Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Nes gjekk frå kode 3034 til 3228. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Akershus. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Fremskrittspartiet
Venstre
Kristelig Folkeparti
Ordførar
Tove Nyhus (Frp)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 2 489 156 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 38,0 % | 33,2 % | 29,9 % | +4,8 |
| Inntekts- og formuesskatt | 34,8 % | 37,8 % | 36,0 % | −3,0 |
| Sals- og leigeinntekter | 10,4 % | 10,5 % | 12,0 % | −0,1 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 9,1 % | 10,6 % | 12,3 % | −1,5 |
| Andre overføringar frå staten | 4,3 % | 4,0 % | 4,3 % | +0,3 |
| Brukarbetalingar | 1,9 % | 2,5 % | 2,5 % | −0,6 |
| Eigedomsskatt | 1,3 % | 1,4 % | 2,7 % | −0,1 |
| Andre skatteinntekter | 0,3 % | 0,0 % | 0,4 % | +0,3 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 1 934 714 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 32,4 % | 31,5 % | 34,9 % | +0,9 |
| Grunnskule | 22,7 % | 21,5 % | 19,9 % | +1,2 |
| Barnehage | 14,5 % | 13,9 % | 12,9 % | +0,6 |
| Eigedomsforvaltning | 6,8 % | 8,6 % | 8,0 % | −1,8 |
| Administrasjon | 5,4 % | 6,0 % | 5,7 % | −0,6 |
| Sosialsektoren | 4,5 % | 5,6 % | 6,0 % | −1,0 |
| Kultur | 3,8 % | 3,4 % | 3,6 % | +0,5 |
| Barnevern | 3,6 % | 3,4 % | 3,4 % | +0,1 |
| Samferdsel | 1,5 % | 1,5 % | 1,4 % | +0,0 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,4 % | 1,3 % | 1,2 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,2 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,0 |
| Kyrkje | 1,0 % | 0,7 % | 0,8 % | +0,3 |
| Politisk styring | 0,6 % | 0,7 % | 0,6 % | −0,1 |
| Kommunale bustader | 0,3 % | 0,4 % | 0,5 % | −0,0 |
| Næringsforvaltning | 0,3 % | 0,2 % | 0,0 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Sosialsektoren
- Kultur
- Barnevern
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Politisk styring
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 81 769 | 107 035 | 118 067 | 123 191 | 126 645 | 138 025 | 6,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −3 814 | −13 634 | −13 067 | −8 519 | −23 240 | −33 155 | — |
| Grunnskule | 291 410 | 325 259 | 347 109 | 402 151 | 437 270 | 462 106 | 22,7 % |
| Helse og omsorg | 447 753 | 509 585 | 570 579 | 626 262 | 609 790 | 657 663 | 32,4 % |
| Samferdsel | 19 077 | 22 603 | 25 286 | 29 892 | 31 229 | 30 360 | 1,5 % |
| Barnehage | 221 294 | 227 912 | 242 175 | 273 525 | 279 535 | 295 217 | 14,5 % |
| Kultur | 53 980 | 61 759 | 89 057 | 80 676 | 66 843 | 78 223 | 3,8 % |
| Kommunale bustader | −569 | −434 | 495 | 5 466 | 4 566 | 6 654 | 0,3 % |
| Næringsforvaltning | 9 725 | 5 636 | −13 733 | −4 122 | 5 169 | 5 154 | 0,3 % |
| Administrasjon | 82 769 | 98 108 | 92 107 | 86 148 | 89 898 | 108 941 | 5,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 10 401 | 13 385 | 18 576 | 18 022 | 18 725 | 24 219 | 1,2 % |
| Sosialsektoren | 42 610 | 43 845 | 48 847 | 69 802 | 90 239 | 91 848 | 4,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 15 815 | 19 476 | 22 203 | 25 182 | 26 012 | 28 970 | 1,4 % |
| Kyrkje | 12 740 | 17 071 | 18 572 | 19 892 | 18 838 | 19 912 | 1,0 % |
| Barnevern | 44 678 | 40 917 | 44 607 | 53 947 | 62 984 | 72 287 | 3,6 % |
| Fellesutgifter | −4 244 | −58 920 | −51 904 | −101 848 | −40 123 | −64 250 | — |
| Politisk styring | 8 386 | 10 238 | 9 333 | 11 858 | 10 815 | 12 540 | 0,6 % |
| Sum netto driftsutgifter | 1 333 780 | 1 429 841 | 1 568 309 | 1 711 525 | 1 815 195 | 1 934 714 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 329 873 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 33,6 % | 22,7 % | 25,4 % | +10,9 |
| Grunnskule | 32,2 % | 13,0 % | 11,9 % | +19,2 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 21,1 % | 33,0 % | 23,2 % | −11,9 |
| Samferdsel | 5,0 % | 6,1 % | 8,1 % | −1,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,9 % | 1,7 % | 1,6 % | +0,2 |
| Kommunale bustader | 1,4 % | 4,0 % | 7,5 % | −2,6 |
| Kultur | 1,3 % | 4,6 % | 6,1 % | −3,4 |
| Administrasjon | 1,1 % | 3,8 % | 2,3 % | −2,6 |
| Kyrkje | 0,9 % | 1,0 % | 0,9 % | −0,1 |
| Helse og omsorg | 0,6 % | 4,2 % | 6,7 % | −3,7 |
| Næringsforvaltning | 0,5 % | 1,1 % | 1,5 % | −0,6 |
| Barnehage | 0,4 % | 1,8 % | 2,7 % | −1,4 |
| Sosialsektoren | 0,0 % | 0,2 % | 0,2 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Eigedomsforvaltning
- Grunnskule
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Kultur
- Administrasjon
- Kyrkje
- Helse og omsorg
- Næringsforvaltning
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Plan, byggesak og miljø
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 240 922 | 37 051 | 37 174 | 66 924 | 188 323 | 110 828 | 33,6 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 42 686 | 48 987 | 45 523 | 58 244 | 58 691 | 69 683 | 21,1 % |
| Grunnskule | 227 217 | 30 795 | 30 231 | 58 005 | 168 907 | 106 162 | 32,2 % |
| Helse og omsorg | 2 727 | 6 462 | 5 139 | 6 381 | 7 349 | 1 877 | 0,6 % |
| Samferdsel | 17 030 | 22 688 | 21 399 | 20 054 | 22 323 | 16 583 | 5,0 % |
| Barnehage | 571 | 714 | 67 | 27 | 0 | 1 344 | 0,4 % |
| Kultur | 1 480 | 2 048 | 2 925 | 4 830 | 16 616 | 4 220 | 1,3 % |
| Kommunale bustader | 7 598 | 1 267 | 424 | 17 989 | 24 905 | 4 475 | 1,4 % |
| Næringsforvaltning | 8 397 | 3 088 | 2 587 | 1 903 | 2 707 | 1 643 | 0,5 % |
| Administrasjon | 21 494 | 5 406 | 12 004 | 4 620 | 4 721 | 3 693 | 1,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 4 342 | 2 329 | 949 | 231 | 1 620 | 0 | — |
| Sosialsektoren | 0 | 58 | 0 | 0 | 131 | 4 | 0,0 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1 730 | 2 099 | 2 774 | 2 103 | 5 227 | 6 411 | 1,9 % |
| Kyrkje | 800 | 800 | 1 600 | 1 400 | 1 400 | 2 950 | 0,9 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 17 | 62 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 20 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 21 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 577 015 | 163 796 | 162 813 | 242 793 | 502 920 | 329 873 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
739 mill. kr
738 827 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
29,7 %
24,9 % i 2020
Fylke: 28,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,89
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,06 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+299 mill. kr
+68 %
Utan premieavvik 2025
516 mill. kr
20,8 % av driftsinntektene
Fylke: 21,2 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 129 mill. kr
minus 391 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (21 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
222 mill. kr
av ein arbeidskapital på 739 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
30,1 %
2020: 16,2 %
Fylke og land 2025
30,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−30,9 pp
+13,9 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (21 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
19,9 %
2020: 14,3 %
Disposisjonsfond 2025
496 mill. kr
496 221 tusen kr
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+5,6 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
594 mill. kr
594 178 tusen kr
Andel av driftsinntektene
23,9 %
2020: 18,6 %
Fylke og land 2025
21,7 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
84 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 496 221 | 83,5 % |
| Bundne driftsfond | 65 551 | 11,0 % |
| Ubunde investeringsfond | 13 597 | 2,3 % |
| Bundne investeringsfond | 18 809 | 3,2 % |
| Sum fond | 594 178 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
102 mill. kr
4 112 kr per innbyggjar
24 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,78 %
av 2 140 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
67 mill. kr
etter 36 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte
3,11 % av lånegjelda
Avdrag på lån
64 mill. kr
3,01 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 33,2 år
Renter og avdrag i alt
167 mill. kr
6 699 kr per innbyggjar
6,92 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (2 140 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
21 mill. kr
860 kr per innbyggjar · 0,89 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
43 mill. kr
1 719 kr per innbyggjar · 1,78 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
64 mill. kr
2 579 kr per innbyggjar · 2,66 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 71 689 kr i 2020 til 85 960 kr i 2025 – ein vekst på 19,9 % (14 271 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
85 960 kr
2 140 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
86 661 kr
2 158 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
701 kr
0,8 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,78 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 2 140 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
102 mill. kr
Med 5,3 %
113 mill. kr
Endring per innbyggjar
+444 kr
Del av driftsinntektene
+0,46 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 11 mill. kr meir i året enn i dag – 444 kr per innbyggjar, eller om lag 13 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 3 av 21 i fylket (høgast: Frogn 5,09 % · lågast: Enebakk 2,86 % · median 4,36 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 21 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 191 492 kr · lågast: Nes 85 960 kr · median 119 879 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 21 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 191 492 kr · lågast: Nes 86 661 kr · median 120 242 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 18 av 21 i fylket (høgast: Frogn 14 899 kr · lågast: Nittedal 4 999 kr · median 9 639 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Akershus)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,44 % til 4,78 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 24 mill. kr til 102 mill. kr i året – ein endring på 79 mill. kr, eller 3 079 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
84 362 m²
+ 1 744 m² leigd = 86 106 m² i alt
Areal per innbyggjar
3,46 m²
24 897 innbyggjarar
Fylket: 4,66 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
289 kr
24 mill. kr i alt
Fylket: 118 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 0–6 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
0–60 mill. kr
0–2 416 kr per innbyggjar
0–699 kr per m²
Driftsutgifter per m²
586 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
174 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
165 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,7 %
netto til eigedomsforvaltning
492 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 21 av 21 i fylket (høgast: Jevnaker 5,82 m² · lågast: Nes 3,46 m² · median 4,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 1 av 21 i fylket (høgast: Nes 289 kr · lågast: Lunner 52 kr · median 115 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 20 av 21 i fylket (høgast: Jevnaker 6 743 kr · lågast: Nittedal 45 kr · median 3 856 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Akershus)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 60 mill. kr – det vil seie 0–699 kr per kvadratmeter eller 0–2 416 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Nes, 2020–2025.
2024 · Markert fallFonda fall 4,5 % frå 2023 til 2024
Frå 503 mill. kr til 480 mill. kr – ein nedgang på 2,2 prosentpoeng av driftsinntektene (23,5 % → 21,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 11,0 % frå 2022 til 2023
Frå 651 mill. kr til 580 mill. kr – ein nedgang på 5,2 prosentpoeng av driftsinntektene (32,4 % → 27,2 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Nes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
13. av 21
i fylket i 2025 · 2,89
Fylkessnitt: 3,06
Landssnitt: 2,82
Nr. 139 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
8. av 21
i fylket i 2025 · 29,7 %
Fylkessnitt: 28,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 112 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
1. av 21
i fylket i 2025 · 187,2 %
Fylkessnitt: 220,4 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 23 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
11. av 21
i fylket i 2025 · 30,1 %
Fylkessnitt: 30,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 133 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 1 768 024 | 1 682 045 | 336 347 | 3 184 414 | 195 914 | 71 323 |
| 2021 | 1 889 492 | 1 751 145 | 127 027 | 3 266 900 | 210 076 | 106 469 |
| 2022 | 2 008 598 | 1 892 815 | 134 019 | 3 401 028 | 294 230 | 124 338 |
| 2023 | 2 135 588 | 2 070 197 | 186 269 | 3 497 915 | 302 644 | 198 665 |
| 2024 | 2 257 682 | 2 211 622 | 314 597 | 3 902 950 | 364 148 | 216 009 |
| 2025 | 2 488 274 | 2 340 969 | 219 045 | 4 267 753 | 390 601 | 222 357 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
4,5 %
911 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 024
Landet 946 · Akershus 1 062
Fastlegeavtalar
20
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
105
8 opne lister · 3,41 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Akershus
- Landet
- Nes
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Nes
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 84 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 42 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 244 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Akershus: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Nordre Follo 5,9 · lågast: Aurskog-Høland 5,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 223
Årsverk til grunnbemanning
293,6
Årsverk i alt
327,6
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
40,0 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,3 elevar
2025
Akershus: 10,0
Landet: 8,8
Nr. 17 av 21 i fylket (høgast: Rælingen 11,1 · lågast: Hurdal 8,3) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
2 817
Lærarårsverk
303,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
270,5
Årsverk i sektoren
449,3
Av dei assistentårsverk
95,9
Elevar per årsverk i sektoren
6,3
- Akershus
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,56 brukarar
2025
Akershus: 1,92
Landet: 1,72
Nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Nesodden 2,94 · lågast: Lunner 1,45) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,39
Brukarar av heimetenester
1 041
Brukarar av institusjonstenester
118
Årsverk i helse og omsorg
569,9
Med helsefagleg utdanning
69,6 %
Innbyggjarar 80+
936
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (34,6 %), 2021 (36,0 %), 2022 (35,5 %), 2023 (34,8 %), 2024 (38,0 %), 2025 (40,0 %)
Siste år: 40,0 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Akershus | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 293,6 | −5,2−1,7 % | −70−5,4 % | +1,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 303,0 | +24,1+8,6 % | +164+6,2 % | +3,8 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 569,9 | +31,2+5,8 % | +164+16,5 % | +11,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 5,2 færre årsverk til grunnbemanning (−1,7 %) med færre barn med plass (−5,4 %). Grunnskule: 24,1 fleire lærarårsverk (+8,6 %) med fleire elevar (+6,2 %). Helse og omsorg: 31,2 fleire årsverk (+5,8 %) med fleire tenestemottakarar (+16,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 294 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Akershus
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 303 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,3
Etter kutt
9,3
Akershus
10,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 570 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,56
Etter kutt
2,56
Akershus
1,92
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
95,6 %
2025
Akershus: 93,6
Landet: 94,5
Nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Ås 97,9 · lågast: Hurdal 85,6)
Barn med plass
1 223
1–2 år
93,0 %
3–5 år
97,2 %
Barn 1–5 år
1 332
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
281,7 elevar
2025
Akershus: 332,3
Landet: 247,9
Nr. 15 av 21 i fylket (høgast: Lørenskog 455,5 · lågast: Jevnaker 254,7)
Elevar
2 817
Skular
10
Barn 6–15 år
3 079
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
25,4 plassar
2025
Akershus: 24,0
Landet: 29,7
Nr. 10 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 33,1 · lågast: Gjerdrum 14,1)
Sjukeheimsplassar
118
Omsorgsbustader
120
Innbyggjarar 80+
936
Berre sjukeheim per 100
12,6
Berre omsorgsbustad per 100
12,8
Av dei i bustad er 80+
5,0 %
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
18,6 plassar
2025
Akershus: 14,8
Landet: 14,7
Nr. 8 av 21 i fylket (høgast: Ås 33,0 · lågast: Eidsvoll 9,9)
Elevplassar
732
Elevar
575
Barn 6–18 år
3 925
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Nes veks frå 1 332 i 2025 til 1 466 i 2050 – ei endring på 10,1 %. Held kommunen dei 1 223 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 91,8 til 83,4 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 346 plassar – 123 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Nes veks frå 3 079 i 2025 til 3 275 i 2050 – ei endring på 6,4 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,5 %) blir det 2 997 elevar, opp 180 frå 2 817 i dag. Held kommunen dei 10 skulane ho har, fell snittet frå 281,7 til 299,7 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 10,6 skular – 0,6 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 281,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Nes veks frå 936 i 2025 til 2 685 i 2050 – ei endring på 186,9 %. Held kommunen dei 238 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 25,4 til 8,9 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 682 plassar – 444 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
9 347
i Akershus, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
3 005 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
4 277 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Akershus
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
64,8
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 37,8 · Eldre 27,0
Akershus
65,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,5 · Eldre 25,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 0,7 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 0,2 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
42,0 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 65,4
2040
43,7 år
+2,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 71,7
2050
45,2 år
+3,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,2
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Nes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,209
2020: 0,210
Fylke og land
0,259
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
8,7 %
403 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
27,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 30,5 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 7,6 % | −2,4 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,6 % | −0,4 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 12,7 % | +2,7 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 12,2 % | +2,2 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 7,5 % | −2,5 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2018-2020 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Barnefattigdom i Akershus 2022-2024
Flest: Hurdal (14,3 %) · Færrast: Nittedal (6,1 %) · Nes er nr. 11 av 21 (fylkessnitt 9,2 % · 11 825 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Akershus: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,260).
Nes brukar
33 254 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 633 kr
barnefattigdom 9,2 %
Brukar mest
Nittedal
37 599 kr · 6,1 % fattigdom
Brukar minst
Frogn
27 912 kr · 8,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Hurdal | 14,3 % | 11 137 kr | 18 453 kr | 4 337 kr | 33 927 kr |
| Ullensaker | 13,6 % | 12 059 kr | 18 345 kr | 3 268 kr | 33 672 kr |
| Aurskog-Høland | 12,5 % | 10 596 kr | 18 825 kr | 2 175 kr | 31 596 kr |
| Jevnaker | 11,7 % | 12 114 kr | 18 755 kr | 1 788 kr | 32 657 kr |
| Nannestad | 11,3 % | 12 363 kr | 17 539 kr | 3 802 kr | 33 704 kr |
| Lørenskog | 10,3 % | 12 456 kr | 17 173 kr | 2 191 kr | 31 820 kr |
| Lillestrøm | 9,6 % | 11 671 kr | 18 357 kr | 3 261 kr | 33 289 kr |
| Eidsvoll | 9,5 % | 11 889 kr | 19 026 kr | 3 404 kr | 34 319 kr |
| Vestby | 9,0 % | 13 253 kr | 21 550 kr | 2 393 kr | 37 196 kr |
| Lunner | 9,0 % | 11 805 kr | 17 493 kr | 3 041 kr | 32 339 kr |
| Nes | 8,7 % | 11 833 kr | 18 523 kr | 2 898 kr | 33 254 kr |
| Rælingen | 8,3 % | 13 050 kr | 18 448 kr | 2 451 kr | 33 949 kr |
| Frogn | 8,2 % | 9 443 kr | 15 291 kr | 3 178 kr | 27 912 kr |
| Ås | 8,2 % | 11 862 kr | 18 194 kr | 2 899 kr | 32 955 kr |
| Nesodden | 7,8 % | 12 312 kr | 19 161 kr | 3 603 kr | 35 076 kr |
| Nordre Follo | 7,6 % | 12 760 kr | 18 607 kr | 3 273 kr | 34 640 kr |
| Enebakk | 7,1 % | 10 424 kr | 20 088 kr | 3 296 kr | 33 808 kr |
| Gjerdrum | 6,9 % | 11 965 kr | 19 769 kr | 3 019 kr | 34 753 kr |
| Asker | 6,4 % | 12 707 kr | 18 416 kr | 2 365 kr | 33 488 kr |
| Bærum | 6,2 % | 13 817 kr | 17 983 kr | 2 545 kr | 34 345 kr |
| Nittedal | 6,1 % | 13 651 kr | 20 802 kr | 3 146 kr | 37 599 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Akershus 2024
Jamnast: Jevnaker (0,203) · Skeivast: Bærum (0,312) · Nes er nr. 4 av 21 (fylkessnitt 0,232)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2020–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,6 prosentpoeng sidan 2020, mens dei høgaste tre har krympa 0,3 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Nes i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Nes blant dei 67 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
230. av 344
8,7 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
319. av 344
159 971 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
252. av 344
33 254 kr · på barn og unge
Gini 2024
277. av 358
0,209 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Nes: nr. 230 av 344 med 8,7 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 24 645 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
41,3 år
median 42 år
Akershus
40,6 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,7 år eldre enn fylket og 0,0 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
76,3 % i arbeid
1,5 % registrerte arbeidslause · 12,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 76,3 % | 78,1 % | 76,7 % | −1,8 |
| Registrerte arbeidslause | 1,5 % | 1,7 % | 1,4 % | −0,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % | +0,2 |
| Under utdanning | 2,0 % | 3,0 % | 3,1 % | −1,0 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 12,4 % | 8,5 % | 10,3 % | +3,9 |
| AFP / alderspensjon | 1,5 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,3 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,1 % | 6,4 % | 5,8 % | −1,3 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Akershus
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
73,9 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Akershus 75,4 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 73,9 % | 75,4 % | 72,1 % | −1,5 |
| 80–99 % | 6,0 % | 4,5 % | 5,4 % | +1,5 |
| 60–79 % | 4,5 % | 3,6 % | 4,2 % | +0,9 |
| 40–59 % | 5,8 % | 5,3 % | 6,0 % | +0,5 |
| 20–39 % | 4,5 % | 5,3 % | 5,7 % | −0,8 |
| 0–19 % | 5,2 % | 5,9 % | 6,6 % | −0,7 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
6 264
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
12 497
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
50,1 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 69,8 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
4 270
34,2 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
8 227
personar · 65,8 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 66,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
1 994
personar · 31,8 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 48,1 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−6 233
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 7 434 til 8 227 personar (64,3 % → 65,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 83 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (8 227 utpendlarar)
- Oslo - Oslove2 480 (30,1 %)
- Ullensaker1 973 (24,0 %)
- Lillestrøm1 563 (19,0 %)
- Lørenskog354 (4,3 %)
- Eidsvoll237 (2,9 %)
- Sør-Odal199 (2,4 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (1 994 innpendlarar)
- Ullensaker404 (20,3 %)
- Sør-Odal348 (17,5 %)
- Lillestrøm278 (13,9 %)
- Oslo - Oslove176 (8,8 %)
- Eidsvoll151 (7,6 %)
- Aurskog-Høland106 (5,3 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (1 736 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +373 arbeidsplassar (+6,4 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bygg og anlegg | 500 | 636 | +136 | +27,2 % |
| Undervisning | 680 | 791 | +111 | +16,3 % |
| Personleg tenesteyting | 257 | 339 | +82 | +31,9 % |
| Varehandel | 719 | 775 | +56 | +7,8 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 320 | 361 | +41 | +12,8 % |
| Overnatting og servering | 51 | 82 | +31 | +60,8 % |
| Transport og lagring | 326 | 354 | +28 | +8,6 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 39 | 60 | +21 | +53,8 % |
| Bergverk og utvinning | 62 | 66 | +4 | +6,5 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 31 | 29 | −2 | −6,5 % |
| Helse- og sosialtenester | 1 738 | 1 736 | −2 | −0,1 % |
| Finans og forsikring | 16 | 13 | −3 | −18,8 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 336 | 313 | −23 | −6,8 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 233 | 208 | −25 | −10,7 % |
| Industri | 242 | 207 | −35 | −14,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 274 | 227 | −47 | −17,2 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Undervisning
- Varehandel
- Bygg og anlegg
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Transport og lagring
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Akershus | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 11 123 | 905 600 kr | 723 300 kr | 756 600 kr | 676 100 kr | +7,0 % |
| Einebuande | 4 093 | 497 900 kr | 396 500 kr | 413 100 kr | 397 500 kr | −0,3 % |
| Par utan barn | 2 797 | 1 098 400 kr | 865 900 kr | 923 500 kr | 860 000 kr | +0,7 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 345 | 1 360 800 kr | 1 060 300 kr | 1 206 600 kr | 1 141 700 kr | −7,1 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 493 | 677 200 kr | 548 100 kr | 595 100 kr | 568 200 kr | −3,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
952 800 kr
Landet: 1 000 800 kr (−4,8 %)
Gjeld, median
495 900 kr
Landet: 415 800 kr (+19,3 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 260 500 kr
Landet: 1 792 100 kr (−29,7 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
323 200 kr
Landet: 378 800 kr (−14,7 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,64 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 715 040 kr
Bruttoformue per hushald
2 268 900 kr
Bankinnskot per hushald
581 760 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 042 740 kr
1,80 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,8 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
12 153 kr
Akershus 13 916 kr · Landet 12 828 kr
202 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−756 kr
Utbetalinga er 94,1 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 853 kr
146,4 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
725
Del av befolkninga
2,9 %
Barn i familiar med sosialhjelp
333
Gjennomsnittleg stønadstid
5,7 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
310
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,2 md
Samla stønadssum
50 010 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
14
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Akershus og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
103,3
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 197 383 kr/år | 174 537 kr/år | +13,1 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 37 893 kr/m² | 55 627 kr/m² | −31,9 % billigere |
| Leige, toromsbustad 2025 · SSB 09895 | 12 520 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | +6,2 % dyrare |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 20 766 kr/år | 18 029 kr/år | +15,2 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 624 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +14,0 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,3 % · leige 2-roms 20,8 %
197 383 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
37 893 kr/m²
Alle bustadtypar · 100 omsetningar
12 520 kr/mnd
Akershus utanom Bærum kommune
20 766 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 723 300 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
197 383 kr
+5,0 % frå 2024 (188 065 kr)
Snitt Akershus
237 252 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader96 721 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 183 kr
- Kommunale avgifter20 594 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt1 851 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
27,3 %
197 383 kr av 723 300 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad
20,8 %
150 240 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 723 300 kr | 27,3 % | 20,8 % |
| Einebuande | 396 500 kr | 49,8 % | 37,9 % |
| Par utan barn | 865 900 kr | 22,8 % | 17,4 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 060 300 kr | 18,6 % | 14,2 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 548 100 kr | 36,0 % | 27,4 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
37 893 kr/m²
100 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
28 353 kr/m²
44 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
34 158 kr/m²
12 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
48 451 kr/m²
44 salg
Landet: 71 644
Totalt 100 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Akershus | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 37 893 | 57 582 | 55 627 |
| Einebustader | 28 353 | 41 319 | 29 924 |
| Småhus | 34 158 | 49 862 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 48 451 | 68 997 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
12 520 kr
3 180 kr per m² per år
+10,7 % frå 2024
- Akershus utanom Bærum kommune
- Heile landet
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Utkant Akershus Estimat | 9 900 | 10 700 | 11 300 | 11 800 | 12 300 |
SSB oppgjev ikkje kva Akershus-kommunar som blir rekna som nærliggande Oslo; inndelinga er vår vurdering.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
20 766 kr
+21,3 % frå 2025
Snitt Akershus 2026
19 414 kr
Kommunen ligger 7,0 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 15,2 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Akershus
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 4 683 | 4 929 | 5 828 | 5 839 | 6 728 | 8 396 |
| Avløp | 4 659 | 4 925 | 6 101 | 6 101 | 6 577 | 7 082 |
| Avfall | 2 841 | 2 925 | 3 114 | 3 114 | 3 276 | 4 691 |
| Feiing og tilsyn | 372 | 397 | 426 | 464 | 533 | 597 |
| Sum årsgebyr | 12 555 | 13 176 | 15 469 | 15 518 | 17 114 | 20 766 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 838 | 2 055 | 1 322 | 1 322 | 1 571 | 1 983 |
| Målarleige | 247 | 257 | 267 | 278 | 278 | 290 |
| Vatn per m³ | 20 | 21 | 25 | 25 | 31 | 36,4 |
| Avløp per m³ | 20 | 21 | 26 | 26 | 28 | 30,1 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 10 000 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno