Nord-Fron kommunevåpen

Nord-Fron

Innlandet

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Nord-Fron gjekk frå kode 0516 til 3436. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Oppland til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Høyre

Ordførar

Anne Marie Olstad (Ap)

Kommunenummer

3436

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

866 340

tusen kr

Utgifter

807 093

tusen kr

Driftsmargin

6,84%

Investeringar

44 065

tusen kr

Eigedelar

2 758 337

tusen kr

Total gjeld

1 664 604

tusen kr

(Lån: 1 562 337 + Gjeld: 102 267)

Gjeldsandel

60,35%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

3,5 ‰

Bunnfradrag

300 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

3 636 kr

Totale inntekter

60 312

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,7M1,4M2,1M2,8M0%20%40%60%80%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 866 819 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot31,5 %34,7 %29,9 %−3,2
Inntekts- og formuesskatt22,4 %24,0 %36,0 %−1,6
Overføringar og tilskot frå andre15,2 %16,1 %12,3 %−0,8
Sals- og leigeinntekter14,4 %13,3 %12,0 %+1,0
Eigedomsskatt7,0 %3,7 %2,7 %+3,3
Andre overføringar frå staten3,9 %5,0 %4,3 %−1,0
Brukarbetalingar3,0 %2,4 %2,5 %+0,7
Andre skatteinntekter2,6 %0,9 %0,4 %+1,7

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Eigedomsskatt
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250250k500k750k1MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %9 %18 %27 %36 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterEigedomsskattAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 574 429 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg41,6 %39,2 %34,9 %+2,4
Grunnskule17,8 %17,3 %19,9 %+0,5
Barnehage9,6 %9,5 %12,9 %+0,0
Eigedomsforvaltning8,2 %7,8 %8,0 %+0,4
Administrasjon4,2 %7,7 %5,7 %−3,5
Sosialsektoren4,2 %4,7 %6,0 %−0,5
Kultur4,1 %3,1 %3,6 %+0,9
Samferdsel3,2 %1,7 %1,4 %+1,6
Brann- og ulykkesvern1,8 %1,5 %1,2 %+0,3
Barnevern1,8 %3,3 %3,4 %−1,5
Plan, byggesak og miljø1,4 %1,3 %1,3 %+0,1
Kyrkje1,2 %1,0 %0,8 %+0,2
Politisk styring0,8 %1,1 %0,6 %−0,2
Kommunale bustader0,3 %0,3 %0,5 %+0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %15 %30 %45 %60 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringKommunale bustaderNæringsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning38 20251 42550 13851 30851 20952 1288,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−16 1542 00410 1435 5245 234−2 470—
Grunnskule85 25792 27387 53496 412106 269113 45217,8 %
Helse og omsorg185 020211 563216 298239 306246 673265 56141,6 %
Samferdsel12 07711 73914 17324 39621 10720 7133,2 %
Barnehage44 65249 25552 83159 73658 93361 0059,6 %
Kultur16 47219 54122 73024 34424 25325 9154,1 %
Kommunale bustader−1 876−5711 3011 5681 2561 8470,3 %
Næringsforvaltning−13 412−21 608−35 798−56 743−33 101−25 644—
Administrasjon18 82720 16925 34531 46128 46826 7634,2 %
Plan, byggesak og miljø5 1504 9239 7228 33010 0558 8461,4 %
Sosialsektoren15 59714 85519 10430 46730 92926 5624,2 %
Brann- og ulykkesvern6 8948 6777 94411 0779 58911 3351,8 %
Kyrkje6 5796 5616 6626 9117 1937 4811,2 %
Barnevern6 5888 35310 0679 1919 30811 2501,8 %
Fellesutgifter−429−22 059−10 143−43 21010 620−35 607—
Politisk styring3 8714 2614 2065 3544 8725 2920,8 %
Sum netto driftsutgifter413 315461 361492 257505 432592 867574 429100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 58 737 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)30,6 %21,3 %23,2 %+9,2
Eigedomsforvaltning24,9 %23,8 %25,4 %+1,1
Administrasjon12,3 %4,5 %2,3 %+7,8
Kultur10,7 %4,5 %6,1 %+6,3
Næringsforvaltning5,7 %2,5 %1,5 %+3,2
Samferdsel5,0 %8,2 %8,1 %−3,2
Helse og omsorg3,1 %11,8 %6,7 %−8,7
Kyrkje3,1 %0,7 %0,9 %+2,4
Grunnskule1,8 %6,2 %11,9 %−4,4
Plan, byggesak og miljø1,2 %1,1 %1,9 %+0,1
Kommunale bustader0,8 %7,2 %7,5 %−6,4
Brann- og ulykkesvern0,7 %3,8 %1,6 %−3,1
Barnehage0,1 %3,6 %2,7 %−3,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Næringsforvaltning
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Kyrkje
  • Grunnskule
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Politisk styring
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025035k70k105k140kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %8 %16 %24 %32 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)EigedomsforvaltningAdministrasjonKulturHelse og omsorgSamferdselNæringsforvaltningKommunale bustaderGrunnskuleBrann- og ulykkesvernKyrkjeBarnehagePlan, byggesak og miljøFellesutgifterSosialsektorenBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning11 02213 7616 68115 33637 17314 67224,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)21 73618 7099 63622 13627 31618 02230,6 %
Grunnskule00369166771 0531,8 %
Helse og omsorg0596721823591 8393,1 %
Samferdsel2 3084 7415 5945 7295 1032 9475,0 %
Barnehage001675385780,1 %
Kultur7667222504 09113 1576 33610,7 %
Kommunale bustader5423 60016 4179 2993 8404910,8 %
Næringsforvaltning2 563973722075 9303 3495,7 %
Administrasjon11 42614 5587 16513 67726 1277 23212,3 %
Plan, byggesak og miljø937477 00011 8632 8627301,2 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern26 21250 94925 11613 88411 7473900,7 %
Kyrkje3512 1891 4226 1165601 8073,1 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000−73−262−209—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter77 019111 54580 610102 566134 07458 737100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

342 mill. kr

342 147 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

39,5 %

24,8 % i 2020

Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

4,35

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,98 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+185 mill. kr

+118 %

Utan premieavvik 2025

318 mill. kr

36,8 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

444 mill. kr

minus 102 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.150 mill.300 mill.450 mill.600 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,002,004,006,008,00Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

24 mill. kr

av ein arbeidskapital på 342 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

6,9 %

2020: 5,2 %

Fylke og land 2025

42,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−54,1 pp

+1,7 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

30,1 %

2020: 10,6 %

Disposisjonsfond 2025

261 mill. kr

261 048 tusen kr

Fylke og land 2025

12,4 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+19,5 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

327 mill. kr

327 173 tusen kr

Andel av driftsinntektene

37,8 %

2020: 19,4 %

Fylke og land 2025

20,4 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

80 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.85 mill.170 mill.255 mill.340 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %10 %20 %30 %40 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond261 04879,8 %
Bundne driftsfond45 74314,0 %
Ubunde investeringsfond15 9524,9 %
Bundne investeringsfond4 4301,4 %
Sum fond327 173100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

24 mill. kr

4 323 kr per innbyggjar

11 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,89 %

av 617 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,39 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

−8 mill. kr

etter 18 mill. kr i renteinntekter og 14 mill. kr i utbytte

−1,34 % av lånegjelda

Avdrag på lån

32 mill. kr

5,21 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 19,2 år

Renter og avdrag i alt

56 mill. kr

10 116 kr per innbyggjar

6,54 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (617 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

6 mill. kr

1 112 kr per innbyggjar · 0,72 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

12 mill. kr

2 224 kr per innbyggjar · 1,44 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

19 mill. kr

3 335 kr per innbyggjar · 2,16 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 91 326 kr i 2020 til 111 178 kr i 2025 – ein vekst på 21,7 % (19 852 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

111 178 kr

617 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

111 178 kr

617 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,89 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 617 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

24 mill. kr

Med 5,3 %

33 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 569 kr

Del av driftsinntektene

+1,01 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 9 mill. kr meir i året enn i dag – 1 569 kr per innbyggjar, eller om lag 10 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 42 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 6,60 % · lågast: Stor-Elvdal 3,24 % · median 4,53 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 36 av 46 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 134 944 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 35 av 45 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 136 133 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 30 av 46 i fylket (høgast: Skjåk 17 999 kr · lågast: Grue 5 787 kr · median 11 249 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025-3 %0 %3 %6 %9 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,01 % til 3,89 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 11 mill. kr til 24 mill. kr i året – ein endring på 13 mill. kr, eller 2 483 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

38 106 m²

+ 0 m² leigd = 38 106 m² i alt

Areal per innbyggjar

6,86 m²

5 553 innbyggjarar

Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

62 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 111–233 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

43–90 mill. kr

7 742–16 253 kr per innbyggjar

1 128–2 368 kr per m²

Driftsutgifter per m²

878 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

212 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

220 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

10,0 %

netto til eigedomsforvaltning

333 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 23 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 32 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 9 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k8k12k16kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k0481214Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320242025−5 mill.0 mill.5 mill.9 mill.14 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 43 mill. kr og 90 mill. kr – det vil seie 1 128–2 368 kr per kvadratmeter eller 7 742–16 253 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Nord-Fron, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,3 % frå 2023 til 2024

Frå 284 mill. kr til 283 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (35,0 % → 32,7 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Innlandet

Kor Nord-Fron rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

3. av 46

i fylket i 2025 · 4,35

Fylkessnitt: 2,98

Landssnitt: 2,82

Nr. 34 av 357 i landet

1.Rendalen8,2
2.Skjåk4,73
3.Nord-Fron4,35
4.Gjøvik4,34
46.Åsnes0,55

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

7. av 46

i fylket i 2025 · 39,5 %

Fylkessnitt: 25,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 58 av 357 i landet

1.Rendalen74,3 %
2.Gjøvik47,4 %
3.Ringebu46,2 %
6.Lom39,8 %
7.Nord-Fron39,5 %
8.Lesja37,2 %
46.Åsnes−5,7 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

1. av 46

i fylket i 2025 · 192,1 %

Fylkessnitt: 232,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 36 av 357 i landet

1.Nord-Fron192,1 %
2.Nord-Aurdal192,7 %
3.Løten193,9 %
46.Vestre Toten303,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

5. av 44

i fylket i 2025 · 6,9 %

Fylkessnitt: 42,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 25 av 346 i landet

1.Skjåk1,4 %
2.Rendalen1,8 %
3.Lom4,2 %
4.Nordre Land5,6 %
5.Nord-Fron6,9 %
6.Ringsaker8,1 %
44.Grue260 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020632 731593 01265 9971 216 64987 9398 128
2021680 205644 35597 7841 247 74994 29519 188
2022720 790694 72273 9291 324 00499 1299 848
2023809 163755 72687 2301 375 955112 61744 832
2024864 797844 97596 9011 461 506106 9525 309
2025866 340807 09344 0651 562 337102 26723 762

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

703

Landet 946 · Innlandet 840

Fastlegeavtalar

8

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

100

4 opne lister · 3,42 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Innlandet
  • Landet
  • Nord-Fron
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Nord-Fron
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 164 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 203 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 64 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,0 barn

2025

Innlandet: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 34 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

190

Årsverk til grunnbemanning

47,5

Årsverk i alt

59,6

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

39,6 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
2020202120222023202420254567Norm 6,0Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,0 elevar

2025

Innlandet: 8,2

Landet: 8,8

Nr. 19 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

565

Lærarårsverk

70,9

Lærarårsverk utan lange fråvær

68,9

Årsverk i sektoren

108,9

Av dei assistentårsverk

27,8

Elevar per årsverk i sektoren

5,2

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
20202021202220232024202546811Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,96 brukarar

2025

Innlandet: 2,10

Landet: 1,72

Nr. 26 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,51

Brukarar av heimetenester

315

Brukarar av institusjonstenester

71

Årsverk i helse og omsorg

251,4

Med helsefagleg utdanning

75,2 %

Innbyggjarar 80+

427

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
2020202120222023202420251,61,92,22,6Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,0 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2025 (39,6 %)

Siste år: 39,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk InnlandetÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning47,5−3,4−6,7 %−35−15,6 %+2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk70,9+2,9+4,3 %−35−5,8 %−1,4 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk251,4+22+9,6 %−12−3,0 %+7,6 %+11,8 %

Barnehage: 3,4 færre årsverk til grunnbemanning (−6,7 %) med færre barn med plass (−15,6 %). Grunnskule: 2,9 fleire lærarårsverk (+4,3 %) med færre elevar (−5,8 %). Helse og omsorg: 22 fleire årsverk (+9,6 %) med færre tenestemottakarar (−3,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 48 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,0

Etter kutt

5,0

Innlandet

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 71 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,0

Etter kutt

8,0

Innlandet

8,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 251 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,96

Etter kutt

1,96

Innlandet

2,10

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
2020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

97,9 %

2025

Innlandet: 94,2

Landet: 94,5

Nr. 3 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)

Barn med plass

190

1–2 år

93,5 %

3–5 år

100,0 %

Barn 1–5 år

228

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
20202021202220232024202583879199Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

113,0 elevar

2025

Innlandet: 204,2

Landet: 247,9

Nr. 38 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)

Elevar

565

Skular

5

Barn 6–15 år

570

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202020212022202320242025112147182251Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

30,4 plassar

2025

Innlandet: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 36 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)

Sjukeheimsplassar

71

Omsorgsbustader

59

Innbyggjarar 80+

427

Berre sjukeheim per 100

16,6

Berre omsorgsbustad per 100

13,8

Av dei i bustad er 80+

40,7 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
20202021202220232024202529343947Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

22,1 plassar

2025

Innlandet: 16,4

Landet: 14,7

Nr. 20 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)

Elevplassar

166

Elevar

135

Barn 6–18 år

751

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
20202021202220232024202513161923Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Nord-Fron fell frå 228 i 2025 til 213 i 2050 – ei endring på −6,6 %. Held kommunen dei 190 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 83,3 til 89,2 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 177 plassar – 13 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050060120180240060120180238

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Nord-Fron fell frå 570 i 2025 til 486 i 2050 – ei endring på −14,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (99,1 %) blir det 482 elevar, ned 83 frå 565 i dag. Held kommunen dei 5 skulane ho har, fell snittet frå 113,0 til 96,4 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 4,3 skular – 0,7 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
202520302035204020452050015030045060004080120147

Den raude stipla linja er dagens snitt på 113,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Nord-Fron veks frå 427 i 2025 til 707 i 2050 – ei endring på 65,6 %. Held kommunen dei 130 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 30,4 til 18,4 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 215 plassar – 85 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500200400600800070140210269

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Innlandet
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 613

i Innlandet, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,3 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Sverige

1 123 personar (31 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

952 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

03006009001 200SverigePolenLitauenAndre nye EU-land (etter 2004)NoregAsiaAndre EU/EFTA-land (før 2004)Europa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmarkTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft og renovasjonHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiskeIndustriTransport og lagringOvernatting og serveringUtleige av arbeidskraftVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Innlandet
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−4,67%

Frå 5 586 til 5 325

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k1,5k3k4,5k6k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

76,3

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 33,1 · Eldre 43,2

Innlandet

71,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 12,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 4,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenInnlandetLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

46,9 år

+0,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 83,2

2040

48,3 år

+2,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 94,1

2050

48,8 år

+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 95,7

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444750i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Nord-Fron, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,226

2013: 0,215

Fylke og land

0,223

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

12,7 %

106 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

36,3 %

i dei tre lågaste gruppene · 23,3 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr11,8 %+1,8 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,4 %+3,4 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr8,3 %−1,7 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,3 %−1,7 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,7 %−3,3 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024

Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Nord-Fron er nr. 20 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Rendalen23,1 %
3.Grue19,8 %
4.Åsnes18,7 %
5.Tolga17,1 %
6.Søndre Land16,2 %
7.Kongsvinger15,1 %
8.Øyer14,4 %
9.Stor-Elvdal14,3 %
10.Løten14,2 %
11.Elverum13,6 %
12.Folldal13,6 %
13.Stange13,3 %
14.Øystre Slidre13,2 %
15.Vang13,2 %
16.Nordre Land13,1 %
17.Eidskog13,0 %
18.Åmot13,0 %
19.Engerdal12,8 %
20.Nord-Fron12,7 %
21.Gjøvik12,6 %
22.Trysil12,5 %
23.Ringebu12,1 %
24.Hamar11,6 %
25.Sør-Fron11,5 %
26.Lesja11,4 %
27.Skjåk11,4 %
28.Tynset11,2 %
29.Vestre Slidre11,2 %
30.Alvdal10,9 %
31.Nord-Aurdal10,9 %
32.Gausdal10,7 %
33.Gran10,7 %
34.Vestre Toten10,3 %
35.Sør-Odal10,1 %
36.Os10,1 %
37.Østre Toten10,1 %
38.Ringsaker9,9 %
39.Sel9,9 %
40.Etnedal9,8 %
41.Lillehammer9,5 %
42.Dovre9,3 %
43.Nord-Odal8,0 %
44.Sør-Aurdal7,9 %
45.Vågå7,3 %
46.Lom6,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).

Nord-Fron brukar

33 808 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

33 118 kr

barnefattigdom 12,6 %

Brukar mest

Vang

52 854 kr · 13,2 % fattigdom

Brukar minst

Grue

24 800 kr · 19,8 % fattigdom

5,7 %11,7 %17,7 %23,7 %29,7 %Barn i vedvarande låginntekt22 80031 30039 80048 30054 854
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Våler (Innlandet)28,7 %6 853 kr16 985 kr6 264 kr30 102 kr
Rendalen23,1 %8 158 kr19 786 kr3 871 kr31 815 kr
Grue19,8 %8 478 kr12 848 kr3 474 kr24 800 kr
Åsnes18,7 %8 644 kr15 123 kr5 590 kr29 357 kr
Tolga17,1 %14 211 kr22 427 kr4 369 kr41 007 kr
Søndre Land16,2 %11 193 kr17 335 kr6 189 kr34 717 kr
Kongsvinger15,1 %9 335 kr15 871 kr4 092 kr29 298 kr
Øyer14,4 %12 794 kr23 731 kr2 788 kr39 313 kr
Stor-Elvdal14,3 %8 299 kr17 197 kr4 404 kr29 900 kr
Løten14,2 %12 578 kr20 385 kr3 945 kr36 908 kr
Elverum13,6 %10 154 kr19 724 kr5 206 kr35 084 kr
Folldal13,6 %7 670 kr21 040 kr1 616 kr30 326 kr
Stange13,3 %11 885 kr18 656 kr3 983 kr34 524 kr
Øystre Slidre13,2 %11 131 kr23 976 kr4 275 kr39 382 kr
Vang13,2 %12 652 kr34 592 kr5 610 kr52 854 kr
Nordre Land13,1 %9 175 kr19 367 kr4 065 kr32 607 kr
Eidskog13,0 %9 607 kr16 369 kr4 341 kr30 317 kr
Åmot13,0 %11 227 kr18 175 kr4 097 kr33 499 kr
Engerdal12,8 %8 621 kr21 483 kr3 134 kr33 238 kr
Nord-Fron12,7 %11 106 kr20 654 kr2 048 kr33 808 kr
Gjøvik12,6 %9 898 kr16 820 kr3 370 kr30 088 kr
Trysil12,5 %10 756 kr17 573 kr3 046 kr31 375 kr
Ringebu12,1 %11 523 kr17 580 kr2 487 kr31 590 kr
Hamar11,6 %11 112 kr16 398 kr2 288 kr29 798 kr
Sør-Fron11,5 %10 626 kr21 692 kr2 210 kr34 528 kr
Lesja11,4 %12 003 kr24 594 kr4 141 kr40 738 kr
Skjåk11,4 %11 251 kr19 602 kr3 811 kr34 664 kr
Tynset11,2 %13 513 kr21 372 kr3 743 kr38 628 kr
Vestre Slidre11,2 %12 052 kr19 681 kr3 074 kr34 807 kr
Alvdal10,9 %11 043 kr21 708 kr2 315 kr35 066 kr
Nord-Aurdal10,9 %10 912 kr18 072 kr3 917 kr32 901 kr
Gausdal10,7 %10 907 kr19 303 kr4 276 kr34 486 kr
Gran10,7 %8 855 kr18 303 kr2 176 kr29 334 kr
Vestre Toten10,3 %10 279 kr18 583 kr4 139 kr33 001 kr
Sør-Odal10,1 %9 700 kr17 541 kr2 710 kr29 951 kr
Os10,1 %11 506 kr16 524 kr2 778 kr30 808 kr
Østre Toten10,1 %10 601 kr18 467 kr3 363 kr32 431 kr
Ringsaker9,9 %11 609 kr19 357 kr3 029 kr33 995 kr
Sel9,9 %10 780 kr22 389 kr2 827 kr35 996 kr
Etnedal9,8 %8 378 kr15 852 kr3 944 kr28 174 kr
Lillehammer9,5 %10 821 kr16 454 kr3 063 kr30 338 kr
Dovre9,3 %11 206 kr13 806 kr3 721 kr28 733 kr
Nord-Odal8,0 %7 407 kr17 289 kr2 387 kr27 083 kr
Sør-Aurdal7,9 %9 049 kr19 813 kr3 433 kr32 295 kr
Vågå7,3 %9 876 kr20 413 kr1 887 kr32 176 kr
Lom6,7 %9 863 kr15 199 kr2 527 kr27 589 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Innlandet 2024

Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Nord-Fron er nr. 31 av 46 (fylkessnitt 0,219)

1.Lom0,194
2.Vestre Toten0,196
3.Skjåk0,199
4.Gausdal0,201
5.Løten0,203
6.Vågå0,204
7.Sel0,204
8.Nordre Land0,206
9.Nord-Odal0,208
10.Etnedal0,208
11.Sør-Odal0,209
12.Alvdal0,209
13.Tynset0,210
14.Søndre Land0,211
15.Engerdal0,212
16.Øyer0,212
17.Nord-Aurdal0,212
18.Sør-Aurdal0,213
19.Lesja0,214
20.Ringebu0,214
21.Ringsaker0,216
22.Vestre Slidre0,218
23.Trysil0,220
24.Østre Toten0,220
25.Os0,221
26.Sør-Fron0,221
27.Vang0,221
28.Stange0,223
29.Elverum0,225
30.Folldal0,226
31.Nord-Fron0,226
32.Øystre Slidre0,226
33.Kongsvinger0,228
34.Lillehammer0,228
35.Stor-Elvdal0,229
36.Gjøvik0,230
37.Eidskog0,230
38.Tolga0,230
39.Gran0,231
40.Dovre0,235
41.Hamar0,238
42.Åmot0,238
43.Åsnes0,239
44.Våler (Innlandet)0,239
45.Grue0,246
46.Rendalen0,249

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 2,2 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,1 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Nord-Fron i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Nord-Fron blant dei 26 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

89. av 344

12,7 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

131. av 344

201 200 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

234. av 344

33 808 kr · på barn og unge

Gini 2024

132. av 358

0,226 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Nord-Fron: nr. 89 av 344 med 12,7 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,2%
49,8%
Menn: 2 804Kvinner: 2 782

Aldersfordeling

0-5 år
5,0%
6-12 år
7,1%
13-15 år
3,5%
16-19 år
4,5%
20-44 år
25,6%
45-66 år
30,8%
67-79 år
16,5%
80+ år
7,2%

Totalt: 5 586 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

46,3 år

median 49 år

Innlandet

44,3 år

median 45 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 2,0 år eldre enn fylket og 5,0 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

478 900

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

751 000 kr

Etter skatt: 606 400 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,03 personar

(2 756 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

77,6 % i arbeid

0,7 % registrerte arbeidslause · 12 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)77,6 %74,9 %76,7 %+2,7
Registrerte arbeidslause0,7 %1,1 %1,4 %−0,4
På arbeidsmarkedstiltak1,6 %1,6 %1,3 %0,0
Under utdanning2,4 %2,6 %3,1 %−0,2
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,0 %13,2 %10,3 %−1,2
AFP / alderspensjon2,1 %1,6 %1,3 %+0,5
Andre utanfor arbeidsstyrken3,5 %5,0 %5,8 %−1,5

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Innlandet
2018201920202021202220232024202574,8 %75,7 %76,5 %77,4 %78,2 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

64,7 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)64,7 %67,1 %72,1 %−2,4
80–99 %8,8 %7,1 %5,4 %+1,7
60–79 %5,5 %5,6 %4,2 %−0,1
40–59 %6,7 %6,9 %6,0 %−0,2
20–39 %7,2 %6,0 %5,7 %+1,2
0–19 %7,2 %7,3 %6,6 %−0,1

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 694

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

2 713

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

99,3 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 709

63,0 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 004

personar · 37 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

985

personar · 36,6 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−19

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 1 003 til 1 004 personar (36,9 % → 37,0 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 211 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202506501 3001 9502 50032 %35 %38 %41 %43 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 004 utpendlarar)

  • Sør-Fron199 (19,8 %)
  • Oslo - Oslove173 (17,2 %)
  • Sel171 (17,0 %)
  • Ringebu126 (12,5 %)
  • Lillehammer50 (5,0 %)
  • Modum27 (2,7 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (985 innpendlarar)

  • Sør-Fron384 (39,0 %)
  • Ringebu170 (17,3 %)
  • Sel136 (13,8 %)
  • Lillehammer37 (3,8 %)
  • Ringsaker35 (3,6 %)
  • Øyer25 (2,5 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0150300450600Helse- og sosialtenesterBygg og anleggVarehandelUndervisningIndustriJordbruk, skogbruk og fiskeOffentleg administrasjon ogforsvarOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting, eigedomElektrisitet, vatn og renovasjonTransport og lagringInformasjon og kommunikasjonPersonleg tenesteytingFinans og forsikringForretningsmessig tenesteytingBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (505 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +120 arbeidsplassar (+4,7 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Industri49207+158+322,4 %
Offentleg administrasjon og forsvar106127+21+19,8 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon5979+20+33,9 %
Overnatting og servering84103+19+22,6 %
Finans og forsikring4663+17+37,0 %
Informasjon og kommunikasjon6173+12+19,7 %
Transport og lagring6973+4+5,8 %
Bergverk og utvinning8800,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom10310300,0 %
Helse- og sosialtenester514505−9−1,8 %
Varehandel404393−11−2,7 %
Forretningsmessig tenesteyting5544−11−20,0 %
Jordbruk, skogbruk og fiske201187−14−7,0 %
Personleg tenesteyting8363−20−24,1 %
Bygg og anlegg463431−32−6,9 %
Undervisning248214−34−13,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Industri
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
201820192020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – InnlandetEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 756751 000 kr606 400 kr629 500 kr676 100 kr−10,3 %
Einebuande1 256452 100 kr365 500 kr373 100 kr397 500 kr−8,1 %
Par utan barn691947 400 kr767 900 kr798 800 kr860 000 kr−10,7 %
Par med barn 0-17 år3931 383 200 kr1 064 800 kr1 062 200 kr1 141 700 kr−6,7 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år103678 100 kr540 700 kr544 000 kr568 200 kr−4,8 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

598 000 kr

Landet: 1 000 800 kr (−40,2 %)

Gjeld, median

111 300 kr

Landet: 415 800 kr (−73,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 339 800 kr

Landet: 1 792 100 kr (−25,2 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

443 500 kr

Landet: 378 800 kr (+17,1 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,09 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 010 620 kr

Bruttoformue per hushald

2 264 262 kr

Bankinnskot per hushald

749 515 kr

Bruttoinntekt per hushald

930 514 kr

1,69 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,69 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

10 616 kr

Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr

94 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 293 kr

Utbetalinga er 82,2 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 316 kr

127,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

183

Del av befolkninga

3,3 %

Barn i familiar med sosialhjelp

114

Gjennomsnittleg stønadstid

4,9 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

63

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,3 md

Samla stønadssum

9 597 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

74,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−75 %−50 %−25 %0 %+25 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

162 641 kr/år174 537 kr/år−6,8 % billigere
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K3 · SSB 14310

15 218 kr/m²55 627 kr/m²−72,6 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

18 113 kr/år18 029 kr/år+0,5 % som landet
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 098 kr/mnd1 425 kr/mnd−22,9 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 26,8 % · leige 2-roms 17,1 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 606 400 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

162 641 kr

+5,8 % frå 2024 (153 703 kr)

Snitt Innlandet

170 179 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader59 110 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi25 302 kr
  • Kommunale avgifter21 464 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt3 731 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

26,8 %

162 641 kr av 606 400 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

17,1 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald606 400 kr26,8 %17,1 %
Einebuande365 500 kr44,5 %28,4 %
Par utan barn767 900 kr21,2 %13,5 %
Par med barn 0-17 år1 064 800 kr15,3 %9,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år540 700 kr30,1 %19,2 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 26,8 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

15 218 kr/m²

13 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

—

9 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

4 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

Landet: 71 644

Totalt 13 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt InnlandetLandet
Alle bustadtypar15 21828 89855 627
Einebustader—19 81329 924
Småhus—31 64441 812
Blokkleilegheiter—42 75171 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 5 542.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

18 113 kr

+1,4 % frå 2025

Snitt Innlandet 2026

20 411 kr

Kommunen ligger 11,3 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 0,5 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Innlandet
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k11k17k22k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 5664 6614 8055 2806 2866 492
Avløp5 8405 8406 5707 3928 8138 656
Avfall1 6842 2902 2702 4542 3182 470
Feiing og tilsyn431314330358448495
Sum årsgebyr12 52113 10513 97515 48417 86518 113
Septiktømming (årsgebyr)1 5711 3351 3351 4682 0561 360
Målarleige285290300325325337
Vatn per m³12,71314,515,619,521,3
Avløp per m³15,415,417,31922,823,9
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)15 000——20 000—20 000
Tilknytningsgebyr vatn (låg)15 00015 00022 500—20 000—
Tilknytningsgebyr vatn (høg)30 00030 00065 000—40 000—
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)30 000——40 000—40 000
Tilknytningsgebyr avløp (låg)30 00030 00055 000—30 000—
Tilknytningsgebyr avløp (høg)70 00070 000120 000—60 000—

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno