Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Larvik gjekk frå kode 3805 til 3909. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Vestfold og Telemark til Vestfold. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Kristelig FolkepartiOrdførar
Birgitte Gulla Løken (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Kommunen har ikkje innført eigedomsskatt
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 5 249 637 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 37,7 % | 35,1 % | 29,9 % | +2,6 |
| Inntekts- og formuesskatt | 33,2 % | 35,1 % | 36,0 % | −1,9 |
| Sals- og leigeinntekter | 13,5 % | 12,1 % | 12,0 % | +1,4 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 8,6 % | 10,9 % | 12,3 % | −2,3 |
| Andre overføringar frå staten | 4,2 % | 3,8 % | 4,3 % | +0,4 |
| Brukarbetalingar | 2,8 % | 2,5 % | 2,5 % | +0,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
- Eigedomsskatt
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 3 830 589 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 39,2 % | 38,4 % | 34,9 % | +0,8 |
| Grunnskule | 19,7 % | 20,2 % | 19,9 % | −0,5 |
| Barnehage | 12,1 % | 12,8 % | 12,9 % | −0,7 |
| Eigedomsforvaltning | 6,8 % | 6,7 % | 8,0 % | +0,1 |
| Sosialsektoren | 5,5 % | 5,8 % | 6,0 % | −0,2 |
| Administrasjon | 4,6 % | 4,6 % | 5,7 % | +0,1 |
| Barnevern | 3,4 % | 3,4 % | 3,4 % | +0,0 |
| Kultur | 3,1 % | 2,9 % | 3,6 % | +0,2 |
| Samferdsel | 1,7 % | 1,2 % | 1,4 % | +0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,2 % | 1,1 % | 1,2 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,2 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,2 |
| Kyrkje | 0,9 % | 0,8 % | 0,8 % | +0,1 |
| Politisk styring | 0,4 % | 0,4 % | 0,6 % | +0,1 |
| Kommunale bustader | 0,2 % | 0,2 % | 0,5 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 213 830 | 207 570 | 247 381 | 291 925 | 272 203 | 276 333 | 6,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −23 181 | −19 136 | −21 100 | −42 268 | −103 506 | −122 074 | — |
| Grunnskule | 593 980 | 644 266 | 677 874 | 755 142 | 765 257 | 802 749 | 19,7 % |
| Helse og omsorg | 1 119 815 | 1 299 257 | 1 392 367 | 1 518 816 | 1 515 485 | 1 599 028 | 39,2 % |
| Samferdsel | 56 594 | 59 768 | 58 451 | 75 780 | 63 077 | 67 406 | 1,7 % |
| Barnehage | 357 599 | 391 770 | 404 542 | 455 280 | 450 159 | 493 804 | 12,1 % |
| Kultur | 127 518 | 113 509 | 137 635 | 148 647 | 120 093 | 127 692 | 3,1 % |
| Kommunale bustader | 4 319 | 17 361 | 7 704 | 11 586 | 7 819 | 6 232 | 0,2 % |
| Næringsforvaltning | −6 506 | 1 769 | −12 610 | 5 821 | −5 916 | −3 047 | — |
| Administrasjon | 126 247 | 137 132 | 148 700 | 180 554 | 179 283 | 188 472 | 4,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 42 571 | 43 224 | 41 872 | 64 893 | 54 526 | 48 567 | 1,2 % |
| Sosialsektoren | 154 171 | 148 231 | 156 753 | 208 362 | 230 749 | 226 349 | 5,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 34 621 | 40 462 | 39 763 | 45 491 | 45 878 | 49 365 | 1,2 % |
| Kyrkje | 37 251 | 35 320 | 35 545 | 38 197 | 38 945 | 37 744 | 0,9 % |
| Barnevern | 114 636 | 113 623 | 127 634 | 137 745 | 146 702 | 137 389 | 3,4 % |
| Fellesutgifter | 15 132 | −160 407 | −89 587 | −303 719 | −99 006 | −123 275 | — |
| Politisk styring | 14 473 | 14 970 | 14 630 | 17 857 | 16 516 | 17 855 | 0,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 2 983 070 | 3 088 689 | 3 367 554 | 3 610 109 | 3 698 264 | 3 830 589 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 491 045 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 37,1 % | 29,7 % | 23,2 % | +7,4 |
| Eigedomsforvaltning | 16,9 % | 22,1 % | 25,4 % | −5,2 |
| Helse og omsorg | 15,7 % | 8,0 % | 6,7 % | +7,8 |
| Kyrkje | 7,3 % | 1,9 % | 0,9 % | +5,5 |
| Grunnskule | 5,4 % | 10,7 % | 11,9 % | −5,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 4,1 % | 2,1 % | 1,9 % | +2,1 |
| Samferdsel | 3,6 % | 4,9 % | 8,1 % | −1,3 |
| Næringsforvaltning | 2,4 % | 1,1 % | 1,5 % | +1,3 |
| Administrasjon | 2,3 % | 2,0 % | 2,3 % | +0,3 |
| Fellesutgifter | 2,0 % | 2,5 % | 0,2 % | −0,5 |
| Kultur | 2,0 % | 5,4 % | 6,1 % | −3,4 |
| Kommunale bustader | 0,9 % | 6,1 % | 7,5 % | −5,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,1 % | 0,6 % | 1,6 % | −0,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 6 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Kyrkje
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Næringsforvaltning
- Administrasjon
- Fellesutgifter
- Kultur
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 85 114 | 58 488 | 49 113 | 123 663 | 105 591 | 83 047 | 16,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 206 970 | 136 438 | 182 214 | 265 739 | 245 236 | 182 058 | 37,1 % |
| Grunnskule | 32 100 | 18 100 | 25 971 | 105 823 | 100 146 | 26 648 | 5,4 % |
| Helse og omsorg | 46 023 | 38 117 | 25 865 | 43 932 | 37 538 | 77 200 | 15,7 % |
| Samferdsel | 41 968 | 54 320 | 58 644 | 37 064 | 18 328 | 17 794 | 3,6 % |
| Barnehage | 4 157 | 3 131 | 4 651 | 4 362 | 14 | 0 | — |
| Kultur | 21 151 | 20 433 | 10 855 | 27 521 | 22 985 | 9 874 | 2,0 % |
| Kommunale bustader | 60 043 | 69 821 | 50 048 | 35 924 | 23 303 | 4 488 | 0,9 % |
| Næringsforvaltning | 6 437 | 34 664 | 6 392 | 36 205 | 20 753 | 11 809 | 2,4 % |
| Administrasjon | 8 139 | 8 579 | 6 629 | 10 888 | 5 599 | 11 317 | 2,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 10 355 | 9 765 | 15 723 | 17 422 | 12 620 | 20 306 | 4,1 % |
| Sosialsektoren | 0 | 420 | 2 995 | 195 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 206 | 651 | 4 090 | 3 876 | 6 038 | 429 | 0,1 % |
| Kyrkje | 10 424 | 8 758 | 20 760 | 34 030 | 36 891 | 36 083 | 7,3 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 942 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 12 852 | 9 933 | 9 591 | 8 608 | 2 317 | 9 992 | 2,0 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 651 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 545 939 | 471 618 | 473 541 | 755 903 | 638 301 | 491 045 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 827 mill. kr
1 827 343 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
34,8 %
Fylke: 28,9 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,89
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,04 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+666 mill. kr
+57 %
Utan premieavvik 2025
1 293 mill. kr
24,7 % av driftsinntektene
Fylke: 19,4 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
2 792 mill. kr
minus 965 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (6 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
534 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 827 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
29,2 %
2020: 18,5 %
Fylke og land 2025
37,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−31,8 pp
+10,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (6 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
13,0 %
2024: 10,3 %
Disposisjonsfond 2025
681 mill. kr
681 312 tusen kr
Fylke og land 2025
12,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
+2,7 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (6 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
1 505 mill. kr
1 505 062 tusen kr
Andel av driftsinntektene
28,7 %
2024: 26,7 %
Fylke og land 2025
24,1 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
45 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 681 312 | 45,3 % |
| Bundne driftsfond | 92 118 | 6,1 % |
| Ubunde investeringsfond | 705 411 | 46,9 % |
| Bundne investeringsfond | 26 221 | 1,7 % |
| Sum fond | 1 505 062 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
263 mill. kr
5 379 kr per innbyggjar
79 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,46 %
av 5 890 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,47 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
182 mill. kr
etter 79 mill. kr i renteinntekter og 2 mill. kr i utbytte
3,09 % av lånegjelda
Avdrag på lån
202 mill. kr
3,44 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 29,1 år
Renter og avdrag i alt
465 mill. kr
9 521 kr per innbyggjar
9,08 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (5 890 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
59 mill. kr
1 205 kr per innbyggjar · 1,15 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
118 mill. kr
2 410 kr per innbyggjar · 2,30 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
177 mill. kr
3 616 kr per innbyggjar · 3,45 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 94 144 kr i 2020 til 120 522 kr i 2025 – ein vekst på 28,0 % (26 378 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
120 522 kr
5 890 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
125 397 kr
6 128 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
4 875 kr
4,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,46 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 5 890 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
263 mill. kr
Med 5,3 %
312 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 009 kr
Del av driftsinntektene
+0,96 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 49 mill. kr meir i året enn i dag – 1 009 kr per innbyggjar, eller om lag 58 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 5 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 4,62 % · lågast: Horten 4,12 % · median 4,47 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 4 av 6 i fylket (høgast: Horten 134 828 kr · lågast: Sandefjord 45 227 kr · median 120 522 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Horten 134 828 kr · lågast: Sandefjord 45 227 kr · median 125 304 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 4 av 6 i fylket (høgast: Horten 10 341 kr · lågast: Sandefjord 3 518 kr · median 9 521 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,78 % til 4,46 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 79 mill. kr til 263 mill. kr i året – ein endring på 184 mill. kr, eller 3 702 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
181 498 m²
+ 14 395 m² leigd = 195 893 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,01 m²
48 870 innbyggjarar
Fylket: 4,12 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
146 kr
26 mill. kr i alt
Fylket: 99 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 27–149 kr per m² i året
Anslått etterslep 2018–2025
39–203 mill. kr
802–4 147 kr per innbyggjar
200–1 035 kr per m²
Driftsutgifter per m²
750 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
211 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
152 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,8 %
netto til eigedomsforvaltning
223 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 4 av 6 i fylket (høgast: Horten 4,80 m² · lågast: Færder 3,49 m² · median 4,01 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Larvik 146 kr · lågast: Holmestrand 38 kr · median 92 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 4 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 5 311 kr · lågast: Færder 2 394 kr · median 3 201 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2018–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 39 mill. kr og 203 mill. kr – det vil seie 200–1 035 kr per kvadratmeter eller 802–4 147 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Larvik, 2020–2025.
Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2020–2025.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Larvik rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
3. av 6
i fylket i 2025 · 2,89
Fylkessnitt: 3,04
Landssnitt: 2,82
Nr. 140 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
2. av 6
i fylket i 2025 · 34,8 %
Fylkessnitt: 28,9 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 73 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
5. av 6
i fylket i 2025 · 248 %
Fylkessnitt: 227,8 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 227 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
3. av 6
i fylket i 2025 · 29,2 %
Fylkessnitt: 37,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 129 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 8 941 241 | 514 570 | 214 634 |
| 2021 | — | — | — | 9 122 455 | 540 599 | 348 020 |
| 2022 | — | — | — | 9 665 466 | 566 050 | 228 045 |
| 2023 | — | — | — | 10 101 636 | 675 991 | 500 445 |
| 2024 | 4 946 270 | 4 778 004 | 532 710 | 10 984 144 | 749 389 | 534 066 |
| 2025 | 5 244 600 | 4 956 431 | 407 998 | 12 040 868 | 964 908 | 534 066 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
2,4 %
1 183 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
991
Landet 946 · Vestfold 947
Fastlegeavtalar
51
2 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
103
14 opne lister · 3,23 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Larvik
- Vestfold
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Larvik
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 98 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 58 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 213 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,7 barn
2025
Vestfold: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 5 av 6 i fylket (høgast: Sandefjord 5,9 · lågast: Horten 5,6) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 976
Årsverk til grunnbemanning
488,7
Årsverk i alt
565,1
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
45,1 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,6 elevar
2025
Vestfold: 9,5
Landet: 8,8
Nr. 4 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 10,1 · lågast: Horten 8,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
5 093
Lærarårsverk
530,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
480,1
Årsverk i sektoren
826,3
Av dei assistentårsverk
207,2
Elevar per årsverk i sektoren
6,2
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Vestfold
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,64 brukarar
2025
Vestfold: 1,55
Landet: 1,72
Nr. 2 av 6 i fylket (høgast: Færder 2,38 · lågast: Sandefjord 1,25) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,61
Brukarar av heimetenester
1 748
Brukarar av institusjonstenester
594
Årsverk i helse og omsorg
1 636,7
Med helsefagleg utdanning
75,2 %
Innbyggjarar 80+
2 854
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,7 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (42,4 %)
Siste år: 45,1 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Vestfold | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 488,7 | −25,5−5,0 % | −199−9,1 % | −1,8 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 530,0 | −26,8−4,8 % | −144−2,7 % | +1,1 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 1 636,7 | +209,3+14,7 % | −153−6,1 % | +16,9 % | +11,8 % |
Barnehage: 25,5 færre årsverk til grunnbemanning (−5,0 %) med færre barn med plass (−9,1 %). Grunnskule: 26,8 færre lærarårsverk (−4,8 %) med færre elevar (−2,7 %). Helse og omsorg: 209,3 fleire årsverk (+14,7 %) med færre tenestemottakarar (−6,1 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 489 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,7
Etter kutt
5,7
Vestfold
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 530 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,6
Etter kutt
9,6
Vestfold
9,5
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 1 637 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,64
Etter kutt
1,64
Vestfold
1,55
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
93,9 %
2025
Vestfold: 94,1
Landet: 94,5
Nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Færder 95,1 · lågast: Holmestrand 93,4)
Barn med plass
1 976
1–2 år
89,3 %
3–5 år
96,6 %
Barn 1–5 år
2 206
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
268,1 elevar
2025
Vestfold: 277,5
Landet: 247,9
Nr. 4 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 311,4 · lågast: Horten 258,7)
Elevar
5 093
Skular
19
Barn 6–15 år
5 332
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
29,7 plassar
2025
Vestfold: 28,2
Landet: 29,7
Nr. 3 av 6 i fylket (høgast: Holmestrand 32,1 · lågast: Horten 21,4)
Sjukeheimsplassar
404
Omsorgsbustader
443
Innbyggjarar 80+
2 854
Berre sjukeheim per 100
14,2
Berre omsorgsbustad per 100
15,5
Av dei i bustad er 80+
35,9 %
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
13,6 plassar
2025
Vestfold: 9,9
Landet: 14,7
Nr. 1 av 6 i fylket (høgast: Larvik 13,6 · lågast: Sandefjord 6,8)
Elevplassar
968
Elevar
868
Barn 6–18 år
7 140
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Larvik veks frå 2 206 i 2025 til 2 234 i 2050 – ei endring på 1,3 %. Held kommunen dei 1 976 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 89,6 til 88,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 2 002 plassar – 26 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Larvik fell frå 5 332 i 2025 til 5 077 i 2050 – ei endring på −4,8 %. Med same del av barna i kommunal skule (95,5 %) blir det 4 849 elevar, ned 244 frå 5 093 i dag. Held kommunen dei 19 skulane ho har, fell snittet frå 268,1 til 255,2 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 18,1 skular – 0,9 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 268,1 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Larvik veks frå 2 854 i 2025 til 6 207 i 2050 – ei endring på 117,5 %. Held kommunen dei 847 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 29,7 til 13,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 843 plassar – 996 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
2 045
i Vestfold, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,0 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
609 personar (30 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
811 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Vestfold
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
73,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 37,1
Vestfold
69,8
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,5 · Eldre 33,3
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 9,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 3,4 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
45,1 år
+1,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 73,7
2040
46,9 år
+2,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,9
2050
48,1 år
+4,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 86,2
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Larvik, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,229
2013: 0,225
Fylke og land
0,237
Landet: 0,248
P90/P10
2,600
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
12,0 %
975 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
32,1 %
i dei tre lågaste gruppene · 26,1 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,9 % | +1,9 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,7 % | +0,7 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,2 % | −2,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landet
Barnefattigdom i Vestfold 2022-2024
Flest: Sandefjord (13,0 %) · Færrast: Holmestrand (8,0 %) · Larvik er nr. 3 av 6 (fylkessnitt 11,1 % · 5 000 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Vestfold: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,820).
Larvik brukar
29 251 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
31 129 kr
barnefattigdom 11,1 %
Brukar mest
Holmestrand
33 038 kr · 8,0 % fattigdom
Brukar minst
Larvik
29 251 kr · 12,0 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Sandefjord | 13,0 % | 10 648 kr | 17 234 kr | 2 221 kr | 30 103 kr |
| Horten | 12,9 % | 9 890 kr | 17 205 kr | 3 682 kr | 30 777 kr |
| Larvik | 12,0 % | 10 073 kr | 16 375 kr | 2 803 kr | 29 251 kr |
| Færder | 10,6 % | 11 431 kr | 17 502 kr | 3 319 kr | 32 252 kr |
| Tønsberg | 10,1 % | 11 596 kr | 16 996 kr | 2 763 kr | 31 355 kr |
| Holmestrand | 8,0 % | 12 195 kr | 18 390 kr | 2 453 kr | 33 038 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Vestfold 2024
Jamnast: Holmestrand (0,212) · Skeivast: Færder (0,257) · Larvik er nr. 3 av 6 (fylkessnitt 0,235)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,2 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,2 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Larvik i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Larvik blant dei 31 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
107. av 344
12,0 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
328. av 344
158 046 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
333. av 344
29 251 kr · på barn og unge
Gini 2024
105. av 358
0,229 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Larvik: nr. 107 av 344 med 12,0 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 48 715 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
44,1 år
median 45 år
Vestfold
43,1 år
median 44 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,0 år eldre enn fylket og 2,8 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
73,3 % i arbeid
1,1 % registrerte arbeidslause · 14,2 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 73,3 % | 74,3 % | 76,7 % | −1,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,1 % | 1,5 % | 1,4 % | −0,4 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,1 |
| Under utdanning | 2,8 % | 3,0 % | 3,1 % | −0,2 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 14,2 % | 12,5 % | 10,3 % | +1,7 |
| AFP / alderspensjon | 1,6 % | 1,5 % | 1,3 % | +0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,5 % | 5,8 % | 5,8 % | −0,3 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Vestfold
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
68,9 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Vestfold 69,8 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 68,9 % | 69,8 % | 72,1 % | −0,9 |
| 80–99 % | 6,7 % | 6,2 % | 5,4 % | +0,5 |
| 60–79 % | 5,1 % | 4,8 % | 4,2 % | +0,3 |
| 40–59 % | 6,9 % | 6,5 % | 6,0 % | +0,4 |
| 20–39 % | 5,9 % | 5,8 % | 5,7 % | +0,1 |
| 0–19 % | 6,4 % | 6,8 % | 6,6 % | −0,4 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
19 956
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
23 047
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
86,6 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 85,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
14 452
62,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
8 595
personar · 37,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 47,5 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
5 504
personar · 27,6 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,9 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−3 091
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Vestfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (6 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 7 667 til 8 595 personar (34,8 % → 37,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 597 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (8 595 utpendlarar)
- Sandefjord3 232 (37,6 %)
- Tønsberg1 184 (13,8 %)
- Oslo - Oslove980 (11,4 %)
- Porsgrunn673 (7,8 %)
- Skien533 (6,2 %)
- Horten189 (2,2 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (5 504 innpendlarar)
- Sandefjord2 161 (39,3 %)
- Porsgrunn538 (9,8 %)
- Tønsberg461 (8,4 %)
- Skien394 (7,2 %)
- Horten188 (3,4 %)
- Bamble147 (2,7 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (4 290 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +661 arbeidsplassar (+3,5 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Offentleg administrasjon og forsvar | 632 | 886 | +254 | +40,2 % |
| Helse- og sosialtenester | 4 058 | 4 290 | +232 | +5,7 % |
| Varehandel | 3 198 | 3 383 | +185 | +5,8 % |
| Bygg og anlegg | 2 302 | 2 430 | +128 | +5,6 % |
| Overnatting og servering | 602 | 730 | +128 | +21,3 % |
| Undervisning | 1 480 | 1 540 | +60 | +4,1 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 167 | 203 | +36 | +21,6 % |
| Transport og lagring | 1 200 | 1 228 | +28 | +2,3 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 434 | 430 | −4 | −0,9 % |
| Bergverk og utvinning | 202 | 187 | −15 | −7,4 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 901 | 872 | −29 | −3,2 % |
| Personleg tenesteyting | 708 | 672 | −36 | −5,1 % |
| Finans og forsikring | 100 | 63 | −37 | −37,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 482 | 415 | −67 | −13,9 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 698 | 624 | −74 | −10,6 % |
| Industri | 1 948 | 1 820 | −128 | −6,6 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Industri
- Undervisning
- Transport og lagring
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Vestfold | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 23 315 | 803 600 kr | 650 100 kr | 660 600 kr | 676 100 kr | −3,8 % |
| Einebuande | 9 595 | 457 800 kr | 372 400 kr | 381 300 kr | 397 500 kr | −6,3 % |
| Par utan barn | 6 185 | 1 013 100 kr | 811 400 kr | 839 700 kr | 860 000 kr | −5,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 3 937 | 1 374 700 kr | 1 062 000 kr | 1 089 900 kr | 1 141 700 kr | −7,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 1 000 | 666 600 kr | 543 900 kr | 556 800 kr | 568 200 kr | −4,3 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
893 500 kr
Landet: 1 000 800 kr (−10,7 %)
Gjeld, median
433 500 kr
Landet: 415 800 kr (+4,3 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 556 900 kr
Landet: 1 792 100 kr (−13,1 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
357 600 kr
Landet: 378 800 kr (−5,6 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,58 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 554 690 kr
Bruttoformue per hushald
2 709 006 kr
Bankinnskot per hushald
622 224 kr
Bruttoinntekt per hushald
986 406 kr
1,74 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,74 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 273 kr
Vestfold 12 128 kr · Landet 12 828 kr
138 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−1 636 kr
Utbetalinga er 87,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+2 973 kr
135,8 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Vestfold
Sosialhjelpstilfelle
1 660
Del av befolkninga
3,4 %
Barn i familiar med sosialhjelp
580
Gjennomsnittleg stønadstid
5,8 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
764
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,8 md
Samla stønadssum
109 190 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
87
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Vestfold og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
91,1
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 204 729 kr/år | 174 537 kr/år | +17,3 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 35 154 kr/m² | 55 627 kr/m² | −36,8 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 16 256 kr/år | 18 029 kr/år | −9,8 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 440 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +1,1 % som landet |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 31,5 % · leige 2-roms 18,2 %
204 729 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
35 154 kr/m²
Alle bustadtypar · 181 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
16 256 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 650 100 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
204 729 kr
+3,8 % frå 2024 (197 200 kr)
Snitt Vestfold
219 701 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader102 661 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 395 kr
- Kommunale avgifter18 155 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 484 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Vestfold
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
31,5 %
204 729 kr av 650 100 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
18,2 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 650 100 kr | 31,5 % | 18,2 % |
| Einebuande | 372 400 kr | 55,0 % | 31,8 % |
| Par utan barn | 811 400 kr | 25,2 % | 14,6 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 062 000 kr | 19,3 % | 11,2 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 543 900 kr | 37,6 % | 21,8 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
35 154 kr/m²
181 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
27 224 kr/m²
77 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
32 737 kr/m²
32 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
44 710 kr/m²
72 salg
Landet: 71 644
Totalt 181 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Vestfold | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 35 154 | 39 918 | 55 627 |
| Einebustader | 27 224 | 32 176 | 29 924 |
| Småhus | 32 737 | 35 307 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 44 710 | 47 972 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 49 237.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
16 256 kr
+7,9 % frå 2025
Snitt Vestfold 2026
16 258 kr
Kommunen ligger 0,0 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 9,8 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Vestfold
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 688 | 2 607 | 3 160 | 4 392 | 4 567 | 5 042 |
| Avløp | 3 722 | 3 611 | 4 633 | 6 439 | 7 211 | 7 580 |
| Avfall | 2 712 | 3 048 | 3 267 | 2 908 | 2 908 | 3 234 |
| Feiing og tilsyn | 349 | 358 | 371 | 371 | 386 | 400 |
| Sum årsgebyr | 9 471 | 9 624 | 11 431 | 14 110 | 15 072 | 16 256 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 757 | 757 | 992 | 744 | 595 | 595 |
| Vatn per m³ | 9,3 | 9 | 11 | 15,2 | 15,8 | 17,5 |
| Avløp per m³ | 9,9 | 9,6 | 12,3 | 17,1 | 19,2 | 20,2 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno