Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Hjartdal gjekk frå kode 3819 til 4024. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 304 450 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 30,1 % | 30,9 % | 29,9 % | −0,8 |
| Inntekts- og formuesskatt | 19,8 % | 23,8 % | 36,0 % | −4,0 |
| Sals- og leigeinntekter | 19,3 % | 17,6 % | 12,0 % | +1,7 |
| Andre overføringar frå staten | 10,7 % | 4,8 % | 4,3 % | +5,8 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 8,1 % | 14,0 % | 12,3 % | −5,9 |
| Eigedomsskatt | 7,5 % | 4,7 % | 2,7 % | +2,7 |
| Andre skatteinntekter | 2,4 % | 2,0 % | 0,4 % | +0,4 |
| Brukarbetalingar | 2,3 % | 2,3 % | 2,5 % | −0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Overføringar og tilskot frå andre
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
- Brukarbetalingar
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 209 627 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 39,9 % | 37,3 % | 34,9 % | +2,6 |
| Grunnskule | 15,1 % | 18,2 % | 19,9 % | −3,1 |
| Administrasjon | 10,4 % | 7,4 % | 5,7 % | +3,0 |
| Barnehage | 9,7 % | 10,3 % | 12,9 % | −0,6 |
| Sosialsektoren | 6,3 % | 5,3 % | 6,0 % | +1,0 |
| Eigedomsforvaltning | 5,4 % | 7,2 % | 8,0 % | −1,8 |
| Kultur | 2,5 % | 3,4 % | 3,6 % | −0,9 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,1 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,7 |
| Barnevern | 2,1 % | 3,3 % | 3,4 % | −1,3 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,7 % | 1,6 % | 1,2 % | +0,1 |
| Politisk styring | 1,6 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,4 |
| Kyrkje | 1,3 % | 1,1 % | 0,8 % | +0,2 |
| Samferdsel | 1,1 % | 2,0 % | 1,4 % | −0,9 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 0,6 % | 0,0 % | 0,0 % | +0,6 |
| Kommunale bustader | 0,4 % | 0,4 % | 0,5 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Eigedomsforvaltning
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Barnevern
- Brann- og ulykkesvern
- Politisk styring
- Kyrkje
- Samferdsel
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Fellesutgifter
- Næringsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 11 357 | 13 039 | 16 207 | 15 893 | 15 383 | 12 806 | 5,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −3 159 | 3 860 | 7 254 | 15 245 | 15 887 | 1 461 | 0,6 % |
| Grunnskule | 28 689 | 33 502 | 31 949 | 33 737 | 34 844 | 36 007 | 15,1 % |
| Helse og omsorg | 60 413 | 71 345 | 76 744 | 80 946 | 89 614 | 95 350 | 39,9 % |
| Samferdsel | 3 612 | 2 362 | 2 420 | 3 473 | 3 069 | 2 519 | 1,1 % |
| Barnehage | 15 884 | 17 871 | 17 875 | 21 347 | 23 044 | 23 207 | 9,7 % |
| Kultur | 3 750 | 4 205 | 4 410 | 4 516 | 4 785 | 6 062 | 2,5 % |
| Kommunale bustader | 369 | 1 386 | 736 | 937 | 780 | 1 035 | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | −2 164 | −6 243 | −20 685 | −25 801 | −19 951 | −19 696 | — |
| Administrasjon | 17 759 | 20 280 | 21 617 | 25 715 | 18 914 | 24 846 | 10,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 850 | 301 | 514 | 2 813 | 4 197 | 5 009 | 2,1 % |
| Sosialsektoren | 6 474 | 5 755 | 7 867 | 17 119 | 15 877 | 14 953 | 6,3 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 428 | 2 309 | 2 439 | 2 764 | 3 498 | 4 029 | 1,7 % |
| Kyrkje | 2 672 | 2 646 | 2 633 | 2 665 | 2 777 | 3 019 | 1,3 % |
| Barnevern | 1 659 | 2 493 | 1 796 | 2 391 | 4 022 | 4 953 | 2,1 % |
| Fellesutgifter | −1 298 | −7 348 | −6 817 | −16 237 | −8 120 | −9 679 | — |
| Politisk styring | 2 546 | 2 898 | 2 933 | 3 832 | 3 345 | 3 746 | 1,6 % |
| Sum netto driftsutgifter | 151 841 | 170 661 | 169 892 | 191 355 | 211 965 | 209 627 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 279 563 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 98,4 % | 31,1 % | 23,2 % | +67,3 |
| Helse og omsorg | 1,1 % | 8,9 % | 6,7 % | −7,7 |
| Kommunale bustader | 0,2 % | 4,5 % | 7,5 % | −4,3 |
| Administrasjon | 0,1 % | 2,7 % | 2,3 % | −2,6 |
| Eigedomsforvaltning | 0,1 % | 18,4 % | 25,4 % | −18,3 |
| Samferdsel | 0,0 % | 11,2 % | 8,1 % | −11,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Helse og omsorg
- Kommunale bustader
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Samferdsel
- Grunnskule
- Barnehage
- Kultur
- Næringsforvaltning
- Plan, byggesak og miljø
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 632 | 4 003 | 370 | 3 395 | 2 871 | 241 | 0,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 350 | 3 527 | 4 974 | 12 140 | 5 499 | 275 061 | 98,4 % |
| Grunnskule | 131 | 225 | 137 | 296 | 787 | 0 | — |
| Helse og omsorg | 7 187 | 1 374 | 0 | 783 | 595 | 3 146 | 1,1 % |
| Samferdsel | 2 322 | 0 | 0 | 0 | 166 | 3 | 0,0 % |
| Barnehage | 0 | 0 | 270 | 2 486 | 2 125 | 0 | — |
| Kultur | 0 | 3 818 | 175 | 127 | 90 | 0 | — |
| Kommunale bustader | 41 046 | 1 831 | 949 | 5 511 | 20 862 | 696 | 0,2 % |
| Næringsforvaltning | 1 322 | 104 | 52 | 704 | 167 | 0 | — |
| Administrasjon | 746 | 455 | 126 | 785 | 705 | 416 | 0,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 654 | 650 | 618 | 1 297 | 51 | 0 | — |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 54 390 | 15 987 | 7 671 | 27 524 | 33 918 | 279 563 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
99 mill. kr
99 217 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
31,6 %
Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,84
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,27 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−48 mill. kr
-33 %
Utan premieavvik 2025
84 mill. kr
26,8 % av driftsinntektene
Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
153 mill. kr
minus 54 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
15 mill. kr
av ein arbeidskapital på 99 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
15,3 %
2020: 9,0 %
Fylke og land 2025
284,5 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−45,7 pp
+6,3 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
10,0 %
2024: 13,6 %
Disposisjonsfond 2025
31 mill. kr
31 222 tusen kr
Fylke og land 2025
7,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−3,6 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
54 mill. kr
54 406 tusen kr
Andel av driftsinntektene
17,3 %
2024: 20,9 %
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
57 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 31 222 | 57,4 % |
| Bundne driftsfond | 11 450 | 21,0 % |
| Ubunde investeringsfond | 11 037 | 20,3 % |
| Bundne investeringsfond | 697 | 1,3 % |
| Sum fond | 54 406 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
27 mill. kr
16 396 kr per innbyggjar
3 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
5,23 %
av 516 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,24 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
22 mill. kr
etter 5 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte
4,17 % av lånegjelda
Avdrag på lån
8 mill. kr
1,55 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 64,5 år
Renter og avdrag i alt
35 mill. kr
21 247 kr per innbyggjar
11,55 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (516 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
5 mill. kr
3 137 kr per innbyggjar · 1,70 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
10 mill. kr
6 273 kr per innbyggjar · 3,41 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
15 mill. kr
9 410 kr per innbyggjar · 5,11 % av driftsinntektene
Gjeldsvarsel
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 141 334 kr i 2020 til 313 660 kr i 2025 – ein vekst på 121,9 % (172 326 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
313 660 kr
516 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
313 660 kr
516 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 5,23 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 516 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
27 mill. kr
Med 5,3 %
27 mill. kr
Endring per innbyggjar
+228 kr
Del av driftsinntektene
+0,12 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 0 mill. kr meir i året enn i dag – 228 kr per innbyggjar, eller om lag 0 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 1 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 5,23 % · lågast: Skien 3,80 % · median 4,68 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 2 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 2 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 2 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 26 724 kr · lågast: Siljan 5 800 kr · median 11 275 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Telemark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,14 % til 5,23 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 3 mill. kr til 27 mill. kr i året – ein endring på 24 mill. kr, eller 14 791 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
10 139 m²
+ 100 m² leigd = 10 239 m² i alt
Areal per innbyggjar
6,22 m²
1 646 innbyggjarar
Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
40 kr
0 mill. kr i alt
Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 133–255 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
5–16 mill. kr
3 193–9 632 kr per innbyggjar
513–1 548 kr per m²
Driftsutgifter per m²
684 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
220 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
175 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
6,5 %
netto til eigedomsforvaltning
18 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 7 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 16 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 6 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Telemark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 5 mill. kr og 16 mill. kr – det vil seie 513–1 548 kr per kvadratmeter eller 3 193–9 632 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Hjartdal, 2020–2025.
2025 · Markert fallFonda fall 13,2 % frå 2024 til 2025
Frå 63 mill. kr til 54 mill. kr – ein nedgang på 3,6 prosentpoeng av driftsinntektene (20,9 % → 17,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 44,9 % frå 2020 til 2021
Frå 147 mill. kr til 81 mill. kr.
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Hjartdal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
6. av 17
i fylket i 2025 · 2,84
Fylkessnitt: 2,27
Landssnitt: 2,82
Nr. 145 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
3. av 17
i fylket i 2025 · 31,6 %
Fylkessnitt: 18 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 94 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
16. av 17
i fylket i 2025 · 286,7 %
Fylkessnitt: 227,5 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 332 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
2. av 16
i fylket i 2025 · 15,3 %
Fylkessnitt: 284,5 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 48 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 476 287 | 27 246 | 13 222 |
| 2021 | — | — | — | 410 138 | 38 809 | 18 166 |
| 2022 | — | — | — | 419 046 | 39 305 | 20 125 |
| 2023 | — | — | — | 463 808 | 40 286 | 23 293 |
| 2024 | 300 064 | 301 802 | 31 047 | 523 181 | 37 689 | 22 634 |
| 2025 | 313 652 | 304 889 | 279 322 | 845 268 | 53 916 | 15 190 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
693
Landet 946 · Telemark 837
Fastlegeavtalar
3
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
81
0 opne lister · 2,63 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Hjartdal
- Landet
- Telemark
Innbyggjarar per fastlege
- Hjartdal
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 201 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 209 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 4 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
4,7 barn
2025
Telemark: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 13 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
82
Årsverk til grunnbemanning
21,7
Årsverk i alt
24,2
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
39,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
4,9 elevar
2025
Telemark: 8,4
Landet: 8,8
Nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
121
Lærarårsverk
24,8
Lærarårsverk utan lange fråvær
22,9
Årsverk i sektoren
35,3
Av dei assistentårsverk
7,4
Elevar per årsverk i sektoren
3,4
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Telemark
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,89 brukarar
2025
Telemark: 1,87
Landet: 1,72
Nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,53
Brukarar av heimetenester
116
Brukarar av institusjonstenester
12
Årsverk i helse og omsorg
82,7
Med helsefagleg utdanning
82,2 %
Innbyggjarar 80+
117
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 4,7 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (42,8 %), 2022 (42,8 %), 2024 (38,2 %), 2025 (39,6 %)
Siste år: 39,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Telemark | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 21,7 | +2,5+13,0 % | +18+28,1 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 24,8 | −0,6−2,4 % | +10+9,0 % | −4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 82,7 | +10,7+14,9 % | +14+12,3 % | +9,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 2,5 fleire årsverk til grunnbemanning (+13,0 %) med fleire barn med plass (+28,1 %). Grunnskule: 0,6 færre lærarårsverk (−2,4 %) med fleire elevar (+9,0 %). Helse og omsorg: 10,7 fleire årsverk (+14,9 %) med fleire tenestemottakarar (+12,3 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 22 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,7
Etter kutt
4,7
Telemark
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 25 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,9
Etter kutt
4,9
Telemark
8,4
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 83 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,89
Etter kutt
1,89
Telemark
1,87
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
101,2 %
2025
Telemark: 95,3
Landet: 94,5
Nr. 1 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)
Barn med plass
82
1–2 år
96,3 %
3–5 år
103,7 %
Barn 1–5 år
82
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
121,0 elevar
2025
Telemark: 225,5
Landet: 247,9
Nr. 13 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)
Elevar
121
Skular
1
Barn 6–15 år
195
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
20,5 plassar
2025
Telemark: 29,8
Landet: 29,7
Nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)
Sjukeheimsplassar
18
Omsorgsbustader
6
Innbyggjarar 80+
117
Berre sjukeheim per 100
15,4
Berre omsorgsbustad per 100
5,1
Av dei i bustad er 80+
—
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
42,7 plassar
2025
Telemark: 14,7
Landet: 14,7
Nr. 2 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)
Elevplassar
105
Elevar
94
Barn 6–18 år
246
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Hjartdal fell frå 82 i 2025 til 71 i 2050 – ei endring på −13,4 %. Held kommunen dei 82 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 100,0 til 115,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 71 plassar – 11 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Hjartdal fell frå 195 i 2025 til 173 i 2050 – ei endring på −11,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (62,1 %) blir det 107 elevar, ned 14 frå 121 i dag. Held kommunen dei 1 skulane ho har, fell snittet frå 121,0 til 107,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 0,9 skular – 0,1 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 121,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Hjartdal veks frå 117 i 2025 til 208 i 2050 – ei endring på 77,8 %. Held kommunen dei 24 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 20,5 til 11,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 43 plassar – 19 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 201
i Telemark, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,0 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
699 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 049 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Telemark
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
82,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,3 · Eldre 42,9
Telemark
70,9
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 18,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 11,3 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
44,3 år
−0,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 91,5
2040
46,4 år
+2,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 97,8
2050
48,0 år
+3,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 95,2
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Hjartdal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,255
2013: 0,211
Fylke og land
0,226
Landet: 0,248
P90/P10
3,100
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
17,8 %
46 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
30,8 %
i dei tre lågaste gruppene · 29,8 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 11,6 % | +1,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 8,0 % | −2,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 12,0 % | +2,0 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,9 % | −2,1 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2012-2014 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Barnefattigdom i Telemark 2022-2024
Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Hjartdal er nr. 2 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).
Hjartdal brukar
39 174 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
38 881 kr
barnefattigdom 14,2 %
Brukar mest
Nissedal
53 309 kr · 13,3 % fattigdom
Brukar minst
Kragerø
28 489 kr · 13,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Drangedal | 19,6 % | 12 291 kr | 21 608 kr | 4 250 kr | 38 149 kr |
| Hjartdal | 17,8 % | 14 168 kr | 21 982 kr | 3 024 kr | 39 174 kr |
| Tinn | 17,1 % | 9 450 kr | 20 582 kr | 3 083 kr | 33 115 kr |
| Seljord | 16,4 % | 12 198 kr | 26 160 kr | 5 401 kr | 43 759 kr |
| Skien | 16,2 % | 11 121 kr | 16 566 kr | 3 279 kr | 30 966 kr |
| Midt-Telemark | 15,9 % | 11 119 kr | 18 042 kr | 4 076 kr | 33 237 kr |
| Notodden | 15,0 % | 9 977 kr | 19 127 kr | 3 867 kr | 32 971 kr |
| Fyresdal | 14,9 % | 9 515 kr | 31 486 kr | 3 929 kr | 44 930 kr |
| Tokke | 14,7 % | 15 532 kr | 28 826 kr | 3 500 kr | 47 858 kr |
| Nissedal | 13,3 % | 17 647 kr | 33 017 kr | 2 645 kr | 53 309 kr |
| Kragerø | 13,2 % | 9 189 kr | 16 317 kr | 2 983 kr | 28 489 kr |
| Nome | 13,2 % | 12 075 kr | 18 254 kr | 6 193 kr | 36 522 kr |
| Bamble | 12,5 % | 11 381 kr | 19 464 kr | 3 037 kr | 33 882 kr |
| Porsgrunn | 12,4 % | 11 130 kr | 16 238 kr | 4 625 kr | 31 993 kr |
| Siljan | 10,7 % | 16 175 kr | 26 069 kr | 5 333 kr | 47 577 kr |
| Vinje | 10,4 % | 19 015 kr | 30 013 kr | 2 957 kr | 51 985 kr |
| Kviteseid | 8,5 % | 10 739 kr | 18 626 kr | 3 703 kr | 33 068 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Telemark 2024
Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Hjartdal er nr. 17 av 17 (fylkessnitt 0,225)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,9 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,6 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Hjartdal i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Hjartdal blant dei 5 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
16. av 344
17,8 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
127. av 344
203 060 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
101. av 344
39 174 kr · på barn og unge
Gini 2024
26. av 358
0,255 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Hjartdal: nr. 16 av 344 med 17,8 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 1 630 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
44,4 år
median 46 år
Telemark
43,6 år
median 44 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,8 år eldre enn fylket og 3,1 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
76,2 % i arbeid
1 % registrerte arbeidslause · 11,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 76,2 % | 73,5 % | 76,7 % | +2,7 |
| Registrerte arbeidslause | 1,0 % | 1,5 % | 1,4 % | −0,5 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 3,7 % | 1,5 % | 1,3 % | +2,2 |
| Under utdanning | 2,3 % | 3,1 % | 3,1 % | −0,8 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 11,3 % | 13,4 % | 10,3 % | −2,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,4 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,4 % | 5,5 % | 5,8 % | −1,1 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Telemark
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
65,2 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 65,2 % | 67,6 % | 72,1 % | −2,4 |
| 80–99 % | 9,3 % | 6,7 % | 5,4 % | +2,6 |
| 60–79 % | 5,6 % | 5,6 % | 4,2 % | 0,0 |
| 40–59 % | 9,3 % | 7,0 % | 6,0 % | +2,3 |
| 20–39 % | 6,1 % | 5,9 % | 5,7 % | +0,2 |
| 0–19 % | 4,4 % | 7,2 % | 6,6 % | −2,8 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
624
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
782
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
79,8 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
404
51,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
378
personar · 48,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
220
personar · 35,3 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−158
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 349 til 378 personar (46,3 % → 48,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 115 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (378 utpendlarar)
- Notodden158 (41,8 %)
- Seljord43 (11,4 %)
- Oslo - Oslove26 (6,9 %)
- Kongsberg22 (5,8 %)
- Midt-Telemark20 (5,3 %)
- Tinn16 (4,2 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (220 innpendlarar)
- Notodden149 (67,7 %)
- Midt-Telemark13 (5,9 %)
- Lillestrøm11 (5,0 %)
- Seljord9 (4,1 %)
- Tønsberg3 (1,4 %)
- Skien3 (1,4 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (155 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −73 arbeidsplassar (−10,7 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bygg og anlegg | 93 | 128 | +35 | +37,6 % |
| Undervisning | 39 | 69 | +30 | +76,9 % |
| Transport og lagring | 23 | 47 | +24 | +104,3 % |
| Helse- og sosialtenester | 136 | 155 | +19 | +14,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 17 | 26 | +9 | +52,9 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 9 | 15 | +6 | +66,7 % |
| Personleg tenesteyting | 6 | 12 | +6 | +100,0 % |
| Finans og forsikring | 4 | 2 | −2 | −50,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 9 | 5 | −4 | −44,4 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 11 | 6 | −5 | −45,5 % |
| Overnatting og servering | 13 | 8 | −5 | −38,5 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 16 | 11 | −5 | −31,3 % |
| Varehandel | 60 | 46 | −14 | −23,3 % |
| Industri | 50 | 26 | −24 | −48,0 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 199 | 56 | −143 | −71,9 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Transport og lagring
- Varehandel
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Telemark | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 724 | 835 700 kr | 670 900 kr | 645 800 kr | 676 100 kr | −0,8 % |
| Einebuande | 261 | 447 500 kr | 359 700 kr | 376 100 kr | 397 500 kr | −9,5 % |
| Par utan barn | 193 | 981 800 kr | 799 800 kr | 826 000 kr | 860 000 kr | −7,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 117 | 1 321 000 kr | 1 007 200 kr | 1 067 500 kr | 1 141 700 kr | −11,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 25 | 596 200 kr | 484 700 kr | 540 900 kr | 568 200 kr | −14,7 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
553 500 kr
Landet: 1 000 800 kr (−44,7 %)
Gjeld, median
132 600 kr
Landet: 415 800 kr (−68,1 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 532 500 kr
Landet: 1 792 100 kr (−14,5 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
573 600 kr
Landet: 378 800 kr (+51,4 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,99 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 023 975 kr
Bruttoformue per hushald
2 835 125 kr
Bankinnskot per hushald
1 061 160 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 033 780 kr
1,85 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,85 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
10 706 kr
Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr
96 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−2 203 kr
Utbetalinga er 82,9 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+2 406 kr
129,0 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sosialhjelpstilfelle
43
Del av befolkninga
2,6 %
Barn i familiar med sosialhjelp
11
Gjennomsnittleg stønadstid
5,6 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
19
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
8,1 md
Samla stønadssum
2 580 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
92,1
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 171 826 kr/år | 174 537 kr/år | −1,6 % som landet |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 7 450 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −36,8 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 23 367 kr/år | 18 029 kr/år | +29,6 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 102 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −22,7 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,6 % · leige 2-roms 13,3 %
171 826 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
7 450 kr/mnd
Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
23 367 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 670 900 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
171 826 kr
+4,2 % frå 2024 (164 869 kr)
Snitt Telemark
173 513 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader58 184 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 817 kr
- Kommunale avgifter28 922 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 868 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
25,6 %
171 826 kr av 670 900 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
13,3 %
89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 670 900 kr | 25,6 % | 13,3 % |
| Einebuande | 359 700 kr | 47,8 % | 24,9 % |
| Par utan barn | 799 800 kr | 21,5 % | 11,2 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 007 200 kr | 17,1 % | 8,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 484 700 kr | 35,4 % | 18,4 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
7 450 kr
1 710 kr per m² per år
+4,6 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar Estimat | 6 900 | 7 500 | 7 900 | 8 300 | 8 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 1 694.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
23 367 kr
−2,5 % frå 2025
Snitt Telemark 2026
17 826 kr
Kommunen ligger 31,1 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 29,6 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Telemark
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 5 723 | 6 043 | 6 526 | 7 636 | 9 546 | 10 821 |
| Avløp | 6 544 | 7 210 | 7 786 | 9 110 | 9 566 | 7 852 |
| Avfall | 3 799 | 3 988 | 4 188 | 4 188 | 4 523 | 4 214 |
| Feiing og tilsyn | 522 | 522 | 522 | 522 | 334 | 480 |
| Sum årsgebyr | 16 588 | 17 763 | 19 022 | 21 456 | 23 969 | 23 367 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 836 | 1 131 | 1 691 | 2 865 | 3 438 | 4 326 |
| Målarleige | 148 | 160 | 138 | 162 | 202 | 227 |
| Vatn per m³ | 26 | 28 | 28 | 28 | 35,2 | 34,9 |
| Avløp per m³ | 26 | 30 | 30 | 28 | 29,6 | 25,3 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 6 907 | 7 376 | 7 966 | 11 328 | 14 208 | — |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | — | — | — | — | — | 6 500 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | — | — | — | — | — | 13 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 6 907 | 7 376 | 7 966 | 11 328 | 11 904 | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | — | — | — | — | — | 6 500 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | — | — | — | — | — | 13 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno
