Løten kommunevåpen

Løten

Innlandet

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Løten gjekk frå kode 0415 til 3412. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Hedmark til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti
Høyre
FremskrittspartietFremskrittspartiet
Miljøpartiet De Grønne

Ordførar

Marte Larsen Tønseth (Sp)

Kommunenummer

3412

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

922 759

tusen kr

Utgifter

912 791

tusen kr

Driftsmargin

1,08%

Investeringar

94 347

tusen kr

Eigedelar

2 879 708

tusen kr

Total gjeld

1 789 159

tusen kr

(Lån: 1 671 875 + Gjeld: 117 284)

Gjeldsandel

62,13%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

3,3 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

4 149 kr

Totale inntekter

23 590

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,8M1,5M2,3M3M0%20%40%60%80%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 924 944 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot39,9 %34,7 %29,9 %+5,2
Inntekts- og formuesskatt26,3 %24,0 %36,0 %+2,3
Overføringar og tilskot frå andre12,7 %16,1 %12,3 %−3,4
Sals- og leigeinntekter11,0 %13,3 %12,0 %−2,4
Andre overføringar frå staten5,2 %5,0 %4,3 %+0,2
Eigedomsskatt2,6 %3,7 %2,7 %−1,1
Brukarbetalingar2,4 %2,4 %2,5 %−0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Eigedomsskatt
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250250k500k750k1MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %10 %20 %30 %40 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterAndre overføringar frå statenEigedomsskattBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 701 357 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg32,9 %39,2 %34,9 %−6,2
Grunnskule22,7 %17,3 %19,9 %+5,4
Barnehage14,0 %9,5 %12,9 %+4,5
Eigedomsforvaltning6,2 %7,8 %8,0 %−1,6
Administrasjon5,4 %7,7 %5,7 %−2,3
Sosialsektoren4,7 %4,7 %6,0 %+0,0
Barnevern4,4 %3,3 %3,4 %+1,1
Kultur2,9 %3,1 %3,6 %−0,3
Samferdsel1,5 %1,7 %1,4 %−0,1
Politisk styring1,1 %1,1 %0,6 %+0,0
Næringsforvaltning1,1 %0,4 %0,0 %+0,7
Brann- og ulykkesvern1,1 %1,5 %1,2 %−0,4
Plan, byggesak og miljø0,8 %1,3 %1,3 %−0,6
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)0,5 %0,1 %0,0 %+0,4
Kyrkje0,5 %1,0 %0,8 %−0,5
Kommunale bustader0,3 %0,3 %0,5 %−0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPolitisk styringPlan, byggesak og miljøKyrkjeNæringsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Kommunale bustaderFellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning34 33140 20145 28344 32045 61944 2966,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−5 860−3 734−1 443−1 054−11 0843 4860,5 %
Grunnskule107 508118 412132 073144 464153 619162 08522,7 %
Helse og omsorg168 196194 162210 198230 765219 739235 52732,9 %
Samferdsel6 1116 6747 8067 1578 12811 0681,5 %
Barnehage57 42068 42172 94891 12293 101100 00514,0 %
Kultur13 55114 59116 44816 43117 21820 6082,9 %
Kommunale bustader−3 267−2 264−2 958−2 9763531 9730,3 %
Næringsforvaltning5 7883 3583 4572 4692 0287 6721,1 %
Administrasjon38 27138 31846 35441 77831 87738 6535,4 %
Plan, byggesak og miljø4 4633 1934 0665 2574 6115 4530,8 %
Sosialsektoren24 19225 56928 40140 61134 71133 8764,7 %
Brann- og ulykkesvern5 8686 8175 7336 2736 4337 5541,1 %
Kyrkje3 3983 0533 1843 3303 3623 4260,5 %
Barnevern22 31722 33027 69427 17533 75431 3674,4 %
Fellesutgifter4 702−28 743−7 917−35 140−844−13 674—
Politisk styring4 4415 2245 5307 3286 7697 9821,1 %
Sum netto driftsutgifter491 430515 582596 857629 310649 394701 357100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 158 705 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning40,6 %23,8 %25,4 %+16,8
Helse og omsorg28,4 %11,8 %6,7 %+16,6
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)11,2 %21,3 %23,2 %−10,1
Grunnskule10,4 %6,2 %11,9 %+4,2
Samferdsel3,8 %8,2 %8,1 %−4,4
Kommunale bustader1,8 %7,2 %7,5 %−5,5
Administrasjon1,3 %4,5 %2,3 %−3,2
Kyrkje1,0 %0,7 %0,9 %+0,4
Barnehage0,6 %3,6 %2,7 %−3,0
Kultur0,5 %4,5 %6,1 %−4,0
Brann- og ulykkesvern0,2 %3,8 %1,6 %−3,5
Sosialsektoren0,1 %0,1 %0,2 %+0,0
Plan, byggesak og miljø0,1 %1,1 %1,9 %−1,0
Næringsforvaltning0,0 %2,5 %1,5 %−2,5

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Grunnskule
  • Samferdsel
  • Kommunale bustader
  • Administrasjon
  • Kyrkje
  • Barnehage
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Sosialsektoren
  • Plan, byggesak og miljø
  • Næringsforvaltning
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025045k90k135k180kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %15 %30 %45 %60 %EigedomsforvaltningHelse og omsorgVatn, avløp, renovasjon (VAR)GrunnskuleSamferdselKommunale bustaderAdministrasjonKulturBarnehageBrann- og ulykkesvernNæringsforvaltningKyrkjePlan, byggesak og miljøFellesutgifterSosialsektorenBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning39 05940 2982 6359 0217 74664 35840,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)78 78033 51073 20520 64532 97717 79711,2 %
Grunnskule6 7371 6293331 90434416 50110,4 %
Helse og omsorg3 3095 5453 7652 9738 29245 08728,4 %
Samferdsel15 8031 9561 3201 5369 8665 9853,8 %
Barnehage28 45933 0641 1472 18008740,6 %
Kultur1 98191422 7776 7508150,5 %
Kommunale bustader1644495117499772 7781,8 %
Næringsforvaltning1984 9264401839780,0 %
Administrasjon6585052222 4056862 0831,3 %
Plan, byggesak og miljø1 1942 0483 86988612 1561320,1 %
Sosialsektoren1663 633030581590,1 %
Brann- og ulykkesvern000423833940,2 %
Kyrkje002 9195511 6641,0 %
Barnevern02 15233000—
Fellesutgifter0194 227000—
Politisk styring01810000—
Sum investeringsutgifter176 508130 00694 66845 49680 225158 705100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

267 mill. kr

267 485 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

29,0 %

30,0 % i 2020

Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,28

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,98 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+73 mill. kr

+38 %

Utan premieavvik 2025

232 mill. kr

25,2 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

385 mill. kr

minus 117 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.100 mill.200 mill.300 mill.400 mill.Kraftig fallKraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,951,902,853,80Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

35 mill. kr

av ein arbeidskapital på 267 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

13,2 %

2020: 3,2 %

Fylke og land 2025

42,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−47,8 pp

+10,0 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

19,5 %

2020: 22,9 %

Disposisjonsfond 2025

180 mill. kr

179 556 tusen kr

Fylke og land 2025

12,4 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−3,4 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

225 mill. kr

225 096 tusen kr

Andel av driftsinntektene

24,4 %

2020: 31,2 %

Fylke og land 2025

20,4 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

80 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.60 mill.120 mill.180 mill.240 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond179 55679,8 %
Bundne driftsfond29 06812,9 %
Ubunde investeringsfond9 1444,1 %
Bundne investeringsfond7 3283,3 %
Sum fond225 096100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

35 mill. kr

4 445 kr per innbyggjar

7 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

5,01 %

av 704 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,39 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

1 mill. kr

etter 21 mill. kr i renteinntekter og 13 mill. kr i utbytte

0,08 % av lånegjelda

Avdrag på lån

22 mill. kr

3,12 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 32,1 år

Renter og avdrag i alt

57 mill. kr

7 219 kr per innbyggjar

6,39 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (704 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

7 mill. kr

888 kr per innbyggjar · 0,79 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

14 mill. kr

1 776 kr per innbyggjar · 1,57 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

21 mill. kr

2 664 kr per innbyggjar · 2,36 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 63 080 kr i 2020 til 88 793 kr i 2025 – ein vekst på 40,8 % (25 713 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

88 793 kr

704 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

88 793 kr

704 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 5,01 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 704 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

35 mill. kr

Med 5,3 %

37 mill. kr

Endring per innbyggjar

+261 kr

Del av driftsinntektene

+0,23 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 2 mill. kr meir i året enn i dag – 261 kr per innbyggjar, eller om lag 2 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 6 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 6,60 % · lågast: Stor-Elvdal 3,24 % · median 4,53 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 45 av 46 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 134 944 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 44 av 45 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 136 133 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 45 av 46 i fylket (høgast: Skjåk 17 999 kr · lågast: Grue 5 787 kr · median 11 249 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025-3 %0 %3 %6 %9 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,38 % til 5,01 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 7 mill. kr til 35 mill. kr i året – ein endring på 29 mill. kr, eller 3 575 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

38 951 m²

+ 1 370 m² leigd = 40 321 m² i alt

Areal per innbyggjar

5,08 m²

7 931 innbyggjarar

Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

158 kr

6 mill. kr i alt

Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 15–137 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

32–76 mill. kr

4 011–9 521 kr per innbyggjar

789–1 873 kr per m²

Driftsutgifter per m²

868 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

218 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

145 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

6,7 %

netto til eigedomsforvaltning

177 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 37 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 3 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 34 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k5k10k15k20kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k02468

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 32 mill. kr og 76 mill. kr – det vil seie 789–1 873 kr per kvadratmeter eller 4 011–9 521 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Løten, 2020–2025.

2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 7,4 % frå 2024 til 2025

Frå 289 mill. kr til 267 mill. kr – ein nedgang på 4,8 prosentpoeng av driftsinntektene (33,8 % → 29,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,2 % frå 2022 til 2023

Frå 277 mill. kr til 278 mill. kr – ein nedgang på 3,2 prosentpoeng av driftsinntektene (37,8 % → 34,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 1,3 % frå 2021 til 2022

Frå 200 mill. kr til 197 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (28,9 % → 26,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Markert fallFonda fall 1,1 % frå 2020 til 2021

Frå 202 mill. kr til 200 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (31,2 % → 28,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Innlandet

Kor Løten rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

15. av 46

i fylket i 2025 · 3,28

Fylkessnitt: 2,98

Landssnitt: 2,82

Nr. 95 av 357 i landet

1.Rendalen8,2
2.Skjåk4,73
3.Nord-Fron4,35
14.Våler (Innlandet)3,29
15.Løten3,28
16.Vang3,27
46.Åsnes0,55

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

17. av 46

i fylket i 2025 · 29 %

Fylkessnitt: 25,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 119 av 357 i landet

1.Rendalen74,3 %
2.Gjøvik47,4 %
3.Ringebu46,2 %
16.Ringsaker30,1 %
17.Løten29 %
18.Engerdal26,8 %
46.Åsnes−5,7 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

3. av 46

i fylket i 2025 · 193,9 %

Fylkessnitt: 232,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 41 av 357 i landet

1.Nord-Fron192,1 %
2.Nord-Aurdal192,7 %
3.Løten193,9 %
4.Rendalen194,3 %
46.Vestre Toten303,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

8. av 44

i fylket i 2025 · 13,2 %

Fylkessnitt: 42,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 41 av 346 i landet

1.Skjåk1,4 %
2.Rendalen1,8 %
3.Lom4,2 %
7.Hamar10,8 %
8.Løten13,2 %
9.Ringebu15,6 %
44.Grue260 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020647 376648 822137 4491 214 42588 0606 222
2021690 447656 54589 7081 229 11690 20826 886
2022732 825753 95392 0331 350 059111 37726 174
2023801 857801 79736 4751 418 730108 99438 330
2024854 030844 88772 4791 553 990108 22339 604
2025922 759912 79194 3471 671 875117 28435 180

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

892

Landet 946 · Innlandet 840

Fastlegeavtalar

9

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

99

0 opne lister · 3,2 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Innlandet
  • Landet
  • Løten
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Løten
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 145 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 108 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 29 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,3 barn

2025

Innlandet: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 24 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

354

Årsverk til grunnbemanning

89,1

Årsverk i alt

102,5

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

43,1 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,5 elevar

2025

Innlandet: 8,2

Landet: 8,8

Nr. 9 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

820

Lærarårsverk

97,0

Lærarårsverk utan lange fråvær

89,1

Årsverk i sektoren

164,6

Av dei assistentårsverk

53,2

Elevar per årsverk i sektoren

5,0

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420254681012

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

3,12 brukarar

2025

Innlandet: 2,10

Landet: 1,72

Nr. 2 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,32

Brukarar av heimetenester

467

Brukarar av institusjonstenester

57

Årsverk i helse og omsorg

237,1

Med helsefagleg utdanning

76,4 %

Innbyggjarar 80+

454

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420251,62,02,53,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,3 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2022 (42,0 %), 2023 (42,7 %), 2024 (38,5 %)

Siste år: 43,1 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk InnlandetÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning89,1+13,7+18,2 %+36+11,3 %+2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk97,0+4,6+5,0 %+25+3,1 %−1,4 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk237,1+7,3+3,2 %+75+16,7 %+7,6 %+11,8 %

Barnehage: 13,7 fleire årsverk til grunnbemanning (+18,2 %) med fleire barn med plass (+11,3 %). Grunnskule: 4,6 fleire lærarårsverk (+5,0 %) med fleire elevar (+3,1 %). Helse og omsorg: 7,3 fleire årsverk (+3,2 %) med fleire tenestemottakarar (+16,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 89 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,3

Etter kutt

5,3

Innlandet

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 97 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,5

Etter kutt

8,5

Innlandet

8,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 237 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

3,12

Etter kutt

3,12

Innlandet

2,10

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202502505007501 000

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

91,2 %

2025

Innlandet: 94,2

Landet: 94,5

Nr. 31 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)

Barn med plass

354

1–2 år

87,3 %

3–5 år

93,5 %

Barn 1–5 år

384

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202586899296

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

164,0 elevar

2025

Innlandet: 204,2

Landet: 247,9

Nr. 26 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)

Elevar

820

Skular

5

Barn 6–15 år

914

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025158183208251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

58,8 plassar

2025

Innlandet: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 1 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)

Sjukeheimsplassar

90

Omsorgsbustader

177

Innbyggjarar 80+

454

Berre sjukeheim per 100

19,8

Berre omsorgsbustad per 100

39,0

Av dei i bustad er 80+

28,8 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020202021202220232024202529445972

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

13,3 plassar

2025

Innlandet: 16,4

Landet: 14,7

Nr. 33 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)

Elevplassar

160

Elevar

160

Barn 6–18 år

1 199

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420259121518

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Løten veks frå 384 i 2025 til 394 i 2050 – ei endring på 2,6 %. Held kommunen dei 354 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 92,2 til 89,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 363 plassar – 9 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205001503004506000150300470

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Løten fell frå 914 i 2025 til 905 i 2050 – ei endring på −1,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (89,7 %) blir det 812 elevar, ned 8 frå 820 i dag. Held kommunen dei 5 skulane ho har, fell snittet frå 164,0 til 162,4 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 5,0 skular – like mange som i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205002505007501 000055110165216

Den raude stipla linja er dagens snitt på 164,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Løten veks frå 454 i 2025 til 904 i 2050 – ei endring på 99,1 %. Held kommunen dei 267 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 58,8 til 29,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 532 plassar – 265 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002505007501 0000200400665

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Innlandet
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 613

i Innlandet, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,3 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Sverige

1 123 personar (31 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

952 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

03006009001 200SverigePolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)NoregAsiaAndre EU/EFTA-land (før2004)Europa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmarkTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiskeIndustriTransport og lagringOvernatting og serveringUtleige av arbeidskraftVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Innlandet
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

4,82%

Frå 7 929 til 8 311

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2,5k5k7,5k10k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

72,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,7 · Eldre 35,5

Innlandet

71,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 8,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 0,6 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenInnlandetLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

43,7 år

+0,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 76,0

2040

45,1 år

+1,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 79,2

2050

46,1 år

+2,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 82,1

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038414448i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Løten, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,203

2013: 0,202

Fylke og land

0,223

Landet: 0,248

P90/P10

2,300

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

14,2 %

192 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

31,2 %

i dei tre lågaste gruppene · 23,9 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,1 %−0,9 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,9 %+1,9 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr11,4 %+1,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr12,8 %+2,8 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr11,6 %+1,6 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr7,8 %−2,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr4,5 %−5,5 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024

Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Løten er nr. 10 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Rendalen23,1 %
3.Grue19,8 %
4.Åsnes18,7 %
5.Tolga17,1 %
6.Søndre Land16,2 %
7.Kongsvinger15,1 %
8.Øyer14,4 %
9.Stor-Elvdal14,3 %
10.Løten14,2 %
11.Elverum13,6 %
12.Folldal13,6 %
13.Stange13,3 %
14.Øystre Slidre13,2 %
15.Vang13,2 %
16.Nordre Land13,1 %
17.Eidskog13,0 %
18.Åmot13,0 %
19.Engerdal12,8 %
20.Nord-Fron12,7 %
21.Gjøvik12,6 %
22.Trysil12,5 %
23.Ringebu12,1 %
24.Hamar11,6 %
25.Sør-Fron11,5 %
26.Lesja11,4 %
27.Skjåk11,4 %
28.Tynset11,2 %
29.Vestre Slidre11,2 %
30.Alvdal10,9 %
31.Nord-Aurdal10,9 %
32.Gausdal10,7 %
33.Gran10,7 %
34.Vestre Toten10,3 %
35.Sør-Odal10,1 %
36.Os10,1 %
37.Østre Toten10,1 %
38.Ringsaker9,9 %
39.Sel9,9 %
40.Etnedal9,8 %
41.Lillehammer9,5 %
42.Dovre9,3 %
43.Nord-Odal8,0 %
44.Sør-Aurdal7,9 %
45.Vågå7,3 %
46.Lom6,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).

Løten brukar

36 908 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

33 118 kr

barnefattigdom 12,6 %

Brukar mest

Vang

52 854 kr · 13,2 % fattigdom

Brukar minst

Grue

24 800 kr · 19,8 % fattigdom

5,7 %11,7 %17,7 %23,7 %29,7 %Barn i vedvarande låginntekt22 80031 30039 80048 30054 854
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Våler (Innlandet)28,7 %6 853 kr16 985 kr6 264 kr30 102 kr
Rendalen23,1 %8 158 kr19 786 kr3 871 kr31 815 kr
Grue19,8 %8 478 kr12 848 kr3 474 kr24 800 kr
Åsnes18,7 %8 644 kr15 123 kr5 590 kr29 357 kr
Tolga17,1 %14 211 kr22 427 kr4 369 kr41 007 kr
Søndre Land16,2 %11 193 kr17 335 kr6 189 kr34 717 kr
Kongsvinger15,1 %9 335 kr15 871 kr4 092 kr29 298 kr
Øyer14,4 %12 794 kr23 731 kr2 788 kr39 313 kr
Stor-Elvdal14,3 %8 299 kr17 197 kr4 404 kr29 900 kr
Løten14,2 %12 578 kr20 385 kr3 945 kr36 908 kr
Elverum13,6 %10 154 kr19 724 kr5 206 kr35 084 kr
Folldal13,6 %7 670 kr21 040 kr1 616 kr30 326 kr
Stange13,3 %11 885 kr18 656 kr3 983 kr34 524 kr
Øystre Slidre13,2 %11 131 kr23 976 kr4 275 kr39 382 kr
Vang13,2 %12 652 kr34 592 kr5 610 kr52 854 kr
Nordre Land13,1 %9 175 kr19 367 kr4 065 kr32 607 kr
Eidskog13,0 %9 607 kr16 369 kr4 341 kr30 317 kr
Åmot13,0 %11 227 kr18 175 kr4 097 kr33 499 kr
Engerdal12,8 %8 621 kr21 483 kr3 134 kr33 238 kr
Nord-Fron12,7 %11 106 kr20 654 kr2 048 kr33 808 kr
Gjøvik12,6 %9 898 kr16 820 kr3 370 kr30 088 kr
Trysil12,5 %10 756 kr17 573 kr3 046 kr31 375 kr
Ringebu12,1 %11 523 kr17 580 kr2 487 kr31 590 kr
Hamar11,6 %11 112 kr16 398 kr2 288 kr29 798 kr
Sør-Fron11,5 %10 626 kr21 692 kr2 210 kr34 528 kr
Lesja11,4 %12 003 kr24 594 kr4 141 kr40 738 kr
Skjåk11,4 %11 251 kr19 602 kr3 811 kr34 664 kr
Tynset11,2 %13 513 kr21 372 kr3 743 kr38 628 kr
Vestre Slidre11,2 %12 052 kr19 681 kr3 074 kr34 807 kr
Alvdal10,9 %11 043 kr21 708 kr2 315 kr35 066 kr
Nord-Aurdal10,9 %10 912 kr18 072 kr3 917 kr32 901 kr
Gausdal10,7 %10 907 kr19 303 kr4 276 kr34 486 kr
Gran10,7 %8 855 kr18 303 kr2 176 kr29 334 kr
Vestre Toten10,3 %10 279 kr18 583 kr4 139 kr33 001 kr
Sør-Odal10,1 %9 700 kr17 541 kr2 710 kr29 951 kr
Os10,1 %11 506 kr16 524 kr2 778 kr30 808 kr
Østre Toten10,1 %10 601 kr18 467 kr3 363 kr32 431 kr
Ringsaker9,9 %11 609 kr19 357 kr3 029 kr33 995 kr
Sel9,9 %10 780 kr22 389 kr2 827 kr35 996 kr
Etnedal9,8 %8 378 kr15 852 kr3 944 kr28 174 kr
Lillehammer9,5 %10 821 kr16 454 kr3 063 kr30 338 kr
Dovre9,3 %11 206 kr13 806 kr3 721 kr28 733 kr
Nord-Odal8,0 %7 407 kr17 289 kr2 387 kr27 083 kr
Sør-Aurdal7,9 %9 049 kr19 813 kr3 433 kr32 295 kr
Vågå7,3 %9 876 kr20 413 kr1 887 kr32 176 kr
Lom6,7 %9 863 kr15 199 kr2 527 kr27 589 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Innlandet 2024

Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Løten er nr. 5 av 46 (fylkessnitt 0,219)

1.Lom0,194
2.Vestre Toten0,196
3.Skjåk0,199
4.Gausdal0,201
5.Løten0,203
6.Vågå0,204
7.Sel0,204
8.Nordre Land0,206
9.Nord-Odal0,208
10.Etnedal0,208
11.Sør-Odal0,209
12.Alvdal0,209
13.Tynset0,210
14.Søndre Land0,211
15.Engerdal0,212
16.Øyer0,212
17.Nord-Aurdal0,212
18.Sør-Aurdal0,213
19.Lesja0,214
20.Ringebu0,214
21.Ringsaker0,216
22.Vestre Slidre0,218
23.Trysil0,220
24.Østre Toten0,220
25.Os0,221
26.Sør-Fron0,221
27.Vang0,221
28.Stange0,223
29.Elverum0,225
30.Folldal0,226
31.Nord-Fron0,226
32.Øystre Slidre0,226
33.Kongsvinger0,228
34.Lillehammer0,228
35.Stor-Elvdal0,229
36.Gjøvik0,230
37.Eidskog0,230
38.Tolga0,230
39.Gran0,231
40.Dovre0,235
41.Hamar0,238
42.Åmot0,238
43.Åsnes0,239
44.Våler (Innlandet)0,239
45.Grue0,246
46.Rendalen0,249

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,5 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Løten i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Løten blant dei 16 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

55. av 344

14,2 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

161. av 344

194 085 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

150. av 344

36 908 kr · på barn og unge

Gini 2024

322. av 358

0,203 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Løten: nr. 55 av 344 med 14,2 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,5%
49,5%
Menn: 4 004Kvinner: 3 925

Aldersfordeling

0-5 år
5,9%
6-12 år
8,2%
13-15 år
3,5%
16-19 år
4,6%
20-44 år
29,5%
45-66 år
28,6%
67-79 år
14,5%
80+ år
5,2%

Totalt: 7 929 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

43,5 år

median 44 år

Innlandet

44,3 år

median 45 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 0,8 år yngre enn fylket og 2,2 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

486 000

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

807 300 kr

Etter skatt: 658 000 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,13 personar

(3 720 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Buforhold
Sjølveigarar82,2%
Borettslag/Aksje3,0%
Leigetakarar14,8%

Kjelde: SSB 11038

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

75 % i arbeid

1,1 % registrerte arbeidslause · 14,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)75,0 %74,9 %76,7 %+0,1
Registrerte arbeidslause1,1 %1,1 %1,4 %0,0
På arbeidsmarkedstiltak1,5 %1,6 %1,3 %−0,1
Under utdanning2,2 %2,6 %3,1 %−0,4
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd14,9 %13,2 %10,3 %+1,7
AFP / alderspensjon1,5 %1,6 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken3,8 %5,0 %5,8 %−1,2

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Innlandet
2018201920202021202220232024202574,1 %75,1 %76 %77 %77,9 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

68,1 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)68,1 %67,1 %72,1 %+1,0
80–99 %6,7 %7,1 %5,4 %−0,4
60–79 %5,8 %5,6 %4,2 %+0,2
40–59 %6,8 %6,9 %6,0 %−0,1
20–39 %5,9 %6,0 %5,7 %−0,1
0–19 %6,6 %7,3 %6,6 %−0,7

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 972

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

3 814

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

51,7 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 133

29,7 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

2 681

personar · 70,3 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

839

personar · 42,5 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−1 842

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 2 500 til 2 681 personar (69,1 % → 70,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 99 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202501 0002 0003 0004 00064 %67 %70 %73 %75 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (2 681 utpendlarar)

  • Hamar1 075 (40,1 %)
  • Stange433 (16,2 %)
  • Elverum379 (14,1 %)
  • Ringsaker299 (11,2 %)
  • Oslo - Oslove133 (5,0 %)
  • Gjøvik58 (2,2 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (839 innpendlarar)

  • Hamar257 (30,6 %)
  • Stange204 (24,3 %)
  • Elverum170 (20,3 %)
  • Ringsaker95 (11,3 %)
  • Åmot11 (1,3 %)
  • Lillehammer10 (1,2 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
02505007501 000Helse- og sosialtenesterBygg og anleggUndervisningVarehandelForretningsmessig tenesteytingJordbruk, skogbruk og fiskeOffentleg administrasjon ogforsvarIndustriPersonleg tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomOvernatting og serveringTransport og lagringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (531 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +109 arbeidsplassar (+5,9 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Forretningsmessig tenesteyting15154+139+926,7 %
Bygg og anlegg239289+50+20,9 %
Personleg tenesteyting4565+20+44,4 %
Undervisning211228+17+8,1 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon921+12+133,3 %
Informasjon og kommunikasjon1020+10+100,0 %
Finans og forsikring717+10+142,9 %
Jordbruk, skogbruk og fiske140148+8+5,7 %
Transport og lagring282800,0 %
Teknisk tenesteyting, eigedom444400,0 %
Overnatting og servering5137−14−27,5 %
Offentleg administrasjon og forsvar153132−21−13,7 %
Helse- og sosialtenester552531−21−3,8 %
Industri10967−42−38,5 %
Varehandel225166−59−26,2 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
  • Varehandel
  • Forretningsmessig tenesteyting
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
201820192020202120222023202420250150300450600Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 5 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – InnlandetEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald3 720807 300 kr658 000 kr629 500 kr676 100 kr−2,7 %
Einebuande1 458456 800 kr374 100 kr373 100 kr397 500 kr−5,9 %
Par utan barn998980 100 kr790 400 kr798 800 kr860 000 kr−8,1 %
Par med barn 0-17 år6611 281 500 kr1 002 200 kr1 062 200 kr1 141 700 kr−12,2 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år177689 200 kr557 000 kr544 000 kr568 200 kr−2,0 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

808 700 kr

Landet: 1 000 800 kr (−19,2 %)

Gjeld, median

365 800 kr

Landet: 415 800 kr (−12,0 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 069 600 kr

Landet: 1 792 100 kr (−40,3 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

323 000 kr

Landet: 378 800 kr (−14,7 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,52 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 399 051 kr

Bruttoformue per hushald

1 850 408 kr

Bankinnskot per hushald

558 790 kr

Bruttoinntekt per hushald

919 841 kr

1,73 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,73 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

9 953 kr

Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr

61 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 956 kr

Utbetalinga er 77,1 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+1 653 kr

119,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

271

Del av befolkninga

3,4 %

Barn i familiar med sosialhjelp

143

Gjennomsnittleg stønadstid

5,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

122

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,1 md

Samla stønadssum

14 422 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

14

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

91,7

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−60 %−30 %0 %+30 %+60 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

184 495 kr/år174 537 kr/år+5,7 % dyrare
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K3 · SSB 14310

25 139 kr/m²55 627 kr/m²−54,8 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

22 819 kr/år18 029 kr/år+26,6 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 532 kr/mnd1 425 kr/mnd+7,5 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,0 % · leige 2-roms 15,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 658 000 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

184 495 kr

+2,6 % frå 2024 (179 880 kr)

Snitt Innlandet

170 179 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader77 067 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi25 302 kr
  • Kommunale avgifter22 447 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt6 644 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0k50k100k150k200kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

28,0 %

184 495 kr av 658 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,8 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald658 000 kr28,0 %15,8 %
Einebuande374 100 kr49,3 %27,8 %
Par utan barn790 400 kr23,3 %13,1 %
Par med barn 0-17 år1 002 200 kr18,4 %10,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år557 000 kr33,1 %18,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 28,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

25 139 kr/m²

27 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

20 001 kr/m²

18 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

4 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

5 salg
Landet: 71 644

Totalt 27 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt InnlandetLandet
Alle bustadtypar25 13928 89855 627
Einebustader20 00119 81329 924
Småhus—31 64441 812
Blokkleilegheiter—42 75171 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 8 072.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

22 819 kr

+21,5 % frå 2025

Snitt Innlandet 2026

20 411 kr

Kommunen ligger 11,8 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 26,6 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Innlandet
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k12k18k24k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 3264 5606 2207 1527 4429 011
Avløp5 1835 6456 9287 9657 8549 153
Avfall3 6213 7203 7203 7202 4293 731
Feiing og tilsyn9609907001 0501 056924
Sum årsgebyr14 09014 91517 56819 88718 78122 819
Septiktømming (årsgebyr)1 4741 5204161 3681 8191 569
Vatn per m³23,725,134,239,34050,4
Avløp per m³28,631,538,744,442,450,7
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)12 50012 50015 00018 00018 00018 207
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)12 50012 50015 00018 00018 00018 207

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno