Tinn kommunevåpen

Tinn

Telemark

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2024: Tinn gjekk frå kode 3818 til 4026. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Høyre

Ordførar

Kathrine Haatvedt (Ap)

Kommunenummer

4026

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

996 933

tusen kr

Utgifter

951 899

tusen kr

Driftsmargin

4,52%

Investeringar

230 564

tusen kr

Eigedelar

3 606 502

tusen kr

Total gjeld

2 492 431

tusen kr

(Lån: 2 330 794 + Gjeld: 161 637)

Gjeldsandel

69,11%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Bare næringseiendom

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

94 616

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M1M1,9M2,9M3,8M0%20%40%60%80%Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 961 853 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sals- og leigeinntekter24,1 %17,6 %12,0 %+6,5
Inntekts- og formuesskatt23,5 %23,8 %36,0 %−0,3
Rammetilskot21,5 %30,9 %29,9 %−9,4
Eigedomsskatt9,8 %4,7 %2,7 %+5,1
Overføringar og tilskot frå andre8,1 %14,0 %12,3 %−5,9
Andre skatteinntekter6,2 %2,0 %0,4 %+4,3
Andre overføringar frå staten4,7 %4,8 %4,3 %−0,1
Brukarbetalingar2,0 %2,3 %2,5 %−0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Sals- og leigeinntekter
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Rammetilskot
  • Eigedomsskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Andre skatteinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
2020202120222023202420250300k600k900k1,2MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %9 %18 %27 %36 %Sals- og leigeinntekterInntekts- og formuesskattRammetilskotEigedomsskattOverføringar og tilskot frå andreAndre skatteinntekterAndre overføringar frå statenBrukarbetalingar

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 612 234 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg43,0 %37,3 %34,9 %+5,7
Grunnskule14,9 %18,2 %19,9 %−3,3
Administrasjon7,7 %7,4 %5,7 %+0,3
Barnehage6,9 %10,3 %12,9 %−3,4
Eigedomsforvaltning6,8 %7,2 %8,0 %−0,4
Kultur4,3 %3,4 %3,6 %+0,9
Sosialsektoren3,7 %5,3 %6,0 %−1,6
Samferdsel2,9 %2,0 %1,4 %+0,9
Brann- og ulykkesvern2,7 %1,6 %1,2 %+1,2
Barnevern2,2 %3,3 %3,4 %−1,1
Plan, byggesak og miljø2,1 %1,4 %1,3 %+0,8
Kyrkje1,1 %1,1 %0,8 %+0,0
Kommunale bustader0,9 %0,4 %0,5 %+0,5
Politisk styring0,7 %1,1 %0,6 %−0,4

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Kultur
  • Sosialsektoren
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Politisk styring
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
  • Næringsforvaltning
2020202120222023202420250200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %15 %30 %45 %60 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringKommunale bustaderNæringsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning37 40841 89851 85952 86150 45451 5676,8 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−14 893−5 456−3 152−22 845−27 535−24 785—
Grunnskule87 30292 228101 154105 179109 552113 50914,9 %
Helse og omsorg219 807245 198271 954324 786318 039326 57243,0 %
Samferdsel16 65817 07720 64522 26124 96522 2302,9 %
Barnehage41 99545 41843 77251 09246 50952 1176,9 %
Kultur19 44824 14429 40827 62922 82332 5884,3 %
Kommunale bustader3 0643 5523 3522 7685 9856 5540,9 %
Næringsforvaltning−17 009−48 772−105 471−121 444−101 702−90 272—
Administrasjon39 66741 64346 11448 39754 85258 5427,7 %
Plan, byggesak og miljø10 4895 5458 82214 43914 82416 3082,1 %
Sosialsektoren14 21910 5457 79928 79628 42127 9463,7 %
Brann- og ulykkesvern13 68215 79117 02017 50116 93120 8322,7 %
Kyrkje5 1987 4606 9506 5498 6738 3181,1 %
Barnevern9 73410 53414 07615 65816 74117 0022,2 %
Fellesutgifter231−29 628−26 032−59 469−21 319−32 488—
Politisk styring4 2445 2965 0957 9675 1925 6940,7 %
Sum netto driftsutgifter491 244482 473493 365522 125573 405612 234100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 236 224 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)66,2 %31,1 %23,2 %+35,1
Samferdsel16,5 %11,2 %8,1 %+5,3
Helse og omsorg4,3 %8,9 %6,7 %−4,6
Kultur3,2 %4,2 %6,1 %−1,1
Kommunale bustader2,9 %4,5 %7,5 %−1,6
Brann- og ulykkesvern2,6 %3,1 %1,6 %−0,5
Eigedomsforvaltning2,5 %18,4 %25,4 %−15,9
Grunnskule1,1 %7,1 %11,9 %−5,9
Administrasjon0,3 %2,7 %2,3 %−2,4
Plan, byggesak og miljø0,2 %2,8 %1,9 %−2,5
Næringsforvaltning0,1 %2,0 %1,5 %−1,9
Barnehage0,1 %3,0 %2,7 %−2,9

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Kultur
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Eigedomsforvaltning
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Plan, byggesak og miljø
  • Næringsforvaltning
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025065k130k195k260kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %20 %40 %60 %80 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)SamferdselEigedomsforvaltningHelse og omsorgGrunnskuleKommunale bustaderKulturBrann- og ulykkesvernBarnehagePlan, byggesak og miljøAdministrasjonNæringsforvaltningKyrkjeSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning41 69612 0321 3717 76515 5075 9892,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)38 86354 379103 909218 400147 840156 37066,2 %
Grunnskule41 7969 7561 0692 8185 1552 6391,1 %
Helse og omsorg10 0967 30035 2989 1174 63010 1574,3 %
Samferdsel5 9382 9098 7783 65310 02538 91016,5 %
Barnehage704006252 0902240,1 %
Kultur−1353 8637105 82912 7987 4753,2 %
Kommunale bustader5763361 9674 2332476 8232,9 %
Næringsforvaltning9550612 1642 3853420,1 %
Administrasjon9223629401 1028876400,3 %
Plan, byggesak og miljø216495301 8682 4015590,2 %
Sosialsektoren00399000—
Brann- og ulykkesvern5010172 3886786 0962,6 %
Kyrkje000000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring00281000—
Sum investeringsutgifter142 12891 432154 830259 962204 643236 224100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

412 mill. kr

412 385 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

41,4 %

Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,55

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,27 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+197 mill. kr

+91 %

Utan premieavvik 2025

334 mill. kr

33,5 % av driftsinntektene

Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

574 mill. kr

minus 162 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.200 mill.400 mill.600 mill.800 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %15,0 %30,0 %45,0 %60,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,002,004,006,008,00Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

78 mill. kr

av ein arbeidskapital på 412 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

18,9 %

2020: 26,0 %

Fylke og land 2025

284,5 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−42,1 pp

−7,1 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %75 %150 %225 %300 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

23,9 %

2024: 25,2 %

Disposisjonsfond 2025

238 mill. kr

237 838 tusen kr

Fylke og land 2025

7,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2024–2025

−1,3 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

299 mill. kr

298 889 tusen kr

Andel av driftsinntektene

30,0 %

2024: 33,1 %

Fylke og land 2025

14,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

80 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
202420250 mill.80 mill.160 mill.240 mill.320 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %9 %18 %27 %36 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond237 83879,6 %
Bundne driftsfond55 65018,6 %
Ubunde investeringsfond1 0970,4 %
Bundne investeringsfond4 3041,4 %
Sum fond298 889100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

41 mill. kr

7 349 kr per innbyggjar

8 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,92 %

av 1 036 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,24 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

10 mill. kr

etter 17 mill. kr i renteinntekter og 14 mill. kr i utbytte

0,94 % av lånegjelda

Avdrag på lån

30 mill. kr

2,92 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 34,2 år

Renter og avdrag i alt

71 mill. kr

12 822 kr per innbyggjar

7,56 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 036 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

10 mill. kr

1 874 kr per innbyggjar · 1,11 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

21 mill. kr

3 749 kr per innbyggjar · 2,21 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

31 mill. kr

5 623 kr per innbyggjar · 3,32 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 91 080 kr i 2020 til 187 443 kr i 2025 – ein vekst på 105,8 % (96 363 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

187 443 kr

1 036 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

187 443 kr

1 036 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,92 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 036 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

41 mill. kr

Med 5,3 %

55 mill. kr

Endring per innbyggjar

+2 585 kr

Del av driftsinntektene

+1,52 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 14 mill. kr meir i året enn i dag – 2 585 kr per innbyggjar, eller om lag 17 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 16 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 5,23 % · lågast: Skien 3,80 % · median 4,68 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 7 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 26 724 kr · lågast: Siljan 5 800 kr · median 11 275 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025-3 %0 %3 %6 %9 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,63 % til 3,92 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 8 mill. kr til 41 mill. kr i året – ein endring på 32 mill. kr, eller 5 865 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

45 107 m²

+ 4 165 m² leigd = 49 272 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,91 m²

5 529 innbyggjarar

Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

133 kr

6 mill. kr i alt

Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 40–162 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

27–83 mill. kr

4 889–14 922 kr per innbyggjar

549–1 674 kr per m²

Driftsutgifter per m²

633 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

220 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

99 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

9,2 %

netto til eigedomsforvaltning

610 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 3 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k8k12k16kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleKulturbyggBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k0481214

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024201520162017201820192020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 27 mill. kr og 83 mill. kr – det vil seie 549–1 674 kr per kvadratmeter eller 4 889–14 922 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Tinn, 2020–2025.

2025 · Markert fallFonda fall 5,9 % frå 2024 til 2025

Frå 318 mill. kr til 299 mill. kr – ein nedgang på 3,1 prosentpoeng av driftsinntektene (33,1 % → 30,0 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Telemark

Kor Tinn rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

2. av 17

i fylket i 2025 · 3,55

Fylkessnitt: 2,27

Landssnitt: 2,82

Nr. 75 av 357 i landet

1.Porsgrunn3,59
2.Tinn3,55
3.Tokke3,09
17.Kragerø0,92

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

1. av 17

i fylket i 2025 · 41,4 %

Fylkessnitt: 18 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 48 av 357 i landet

1.Tinn41,4 %
2.Porsgrunn34,9 %
3.Hjartdal31,6 %
17.Kragerø−1,6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

13. av 17

i fylket i 2025 · 250 %

Fylkessnitt: 227,5 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 236 av 357 i landet

1.Fyresdal151,8 %
2.Kviteseid182,4 %
3.Tokke190,9 %
12.Porsgrunn246,2 %
13.Tinn250 %
14.Kragerø259,4 %
17.Nissedal288,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

3. av 16

i fylket i 2025 · 18,9 %

Fylkessnitt: 284,5 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 70 av 346 i landet

1.Fyresdal0 %
2.Hjartdal15,3 %
3.Tinn18,9 %
4.Tokke19,9 %
16.Midt-Telemark3 891,4 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020———1 488 747112 91456 014
2021———1 487 523114 53172 074
2022———1 652 545142 08071 968
2023———1 905 516138 183119 803
2024960 329931 423190 1292 019 416129 969101 070
2025996 933951 899230 5642 330 794161 63778 146

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

29 %

1 530 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

467

Landet 946 · Telemark 837

Fastlegeavtalar

10

2 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

0 opne lister · 3,01 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Telemark
  • Tinn
2020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Tinn
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 17 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 307 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 126 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

4,0 barn

2025

Telemark: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

154

Årsverk til grunnbemanning

49,0

Årsverk i alt

56,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

31,8 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

6,7 elevar

2025

Telemark: 8,4

Landet: 8,8

Nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

441

Lærarårsverk

65,7

Lærarårsverk utan lange fråvær

63,1

Årsverk i sektoren

100,3

Av dei assistentårsverk

19,3

Elevar per årsverk i sektoren

4,4

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202535710

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,47 brukarar

2025

Telemark: 1,87

Landet: 1,72

Nr. 16 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,68

Brukarar av heimetenester

318

Brukarar av institusjonstenester

57

Årsverk i helse og omsorg

315,8

Med helsefagleg utdanning

72,1 %

Innbyggjarar 80+

361

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420251,31,51,72,1

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 4,0 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (41,2 %), 2021 (39,9 %), 2022 (40,2 %), 2024 (36,2 %), 2025 (31,8 %)

Siste år: 31,8 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TelemarkÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning49,0−11,5−19,0 %−19−11,0 %−1,2 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk65,7−7,1−9,8 %−88−16,6 %−4,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk315,8+14,2+4,7 %−8−2,1 %+9,1 %+11,8 %

Barnehage: 11,5 færre årsverk til grunnbemanning (−19,0 %) med færre barn med plass (−11,0 %). Grunnskule: 7,1 færre lærarårsverk (−9,8 %) med færre elevar (−16,6 %). Helse og omsorg: 14,2 fleire årsverk (+4,7 %) med færre tenestemottakarar (−2,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 49 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

4,0

Etter kutt

4,0

Telemark

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 66 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

6,7

Etter kutt

6,7

Telemark

8,4

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 316 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,47

Etter kutt

1,47

Telemark

1,87

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250150300450600

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

93,9 %

2025

Telemark: 95,3

Landet: 94,5

Nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)

Barn med plass

154

1–2 år

87,3 %

3–5 år

97,2 %

Barn 1–5 år

183

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025929598102

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

110,3 elevar

2025

Telemark: 225,5

Landet: 247,9

Nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)

Elevar

441

Skular

4

Barn 6–15 år

526

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025105145185251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

45,2 plassar

2025

Telemark: 29,8

Landet: 29,7

Nr. 3 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)

Sjukeheimsplassar

69

Omsorgsbustader

94

Innbyggjarar 80+

361

Berre sjukeheim per 100

19,1

Berre omsorgsbustad per 100

26,0

Av dei i bustad er 80+

38,3 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202529354150

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

15,4 plassar

2025

Telemark: 14,7

Landet: 14,7

Nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)

Elevplassar

115

Elevar

77

Barn 6–18 år

748

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202513161924

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Tinn fell frå 183 i 2025 til 182 i 2050 – ei endring på −0,5 %. Held kommunen dei 154 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 84,2 til 84,6 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 153 plassar – 1 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050050100150200055110165209

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Tinn fell frå 526 i 2025 til 442 i 2050 – ei endring på −16,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (83,8 %) blir det 370 elevar, ned 71 frå 441 i dag. Held kommunen dei 4 skulane ho har, fell snittet frå 110,3 til 92,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,4 skular – 0,6 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050015030045060004080120143

Den raude stipla linja er dagens snitt på 110,3 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Tinn veks frå 361 i 2025 til 743 i 2050 – ei endring på 105,8 %. Held kommunen dei 163 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 45,2 til 21,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 336 plassar – 173 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002004006008000150300420

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Telemark
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

2 201

i Telemark, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,0 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

699 personar (32 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

1 049 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

0200400600800PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)LitauenEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaAsiaDanmarkNoregTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

03006009001 200Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringJordbruk, skogbruk ogfiskeTransport og lagringVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedomHelse- og sosialtenesterForretningsmessigtenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Telemark
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−3,60%

Frå 5 533 til 5 334

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k1,5k3k4,5k6kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

73,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 31,2 · Eldre 42,4

Telemark

70,9

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 9,5 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 2,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTelemarkLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

48,2 år

+1,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 76,3

2040

49,9 år

+3,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 91,6

2050

50,7 år

+3,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 95,4

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038424652i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Tinn, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,227

2013: 0,212

Fylke og land

0,226

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

17,1 %

132 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

35,8 %

i dei tre lågaste gruppene · 23,3 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr14,1 %+4,1 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr7,0 %−3,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,9 %−3,1 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %5 %10 %15 %20 %

Barnefattigdom i Telemark 2022-2024

Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Tinn er nr. 3 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)

1.Drangedal19,6 %
2.Hjartdal17,8 %
3.Tinn17,1 %
4.Seljord16,4 %
5.Skien16,2 %
6.Midt-Telemark15,9 %
7.Notodden15,0 %
8.Fyresdal14,9 %
9.Tokke14,7 %
10.Nissedal13,3 %
11.Kragerø13,2 %
12.Nome13,2 %
13.Bamble12,5 %
14.Porsgrunn12,4 %
15.Siljan10,7 %
16.Vinje10,4 %
17.Kviteseid8,5 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).

Tinn brukar

33 115 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

38 881 kr

barnefattigdom 14,2 %

Brukar mest

Nissedal

53 309 kr · 13,3 % fattigdom

Brukar minst

Kragerø

28 489 kr · 13,2 % fattigdom

7,5 %11,5 %15,5 %19,5 %20,6 %Barn i vedvarande låginntekt26 48933 98941 48948 98955 309
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Drangedal19,6 %12 291 kr21 608 kr4 250 kr38 149 kr
Hjartdal17,8 %14 168 kr21 982 kr3 024 kr39 174 kr
Tinn17,1 %9 450 kr20 582 kr3 083 kr33 115 kr
Seljord16,4 %12 198 kr26 160 kr5 401 kr43 759 kr
Skien16,2 %11 121 kr16 566 kr3 279 kr30 966 kr
Midt-Telemark15,9 %11 119 kr18 042 kr4 076 kr33 237 kr
Notodden15,0 %9 977 kr19 127 kr3 867 kr32 971 kr
Fyresdal14,9 %9 515 kr31 486 kr3 929 kr44 930 kr
Tokke14,7 %15 532 kr28 826 kr3 500 kr47 858 kr
Nissedal13,3 %17 647 kr33 017 kr2 645 kr53 309 kr
Kragerø13,2 %9 189 kr16 317 kr2 983 kr28 489 kr
Nome13,2 %12 075 kr18 254 kr6 193 kr36 522 kr
Bamble12,5 %11 381 kr19 464 kr3 037 kr33 882 kr
Porsgrunn12,4 %11 130 kr16 238 kr4 625 kr31 993 kr
Siljan10,7 %16 175 kr26 069 kr5 333 kr47 577 kr
Vinje10,4 %19 015 kr30 013 kr2 957 kr51 985 kr
Kviteseid8,5 %10 739 kr18 626 kr3 703 kr33 068 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Telemark 2024

Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Tinn er nr. 11 av 17 (fylkessnitt 0,225)

1.Siljan0,196
2.Fyresdal0,216
3.Drangedal0,217
4.Nome0,221
5.Notodden0,222
6.Bamble0,222
7.Tokke0,222
8.Nissedal0,224
9.Skien0,225
10.Seljord0,225
11.Tinn0,227
12.Kragerø0,228
13.Kviteseid0,228
14.Porsgrunn0,229
15.Vinje0,229
16.Midt-Telemark0,238
17.Hjartdal0,255

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,4 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,7 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Tinn i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Tinn blant dei 6 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

20. av 344

17,1 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

98. av 344

213 851 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

256. av 344

33 115 kr · på barn og unge

Gini 2024

125. av 358

0,227 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Tinn: nr. 20 av 344 med 17,1 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,0%
50,0%
Menn: 2 766Kvinner: 2 767

Aldersfordeling

0-5 år
3,6%
6-12 år
6,3%
13-15 år
3,7%
16-19 år
4,4%
20-44 år
25,4%
45-66 år
32,6%
67-79 år
17,7%
80+ år
6,3%

Totalt: 5 533 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

46,8 år

median 50 år

Telemark

43,6 år

median 44 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 3,2 år eldre enn fylket og 5,5 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

496 900

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

763 500 kr

Etter skatt: 614 100 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

1,95 personar

(2 842 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

77 % i arbeid

0,9 % registrerte arbeidslause · 12,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)77,0 %73,5 %76,7 %+3,5
Registrerte arbeidslause0,9 %1,5 %1,4 %−0,6
På arbeidsmarkedstiltak0,7 %1,5 %1,3 %−0,8
Under utdanning2,2 %3,1 %3,1 %−0,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,6 %13,4 %10,3 %−0,8
AFP / alderspensjon1,4 %1,5 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken5,2 %5,5 %5,8 %−0,3

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Telemark
2018201920202021202220232024202572 %74 %76 %78 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

66,9 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)66,9 %67,6 %72,1 %−0,7
80–99 %6,4 %6,7 %5,4 %−0,3
60–79 %5,3 %5,6 %4,2 %−0,3
40–59 %8,0 %7,0 %6,0 %+1,0
20–39 %5,6 %5,9 %5,7 %−0,3
0–19 %7,8 %7,2 %6,6 %+0,6

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 606

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

2 769

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

94,1 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

2 270

82,0 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

499

personar · 18 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

336

personar · 12,9 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−163

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 470 til 499 personar (17,0 % → 18,0 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 2 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202504008001 2001 50013 %16 %19 %23 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kor pendlar innbyggjarane til? (499 utpendlarar)

  • Oslo - Oslove107 (21,4 %)
  • Notodden88 (17,6 %)
  • Midt-Telemark26 (5,2 %)
  • Sokkelen sør for 62 grader N25 (5,0 %)
  • Kongsberg24 (4,8 %)
  • Skien20 (4,0 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (336 innpendlarar)

  • Notodden64 (19,0 %)
  • Oslo - Oslove38 (11,3 %)
  • Vinje24 (7,1 %)
  • Hjartdal16 (4,8 %)
  • Kongsberg15 (4,5 %)
  • Porsgrunn12 (3,6 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0200400600800Helse- og sosialtenesterBygg og anleggIndustriVarehandelUndervisningOvernatting og serveringJordbruk, skogbruk og fiskeOffentleg administrasjon ogforsvarForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomTransport og lagringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (597 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −30 arbeidsplassar (−1,1 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Overnatting og servering105167+62+59,0 %
Jordbruk, skogbruk og fiske74119+45+60,8 %
Bygg og anlegg290324+34+11,7 %
Forretningsmessig tenesteyting107117+10+9,3 %
Informasjon og kommunikasjon5152+1+2,0 %
Finans og forsikring2524−1−4,0 %
Helse- og sosialtenester599597−2−0,3 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon6461−3−4,7 %
Industri297289−8−2,7 %
Personleg tenesteyting125115−10−8,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar128117−11−8,6 %
Teknisk tenesteyting, eigedom11188−23−20,7 %
Varehandel297262−35−11,8 %
Transport og lagring12684−42−33,3 %
Undervisning225178−47−20,9 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Industri
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Overnatting og servering
201820192020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TelemarkEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 839763 500 kr614 100 kr645 800 kr676 100 kr−9,2 %
Einebuande1 324461 600 kr375 000 kr376 100 kr397 500 kr−5,7 %
Par utan barn7511 063 500 kr845 400 kr826 000 kr860 000 kr−1,7 %
Par med barn 0-17 år3651 355 700 kr1 039 700 kr1 067 500 kr1 141 700 kr−8,9 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år136663 700 kr533 100 kr540 900 kr568 200 kr−6,2 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

537 700 kr

Landet: 1 000 800 kr (−46,3 %)

Gjeld, median

227 400 kr

Landet: 415 800 kr (−45,3 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 232 900 kr

Landet: 1 792 100 kr (−31,2 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

413 900 kr

Landet: 378 800 kr (+9,3 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,96 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

892 582 kr

Bruttoformue per hushald

2 046 614 kr

Bankinnskot per hushald

687 074 kr

Bruttoinntekt per hushald

934 248 kr

1,66 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,66 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

9 168 kr

Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr

30 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−3 741 kr

Utbetalinga er 71,0 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+868 kr

110,5 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
2024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

185

Del av befolkninga

3,4 %

Barn i familiar med sosialhjelp

77

Gjennomsnittleg stønadstid

4,7 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

61

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,1 md

Samla stønadssum

7 921 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

23

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

82,4

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−36 %−27 %−18 %−9 %0 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

159 205 kr/år174 537 kr/år−8,8 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

17 881 kr/år18 029 kr/år−0,8 % som landet
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

937 kr/mnd1 425 kr/mnd−34,2 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,9 % · leige 2-roms 16,9 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 614 100 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

159 205 kr

+2,7 % frå 2024 (155 082 kr)

Snitt Telemark

173 513 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader58 184 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi28 817 kr
  • Kommunale avgifter19 169 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

25,9 %

159 205 kr av 614 100 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,9 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald614 100 kr25,9 %16,9 %
Einebuande375 000 kr42,5 %27,7 %
Par utan barn845 400 kr18,8 %12,3 %
Par med barn 0-17 år1 039 700 kr15,3 %10,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år533 100 kr29,9 %19,5 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 25,9 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

12 975 kr/m²

15 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

—

6 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

1 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

8 salg
Landet: 71 644

Totalt 15 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt TelemarkLandet
Alle bustadtypar12 97528 04755 627
Einebustader—22 49629 924
Småhus—27 89641 812
Blokkleilegheiter—35 50571 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 5 483.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

17 881 kr

+12,7 % frå 2025

Snitt Telemark 2026

17 826 kr

Kommunen ligger 0,3 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 0,8 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Telemark
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20kNy kommunekode · Nytt fylke 2024
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 4663 1305 1215 6734 4814 481
Avløp4 2233 5584 9525 5526 6627 312
Avfall3 8013 8013 9764 3064 3065 593
Feiing og tilsyn309325403415415495
Sum årsgebyr11 79910 81414 45215 94615 86417 881
Septiktømming (årsgebyr)4 7593 5582 9682 9682 9682 561
Målarleige332332540540432432
Vatn per m³141423231818
Avløp per m³191825253033
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)25 00025 00025 000——26 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)22 50021 15021 150——22 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno