Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Siljan gjekk frå kode 3812 til 4010. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Senterpartiet
Kristelig FolkepartiOrdførar
Elisabeth Hammer (KrF)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 287 828 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 43,4 % | 30,9 % | 29,9 % | +12,5 |
| Inntekts- og formuesskatt | 28,8 % | 23,8 % | 36,0 % | +5,0 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,9 % | 14,0 % | 12,3 % | −2,1 |
| Sals- og leigeinntekter | 6,3 % | 17,6 % | 12,0 % | −11,3 |
| Eigedomsskatt | 3,6 % | 4,7 % | 2,7 % | −1,1 |
| Andre overføringar frå staten | 3,3 % | 4,8 % | 4,3 % | −1,5 |
| Brukarbetalingar | 2,8 % | 2,3 % | 2,5 % | +0,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Eigedomsskatt
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 245 222 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 31,8 % | 37,3 % | 34,9 % | −5,5 |
| Grunnskule | 24,1 % | 18,2 % | 19,9 % | +5,9 |
| Barnehage | 14,9 % | 10,3 % | 12,9 % | +4,6 |
| Eigedomsforvaltning | 6,9 % | 7,2 % | 8,0 % | −0,3 |
| Administrasjon | 6,8 % | 7,4 % | 5,7 % | −0,6 |
| Barnevern | 4,9 % | 3,3 % | 3,4 % | +1,6 |
| Sosialsektoren | 1,9 % | 5,3 % | 6,0 % | −3,4 |
| Kultur | 1,6 % | 3,4 % | 3,6 % | −1,8 |
| Politisk styring | 1,6 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,5 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,3 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,1 |
| Kyrkje | 1,2 % | 1,1 % | 0,8 % | +0,1 |
| Samferdsel | 1,2 % | 2,0 % | 1,4 % | −0,8 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,1 % | 1,6 % | 1,2 % | −0,5 |
| Næringsforvaltning | 0,3 % | 0,2 % | 0,0 % | +0,1 |
| Kommunale bustader | 0,3 % | 0,4 % | 0,5 % | −0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Barnevern
- Sosialsektoren
- Kultur
- Politisk styring
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 13 012 | 14 180 | 16 691 | 17 525 | 16 282 | 17 792 | 6,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −717 | −86 | −38 | −474 | −1 988 | −1 082 | — |
| Grunnskule | 48 788 | 50 001 | 50 977 | 51 784 | 56 596 | 61 965 | 24,1 % |
| Helse og omsorg | 51 355 | 54 220 | 60 793 | 72 001 | 72 464 | 81 972 | 31,8 % |
| Samferdsel | 2 993 | 3 502 | 4 178 | 4 806 | 5 113 | 2 968 | 1,2 % |
| Barnehage | 21 207 | 24 059 | 26 256 | 31 260 | 34 054 | 38 448 | 14,9 % |
| Kultur | 3 381 | 3 224 | 3 295 | 3 545 | 3 893 | 4 240 | 1,6 % |
| Kommunale bustader | 874 | 650 | 1 199 | 1 407 | 989 | 856 | 0,3 % |
| Næringsforvaltning | 509 | 848 | 983 | 620 | 1 671 | 863 | 0,3 % |
| Administrasjon | 12 966 | 13 646 | 16 149 | 17 850 | 16 687 | 17 514 | 6,8 % |
| Plan, byggesak og miljø | 2 457 | 2 304 | 3 083 | 3 476 | 3 952 | 3 275 | 1,3 % |
| Sosialsektoren | 4 789 | 5 355 | 5 037 | 6 361 | 6 021 | 4 875 | 1,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1 963 | 2 367 | 2 211 | 2 592 | 2 510 | 2 826 | 1,1 % |
| Kyrkje | 2 959 | 2 593 | 2 619 | 2 773 | 2 888 | 3 160 | 1,2 % |
| Barnevern | 4 419 | 5 113 | 5 792 | 6 028 | 7 918 | 12 677 | 4,9 % |
| Fellesutgifter | −1 891 | −10 409 | −8 061 | −18 700 | −5 620 | −11 320 | — |
| Politisk styring | 2 795 | 3 299 | 3 093 | 4 342 | 3 736 | 4 193 | 1,6 % |
| Sum netto driftsutgifter | 171 859 | 174 866 | 194 257 | 207 196 | 227 166 | 245 222 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 16 368 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 29,0 % | 18,4 % | 25,4 % | +10,5 |
| Barnehage | 23,1 % | 3,0 % | 2,7 % | +20,2 |
| Grunnskule | 14,0 % | 7,1 % | 11,9 % | +7,0 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 8,5 % | 31,1 % | 23,2 % | −22,5 |
| Samferdsel | 8,4 % | 11,2 % | 8,1 % | −2,7 |
| Helse og omsorg | 4,7 % | 8,9 % | 6,7 % | −4,2 |
| Kommunale bustader | 4,6 % | 4,5 % | 7,5 % | +0,0 |
| Brann- og ulykkesvern | 2,8 % | 3,1 % | 1,6 % | −0,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,6 % | 2,8 % | 1,9 % | −0,2 |
| Administrasjon | 2,3 % | 2,7 % | 2,3 % | −0,4 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Kultur
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 32 012 | 2 724 | 645 | 5 286 | 9 681 | 4 740 | 29,0 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 8 122 | 8 104 | 1 482 | 2 200 | 3 368 | 1 398 | 8,5 % |
| Grunnskule | 536 | 521 | 2 099 | 1 830 | 2 941 | 2 293 | 14,0 % |
| Helse og omsorg | 0 | 135 | 632 | 3 320 | 687 | 765 | 4,7 % |
| Samferdsel | 2 325 | 2 082 | 1 012 | 12 579 | 1 994 | 1 380 | 8,4 % |
| Barnehage | 31 844 | 3 154 | 58 | 854 | 8 136 | 3 786 | 23,1 % |
| Kultur | 0 | 103 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Kommunale bustader | 11 268 | 4 859 | 4 349 | 763 | 1 546 | 745 | 4,6 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 0 | 0 | 27 | 0 | 0 | — |
| Administrasjon | 1 145 | 78 | 182 | 2 787 | 1 837 | 375 | 2,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 0 | 0 | 227 | 200 | 150 | 424 | 2,6 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 462 | 2,8 % |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 140 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | — |
| Politisk styring | 134 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 87 386 | 21 760 | 10 886 | 29 846 | 30 483 | 16 368 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
81 mill. kr
80 591 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
28,0 %
Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,97
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,27 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−4 mill. kr
-5 %
Utan premieavvik 2025
52 mill. kr
18,1 % av driftsinntektene
Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
122 mill. kr
minus 41 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
29 mill. kr
av ein arbeidskapital på 81 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
35,4 %
2020: 14,4 %
Fylke og land 2025
284,5 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−25,6 pp
+21,0 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
8,6 %
2024: 9,7 %
Disposisjonsfond 2025
25 mill. kr
24 736 tusen kr
Fylke og land 2025
7,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−1,1 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
67 mill. kr
67 147 tusen kr
Andel av driftsinntektene
23,3 %
2024: 26,5 %
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
37 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 24 736 | 36,8 % |
| Bundne driftsfond | 8 814 | 13,1 % |
| Ubunde investeringsfond | 33 054 | 49,2 % |
| Bundne investeringsfond | 543 | 0,8 % |
| Sum fond | 67 147 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
7 mill. kr
3 052 kr per innbyggjar
3 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,85 %
av 150 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,24 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
3 mill. kr
etter 5 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte
1,85 % av lånegjelda
Avdrag på lån
7 mill. kr
4,37 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 22,9 år
Renter og avdrag i alt
14 mill. kr
5 800 kr per innbyggjar
4,84 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (150 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
2 mill. kr
629 kr per innbyggjar · 0,53 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
3 mill. kr
1 258 kr per innbyggjar · 1,05 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
5 mill. kr
1 887 kr per innbyggjar · 1,58 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 61 150 kr i 2020 til 62 901 kr i 2025 – ein vekst på 2,9 % (1 751 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
62 901 kr
150 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
62 901 kr
150 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,85 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 150 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
7 mill. kr
Med 5,3 %
8 mill. kr
Endring per innbyggjar
+281 kr
Del av driftsinntektene
+0,24 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 1 mill. kr meir i året enn i dag – 281 kr per innbyggjar, eller om lag 1 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 5,23 % · lågast: Skien 3,80 % · median 4,68 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 26 724 kr · lågast: Siljan 5 800 kr · median 11 275 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Telemark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,87 % til 4,85 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 3 mill. kr til 7 mill. kr i året – ein endring på 5 mill. kr, eller 1 909 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
11 374 m²
+ 0 m² leigd = 11 374 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,76 m²
2 389 innbyggjarar
Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
93 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 80–202 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
7–20 mill. kr
3 032–8 177 kr per innbyggjar
637–1 718 kr per m²
Driftsutgifter per m²
846 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
247 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
257 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,8 %
netto til eigedomsforvaltning
147 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Telemark)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 7 mill. kr og 20 mill. kr – det vil seie 637–1 718 kr per kvadratmeter eller 3 032–8 177 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Siljan, 2020–2025.
2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 4,6 % frå 2024 til 2025
Frå 84 mill. kr til 81 mill. kr – ein nedgang på 5,1 prosentpoeng av driftsinntektene (33,1 % → 28,0 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2025 · Markert fallFonda fall 1,0 % frå 2024 til 2025
Frå 68 mill. kr til 67 mill. kr – ein nedgang på 3,2 prosentpoeng av driftsinntektene (26,5 % → 23,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Siljan rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
4. av 17
i fylket i 2025 · 2,97
Fylkessnitt: 2,27
Landssnitt: 2,82
Nr. 130 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
4. av 17
i fylket i 2025 · 28 %
Fylkessnitt: 18 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 126 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
4. av 17
i fylket i 2025 · 194,1 %
Fylkessnitt: 227,5 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 43 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
8. av 16
i fylket i 2025 · 35,4 %
Fylkessnitt: 284,5 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 171 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 409 541 | 36 228 | 12 227 |
| 2021 | — | — | — | 390 226 | 36 620 | 20 376 |
| 2022 | — | — | — | 420 530 | 43 947 | 20 932 |
| 2023 | — | — | — | 435 264 | 44 985 | 32 995 |
| 2024 | 255 502 | 267 221 | 20 802 | 475 993 | 44 758 | 29 749 |
| 2025 | 287 711 | 288 807 | 11 628 | 517 416 | 40 970 | 28 566 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
487
Landet 946 · Telemark 837
Fastlegeavtalar
4
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
112
3 opne lister · 3,12 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Siljan
- Telemark
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Siljan
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 194 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 303 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 298 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,4 barn
2025
Telemark: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
119
Årsverk til grunnbemanning
30,0
Årsverk i alt
36,8
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
46,7 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
6,5 elevar
2025
Telemark: 8,4
Landet: 8,8
Nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
258
Lærarårsverk
40,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
35,9
Årsverk i sektoren
58,3
Av dei assistentårsverk
8,4
Elevar per årsverk i sektoren
4,4
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Telemark
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,86 brukarar
2025
Telemark: 1,87
Landet: 1,72
Nr. 1 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,35
Brukarar av heimetenester
131
Brukarar av institusjonstenester
21
Årsverk i helse og omsorg
68,1
Med helsefagleg utdanning
79,7 %
Innbyggjarar 80+
151
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,4 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (41,4 %)
Siste år: 46,7 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Telemark | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 30,0 | +5,5+22,4 % | +19+19,0 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 40,0 | −00,0 % | −22−7,9 % | −4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 68,1 | +13,5+24,7 % | +7+4,8 % | +9,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 5,5 fleire årsverk til grunnbemanning (+22,4 %) med fleire barn med plass (+19,0 %). Grunnskule: 0 fleire lærarårsverk (0,0 %) med færre elevar (−7,9 %). Helse og omsorg: 13,5 fleire årsverk (+24,7 %) med fleire tenestemottakarar (+4,8 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 30 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,4
Etter kutt
5,4
Telemark
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 40 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
6,5
Etter kutt
6,5
Telemark
8,4
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 68 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,86
Etter kutt
2,86
Telemark
1,87
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
94,4 %
2025
Telemark: 95,3
Landet: 94,5
Nr. 9 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)
Barn med plass
119
1–2 år
87,8 %
3–5 år
98,7 %
Barn 1–5 år
128
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
129,0 elevar
2025
Telemark: 225,5
Landet: 247,9
Nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)
Elevar
258
Skular
2
Barn 6–15 år
260
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
23,2 plassar
2025
Telemark: 29,8
Landet: 29,7
Nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)
Sjukeheimsplassar
23
Omsorgsbustader
12
Innbyggjarar 80+
151
Berre sjukeheim per 100
15,2
Berre omsorgsbustad per 100
7,9
Av dei i bustad er 80+
—
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
7,8 plassar
2025
Telemark: 14,7
Landet: 14,7
Nr. 17 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)
Elevplassar
28
Elevar
28
Barn 6–18 år
359
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Siljan veks frå 128 i 2025 til 134 i 2050 – ei endring på 4,7 %. Held kommunen dei 119 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 93,0 til 88,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 125 plassar – 6 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Siljan veks frå 260 i 2025 til 297 i 2050 – ei endring på 14,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (99,2 %) blir det 295 elevar, opp 37 frå 258 i dag. Held kommunen dei 2 skulane ho har, fell snittet frå 129,0 til 147,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 2,3 skular – 0,3 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 129,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Siljan veks frå 151 i 2025 til 304 i 2050 – ei endring på 101,3 %. Held kommunen dei 35 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 23,2 til 11,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 71 plassar – 36 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 201
i Telemark, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,0 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
699 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 049 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Telemark
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
79,4
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,8 · Eldre 38,6
Telemark
70,9
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 15,3 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 8,5 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,9 år
+0,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,1
2040
45,1 år
+1,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 84,5
2050
46,0 år
+2,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 88,3
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Siljan, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,196
2013: 0,187
Fylke og land
0,226
Landet: 0,248
P90/P10
2,400
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
10,7 %
46 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
24,4 %
i dei tre lågaste gruppene · 31,6 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 6,7 % | −3,3 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 8,0 % | −2,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 12,4 % | +2,4 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 13,1 % | +3,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 14,5 % | +4,5 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 6,6 % | −3,4 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landet
Barnefattigdom i Telemark 2022-2024
Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Siljan er nr. 15 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).
Siljan brukar
47 577 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
38 881 kr
barnefattigdom 14,2 %
Brukar mest
Nissedal
53 309 kr · 13,3 % fattigdom
Brukar minst
Kragerø
28 489 kr · 13,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Drangedal | 19,6 % | 12 291 kr | 21 608 kr | 4 250 kr | 38 149 kr |
| Hjartdal | 17,8 % | 14 168 kr | 21 982 kr | 3 024 kr | 39 174 kr |
| Tinn | 17,1 % | 9 450 kr | 20 582 kr | 3 083 kr | 33 115 kr |
| Seljord | 16,4 % | 12 198 kr | 26 160 kr | 5 401 kr | 43 759 kr |
| Skien | 16,2 % | 11 121 kr | 16 566 kr | 3 279 kr | 30 966 kr |
| Midt-Telemark | 15,9 % | 11 119 kr | 18 042 kr | 4 076 kr | 33 237 kr |
| Notodden | 15,0 % | 9 977 kr | 19 127 kr | 3 867 kr | 32 971 kr |
| Fyresdal | 14,9 % | 9 515 kr | 31 486 kr | 3 929 kr | 44 930 kr |
| Tokke | 14,7 % | 15 532 kr | 28 826 kr | 3 500 kr | 47 858 kr |
| Nissedal | 13,3 % | 17 647 kr | 33 017 kr | 2 645 kr | 53 309 kr |
| Kragerø | 13,2 % | 9 189 kr | 16 317 kr | 2 983 kr | 28 489 kr |
| Nome | 13,2 % | 12 075 kr | 18 254 kr | 6 193 kr | 36 522 kr |
| Bamble | 12,5 % | 11 381 kr | 19 464 kr | 3 037 kr | 33 882 kr |
| Porsgrunn | 12,4 % | 11 130 kr | 16 238 kr | 4 625 kr | 31 993 kr |
| Siljan | 10,7 % | 16 175 kr | 26 069 kr | 5 333 kr | 47 577 kr |
| Vinje | 10,4 % | 19 015 kr | 30 013 kr | 2 957 kr | 51 985 kr |
| Kviteseid | 8,5 % | 10 739 kr | 18 626 kr | 3 703 kr | 33 068 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Telemark 2024
Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Siljan er nr. 1 av 17 (fylkessnitt 0,225)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 3,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,6 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Siljan i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Siljan blant dei 45 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
154. av 344
10,7 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
69. av 344
229 857 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
21. av 344
47 577 kr · på barn og unge
Gini 2024
346. av 358
0,196 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Siljan: nr. 154 av 344 med 10,7 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 2 382 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
43,4 år
median 44 år
Telemark
43,6 år
median 44 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,2 år yngre enn fylket og 2,1 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
81,6 % i arbeid
0,8 % registrerte arbeidslause · 11,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 81,6 % | 73,5 % | 76,7 % | +8,1 |
| Registrerte arbeidslause | 0,8 % | 1,5 % | 1,4 % | −0,7 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 0,9 % | 1,5 % | 1,3 % | −0,6 |
| Under utdanning | 1,5 % | 3,1 % | 3,1 % | −1,6 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 11,3 % | 13,4 % | 10,3 % | −2,1 |
| AFP / alderspensjon | 1,5 % | 1,5 % | 1,3 % | 0,0 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 2,4 % | 5,5 % | 5,8 % | −3,1 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Telemark
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
68,6 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 68,6 % | 67,6 % | 72,1 % | +1,0 |
| 80–99 % | 6,8 % | 6,7 % | 5,4 % | +0,1 |
| 60–79 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,2 % | −0,1 |
| 40–59 % | 6,5 % | 7,0 % | 6,0 % | −0,5 |
| 20–39 % | 5,2 % | 5,9 % | 5,7 % | −0,7 |
| 0–19 % | 7,4 % | 7,2 % | 6,6 % | +0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
506
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
1 194
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
42,4 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
337
28,2 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
857
personar · 71,8 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
169
personar · 33,4 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−688
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Telemark)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 829 til 857 personar (70,3 % → 71,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 23 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (857 utpendlarar)
- Skien503 (58,7 %)
- Porsgrunn125 (14,6 %)
- Larvik59 (6,9 %)
- Oslo - Oslove30 (3,5 %)
- Sandefjord27 (3,2 %)
- Tønsberg12 (1,4 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (169 innpendlarar)
- Skien116 (68,6 %)
- Larvik20 (11,8 %)
- Porsgrunn14 (8,3 %)
- Bamble3 (1,8 %)
- Oslo - Oslove2 (1,2 %)
- Moss1 (0,6 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (174 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +5 arbeidsplassar (+1,0 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 132 | 174 | +42 | +31,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 27 | 33 | +6 | +22,2 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 9 | 13 | +4 | +44,4 % |
| Personleg tenesteyting | 16 | 20 | +4 | +25,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 8 | 8 | 0 | 0,0 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 12 | 12 | 0 | 0,0 % |
| Varehandel | 57 | 56 | −1 | −1,8 % |
| Overnatting og servering | 3 | 2 | −1 | −33,3 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 41 | 39 | −2 | −4,9 % |
| Transport og lagring | 36 | 30 | −6 | −16,7 % |
| Bygg og anlegg | 32 | 24 | −8 | −25,0 % |
| Undervisning | 66 | 56 | −10 | −15,2 % |
| Industri | 58 | 35 | −23 | −39,7 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Undervisning
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Industri
- Offentleg administrasjon og forsvar
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Telemark | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 065 | 956 500 kr | 755 500 kr | 645 800 kr | 676 100 kr | +11,7 % |
| Einebuande | 349 | 481 300 kr | 390 700 kr | 376 100 kr | 397 500 kr | −1,7 % |
| Par utan barn | 343 | 1 044 400 kr | 819 500 kr | 826 000 kr | 860 000 kr | −4,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 223 | 1 378 900 kr | 1 054 600 kr | 1 067 500 kr | 1 141 700 kr | −7,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 38 | 649 200 kr | 519 800 kr | 540 900 kr | 568 200 kr | −8,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
783 600 kr
Landet: 1 000 800 kr (−21,7 %)
Gjeld, median
380 600 kr
Landet: 415 800 kr (−8,5 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 162 500 kr
Landet: 1 792 100 kr (−35,1 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
355 300 kr
Landet: 378 800 kr (−6,2 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,36 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 418 316 kr
Bruttoformue per hushald
2 104 125 kr
Bankinnskot per hushald
643 093 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 046 542 kr
1,81 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,81 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
9 645 kr
Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr
49 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−3 264 kr
Utbetalinga er 74,7 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+1 345 kr
116,2 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Telemark
Sosialhjelpstilfelle
27
Del av befolkninga
1,1 %
Barn i familiar med sosialhjelp
21
Gjennomsnittleg stønadstid
3,8 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
6
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
4,3 md
Samla stønadssum
984 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
94,0
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 183 912 kr/år | 174 537 kr/år | +5,4 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 727 kr/år | 18 029 kr/år | −7,2 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 484 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +4,1 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,3 % · leige 2-roms 13,8 %
183 912 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
19 700 kr/m²
Alle bustadtypar · 12 omsetningar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
16 727 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 755 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
183 912 kr
+2,8 % frå 2024 (178 942 kr)
Snitt Telemark
173 513 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader78 441 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 817 kr
- Kommunale avgifter17 004 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt6 616 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Telemark
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
24,3 %
183 912 kr av 755 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
13,8 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 755 500 kr | 24,3 % | 13,8 % |
| Einebuande | 390 700 kr | 47,1 % | 26,6 % |
| Par utan barn | 819 500 kr | 22,4 % | 12,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 054 600 kr | 17,4 % | 9,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 519 800 kr | 35,4 % | 20,0 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K2
19 700 kr/m²
12 salg
Landet: 56 197
Einebustader 2026 K2
19 700 kr/m²
12 salg
Landet: 31 443
Småhus 2026 K2
—
Landet: 43 332
Blokkleilegheiter 2026 K2
—
Landet: 72 318
Totalt 12 bustadomsetningar i 2026 K2.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K2 | Kommunen | Snitt Telemark | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 19 700 | 29 216 | 56 197 |
| Einebustader | 19 700 | 22 825 | 31 443 |
| Småhus | — | 28 462 | 43 332 |
| Blokkleilegheiter | — | 37 557 | 72 318 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 2 397.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 727 kr
+18,4 % frå 2025
Snitt Telemark 2026
17 826 kr
Kommunen ligger 6,2 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 7,2 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Telemark
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 613 | 3 705 | 4 315 | 4 315 | 4 617 | 5 771 |
| Avløp | 4 039 | 4 151 | 4 849 | 4 849 | 5 308 | 6 636 |
| Avfall | 3 123 | 3 248 | 3 407 | 3 533 | 3 575 | 3 665 |
| Feiing og tilsyn | 360 | 396 | 431 | 590 | 625 | 655 |
| Sum årsgebyr | 11 135 | 11 500 | 13 002 | 13 287 | 14 125 | 16 727 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 644 | 1 987 | 925 | 919 | 1 006 | 1 696 |
| Vatn per m³ | 17,7 | 18,2 | 21,2 | 21,2 | 22,6 | 28,3 |
| Avløp per m³ | 19,8 | 20,4 | 23,8 | 23,8 | 26 | 32,5 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 4 200 | — | 4 200 | 4 200 | 4 200 | 5 616 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 4 800 | — | 4 800 | 4 800 | 4 800 | 6 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno