Kommune- og fylkesendringar
- Ny kommunekode i 2024: Råde gjekk frå kode 3017 til 3112. Området er det same, så vi hentar eldre tal på den gamle koden.
- Fylkesendring i 2024: kommunen gjekk frå Viken til Østfold. Fylkessnitt i appen er rekna ut frå dagens kommunar i fylket, slik at dei er samanliknbare bakover i tid.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Senterpartiet
Kristelig FolkepartiOrdførar
René Rafshol (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum driftsinntekter: 924 254 tusen kr
| Inntektskjelde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Rammetilskot | 34,1 % | 36,2 % | 29,9 % | −2,1 |
| Inntekts- og formuesskatt | 31,6 % | 29,9 % | 36,0 % | +1,7 |
| Overføringar og tilskot frå andre | 17,5 % | 12,6 % | 12,3 % | +4,9 |
| Sals- og leigeinntekter | 8,7 % | 11,6 % | 12,0 % | −2,9 |
| Eigedomsskatt | 3,3 % | 3,6 % | 2,7 % | −0,3 |
| Andre overføringar frå staten | 3,0 % | 3,7 % | 4,3 % | −0,8 |
| Brukarbetalingar | 1,9 % | 2,2 % | 2,5 % | −0,3 |
| Andre skatteinntekter | 0,0 % | 0,2 % | 0,4 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 12 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Rammetilskot
- Inntekts- og formuesskatt
- Overføringar og tilskot frå andre
- Sals- og leigeinntekter
- Eigedomsskatt
- Andre overføringar frå staten
- Brukarbetalingar
- Andre skatteinntekter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Østfold
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 672 225 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 38,2 % | 36,9 % | 34,9 % | +1,3 |
| Grunnskule | 19,9 % | 19,8 % | 19,9 % | +0,1 |
| Barnehage | 12,5 % | 11,4 % | 12,9 % | +1,1 |
| Administrasjon | 7,3 % | 6,7 % | 5,7 % | +0,6 |
| Eigedomsforvaltning | 6,2 % | 7,0 % | 8,0 % | −0,8 |
| Sosialsektoren | 3,9 % | 5,4 % | 6,0 % | −1,5 |
| Barnevern | 3,8 % | 4,4 % | 3,4 % | −0,7 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,9 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,5 |
| Kultur | 1,8 % | 2,5 % | 3,6 % | −0,7 |
| Politisk styring | 1,1 % | 0,9 % | 0,6 % | +0,2 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,1 % | 1,2 % | 1,2 % | −0,1 |
| Samferdsel | 0,9 % | 0,9 % | 1,4 % | −0,0 |
| Kyrkje | 0,6 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,2 |
| Kommunale bustader | 0,6 % | 0,2 % | 0,5 % | +0,3 |
| Næringsforvaltning | 0,4 % | 0,2 % | 0,0 % | +0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 12 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Kultur
- Politisk styring
- Brann- og ulykkesvern
- Samferdsel
- Kyrkje
- Kommunale bustader
- Næringsforvaltning
- Fellesutgifter
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Østfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 37 063 | 41 322 | 42 789 | 44 988 | 42 878 | 45 051 | 6,2 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 2 384 | −718 | 1 746 | 1 700 | −14 315 | −30 844 | — |
| Grunnskule | 103 473 | 111 500 | 112 410 | 122 474 | 129 945 | 144 555 | 19,9 % |
| Helse og omsorg | 180 520 | 214 812 | 224 781 | 242 995 | 258 666 | 278 331 | 38,2 % |
| Samferdsel | 2 750 | 3 671 | 4 016 | 5 251 | 5 942 | 6 215 | 0,9 % |
| Barnehage | 60 675 | 66 028 | 66 126 | 78 730 | 81 010 | 90 892 | 12,5 % |
| Kultur | 8 531 | 9 238 | 11 360 | 12 900 | 15 219 | 13 151 | 1,8 % |
| Kommunale bustader | −2 783 | −76 | −2 501 | −1 718 | −1 023 | 4 021 | 0,6 % |
| Næringsforvaltning | 1 754 | 1 178 | 2 197 | 2 150 | −277 | 2 622 | 0,4 % |
| Administrasjon | 33 493 | 38 445 | 43 007 | 47 217 | 49 736 | 53 102 | 7,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 8 834 | 11 616 | 11 480 | 11 546 | 11 765 | 13 477 | 1,9 % |
| Sosialsektoren | 15 499 | 19 312 | 18 237 | 24 051 | 24 358 | 28 255 | 3,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 4 717 | 5 786 | 6 637 | 6 964 | 7 595 | 7 955 | 1,1 % |
| Kyrkje | 4 469 | 4 076 | 4 180 | 4 351 | 4 545 | 4 686 | 0,6 % |
| Barnevern | 22 854 | 25 464 | 33 594 | 28 834 | 27 520 | 27 357 | 3,8 % |
| Fellesutgifter | −1 519 | −24 116 | −22 028 | −45 757 | −20 816 | −24 704 | — |
| Politisk styring | 4 927 | 5 589 | 5 780 | 7 489 | 7 397 | 8 103 | 1,1 % |
| Sum netto driftsutgifter | 487 641 | 533 127 | 563 811 | 594 165 | 630 145 | 672 225 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 77 945 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 44,7 % | 35,2 % | 23,2 % | +9,5 |
| Brann- og ulykkesvern | 12,2 % | 2,4 % | 1,6 % | +9,8 |
| Eigedomsforvaltning | 9,5 % | 14,8 % | 25,4 % | −5,3 |
| Kommunale bustader | 8,2 % | 13,2 % | 7,5 % | −5,0 |
| Samferdsel | 6,0 % | 3,8 % | 8,1 % | +2,2 |
| Helse og omsorg | 5,2 % | 5,6 % | 6,7 % | −0,4 |
| Plan, byggesak og miljø | 5,0 % | 1,8 % | 1,9 % | +3,3 |
| Grunnskule | 4,8 % | 9,7 % | 11,9 % | −4,9 |
| Administrasjon | 2,3 % | 3,9 % | 2,3 % | −1,6 |
| Kultur | 0,7 % | 1,3 % | 6,1 % | −0,6 |
| Barnehage | 0,6 % | 0,3 % | 2,7 % | +0,3 |
| Kyrkje | 0,5 % | 0,6 % | 0,9 % | −0,1 |
| Politisk styring | 0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | +0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 12 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Brann- og ulykkesvern
- Eigedomsforvaltning
- Kommunale bustader
- Samferdsel
- Helse og omsorg
- Plan, byggesak og miljø
- Grunnskule
- Administrasjon
- Kultur
- Barnehage
- Kyrkje
- Politisk styring
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Næringsforvaltning
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Østfold
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 2 389 | 1 431 | 6 756 | 7 801 | 9 990 | 7 437 | 9,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 7 973 | 42 136 | 98 863 | 31 475 | 14 346 | 34 891 | 44,7 % |
| Grunnskule | 236 | 1 165 | 4 223 | 3 706 | 4 290 | 3 736 | 4,8 % |
| Helse og omsorg | 2 105 | 1 759 | 1 162 | 3 961 | 2 399 | 4 041 | 5,2 % |
| Samferdsel | 5 032 | 22 994 | 16 461 | 7 310 | 11 943 | 4 702 | 6,0 % |
| Barnehage | 512 | 156 | 347 | 284 | 1 222 | 500 | 0,6 % |
| Kultur | 74 | 853 | 2 264 | 1 409 | 1 026 | 568 | 0,7 % |
| Kommunale bustader | 88 | 5 987 | 1 647 | 17 917 | 45 912 | 6 387 | 8,2 % |
| Næringsforvaltning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −82 | — |
| Administrasjon | 2 171 | 2 824 | 483 | 1 767 | 5 615 | 1 785 | 2,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 032 | 1 642 | 717 | 833 | 3 330 | 3 930 | 5,0 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 3 | 22 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 544 | 12,2 % |
| Kyrkje | 460 | 0 | 214 | 500 | 918 | 400 | 0,5 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 446 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 138 | 0 | 0 | 0 | 106 | 0,1 % |
| Sum investeringsutgifter | 22 077 | 81 085 | 133 137 | 76 966 | 101 459 | 77 945 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
249 mill. kr
248 915 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
26,9 %
Fylke: 17,1 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
3,22
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,21 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+85 mill. kr
+52 %
Utan premieavvik 2025
146 mill. kr
15,8 % av driftsinntektene
Fylke: 7,5 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
361 mill. kr
minus 112 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (12 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
103 mill. kr
av ein arbeidskapital på 249 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
41,2 %
2020: 18,7 %
Fylke og land 2025
77,5 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−19,8 pp
+22,5 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (12 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
16,0 %
2024: 15,2 %
Disposisjonsfond 2025
148 mill. kr
147 528 tusen kr
Fylke og land 2025
8,0 %
Landet: 12,0 %
Endring 2024–2025
+0,8 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (12 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
209 mill. kr
209 107 tusen kr
Andel av driftsinntektene
22,6 %
2024: 22,6 %
Fylke og land 2025
14,2 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
71 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 147 528 | 70,6 % |
| Bundne driftsfond | 32 125 | 15,4 % |
| Ubunde investeringsfond | 26 150 | 12,5 % |
| Bundne investeringsfond | 3 304 | 1,6 % |
| Sum fond | 209 107 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
34 mill. kr
4 365 kr per innbyggjar
10 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,53 %
av 756 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,41 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
21 mill. kr
etter 13 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte
2,73 % av lånegjelda
Avdrag på lån
25 mill. kr
3,26 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,7 år
Renter og avdrag i alt
59 mill. kr
7 502 kr per innbyggjar
6,41 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (756 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
8 mill. kr
963 kr per innbyggjar · 0,82 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
15 mill. kr
1 927 kr per innbyggjar · 1,64 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
23 mill. kr
2 890 kr per innbyggjar · 2,47 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 74 579 kr i 2020 til 96 330 kr i 2025 – ein vekst på 29,2 % (21 751 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
96 330 kr
756 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
96 330 kr
756 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,53 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 756 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
34 mill. kr
Med 5,3 %
40 mill. kr
Endring per innbyggjar
+741 kr
Del av driftsinntektene
+0,63 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 6 mill. kr meir i året enn i dag – 741 kr per innbyggjar, eller om lag 7 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 3 av 12 i fylket (høgast: Halden 5,34 % · lågast: Våler (Østfold) 2,98 % · median 4,29 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 11 av 12 i fylket (høgast: Hvaler 187 957 kr · lågast: Moss 52 181 kr · median 118 657 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 12 av 12 i fylket (høgast: Hvaler 187 957 kr · lågast: Råde 96 330 kr · median 119 504 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 10 av 12 i fylket (høgast: Hvaler 16 356 kr · lågast: Moss 3 500 kr · median 8 752 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Østfold)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,79 % til 4,53 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 10 mill. kr til 34 mill. kr i året – ein endring på 24 mill. kr, eller 3 026 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
35 389 m²
+ 0 m² leigd = 35 389 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,51 m²
7 850 innbyggjarar
Fylket: 4,27 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
151 kr
5 mill. kr i alt
Fylket: 108 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 22–144 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
10–49 mill. kr
1 276–6 192 kr per innbyggjar
283–1 374 kr per m²
Driftsutgifter per m²
647 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
244 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
159 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
7,2 %
netto til eigedomsforvaltning
218 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 6 av 12 i fylket (høgast: Aremark 12,24 m² · lågast: Moss 3,51 m² · median 4,07 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 3 av 12 i fylket (høgast: Moss 268 kr · lågast: Hvaler 16 kr · median 38 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 8 av 12 i fylket (høgast: Aremark 14 967 kr · lågast: Moss 1 207 kr · median 4 631 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Østfold)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 10 mill. kr og 49 mill. kr – det vil seie 283–1 374 kr per kvadratmeter eller 1 276–6 192 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Råde, 2020–2025.
Ingen år med kraftig fall i fonda eller arbeidskapitalen i perioden 2020–2025.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Råde rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
1. av 12
i fylket i 2025 · 3,22
Fylkessnitt: 2,21
Landssnitt: 2,82
Nr. 102 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
2. av 12
i fylket i 2025 · 26,9 %
Fylkessnitt: 17,1 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 133 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
2. av 12
i fylket i 2025 · 188,3 %
Fylkessnitt: 224,9 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 27 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
3. av 12
i fylket i 2025 · 41,2 %
Fylkessnitt: 77,5 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 202 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | — | — | — | 1 188 404 | 76 913 | 30 725 |
| 2021 | — | — | — | 1 157 306 | 88 008 | 44 753 |
| 2022 | — | — | — | 1 320 180 | 97 808 | 45 764 |
| 2023 | — | — | — | 1 413 769 | 118 002 | 82 899 |
| 2024 | 871 188 | 843 791 | 91 469 | 1 503 767 | 112 537 | 96 160 |
| 2025 | 923 677 | 885 869 | 70 508 | 1 627 428 | 112 091 | 102 577 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 478
Landet 946 · Østfold 994
Fastlegeavtalar
5
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
99
3 opne lister · 3,35 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Råde
- Østfold
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Råde
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 115 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 2 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 28 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,9 barn
2025
Østfold: 5,8
Landet: 5,7
Nr. 1 av 12 i fylket (høgast: Råde 5,9 · lågast: Marker 5,0) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
361
Årsverk til grunnbemanning
87,2
Årsverk i alt
100,4
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
45,9 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Østfold
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
7,7 elevar
2025
Østfold: 8,9
Landet: 8,8
Nr. 11 av 12 i fylket (høgast: Halden 9,7 · lågast: Hvaler 6,5) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
843
Lærarårsverk
109,5
Lærarårsverk utan lange fråvær
97,6
Årsverk i sektoren
162,3
Av dei assistentårsverk
37,9
Elevar per årsverk i sektoren
5,2
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Østfold
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,75 brukarar
2025
Østfold: 1,83
Landet: 1,72
Nr. 7 av 12 i fylket (høgast: Våler (Østfold) 4,00 · lågast: Halden 1,43) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,57
Brukarar av heimetenester
345
Brukarar av institusjonstenester
91
Årsverk i helse og omsorg
270,8
Med helsefagleg utdanning
83,0 %
Innbyggjarar 80+
452
- Kommunen
- Landet
- Østfold
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,9 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 45,9 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Østfold | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 87,2 | −0,2−0,2 % | −9−2,4 % | +1,3 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 109,5 | +16,4+17,6 % | −15−1,7 % | +1,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 270,8 | +37,7+16,2 % | +22+5,3 % | +8,3 % | +11,8 % |
Barnehage: 0,2 færre årsverk til grunnbemanning (−0,2 %) med færre barn med plass (−2,4 %). Grunnskule: 16,4 fleire lærarårsverk (+17,6 %) med færre elevar (−1,7 %). Helse og omsorg: 37,7 fleire årsverk (+16,2 %) med fleire tenestemottakarar (+5,3 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 87 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,9
Etter kutt
5,9
Østfold
5,8
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 110 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
7,7
Etter kutt
7,7
Østfold
8,9
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 271 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,75
Etter kutt
1,75
Østfold
1,83
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
102,3 %
2025
Østfold: 93,4
Landet: 94,5
Nr. 1 av 12 i fylket (høgast: Råde 102,3 · lågast: Aremark 90,2)
Barn med plass
361
1–2 år
95,0 %
3–5 år
107,0 %
Barn 1–5 år
387
- Kommunen
- Landet
- Østfold
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
281,0 elevar
2025
Østfold: 280,0
Landet: 247,9
Nr. 7 av 12 i fylket (høgast: Hvaler 374,0 · lågast: Aremark 123,0)
Elevar
843
Skular
3
Barn 6–15 år
877
- Kommunen
- Landet
- Østfold
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
33,2 plassar
2025
Østfold: 29,8
Landet: 29,7
Nr. 8 av 12 i fylket (høgast: Rakkestad 50,9 · lågast: Moss 21,7)
Sjukeheimsplassar
50
Omsorgsbustader
100
Innbyggjarar 80+
452
Berre sjukeheim per 100
11,1
Berre omsorgsbustad per 100
22,1
Av dei i bustad er 80+
20,0 %
- Kommunen
- Landet
- Østfold
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
6,6 plassar
2025
Østfold: 7,4
Landet: 14,7
Nr. 7 av 12 i fylket (høgast: Aremark 21,8 · lågast: Skiptvet 0,0)
Elevplassar
76
Elevar
71
Barn 6–18 år
1 156
- Kommunen
- Landet
- Østfold
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Råde veks frå 387 i 2025 til 447 i 2050 – ei endring på 15,5 %. Held kommunen dei 361 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 93,3 til 80,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 417 plassar – 56 fleire enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Råde veks frå 877 i 2025 til 997 i 2050 – ei endring på 13,7 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,1 %) blir det 958 elevar, opp 115 frå 843 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 281,0 til 319,3 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,4 skular – 0,4 fleire enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 281,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Råde veks frå 452 i 2025 til 940 i 2050 – ei endring på 108,0 %. Held kommunen dei 150 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 33,2 til 16,0 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 312 plassar – 162 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
4 367
i Østfold, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,6 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Sverige
1 855 personar (42 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
1 341 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Østfold
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
71,4
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,5 · Eldre 34,9
Østfold
67,8
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 31,7
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 7,3 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 3,6 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,9 år
+0,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 68,6
2040
45,0 år
+1,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,5
2050
46,4 år
+3,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 81,2
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Råde, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,212
2013: 0,210
Fylke og land
0,227
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
10,0 %
133 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
28,3 %
i dei tre lågaste gruppene · 31,5 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 8,7 % | −1,3 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,1 % | +1,1 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,3 % | +1,3 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,7 % | +1,7 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 11,4 % | +1,4 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 8,4 % | −1,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landet
Barnefattigdom i Østfold 2022-2024
Flest: Sarpsborg (17,4 %) · Færrast: Hvaler (6,1 %) · Råde er nr. 9 av 12 (fylkessnitt 12,5 % · 7 924 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Østfold: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,380).
Råde brukar
33 300 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
33 546 kr
barnefattigdom 12,5 %
Brukar mest
Våler (Østfold)
42 757 kr · 8,3 % fattigdom
Brukar minst
Halden
29 158 kr · 13,7 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Sarpsborg | 17,4 % | 11 122 kr | 17 518 kr | 5 288 kr | 33 928 kr |
| Fredrikstad | 16,8 % | 10 072 kr | 16 506 kr | 3 918 kr | 30 496 kr |
| Marker | 16,4 % | 10 383 kr | 15 764 kr | 4 109 kr | 30 256 kr |
| Moss | 14,0 % | 10 122 kr | 15 943 kr | 4 333 kr | 30 398 kr |
| Halden | 13,7 % | 10 093 kr | 16 031 kr | 3 034 kr | 29 158 kr |
| Indre Østfold | 13,0 % | 10 679 kr | 18 854 kr | 4 904 kr | 34 437 kr |
| Skiptvet | 12,5 % | 10 322 kr | 21 801 kr | 3 291 kr | 35 414 kr |
| Aremark | 11,7 % | 11 323 kr | 19 682 kr | 6 099 kr | 37 104 kr |
| Råde | 10,0 % | 11 517 kr | 18 317 kr | 3 466 kr | 33 300 kr |
| Rakkestad | 9,9 % | 10 804 kr | 19 254 kr | 5 050 kr | 35 108 kr |
| Våler (Østfold) | 8,3 % | 13 575 kr | 25 333 kr | 3 849 kr | 42 757 kr |
| Hvaler | 6,1 % | 8 644 kr | 18 465 kr | 3 093 kr | 30 202 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Østfold 2024
Jamnast: Våler (Østfold) (0,206) · Skeivast: Moss (0,240) · Råde er nr. 3 av 12 (fylkessnitt 0,222)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,6 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,6 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Råde i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Råde blant dei 52 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
179. av 344
10,0 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
235. av 344
175 437 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
250. av 344
33 300 kr · på barn og unge
Gini 2024
239. av 358
0,212 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Råde: nr. 179 av 344 med 10,0 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 7 883 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
43,3 år
median 44 år
Østfold
42,8 år
median 43 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,5 år eldre enn fylket og 2,0 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
75,2 % i arbeid
1,6 % registrerte arbeidslause · 12,8 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 75,2 % | 71,6 % | 76,7 % | +3,6 |
| Registrerte arbeidslause | 1,6 % | 1,8 % | 1,4 % | −0,2 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,3 % | 1,7 % | 1,3 % | −0,4 |
| Under utdanning | 2,8 % | 2,8 % | 3,1 % | 0,0 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 12,8 % | 15,0 % | 10,3 % | −2,2 |
| AFP / alderspensjon | 1,1 % | 1,4 % | 1,3 % | −0,3 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,3 % | 5,7 % | 5,8 % | −0,4 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Østfold
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
72,3 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Østfold 70,5 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 72,3 % | 70,5 % | 72,1 % | +1,8 |
| 80–99 % | 5,5 % | 5,6 % | 5,4 % | −0,1 |
| 60–79 % | 4,4 % | 5,0 % | 4,2 % | −0,6 |
| 40–59 % | 6,6 % | 6,3 % | 6,0 % | +0,3 |
| 20–39 % | 5,5 % | 5,7 % | 5,7 % | −0,2 |
| 0–19 % | 5,7 % | 6,8 % | 6,6 % | −1,1 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
3 709
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
3 832
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
96,8 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 75 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
1 117
29,1 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
2 715
personar · 70,9 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 54,1 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
2 592
personar · 69,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 38 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−123
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Østfold)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (12 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 2 609 til 2 715 personar (71,5 % → 70,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 355 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (2 715 utpendlarar)
- Moss738 (27,2 %)
- Fredrikstad555 (20,4 %)
- Sarpsborg480 (17,7 %)
- Oslo - Oslove313 (11,5 %)
- Vestby108 (4,0 %)
- Nordre Follo67 (2,5 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (2 592 innpendlarar)
- Fredrikstad912 (35,2 %)
- Sarpsborg600 (23,1 %)
- Moss400 (15,4 %)
- Halden102 (3,9 %)
- Våler (Østfold)84 (3,2 %)
- Indre Østfold72 (2,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Bygg og anlegg (781 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Industri, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +502 arbeidsplassar (+15,7 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Varehandel | 387 | 506 | +119 | +30,7 % |
| Helse- og sosialtenester | 548 | 649 | +101 | +18,4 % |
| Bygg og anlegg | 684 | 781 | +97 | +14,2 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 277 | 344 | +67 | +24,2 % |
| Industri | 320 | 362 | +42 | +13,1 % |
| Undervisning | 233 | 270 | +37 | +15,9 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 166 | 201 | +35 | +21,1 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 121 | 136 | +15 | +12,4 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 93 | 107 | +14 | +15,1 % |
| Bergverk og utvinning | 3 | 3 | 0 | 0,0 % |
| Personleg tenesteyting | 67 | 67 | 0 | 0,0 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 23 | 22 | −1 | −4,3 % |
| Transport og lagring | 201 | 191 | −10 | −5,0 % |
| Overnatting og servering | 70 | 56 | −14 | −20,0 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Bygg og anlegg
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Industri
- Forretningsmessig tenesteyting
- Undervisning
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Østfold | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 3 530 | 893 600 kr | 719 500 kr | 648 000 kr | 676 100 kr | +6,4 % |
| Einebuande | 1 289 | 480 300 kr | 380 000 kr | 372 100 kr | 397 500 kr | −4,4 % |
| Par utan barn | 1 011 | 1 062 200 kr | 842 100 kr | 815 700 kr | 860 000 kr | −2,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 662 | 1 430 600 kr | 1 091 300 kr | 1 053 200 kr | 1 141 700 kr | −4,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 141 | 700 000 kr | 572 300 kr | 544 500 kr | 568 200 kr | +0,7 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
826 300 kr
Landet: 1 000 800 kr (−17,4 %)
Gjeld, median
299 400 kr
Landet: 415 800 kr (−28,0 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 453 200 kr
Landet: 1 792 100 kr (−18,9 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
371 400 kr
Landet: 378 800 kr (−2,0 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,45 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 503 866 kr
Bruttoformue per hushald
2 644 824 kr
Bankinnskot per hushald
675 948 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 039 948 kr
1,82 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,82 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 736 kr
Østfold 12 852 kr · Landet 12 828 kr
299 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+827 kr
Utbetalinga er 106,4 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+5 436 kr
165,5 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Østfold
Sosialhjelpstilfelle
205
Del av befolkninga
2,6 %
Barn i familiar med sosialhjelp
84
Gjennomsnittleg stønadstid
5,7 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
91
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,8 md
Samla stønadssum
16 168 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
7
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Østfold og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
100,5
Om lag som landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 218 525 kr/år | 174 537 kr/år | +25,2 % dyrare |
| Bustadpris, alle bustadtypar 2026 K3 · SSB 14310 | 40 118 kr/m² | 55 627 kr/m² | −27,9 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 21 948 kr/år | 18 029 kr/år | +21,7 % dyrare |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 567 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +10,0 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 30,4 % · leige 2-roms 14,4 %
218 525 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
40 118 kr/m²
Alle bustadtypar · 29 omsetningar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
21 948 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 719 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
218 525 kr
+5,5 % frå 2024 (207 050 kr)
Snitt Østfold
205 322 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader108 464 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi25 494 kr
- Kommunale avgifter26 077 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt5 456 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Østfold
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
30,4 %
218 525 kr av 719 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
14,4 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 719 500 kr | 30,4 % | 14,4 % |
| Einebuande | 380 000 kr | 57,5 % | 27,3 % |
| Par utan barn | 842 100 kr | 26,0 % | 12,3 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 091 300 kr | 20,0 % | 9,5 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 572 300 kr | 38,2 % | 18,2 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
40 118 kr/m²
29 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
30 620 kr/m²
13 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
—
4 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
50 286 kr/m²
12 salg
Landet: 71 644
Totalt 29 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Østfold | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 40 118 | 37 111 | 55 627 |
| Einebustader | 30 620 | 29 119 | 29 924 |
| Småhus | — | 32 458 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 50 286 | 46 158 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 8 020.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
21 948 kr
+1,6 % frå 2025
Snitt Østfold 2026
22 347 kr
Kommunen ligger 1,8 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 21,7 % over
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Østfold
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 211 | 3 532 | 4 403 | 6 357 | 7 946 | 6 645 |
| Avløp | 4 320 | 4 644 | 5 333 | 6 666 | 8 330 | 9 182 |
| Avfall | 2 650 | 3 156 | 3 440 | 2 395 | 4 892 | 5 690 |
| Feiing og tilsyn | 412 | 399 | 399 | 479 | 431 | 431 |
| Sum årsgebyr | 10 593 | 11 731 | 13 575 | 15 897 | 21 599 | 21 948 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 2 195 | 2 747 | 3 022 | 3 269 | 3 270 | 3 467 |
| Vatn per m³ | 16,7 | 18,4 | 22 | 33 | 41,3 | 34,5 |
| Avløp per m³ | 22,9 | 24,6 | 29,5 | 36,8 | 46 | 50,7 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 6 600 | 7 680 | 8 040 | 8 064 | 70 | 72 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 9 000 | 10 800 | 11 400 | 11 424 | 99 | 103 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno