | 5,4 % | +1,7 |
| 60–79 % | 6,7 % | 5,5 % | 4,2 % | +1,2 |
| 40–59 % | 8,3 % | 7,2 % | 6,0 % | +1,1 |
| 20–39 % | 6,2 % | 6,5 % | 5,7 % | −0,3 |
| 0–19 % | 8,3 % | 8,2 % | 6,6 % | +0,1 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
778
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
804
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
96,8 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 87,4 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
518
64,4 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
286
personar · 35,6 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 42,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
260
personar · 33,4 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 33,9 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−26
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Agder)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (25 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har halde seg uendra på 286 personar (35,5 % → 35,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 5 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (286 utpendlarar)
- Arendal71 (24,8 %)
- Nissedal31 (10,8 %)
- Kristiansand21 (7,3 %)
- Tvedestrand21 (7,3 %)
- Froland17 (5,9 %)
- Oslo - Oslove10 (3,5 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (260 innpendlarar)
- Vegårshei45 (17,3 %)
- Arendal41 (15,8 %)
- Nissedal34 (13,1 %)
- Froland27 (10,4 %)
- Tvedestrand19 (7,3 %)
- Grimstad15 (5,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (195 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Transport og lagring, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −48 arbeidsplassar (−5,9 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Forretningsmessig tenesteyting | 14 | 44 | +30 | +214,3 % |
| Helse- og sosialtenester | 175 | 195 | +20 | +11,4 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 12 | 17 | +5 | +41,7 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 79 | 83 | +4 | +5,1 % |
| Overnatting og servering | 11 | 14 | +3 | +27,3 % |
| Finans og forsikring | 9 | 11 | +2 | +22,2 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 9 | 10 | +1 | +11,1 % |
| Transport og lagring | 16 | 17 | +1 | +6,3 % |
| Industri | 129 | 118 | −11 | −8,5 % |
| Personleg tenesteyting | 24 | 11 | −13 | −54,2 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 41 | 26 | −15 | −36,6 % |
| Varehandel | 85 | 67 | −18 | −21,2 % |
| Undervisning | 82 | 58 | −24 | −29,3 % |
| Bygg og anlegg | 125 | 92 | −33 | −26,4 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Bygg og anlegg
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Varehandel
- Undervisning
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 8 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Agder | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 855 | 743 000 kr | 606 500 kr | 658 500 kr | 676 100 kr | −10,3 % |
| Einebuande | 373 | 429 300 kr | 347 900 kr | 375 400 kr | 397 500 kr | −12,5 % |
| Par utan barn | 221 | 983 600 kr | 779 900 kr | 819 300 kr | 860 000 kr | −9,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 132 | 1 337 400 kr | 1 032 000 kr | 1 074 800 kr | 1 141 700 kr | −9,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 39 | 593 300 kr | 484 600 kr | 544 500 kr | 568 200 kr | −14,7 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
557 300 kr
Landet: 1 000 800 kr (−44,3 %)
Gjeld, median
156 500 kr
Landet: 415 800 kr (−62,4 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 189 000 kr
Landet: 1 792 100 kr (−33,7 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
402 900 kr
Landet: 378 800 kr (+6,4 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,06 – landet 1,61
Gjeld per hushald
958 556 kr
Bruttoformue per hushald
2 045 080 kr
Bankinnskot per hushald
692 988 kr
Bruttoinntekt per hushald
904 204 kr
1,72 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
10 578 kr
Agder 11 112 kr · Landet 12 828 kr
91 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−2 331 kr
Utbetalinga er 81,9 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+2 278 kr
127,4 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Agder
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
28
Del av befolkninga
1,6 %
Barn i familiar med sosialhjelp
15
Gjennomsnittleg stønadstid
5,0 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
10
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
5,7 md
Samla stønadssum
1 470 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Agder og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
85,9
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 166 714 kr/år | 174 537 kr/år | −4,5 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 7 450 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −36,8 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 20 190 kr/år | 18 029 kr/år | +12,0 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 040 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −27,0 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,5 % · leige 2-roms 14,7 %
166 714 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
7 450 kr/mnd
Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
20 190 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 606 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
166 714 kr
+4,8 % frå 2024 (159 016 kr)
Snitt Agder
178 906 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader62 406 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi27 064 kr
- Kommunale avgifter24 209 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Agder
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
27,5 %
166 714 kr av 606 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
14,7 %
89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 606 500 kr | 27,5 % | 14,7 % |
| Einebuande | 347 900 kr | 47,9 % | 25,7 % |
| Par utan barn | 779 900 kr | 21,4 % | 11,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 032 000 kr | 16,2 % | 8,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 484 600 kr | 34,4 % | 18,4 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
7 450 kr
1 710 kr per m² per år
+4,6 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar Estimat | 6 900 | 7 500 | 7 900 | 8 300 | 8 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 1 825.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
20 190 kr
+0,5 % frå 2025
Snitt Agder 2026
16 734 kr
Kommunen ligger 20,7 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 12,0 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Agder
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 6 438 | 6 438 | 8 455 | 8 832 | 7 939 | 7 860 |
| Avløp | 6 736 | 6 736 | 6 744 | 7 402 | 8 505 | 8 670 |
| Avfall | 2 514 | 2 664 | 2 717 | 3 985 | 3 312 | 3 312 |
| Feiing og tilsyn | 295 | 295 | 295 | 295 | 336 | 348 |
| Sum årsgebyr | 15 983 | 16 133 | 18 211 | 20 514 | 20 092 | 20 190 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 930 | 2 046 | 2 189 | 2 736 | 3 502 | 3 222 |
| Målarleige | 243 | 243 | 243 | 243 | 243 | 243 |
| Vatn per m³ | 18,7 | 18,7 | 37,8 | 39,7 | 35,6 | 32,6 |
| Avløp per m³ | 20,1 | 20,1 | 30,4 | 34,2 | 40 | 39 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 2 590 | 2 590 | 2 590 | 2 590 | 2 590 | 2 383 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 2 590 | 2 590 | 2 590 | 2 590 | 2 590 | 2 383 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno

