Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Lørenskog gjekk frå kode 3029 til 3222. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Akershus. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Senterpartiet
Kristelig Folkeparti
VenstreOrdførar
Amine Mabel Andresen (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 5 180 788 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Inntekts- og formuesskatt | 39,4 % | 37,8 % | 36,0 % | +1,6 |
| Rammetilskot | 29,8 % | 33,2 % | 29,9 % | −3,4 |
| Sals- og leigeinntekter | 12,8 % | 10,5 % | 12,0 % | +2,3 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 11,5 % | 10,6 % | 12,3 % | +0,9 |
| Andre overføringar frå staten | 2,4 % | 4,0 % | 4,3 % | −1,6 |
| Brukarbetalingar | 2,3 % | 2,5 % | 2,5 % | −0,2 |
| Eigedomsskatt | 1,7 % | 1,4 % | 2,7 % | +0,4 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Inntekts- og formuesskatt
- Rammetilskot
- Sals- og leigeinntekter
- Overføringar og tilskot frå andre
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Eigedomsskatt
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 3 799 416 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 27,1 % | 31,5 % | 34,9 % | −4,3 |
| Grunnskule | 21,8 % | 21,5 % | 19,9 % | +0,3 |
| Barnehage | 15,8 % | 13,9 % | 12,9 % | +1,9 |
| Eigedomsforvaltning | 9,9 % | 8,6 % | 8,0 % | +1,2 |
| Sosialsektoren | 7,8 % | 5,6 % | 6,0 % | +2,3 |
| Administrasjon | 4,7 % | 6,0 % | 5,7 % | −1,3 |
| Kultur | 4,6 % | 3,4 % | 3,6 % | +1,2 |
| Barnevern | 2,8 % | 3,4 % | 3,4 % | −0,6 |
| Samferdsel | 1,9 % | 1,5 % | 1,4 % | +0,4 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,3 % | 1,3 % | 1,2 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,3 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,1 |
| Politisk styring | 0,5 % | 0,7 % | 0,6 % | −0,1 |
| Kyrkje | 0,5 % | 0,7 % | 0,8 % | −0,2 |
| Næringsforvaltning | 0,0 % | 0,2 % | 0,0 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 246 629 | 289 236 | 319 353 | 346 435 | 391 799 | 401 177 | 9,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −2 026 | −35 691 | −28 576 | −61 151 | −136 356 | −91 269 | — |
| Grunnskule | 534 855 | 593 753 | 665 234 | 775 887 | 852 909 | 884 586 | 21,8 % |
| Helse og omsorg | 708 426 | 839 291 | 919 463 | 967 870 | 1 063 259 | 1 102 123 | 27,1 % |
| Samferdsel | 38 590 | 49 687 | 50 739 | 56 200 | 67 776 | 78 326 | 1,9 % |
| Barnehage | 380 781 | 425 760 | 455 752 | 524 948 | 568 522 | 641 608 | 15,8 % |
| Kultur | 122 698 | 140 013 | 144 518 | 158 998 | 184 100 | 185 368 | 4,6 % |
| Kommunale bustader | 9 768 | 5 527 | 9 443 | 2 953 | 4 447 | −1 090 | — |
| Næringsforvaltning | 1 365 | 3 807 | 8 437 | 2 847 | 11 016 | 564 | 0,0 % |
| Administrasjon | 183 339 | 210 567 | 209 557 | 188 612 | 178 569 | 189 641 | 4,7 % |
| Plan, byggesak og miljø | 35 647 | 42 256 | 47 377 | 61 720 | 57 738 | 52 512 | 1,3 % |
| Sosialsektoren | 160 351 | 182 653 | 215 634 | 260 698 | 312 621 | 318 035 | 7,8 % |
| Brann- og ulykkesvern | 29 846 | 36 103 | 40 810 | 49 078 | 52 838 | 54 480 | 1,3 % |
| Kyrkje | 21 080 | 21 126 | 19 233 | 18 550 | 19 046 | 19 273 | 0,5 % |
| Barnevern | 67 945 | 65 276 | 83 789 | 99 172 | 110 332 | 112 874 | 2,8 % |
| Fellesutgifter | −5 280 | −104 905 | 28 992 | −146 863 | −176 102 | −170 499 | — |
| Politisk styring | 14 870 | 17 845 | 19 021 | 18 671 | 19 751 | 21 707 | 0,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 2 548 884 | 2 782 304 | 3 208 776 | 3 324 625 | 3 582 265 | 3 799 416 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 1 051 625 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 42,1 % | 33,0 % | 23,2 % | +9,1 |
| Eigedomsforvaltning | 26,5 % | 22,7 % | 25,4 % | +3,8 |
| Kultur | 17,7 % | 4,6 % | 6,1 % | +13,0 |
| Barnehage | 4,2 % | 1,8 % | 2,7 % | +2,4 |
| Grunnskule | 2,0 % | 13,0 % | 11,9 % | −10,9 |
| Plan, byggesak og miljø | 2,0 % | 2,7 % | 1,9 % | −0,7 |
| Administrasjon | 1,9 % | 3,8 % | 2,3 % | −1,9 |
| Helse og omsorg | 1,7 % | 4,2 % | 6,7 % | −2,6 |
| Samferdsel | 1,0 % | 6,1 % | 8,1 % | −5,1 |
| Kyrkje | 0,5 % | 1,0 % | 0,9 % | −0,5 |
| Kommunale bustader | 0,4 % | 4,0 % | 7,5 % | −3,6 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,1 % | 1,7 % | 1,6 % | −1,6 |
| Barnevern | 0,0 % | 0,0 % | 0,1 % | +0,0 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 21 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Eigedomsforvaltning
- Kultur
- Barnehage
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Administrasjon
- Helse og omsorg
- Samferdsel
- Kyrkje
- Kommunale bustader
- Brann- og ulykkesvern
- Barnevern
- Næringsforvaltning
- Fellesutgifter
- Politisk styring
- Sosialsektoren
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 656 186 | 856 282 | 1 069 787 | 478 919 | 394 436 | 278 369 | 26,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 163 552 | 295 155 | 294 722 | 349 127 | 315 592 | 442 347 | 42,1 % |
| Grunnskule | 436 157 | 540 276 | 490 064 | 179 920 | 74 167 | 21 313 | 2,0 % |
| Helse og omsorg | 14 702 | 4 856 | 7 015 | 13 361 | 33 442 | 17 765 | 1,7 % |
| Samferdsel | 236 759 | 326 621 | 138 828 | 273 787 | 37 948 | 10 846 | 1,0 % |
| Barnehage | 152 559 | 100 651 | 129 937 | 44 569 | 120 155 | 44 093 | 4,2 % |
| Kultur | 61 856 | 209 487 | 403 792 | 190 696 | 161 737 | 185 691 | 17,7 % |
| Kommunale bustader | 25 384 | 35 620 | 24 671 | 14 298 | 6 454 | 3 791 | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | 4 | 1 | 0 | 1 149 | 4 | 0 | — |
| Administrasjon | 32 689 | 9 503 | 44 782 | 57 226 | 9 488 | 20 052 | 1,9 % |
| Plan, byggesak og miljø | 6 855 | 25 590 | 82 347 | 158 678 | 60 773 | 20 797 | 2,0 % |
| Sosialsektoren | 161 | 2 278 | 1 373 | 11 053 | 3 602 | −69 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 3 974 | 2 529 | 605 | 1 837 | 6 052 | 1 000 | 0,1 % |
| Kyrkje | 86 052 | 2 187 | 689 | 1 173 | 6 000 | 5 350 | 0,5 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 280 | 0,0 % |
| Fellesutgifter | 334 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 40 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 1 877 264 | 2 411 044 | 2 688 612 | 1 775 793 | 1 229 850 | 1 051 625 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 261 mill. kr
1 260 953 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
24,3 %
22,2 % i 2020
Fylke: 28,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,41
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,06 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+521 mill. kr
+70 %
Utan premieavvik 2025
808 mill. kr
15,6 % av driftsinntektene
Fylke: 21,2 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 785 mill. kr
minus 524 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (21 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
453 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 261 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
35,9 %
2020: 5,2 %
Fylke og land 2025
30,7 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−25,1 pp
+30,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (21 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
11,0 %
2020: 9,8 %
Disposisjonsfond 2025
572 mill. kr
571 623 tusen kr
Fylke og land 2025
14,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+1,2 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
738 mill. kr
738 139 tusen kr
Andel av driftsinntektene
14,2 %
2020: 13,7 %
Fylke og land 2025
21,7 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
77 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 571 623 | 77,4 % |
| Bundne driftsfond | 148 093 | 20,1 % |
| Ubunde investeringsfond | 36 | 0,0 % |
| Bundne investeringsfond | 18 387 | 2,5 % |
| Sum fond | 738 139 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
314 mill. kr
6 281 kr per innbyggjar
114 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,05 %
av 7 753 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,32 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
238 mill. kr
etter 76 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte
3,07 % av lånegjelda
Avdrag på lån
218 mill. kr
2,81 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 35,6 år
Renter og avdrag i alt
532 mill. kr
10 642 kr per innbyggjar
10,39 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (7 753 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
78 mill. kr
1 550 kr per innbyggjar · 1,51 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
155 mill. kr
3 100 kr per innbyggjar · 3,03 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
233 mill. kr
4 651 kr per innbyggjar · 4,54 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 112 651 kr i 2020 til 155 019 kr i 2025 – ein vekst på 37,6 % (42 368 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
155 019 kr
7 753 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
155 019 kr
7 753 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,05 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 7 753 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
314 mill. kr
Med 5,3 %
411 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 935 kr
Del av driftsinntektene
+1,89 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 97 mill. kr meir i året enn i dag – 1 935 kr per innbyggjar, eller om lag 114 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 15 av 21 i fylket (høgast: Frogn 5,09 % · lågast: Enebakk 2,86 % · median 4,36 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 191 492 kr · lågast: Nes 85 960 kr · median 119 879 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 5 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 191 492 kr · lågast: Nes 86 661 kr · median 120 242 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 7 av 21 i fylket (høgast: Frogn 14 899 kr · lågast: Nittedal 4 999 kr · median 9 639 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Akershus)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,44 % til 4,05 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 114 mill. kr til 314 mill. kr i året – ein endring på 200 mill. kr, eller 3 532 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
209 147 m²
+ 9 996 m² leigd = 219 143 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,38 m²
50 013 innbyggjarar
Fylket: 4,66 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
151 kr
32 mill. kr i alt
Fylket: 118 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 22–144 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
0–172 mill. kr
0–3 429 kr per innbyggjar
0–783 kr per m²
Driftsutgifter per m²
767 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
160 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
146 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
11,8 %
netto til eigedomsforvaltning
337 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 15 av 21 i fylket (høgast: Jevnaker 5,82 m² · lågast: Nes 3,46 m² · median 4,73 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 6 av 21 i fylket (høgast: Nes 289 kr · lågast: Lunner 52 kr · median 115 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 18 av 21 i fylket (høgast: Jevnaker 6 743 kr · lågast: Nittedal 45 kr · median 3 856 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Akershus)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 0 mill. kr og 172 mill. kr – det vil seie 0–783 kr per kvadratmeter eller 0–3 429 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lørenskog, 2020–2025.
2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 20,8 % frå 2023 til 2024
Frå 971 mill. kr til 769 mill. kr – ein nedgang på 6,0 prosentpoeng av driftsinntektene (22,4 % → 16,4 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 6,1 % frå 2020 til 2021
Frå 740 mill. kr til 695 mill. kr – ein nedgang på 3,6 prosentpoeng av driftsinntektene (22,2 % → 18,6 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Lørenskog rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
6. av 21
i fylket i 2025 · 3,41
Fylkessnitt: 3,06
Landssnitt: 2,82
Nr. 87 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
13. av 21
i fylket i 2025 · 24,3 %
Fylkessnitt: 28,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 160 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
18. av 21
i fylket i 2025 · 239,2 %
Fylkessnitt: 220,4 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 194 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
15. av 21
i fylket i 2025 · 35,9 %
Fylkessnitt: 30,7 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 175 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 3 324 022 | 3 184 488 | 1 221 078 | 7 596 416 | 468 902 | 38 452 |
| 2021 | 3 725 042 | 3 501 148 | 1 554 762 | 8 072 327 | 571 485 | 144 726 |
| 2022 | 3 999 823 | 3 930 423 | 1 618 825 | 9 475 926 | 676 860 | 87 926 |
| 2023 | 4 336 914 | 4 130 312 | 1 296 874 | 10 314 924 | 605 210 | 191 358 |
| 2024 | 4 684 077 | 4 475 415 | 835 414 | 10 943 660 | 630 609 | 296 635 |
| 2025 | 5 180 515 | 4 775 610 | 773 256 | 11 869 886 | 523 760 | 452 679 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 174
Landet 946 · Akershus 1 062
Fastlegeavtalar
37
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
104
8 opne lister · 3,04 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Akershus
- Landet
- Lørenskog
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Lørenskog
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 131 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 11 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 224 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Akershus: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 2 av 21 i fylket (høgast: Nordre Follo 5,9 · lågast: Aurskog-Høland 5,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
2 846
Årsverk til grunnbemanning
674,4
Årsverk i alt
749,5
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
38,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
10,7 elevar
2025
Akershus: 10,0
Landet: 8,8
Nr. 4 av 21 i fylket (høgast: Rælingen 11,1 · lågast: Hurdal 8,3) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
5 466
Lærarårsverk
512,9
Lærarårsverk utan lange fråvær
463,4
Årsverk i sektoren
879,1
Av dei assistentårsverk
233,6
Elevar per årsverk i sektoren
6,2
- Akershus
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,89 brukarar
2025
Akershus: 1,92
Landet: 1,72
Nr. 9 av 21 i fylket (høgast: Nesodden 2,94 · lågast: Lunner 1,45) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,53
Brukarar av heimetenester
1 238
Brukarar av institusjonstenester
230
Årsverk i helse og omsorg
992,3
Med helsefagleg utdanning
75,0 %
Innbyggjarar 80+
1 829
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (35,3 %), 2021 (36,9 %), 2022 (38,3 %), 2023 (38,2 %), 2024 (39,6 %), 2025 (38,6 %)
Siste år: 38,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Akershus | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 674,4 | +122+22,1 % | +463+19,4 % | +1,0 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 512,9 | +63,8+14,2 % | +541+11,0 % | +3,8 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 992,3 | +235,2+31,1 % | +175+13,5 % | +11,1 % | +11,8 % |
Barnehage: 122 fleire årsverk til grunnbemanning (+22,1 %) med fleire barn med plass (+19,4 %). Grunnskule: 63,8 fleire lærarårsverk (+14,2 %) med fleire elevar (+11,0 %). Helse og omsorg: 235,2 fleire årsverk (+31,1 %) med fleire tenestemottakarar (+13,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 674 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Akershus
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 513 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
10,7
Etter kutt
10,7
Akershus
10,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 992 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,89
Etter kutt
1,89
Akershus
1,92
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
94,0 %
2025
Akershus: 93,6
Landet: 94,5
Nr. 9 av 21 i fylket (høgast: Ås 97,9 · lågast: Hurdal 85,6)
Barn med plass
2 846
1–2 år
87,0 %
3–5 år
98,6 %
Barn 1–5 år
2 946
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
455,5 elevar
2025
Akershus: 332,3
Landet: 247,9
Nr. 1 av 21 i fylket (høgast: Lørenskog 455,5 · lågast: Jevnaker 254,7)
Elevar
5 466
Skular
12
Barn 6–15 år
5 711
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
15,4 plassar
2025
Akershus: 24,0
Landet: 29,7
Nr. 20 av 21 i fylket (høgast: Hurdal 33,1 · lågast: Gjerdrum 14,1)
Sjukeheimsplassar
240
Omsorgsbustader
41
Innbyggjarar 80+
1 829
Berre sjukeheim per 100
13,1
Berre omsorgsbustad per 100
2,2
Av dei i bustad er 80+
—
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
28,4 plassar
2025
Akershus: 14,8
Landet: 14,7
Nr. 2 av 21 i fylket (høgast: Ås 33,0 · lågast: Eidsvoll 9,9)
Elevplassar
2 118
Elevar
1 004
Barn 6–18 år
7 466
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Lørenskog veks frå 2 946 i 2025 til 3 375 i 2050 – ei endring på 14,6 %. Held kommunen dei 2 846 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 96,6 til 84,3 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 3 260 plassar – 414 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Lørenskog veks frå 5 711 i 2025 til 7 225 i 2050 – ei endring på 26,5 %. Med same del av barna i kommunal skule (95,7 %) blir det 6 914 elevar, opp 1 448 frå 5 466 i dag. Held kommunen dei 12 skulane ho har, fell snittet frå 455,5 til 576,2 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 15,2 skular – 3,2 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 455,5 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Lørenskog veks frå 1 829 i 2025 til 5 044 i 2050 – ei endring på 175,8 %. Held kommunen dei 281 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 15,4 til 5,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 777 plassar – 496 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
9 347
i Akershus, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
3 005 personar (32 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
4 277 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Akershus
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
58,4
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,7 · Eldre 21,7
Akershus
65,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 39,5 · Eldre 25,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 5,7 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 6,6 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
39,9 år
+0,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 60,5
2040
41,6 år
+2,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 68,8
2050
43,5 år
+4,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 74,2
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lørenskog, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,239
2013: 0,236
Fylke og land
0,259
Landet: 0,248
P90/P10
2,800
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
10,3 %
917 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
27,8 %
i dei tre lågaste gruppene · 32,0 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,9 % | −1,1 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 8,3 % | −1,7 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,8 % | +0,8 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 11,5 % | +1,5 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landet
Barnefattigdom i Akershus 2022-2024
Flest: Hurdal (14,3 %) · Færrast: Nittedal (6,1 %) · Lørenskog er nr. 6 av 21 (fylkessnitt 9,2 % · 11 825 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Akershus: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,260).
Lørenskog brukar
31 820 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 633 kr
barnefattigdom 9,2 %
Brukar mest
Nittedal
37 599 kr · 6,1 % fattigdom
Brukar minst
Frogn
27 912 kr · 8,2 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Hurdal | 14,3 % | 11 137 kr | 18 453 kr | 4 337 kr | 33 927 kr |
| Ullensaker | 13,6 % | 12 059 kr | 18 345 kr | 3 268 kr | 33 672 kr |
| Aurskog-Høland | 12,5 % | 10 596 kr | 18 825 kr | 2 175 kr | 31 596 kr |
| Jevnaker | 11,7 % | 12 114 kr | 18 755 kr | 1 788 kr | 32 657 kr |
| Nannestad | 11,3 % | 12 363 kr | 17 539 kr | 3 802 kr | 33 704 kr |
| Lørenskog | 10,3 % | 12 456 kr | 17 173 kr | 2 191 kr | 31 820 kr |
| Lillestrøm | 9,6 % | 11 671 kr | 18 357 kr | 3 261 kr | 33 289 kr |
| Eidsvoll | 9,5 % | 11 889 kr | 19 026 kr | 3 404 kr | 34 319 kr |
| Vestby | 9,0 % | 13 253 kr | 21 550 kr | 2 393 kr | 37 196 kr |
| Lunner | 9,0 % | 11 805 kr | 17 493 kr | 3 041 kr | 32 339 kr |
| Nes | 8,7 % | 11 833 kr | 18 523 kr | 2 898 kr | 33 254 kr |
| Rælingen | 8,3 % | 13 050 kr | 18 448 kr | 2 451 kr | 33 949 kr |
| Frogn | 8,2 % | 9 443 kr | 15 291 kr | 3 178 kr | 27 912 kr |
| Ås | 8,2 % | 11 862 kr | 18 194 kr | 2 899 kr | 32 955 kr |
| Nesodden | 7,8 % | 12 312 kr | 19 161 kr | 3 603 kr | 35 076 kr |
| Nordre Follo | 7,6 % | 12 760 kr | 18 607 kr | 3 273 kr | 34 640 kr |
| Enebakk | 7,1 % | 10 424 kr | 20 088 kr | 3 296 kr | 33 808 kr |
| Gjerdrum | 6,9 % | 11 965 kr | 19 769 kr | 3 019 kr | 34 753 kr |
| Asker | 6,4 % | 12 707 kr | 18 416 kr | 2 365 kr | 33 488 kr |
| Bærum | 6,2 % | 13 817 kr | 17 983 kr | 2 545 kr | 34 345 kr |
| Nittedal | 6,1 % | 13 651 kr | 20 802 kr | 3 146 kr | 37 599 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Akershus 2024
Jamnast: Jevnaker (0,203) · Skeivast: Bærum (0,312) · Lørenskog er nr. 17 av 21 (fylkessnitt 0,232)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,9 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 3,4 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Lørenskog i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lørenskog blant dei 49 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
168. av 344
10,3 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
342. av 344
153 572 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
293. av 344
31 820 kr · på barn og unge
Gini 2024
59. av 358
0,239 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Lørenskog: nr. 168 av 344 med 10,3 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 48 188 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
39,1 år
median 38 år
Akershus
40,6 år
median 41 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 1,5 år yngre enn fylket og 2,2 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
77,3 % i arbeid
2,3 % registrerte arbeidslause · 8,7 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 77,3 % | 78,1 % | 76,7 % | −0,8 |
| Registrerte arbeidslause | 2,3 % | 1,7 % | 1,4 % | +0,6 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 0,9 % | 1,1 % | 1,3 % | −0,2 |
| Under utdanning | 2,6 % | 3,0 % | 3,1 % | −0,4 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 8,7 % | 8,5 % | 10,3 % | +0,2 |
| AFP / alderspensjon | 1,1 % | 1,2 % | 1,3 % | −0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 7,2 % | 6,4 % | 5,8 % | +0,8 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Akershus
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
75,7 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Akershus 75,4 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 75,7 % | 75,4 % | 72,1 % | +0,3 |
| 80–99 % | 4,6 % | 4,5 % | 5,4 % | +0,1 |
| 60–79 % | 3,3 % | 3,6 % | 4,2 % | −0,3 |
| 40–59 % | 5,4 % | 5,3 % | 6,0 % | +0,1 |
| 20–39 % | 5,6 % | 5,3 % | 5,7 % | +0,3 |
| 0–19 % | 5,4 % | 5,9 % | 6,6 % | −0,5 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
25 120
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
26 777
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
93,8 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 69,8 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
7 630
28,5 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
19 147
personar · 71,5 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 66,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
17 490
personar · 69,6 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 48,1 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−1 657
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Akershus)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (21 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 14 954 til 19 147 personar (69,5 % → 71,5 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 1 228 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (19 147 utpendlarar)
- Oslo - Oslove12 771 (66,7 %)
- Lillestrøm2 723 (14,2 %)
- Bærum740 (3,9 %)
- Ullensaker527 (2,8 %)
- Nittedal295 (1,5 %)
- Rælingen238 (1,2 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (17 490 innpendlarar)
- Oslo - Oslove5 972 (34,1 %)
- Lillestrøm4 204 (24,0 %)
- Rælingen1 447 (8,3 %)
- Ullensaker794 (4,5 %)
- Nittedal604 (3,5 %)
- Aurskog-Høland436 (2,5 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (10 147 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +3 561 arbeidsplassar (+16,6 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 8 192 | 10 147 | +1 955 | +23,9 % |
| Varehandel | 4 310 | 4 638 | +328 | +7,6 % |
| Undervisning | 1 190 | 1 500 | +310 | +26,1 % |
| Transport og lagring | 2 363 | 2 585 | +222 | +9,4 % |
| Personleg tenesteyting | 609 | 811 | +202 | +33,2 % |
| Bygg og anlegg | 1 478 | 1 673 | +195 | +13,2 % |
| Overnatting og servering | 469 | 642 | +173 | +36,9 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 409 | 576 | +167 | +40,8 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 593 | 649 | +56 | +9,4 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 201 | 240 | +39 | +19,4 % |
| Industri | 626 | 646 | +20 | +3,2 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 589 | 596 | +7 | +1,2 % |
| Bergverk og utvinning | 99 | 103 | +4 | +4,0 % |
| Finans og forsikring | 13 | 7 | −6 | −46,2 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 30 | 23 | −7 | −23,3 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 220 | 116 | −104 | −47,3 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Transport og lagring
- Bygg og anlegg
- Undervisning
- Personleg tenesteyting
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2024 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Akershus | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 22 801 | 890 100 kr | 695 900 kr | 756 600 kr | 676 100 kr | +2,9 % |
| Einebuande | 9 348 | 535 400 kr | 419 100 kr | 413 100 kr | 397 500 kr | +5,4 % |
| Par utan barn | 4 995 | 1 149 800 kr | 893 300 kr | 923 500 kr | 860 000 kr | +3,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 4 608 | 1 509 700 kr | 1 152 300 kr | 1 206 600 kr | 1 141 700 kr | +0,9 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 1 091 | 724 400 kr | 584 400 kr | 595 100 kr | 568 200 kr | +2,9 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
1 133 000 kr
Landet: 1 000 800 kr (+13,2 %)
Gjeld, median
446 500 kr
Landet: 415 800 kr (+7,4 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 804 200 kr
Landet: 1 792 100 kr (+0,7 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
365 800 kr
Landet: 378 800 kr (−3,4 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,80 – landet 1,61
Gjeld per hushald
2 016 740 kr
Bruttoformue per hushald
3 211 476 kr
Bankinnskot per hushald
651 124 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 117 840 kr
1,78 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
18 033 kr
Akershus 13 916 kr · Landet 12 828 kr
354 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+5 124 kr
Utbetalinga er 139,7 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+9 733 kr
217,3 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Akershus
- Kommunen
- Landet
Sosialhjelpstilfelle
1 839
Del av befolkninga
3,6 %
Barn i familiar med sosialhjelp
858
Gjennomsnittleg stønadstid
5,7 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
868
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,6 md
Samla stønadssum
190 301 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
7
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Akershus og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
114,8
Dyrare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 269 306 kr/år | 174 537 kr/år | +54,3 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 65 879 kr/m² | 55 627 kr/m² | +18,4 % dyrare |
| Leige, toromsbustad 2025 · SSB 09895 | 12 520 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | +6,2 % dyrare |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 19 627 kr/år | 18 029 kr/år | +8,9 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 227 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −13,9 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 38,7 % · leige 2-roms 21,6 %
269 306 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
65 879 kr/m²
Alle bustadtypar · 262 omsetningar
12 520 kr/mnd
Akershus utanom Bærum kommune
19 627 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 695 900 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
269 306 kr
+3,2 % frå 2024 (261 079 kr)
Snitt Akershus
237 252 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader168 650 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 183 kr
- Kommunale avgifter22 439 kr
- Forsikring10 613 kr
- EigedomsskattIngen
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Akershus
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
38,7 %
269 306 kr av 695 900 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad
21,6 %
150 240 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 695 900 kr | 38,7 % | 21,6 % |
| Einebuande | 419 100 kr | 64,3 % | 35,8 % |
| Par utan barn | 893 300 kr | 30,1 % | 16,8 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 152 300 kr | 23,4 % | 13,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 584 400 kr | 46,1 % | 25,7 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
65 879 kr/m²
262 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
48 063 kr/m²
33 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
50 677 kr/m²
37 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
71 870 kr/m²
192 salg
Landet: 71 644
Totalt 262 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Akershus | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 65 879 | 57 582 | 55 627 |
| Einebustader | 48 063 | 41 319 | 29 924 |
| Småhus | 50 677 | 49 862 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 71 870 | 68 997 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
12 520 kr
3 180 kr per m² per år
+10,7 % frå 2024
- Akershus utanom Bærum kommune
- Heile landet
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Akershus - nærliggjande Oslo-kommunar Estimat | 12 000 | 12 900 | 13 600 | 14 300 | 14 800 |
SSB oppgjev ikkje kva Akershus-kommunar som blir rekna som nærliggande Oslo; inndelinga er vår vurdering.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
19 627 kr
+5,7 % frå 2025
Snitt Akershus 2026
19 414 kr
Kommunen ligger 1,1 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 8,9 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Akershus
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 386 | 3 386 | 4 262 | 6 319 | 5 848 | 6 260 |
| Avløp | 4 084 | 5 380 | 6 652 | 6 921 | 7 031 | 7 569 |
| Avfall | 4 406 | 4 406 | 4 577 | 4 990 | 5 145 | 5 145 |
| Feiing og tilsyn | 401 | 534 | 502 | 576 | 553 | 653 |
| Sum årsgebyr | 12 277 | 13 706 | 15 993 | 18 806 | 18 577 | 19 627 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 986 | 2 036 | 2 117 | 3 542 | 3 896 | 3 942 |
| Målarleige | 264 | 271 | 281 | 294 | 306 | 317 |
| Vatn per m³ | 23,5 | 23,5 | 29,6 | 43,9 | 40,6 | 43,5 |
| Avløp per m³ | 28,4 | 37,4 | 46,2 | 48,1 | 48,8 | 52,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 9 294 | 9 526 | 83 | — | 20 288 | 21 020 |
| Tilknytningsgebyr vatn (høg) | — | — | — | 100 | — | — |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 8 343 | 8 552 | 74 | — | 20 288 | 21 020 |
| Tilknytningsgebyr avløp (høg) | — | — | — | 100 | — | — |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno