Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Øvre Eiker gjekk frå kode 3048 til 3314. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Buskerud. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Venstre
Kristelig FolkepartiOrdførar
Adrian Wilhelm Kjølø Tollefsen (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Kommunen har ikkje innført eigedomsskatt
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 2 167 703 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 37,0 % | 29,0 % | 36,0 % | +8,0 |
| Rammetilskot | 35,2 % | 29,2 % | 29,9 % | +6,0 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,7 % | 14,4 % | 12,3 % | −2,7 |
| Sals- og leigeinntekter | 10,5 % | 15,3 % | 12,0 % | −4,7 |
| Andre overføringar frå staten | 3,5 % | 4,3 % | 4,3 % | −0,7 |
| Brukarbetalingar | 2,0 % | 2,3 % | 2,5 % | −0,3 |
| Andre skatteinntekter | 0,0 % | 1,4 % | 0,4 % | −1,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
- Eigedomsskatt
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 1 743 369 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 35,2 % | 36,5 % | 34,9 % | −1,3 |
| Grunnskule | 19,3 % | 18,2 % | 19,9 % | +1,1 |
| Barnehage | 13,8 % | 10,5 % | 12,9 % | +3,3 |
| Eigedomsforvaltning | 7,4 % | 7,9 % | 8,0 % | −0,6 |
| Sosialsektoren | 6,0 % | 4,5 % | 6,0 % | +1,5 |
| Barnevern | 5,4 % | 3,0 % | 3,4 % | +2,4 |
| Administrasjon | 4,9 % | 8,2 % | 5,7 % | −3,3 |
| Kultur | 2,4 % | 2,9 % | 3,6 % | −0,5 |
| Samferdsel | 2,0 % | 2,2 % | 1,4 % | −0,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,9 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,7 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,9 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,6 |
| Kyrkje | 0,6 % | 1,0 % | 0,8 % | −0,4 |
| Politisk styring | 0,5 % | 1,1 % | 0,6 % | −0,6 |
| Kommunale bustader | 0,5 % | 0,6 % | 0,5 % | −0,1 |
| Næringsforvaltning | 0,2 % | 0,3 % | 0,0 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Administrasjon
- Kultur
- Samferdsel
- Plan, byggesak og miljø
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 86 501 | 105 718 | 116 885 | 124 325 | 120 543 | 134 741 | 7,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 974 | −4 120 | 4 535 | 505 | −36 031 | −34 811 | — |
| Grunnskule | 248 873 | 255 178 | 286 500 | 328 403 | 332 863 | 353 874 | 19,3 % |
| Helse og omsorg | 408 561 | 472 333 | 516 791 | 605 306 | 628 547 | 643 641 | 35,2 % |
| Samferdsel | 23 655 | 31 888 | 26 811 | 33 899 | 35 760 | 36 384 | 2,0 % |
| Barnehage | 175 997 | 188 632 | 197 976 | 223 562 | 232 799 | 252 612 | 13,8 % |
| Kultur | 30 658 | 35 393 | 36 232 | 37 884 | 38 770 | 44 654 | 2,4 % |
| Kommunale bustader | 2 071 | 6 483 | 1 974 | 116 | −952 | 8 647 | 0,5 % |
| Næringsforvaltning | 3 223 | 5 289 | 1 452 | 5 315 | 4 470 | 3 743 | 0,2 % |
| Administrasjon | 68 324 | 91 671 | 90 042 | 89 989 | 83 287 | 88 879 | 4,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 13 795 | 16 381 | 17 301 | 18 001 | 19 330 | 16 984 | 0,9 % |
| Sosialsektoren | 57 984 | 60 753 | 76 673 | 108 929 | 109 124 | 109 562 | 6,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 13 306 | 14 921 | 15 165 | 16 346 | 17 345 | 16 569 | 0,9 % |
| Kyrkje | 10 371 | 9 385 | 9 995 | 10 092 | 10 301 | 10 970 | 0,6 % |
| Barnevern | 55 005 | 58 000 | 62 584 | 73 873 | 86 445 | 98 790 | 5,4 % |
| Fellesutgifter | 3 756 | −54 671 | −38 307 | −105 028 | −44 376 | −50 802 | — |
| Politisk styring | 6 168 | 7 917 | 8 439 | 9 204 | 8 274 | 8 932 | 0,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 209 222 | 1 301 151 | 1 431 048 | 1 580 721 | 1 646 499 | 1 743 369 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 602 212 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 35,3 % | 22,5 % | 25,4 % | +12,8 |
| Grunnskule | 26,5 % | 8,9 % | 11,9 % | +17,6 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 17,5 % | 23,4 % | 23,2 % | −5,9 |
| Samferdsel | 8,6 % | 11,3 % | 8,1 % | −2,7 |
| Kultur | 7,9 % | 4,1 % | 6,1 % | +3,9 |
| Helse og omsorg | 1,4 % | 7,2 % | 6,7 % | −5,8 |
| Kommunale bustader | 1,0 % | 8,4 % | 7,5 % | −7,4 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,7 % | 2,0 % | 1,9 % | −1,3 |
| Administrasjon | 0,4 % | 3,5 % | 2,3 % | −3,0 |
| Kyrkje | 0,3 % | 1,4 % | 0,9 % | −1,1 |
| Barnehage | 0,1 % | 4,4 % | 2,7 % | −4,2 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,1 % | 2,0 % | 1,6 % | −1,8 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 1,0 % | 1,5 % | −1,0 |
| Politisk styring | 0,0 % | 0,1 % | 0,0 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 18 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Kultur
- Helse og omsorg
- Kommunale bustader
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Kyrkje
- Barnehage
- Brann- og ulykkesvern
- Næringsforvaltning
- Politisk styring
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 21 267 | 15 293 | 55 750 | 139 823 | 412 021 | 212 399 | 35,3 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 98 717 | 66 133 | 106 817 | 285 628 | 171 631 | 105 393 | 17,5 % |
| Grunnskule | 11 910 | 9 480 | 36 099 | 108 751 | 281 355 | 159 610 | 26,5 % |
| Helse og omsorg | 6 938 | 4 761 | 10 337 | 9 121 | 10 482 | 8 623 | 1,4 % |
| Samferdsel | 37 478 | 43 301 | 42 837 | 44 527 | 19 207 | 51 828 | 8,6 % |
| Barnehage | 686 | 61 | 8 796 | 5 392 | 41 223 | 875 | 0,1 % |
| Kultur | 3 554 | 1 967 | 4 946 | 4 513 | 79 755 | 47 800 | 7,9 % |
| Kommunale bustader | 541 | 7 352 | 30 116 | 67 658 | 29 790 | 6 216 | 1,0 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 0 | 0 | 256 | 186 | 264 | 0,0 % |
| Administrasjon | 10 394 | 8 420 | 10 073 | 19 189 | 8 264 | 2 664 | 0,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 12 935 | 2 797 | 2 994 | 2 482 | 1 675 | 4 085 | 0,7 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 1 182 | 879 | 462 | 651 | 0,1 % |
| Kyrkje | 3 150 | 3 000 | 1 016 | 0 | 1 604 | 1 800 | 0,3 % |
| Barnevern | 0 | 129 | 3 | 232 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 13 | 4 | 0,0 % |
| Sum investeringsutgifter | 207 570 | 162 694 | 310 966 | 688 451 | 1 057 668 | 602 212 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
229 mill. kr
229 013 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
10,6 %
Fylke: 23,8 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,83
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,47 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+12 mill. kr
+5 %
Utan premieavvik 2025
138 mill. kr
6,4 % av driftsinntektene
Fylke: 16,5 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
507 mill. kr
minus 277 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (18 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
91 mill. kr
av ein arbeidskapital på 229 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
39,7 %
2020: 38,0 %
Fylke og land 2025
35,3 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−21,3 pp
+1,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (17 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
2,7 %
2024: 3,8 %
Disposisjonsfond 2025
59 mill. kr
58 806 tusen kr
Fylke og land 2025
10,1 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
−1,1 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
133 mill. kr
132 575 tusen kr
Andel av driftsinntektene
6,1 %
2024: 7,9 %
Fylke og land 2025
18,6 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
44 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 58 806 | 44,4 % |
| Bundne driftsfond | 24 321 | 18,3 % |
| Ubunde investeringsfond | 37 522 | 28,3 % |
| Bundne investeringsfond | 11 926 | 9,0 % |
| Sum fond | 132 575 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
72 mill. kr
3 467 kr per innbyggjar
29 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,69 %
av 1 542 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,30 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
16 mill. kr
etter 19 mill. kr i renteinntekter og 37 mill. kr i utbytte
1,01 % av lånegjelda
Avdrag på lån
44 mill. kr
2,83 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 35,3 år
Renter og avdrag i alt
116 mill. kr
5 560 kr per innbyggjar
5,55 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (1 542 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
15 mill. kr
739 kr per innbyggjar · 0,74 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
31 mill. kr
1 478 kr per innbyggjar · 1,47 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
46 mill. kr
2 217 kr per innbyggjar · 2,21 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 69 955 kr i 2020 til 73 916 kr i 2025 – ein vekst på 5,7 % (3 961 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
73 916 kr
1 542 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
141 088 kr
2 943 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
67 173 kr
90,9 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,69 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 1 542 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
72 mill. kr
Med 5,3 %
82 mill. kr
Endring per innbyggjar
+451 kr
Del av driftsinntektene
+0,45 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 9 mill. kr meir i året enn i dag – 451 kr per innbyggjar, eller om lag 11 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 7 av 18 i fylket (høgast: Ål 5,33 % · lågast: Rollag 3,22 % · median 4,40 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 18 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 219 729 kr · lågast: Øvre Eiker 73 916 kr · median 120 127 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 7 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 223 775 kr · lågast: Ål 74 442 kr · median 131 746 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 18 av 18 i fylket (høgast: Nesbyen 17 231 kr · lågast: Øvre Eiker 5 560 kr · median 10 510 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,14 % til 4,69 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 29 mill. kr til 72 mill. kr i året – ein endring på 43 mill. kr, eller 1 968 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
99 251 m²
+ 3 857 m² leigd = 103 108 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,94 m²
20 861 innbyggjarar
Fylket: 4,95 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
85 kr
8 mill. kr i alt
Fylket: 114 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 88–210 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
78–184 mill. kr
3 747–8 828 kr per innbyggjar
758–1 786 kr per m²
Driftsutgifter per m²
632 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
122 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
142 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
8,4 %
netto til eigedomsforvaltning
316 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 15 av 18 i fylket (høgast: Rollag 13,68 m² · lågast: Kongsberg 3,59 m² · median 6,95 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 10 av 18 i fylket (høgast: Drammen 230 kr · lågast: Gol 10 kr · median 85 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 14 av 18 i fylket (høgast: Flå 17 382 kr · lågast: Drammen 1 662 kr · median 5 392 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 78 mill. kr og 184 mill. kr – det vil seie 758–1 786 kr per kvadratmeter eller 3 747–8 828 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Øvre Eiker, 2020–2025.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 32,5 % frå 2022 til 2023
Frå 311 mill. kr til 210 mill. kr.
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Øvre Eiker rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
14. av 18
i fylket i 2025 · 1,83
Fylkessnitt: 2,47
Landssnitt: 2,82
Nr. 285 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
17. av 18
i fylket i 2025 · 10,6 %
Fylkessnitt: 23,8 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 296 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
3. av 18
i fylket i 2025 · 183 %
Fylkessnitt: 207,4 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 20 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
13. av 17
i fylket i 2025 · 39,7 %
Fylkessnitt: 35,3 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 194 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 2 872 588 | 233 988 | 82 637 |
| 2021 | — | — | — | 2 888 934 | 243 340 | 103 374 |
| 2022 | — | — | — | 2 498 492 | 241 605 | 87 100 |
| 2023 | — | — | — | 2 855 318 | 310 235 | 157 820 |
| 2024 | 2 020 510 | 2 053 911 | 645 647 | 3 281 699 | 319 827 | 145 116 |
| 2025 | 2 166 644 | 2 139 435 | 389 813 | 3 687 151 | 277 499 | 90 946 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
970
Landet 946 · Buskerud 953
Fastlegeavtalar
18
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
101
3 opne lister · 3,28 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Buskerud
- Landet
- Øvre Eiker
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Øvre Eiker
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 177 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 69 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 122 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Buskerud: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 1 av 18 i fylket (høgast: Øvre Eiker 5,9 · lågast: Hemsedal 3,8) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
983
Årsverk til grunnbemanning
233,4
Årsverk i alt
266,6
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
41,2 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
10,2 elevar
2025
Buskerud: 9,3
Landet: 8,8
Nr. 2 av 18 i fylket (høgast: Drammen 10,5 · lågast: Flå 5,1) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
2 304
Lærarårsverk
224,9
Lærarårsverk utan lange fråvær
197,5
Årsverk i sektoren
351,8
Av dei assistentårsverk
86,0
Elevar per årsverk i sektoren
6,5
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,69 brukarar
2025
Buskerud: 1,83
Landet: 1,72
Nr. 9 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 2,70 · lågast: Nesbyen 1,15) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,59
Brukarar av heimetenester
675
Brukarar av institusjonstenester
113
Årsverk i helse og omsorg
612,3
Med helsefagleg utdanning
79,2 %
Innbyggjarar 80+
977
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2023 (42,5 %), 2024 (42,5 %), 2025 (41,2 %)
Siste år: 41,2 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Buskerud | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 233,4 | +4,3+1,9 % | −4−0,4 % | 0,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 224,9 | +30+15,4 % | +13+0,6 % | +2,6 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 612,3 | +104,6+20,6 % | +67+9,3 % | +15,3 % | +11,8 % |
Barnehage: 4,3 fleire årsverk til grunnbemanning (+1,9 %) med færre barn med plass (−0,4 %). Grunnskule: 30 fleire lærarårsverk (+15,4 %) med fleire elevar (+0,6 %). Helse og omsorg: 104,6 fleire årsverk (+20,6 %) med fleire tenestemottakarar (+9,3 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 233 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Buskerud
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 225 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
10,2
Etter kutt
10,2
Buskerud
9,3
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 612 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,69
Etter kutt
1,69
Buskerud
1,83
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
93,6 %
2025
Buskerud: 93,6
Landet: 94,5
Nr. 8 av 18 i fylket (høgast: Flå 100,0 · lågast: Flesberg 89,7)
Barn med plass
983
1–2 år
88,6 %
3–5 år
97,0 %
Barn 1–5 år
1 068
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
288,0 elevar
2025
Buskerud: 272,7
Landet: 247,9
Nr. 6 av 18 i fylket (høgast: Gol 484,0 · lågast: Sigdal 82,3)
Elevar
2 304
Skular
8
Barn 6–15 år
2 390
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
34,2 plassar
2025
Buskerud: 25,2
Landet: 29,7
Nr. 7 av 18 i fylket (høgast: Krødsherad 56,1 · lågast: Nesbyen 11,2)
Sjukeheimsplassar
141
Omsorgsbustader
193
Innbyggjarar 80+
977
Berre sjukeheim per 100
14,4
Berre omsorgsbustad per 100
19,8
Av dei i bustad er 80+
19,7 %
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
10,9 plassar
2025
Buskerud: 16,5
Landet: 14,7
Nr. 12 av 18 i fylket (høgast: Ål 52,7 · lågast: Rollag 0,0)
Elevplassar
347
Elevar
268
Barn 6–18 år
3 184
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Øvre Eiker veks frå 1 068 i 2025 til 1 227 i 2050 – ei endring på 14,9 %. Held kommunen dei 983 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 92,0 til 80,1 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 129 plassar – 146 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Øvre Eiker veks frå 2 390 i 2025 til 2 660 i 2050 – ei endring på 11,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,4 %) blir det 2 564 elevar, opp 260 frå 2 304 i dag. Held kommunen dei 8 skulane ho har, fell snittet frå 288,0 til 320,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 8,9 skular – 0,9 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 288,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Øvre Eiker veks frå 977 i 2025 til 2 439 i 2050 – ei endring på 149,6 %. Held kommunen dei 334 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 34,2 til 13,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 834 plassar – 500 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 063
i Buskerud, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,4 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
1 738 personar (43 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 215 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Buskerud
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
65,9
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,0 · Eldre 28,9
Buskerud
66,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,7 · Eldre 30,2
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 1,8 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 0,1 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
42,5 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 65,5
2040
44,1 år
+2,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 72,1
2050
45,6 år
+3,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 78,3
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Øvre Eiker, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,223
2013: 0,220
Fylke og land
0,240
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
9,9 %
364 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
29,2 %
i dei tre lågaste gruppene · 29,0 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 8,2 % | −1,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landet
Barnefattigdom i Buskerud 2022-2024
Flest: Nore og Uvdal (22,9 %) · Færrast: Hole (4,9 %) · Øvre Eiker er nr. 12 av 18 (fylkessnitt 11,3 % · 5 337 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Buskerud: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket er det ingen tydeleg samanheng mellom barnefattigdom og pengebruk (samanheng 0,150).
Øvre Eiker brukar
33 640 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
35 628 kr
barnefattigdom 11,3 %
Brukar mest
Hemsedal
44 563 kr · 10,8 % fattigdom
Brukar minst
Ringerike
30 164 kr · 12,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Nore og Uvdal | 22,9 % | 13 595 kr | 24 583 kr | 5 279 kr | 43 457 kr |
| Flå | 15,7 % | 11 058 kr | 22 991 kr | 2 851 kr | 36 900 kr |
| Drammen | 13,6 % | 11 012 kr | 16 033 kr | 3 335 kr | 30 380 kr |
| Gol | 13,1 % | 10 862 kr | 18 297 kr | 4 287 kr | 33 446 kr |
| Modum | 13,0 % | 11 481 kr | 17 913 kr | 3 332 kr | 32 726 kr |
| Rollag | 12,4 % | 10 883 kr | 22 123 kr | 3 166 kr | 36 172 kr |
| Ringerike | 12,2 % | 10 954 kr | 16 903 kr | 2 307 kr | 30 164 kr |
| Nesbyen | 10,9 % | 10 841 kr | 16 907 kr | 4 019 kr | 31 767 kr |
| Sigdal | 10,9 % | 8 810 kr | 20 557 kr | 2 055 kr | 31 422 kr |
| Hemsedal | 10,8 % | 16 705 kr | 24 136 kr | 3 722 kr | 44 563 kr |
| Krødsherad | 10,5 % | 9 835 kr | 23 713 kr | 2 077 kr | 35 625 kr |
| Øvre Eiker | 9,9 % | 12 049 kr | 16 879 kr | 4 712 kr | 33 640 kr |
| Kongsberg | 9,4 % | 10 714 kr | 18 107 kr | 2 119 kr | 30 940 kr |
| Lier | 8,9 % | 12 474 kr | 21 212 kr | 2 210 kr | 35 896 kr |
| Ål | 8,8 % | 13 815 kr | 25 199 kr | 2 909 kr | 41 923 kr |
| Flesberg | 8,1 % | 11 955 kr | 20 650 kr | 5 073 kr | 37 678 kr |
| Hol | 7,5 % | 12 370 kr | 20 199 kr | 5 127 kr | 37 696 kr |
| Hole | 4,9 % | 11 157 kr | 23 634 kr | 2 112 kr | 36 903 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Buskerud 2024
Jamnast: Flesberg (0,214) · Skeivast: Hemsedal (0,273) · Øvre Eiker er nr. 5 av 18 (fylkessnitt 0,238)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,6 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,5 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Øvre Eiker i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Øvre Eiker blant dei 53 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
184. av 344
9,9 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
268. av 344
169 212 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
238. av 344
33 640 kr · på barn og unge
Gini 2024
157. av 358
0,223 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Øvre Eiker: nr. 184 av 344 med 9,9 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 20 779 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
41,8 år
median 42 år
Buskerud
42,3 år
median 43 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,5 år yngre enn fylket og 0,5 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
75,8 % i arbeid
0,8 % registrerte arbeidslause · 12,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 75,8 % | 75,5 % | 76,7 % | +0,3 |
| Registrerte arbeidslause | 0,8 % | 1,6 % | 1,4 % | −0,8 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,8 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,4 |
| Under utdanning | 2,1 % | 2,6 % | 3,1 % | −0,5 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 12,7 % | 11,5 % | 10,3 % | +1,2 |
| AFP / alderspensjon | 1,2 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,6 % | 6,0 % | 5,8 % | −0,4 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Buskerud
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
71,8 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Buskerud 71,7 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 71,8 % | 71,7 % | 72,1 % | +0,1 |
| 80–99 % | 6,2 % | 6,0 % | 5,4 % | +0,2 |
| 60–79 % | 4,0 % | 4,2 % | 4,2 % | −0,2 |
| 40–59 % | 6,0 % | 6,0 % | 6,0 % | 0,0 |
| 20–39 % | 5,5 % | 5,6 % | 5,7 % | −0,1 |
| 0–19 % | 6,6 % | 6,4 % | 6,6 % | +0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
6 964
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
10 475
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
66,5 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
3 845
36,7 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
6 630
personar · 63,3 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 39,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
3 119
personar · 44,8 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 32,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−3 511
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Buskerud)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (18 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 6 088 til 6 630 personar (62,8 % → 63,3 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 325 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (6 630 utpendlarar)
- Drammen2 896 (43,7 %)
- Kongsberg1 146 (17,3 %)
- Oslo - Oslove679 (10,2 %)
- Lier480 (7,2 %)
- Modum329 (5,0 %)
- Asker224 (3,4 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (3 119 innpendlarar)
- Drammen1 430 (45,8 %)
- Modum510 (16,4 %)
- Kongsberg254 (8,1 %)
- Holmestrand119 (3,8 %)
- Lier96 (3,1 %)
- Oslo - Oslove94 (3,0 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (1 573 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +609 arbeidsplassar (+9,7 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bygg og anlegg | 969 | 1 257 | +288 | +29,7 % |
| Helse- og sosialtenester | 1 458 | 1 573 | +115 | +7,9 % |
| Varehandel | 861 | 960 | +99 | +11,5 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 209 | 266 | +57 | +27,3 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 66 | 113 | +47 | +71,2 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 178 | 219 | +41 | +23,0 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 126 | 160 | +34 | +27,0 % |
| Undervisning | 498 | 531 | +33 | +6,6 % |
| Finans og forsikring | 41 | 69 | +28 | +68,3 % |
| Overnatting og servering | 125 | 137 | +12 | +9,6 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 229 | 231 | +2 | +0,9 % |
| Personleg tenesteyting | 215 | 215 | 0 | 0,0 % |
| Bergverk og utvinning | 25 | 18 | −7 | −28,0 % |
| Industri | 750 | 736 | −14 | −1,9 % |
| Transport og lagring | 223 | 168 | −55 | −24,7 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 324 | 253 | −71 | −21,9 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Industri
- Undervisning
- Teknisk tenesteyting, eigedom
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Buskerud | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 9 625 | 859 300 kr | 681 500 kr | 661 600 kr | 676 100 kr | +0,8 % |
| Einebuande | 3 816 | 491 800 kr | 393 600 kr | 390 900 kr | 397 500 kr | −1,0 % |
| Par utan barn | 2 326 | 1 052 200 kr | 834 900 kr | 845 200 kr | 860 000 kr | −2,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 854 | 1 434 900 kr | 1 099 900 kr | 1 108 800 kr | 1 141 700 kr | −3,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 436 | 674 600 kr | 545 200 kr | 559 300 kr | 568 200 kr | −4,0 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
943 100 kr
Landet: 1 000 800 kr (−5,8 %)
Gjeld, median
352 700 kr
Landet: 415 800 kr (−15,2 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 667 800 kr
Landet: 1 792 100 kr (−6,9 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
370 900 kr
Landet: 378 800 kr (−2,1 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,59 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 669 287 kr
Bruttoformue per hushald
2 952 006 kr
Bankinnskot per hushald
656 493 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 048 371 kr
1,77 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,77 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
14 793 kr
Buskerud 11 534 kr · Landet 12 828 kr
334 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+1 884 kr
Utbetalinga er 114,6 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+6 493 kr
178,2 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Buskerud
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
640
Del av befolkninga
3,1 %
Barn i familiar med sosialhjelp
339
Gjennomsnittleg stønadstid
5,1 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
243
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,8 md
Samla stønadssum
48 654 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Buskerud og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
100,8
Om lag som landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 210 164 kr/år | 174 537 kr/år | +20,4 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 36 844 kr/m² | 55 627 kr/m² | −33,8 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 23 232 kr/år | 18 029 kr/år | +28,9 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 490 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +4,6 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 30,8 % · leige 2-roms 17,4 %
210 164 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
36 844 kr/m²
Alle bustadtypar · 95 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
23 232 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 681 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
210 164 kr
+2,8 % frå 2024 (204 385 kr)
Snitt Buskerud
189 175 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader106 358 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi27 761 kr
- Kommunale avgifter23 011 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Buskerud
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
30,8 %
210 164 kr av 681 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
17,4 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 681 500 kr | 30,8 % | 17,4 % |
| Einebuande | 393 600 kr | 53,4 % | 30,1 % |
| Par utan barn | 834 900 kr | 25,2 % | 14,2 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 099 900 kr | 19,1 % | 10,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 545 200 kr | 38,5 % | 21,7 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
36 844 kr/m²
95 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
24 860 kr/m²
40 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
34 811 kr/m²
10 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
47 948 kr/m²
45 salg
Landet: 71 644
Totalt 95 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Buskerud | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 36 844 | 40 399 | 55 627 |
| Einebustader | 24 860 | 28 013 | 29 924 |
| Småhus | 34 811 | 35 670 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 47 948 | 50 930 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 21 295.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
23 232 kr
+21,6 % frå 2025
Snitt Buskerud 2026
21 656 kr
Kommunen ligger 7,3 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 28,9 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Buskerud
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 494 | 3 052 | 3 815 | 5 248 | 5 837 | 6 127 |
| Avløp | 3 617 | 3 281 | 4 594 | 7 675 | 8 749 | 10 016 |
| Avfall | 2 916 | 2 998 | 3 178 | 3 720 | 3 944 | 4 161 |
| Feiing og tilsyn | 1 955 | 1 954 | 2 027 | 2 190 | 578 | 2 928 |
| Sum årsgebyr | 10 982 | 11 285 | 13 614 | 18 833 | 19 108 | 23 232 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 929 | 2 929 | 2 929 | 2 929 | 2 929 | — |
| Vatn per m³ | 13,9 | 17,2 | 21,3 | 25,1 | 27,9 | 29,1 |
| Avløp per m³ | 20,1 | 18,4 | 25,7 | 36,7 | 41,9 | 47,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | — | — | 7 726 | — | — | — |
| Tilknytningsgebyr vatn (låg) | 7 197 | 7 450 | — | 8 074 | 8 437 | 8 732 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | 14 394 | 14 900 | — | 16 148 | 16 874 | 17 465 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | — | — | 8 447 | — | — | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (låg) | 7 870 | 8 146 | — | 8 776 | 9 171 | 9 492 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | 15 740 | 16 292 | — | 17 552 | 18 342 | 18 984 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno