Nord-Odal kommunevåpen

Nord-Odal

Innlandet

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Nord-Odal gjekk frå kode 0418 til 3414. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hedmark til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti

Ordførar

Odd Kjetil Østvand-Sløtte (Ap)

Kommunenummer

3414

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

623 971

tusen kr

Utgifter

591 706

tusen kr

Driftsmargin

5,17%

Investeringar

32 359

tusen kr

Eigedelar

1 806 065

tusen kr

Total gjeld

1 570 718

tusen kr

(Lån: 1 484 072 + Gjeld: 86 646)

Gjeldsandel

86,97%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

4 398 kr

Totale inntekter

29 173

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,5M1M1,5M2M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 623 456 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot38,7 %34,7 %29,9 %+4,0
Inntekts- og formuesskatt26,7 %24,0 %36,0 %+2,7
Sals- og leigeinntekter12,6 %13,3 %12,0 %−0,8
Overføringar og tilskot frå andre11,0 %16,1 %12,3 %−5,0
Eigedomsskatt4,7 %3,7 %2,7 %+1,0
Andre overføringar frå staten3,0 %5,0 %4,3 %−2,0
Brukarbetalingar2,7 %2,4 %2,5 %+0,3
Andre skatteinntekter0,7 %0,9 %0,4 %−0,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Sals- og leigeinntekter
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Eigedomsskatt
  • Andre overføringar frå staten
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %10 %20 %30 %40 %RammetilskotInntekts- og formuesskattSals- og leigeinntekterOverføringar og tilskot frå andreEigedomsskattAndre overføringar frå statenBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 463 445 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg43,6 %39,2 %34,9 %+4,4
Grunnskule17,2 %17,3 %19,9 %−0,1
Administrasjon8,7 %7,7 %5,7 %+1,0
Barnehage7,4 %9,5 %12,9 %−2,1
Eigedomsforvaltning7,3 %7,8 %8,0 %−0,5
Sosialsektoren5,3 %4,7 %6,0 %+0,6
Kultur2,8 %3,1 %3,6 %−0,3
Barnevern2,4 %3,3 %3,4 %−0,9
Brann- og ulykkesvern1,5 %1,5 %1,2 %+0,0
Plan, byggesak og miljø1,0 %1,3 %1,3 %−0,3
Politisk styring1,0 %1,1 %0,6 %−0,1
Samferdsel0,9 %1,7 %1,4 %−0,7
Kyrkje0,9 %1,0 %0,8 %−0,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Politisk styring
  • Samferdsel
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250150k300k450k600kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %15 %30 %45 %60 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenKulturBarnevernBrann- og ulykkesvernSamferdselPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning27 92136 54135 10436 64333 87336 4627,3 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 141−1 105−2 123−4 365−3 901−6 614—
Grunnskule66 83472 32371 64278 83181 73986 06417,2 %
Helse og omsorg161 984181 244184 762210 526205 669217 87443,6 %
Samferdsel4 3444 7184 7585 2505 3254 6950,9 %
Barnehage28 52930 04830 26032 21432 75436 8747,4 %
Kultur12 23512 06313 83315 19014 36814 1362,8 %
Kommunale bustader−2 119−1 101−1 422−1 269−1 415−2 064—
Næringsforvaltning1 767−951−924−976−1 795−2 678—
Administrasjon25 78337 07133 25534 82635 46143 2938,7 %
Plan, byggesak og miljø3 4912 5703 6794 7064 2365 2091,0 %
Sosialsektoren15 08014 88318 26822 55424 57726 3515,3 %
Brann- og ulykkesvern4 4905 2295 4626 6046 3007 3951,5 %
Kyrkje3 3703 3133 2863 8714 3624 3330,9 %
Barnevern9 4598 52710 89710 90811 09611 8842,4 %
Fellesutgifter259−21 479−18 263−40 533−16 207−24 800—
Politisk styring3 3774 0654 1014 7444 6225 0311,0 %
Sum netto driftsutgifter364 663387 959396 575419 724441 064463 445100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 33 145 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)34,6 %21,3 %23,2 %+13,2
Kommunale bustader24,5 %7,2 %7,5 %+17,3
Brann- og ulykkesvern22,6 %3,8 %1,6 %+18,8
Fellesutgifter5,3 %0,7 %0,2 %+4,6
Administrasjon3,2 %4,5 %2,3 %−1,3
Grunnskule3,0 %6,2 %11,9 %−3,2
Eigedomsforvaltning2,4 %23,8 %25,4 %−21,4
Plan, byggesak og miljø2,4 %1,1 %1,9 %+1,2
Næringsforvaltning1,3 %2,5 %1,5 %−1,3
Barnehage0,8 %3,6 %2,7 %−2,8
Samferdsel0,1 %8,2 %8,1 %−8,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kommunale bustader
  • Brann- og ulykkesvern
  • Fellesutgifter
  • Administrasjon
  • Grunnskule
  • Eigedomsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Næringsforvaltning
  • Barnehage
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Kultur
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Politisk styring
202020212022202320242025030k60k90k120kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %9 %18 %27 %36 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)Kommunale bustaderBrann- og ulykkesvernEigedomsforvaltningHelse og omsorgGrunnskuleSamferdselAdministrasjonFellesutgifterKulturBarnehageNæringsforvaltningPlan, byggesak og miljøKyrkjeSosialsektorenBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning24 0323 7432761 9581 0737862,4 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)7 60611 00513 74516 47827 23811 45434,6 %
Grunnskule4 7151 4879701 6751 1419993,0 %
Helse og omsorg6621 5321 0417252220—
Samferdsel2 63311 8074 9344 57518180,1 %
Barnehage791001 1878102520,8 %
Kultur22 26857548001250—
Kommunale bustader26 4707132323 9113048 13324,5 %
Næringsforvaltning13 7512926967234264191,3 %
Administrasjon9772 5384141 6951841 0683,2 %
Plan, byggesak og miljø25954126957087862,4 %
Sosialsektoren0450000—
Brann- og ulykkesvern11969913644547 47722,6 %
Kyrkje13500000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter136384975893791 7535,3 %
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter104 55435 36123 04733 61533 08233 145100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

113 mill. kr

113 371 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

18,2 %

26,1 % i 2020

Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,31

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,98 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−13 mill. kr

-10 %

Utan premieavvik 2025

52 mill. kr

8,4 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

200 mill. kr

minus 87 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.65 mill.130 mill.195 mill.260 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250,000,801,602,403,20

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

61 mill. kr

av ein arbeidskapital på 113 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

53,7 %

2020: 30,8 %

Fylke og land 2025

42,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−7,3 pp

+22,9 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

2,4 %

2020: 0,0 %

Disposisjonsfond 2025

15 mill. kr

14 768 tusen kr

Fylke og land 2025

12,4 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+2,4 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

100 mill. kr

99 753 tusen kr

Andel av driftsinntektene

16,0 %

2020: 8,2 %

Fylke og land 2025

20,4 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

15 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond14 76814,8 %
Bundne driftsfond13 90713,9 %
Ubunde investeringsfond35 88536,0 %
Bundne investeringsfond35 19335,3 %
Sum fond99 753100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

28 mill. kr

5 586 kr per innbyggjar

13 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,54 %

av 616 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,39 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

16 mill. kr

etter 9 mill. kr i renteinntekter og 3 mill. kr i utbytte

2,52 % av lånegjelda

Avdrag på lån

19 mill. kr

3,11 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 32,2 år

Renter og avdrag i alt

47 mill. kr

9 411 kr per innbyggjar

7,94 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (616 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

6 mill. kr

1 230 kr per innbyggjar · 1,04 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

12 mill. kr

2 461 kr per innbyggjar · 2,08 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

18 mill. kr

3 691 kr per innbyggjar · 3,11 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 141 117 kr i 2020 til 123 045 kr i 2025 – ein vekst på −12,8 % (−18 072 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

123 045 kr

616 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

123 045 kr

616 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250k40k80k120k160k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,54 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 616 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

28 mill. kr

Med 5,3 %

33 mill. kr

Endring per innbyggjar

+936 kr

Del av driftsinntektene

+0,79 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 5 mill. kr meir i året enn i dag – 936 kr per innbyggjar, eller om lag 6 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 22 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 6,60 % · lågast: Stor-Elvdal 3,24 % · median 4,53 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 31 av 46 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 134 944 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 30 av 45 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 136 133 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 36 av 46 i fylket (høgast: Skjåk 17 999 kr · lågast: Grue 5 787 kr · median 11 249 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,80 % til 4,54 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 13 mill. kr til 28 mill. kr i året – ein endring på 15 mill. kr, eller 3 048 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

28 506 m²

+ 0 m² leigd = 28 506 m² i alt

Areal per innbyggjar

5,69 m²

5 006 innbyggjarar

Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

153 kr

4 mill. kr i alt

Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 20–142 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

15–46 mill. kr

2 927–9 115 kr per innbyggjar

514–1 601 kr per m²

Driftsutgifter per m²

658 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

211 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

169 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,5 %

netto til eigedomsforvaltning

613 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 32 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 4 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 37 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k6k9k12kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleKulturbyggIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250k8k15k23k30k0369

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250 mill.2 mill.3 mill.5 mill.6 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 15 mill. kr og 46 mill. kr – det vil seie 514–1 601 kr per kvadratmeter eller 2 927–9 115 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Nord-Odal, 2020–2025.

2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 12,5 % frå 2024 til 2025

Frå 130 mill. kr til 113 mill. kr – ein nedgang på 3,8 prosentpoeng av driftsinntektene (22,0 % → 18,2 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 16,6 % frå 2023 til 2024

Frå 155 mill. kr til 130 mill. kr – ein nedgang på 5,7 prosentpoeng av driftsinntektene (27,7 % → 22,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 4,3 % frå 2021 til 2022

Frå 151 mill. kr til 145 mill. kr – ein nedgang på 2,6 prosentpoeng av driftsinntektene (29,9 % → 27,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Innlandet

Kor Nord-Odal rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

35. av 46

i fylket i 2025 · 2,31

Fylkessnitt: 2,98

Landssnitt: 2,82

Nr. 212 av 357 i landet

1.Rendalen8,2
2.Skjåk4,73
3.Nord-Fron4,35
34.Gran2,35
35.Nord-Odal2,31
36.Åmot2,27
46.Åsnes0,55

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

39. av 46

i fylket i 2025 · 18,2 %

Fylkessnitt: 25,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 227 av 357 i landet

1.Rendalen74,3 %
2.Gjøvik47,4 %
3.Ringebu46,2 %
38.Åmot18,4 %
39.Nord-Odal18,2 %
40.Folldal13,5 %
46.Åsnes−5,7 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

35. av 46

i fylket i 2025 · 251,7 %

Fylkessnitt: 232,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 243 av 357 i landet

1.Nord-Fron192,1 %
2.Nord-Aurdal192,7 %
3.Løten193,9 %
34.Våler (Innlandet)251,6 %
35.Nord-Odal251,7 %
36.Stor-Elvdal254,4 %
46.Vestre Toten303,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

34. av 44

i fylket i 2025 · 53,7 %

Fylkessnitt: 42,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 250 av 346 i landet

1.Skjåk1,4 %
2.Rendalen1,8 %
3.Lom4,2 %
33.Trysil52,1 %
34.Nord-Odal53,7 %
35.Sør-Aurdal60 %
44.Grue260 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020481 776479 71680 5221 373 69869 98438 748
2021506 240497 63131 6181 345 32170 62360 094
2022530 215509 84822 7711 360 02173 97664 870
2023559 928543 52631 6571 390 18994 77178 757
2024589 779576 49432 0091 402 70391 95570 614
2025623 971591 70632 3591 484 07286 64660 936

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

19,2 %

912 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

958

Landet 946 · Innlandet 840

Fastlegeavtalar

5

1 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

100

0 opne lister · 4,02 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Innlandet
  • Landet
  • Nord-Odal
2020202120222023202420250 %5 %10 %15 %20 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Nord-Odal
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 31 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 74 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 62 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,1 barn

2025

Innlandet: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 29 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

147

Årsverk til grunnbemanning

34,7

Årsverk i alt

39,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

43,5 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

7,6 elevar

2025

Innlandet: 8,2

Landet: 8,8

Nr. 22 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

423

Lærarårsverk

56,0

Lærarårsverk utan lange fråvær

50,7

Årsverk i sektoren

89,1

Av dei assistentårsverk

27,3

Elevar per årsverk i sektoren

4,7

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202546810

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,92 brukarar

2025

Innlandet: 2,10

Landet: 1,72

Nr. 28 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,52

Brukarar av heimetenester

286

Brukarar av institusjonstenester

34

Årsverk i helse og omsorg

205,8

Med helsefagleg utdanning

68,7 %

Innbyggjarar 80+

336

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420251,61,82,12,5

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,1 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,2 %), 2021 (40,3 %), 2022 (41,6 %)

Siste år: 43,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk InnlandetÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning34,7−1,8−4,9 %−11−7,0 %+2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk56,0−5,7−9,2 %−63−13,0 %−1,4 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk205,8+5,1+2,5 %−82−20,4 %+7,6 %+11,8 %

Barnehage: 1,8 færre årsverk til grunnbemanning (−4,9 %) med færre barn med plass (−7,0 %). Grunnskule: 5,7 færre lærarårsverk (−9,2 %) med færre elevar (−13,0 %). Helse og omsorg: 5,1 fleire årsverk (+2,5 %) med færre tenestemottakarar (−20,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 35 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,1

Etter kutt

5,1

Innlandet

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 56 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

7,6

Etter kutt

7,6

Innlandet

8,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 206 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,92

Etter kutt

1,92

Innlandet

2,10

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250150300450600

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

90,2 %

2025

Innlandet: 94,2

Landet: 94,5

Nr. 34 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)

Barn med plass

147

1–2 år

83,8 %

3–5 år

95,5 %

Barn 1–5 år

154

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202588909296

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

211,5 elevar

2025

Innlandet: 204,2

Landet: 247,9

Nr. 15 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)

Elevar

423

Skular

2

Barn 6–15 år

462

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025155180205251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

33,3 plassar

2025

Innlandet: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 28 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)

Sjukeheimsplassar

47

Omsorgsbustader

65

Innbyggjarar 80+

336

Berre sjukeheim per 100

14,0

Berre omsorgsbustad per 100

19,3

Av dei i bustad er 80+

15,4 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202529364354

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

0,0 plassar

2025

Innlandet: 16,4

Landet: 14,7

Nr. 43 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)

Elevplassar

0

Elevar

0

Barn 6–18 år

617

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025−14918

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Nord-Odal veks frå 154 i 2025 til 171 i 2050 – ei endring på 11,0 %. Held kommunen dei 147 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 95,5 til 86,0 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 163 plassar – 16 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050050100150200055110165219

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Nord-Odal fell frå 462 i 2025 til 404 i 2050 – ei endring på −12,6 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,6 %) blir det 370 elevar, ned 53 frå 423 i dag. Held kommunen dei 2 skulane ho har, fell snittet frå 211,5 til 185,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 1,7 skular – 0,3 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
2025203020352040204520500150300450600070140210275

Den raude stipla linja er dagens snitt på 211,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Nord-Odal veks frå 336 i 2025 til 681 i 2050 – ei endring på 102,7 %. Held kommunen dei 112 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 33,3 til 16,4 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 227 plassar – 115 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500200400600800075150225284

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Innlandet
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 613

i Innlandet, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,3 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Sverige

1 123 personar (31 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

952 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

03006009001 200SverigePolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)NoregAsiaAndre EU/EFTA-land (før2004)Europa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmarkTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiskeIndustriTransport og lagringOvernatting og serveringUtleige av arbeidskraftVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Innlandet
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−2,68%

Frå 4 992 til 4 858

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k1,5k3k4,5k6k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

72,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 29,2 · Eldre 42,8

Innlandet

71,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 7,9 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 0,4 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenInnlandetLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

48,7 år

+1,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,9

2040

50,2 år

+3,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 92,6

2050

51,1 år

+4,0 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 95,9

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503842465052i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Nord-Odal, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,208

2013: 0,190

Fylke og land

0,223

Landet: 0,248

P90/P10

2,400

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

8,0 %

53 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

33,3 %

i dei tre lågaste gruppene · 21,0 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,1 %−0,9 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,6 %+3,6 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr12,6 %+2,6 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr6,5 %−3,5 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr5,3 %−4,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024

Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Nord-Odal er nr. 43 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Rendalen23,1 %
3.Grue19,8 %
4.Åsnes18,7 %
5.Tolga17,1 %
6.Søndre Land16,2 %
7.Kongsvinger15,1 %
8.Øyer14,4 %
9.Stor-Elvdal14,3 %
10.Løten14,2 %
11.Elverum13,6 %
12.Folldal13,6 %
13.Stange13,3 %
14.Øystre Slidre13,2 %
15.Vang13,2 %
16.Nordre Land13,1 %
17.Eidskog13,0 %
18.Åmot13,0 %
19.Engerdal12,8 %
20.Nord-Fron12,7 %
21.Gjøvik12,6 %
22.Trysil12,5 %
23.Ringebu12,1 %
24.Hamar11,6 %
25.Sør-Fron11,5 %
26.Lesja11,4 %
27.Skjåk11,4 %
28.Tynset11,2 %
29.Vestre Slidre11,2 %
30.Alvdal10,9 %
31.Nord-Aurdal10,9 %
32.Gausdal10,7 %
33.Gran10,7 %
34.Vestre Toten10,3 %
35.Sør-Odal10,1 %
36.Os10,1 %
37.Østre Toten10,1 %
38.Ringsaker9,9 %
39.Sel9,9 %
40.Etnedal9,8 %
41.Lillehammer9,5 %
42.Dovre9,3 %
43.Nord-Odal8,0 %
44.Sør-Aurdal7,9 %
45.Vågå7,3 %
46.Lom6,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).

Nord-Odal brukar

27 083 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

33 118 kr

barnefattigdom 12,6 %

Brukar mest

Vang

52 854 kr · 13,2 % fattigdom

Brukar minst

Grue

24 800 kr · 19,8 % fattigdom

5,7 %11,7 %17,7 %23,7 %29,7 %Barn i vedvarande låginntekt22 80031 30039 80048 30054 854
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Våler (Innlandet)28,7 %6 853 kr16 985 kr6 264 kr30 102 kr
Rendalen23,1 %8 158 kr19 786 kr3 871 kr31 815 kr
Grue19,8 %8 478 kr12 848 kr3 474 kr24 800 kr
Åsnes18,7 %8 644 kr15 123 kr5 590 kr29 357 kr
Tolga17,1 %14 211 kr22 427 kr4 369 kr41 007 kr
Søndre Land16,2 %11 193 kr17 335 kr6 189 kr34 717 kr
Kongsvinger15,1 %9 335 kr15 871 kr4 092 kr29 298 kr
Øyer14,4 %12 794 kr23 731 kr2 788 kr39 313 kr
Stor-Elvdal14,3 %8 299 kr17 197 kr4 404 kr29 900 kr
Løten14,2 %12 578 kr20 385 kr3 945 kr36 908 kr
Elverum13,6 %10 154 kr19 724 kr5 206 kr35 084 kr
Folldal13,6 %7 670 kr21 040 kr1 616 kr30 326 kr
Stange13,3 %11 885 kr18 656 kr3 983 kr34 524 kr
Øystre Slidre13,2 %11 131 kr23 976 kr4 275 kr39 382 kr
Vang13,2 %12 652 kr34 592 kr5 610 kr52 854 kr
Nordre Land13,1 %9 175 kr19 367 kr4 065 kr32 607 kr
Eidskog13,0 %9 607 kr16 369 kr4 341 kr30 317 kr
Åmot13,0 %11 227 kr18 175 kr4 097 kr33 499 kr
Engerdal12,8 %8 621 kr21 483 kr3 134 kr33 238 kr
Nord-Fron12,7 %11 106 kr20 654 kr2 048 kr33 808 kr
Gjøvik12,6 %9 898 kr16 820 kr3 370 kr30 088 kr
Trysil12,5 %10 756 kr17 573 kr3 046 kr31 375 kr
Ringebu12,1 %11 523 kr17 580 kr2 487 kr31 590 kr
Hamar11,6 %11 112 kr16 398 kr2 288 kr29 798 kr
Sør-Fron11,5 %10 626 kr21 692 kr2 210 kr34 528 kr
Lesja11,4 %12 003 kr24 594 kr4 141 kr40 738 kr
Skjåk11,4 %11 251 kr19 602 kr3 811 kr34 664 kr
Tynset11,2 %13 513 kr21 372 kr3 743 kr38 628 kr
Vestre Slidre11,2 %12 052 kr19 681 kr3 074 kr34 807 kr
Alvdal10,9 %11 043 kr21 708 kr2 315 kr35 066 kr
Nord-Aurdal10,9 %10 912 kr18 072 kr3 917 kr32 901 kr
Gausdal10,7 %10 907 kr19 303 kr4 276 kr34 486 kr
Gran10,7 %8 855 kr18 303 kr2 176 kr29 334 kr
Vestre Toten10,3 %10 279 kr18 583 kr4 139 kr33 001 kr
Sør-Odal10,1 %9 700 kr17 541 kr2 710 kr29 951 kr
Os10,1 %11 506 kr16 524 kr2 778 kr30 808 kr
Østre Toten10,1 %10 601 kr18 467 kr3 363 kr32 431 kr
Ringsaker9,9 %11 609 kr19 357 kr3 029 kr33 995 kr
Sel9,9 %10 780 kr22 389 kr2 827 kr35 996 kr
Etnedal9,8 %8 378 kr15 852 kr3 944 kr28 174 kr
Lillehammer9,5 %10 821 kr16 454 kr3 063 kr30 338 kr
Dovre9,3 %11 206 kr13 806 kr3 721 kr28 733 kr
Nord-Odal8,0 %7 407 kr17 289 kr2 387 kr27 083 kr
Sør-Aurdal7,9 %9 049 kr19 813 kr3 433 kr32 295 kr
Vågå7,3 %9 876 kr20 413 kr1 887 kr32 176 kr
Lom6,7 %9 863 kr15 199 kr2 527 kr27 589 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Innlandet 2024

Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Nord-Odal er nr. 9 av 46 (fylkessnitt 0,219)

1.Lom0,194
2.Vestre Toten0,196
3.Skjåk0,199
4.Gausdal0,201
5.Løten0,203
6.Vågå0,204
7.Sel0,204
8.Nordre Land0,206
9.Nord-Odal0,208
10.Etnedal0,208
11.Sør-Odal0,209
12.Alvdal0,209
13.Tynset0,210
14.Søndre Land0,211
15.Engerdal0,212
16.Øyer0,212
17.Nord-Aurdal0,212
18.Sør-Aurdal0,213
19.Lesja0,214
20.Ringebu0,214
21.Ringsaker0,216
22.Vestre Slidre0,218
23.Trysil0,220
24.Østre Toten0,220
25.Os0,221
26.Sør-Fron0,221
27.Vang0,221
28.Stange0,223
29.Elverum0,225
30.Folldal0,226
31.Nord-Fron0,226
32.Øystre Slidre0,226
33.Kongsvinger0,228
34.Lillehammer0,228
35.Stor-Elvdal0,229
36.Gjøvik0,230
37.Eidskog0,230
38.Tolga0,230
39.Gran0,231
40.Dovre0,235
41.Hamar0,238
42.Åmot0,238
43.Åsnes0,239
44.Våler (Innlandet)0,239
45.Grue0,246
46.Rendalen0,249

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 1,1 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,8 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Nord-Odal i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Nord-Odal blant dei 76 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

262. av 344

8,0 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

204. av 344

180 726 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

342. av 344

27 083 kr · på barn og unge

Gini 2024

287. av 358

0,208 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Nord-Odal: nr. 262 av 344 med 8,0 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,9%
49,1%
Menn: 2 541Kvinner: 2 451

Aldersfordeling

0-5 år
3,8%
6-12 år
6,3%
13-15 år
3,3%
16-19 år
4,4%
20-44 år
24,9%
45-66 år
32,8%
67-79 år
18,0%
80+ år
6,5%

Totalt: 4 992 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

47,1 år

median 51 år

Innlandet

44,3 år

median 45 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 2,8 år eldre enn fylket og 5,8 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

466 500

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

741 400 kr

Etter skatt: 610 600 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

1,99 personar

(2 512 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

70,7 % i arbeid

1,2 % registrerte arbeidslause · 17,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)70,7 %74,9 %76,7 %−4,2
Registrerte arbeidslause1,2 %1,1 %1,4 %+0,1
På arbeidsmarkedstiltak2,0 %1,6 %1,3 %+0,4
Under utdanning1,8 %2,6 %3,1 %−0,8
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd17,9 %13,2 %10,3 %+4,7
AFP / alderspensjon2,1 %1,6 %1,3 %+0,5
Andre utanfor arbeidsstyrken4,4 %5,0 %5,8 %−0,6

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Innlandet
2018201920202021202220232024202569 %72 %75 %78 %81 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

67,7 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)67,7 %67,1 %72,1 %+0,6
80–99 %6,1 %7,1 %5,4 %−1,0
60–79 %6,2 %5,6 %4,2 %+0,6
40–59 %7,2 %6,9 %6,0 %+0,3
20–39 %6,0 %6,0 %5,7 %0,0
0–19 %6,8 %7,3 %6,6 %−0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 589

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

2 236

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

71,1 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 084

48,5 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 152

personar · 51,5 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

505

personar · 31,8 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−647

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 1 098 til 1 152 personar (48,9 % → 51,5 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 38 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202506501 3001 9502 50044 %47 %50 %53 %56 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 152 utpendlarar)

  • Sør-Odal242 (21,0 %)
  • Kongsvinger233 (20,2 %)
  • Oslo - Oslove145 (12,6 %)
  • Ullensaker115 (10,0 %)
  • Eidsvoll75 (6,5 %)
  • Nes46 (4,0 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (505 innpendlarar)

  • Sør-Odal171 (33,9 %)
  • Kongsvinger79 (15,6 %)
  • Eidsvoll45 (8,9 %)
  • Oslo - Oslove25 (5,0 %)
  • Nes23 (4,6 %)
  • Lillestrøm20 (4,0 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0150300450600Helse- og sosialtenesterIndustriVarehandelTransport og lagringBygg og anleggUndervisningJordbruk, skogbruk og fiskeOffentleg administrasjon ogforsvarElektrisitet, vatn og renovasjonForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingOvernatting og serveringFinans og forsikringTeknisk tenesteyting, eigedomInformasjon og kommunikasjonBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (441 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −92 arbeidsplassar (−5,5 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Industri217285+68+31,3 %
Bygg og anlegg113125+12+10,6 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon4852+4+8,3 %
Personleg tenesteyting2832+4+14,3 %
Overnatting og servering2123+2+9,5 %
Informasjon og kommunikasjon68+2+33,3 %
Finans og forsikring2022+2+10,0 %
Forretningsmessig tenesteyting3932−7−17,9 %
Undervisning126117−9−7,1 %
Teknisk tenesteyting, eigedom1910−9−47,4 %
Varehandel153137−16−10,5 %
Jordbruk, skogbruk og fiske10486−18−17,3 %
Transport og lagring156130−26−16,7 %
Helse- og sosialtenester484441−43−8,9 %
Offentleg administrasjon og forsvar12668−58−46,0 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Industri
  • Varehandel
  • Transport og lagring
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
201820192020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 5 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – InnlandetEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald2 512741 400 kr610 600 kr629 500 kr676 100 kr−9,7 %
Einebuande1 053454 300 kr370 200 kr373 100 kr397 500 kr−6,9 %
Par utan barn740920 300 kr746 000 kr798 800 kr860 000 kr−13,3 %
Par med barn 0-17 år3311 301 300 kr1 026 600 kr1 062 200 kr1 141 700 kr−10,1 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år94635 200 kr511 600 kr544 000 kr568 200 kr−10,0 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

585 600 kr

Landet: 1 000 800 kr (−41,5 %)

Gjeld, median

200 300 kr

Landet: 415 800 kr (−51,8 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 049 000 kr

Landet: 1 792 100 kr (−41,5 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

406 200 kr

Landet: 378 800 kr (+7,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,11 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

995 520 kr

Bruttoformue per hushald

1 783 300 kr

Bankinnskot per hushald

690 540 kr

Bruttoinntekt per hushald

896 920 kr

1,70 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,7 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

13 855 kr

Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr

303 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+946 kr

Utbetalinga er 107,3 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+5 555 kr

166,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

186

Del av befolkninga

3,7 %

Barn i familiar med sosialhjelp

123

Gjennomsnittleg stønadstid

4,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

65

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,9 md

Samla stønadssum

12 345 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

84,8

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−75 %−50 %−25 %0 %+25 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

177 107 kr/år174 537 kr/år+1,5 % som landet
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K3 · SSB 14310

17 954 kr/m²55 627 kr/m²−67,7 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

20 393 kr/år18 029 kr/år+13,1 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 475 kr/mnd1 425 kr/mnd+3,5 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 29,0 % · leige 2-roms 17,0 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 610 600 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

177 107 kr

+4,7 % frå 2024 (169 093 kr)

Snitt Innlandet

170 179 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader72 176 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi25 302 kr
  • Kommunale avgifter22 649 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt3 945 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

29,0 %

177 107 kr av 610 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

17,0 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald610 600 kr29,0 %17,0 %
Einebuande370 200 kr47,8 %28,1 %
Par utan barn746 000 kr23,7 %13,9 %
Par med barn 0-17 år1 026 600 kr17,3 %10,1 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år511 600 kr34,6 %20,3 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 29,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

17 954 kr/m²

12 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

17 954 kr/m²

12 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

Landet: 71 644

Totalt 12 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K22025 K32025 K42026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt InnlandetLandet
Alle bustadtypar17 95428 89855 627
Einebustader17 95419 81329 924
Småhus—31 64441 812
Blokkleilegheiter—42 75171 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 4 943.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

20 393 kr

+8,3 % frå 2025

Snitt Innlandet 2026

20 411 kr

Kommunen ligger 0,1 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 13,1 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Innlandet
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k11k17k22k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning5 6685 8847 3307 5408 1058 850
Avløp4 9124 9127 2106 3256 6357 295
Avfall2 2582 3582 7532 8153 5013 663
Feiing og tilsyn454454540585585585
Sum årsgebyr13 29213 60817 83317 26518 82620 393
Septiktømming (årsgebyr)3 1813 4033 8704 2584 5514 916
Målarleige200200250250250—
Vatn per m³22,623,833,234,236,739
Avløp per m³18,418,429,529,530,933,3
Tilknytningsgebyr vatn (låg)8 0008 0009 0009 00010 00011 000
Tilknytningsgebyr vatn (høg)33 00033 00034 00034 00035 00036 000
Tilknytningsgebyr avløp (låg)8 0008 0009 0009 00010 00011 000
Tilknytningsgebyr avløp (høg)33 00033 00034 00034 00035 00036 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno