Trysil kommunevåpen

Trysil

Innlandet

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Trysil gjekk frå kode 0428 til 3421. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hedmark til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Høyre
FremskrittspartietFremskrittspartiet

Ordførar

Turid Backe-Viken (Ap)

Kommunenummer

3421

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

978 788

tusen kr

Utgifter

970 195

tusen kr

Driftsmargin

0,88%

Investeringar

113 192

tusen kr

Eigedelar

3 072 047

tusen kr

Total gjeld

2 461 609

tusen kr

(Lån: 2 334 549 + Gjeld: 127 060)

Gjeldsandel

80,13%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

2,3 ‰

Bunnfradrag

250 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

1 850 kr

Totale inntekter

48 863

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,8M1,6M2,4M3,2M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 978 523 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot31,6 %34,7 %29,9 %−3,2
Inntekts- og formuesskatt24,1 %24,0 %36,0 %+0,1
Overføringar og tilskot frå andre18,2 %16,1 %12,3 %+2,2
Sals- og leigeinntekter15,3 %13,3 %12,0 %+2,0
Eigedomsskatt5,0 %3,7 %2,7 %+1,3
Andre overføringar frå staten2,7 %5,0 %4,3 %−2,3
Brukarbetalingar2,4 %2,4 %2,5 %+0,0
Andre skatteinntekter0,7 %0,9 %0,4 %−0,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Eigedomsskatt
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250250k500k750k1MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %9 %18 %27 %36 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterEigedomsskattAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 658 379 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg42,9 %39,2 %34,9 %+3,7
Grunnskule15,8 %17,3 %19,9 %−1,5
Barnehage9,6 %9,5 %12,9 %+0,1
Administrasjon7,6 %7,7 %5,7 %−0,1
Eigedomsforvaltning6,0 %7,8 %8,0 %−1,7
Sosialsektoren5,2 %4,7 %6,0 %+0,5
Samferdsel2,9 %1,7 %1,4 %+1,2
Barnevern2,7 %3,3 %3,4 %−0,5
Kultur2,3 %3,1 %3,6 %−0,9
Brann- og ulykkesvern1,6 %1,5 %1,2 %+0,1
Plan, byggesak og miljø1,4 %1,3 %1,3 %+0,1
Kyrkje1,1 %1,0 %0,8 %+0,1
Politisk styring0,9 %1,1 %0,6 %−0,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Samferdsel
  • Barnevern
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %15 %30 %45 %60 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning30 84838 44941 38046 30839 96843 5266,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−7 464−10 733−4 693−10 886−18 253−16 425—
Grunnskule93 13497 285108 747115 013113 006113 76915,8 %
Helse og omsorg240 437271 847282 278314 350307 335309 50242,9 %
Samferdsel15 52016 20515 54720 90322 08921 0222,9 %
Barnehage51 35054 19953 09460 20963 30169 6349,6 %
Kultur13 71913 62315 35416 29017 56216 3122,3 %
Kommunale bustader−2 526−170740−18412−3 461—
Næringsforvaltning12 3774 1758 887−11 648−5 911−12 218—
Administrasjon39 71446 20345 69251 26052 82255 1617,6 %
Plan, byggesak og miljø683−1 4535 9315 1474 47110 1871,4 %
Sosialsektoren19 51920 27122 02031 39837 44137 4135,2 %
Brann- og ulykkesvern7 6797 7398 1099 1469 88411 2461,6 %
Kyrkje6 5546 6577 5717 1357 9888 1841,1 %
Barnevern7 3339 23512 35915 27215 55119 7182,7 %
Fellesutgifter−10 080−39 801−24 893−56 092−21 635−31 520—
Politisk styring3 7565 2284 6567 1386 4436 3290,9 %
Sum netto driftsutgifter522 553538 959602 779620 759652 074658 379100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 143 101 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning24,5 %23,8 %25,4 %+0,7
Barnehage21,7 %3,6 %2,7 %+18,1
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)17,7 %21,3 %23,2 %−3,6
Samferdsel14,8 %8,2 %8,1 %+6,6
Kommunale bustader11,3 %7,2 %7,5 %+4,1
Helse og omsorg2,7 %11,8 %6,7 %−9,1
Administrasjon2,5 %4,5 %2,3 %−2,0
Kyrkje1,5 %0,7 %0,9 %+0,8
Grunnskule1,3 %6,2 %11,9 %−4,9
Brann- og ulykkesvern0,9 %3,8 %1,6 %−2,9
Plan, byggesak og miljø0,4 %1,1 %1,9 %−0,7
Kultur0,4 %4,5 %6,1 %−4,1
Barnevern0,2 %0,0 %0,1 %+0,2
Næringsforvaltning0,1 %2,5 %1,5 %−2,4

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Kommunale bustader
  • Helse og omsorg
  • Administrasjon
  • Kyrkje
  • Grunnskule
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kultur
  • Barnevern
  • Næringsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025055k110k165k220kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %7 %14 %21 %28 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)BarnehageSamferdselKommunale bustaderHelse og omsorgGrunnskuleAdministrasjonKulturBrann- og ulykkesvernNæringsforvaltningKyrkjePlan, byggesak og miljøFellesutgifterBarnevernSosialsektorenPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning11 3357 2793 61312 35869 98035 06524,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)12 73335 88423 67815 4789 18125 32017,7 %
Grunnskule1 1591 5141 0262 8761 4141 8821,3 %
Helse og omsorg1 0186 3373 6178 8708 5853 9242,7 %
Samferdsel8 7798 85912 1919 30715 95421 14514,8 %
Barnehage8 7711 8001 6234 32660 79830 99321,7 %
Kultur450317076 4026 7195040,4 %
Kommunale bustader20 7753 5062 27114 08813 83716 15411,3 %
Næringsforvaltning6 803855 1895 5817 8951430,1 %
Administrasjon4 3091 0301 3734 7177 1453 5812,5 %
Plan, byggesak og miljø4951 3442 1304 7477 4425960,4 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern555111 7453142 2121 3450,9 %
Kyrkje193 95007502 5002 1801,5 %
Barnevern0044903852690,2 %
Fellesutgifter0190000—
Politisk styring00002490—
Sum investeringsutgifter76 70172 14959 61289 814214 296143 101100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

223 mill. kr

222 644 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

22,7 %

13,7 % i 2020

Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,75

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,98 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+117 mill. kr

+111 %

Utan premieavvik 2025

107 mill. kr

10,9 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

350 mill. kr

minus 127 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.90 mill.180 mill.270 mill.360 mill.Ny kommunekode · Nytt fylke 2020Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

116 mill. kr

av ein arbeidskapital på 223 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

52,1 %

2020: 57,3 %

Fylke og land 2025

42,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−8,9 pp

−5,2 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %25 %50 %75 %100 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,0 %

2020: 2,0 %

Disposisjonsfond 2025

0 mill. kr

0 tusen kr

Fylke og land 2025

12,4 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−2,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

81 mill. kr

80 731 tusen kr

Andel av driftsinntektene

8,2 %

2020: 13,0 %

Fylke og land 2025

20,4 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

0 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.35 mill.70 mill.105 mill.140 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond00,0 %
Bundne driftsfond62 05176,9 %
Ubunde investeringsfond4 7065,8 %
Bundne investeringsfond13 97417,3 %
Sum fond80 731100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

50 mill. kr

7 704 kr per innbyggjar

13 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,64 %

av 1 086 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,39 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

21 mill. kr

etter 20 mill. kr i renteinntekter og 9 mill. kr i utbytte

1,98 % av lånegjelda

Avdrag på lån

40 mill. kr

3,65 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 27,4 år

Renter og avdrag i alt

90 mill. kr

13 765 kr per innbyggjar

9,49 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 086 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

11 mill. kr

1 659 kr per innbyggjar · 1,14 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

22 mill. kr

3 319 kr per innbyggjar · 2,29 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

33 mill. kr

4 978 kr per innbyggjar · 3,43 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 109 262 kr i 2020 til 165 930 kr i 2025 – ein vekst på 51,9 % (56 668 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

165 930 kr

1 086 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

165 930 kr

1 086 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250k45k90k135k180k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,64 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 086 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

50 mill. kr

Med 5,3 %

58 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 090 kr

Del av driftsinntektene

+0,75 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 7 mill. kr meir i året enn i dag – 1 090 kr per innbyggjar, eller om lag 8 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 17 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 6,60 % · lågast: Stor-Elvdal 3,24 % · median 4,53 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 11 av 46 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 134 944 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 11 av 45 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 136 133 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 12 av 46 i fylket (høgast: Skjåk 17 999 kr · lågast: Grue 5 787 kr · median 11 249 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,76 % til 4,64 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 13 mill. kr til 50 mill. kr i året – ein endring på 38 mill. kr, eller 5 784 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

32 298 m²

+ 0 m² leigd = 32 298 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,94 m²

6 542 innbyggjarar

Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

41 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 132–254 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

30–64 mill. kr

4 657–9 793 kr per innbyggjar

943–1 983 kr per m²

Driftsutgifter per m²

877 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

278 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

200 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

7,1 %

netto til eigedomsforvaltning

407 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 39 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 38 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 33 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k4k7k11k14kSkulelokaleInstitusjonslokaleBarnehagelokaleAdministrasjonslokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250k9k17k26k34k02467

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 30 mill. kr og 64 mill. kr – det vil seie 943–1 983 kr per kvadratmeter eller 4 657–9 793 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Trysil, 2020–2025.

2024 · Markert fallFonda fall 30,8 % frå 2023 til 2024

Frå 103 mill. kr til 71 mill. kr – ein nedgang på 4,0 prosentpoeng av driftsinntektene (11,9 % → 7,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 27,1 % frå 2021 til 2022

Frå 202 mill. kr til 147 mill. kr – ein nedgang på 7,8 prosentpoeng av driftsinntektene (24,8 % → 17,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 10,0 % frå 2021 til 2022

Frå 122 mill. kr til 110 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (15,0 % → 12,7 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Innlandet

Kor Trysil rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

25. av 46

i fylket i 2025 · 2,75

Fylkessnitt: 2,98

Landssnitt: 2,82

Nr. 152 av 357 i landet

1.Rendalen8,2
2.Skjåk4,73
3.Nord-Fron4,35
24.Etnedal2,85
25.Trysil2,75
26.Gausdal2,74
46.Åsnes0,55

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

28. av 46

i fylket i 2025 · 22,7 %

Fylkessnitt: 25,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 174 av 357 i landet

1.Rendalen74,3 %
2.Gjøvik47,4 %
3.Ringebu46,2 %
27.Østre Toten23,6 %
28.Trysil22,7 %
29.Etnedal22,1 %
46.Åsnes−5,7 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

33. av 46

i fylket i 2025 · 251,5 %

Fylkessnitt: 232,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 241 av 357 i landet

1.Nord-Fron192,1 %
2.Nord-Aurdal192,7 %
3.Løten193,9 %
32.Ringebu249,1 %
33.Trysil251,5 %
34.Våler (Innlandet)251,6 %
46.Vestre Toten303,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

33. av 44

i fylket i 2025 · 52,1 %

Fylkessnitt: 42,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 246 av 346 i landet

1.Skjåk1,4 %
2.Rendalen1,8 %
3.Lom4,2 %
32.Vågå44,3 %
33.Trysil52,1 %
34.Nord-Odal53,7 %
44.Grue260 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020767 664776 06369 3601 653 070116 57760 515
2021812 658784 69364 8701 708 832123 92576 896
2022867 806875 97156 8681 753 021136 90078 196
2023862 319871 79080 6281 843 366133 265125 013
2024896 577922 067153 9602 060 532123 676113 364
2025978 788970 195113 1922 334 549127 060115 921

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

899

Landet 946 · Innlandet 840

Fastlegeavtalar

7

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

2 opne lister · 2,34 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Innlandet
  • Landet
  • Trysil
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Trysil
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 152 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 106 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 113 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,3 barn

2025

Innlandet: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 25 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

231

Årsverk til grunnbemanning

57,4

Årsverk i alt

67,5

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

46,5 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

7,7 elevar

2025

Innlandet: 8,2

Landet: 8,8

Nr. 20 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

582

Lærarårsverk

75,2

Lærarårsverk utan lange fråvær

67,2

Årsverk i sektoren

115,4

Av dei assistentårsverk

32,1

Elevar per årsverk i sektoren

5,0

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202546810

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,33 brukarar

2025

Innlandet: 2,10

Landet: 1,72

Nr. 42 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,75

Brukarar av heimetenester

319

Brukarar av institusjonstenester

61

Årsverk i helse og omsorg

343,1

Med helsefagleg utdanning

73,8 %

Innbyggjarar 80+

467

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420251,01,41,72,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,3 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 46,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk InnlandetÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning57,4−10,9−16,0 %−44−16,0 %+2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk75,2−14,6−16,3 %−30−4,9 %−1,4 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk343,1−27,2−7,3 %+8+2,2 %+7,6 %+11,8 %

Barnehage: 10,9 færre årsverk til grunnbemanning (−16,0 %) med færre barn med plass (−16,0 %). Grunnskule: 14,6 færre lærarårsverk (−16,3 %) med færre elevar (−4,9 %). Helse og omsorg: 27,2 færre årsverk (−7,3 %) med fleire tenestemottakarar (+2,2 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 57 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,3

Etter kutt

5,3

Innlandet

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 75 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

7,7

Etter kutt

7,7

Innlandet

8,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 343 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,33

Etter kutt

1,33

Innlandet

2,10

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250200400600800

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

96,7 %

2025

Innlandet: 94,2

Landet: 94,5

Nr. 8 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)

Barn med plass

231

1–2 år

92,6 %

3–5 år

98,7 %

Barn 1–5 år

255

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202591939598

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

194,0 elevar

2025

Innlandet: 204,2

Landet: 247,9

Nr. 18 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)

Elevar

582

Skular

3

Barn 6–15 år

615

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025144174204251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

22,5 plassar

2025

Innlandet: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 43 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)

Sjukeheimsplassar

65

Omsorgsbustader

40

Innbyggjarar 80+

467

Berre sjukeheim per 100

13,9

Berre omsorgsbustad per 100

8,6

Av dei i bustad er 80+

—

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202522273239

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

35,1 plassar

2025

Innlandet: 16,4

Landet: 14,7

Nr. 11 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)

Elevplassar

295

Elevar

241

Barn 6–18 år

841

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202513192536

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Trysil fell frå 255 i 2025 til 225 i 2050 – ei endring på −11,8 %. Held kommunen dei 231 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 90,6 til 102,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 204 plassar – 27 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050065130195260075150225289

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Trysil fell frå 615 i 2025 til 507 i 2050 – ei endring på −17,6 %. Med same del av barna i kommunal skule (94,6 %) blir det 480 elevar, ned 102 frå 582 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 194,0 til 160,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 2,5 skular – 0,5 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
2025203020352040204520500200400600800065130195252

Den raude stipla linja er dagens snitt på 194,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Trysil veks frå 467 i 2025 til 816 i 2050 – ei endring på 74,7 %. Held kommunen dei 105 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 22,5 til 12,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 184 plassar – 79 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002505007501 000060120180230

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Innlandet
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 613

i Innlandet, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,3 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Sverige

1 123 personar (31 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

952 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

03006009001 200SverigePolenLitauenAndre nye EU-land (etter 2004)NoregAsiaAndre EU/EFTA-land (før 2004)Europa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmarkTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft og renovasjonHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiskeIndustriTransport og lagringOvernatting og serveringUtleige av arbeidskraftVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Innlandet
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−4,46%

Frå 6 566 til 6 273

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2k4k6k8k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

73,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 31,4 · Eldre 41,6

Innlandet

71,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 9,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 1,5 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenInnlandetLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

47,6 år

+1,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 76,0

2040

49,2 år

+2,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 86,0

2050

50,3 år

+3,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,6

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020262030203520402045205038424651i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Trysil, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,220

2013: 0,201

Fylke og land

0,223

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

12,5 %

118 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

38,0 %

i dei tre lågaste gruppene · 20,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr11,8 %+1,8 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr14,3 %+4,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,9 %+1,9 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr8,4 %−1,6 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr6,4 %−3,6 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr5,7 %−4,3 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024

Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Trysil er nr. 22 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Rendalen23,1 %
3.Grue19,8 %
4.Åsnes18,7 %
5.Tolga17,1 %
6.Søndre Land16,2 %
7.Kongsvinger15,1 %
8.Øyer14,4 %
9.Stor-Elvdal14,3 %
10.Løten14,2 %
11.Elverum13,6 %
12.Folldal13,6 %
13.Stange13,3 %
14.Øystre Slidre13,2 %
15.Vang13,2 %
16.Nordre Land13,1 %
17.Eidskog13,0 %
18.Åmot13,0 %
19.Engerdal12,8 %
20.Nord-Fron12,7 %
21.Gjøvik12,6 %
22.Trysil12,5 %
23.Ringebu12,1 %
24.Hamar11,6 %
25.Sør-Fron11,5 %
26.Lesja11,4 %
27.Skjåk11,4 %
28.Tynset11,2 %
29.Vestre Slidre11,2 %
30.Alvdal10,9 %
31.Nord-Aurdal10,9 %
32.Gausdal10,7 %
33.Gran10,7 %
34.Vestre Toten10,3 %
35.Sør-Odal10,1 %
36.Os10,1 %
37.Østre Toten10,1 %
38.Ringsaker9,9 %
39.Sel9,9 %
40.Etnedal9,8 %
41.Lillehammer9,5 %
42.Dovre9,3 %
43.Nord-Odal8,0 %
44.Sør-Aurdal7,9 %
45.Vågå7,3 %
46.Lom6,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).

Trysil brukar

31 375 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

33 118 kr

barnefattigdom 12,6 %

Brukar mest

Vang

52 854 kr · 13,2 % fattigdom

Brukar minst

Grue

24 800 kr · 19,8 % fattigdom

5,7 %11,7 %17,7 %23,7 %29,7 %Barn i vedvarande låginntekt22 80031 30039 80048 30054 854
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Våler (Innlandet)28,7 %6 853 kr16 985 kr6 264 kr30 102 kr
Rendalen23,1 %8 158 kr19 786 kr3 871 kr31 815 kr
Grue19,8 %8 478 kr12 848 kr3 474 kr24 800 kr
Åsnes18,7 %8 644 kr15 123 kr5 590 kr29 357 kr
Tolga17,1 %14 211 kr22 427 kr4 369 kr41 007 kr
Søndre Land16,2 %11 193 kr17 335 kr6 189 kr34 717 kr
Kongsvinger15,1 %9 335 kr15 871 kr4 092 kr29 298 kr
Øyer14,4 %12 794 kr23 731 kr2 788 kr39 313 kr
Stor-Elvdal14,3 %8 299 kr17 197 kr4 404 kr29 900 kr
Løten14,2 %12 578 kr20 385 kr3 945 kr36 908 kr
Elverum13,6 %10 154 kr19 724 kr5 206 kr35 084 kr
Folldal13,6 %7 670 kr21 040 kr1 616 kr30 326 kr
Stange13,3 %11 885 kr18 656 kr3 983 kr34 524 kr
Øystre Slidre13,2 %11 131 kr23 976 kr4 275 kr39 382 kr
Vang13,2 %12 652 kr34 592 kr5 610 kr52 854 kr
Nordre Land13,1 %9 175 kr19 367 kr4 065 kr32 607 kr
Eidskog13,0 %9 607 kr16 369 kr4 341 kr30 317 kr
Åmot13,0 %11 227 kr18 175 kr4 097 kr33 499 kr
Engerdal12,8 %8 621 kr21 483 kr3 134 kr33 238 kr
Nord-Fron12,7 %11 106 kr20 654 kr2 048 kr33 808 kr
Gjøvik12,6 %9 898 kr16 820 kr3 370 kr30 088 kr
Trysil12,5 %10 756 kr17 573 kr3 046 kr31 375 kr
Ringebu12,1 %11 523 kr17 580 kr2 487 kr31 590 kr
Hamar11,6 %11 112 kr16 398 kr2 288 kr29 798 kr
Sør-Fron11,5 %10 626 kr21 692 kr2 210 kr34 528 kr
Lesja11,4 %12 003 kr24 594 kr4 141 kr40 738 kr
Skjåk11,4 %11 251 kr19 602 kr3 811 kr34 664 kr
Tynset11,2 %13 513 kr21 372 kr3 743 kr38 628 kr
Vestre Slidre11,2 %12 052 kr19 681 kr3 074 kr34 807 kr
Alvdal10,9 %11 043 kr21 708 kr2 315 kr35 066 kr
Nord-Aurdal10,9 %10 912 kr18 072 kr3 917 kr32 901 kr
Gausdal10,7 %10 907 kr19 303 kr4 276 kr34 486 kr
Gran10,7 %8 855 kr18 303 kr2 176 kr29 334 kr
Vestre Toten10,3 %10 279 kr18 583 kr4 139 kr33 001 kr
Sør-Odal10,1 %9 700 kr17 541 kr2 710 kr29 951 kr
Os10,1 %11 506 kr16 524 kr2 778 kr30 808 kr
Østre Toten10,1 %10 601 kr18 467 kr3 363 kr32 431 kr
Ringsaker9,9 %11 609 kr19 357 kr3 029 kr33 995 kr
Sel9,9 %10 780 kr22 389 kr2 827 kr35 996 kr
Etnedal9,8 %8 378 kr15 852 kr3 944 kr28 174 kr
Lillehammer9,5 %10 821 kr16 454 kr3 063 kr30 338 kr
Dovre9,3 %11 206 kr13 806 kr3 721 kr28 733 kr
Nord-Odal8,0 %7 407 kr17 289 kr2 387 kr27 083 kr
Sør-Aurdal7,9 %9 049 kr19 813 kr3 433 kr32 295 kr
Vågå7,3 %9 876 kr20 413 kr1 887 kr32 176 kr
Lom6,7 %9 863 kr15 199 kr2 527 kr27 589 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Innlandet 2024

Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Trysil er nr. 23 av 46 (fylkessnitt 0,219)

1.Lom0,194
2.Vestre Toten0,196
3.Skjåk0,199
4.Gausdal0,201
5.Løten0,203
6.Vågå0,204
7.Sel0,204
8.Nordre Land0,206
9.Nord-Odal0,208
10.Etnedal0,208
11.Sør-Odal0,209
12.Alvdal0,209
13.Tynset0,210
14.Søndre Land0,211
15.Engerdal0,212
16.Øyer0,212
17.Nord-Aurdal0,212
18.Sør-Aurdal0,213
19.Lesja0,214
20.Ringebu0,214
21.Ringsaker0,216
22.Vestre Slidre0,218
23.Trysil0,220
24.Østre Toten0,220
25.Os0,221
26.Sør-Fron0,221
27.Vang0,221
28.Stange0,223
29.Elverum0,225
30.Folldal0,226
31.Nord-Fron0,226
32.Øystre Slidre0,226
33.Kongsvinger0,228
34.Lillehammer0,228
35.Stor-Elvdal0,229
36.Gjøvik0,230
37.Eidskog0,230
38.Tolga0,230
39.Gran0,231
40.Dovre0,235
41.Hamar0,238
42.Åmot0,238
43.Åsnes0,239
44.Våler (Innlandet)0,239
45.Grue0,246
46.Rendalen0,249

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 2,1 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Trysil i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Trysil blant dei 26 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

91. av 344

12,5 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

146. av 344

198 361 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

301. av 344

31 375 kr · på barn og unge

Gini 2024

180. av 358

0,220 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Trysil: nr. 91 av 344 med 12,5 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,7%
48,3%
Menn: 3 396Kvinner: 3 170

Aldersfordeling

0-5 år
4,7%
6-12 år
6,3%
13-15 år
3,2%
16-19 år
4,3%
20-44 år
26,7%
45-66 år
31,2%
67-79 år
16,8%
80+ år
6,8%

Totalt: 6 566 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

46,5 år

median 49 år

Innlandet

44,3 år

median 45 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 2,2 år eldre enn fylket og 5,2 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

465 000

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

708 700 kr

Etter skatt: 578 300 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,00 personar

(3 291 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

73,6 % i arbeid

2,6 % registrerte arbeidslause · 11,8 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)73,6 %74,9 %76,7 %−1,3
Registrerte arbeidslause2,6 %1,1 %1,4 %+1,5
På arbeidsmarkedstiltak1,4 %1,6 %1,3 %−0,2
Under utdanning2,2 %2,6 %3,1 %−0,4
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd11,8 %13,2 %10,3 %−1,4
AFP / alderspensjon1,7 %1,6 %1,3 %+0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken6,7 %5,0 %5,8 %+1,7

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Innlandet
2018201920202021202220232024202572 %74 %76 %78 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

64,9 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)64,9 %67,1 %72,1 %−2,2
80–99 %7,0 %7,1 %5,4 %−0,1
60–79 %6,4 %5,6 %4,2 %+0,8
40–59 %7,9 %6,9 %6,0 %+1,0
20–39 %6,8 %6,0 %5,7 %+0,8
0–19 %7,0 %7,3 %6,6 %−0,3

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 714

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

3 065

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

88,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

2 474

80,7 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

591

personar · 19,3 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

240

personar · 8,8 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−351

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 485 til 591 personar (15,8 % → 19,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 42 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202505001 0001 5002 00011 %15 %19 %24 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (591 utpendlarar)

  • Elverum120 (20,3 %)
  • Oslo - Oslove111 (18,8 %)
  • Hamar42 (7,1 %)
  • Engerdal41 (6,9 %)
  • Åmot33 (5,6 %)
  • Hemsedal30 (5,1 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (240 innpendlarar)

  • Elverum63 (26,3 %)
  • Engerdal38 (15,8 %)
  • Åmot18 (7,5 %)
  • Hamar14 (5,8 %)
  • Oslo - Oslove9 (3,8 %)
  • Åsnes8 (3,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0200400600800Helse- og sosialtenesterVarehandelPersonleg tenesteytingBygg og anleggUndervisningOffentleg administrasjon ogforsvarOvernatting og serveringIndustriJordbruk, skogbruk og fiskeForretningsmessig tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomElektrisitet, vatn og renovasjonTransport og lagringInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (717 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −190 arbeidsplassar (−6,6 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Personleg tenesteyting185256+71+38,4 %
Forretningsmessig tenesteyting111129+18+16,2 %
Industri139150+11+7,9 %
Informasjon og kommunikasjon312+9+300,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom119121+2+1,7 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon4142+1+2,4 %
Varehandel331332+1+0,3 %
Bergverk og utvinning65−1−16,7 %
Finans og forsikring2112−9−42,9 %
Offentleg administrasjon og forsvar163153−10−6,1 %
Helse- og sosialtenester732717−15−2,0 %
Overnatting og servering175151−24−13,7 %
Transport og lagring7839−39−50,0 %
Undervisning239198−41−17,2 %
Jordbruk, skogbruk og fiske225148−77−34,2 %
Bygg og anlegg303216−87−28,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Varehandel
  • Personleg tenesteyting
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
  • Offentleg administrasjon og forsvar
201820192020202120222023202420250200400600800Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – InnlandetEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald3 291708 700 kr578 300 kr629 500 kr676 100 kr−14,5 %
Einebuande1 500443 800 kr359 900 kr373 100 kr397 500 kr−9,5 %
Par utan barn861910 300 kr747 600 kr798 800 kr860 000 kr−13,1 %
Par med barn 0-17 år4581 269 700 kr990 000 kr1 062 200 kr1 141 700 kr−13,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år111680 100 kr550 800 kr544 000 kr568 200 kr−3,1 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k250k500k750k1000kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

630 900 kr

Landet: 1 000 800 kr (−37,0 %)

Gjeld, median

211 200 kr

Landet: 415 800 kr (−49,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 254 900 kr

Landet: 1 792 100 kr (−30,0 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

397 900 kr

Landet: 378 800 kr (+5,0 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,21 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 066 221 kr

Bruttoformue per hushald

2 120 781 kr

Bankinnskot per hushald

672 451 kr

Bruttoinntekt per hushald

880 152 kr

1,69 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,69 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

17 086 kr

Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr

352 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+4 177 kr

Utbetalinga er 132,4 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+8 786 kr

205,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202220232024202504 5009 00013 50018 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

201

Del av befolkninga

3,1 %

Barn i familiar med sosialhjelp

129

Gjennomsnittleg stønadstid

5,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

80

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,7 md

Samla stønadssum

18 265 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

82,1

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−60 %−30 %0 %+30 %+60 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

171 868 kr/år174 537 kr/år−1,5 % som landet
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K3 · SSB 14310

24 190 kr/m²55 627 kr/m²−56,5 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

22 846 kr/år18 029 kr/år+26,7 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

975 kr/mnd1 425 kr/mnd−31,6 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 29,7 % · leige 2-roms 18,0 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 578 300 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

171 868 kr

+4,3 % frå 2024 (164 786 kr)

Snitt Innlandet

170 179 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader65 715 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi25 302 kr
  • Kommunale avgifter24 808 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt3 009 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

29,7 %

171 868 kr av 578 300 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

18,0 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald578 300 kr29,7 %18,0 %
Einebuande359 900 kr47,8 %28,9 %
Par utan barn747 600 kr23,0 %13,9 %
Par med barn 0-17 år990 000 kr17,4 %10,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år550 800 kr31,2 %18,9 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 29,7 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

24 190 kr/m²

15 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

—

8 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

7 salg
Landet: 71 644

Totalt 15 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt InnlandetLandet
Alle bustadtypar24 19028 89855 627
Einebustader—19 81329 924
Småhus—31 64441 812
Blokkleilegheiter—42 75171 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 6 477.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

22 846 kr

+10,7 % frå 2025

Snitt Innlandet 2026

20 411 kr

Kommunen ligger 11,9 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 26,7 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Innlandet
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k12k18k24k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning7 0947 1928 9608 78310 15012 131
Avløp4 7484 6305 1006 3756 8507 916
Avfall2 9632 9851 7994 0243 0592 183
Feiing og tilsyn504520520536584616
Sum årsgebyr15 30915 32716 37919 71820 64322 846
Septiktømming (årsgebyr)1 4541 5351 3048351 0961 046
Målarleige300300375461—564
Vatn per m³31,7313933,64450
Avløp per m³20,520,22328,83136
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)—13 00013 00016 25017 35020 240
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)—13 00013 00016 25017 60019 952

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno