Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2020: Lom gjekk frå kode 0514 til 3434. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Oppland til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
ArbeiderpartietOrdførar
Kristian Frisvold (Bygdeliste)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 363 652 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 33,0 % | 34,7 % | 29,9 % | −1,7 |
| Inntekts- og formuesskatt | 21,4 % | 24,0 % | 36,0 % | −2,5 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 19,9 % | 16,1 % | 12,3 % | +3,9 |
| Sals- og leigeinntekter | 15,6 % | 13,3 % | 12,0 % | +2,3 |
| Andre overføringar frå staten | 3,9 % | 5,0 % | 4,3 % | −1,1 |
| Brukarbetalingar | 2,6 % | 2,4 % | 2,5 % | +0,3 |
| Andre skatteinntekter | 2,1 % | 0,9 % | 0,4 % | +1,2 |
| Eigedomsskatt | 1,4 % | 3,7 % | 2,7 % | −2,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
- Eigedomsskatt
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 255 771 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 42,4 % | 39,2 % | 34,9 % | +3,2 |
| Grunnskule | 12,1 % | 17,3 % | 19,9 % | −5,2 |
| Administrasjon | 11,4 % | 7,7 % | 5,7 % | +3,7 |
| Barnehage | 7,9 % | 9,5 % | 12,9 % | −1,7 |
| Eigedomsforvaltning | 7,2 % | 7,8 % | 8,0 % | −0,5 |
| Kultur | 6,3 % | 3,1 % | 3,6 % | +3,2 |
| Sosialsektoren | 3,2 % | 4,7 % | 6,0 % | −1,6 |
| Barnevern | 2,0 % | 3,3 % | 3,4 % | −1,2 |
| Politisk styring | 1,9 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,8 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,6 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,3 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,3 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,2 |
| Samferdsel | 1,3 % | 1,7 % | 1,4 % | −0,4 |
| Kyrkje | 1,2 % | 1,0 % | 0,8 % | +0,2 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 0,2 % | 0,1 % | 0,0 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Kultur
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Politisk styring
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Samferdsel
- Kyrkje
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Fellesutgifter
- Næringsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 20 653 | 24 043 | 23 351 | 26 562 | 25 372 | 20 313 | 7,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 1 184 | 3 549 | 394 | −521 | −243 | 685 | 0,2 % |
| Grunnskule | 30 054 | 34 094 | 35 973 | 36 746 | 40 012 | 34 031 | 12,1 % |
| Helse og omsorg | 75 690 | 85 868 | 94 250 | 102 212 | 110 906 | 119 165 | 42,4 % |
| Samferdsel | 2 068 | 1 824 | 2 207 | 4 816 | 3 809 | 3 547 | 1,3 % |
| Barnehage | 14 682 | 15 802 | 17 488 | 19 504 | 19 523 | 22 083 | 7,9 % |
| Kultur | 12 778 | 14 463 | 14 025 | 16 613 | 20 241 | 17 739 | 6,3 % |
| Kommunale bustader | −822 | 313 | −475 | −299 | −370 | −676 | — |
| Næringsforvaltning | −7 703 | −14 250 | −47 784 | −50 380 | −17 513 | −16 646 | — |
| Administrasjon | 21 849 | 15 788 | 16 298 | 24 977 | 28 320 | 32 101 | 11,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 2 421 | 1 854 | 4 892 | 4 448 | 4 281 | 4 584 | 1,6 % |
| Sosialsektoren | 3 768 | 3 007 | 5 346 | 10 025 | 9 207 | 8 862 | 3,2 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 238 | 2 531 | 2 713 | 2 984 | 3 231 | 3 609 | 1,3 % |
| Kyrkje | 1 664 | 1 912 | 3 150 | 2 370 | 2 558 | 3 245 | 1,2 % |
| Barnevern | 3 785 | 2 939 | 3 342 | 4 249 | 5 575 | 5 658 | 2,0 % |
| Fellesutgifter | 1 094 | −10 067 | −6 737 | −14 019 | −2 247 | −7 767 | — |
| Politisk styring | 2 335 | 2 862 | 2 800 | 3 685 | 3 603 | 5 238 | 1,9 % |
| Sum netto driftsutgifter | 187 738 | 186 532 | 171 233 | 193 972 | 256 265 | 255 771 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 248 833 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 45,8 % | 23,8 % | 25,4 % | +22,0 |
| Helse og omsorg | 44,7 % | 11,8 % | 6,7 % | +32,8 |
| Kommunale bustader | 2,9 % | 7,2 % | 7,5 % | −4,3 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 2,5 % | 21,3 % | 23,2 % | −18,9 |
| Samferdsel | 1,3 % | 8,2 % | 8,1 % | −6,9 |
| Grunnskule | 0,9 % | 6,2 % | 11,9 % | −5,3 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,8 % | 1,1 % | 1,9 % | −0,4 |
| Kultur | 0,7 % | 4,5 % | 6,1 % | −3,8 |
| Administrasjon | 0,5 % | 4,5 % | 2,3 % | −4,0 |
| Barnehage | 0,1 % | 3,6 % | 2,7 % | −3,5 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 2,5 % | 1,5 % | −2,5 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Helse og omsorg
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Kultur
- Administrasjon
- Barnehage
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 1 595 | 1 547 | 2 962 | 17 229 | 75 103 | 113 893 | 45,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 1 359 | 1 619 | 4 199 | 5 126 | 7 659 | 6 099 | 2,5 % |
| Grunnskule | 1 713 | 1 614 | 63 | 639 | 304 | 2 333 | 0,9 % |
| Helse og omsorg | 734 | 861 | 836 | 7 458 | 73 899 | 111 157 | 44,7 % |
| Samferdsel | 8 | 142 | 2 383 | 3 301 | 8 272 | 3 114 | 1,3 % |
| Barnehage | 66 | 925 | 575 | 359 | 393 | 245 | 0,1 % |
| Kultur | 83 | 13 | 929 | 186 | 2 753 | 1 621 | 0,7 % |
| Kommunale bustader | 707 | 665 | 323 | 1 379 | 28 173 | 7 126 | 2,9 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 292 | 1 005 | 4 240 | 628 | 88 | 0,0 % |
| Administrasjon | 1 525 | 1 781 | 5 040 | 12 186 | 971 | 1 231 | 0,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 0 | 5 | 608 | 1 977 | 1 009 | 1 926 | 0,8 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 0 | 285 | 1 700 | 0 | — |
| Kyrkje | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 7 790 | 9 464 | 18 923 | 54 368 | 200 864 | 248 833 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
145 mill. kr
144 565 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
39,8 %
36,4 % i 2020
Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,89
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,98 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+52 mill. kr
+56 %
Utan premieavvik 2025
138 mill. kr
38,1 % av driftsinntektene
Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
195 mill. kr
minus 50 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
6 mill. kr
av ein arbeidskapital på 145 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
4,2 %
2020: 3,9 %
Fylke og land 2025
42,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−56,8 pp
+0,3 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
22,6 %
2020: 15,3 %
Disposisjonsfond 2025
82 mill. kr
82 156 tusen kr
Fylke og land 2025
12,4 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+7,3 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
130 mill. kr
130 045 tusen kr
Andel av driftsinntektene
35,8 %
2020: 36,4 %
Fylke og land 2025
20,4 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
63 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 82 156 | 63,2 % |
| Bundne driftsfond | 41 555 | 32,0 % |
| Ubunde investeringsfond | 370 | 0,3 % |
| Bundne investeringsfond | 5 964 | 4,6 % |
| Sum fond | 130 045 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
16 mill. kr
7 445 kr per innbyggjar
4 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
3,94 %
av 419 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,39 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−1 mill. kr
etter 9 mill. kr i renteinntekter og 9 mill. kr i utbytte
−0,35 % av lånegjelda
Avdrag på lån
23 mill. kr
5,46 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 18,3 år
Renter og avdrag i alt
39 mill. kr
17 757 kr per innbyggjar
11,11 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (419 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
4 mill. kr
1 890 kr per innbyggjar · 1,18 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
8 mill. kr
3 780 kr per innbyggjar · 2,36 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
13 mill. kr
5 670 kr per innbyggjar · 3,55 % av driftsinntektene
Gjeldsvarsel
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 109 917 kr i 2020 til 189 006 kr i 2025 – ein vekst på 72,0 % (79 089 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
189 006 kr
419 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
189 006 kr
419 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,94 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 419 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
16 mill. kr
Med 5,3 %
22 mill. kr
Endring per innbyggjar
+2 573 kr
Del av driftsinntektene
+1,61 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 6 mill. kr meir i året enn i dag – 2 573 kr per innbyggjar, eller om lag 7 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 40 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 6,60 % · lågast: Stor-Elvdal 3,24 % · median 4,53 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 5 av 46 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 134 944 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 5 av 45 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 136 133 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 2 av 46 i fylket (høgast: Skjåk 17 999 kr · lågast: Grue 5 787 kr · median 11 249 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,68 % til 3,94 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 4 mill. kr til 16 mill. kr i året – ein endring på 12 mill. kr, eller 5 596 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
15 462 m²
+ 1 307 m² leigd = 16 769 m² i alt
Areal per innbyggjar
7,57 m²
2 215 innbyggjarar
Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
240 kr
4 mill. kr i alt
Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 0–55 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
15–33 mill. kr
6 592–15 091 kr per innbyggjar
871–1 993 kr per m²
Driftsutgifter per m²
1 152 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
368 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
216 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
8,6 %
netto til eigedomsforvaltning
883 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 18 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 1 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 38 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 15 mill. kr og 33 mill. kr – det vil seie 871–1 993 kr per kvadratmeter eller 6 592–15 091 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lom, 2020–2025.
2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 16,9 % frå 2024 til 2025
Frå 174 mill. kr til 145 mill. kr – ein nedgang på 11,4 prosentpoeng av driftsinntektene (51,2 % → 39,8 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2025 · Kraftig fallFonda fall 14,7 % frå 2024 til 2025
Frå 152 mill. kr til 130 mill. kr – ein nedgang på 9,0 prosentpoeng av driftsinntektene (44,8 % → 35,8 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2024 · Kraftig fallFonda fall 11,6 % frå 2023 til 2024
Frå 173 mill. kr til 152 mill. kr – ein nedgang på 5,0 prosentpoeng av driftsinntektene (49,8 % → 44,8 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Lom rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
10. av 46
i fylket i 2025 · 3,89
Fylkessnitt: 2,98
Landssnitt: 2,82
Nr. 54 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
6. av 46
i fylket i 2025 · 39,8 %
Fylkessnitt: 25,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 56 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
40. av 46
i fylket i 2025 · 262,2 %
Fylkessnitt: 232,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 287 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
3. av 44
i fylket i 2025 · 4,2 %
Fylkessnitt: 42,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 14 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 253 789 | 256 769 | 6 195 | 603 823 | 39 038 | 3 564 |
| 2021 | 299 857 | 290 854 | 7 917 | 585 321 | 50 268 | 8 724 |
| 2022 | 337 939 | 308 337 | 15 961 | 618 529 | 45 567 | 11 051 |
| 2023 | 346 743 | 319 564 | 37 143 | 630 596 | 52 354 | 15 193 |
| 2024 | 340 010 | 371 917 | 125 761 | 765 705 | 58 416 | 12 848 |
| 2025 | 363 652 | 379 745 | 134 940 | 903 397 | 50 015 | 6 107 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
28,2 %
594 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
505
Landet 946 · Innlandet 840
Fastlegeavtalar
4
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
0 opne lister · 2,76 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Innlandet
- Landet
- Lom
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Lom
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 19 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 295 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 116 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
4,9 barn
2025
Innlandet: 5,6
Landet: 5,7
Nr. 37 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
95
Årsverk til grunnbemanning
25,5
Årsverk i alt
27,5
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
42,1 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
7,7 elevar
2025
Innlandet: 8,2
Landet: 8,8
Nr. 21 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
219
Lærarårsverk
28,6
Lærarårsverk utan lange fråvær
25,8
Årsverk i sektoren
39,6
Av dei assistentårsverk
7,4
Elevar per årsverk i sektoren
5,5
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,59 brukarar
2025
Innlandet: 2,10
Landet: 1,72
Nr. 38 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,63
Brukarar av heimetenester
111
Brukarar av institusjonstenester
30
Årsverk i helse og omsorg
113,6
Med helsefagleg utdanning
78,1 %
Innbyggjarar 80+
154
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 4,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2025 (42,1 %)
Siste år: 42,1 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Innlandet | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 25,5 | +7,1+38,6 % | +8+9,2 % | +2,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 28,6 | −4,8−14,4 % | +5+2,3 % | −1,4 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 113,6 | +9,7+9,3 % | −42−23,0 % | +7,6 % | +11,8 % |
Barnehage: 7,1 fleire årsverk til grunnbemanning (+38,6 %) med fleire barn med plass (+9,2 %). Grunnskule: 4,8 færre lærarårsverk (−14,4 %) med fleire elevar (+2,3 %). Helse og omsorg: 9,7 fleire årsverk (+9,3 %) med færre tenestemottakarar (−23,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 26 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,9
Etter kutt
4,9
Innlandet
5,6
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 29 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
7,7
Etter kutt
7,7
Innlandet
8,2
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 114 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,59
Etter kutt
1,59
Innlandet
2,10
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
88,8 %
2025
Innlandet: 94,2
Landet: 94,5
Nr. 36 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)
Barn med plass
95
1–2 år
75,6 %
3–5 år
98,4 %
Barn 1–5 år
87
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
109,5 elevar
2025
Innlandet: 204,2
Landet: 247,9
Nr. 40 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)
Elevar
219
Skular
2
Barn 6–15 år
226
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
35,7 plassar
2025
Innlandet: 32,8
Landet: 29,7
Nr. 20 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)
Sjukeheimsplassar
41
Omsorgsbustader
14
Innbyggjarar 80+
154
Berre sjukeheim per 100
26,6
Berre omsorgsbustad per 100
9,1
Av dei i bustad er 80+
—
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
0,0 plassar
2025
Innlandet: 16,4
Landet: 14,7
Nr. 45 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)
Elevplassar
0
Elevar
0
Barn 6–18 år
290
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Lom fell frå 87 i 2025 til 85 i 2050 – ei endring på −2,3 %. Held kommunen dei 95 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 109,2 til 111,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 93 plassar – 2 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Lom fell frå 226 i 2025 til 187 i 2050 – ei endring på −17,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,9 %) blir det 181 elevar, ned 38 frå 219 i dag. Held kommunen dei 2 skulane ho har, fell snittet frå 109,5 til 90,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,7 skular – 0,3 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 109,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Lom veks frå 154 i 2025 til 281 i 2050 – ei endring på 82,5 %. Held kommunen dei 55 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 35,7 til 19,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 100 plassar – 45 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
3 613
i Innlandet, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,3 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Sverige
1 123 personar (31 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
952 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Innlandet
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
76,3
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 33,9 · Eldre 42,4
Innlandet
71,6
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 12,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 4,7 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
46,9 år
+1,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 89,1
2040
48,5 år
+2,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 98,1
2050
48,9 år
+3,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 98,5
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lom, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,194
2013: 0,192
Fylke og land
0,223
Landet: 0,248
P90/P10
2,300
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
6,7 %
21 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
30,8 %
i dei tre lågaste gruppene · 25,6 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 11,5 % | +1,5 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 6,7 % | −3,3 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landet
Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024
Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Lom er nr. 46 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).
Lom brukar
27 589 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 118 kr
barnefattigdom 12,6 %
Brukar mest
Vang
52 854 kr · 13,2 % fattigdom
Brukar minst
Grue
24 800 kr · 19,8 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Våler (Innlandet) | 28,7 % | 6 853 kr | 16 985 kr | 6 264 kr | 30 102 kr |
| Rendalen | 23,1 % | 8 158 kr | 19 786 kr | 3 871 kr | 31 815 kr |
| Grue | 19,8 % | 8 478 kr | 12 848 kr | 3 474 kr | 24 800 kr |
| Åsnes | 18,7 % | 8 644 kr | 15 123 kr | 5 590 kr | 29 357 kr |
| Tolga | 17,1 % | 14 211 kr | 22 427 kr | 4 369 kr | 41 007 kr |
| Søndre Land | 16,2 % | 11 193 kr | 17 335 kr | 6 189 kr | 34 717 kr |
| Kongsvinger | 15,1 % | 9 335 kr | 15 871 kr | 4 092 kr | 29 298 kr |
| Øyer | 14,4 % | 12 794 kr | 23 731 kr | 2 788 kr | 39 313 kr |
| Stor-Elvdal | 14,3 % | 8 299 kr | 17 197 kr | 4 404 kr | 29 900 kr |
| Løten | 14,2 % | 12 578 kr | 20 385 kr | 3 945 kr | 36 908 kr |
| Elverum | 13,6 % | 10 154 kr | 19 724 kr | 5 206 kr | 35 084 kr |
| Folldal | 13,6 % | 7 670 kr | 21 040 kr | 1 616 kr | 30 326 kr |
| Stange | 13,3 % | 11 885 kr | 18 656 kr | 3 983 kr | 34 524 kr |
| Øystre Slidre | 13,2 % | 11 131 kr | 23 976 kr | 4 275 kr | 39 382 kr |
| Vang | 13,2 % | 12 652 kr | 34 592 kr | 5 610 kr | 52 854 kr |
| Nordre Land | 13,1 % | 9 175 kr | 19 367 kr | 4 065 kr | 32 607 kr |
| Eidskog | 13,0 % | 9 607 kr | 16 369 kr | 4 341 kr | 30 317 kr |
| Åmot | 13,0 % | 11 227 kr | 18 175 kr | 4 097 kr | 33 499 kr |
| Engerdal | 12,8 % | 8 621 kr | 21 483 kr | 3 134 kr | 33 238 kr |
| Nord-Fron | 12,7 % | 11 106 kr | 20 654 kr | 2 048 kr | 33 808 kr |
| Gjøvik | 12,6 % | 9 898 kr | 16 820 kr | 3 370 kr | 30 088 kr |
| Trysil | 12,5 % | 10 756 kr | 17 573 kr | 3 046 kr | 31 375 kr |
| Ringebu | 12,1 % | 11 523 kr | 17 580 kr | 2 487 kr | 31 590 kr |
| Hamar | 11,6 % | 11 112 kr | 16 398 kr | 2 288 kr | 29 798 kr |
| Sør-Fron | 11,5 % | 10 626 kr | 21 692 kr | 2 210 kr | 34 528 kr |
| Lesja | 11,4 % | 12 003 kr | 24 594 kr | 4 141 kr | 40 738 kr |
| Skjåk | 11,4 % | 11 251 kr | 19 602 kr | 3 811 kr | 34 664 kr |
| Tynset | 11,2 % | 13 513 kr | 21 372 kr | 3 743 kr | 38 628 kr |
| Vestre Slidre | 11,2 % | 12 052 kr | 19 681 kr | 3 074 kr | 34 807 kr |
| Alvdal | 10,9 % | 11 043 kr | 21 708 kr | 2 315 kr | 35 066 kr |
| Nord-Aurdal | 10,9 % | 10 912 kr | 18 072 kr | 3 917 kr | 32 901 kr |
| Gausdal | 10,7 % | 10 907 kr | 19 303 kr | 4 276 kr | 34 486 kr |
| Gran | 10,7 % | 8 855 kr | 18 303 kr | 2 176 kr | 29 334 kr |
| Vestre Toten | 10,3 % | 10 279 kr | 18 583 kr | 4 139 kr | 33 001 kr |
| Sør-Odal | 10,1 % | 9 700 kr | 17 541 kr | 2 710 kr | 29 951 kr |
| Os | 10,1 % | 11 506 kr | 16 524 kr | 2 778 kr | 30 808 kr |
| Østre Toten | 10,1 % | 10 601 kr | 18 467 kr | 3 363 kr | 32 431 kr |
| Ringsaker | 9,9 % | 11 609 kr | 19 357 kr | 3 029 kr | 33 995 kr |
| Sel | 9,9 % | 10 780 kr | 22 389 kr | 2 827 kr | 35 996 kr |
| Etnedal | 9,8 % | 8 378 kr | 15 852 kr | 3 944 kr | 28 174 kr |
| Lillehammer | 9,5 % | 10 821 kr | 16 454 kr | 3 063 kr | 30 338 kr |
| Dovre | 9,3 % | 11 206 kr | 13 806 kr | 3 721 kr | 28 733 kr |
| Nord-Odal | 8,0 % | 7 407 kr | 17 289 kr | 2 387 kr | 27 083 kr |
| Sør-Aurdal | 7,9 % | 9 049 kr | 19 813 kr | 3 433 kr | 32 295 kr |
| Vågå | 7,3 % | 9 876 kr | 20 413 kr | 1 887 kr | 32 176 kr |
| Lom | 6,7 % | 9 863 kr | 15 199 kr | 2 527 kr | 27 589 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Innlandet 2024
Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Lom er nr. 1 av 46 (fylkessnitt 0,219)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 1,1 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Lom i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lom blant dei 90 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
309. av 344
6,7 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
325. av 344
159 206 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
341. av 344
27 589 kr · på barn og unge
Gini 2024
348. av 358
0,194 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Lom: nr. 309 av 344 med 6,7 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 2 212 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
45,6 år
median 48 år
Innlandet
44,3 år
median 45 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,3 år eldre enn fylket og 4,3 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
80,8 % i arbeid
0,6 % registrerte arbeidslause · 9,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 80,8 % | 74,9 % | 76,7 % | +5,9 |
| Registrerte arbeidslause | 0,6 % | 1,1 % | 1,4 % | −0,5 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,0 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,6 |
| Under utdanning | 2,9 % | 2,6 % | 3,1 % | +0,3 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 9,3 % | 13,2 % | 10,3 % | −3,9 |
| AFP / alderspensjon | 2,4 % | 1,6 % | 1,3 % | +0,8 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 3,0 % | 5,0 % | 5,8 % | −2,0 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Innlandet
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
62,4 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 62,4 % | 67,1 % | 72,1 % | −4,7 |
| 80–99 % | 9,7 % | 7,1 % | 5,4 % | +2,6 |
| 60–79 % | 7,4 % | 5,6 % | 4,2 % | +1,8 |
| 40–59 % | 8,4 % | 6,9 % | 6,0 % | +1,5 |
| 20–39 % | 5,7 % | 6,0 % | 5,7 % | −0,3 |
| 0–19 % | 6,3 % | 7,3 % | 6,6 % | −1,0 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
1 018
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
1 154
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
88,2 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
734
63,6 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
420
personar · 36,4 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
284
personar · 27,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−136
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Innlandet)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 387 til 420 personar (33,7 % → 36,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 5 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (420 utpendlarar)
- Skjåk113 (26,9 %)
- Vågå108 (25,7 %)
- Oslo - Oslove47 (11,2 %)
- Sel35 (8,3 %)
- Lillehammer16 (3,8 %)
- Dovre13 (3,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (284 innpendlarar)
- Skjåk110 (38,7 %)
- Vågå76 (26,8 %)
- Sel22 (7,7 %)
- Lesja7 (2,5 %)
- Lillehammer6 (2,1 %)
- Nord-Fron6 (2,1 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (226 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Finans og forsikring, Forretningsmessig tenesteyting, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −71 arbeidsplassar (−6,6 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Offentleg administrasjon og forsvar | 32 | 54 | +22 | +68,8 % |
| Industri | 62 | 82 | +20 | +32,3 % |
| Undervisning | 70 | 86 | +16 | +22,9 % |
| Personleg tenesteyting | 38 | 53 | +15 | +39,5 % |
| Helse- og sosialtenester | 215 | 226 | +11 | +5,1 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 9 | 18 | +9 | +100,0 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 17 | 21 | +4 | +23,5 % |
| Finans og forsikring | 13 | 17 | +4 | +30,8 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 27 | 29 | +2 | +7,4 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 7 | 3 | −4 | −57,1 % |
| Transport og lagring | 55 | 41 | −14 | −25,5 % |
| Bygg og anlegg | 113 | 93 | −20 | −17,7 % |
| Varehandel | 113 | 92 | −21 | −18,6 % |
| Overnatting og servering | 107 | 84 | −23 | −21,5 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 192 | 100 | −92 | −47,9 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Undervisning
- Overnatting og servering
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Innlandet | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 058 | 807 000 kr | 642 600 kr | 629 500 kr | 676 100 kr | −5,0 % |
| Einebuande | 441 | 464 100 kr | 375 100 kr | 373 100 kr | 397 500 kr | −5,6 % |
| Par utan barn | 281 | 933 200 kr | 761 700 kr | 798 800 kr | 860 000 kr | −11,4 % |
| Par med barn 0-17 år | 155 | 1 438 400 kr | 1 085 400 kr | 1 062 200 kr | 1 141 700 kr | −4,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 38 | 718 300 kr | 586 100 kr | 544 000 kr | 568 200 kr | +3,2 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
499 800 kr
Landet: 1 000 800 kr (−50,1 %)
Gjeld, median
70 700 kr
Landet: 415 800 kr (−83,0 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 412 200 kr
Landet: 1 792 100 kr (−21,2 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
548 300 kr
Landet: 378 800 kr (+44,7 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,91 – landet 1,61
Gjeld per hushald
874 650 kr
Bruttoformue per hushald
2 471 350 kr
Bankinnskot per hushald
959 525 kr
Bruttoinntekt per hushald
962 850 kr
1,75 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,75 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 491 kr
Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr
222 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−418 kr
Utbetalinga er 96,8 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 191 kr
150,5 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Innlandet
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
42
Del av befolkninga
1,9 %
Barn i familiar med sosialhjelp
22
Gjennomsnittleg stønadstid
2,9 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
5
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
3,4 md
Samla stønadssum
1 511 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
85,3
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 147 090 kr/år | 174 537 kr/år | −15,7 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 20 074 kr/år | 18 029 kr/år | +11,3 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 029 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −27,8 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 22,9 % · leige 2-roms 16,2 %
147 090 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
20 074 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 642 600 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
147 090 kr
+1,9 % frå 2024 (144 310 kr)
Snitt Innlandet
170 179 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader53 641 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi17 192 kr
- Kommunale avgifter22 095 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt1 127 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Innlandet
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
22,9 %
147 090 kr av 642 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,2 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 642 600 kr | 22,9 % | 16,2 % |
| Einebuande | 375 100 kr | 39,2 % | 27,7 % |
| Par utan barn | 761 700 kr | 19,3 % | 13,6 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 085 400 kr | 13,6 % | 9,6 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 586 100 kr | 25,1 % | 17,7 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 2 191.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
20 074 kr
+9,2 % frå 2025
Snitt Innlandet 2026
20 411 kr
Kommunen ligger 1,7 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 11,3 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Innlandet
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 579 | 4 353 | 4 954 | 5 323 | 5 728 | 6 630 |
| Avløp | 5 150 | 5 550 | 7 396 | 7 955 | 8 535 | 8 481 |
| Avfall | 1 800 | 2 793 | 2 993 | 3 248 | 3 443 | 4 115 |
| Feiing og tilsyn | 343 | 424 | 549 | 576 | 676 | 848 |
| Sum årsgebyr | 10 872 | 13 120 | 15 892 | 17 102 | 18 382 | 20 074 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 436 | 1 956 | 1 956 | 1 860 | 1 928 | 2 796 |
| Målarleige | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Vatn per m³ | 16,4 | 19,9 | 22 | 24 | 26 | 30 |
| Avløp per m³ | 24,2 | 26,1 | 34 | 37 | 40 | 39 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 10 000 | 10 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 2 000 | 10 000 | 10 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno