Notodden kommunevåpen

Notodden

Telemark

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2024: Notodden gjekk frå kode 3808 til 4005. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Telemark. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
SenterpartietSenterpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti

Ordførar

Gry Fuglestveit (Ap)

Kommunenummer

4005

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 757 193

tusen kr

Utgifter

1 701 333

tusen kr

Driftsmargin

3,18%

Investeringar

99 446

tusen kr

Eigedelar

4 776 282

tusen kr

Total gjeld

3 986 214

tusen kr

(Lån: 3 736 331 + Gjeld: 249 883)

Gjeldsandel

83,46%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Hele kommunen

Generell sats

6,4 ‰

Bustadsats

3,5 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 211 kr

Totale inntekter

73 004

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M1,5M3M4,5M6M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 1 757 949 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot32,4 %30,9 %29,9 %+1,5
Inntekts- og formuesskatt26,6 %23,8 %36,0 %+2,8
Overføringar og tilskot frå andre20,0 %14,0 %12,3 %+6,0
Sals- og leigeinntekter10,2 %17,6 %12,0 %−7,4
Eigedomsskatt4,2 %4,7 %2,7 %−0,6
Andre overføringar frå staten3,8 %4,8 %4,3 %−1,1
Brukarbetalingar2,4 %2,3 %2,5 %+0,1
Andre skatteinntekter0,6 %2,0 %0,4 %−1,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Eigedomsskatt
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250450k900k1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %9 %18 %27 %36 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterEigedomsskattAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 1 203 528 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg38,4 %37,3 %34,9 %+1,2
Grunnskule19,5 %18,2 %19,9 %+1,3
Barnehage10,2 %10,3 %12,9 %−0,1
Eigedomsforvaltning5,8 %7,2 %8,0 %−1,4
Administrasjon5,3 %7,4 %5,7 %−2,1
Sosialsektoren5,2 %5,3 %6,0 %−0,1
Barnevern3,9 %3,3 %3,4 %+0,6
Kultur3,8 %3,4 %3,6 %+0,4
Samferdsel3,0 %2,0 %1,4 %+1,0
Brann- og ulykkesvern1,6 %1,6 %1,2 %+0,0
Plan, byggesak og miljø1,4 %1,4 %1,3 %+0,0
Kyrkje0,9 %1,1 %0,8 %−0,2
Politisk styring0,7 %1,1 %0,6 %−0,5
Kommunale bustader0,3 %0,4 %0,5 %−0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250350k700k1,1M1,4MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringKommunale bustaderNæringsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning59 01369 87677 57575 46172 17475 6245,8 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−5 056−5 427−1 093−10 481−16 557−19 212—
Grunnskule187 176200 309212 272232 897238 536256 08619,5 %
Helse og omsorg339 149395 165433 377487 174472 139503 97038,4 %
Samferdsel23 62129 45030 28833 47438 20739 4923,0 %
Barnehage101 215110 802113 196120 752130 430133 58210,2 %
Kultur32 83941 76341 27145 08043 93749 5653,8 %
Kommunale bustader−2502 7774 3964 5681 9574 2560,3 %
Næringsforvaltning8153 691939−28 835−10 657−6 109—
Administrasjon49 03255 56658 88358 25862 50169 0105,3 %
Plan, byggesak og miljø10 36411 79411 86614 62614 52118 3211,4 %
Sosialsektoren42 52743 55552 43669 63376 16867 8715,2 %
Brann- og ulykkesvern14 26217 34918 53020 39818 93221 2261,6 %
Kyrkje9 4639 19010 16210 84211 04911 7030,9 %
Barnevern30 64431 69836 72644 57548 08651 7783,9 %
Fellesutgifter9 902−57 843−40 949−98 181−61 400−82 178—
Politisk styring6 3656 8096 2237 7528 0748 5430,7 %
Sum netto driftsutgifter911 081966 5241 066 0981 087 9931 148 0971 203 528100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 148 718 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning33,2 %18,4 %25,4 %+14,8
Kultur22,4 %4,2 %6,1 %+18,2
Grunnskule13,2 %7,1 %11,9 %+6,2
Samferdsel12,2 %11,2 %8,1 %+1,1
Administrasjon5,5 %2,7 %2,3 %+2,8
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)5,4 %31,1 %23,2 %−25,7
Næringsforvaltning3,7 %2,0 %1,5 %+1,7
Kyrkje1,5 %0,8 %0,9 %+0,7
Helse og omsorg1,4 %8,9 %6,7 %−7,5
Plan, byggesak og miljø1,1 %2,8 %1,9 %−1,7
Brann- og ulykkesvern0,3 %3,1 %1,6 %−2,8
Sosialsektoren0,1 %0,2 %0,2 %−0,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 17 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Kultur
  • Grunnskule
  • Samferdsel
  • Administrasjon
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Helse og omsorg
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Sosialsektoren
  • Barnehage
  • Kommunale bustader
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025060k120k180k240kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0 %9 %18 %27 %36 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)KulturSamferdselGrunnskuleHelse og omsorgAdministrasjonNæringsforvaltningKommunale bustaderPlan, byggesak og miljøBrann- og ulykkesvernBarnehageKyrkjeSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning7 93213 3907 6009 68075 54749 42433,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)23 18921 76620 24624 78118 7197 9635,4 %
Grunnskule9 2724 1821 8131 35610 85219 69613,2 %
Helse og omsorg10 3974 6551 6571 4404 4592 0291,4 %
Samferdsel42 03125 01629 64414 37010 32518 20412,2 %
Barnehage1356101 00815400—
Kultur5 45913 6224 19311 09169 13833 34122,4 %
Kommunale bustader4476132 02224 58217 5430—
Næringsforvaltning4 34026425 10013 6557 7465 5043,7 %
Administrasjon8 6295 7344 1817 1246 1078 1855,5 %
Plan, byggesak og miljø2 4711 6125 13016 72115 9841 6351,1 %
Sosialsektoren000001370,1 %
Brann- og ulykkesvern37011877451 3484000,3 %
Kyrkje12 5009 7142005004002 2001,5 %
Barnevern00004750—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring36663021900—
Sum investeringsutgifter126 841102 542102 981126 418238 643148 718100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

241 mill. kr

241 012 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

13,7 %

Fylke: 18,0 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,96

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,27 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−5 mill. kr

-2 %

Utan premieavvik 2025

153 mill. kr

8,7 % av driftsinntektene

Fylke: 11,0 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

491 mill. kr

minus 250 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.150 mill.300 mill.450 mill.600 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (17 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

88 mill. kr

av ein arbeidskapital på 241 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

36,7 %

2020: 13,8 %

Fylke og land 2025

284,5 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−24,3 pp

+22,9 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %75 %150 %225 %300 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (16 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

7,0 %

2024: 6,7 %

Disposisjonsfond 2025

123 mill. kr

122 900 tusen kr

Fylke og land 2025

7,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2024–2025

+0,3 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

223 mill. kr

222 853 tusen kr

Andel av driftsinntektene

12,7 %

2024: 12,4 %

Fylke og land 2025

14,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

55 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
202420250 mill.60 mill.120 mill.180 mill.240 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond122 90055,1 %
Bundne driftsfond68 35930,7 %
Ubunde investeringsfond10 2744,6 %
Bundne investeringsfond21 3209,6 %
Sum fond222 853100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

74 mill. kr

5 567 kr per innbyggjar

29 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,68 %

av 1 586 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,24 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

58 mill. kr

etter 15 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte

3,63 % av lånegjelda

Avdrag på lån

61 mill. kr

3,86 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 25,9 år

Renter og avdrag i alt

135 mill. kr

10 156 kr per innbyggjar

7,71 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 586 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

16 mill. kr

1 189 kr per innbyggjar · 0,90 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

32 mill. kr

2 379 kr per innbyggjar · 1,81 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

48 mill. kr

3 568 kr per innbyggjar · 2,71 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 112 500 kr i 2020 til 118 930 kr i 2025 – ein vekst på 5,7 % (6 430 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

118 930 kr

1 586 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

118 930 kr

1 586 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,68 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 586 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

74 mill. kr

Med 5,3 %

84 mill. kr

Endring per innbyggjar

+736 kr

Del av driftsinntektene

+0,56 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 10 mill. kr meir i året enn i dag – 736 kr per innbyggjar, eller om lag 12 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 8 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 5,23 % · lågast: Skien 3,80 % · median 4,68 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 12 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 360 312 kr · lågast: Siljan 62 901 kr · median 139 009 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 11 av 17 i fylket (høgast: Nissedal 26 724 kr · lågast: Siljan 5 800 kr · median 11 275 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 mill.35 mill.70 mill.105 mill.140 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,96 % til 4,68 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 29 mill. kr til 74 mill. kr i året – ein endring på 45 mill. kr, eller 3 361 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

58 871 m²

+ 3 755 m² leigd = 62 626 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,70 m²

13 333 innbyggjarar

Fylket: 5,39 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

107 kr

6 mill. kr i alt

Fylket: 123 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 66–188 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

45–111 mill. kr

3 363–8 354 kr per innbyggjar

716–1 779 kr per m²

Driftsutgifter per m²

750 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

200 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

208 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

6,7 %

netto til eigedomsforvaltning

171 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 16 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 11,58 m² · lågast: Skien 4,67 m² · median 5,40 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 8 av 17 i fylket (høgast: Drangedal 789 kr · lågast: Fyresdal 37 kr · median 105 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 13 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 13 563 kr · lågast: Drangedal 0 kr · median 6 045 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k8k15k23k30kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og-anleggKulturbyggAdministrasjonslokaleBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024201520162017201820192020202120222023202420250k20k40k60k80k02467

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024201520162017201820192020202120222023202420250 mill.4 mill.7 mill.11 mill.14 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 45 mill. kr og 111 mill. kr – det vil seie 716–1 779 kr per kvadratmeter eller 3 363–8 354 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Notodden, 2020–2025.

Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2020–2025.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Telemark

Kor Notodden rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

10. av 17

i fylket i 2025 · 1,96

Fylkessnitt: 2,27

Landssnitt: 2,82

Nr. 265 av 357 i landet

1.Porsgrunn3,59
2.Tinn3,55
3.Tokke3,09
9.Vinje2,4
10.Notodden1,96
11.Fyresdal1,91
17.Kragerø0,92

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

11. av 17

i fylket i 2025 · 13,7 %

Fylkessnitt: 18 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 268 av 357 i landet

1.Tinn41,4 %
2.Porsgrunn34,9 %
3.Hjartdal31,6 %
10.Nissedal15,1 %
11.Notodden13,7 %
12.Fyresdal9,7 %
17.Kragerø−1,6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

9. av 17

i fylket i 2025 · 226,9 %

Fylkessnitt: 227,5 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 154 av 357 i landet

1.Fyresdal151,8 %
2.Kviteseid182,4 %
3.Tokke190,9 %
8.Skien226,2 %
9.Notodden226,9 %
10.Nome242,4 %
17.Nissedal288,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

9. av 16

i fylket i 2025 · 36,7 %

Fylkessnitt: 284,5 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 182 av 346 i landet

1.Fyresdal0 %
2.Hjartdal15,3 %
3.Tinn18,9 %
8.Siljan35,4 %
9.Notodden36,7 %
10.Bamble38,6 %
16.Midt-Telemark3 891,4 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020———3 068 888194 66734 002
2021———3 032 187220 98341 324
2022———3 160 317206 42737 619
2023———3 272 485241 050110 743
20241 666 2061 633 199163 0963 481 224229 417105 611
20251 757 1931 701 33399 4463 736 331249 88388 492

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

988

Landet 946 · Telemark 837

Fastlegeavtalar

12

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

107

1 opne lister · 3,06 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Notodden
  • Telemark
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Notodden
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 193 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 60 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 269 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,7 barn

2025

Telemark: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 5 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 5,9 · lågast: Nissedal 3,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

538

Årsverk til grunnbemanning

136,8

Årsverk i alt

156,5

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

48,4 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

7,7 elevar

2025

Telemark: 8,4

Landet: 8,8

Nr. 8 av 17 i fylket (høgast: Skien 9,4 · lågast: Tokke 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

1 325

Lærarårsverk

171,9

Lærarårsverk utan lange fråvær

157,2

Årsverk i sektoren

272,3

Av dei assistentårsverk

76,5

Elevar per årsverk i sektoren

4,9

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202546810

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,89 brukarar

2025

Telemark: 1,87

Landet: 1,72

Nr. 10 av 17 i fylket (høgast: Siljan 2,86 · lågast: Midt-Telemark 1,37) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,53

Brukarar av heimetenester

728

Brukarar av institusjonstenester

104

Årsverk i helse og omsorg

514,3

Med helsefagleg utdanning

72,7 %

Innbyggjarar 80+

819

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420251,61,71,92,1

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,7 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 48,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk TelemarkÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning136,8−8,9−6,1 %−72−11,8 %−1,2 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk171,9−6,2−3,5 %−32−2,4 %−4,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk514,3+14,7+2,9 %+50+6,4 %+9,1 %+11,8 %

Barnehage: 8,9 færre årsverk til grunnbemanning (−6,1 %) med færre barn med plass (−11,8 %). Grunnskule: 6,2 færre lærarårsverk (−3,5 %) med færre elevar (−2,4 %). Helse og omsorg: 14,7 fleire årsverk (+2,9 %) med fleire tenestemottakarar (+6,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 137 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,7

Etter kutt

5,7

Telemark

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 172 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

7,7

Etter kutt

7,7

Telemark

8,4

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 514 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,89

Etter kutt

1,89

Telemark

1,87

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202503507001 0501 400

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

96,2 %

2025

Telemark: 95,3

Landet: 94,5

Nr. 4 av 17 i fylket (høgast: Hjartdal 101,2 · lågast: Fyresdal 87,5)

Barn med plass

538

1–2 år

93,7 %

3–5 år

98,1 %

Barn 1–5 år

571

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202592949698

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

165,6 elevar

2025

Telemark: 225,5

Landet: 247,9

Nr. 9 av 17 i fylket (høgast: Kragerø 311,7 · lågast: Nissedal 91,0)

Elevar

1 325

Skular

8

Barn 6–15 år

1 480

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024202020212022202320242025165190215251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

37,7 plassar

2025

Telemark: 29,8

Landet: 29,7

Nr. 9 av 17 i fylket (høgast: Fyresdal 64,5 · lågast: Hjartdal 20,5)

Sjukeheimsplassar

91

Omsorgsbustader

218

Innbyggjarar 80+

819

Berre sjukeheim per 100

11,1

Berre omsorgsbustad per 100

26,6

Av dei i bustad er 80+

50,0 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420202021202220232024202528333846

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

10,8 plassar

2025

Telemark: 14,7

Landet: 14,7

Nr. 15 av 17 i fylket (høgast: Tokke 52,3 · lågast: Siljan 7,8)

Elevplassar

209

Elevar

180

Barn 6–18 år

1 944

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242020202120222023202420259121517

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Notodden veks frå 571 i 2025 til 585 i 2050 – ei endring på 2,5 %. Held kommunen dei 538 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 94,2 til 92,0 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 551 plassar – 13 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002004006008000200400600716

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Notodden fell frå 1 480 i 2025 til 1 293 i 2050 – ei endring på −12,6 %. Med same del av barna i kommunal skule (89,5 %) blir det 1 157 elevar, ned 168 frå 1 325 i dag. Held kommunen dei 8 skulane ho har, fell snittet frå 165,6 til 144,6 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 7,0 skular – 1,0 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205004008001 2001 600055110165215

Den raude stipla linja er dagens snitt på 165,6 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Notodden veks frå 819 i 2025 til 1 571 i 2050 – ei endring på 91,8 %. Held kommunen dei 309 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 37,7 til 19,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 592 plassar – 283 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205004008001 2001 6000200400600740

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Telemark
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

2 201

i Telemark, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,0 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

699 personar (32 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

1 049 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

0200400600800PolenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)LitauenEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaAsiaDanmarkNoregTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

03006009001 200Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringJordbruk, skogbruk ogfiskeTransport og lagringVarehandelTeknisk tenesteyting,eigedomHelse- og sosialtenesterForretningsmessigtenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Telemark
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2024200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

2,29%

Frå 13 266 til 13 570

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k3,5k7k10,5k14kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

71,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,6 · Eldre 36,0

Telemark

70,9

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,8 · Eldre 35,2

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 7,5 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 0,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenTelemarkLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

44,5 år

+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 73,3

2040

46,3 år

+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 78,6

2050

47,4 år

+3,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 83,6

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038414448i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Notodden, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,222

2013: 0,214

Fylke og land

0,226

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

15,0 %

322 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

34,6 %

i dei tre lågaste gruppene · 24,4 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20242013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr11,5 %+1,5 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr12,1 %+2,1 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,7 %+0,7 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,6 %−1,4 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,3 %−3,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %5 %10 %15 %20 %

Barnefattigdom i Telemark 2022-2024

Flest: Drangedal (19,6 %) · Færrast: Kviteseid (8,5 %) · Notodden er nr. 7 av 17 (fylkessnitt 14,2 % · 4 253 barn i heile fylket)

1.Drangedal19,6 %
2.Hjartdal17,8 %
3.Tinn17,1 %
4.Seljord16,4 %
5.Skien16,2 %
6.Midt-Telemark15,9 %
7.Notodden15,0 %
8.Fyresdal14,9 %
9.Tokke14,7 %
10.Nissedal13,3 %
11.Kragerø13,2 %
12.Nome13,2 %
13.Bamble12,5 %
14.Porsgrunn12,4 %
15.Siljan10,7 %
16.Vinje10,4 %
17.Kviteseid8,5 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Telemark: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng −0,160).

Notodden brukar

32 971 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

38 881 kr

barnefattigdom 14,2 %

Brukar mest

Nissedal

53 309 kr · 13,3 % fattigdom

Brukar minst

Kragerø

28 489 kr · 13,2 % fattigdom

7,5 %11,5 %15,5 %19,5 %20,6 %Barn i vedvarande låginntekt26 48933 98941 48948 98955 309
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Drangedal19,6 %12 291 kr21 608 kr4 250 kr38 149 kr
Hjartdal17,8 %14 168 kr21 982 kr3 024 kr39 174 kr
Tinn17,1 %9 450 kr20 582 kr3 083 kr33 115 kr
Seljord16,4 %12 198 kr26 160 kr5 401 kr43 759 kr
Skien16,2 %11 121 kr16 566 kr3 279 kr30 966 kr
Midt-Telemark15,9 %11 119 kr18 042 kr4 076 kr33 237 kr
Notodden15,0 %9 977 kr19 127 kr3 867 kr32 971 kr
Fyresdal14,9 %9 515 kr31 486 kr3 929 kr44 930 kr
Tokke14,7 %15 532 kr28 826 kr3 500 kr47 858 kr
Nissedal13,3 %17 647 kr33 017 kr2 645 kr53 309 kr
Kragerø13,2 %9 189 kr16 317 kr2 983 kr28 489 kr
Nome13,2 %12 075 kr18 254 kr6 193 kr36 522 kr
Bamble12,5 %11 381 kr19 464 kr3 037 kr33 882 kr
Porsgrunn12,4 %11 130 kr16 238 kr4 625 kr31 993 kr
Siljan10,7 %16 175 kr26 069 kr5 333 kr47 577 kr
Vinje10,4 %19 015 kr30 013 kr2 957 kr51 985 kr
Kviteseid8,5 %10 739 kr18 626 kr3 703 kr33 068 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Telemark 2024

Jamnast: Siljan (0,196) · Skeivast: Hjartdal (0,255) · Notodden er nr. 5 av 17 (fylkessnitt 0,225)

1.Siljan0,196
2.Fyresdal0,216
3.Drangedal0,217
4.Nome0,221
5.Notodden0,222
6.Bamble0,222
7.Tokke0,222
8.Nissedal0,224
9.Skien0,225
10.Seljord0,225
11.Tinn0,227
12.Kragerø0,228
13.Kviteseid0,228
14.Porsgrunn0,229
15.Vinje0,229
16.Midt-Telemark0,238
17.Hjartdal0,255

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,2 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,2 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202420152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Notodden i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Notodden blant dei 12 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

43. av 344

15,0 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

215. av 344

179 304 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

263. av 344

32 971 kr · på barn og unge

Gini 2024

164. av 358

0,222 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Notodden: nr. 43 av 344 med 15,0 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,1%
49,9%
Menn: 6 646Kvinner: 6 620

Aldersfordeling

0-5 år
5,3%
6-12 år
7,7%
13-15 år
3,5%
16-19 år
4,5%
20-44 år
29,2%
45-66 år
29,2%
67-79 år
14,6%
80+ år
5,9%

Totalt: 13 266 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

43,8 år

median 44 år

Telemark

43,6 år

median 44 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,2 år eldre enn fylket og 2,5 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

484 400

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

775 600 kr

Etter skatt: 622 200 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,08 personar

(6 365 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

72,4 % i arbeid

1,4 % registrerte arbeidslause · 14,8 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)72,4 %73,5 %76,7 %−1,1
Registrerte arbeidslause1,4 %1,5 %1,4 %−0,1
På arbeidsmarkedstiltak1,8 %1,5 %1,3 %+0,3
Under utdanning2,7 %3,1 %3,1 %−0,4
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd14,8 %13,4 %10,3 %+1,4
AFP / alderspensjon1,3 %1,5 %1,3 %−0,2
Andre utanfor arbeidsstyrken5,6 %5,5 %5,8 %+0,1

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Telemark
2018201920202021202220232024202572 %74 %76 %78 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt TelemarkLandet

66,8 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Telemark 67,6 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)66,8 %67,6 %72,1 %−0,8
80–99 %6,4 %6,7 %5,4 %−0,3
60–79 %5,6 %5,6 %4,2 %0,0
40–59 %8,3 %7,0 %6,0 %+1,3
20–39 %6,2 %5,9 %5,7 %+0,3
0–19 %6,7 %7,2 %6,6 %−0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

5 866

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

6 330

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

92,7 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

4 484

70,8 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 846

personar · 29,2 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 40,3 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

1 382

personar · 23,6 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 29,8 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−464

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Telemark)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (17 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 1 813 til 1 846 personar (30,0 % → 29,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 221 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202507501 5002 2503 00024 %27 %30 %34 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 846 utpendlarar)

  • Kongsberg611 (33,1 %)
  • Oslo - Oslove200 (10,8 %)
  • Midt-Telemark179 (9,7 %)
  • Hjartdal149 (8,1 %)
  • Skien101 (5,5 %)
  • Tinn64 (3,5 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (1 382 innpendlarar)

  • Midt-Telemark375 (27,1 %)
  • Kongsberg173 (12,5 %)
  • Hjartdal158 (11,4 %)
  • Oslo - Oslove89 (6,4 %)
  • Tinn88 (6,4 %)
  • Skien59 (4,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
04008001 2001 600Helse- og sosialtenesterVarehandelUndervisningIndustriBygg og anleggOffentleg administrasjon ogforsvarTeknisk tenesteyting, eigedomTransport og lagringPersonleg tenesteytingForretningsmessig tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonOvernatting og serveringBergverk og utvinningJordbruk, skogbruk og fiskeInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (1 584 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Overnatting og servering, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +621 arbeidsplassar (+11,9 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Industri360638+278+77,2 %
Varehandel800929+129+16,1 %
Bergverk og utvinning13124+111+853,8 %
Undervisning652686+34+5,2 %
Teknisk tenesteyting, eigedom201231+30+14,9 %
Overnatting og servering122141+19+15,6 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon128144+16+12,5 %
Informasjon og kommunikasjon6984+15+21,7 %
Finans og forsikring1626+10+62,5 %
Forretningsmessig tenesteyting137145+8+5,8 %
Jordbruk, skogbruk og fiske8996+7+7,9 %
Bygg og anlegg365361−4−1,1 %
Helse- og sosialtenester1 5891 584−5−0,3 %
Transport og lagring215209−6−2,8 %
Offentleg administrasjon og forsvar254244−10−3,9 %
Personleg tenesteyting191180−11−5,8 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Industri
  • Bygg og anlegg
  • Offentleg administrasjon og forsvar
2018201920202021202220232024202504509001 3501 800Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – TelemarkEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald6 444775 600 kr622 200 kr645 800 kr676 100 kr−8,0 %
Einebuande2 764456 300 kr369 800 kr376 100 kr397 500 kr−7,0 %
Par utan barn1 6001 009 400 kr809 500 kr826 000 kr860 000 kr−5,9 %
Par med barn 0-17 år1 0441 349 300 kr1 038 300 kr1 067 500 kr1 141 700 kr−9,1 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år293628 600 kr520 800 kr540 900 kr568 200 kr−8,3 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

707 400 kr

Landet: 1 000 800 kr (−29,3 %)

Gjeld, median

310 900 kr

Landet: 415 800 kr (−25,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 217 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (−32,1 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

364 200 kr

Landet: 378 800 kr (−3,9 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,30 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 216 728 kr

Bruttoformue per hushald

2 094 444 kr

Bankinnskot per hushald

626 424 kr

Bruttoinntekt per hushald

936 712 kr

1,72 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

10 911 kr

Telemark 12 356 kr · Landet 12 828 kr

115 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 998 kr

Utbetalinga er 84,5 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 611 kr

131,5 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Telemark
2024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

436

Del av befolkninga

3,3 %

Barn i familiar med sosialhjelp

206

Gjennomsnittleg stønadstid

5,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

194

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

8,3 md

Samla stønadssum

27 582 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

47

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Telemark og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

84,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−60 %−40 %−20 %0 %+20 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

178 224 kr/år174 537 kr/år+2,1 % dyrare
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K2 · SSB 14310

25 824 kr/m²56 197 kr/m²−54,0 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

17 531 kr/år18 029 kr/år−2,8 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 465 kr/mnd1 425 kr/mnd+2,8 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,6 % · leige 2-roms 16,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 622 200 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

178 224 kr

+2,8 % frå 2024 (173 349 kr)

Snitt Telemark

173 513 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader71 046 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi28 817 kr
  • Kommunale avgifter21 005 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt4 322 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Telemark
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

28,6 %

178 224 kr av 622 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,7 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald622 200 kr28,6 %16,7 %
Einebuande369 800 kr48,2 %28,1 %
Par utan barn809 500 kr22,0 %12,8 %
Par med barn 0-17 år1 038 300 kr17,2 %10,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år520 800 kr34,2 %20,0 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 28,6 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2024

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K2

25 824 kr/m²

60 salg
Landet: 56 197

Einebustader 2026 K2

18 912 kr/m²

37 salg
Landet: 31 443

Småhus 2026 K2

—

3 salg
Landet: 43 332

Blokkleilegheiter 2026 K2

38 959 kr/m²

20 salg
Landet: 72 318

Totalt 60 bustadomsetningar i 2026 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K2KommunenSnitt TelemarkLandet
Alle bustadtypar25 82429 21656 197
Einebustader18 91222 82531 443
Småhus—28 46243 332
Blokkleilegheiter38 95937 55772 318

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2024

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 13 462.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

17 531 kr

+0,7 % frå 2025

Snitt Telemark 2026

17 826 kr

Kommunen ligger 1,7 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 2,8 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Telemark
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20kNy kommunekode · Nytt fylke 2024
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 4304 5915 7415 8855 9935 994
Avløp5 3385 3385 8746 3376 7406 829
Avfall3 9863 4653 6033 9604 1924 192
Feiing og tilsyn386386415457485516
Sum årsgebyr14 14013 78015 63316 63917 41017 531
Septiktømming (årsgebyr)9159349349341 0751 257
Målarleige220220228236250250
Vatn per m³12,913,415,215,615,815,8
Avløp per m³16,716,718,519,921,121,7
Tilknytningsgebyr vatn (låg)120120120120120120
Tilknytningsgebyr vatn (høg)2 1002 1002 0002 0002 0002 000
Tilknytningsgebyr avløp (låg)120120120120120120
Tilknytningsgebyr avløp (høg)2 1002 1002 0002 0002 000200

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno