Lillehammer kommunevåpen

Lillehammer

Innlandet

Kommune- og fylkesendringar

  • Ny kommunekode i 2020: Lillehammer gjekk frå kode 0501 til 3405. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
  • Fylkesendring i 2020: kommunen gjekk frå Oppland til Innlandet. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti
SenterpartietSenterpartiet
VenstreVenstre
FremskrittspartietFremskrittspartiet
PensjonistpartietPensjonistpartiet

Ordførar

Hans Olav Sundfør (H)

Kommunenummer

3405

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

3 765 339

tusen kr

Utgifter

3 742 427

tusen kr

Driftsmargin

0,61%

Investeringar

366 000

tusen kr

Eigedelar

11 932 272

tusen kr

Total gjeld

9 672 239

tusen kr

(Lån: 9 081 248 + Gjeld: 590 991)

Gjeldsandel

81,06%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Bunnfradrag

185 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 217 kr

Totale inntekter

141 514

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M1M1,9M2,9M3,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M3M6M9M12M0%25%50%75%100%Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 3 765 437 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Inntekts- og formuesskatt30,3 %24,0 %36,0 %+6,3
Rammetilskot27,1 %34,7 %29,9 %−7,6
Overføringar og tilskot frå andre18,1 %16,1 %12,3 %+2,1
Sals- og leigeinntekter13,6 %13,3 %12,0 %+0,3
Andre overføringar frå staten4,8 %5,0 %4,3 %−0,1
Eigedomsskatt3,8 %3,7 %2,7 %+0,1
Brukarbetalingar2,2 %2,4 %2,5 %−0,2
Andre skatteinntekter0,1 %0,9 %0,4 %−0,8

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Inntekts- og formuesskatt
  • Rammetilskot
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Sals- og leigeinntekter
  • Andre overføringar frå staten
  • Eigedomsskatt
  • Brukarbetalingar
  • Andre skatteinntekter
2020202120222023202420250950k1,9M2,9M3,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %9 %18 %27 %36 %Inntekts- og formuesskattRammetilskotOverføringar og tilskot frå andreSals- og leigeinntekterAndre overføringar frå statenEigedomsskattBrukarbetalingarAndre skatteinntekter

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 2 601 407 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg39,3 %39,2 %34,9 %+0,2
Grunnskule17,6 %17,3 %19,9 %+0,3
Barnehage11,6 %9,5 %12,9 %+2,1
Eigedomsforvaltning6,9 %7,8 %8,0 %−0,8
Sosialsektoren5,8 %4,7 %6,0 %+1,1
Administrasjon5,8 %7,7 %5,7 %−1,9
Kultur3,9 %3,1 %3,6 %+0,8
Barnevern3,3 %3,3 %3,4 %+0,0
Samferdsel1,8 %1,7 %1,4 %+0,1
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,5 %1,2 %−0,3
Plan, byggesak og miljø1,2 %1,3 %1,3 %−0,2
Kyrkje0,6 %1,0 %0,8 %−0,4
Politisk styring0,5 %1,1 %0,6 %−0,5
Kommunale bustader0,3 %0,3 %0,5 %+0,0
Næringsforvaltning0,2 %0,4 %0,0 %−0,2

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250700k1,4M2,1M2,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning130 906154 766166 281175 972181 766191 9316,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)698−9 527−16 315−54 245−71 200−76 732—
Grunnskule360 486376 055389 771445 991479 082488 18817,6 %
Helse og omsorg723 024793 927846 060976 618982 3121 088 86039,3 %
Samferdsel32 03033 51235 51141 74942 36648 9791,8 %
Barnehage233 980244 614265 359289 480300 402321 05511,6 %
Kultur87 68982 20192 61894 217100 372108 0523,9 %
Kommunale bustader11 6817 6208 6632 34810 6248 0390,3 %
Næringsforvaltning3 358−2 0549 4822 4275 0354 9710,2 %
Administrasjon130 676135 210146 510160 612177 230160 6975,8 %
Plan, byggesak og miljø21 57731 66235 89738 99635 23032 3141,2 %
Sosialsektoren86 61884 65398 503126 630153 868161 7575,8 %
Brann- og ulykkesvern22 11225 96429 61132 45729 61932 5131,2 %
Kyrkje14 18113 03913 29415 33814 68515 5660,6 %
Barnevern57 59369 73088 08592 08789 87090 8833,3 %
Fellesutgifter23 184−74 311−76 847−156 349−45 877−90 107—
Politisk styring10 43611 59810 95214 21211 65714 4410,5 %
Sum netto driftsutgifter1 950 2291 978 6592 143 4352 298 5402 497 0412 601 407100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 439 238 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)27,1 %21,3 %23,2 %+5,7
Eigedomsforvaltning17,6 %23,8 %25,4 %−6,2
Samferdsel11,7 %8,2 %8,1 %+3,5
Helse og omsorg10,9 %11,8 %6,7 %−0,9
Administrasjon9,0 %4,5 %2,3 %+4,5
Kommunale bustader8,9 %7,2 %7,5 %+1,6
Kultur4,6 %4,5 %6,1 %+0,1
Plan, byggesak og miljø3,8 %1,1 %1,9 %+2,6
Grunnskule2,5 %6,2 %11,9 %−3,7
Kyrkje1,6 %0,7 %0,9 %+0,9
Barnehage1,2 %3,6 %2,7 %−2,4
Næringsforvaltning0,4 %2,5 %1,5 %−2,1
Fellesutgifter0,3 %0,7 %0,2 %−0,4
Brann- og ulykkesvern0,3 %3,8 %1,6 %−3,5
Politisk styring0,1 %0,0 %0,0 %+0,1
Sosialsektoren0,0 %0,1 %0,2 %−0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 46 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Eigedomsforvaltning
  • Samferdsel
  • Helse og omsorg
  • Administrasjon
  • Kommunale bustader
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Grunnskule
  • Kyrkje
  • Barnehage
  • Næringsforvaltning
  • Fellesutgifter
  • Brann- og ulykkesvern
  • Politisk styring
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
2020202120222023202420250150k300k450k600kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0 %7 %14 %21 %28 %Vatn, avløp, renovasjon (VAR)EigedomsforvaltningHelse og omsorgSamferdselKommunale bustaderAdministrasjonKulturGrunnskulePlan, byggesak og miljøBarnehageBrann- og ulykkesvernNæringsforvaltningKyrkjeFellesutgifterPolitisk styringSosialsektorenBarnevern
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning57 38222 99825 19330 54455 14177 39417,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)175 532141 230145 109222 213171 000118 88827,1 %
Grunnskule39 2098 2003 9425 3735 44711 0562,5 %
Helse og omsorg9 1614 26210 47019 71460 94647 97710,9 %
Samferdsel38 97031 43165 16644 08454 73251 26511,7 %
Barnehage8 0152 9252 4241 3251 6635 3381,2 %
Kultur10 0296 94020 33414 1702 59620 1864,6 %
Kommunale bustader24 17421 84238 01030 89034 76038 9088,9 %
Næringsforvaltning8 0115 617−82811 1665 3581 9250,4 %
Administrasjon13 53661 58417 12919 19135 15839 6529,0 %
Plan, byggesak og miljø106 95277 58021 9529 7165 06316 5353,8 %
Sosialsektoren065791827809850,0 %
Brann- og ulykkesvern74 10098 7871 6252 3278451 2100,3 %
Kyrkje4 0451 9003 0258 0132 9007 1001,6 %
Barnevern09509497160—
Fellesutgifter4 03126001961 3460,3 %
Politisk styring00027903730,1 %
Sum investeringsutgifter573 147485 482354 342420 781437 330439 238100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

720 mill. kr

719 528 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

19,1 %

17,6 % i 2020

Fylke: 25,8 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,22

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,98 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+238 mill. kr

+49 %

Utan premieavvik 2025

273 mill. kr

7,2 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

1 311 mill. kr

minus 591 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.350 mill.700 mill.1 050 mill.1 400 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (46 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

447 mill. kr

av ein arbeidskapital på 720 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

62,1 %

2020: 26,5 %

Fylke og land 2025

42,7 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+1,1 pp

+35,6 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (44 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

7,7 %

2020: 3,1 %

Disposisjonsfond 2025

292 mill. kr

291 686 tusen kr

Fylke og land 2025

12,4 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+4,6 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

483 mill. kr

482 695 tusen kr

Andel av driftsinntektene

12,8 %

2020: 9,7 %

Fylke og land 2025

20,4 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

60 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.150 mill.300 mill.450 mill.600 mill.Kraftig fallNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond291 68660,4 %
Bundne driftsfond78 08316,2 %
Ubunde investeringsfond26 8055,6 %
Bundne investeringsfond86 12117,8 %
Sum fond482 695100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

180 mill. kr

6 221 kr per innbyggjar

86 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,50 %

av 5 155 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,39 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

41 mill. kr

etter 52 mill. kr i renteinntekter og 87 mill. kr i utbytte

0,80 % av lånegjelda

Avdrag på lån

166 mill. kr

3,23 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 31,0 år

Renter og avdrag i alt

347 mill. kr

11 955 kr per innbyggjar

9,39 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (5 155 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

52 mill. kr

1 777 kr per innbyggjar · 1,40 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

103 mill. kr

3 554 kr per innbyggjar · 2,79 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

155 mill. kr

5 331 kr per innbyggjar · 4,19 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 143 954 kr i 2020 til 177 708 kr i 2025 – ein vekst på 23,4 % (33 754 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

177 708 kr

5 155 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

177 708 kr

5 155 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250k45k90k135k180k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,50 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 5 155 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

180 mill. kr

Med 5,3 %

273 mill. kr

Endring per innbyggjar

+3 198 kr

Del av driftsinntektene

+2,51 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 93 mill. kr meir i året enn i dag – 3 198 kr per innbyggjar, eller om lag 109 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 45 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 6,60 % · lågast: Stor-Elvdal 3,24 % · median 4,53 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 8 av 46 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 134 944 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 8 av 45 i fylket (høgast: Os 207 340 kr · lågast: Grue 66 043 kr · median 136 133 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 17 av 46 i fylket (høgast: Skjåk 17 999 kr · lågast: Grue 5 787 kr · median 11 249 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202020202120222023202420250 mill.150 mill.300 mill.450 mill.600 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,10 % til 3,50 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 86 mill. kr til 180 mill. kr i året – ein endring på 95 mill. kr, eller 3 199 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

119 140 m²

+ 10 966 m² leigd = 130 106 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,48 m²

29 011 innbyggjarar

Fylket: 5,77 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

46 kr

6 mill. kr i alt

Fylket: 78 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 127–249 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

135–276 mill. kr

4 669–9 522 kr per innbyggjar

1 041–2 123 kr per m²

Driftsutgifter per m²

894 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

263 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

163 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,0 %

netto til eigedomsforvaltning

661 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 43 av 46 i fylket (høgast: Tolga 11,28 m² · lågast: Nord-Aurdal 4,15 m² · median 6,75 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 37 av 46 i fylket (høgast: Lom 240 kr · lågast: Våler (Innlandet) 15 kr · median 77 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 31 av 46 i fylket (høgast: Sør-Fron 13 506 kr · lågast: Nord-Aurdal 3 832 kr · median 7 335 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k15k30k45k60kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleKulturbyggBarnehagelokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250k35k70k105k140k02467

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020201520162017201820192020202120222023202420250 mill.9 mill.17 mill.26 mill.34 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 135 mill. kr og 276 mill. kr – det vil seie 1 041–2 123 kr per kvadratmeter eller 4 669–9 522 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lillehammer, 2020–2025.

2024 · Markert fallFonda fall 12,0 % frå 2023 til 2024

Frå 532 mill. kr til 468 mill. kr – ein nedgang på 3,2 prosentpoeng av driftsinntektene (16,3 % → 13,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 10,7 % frå 2021 til 2022

Frå 608 mill. kr til 543 mill. kr – ein nedgang på 2,9 prosentpoeng av driftsinntektene (20,7 % → 17,8 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Innlandet

Kor Lillehammer rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

38. av 46

i fylket i 2025 · 2,22

Fylkessnitt: 2,98

Landssnitt: 2,82

Nr. 231 av 357 i landet

1.Rendalen8,2
2.Skjåk4,73
3.Nord-Fron4,35
37.Tolga2,23
38.Lillehammer2,22
39.Søndre Land2,14
46.Åsnes0,55

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

37. av 46

i fylket i 2025 · 19,1 %

Fylkessnitt: 25,8 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 216 av 357 i landet

1.Rendalen74,3 %
2.Gjøvik47,4 %
3.Ringebu46,2 %
36.Sør-Aurdal19,4 %
37.Lillehammer19,1 %
38.Åmot18,4 %
46.Åsnes−5,7 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

38. av 46

i fylket i 2025 · 256,9 %

Fylkessnitt: 232,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 264 av 357 i landet

1.Nord-Fron192,1 %
2.Nord-Aurdal192,7 %
3.Løten193,9 %
37.Gjøvik255,3 %
38.Lillehammer256,9 %
39.Folldal260,8 %
46.Vestre Toten303,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

38. av 44

i fylket i 2025 · 62,1 %

Fylkessnitt: 42,7 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 275 av 346 i landet

1.Skjåk1,4 %
2.Rendalen1,8 %
3.Lom4,2 %
37.Tolga61,1 %
38.Lillehammer62,1 %
39.Stange62,8 %
44.Grue260 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
20202 745 5742 800 013518 2816 935 538378 262127 886
20212 938 4322 859 106463 0757 137 872363 552201 232
20223 048 2193 025 360329 9837 358 354398 848227 652
20233 269 5673 306 876391 6577 861 745481 363400 581
20243 567 4133 632 034391 0328 402 211530 984425 014
20253 765 3393 742 427366 0009 081 248590 991446 578

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

877

Landet 946 · Innlandet 840

Fastlegeavtalar

38

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

106

10 opne lister · 2,7 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Innlandet
  • Landet
  • Lillehammer
2020202120222023202420250 %3 %6 %9 %12 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Lillehammer
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 143 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 122 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 257 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,8 barn

2025

Innlandet: 5,6

Landet: 5,7

Nr. 4 av 46 i fylket (høgast: Gjøvik 5,9 · lågast: Stor-Elvdal 3,5) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

1 316

Årsverk til grunnbemanning

312,9

Årsverk i alt

353,4

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

40,5 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
2020202120222023202420254567Norm 6,0Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

9,0 elevar

2025

Innlandet: 8,2

Landet: 8,8

Nr. 3 av 46 i fylket (høgast: Hamar 9,8 · lågast: Engerdal 4,9) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

2 857

Lærarårsverk

316,6

Lærarårsverk utan lange fråvær

285,3

Årsverk i sektoren

466,0

Av dei assistentårsverk

112,0

Elevar per årsverk i sektoren

6,1

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
2020202120222023202420255791112Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,82 brukarar

2025

Innlandet: 2,10

Landet: 1,72

Nr. 31 av 46 i fylket (høgast: Ringebu 3,23 · lågast: Gran 1,14) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,55

Brukarar av heimetenester

1 354

Brukarar av institusjonstenester

271

Årsverk i helse og omsorg

1 067,6

Med helsefagleg utdanning

67,7 %

Innbyggjarar 80+

1 758

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
2020202120222023202420251,61,82,02,3Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,8 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2021 (42,3 %), 2022 (42,8 %), 2025 (40,5 %)

Siste år: 40,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk InnlandetÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning312,9+3,1+1,0 %+33+2,6 %+2,0 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk316,6+21,9+7,4 %−33−1,1 %−1,4 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk1 067,6+44,3+4,3 %−17−1,0 %+7,6 %+11,8 %

Barnehage: 3,1 fleire årsverk til grunnbemanning (+1,0 %) med fleire barn med plass (+2,6 %). Grunnskule: 21,9 fleire lærarårsverk (+7,4 %) med færre elevar (−1,1 %). Helse og omsorg: 44,3 fleire årsverk (+4,3 %) med færre tenestemottakarar (−1,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 313 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,8

Etter kutt

5,8

Innlandet

5,6

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 317 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

9,0

Etter kutt

9,0

Innlandet

8,2

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 1 068 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,82

Etter kutt

1,82

Innlandet

2,10

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
20202021202220232024202507501 5002 2503 000Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

96,8 %

2025

Innlandet: 94,2

Landet: 94,5

Nr. 7 av 46 i fylket (høgast: Stange 99,3 · lågast: Etnedal 56,7)

Barn med plass

1 316

1–2 år

92,7 %

3–5 år

99,3 %

Barn 1–5 år

1 340

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
20202021202220232024202592949699Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

285,7 elevar

2025

Innlandet: 204,2

Landet: 247,9

Nr. 8 av 46 i fylket (høgast: Sør-Odal 743,0 · lågast: Stor-Elvdal 73,0)

Elevar

2 857

Skular

10

Barn 6–15 år

3 051

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202020212022202320242025187217247290Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

33,6 plassar

2025

Innlandet: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 25 av 46 i fylket (høgast: Løten 58,8 · lågast: Østre Toten 14,9)

Sjukeheimsplassar

246

Omsorgsbustader

344

Innbyggjarar 80+

1 758

Berre sjukeheim per 100

14,0

Berre omsorgsbustad per 100

19,6

Av dei i bustad er 80+

45,9 %

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
20202021202220232024202529323539Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

13,2 plassar

2025

Innlandet: 16,4

Landet: 14,7

Nr. 34 av 46 i fylket (høgast: Vestre Slidre 88,6 · lågast: Sør-Fron 0,0)

Elevplassar

544

Elevar

440

Barn 6–18 år

4 118

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
20202021202220232024202511131518Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Lillehammer veks frå 1 340 i 2025 til 1 502 i 2050 – ei endring på 12,1 %. Held kommunen dei 1 316 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 98,2 til 87,6 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 475 plassar – 159 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205004008001 2001 60005001 0001 5001 900

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Lillehammer veks frå 3 051 i 2025 til 3 273 i 2050 – ei endring på 7,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (93,6 %) blir det 3 064 elevar, opp 207 frå 2 857 i dag. Held kommunen dei 10 skulane ho har, fell snittet frå 285,7 til 306,4 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 10,7 skular – 0,7 fleire enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205008501 7002 5503 4000100200300398

Den raude stipla linja er dagens snitt på 285,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Lillehammer veks frå 1 758 i 2025 til 3 400 i 2050 – ei endring på 93,4 %. Held kommunen dei 590 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 33,6 til 17,4 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 142 plassar – 552 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205008501 7002 5503 40004008001 2001 428

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Innlandet
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 613

i Innlandet, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,3 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Sverige

1 123 personar (31 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

952 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

03006009001 200SverigePolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)NoregAsiaAndre EU/EFTA-land (før2004)Europa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmarkTyskland

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonHelse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk ogfiskeIndustriTransport og lagringOvernatting og serveringUtleige av arbeidskraftVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting,eigedom

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Innlandet
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

6,60%

Frå 28 768 til 30 668

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k8,5k17k25,5k34k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

68,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,3 · Eldre 33,3

Innlandet

71,6

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 34,5 · Eldre 37,1

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 4,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 3,1 færre enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenInnlandetLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

43,2 år

+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 69,9

2040

44,2 år

+1,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,2

2050

45,0 år

+2,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 78,8

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
202020262030203520402045205038414448i dagNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lillehammer, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,228

2013: 0,225

Fylke og land

0,223

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

9,5 %

441 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

31,3 %

i dei tre lågaste gruppene · 28,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
Ny kommunekode · Nytt fylke 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,220,240,260,280,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,6 %+0,6 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,2 %−1,8 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Innlandet 2022-2024

Flest: Våler (Innlandet) (28,7 %) · Færrast: Lom (6,7 %) · Lillehammer er nr. 41 av 46 (fylkessnitt 12,6 % · 7 085 barn i heile fylket)

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Rendalen23,1 %
3.Grue19,8 %
4.Åsnes18,7 %
5.Tolga17,1 %
6.Søndre Land16,2 %
7.Kongsvinger15,1 %
8.Øyer14,4 %
9.Stor-Elvdal14,3 %
10.Løten14,2 %
11.Elverum13,6 %
12.Folldal13,6 %
13.Stange13,3 %
14.Øystre Slidre13,2 %
15.Vang13,2 %
16.Nordre Land13,1 %
17.Eidskog13,0 %
18.Åmot13,0 %
19.Engerdal12,8 %
20.Nord-Fron12,7 %
21.Gjøvik12,6 %
22.Trysil12,5 %
23.Ringebu12,1 %
24.Hamar11,6 %
25.Sør-Fron11,5 %
26.Lesja11,4 %
27.Skjåk11,4 %
28.Tynset11,2 %
29.Vestre Slidre11,2 %
30.Alvdal10,9 %
31.Nord-Aurdal10,9 %
32.Gausdal10,7 %
33.Gran10,7 %
34.Vestre Toten10,3 %
35.Sør-Odal10,1 %
36.Os10,1 %
37.Østre Toten10,1 %
38.Ringsaker9,9 %
39.Sel9,9 %
40.Etnedal9,8 %
41.Lillehammer9,5 %
42.Dovre9,3 %
43.Nord-Odal8,0 %
44.Sør-Aurdal7,9 %
45.Vågå7,3 %
46.Lom6,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Innlandet: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,010).

Lillehammer brukar

30 338 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

33 118 kr

barnefattigdom 12,6 %

Brukar mest

Vang

52 854 kr · 13,2 % fattigdom

Brukar minst

Grue

24 800 kr · 19,8 % fattigdom

5,7 %11,7 %17,7 %23,7 %29,7 %Barn i vedvarande låginntekt22 80031 30039 80048 30054 854
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Våler (Innlandet)28,7 %6 853 kr16 985 kr6 264 kr30 102 kr
Rendalen23,1 %8 158 kr19 786 kr3 871 kr31 815 kr
Grue19,8 %8 478 kr12 848 kr3 474 kr24 800 kr
Åsnes18,7 %8 644 kr15 123 kr5 590 kr29 357 kr
Tolga17,1 %14 211 kr22 427 kr4 369 kr41 007 kr
Søndre Land16,2 %11 193 kr17 335 kr6 189 kr34 717 kr
Kongsvinger15,1 %9 335 kr15 871 kr4 092 kr29 298 kr
Øyer14,4 %12 794 kr23 731 kr2 788 kr39 313 kr
Stor-Elvdal14,3 %8 299 kr17 197 kr4 404 kr29 900 kr
Løten14,2 %12 578 kr20 385 kr3 945 kr36 908 kr
Elverum13,6 %10 154 kr19 724 kr5 206 kr35 084 kr
Folldal13,6 %7 670 kr21 040 kr1 616 kr30 326 kr
Stange13,3 %11 885 kr18 656 kr3 983 kr34 524 kr
Øystre Slidre13,2 %11 131 kr23 976 kr4 275 kr39 382 kr
Vang13,2 %12 652 kr34 592 kr5 610 kr52 854 kr
Nordre Land13,1 %9 175 kr19 367 kr4 065 kr32 607 kr
Eidskog13,0 %9 607 kr16 369 kr4 341 kr30 317 kr
Åmot13,0 %11 227 kr18 175 kr4 097 kr33 499 kr
Engerdal12,8 %8 621 kr21 483 kr3 134 kr33 238 kr
Nord-Fron12,7 %11 106 kr20 654 kr2 048 kr33 808 kr
Gjøvik12,6 %9 898 kr16 820 kr3 370 kr30 088 kr
Trysil12,5 %10 756 kr17 573 kr3 046 kr31 375 kr
Ringebu12,1 %11 523 kr17 580 kr2 487 kr31 590 kr
Hamar11,6 %11 112 kr16 398 kr2 288 kr29 798 kr
Sør-Fron11,5 %10 626 kr21 692 kr2 210 kr34 528 kr
Lesja11,4 %12 003 kr24 594 kr4 141 kr40 738 kr
Skjåk11,4 %11 251 kr19 602 kr3 811 kr34 664 kr
Tynset11,2 %13 513 kr21 372 kr3 743 kr38 628 kr
Vestre Slidre11,2 %12 052 kr19 681 kr3 074 kr34 807 kr
Alvdal10,9 %11 043 kr21 708 kr2 315 kr35 066 kr
Nord-Aurdal10,9 %10 912 kr18 072 kr3 917 kr32 901 kr
Gausdal10,7 %10 907 kr19 303 kr4 276 kr34 486 kr
Gran10,7 %8 855 kr18 303 kr2 176 kr29 334 kr
Vestre Toten10,3 %10 279 kr18 583 kr4 139 kr33 001 kr
Sør-Odal10,1 %9 700 kr17 541 kr2 710 kr29 951 kr
Os10,1 %11 506 kr16 524 kr2 778 kr30 808 kr
Østre Toten10,1 %10 601 kr18 467 kr3 363 kr32 431 kr
Ringsaker9,9 %11 609 kr19 357 kr3 029 kr33 995 kr
Sel9,9 %10 780 kr22 389 kr2 827 kr35 996 kr
Etnedal9,8 %8 378 kr15 852 kr3 944 kr28 174 kr
Lillehammer9,5 %10 821 kr16 454 kr3 063 kr30 338 kr
Dovre9,3 %11 206 kr13 806 kr3 721 kr28 733 kr
Nord-Odal8,0 %7 407 kr17 289 kr2 387 kr27 083 kr
Sør-Aurdal7,9 %9 049 kr19 813 kr3 433 kr32 295 kr
Vågå7,3 %9 876 kr20 413 kr1 887 kr32 176 kr
Lom6,7 %9 863 kr15 199 kr2 527 kr27 589 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Innlandet 2024

Jamnast: Lom (0,194) · Skeivast: Rendalen (0,249) · Lillehammer er nr. 34 av 46 (fylkessnitt 0,219)

1.Lom0,194
2.Vestre Toten0,196
3.Skjåk0,199
4.Gausdal0,201
5.Løten0,203
6.Vågå0,204
7.Sel0,204
8.Nordre Land0,206
9.Nord-Odal0,208
10.Etnedal0,208
11.Sør-Odal0,209
12.Alvdal0,209
13.Tynset0,210
14.Søndre Land0,211
15.Engerdal0,212
16.Øyer0,212
17.Nord-Aurdal0,212
18.Sør-Aurdal0,213
19.Lesja0,214
20.Ringebu0,214
21.Ringsaker0,216
22.Vestre Slidre0,218
23.Trysil0,220
24.Østre Toten0,220
25.Os0,221
26.Sør-Fron0,221
27.Vang0,221
28.Stange0,223
29.Elverum0,225
30.Folldal0,226
31.Nord-Fron0,226
32.Øystre Slidre0,226
33.Kongsvinger0,228
34.Lillehammer0,228
35.Stor-Elvdal0,229
36.Gjøvik0,230
37.Eidskog0,230
38.Tolga0,230
39.Gran0,231
40.Dovre0,235
41.Hamar0,238
42.Åmot0,238
43.Åsnes0,239
44.Våler (Innlandet)0,239
45.Grue0,246
46.Rendalen0,249

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,3 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Ny kommunekode · Nytt fylke 202020152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Lillehammer i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lillehammer blant dei 58 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

201. av 344

9,5 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

291. av 344

165 738 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

315. av 344

30 338 kr · på barn og unge

Gini 2024

116. av 358

0,228 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Lillehammer: nr. 201 av 344 med 9,5 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

48,8%
51,2%
Menn: 14 031Kvinner: 14 737

Aldersfordeling

0-5 år
5,4%
6-12 år
7,3%
13-15 år
3,4%
16-19 år
4,8%
20-44 år
31,9%
45-66 år
27,7%
67-79 år
13,6%
80+ år
5,9%

Totalt: 28 768 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

42,3 år

median 41 år

Innlandet

44,3 år

median 45 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 2,0 år yngre enn fylket og 1,0 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

525 500

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

838 700 kr

Etter skatt: 665 000 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,08 personar

(13 858 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

77,4 % i arbeid

0,7 % registrerte arbeidslause · 8,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)77,4 %74,9 %76,7 %+2,5
Registrerte arbeidslause0,7 %1,1 %1,4 %−0,4
På arbeidsmarkedstiltak1,3 %1,6 %1,3 %−0,3
Under utdanning5,5 %2,6 %3,1 %+2,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd8,5 %13,2 %10,3 %−4,7
AFP / alderspensjon1,5 %1,6 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken4,9 %5,0 %5,8 %−0,1

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Innlandet
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt InnlandetLandet

67 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Innlandet 67,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)67,0 %67,1 %72,1 %−0,1
80–99 %6,9 %7,1 %5,4 %−0,2
60–79 %4,6 %5,6 %4,2 %−1,0
40–59 %6,1 %6,9 %6,0 %−0,8
20–39 %6,6 %6,0 %5,7 %+0,6
0–19 %8,6 %7,3 %6,6 %+1,3

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

17 373

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

14 943

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

116,3 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 87,3 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

10 929

73,1 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

4 014

personar · 26,9 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 39,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

6 444

personar · 37,1 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 30,7 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

+2 430

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Innlandet)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %30 %60 %90 %120 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (46 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 3 782 til 4 014 personar (26,2 % → 26,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 698 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2020202120222023202420252 5004 0005 5007 50021 %24 %27 %31 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (4 014 utpendlarar)

  • Oslo - Oslove676 (16,8 %)
  • Ringsaker544 (13,6 %)
  • Hamar443 (11,0 %)
  • Øyer423 (10,5 %)
  • Gjøvik420 (10,5 %)
  • Gausdal358 (8,9 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (6 444 innpendlarar)

  • Ringsaker1 268 (19,7 %)
  • Gausdal1 058 (16,4 %)
  • Øyer805 (12,5 %)
  • Gjøvik576 (8,9 %)
  • Oslo - Oslove315 (4,9 %)
  • Hamar242 (3,8 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
01 5003 0004 5006 000Helse- og sosialtenesterVarehandelOffentleg administrasjon ogforsvarUndervisningBygg og anleggTeknisk tenesteyting, eigedomPersonleg tenesteytingInformasjon og kommunikasjonOvernatting og serveringForretningsmessig tenesteytingTransport og lagringIndustriElektrisitet, vatn og renovasjonJordbruk, skogbruk og fiskeFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (4 582 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +369 arbeidsplassar (+2,2 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Helse- og sosialtenester4 3654 582+217+5,0 %
Bygg og anlegg1 1811 379+198+16,8 %
Personleg tenesteyting786895+109+13,9 %
Undervisning1 4311 529+98+6,8 %
Informasjon og kommunikasjon807887+80+9,9 %
Overnatting og servering778849+71+9,1 %
Teknisk tenesteyting, eigedom1 0391 092+53+5,1 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon261310+49+18,8 %
Varehandel2 4622 46200,0 %
Bergverk og utvinning3533−2−5,7 %
Finans og forsikring114105−9−7,9 %
Industri412369−43−10,4 %
Forretningsmessig tenesteyting566506−60−10,6 %
Jordbruk, skogbruk og fiske215133−82−38,1 %
Transport og lagring548407−141−25,7 %
Offentleg administrasjon og forsvar1 9141 745−169−8,8 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Varehandel
  • Offentleg administrasjon og forsvar
  • Undervisning
  • Bygg og anlegg
  • Teknisk tenesteyting, eigedom
2018201920202021202220232024202501 5003 0004 5006 000Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – InnlandetEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald13 858838 700 kr665 000 kr629 500 kr676 100 kr−1,6 %
Einebuande5 828479 300 kr384 900 kr373 100 kr397 500 kr−3,2 %
Par utan barn3 7871 071 700 kr843 600 kr798 800 kr860 000 kr−1,9 %
Par med barn 0-17 år2 3451 503 000 kr1 137 200 kr1 062 200 kr1 141 700 kr−0,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år423710 800 kr567 500 kr544 000 kr568 200 kr−0,1 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

878 900 kr

Landet: 1 000 800 kr (−12,2 %)

Gjeld, median

361 800 kr

Landet: 415 800 kr (−13,0 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 643 500 kr

Landet: 1 792 100 kr (−8,3 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

402 600 kr

Landet: 378 800 kr (+6,3 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,48 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 511 708 kr

Bruttoformue per hushald

2 826 820 kr

Bankinnskot per hushald

692 472 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 018 240 kr

1,72 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

11 168 kr

Innlandet 12 290 kr · Landet 12 828 kr

127 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 741 kr

Utbetalinga er 86,5 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 868 kr

134,6 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Innlandet
  • Kommunen
  • Landet
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

704

Del av befolkninga

2,4 %

Barn i familiar med sosialhjelp

259

Gjennomsnittleg stønadstid

5,1 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

258

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,2 md

Samla stønadssum

40 349 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

21

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Innlandet og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

96,1

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−30 %−15 %0 %+15 %+30 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

210 128 kr/år174 537 kr/år+20,4 % dyrare
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K3 · SSB 14310

39 954 kr/m²55 627 kr/m²−28,2 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

9 880 kr/mnd11 790 kr/mnd−16,2 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

16 420 kr/år18 029 kr/år−8,9 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 618 kr/mnd1 425 kr/mnd+13,5 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 31,6 % · leige 2-roms 17,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 665 000 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

210 128 kr

+3,3 % frå 2024 (203 389 kr)

Snitt Innlandet

170 179 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader104 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi25 302 kr
  • Kommunale avgifter20 494 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt6 633 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Innlandet
0k55k110k165k220kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

31,6 %

210 128 kr av 665 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

17,8 %

118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald665 000 kr31,6 %17,8 %
Einebuande384 900 kr54,6 %30,8 %
Par utan barn843 600 kr24,9 %14,1 %
Par med barn 0-17 år1 137 200 kr18,5 %10,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år567 500 kr37,0 %20,9 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 31,6 %Ny kommunekode · Nytt fylke 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

39 954 kr/m²

139 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

28 528 kr/m²

39 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

31 865 kr/m²

24 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

48 372 kr/m²

76 salg
Landet: 71 644

Totalt 139 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt InnlandetLandet
Alle bustadtypar39 95428 89855 627
Einebustader28 52819 81329 924
Småhus31 86531 64441 812
Blokkleilegheiter48 37242 75171 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

9 880 kr

2 500 kr per m² per år

+3,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kNy kommunekode · Nytt fylke 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Estimat
9 30010 00010 60011 10011 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 29 279.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

16 420 kr

−3,5 % frå 2025

Snitt Innlandet 2026

20 411 kr

Kommunen ligger 19,6 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 8,9 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Innlandet
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k6k11k17k22k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 7745 1935 9476 4236 4235 896
Avløp4 4553 8676 0186 5056 6366 410
Avfall2 7242 7683 0163 2683 4883 628
Feiing og tilsyn410410410410463486
Sum årsgebyr11 36312 23815 39116 60617 01016 420
Septiktømming (årsgebyr)1 6851 7271 3082 0842 0301 849
Målarleige315400415448448411
Vatn per m³16,622,826,228,328,326,9
Avløp per m³2219,129,832,232,931,7
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)13 20013 53014 02815 15015 15013 908
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)27 00023 43624 30026 26026 79425 883

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno