Hamarøy - Hábmer

Nordland

Kommune- og fylkesendringar

  • Slått saman i 2020: Hábmer - Hamarøy vart danna av Hábmer - Hamarøy og Tysfjord - Divtasvuodna. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti

Ordførar

Britt Kristoffersen Løksa (Sp)

Kommunenummer

1875

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

536 701

tusen kr

Utgifter

520 183

tusen kr

Driftsmargin

3,08%

Investeringar

213 868

tusen kr

Eigedelar

1 821 676

tusen kr

Total gjeld

1 383 130

tusen kr

(Lån: 1 246 515 + Gjeld: 136 615)

Gjeldsandel

75,93%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Bunnfradrag

420 860 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

2 946 kr

Totale inntekter

27 858

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600kSamanslåing 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,5M1M1,5M2M0%20%40%60%80%Samanslåing 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum driftsinntekter: 536 774 tusen kr

InntektskjeldeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Rammetilskot32,3 %35,9 %29,9 %−3,6
Inntekts- og formuesskatt18,8 %24,6 %36,0 %−5,8
Overføringar og tilskot frå andre14,4 %15,5 %12,3 %−1,1
Andre overføringar frå staten12,9 %7,8 %4,3 %+5,1
Sals- og leigeinntekter11,1 %10,1 %12,0 %+1,0
Eigedomsskatt5,2 %2,9 %2,7 %+2,3
Andre skatteinntekter4,1 %0,7 %0,4 %+3,4
Brukarbetalingar1,2 %2,6 %2,5 %−1,4

Fylke = gjennomsnittleg andel for 13 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Rammetilskot
  • Inntekts- og formuesskatt
  • Overføringar og tilskot frå andre
  • Andre overføringar frå staten
  • Sals- og leigeinntekter
  • Eigedomsskatt
  • Andre skatteinntekter
  • Brukarbetalingar
2020202120222023202420250150k300k450k600kSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel av driftsinntekter, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0 %9 %18 %27 %36 %RammetilskotInntekts- og formuesskattOverføringar og tilskot frå andreAndre overføringar frå statenSals- og leigeinntekterEigedomsskattAndre skatteinntekterBrukarbetalingar

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 396 325 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg35,2 %37,5 %34,9 %−2,3
Grunnskule15,1 %17,7 %19,9 %−2,6
Administrasjon10,0 %9,3 %5,7 %+0,7
Barnehage9,1 %8,9 %12,9 %+0,2
Sosialsektoren7,5 %4,2 %6,0 %+3,3
Eigedomsforvaltning6,5 %7,7 %8,0 %−1,2
Barnevern4,7 %2,9 %3,4 %+1,9
Kultur3,4 %2,8 %3,6 %+0,6
Samferdsel2,2 %2,5 %1,4 %−0,3
Plan, byggesak og miljø1,5 %1,2 %1,3 %+0,4
Brann- og ulykkesvern1,5 %1,5 %1,2 %+0,1
Kyrkje1,5 %1,0 %0,8 %+0,5
Politisk styring1,0 %1,4 %0,6 %−0,4
Kommunale bustader0,7 %0,4 %0,5 %+0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Kommunale bustader
  • Fellesutgifter
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Næringsforvaltning
2020202120222023202420250150k300k450k600kSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleAdministrasjonBarnehageEigedomsforvaltningSosialsektorenBarnevernKulturSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringKommunale bustaderNæringsforvaltningFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning19 11918 46620 64621 22521 33827 2316,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 228−2 87815−3 609−5 880−7 129—
Grunnskule50 06550 94153 02255 38356 44462 72015,1 %
Helse og omsorg115 694130 576142 373156 239145 519146 62735,2 %
Samferdsel7 7516 7158 3159 4899 2879 1542,2 %
Barnehage21 06123 75722 41728 96233 01937 8539,1 %
Kultur9 77310 47512 97813 83614 76714 0193,4 %
Kommunale bustader−236−4191 5661 1034973 1170,7 %
Næringsforvaltning−13 529−9 947−19 872−20 802−15 760−11 210—
Administrasjon26 82233 68932 86937 00332 76241 44710,0 %
Plan, byggesak og miljø1 5412 0232 3783 6026 0116 4221,5 %
Sosialsektoren11 77810 78014 81127 41030 60431 2157,5 %
Brann- og ulykkesvern3 7003 8894 5455 1885 7636 3761,5 %
Kyrkje5 9715 9585 5855 8165 9406 3101,5 %
Barnevern16 95115 05224 79815 49915 62419 7074,7 %
Fellesutgifter−1 164−14 468−13 085−16 3277 749−1 794—
Politisk styring3 4723 3643 3363 8883 5814 2601,0 %
Sum netto driftsutgifter276 541287 973316 697343 905367 265396 325100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 232 969 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Kommunale bustader70,5 %16,0 %7,5 %+54,5
Eigedomsforvaltning8,2 %22,2 %25,4 %−14,0
Samferdsel5,4 %12,8 %8,1 %−7,4
Brann- og ulykkesvern5,3 %4,0 %1,6 %+1,3
Grunnskule4,8 %7,9 %11,9 %−3,0
Administrasjon2,0 %6,5 %2,3 %−4,5
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1,8 %11,9 %23,2 %−10,2
Barnehage1,4 %2,7 %2,7 %−1,3
Næringsforvaltning0,5 %1,3 %1,5 %−0,7
Kultur0,2 %4,6 %6,1 %−4,4
Plan, byggesak og miljø0,0 %3,3 %1,9 %−3,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Barnehage
  • Næringsforvaltning
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Helse og omsorg
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025060k120k180k240kSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0 %20 %40 %60 %80 %Kommunale bustaderEigedomsforvaltningSamferdselVatn, avløp, renovasjon (VAR)GrunnskuleBrann- og ulykkesvernAdministrasjonHelse og omsorgKulturBarnehagePlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningKyrkjeSosialsektorenFellesutgifterBarnevernPolitisk styring
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning8720991010 00819 1018,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)6 1174 3304 5617 94021 0204 0971,8 %
Grunnskule000063311 2844,8 %
Helse og omsorg00991000—
Samferdsel2005 4022 24407 08012 5495,4 %
Barnehage000003 1561,4 %
Kultur5 5021 1151 311003660,2 %
Kommunale bustader959118027 399149 235164 30070,5 %
Næringsforvaltning0811110881 1910,5 %
Administrasjon87227009 3754 6612,0 %
Plan, byggesak og miljø0000060,0 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern955941219415412 2585,3 %
Kyrkje000000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter13 75311 92511 42315 533197 593232 969100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

37 mill. kr

36 780 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

6,9 %

4,5 % i 2020

Fylke: 25,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,27

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,94 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+19 mill. kr

+102 %

Utan premieavvik 2025

−50 mill. kr

−9,3 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

173 mill. kr

minus 137 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−85 mill.0 mill.85 mill.170 mill.255 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fallSamanslåing 2020

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %Samanslåing 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,901,802,703,60Samanslåing 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−30,0%−15,0%0,0 %15,0 %30,0 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (41 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

87 mill. kr

av ein arbeidskapital på 37 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

235,3 %

2020: 222,7 %

Fylke og land 2025

56,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+174,3 pp

+12,6 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %700 %1 400 %2 100 %2 800 %Samanslåing 2020

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (39 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,0 %

2020: 0,0 %

Disposisjonsfond 2025

0 mill. kr

0 tusen kr

Fylke og land 2025

10,0 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+0,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

39 mill. kr

38 671 tusen kr

Andel av driftsinntektene

7,2 %

2020: 14,2 %

Fylke og land 2025

22,9 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

0 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fallKraftig fallSamanslåing 2020

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %9 %18 %27 %36 %Samanslåing 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond00,0 %
Bundne driftsfond16 60542,9 %
Ubunde investeringsfond4 86312,6 %
Bundne investeringsfond17 20344,5 %
Sum fond38 671100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

35 mill. kr

12 388 kr per innbyggjar

5 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

6,31 %

av 547 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,61 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

19 mill. kr

etter 11 mill. kr i renteinntekter og 4 mill. kr i utbytte

3,52 % av lånegjelda

Avdrag på lån

26 mill. kr

4,80 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 20,8 år

Renter og avdrag i alt

61 mill. kr

21 809 kr per innbyggjar

11,49 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (547 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

5 mill. kr

1 964 kr per innbyggjar · 1,04 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

11 mill. kr

3 928 kr per innbyggjar · 2,07 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

16 mill. kr

5 892 kr per innbyggjar · 3,11 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 75 667 kr i 2020 til 196 401 kr i 2025 – ein vekst på 159,6 % (120 734 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

196 401 kr

547 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

196 401 kr

547 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Samanslåing 20202020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 6,31 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 547 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

35 mill. kr

Med 5,3 %

29 mill. kr

Endring per innbyggjar

−1 979 kr

Del av driftsinntektene

-1,04 %

Ei rente på 5,3 % ville vere 6 mill. kr billegare i året enn i dag – 1 979 kr per innbyggjar.

Rente av lånegjelda: nr. 2 av 41 i fylket (høgast: Moskenes 11,97 % · lågast: Bindal 3,00 % · median 4,73 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 8 av 41 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 8 av 40 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 5 av 41 i fylket (høgast: Værøy 25 669 kr · lågast: Lurøy 7 138 kr · median 13 155 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.0 %3 %6 %9 %11 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Samanslåing 2020202020212022202320242025-3 %0 %3 %6 %9 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 2,41 % til 6,31 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 5 mill. kr til 35 mill. kr i året – ein endring på 29 mill. kr, eller 10 562 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

34 293 m²

+ 0 m² leigd = 34 293 m² i alt

Areal per innbyggjar

12,31 m²

2 786 innbyggjarar

Fylket: 5,87 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

58 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 144 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 115–237 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

15–32 mill. kr

5 305–11 633 kr per innbyggjar

431–945 kr per m²

Driftsutgifter per m²

514 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

141 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

100 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

7,4 %

netto til eigedomsforvaltning

905 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 4 av 38 i fylket (høgast: Værøy 15,14 m² · lågast: Andøy 0,05 m² · median 8,03 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 30 av 38 i fylket (høgast: Andøy 6 371 kr · lågast: Narvik 26 kr · median 110 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 38 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 489 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k5k8k10kBarnehagelokaleAdministrasjonslokaleSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggKulturbygg25,8 %23,9 %18,2 %17,2 %12,5 %2,4 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
2020202120222023202420250k9k18k27k36k05101518Samanslåing 2020

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
202020212022202320242025075150225300Samanslåing 2020

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
2020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.Samanslåing 2020

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 15 mill. kr og 32 mill. kr – det vil seie 431–945 kr per kvadratmeter eller 5 305–11 633 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Hamarøy - Hábmer, 2020–2025.

2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 27,7 % frå 2024 til 2025

Frå 51 mill. kr til 37 mill. kr – ein nedgang på 2,6 prosentpoeng av driftsinntektene (9,5 % → 6,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 7,0 % frå 2023 til 2024

Frå 48 mill. kr til 45 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (10,3 % → 8,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 86,3 % frå 2022 til 2023

Frå 23 mill. kr til 3 mill. kr – ein nedgang på 4,3 prosentpoeng av driftsinntektene (5,0 % → 0,7 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Markert fallFonda fall 19,2 % frå 2022 til 2023

Frå 60 mill. kr til 48 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (13,1 % → 10,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 64,3 % frå 2020 til 2021

Frå 18 mill. kr til 7 mill. kr – ein nedgang på 2,9 prosentpoeng av driftsinntektene (4,5 % → 1,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Nordland

Kor Hamarøy - Hábmer rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

38. av 41

i fylket i 2025 · 1,27

Fylkessnitt: 2,94

Landssnitt: 2,82

Nr. 334 av 357 i landet

1.Gildeskål9,25
2.Beiarn7,88
3.Rødøy6,3
37.Lødingen1,28
38.Hamarøy - Hábmer1,27
39.Leirfjord1,18
41.Moskenes0,24

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

38. av 41

i fylket i 2025 · 6,9 %

Fylkessnitt: 25,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 327 av 357 i landet

1.Gildeskål105,2 %
2.Beiarn91 %
3.Lurøy74,3 %
37.Meløy7,7 %
38.Hamarøy - Hábmer6,9 %
39.Leirfjord2,9 %
41.Moskenes−79,9 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

20. av 41

i fylket i 2025 · 257,7 %

Fylkessnitt: 255,8 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 269 av 357 i landet

1.Lurøy152,1 %
2.Rødøy193,9 %
3.Træna206,9 %
19.Alstahaug257,6 %
20.Hamarøy - Hábmer257,7 %
21.Sømna258,8 %
41.Bø343,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

38. av 39

i fylket i 2025 · 235,3 %

Fylkessnitt: 56,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 336 av 346 i landet

1.Værøy0,2 %
2.Rødøy1,4 %
3.Lurøy6,1 %
37.Saltdal185,5 %
38.Hamarøy - Hábmer235,3 %
39.Leirfjord271,7 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020406 470380 38512 881730 855117 18640 637
2021407 642386 38911 925777 068141 39954 272
2022456 471426 34310 432797 650127 41166 372
2023465 762467 96115 533817 142140 74283 199
2024537 572503 207187 5851 015 637157 09379 599
2025536 701520 183213 8681 246 515136 61586 548

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

32,5 %

788 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

410

Landet 946 · Nordland 711

Fastlegeavtalar

6

2 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

107

1 opne lister · 2,56 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Hamarøy - Hábmer
  • Landet
  • Nordland
2020202120222023202420250 %10 %20 %30 %40 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Hamarøy - Hábmer
  • Landet
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 11 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 332 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 274 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

4,5 barn

2025

Nordland: 5,4

Landet: 5,7

Nr. 33 av 41 i fylket (høgast: Bodø 5,8 · lågast: Lurøy 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

113

Årsverk til grunnbemanning

35,3

Årsverk i alt

44,2

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

28,4 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2020202120222023202420254457Norm 6,0Samanslåing 2020

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

4,0 elevar

2025

Nordland: 7,3

Landet: 8,8

Nr. 39 av 41 i fylket (høgast: Bodø 8,9 · lågast: Træna 2,8) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

214

Lærarårsverk

53,8

Lærarårsverk utan lange fråvær

49,0

Årsverk i sektoren

76,2

Av dei assistentårsverk

14,7

Elevar per årsverk i sektoren

2,8

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
20202021202220232024202525810Samanslåing 2020

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

2,86 brukarar

2025

Nordland: 1,92

Landet: 1,72

Nr. 4 av 41 i fylket (høgast: Vega 3,33 · lågast: Saltdal 1,33) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,35

Brukarar av heimetenester

241

Brukarar av institusjonstenester

16

Årsverk i helse og omsorg

122,5

Med helsefagleg utdanning

62,9 %

Innbyggjarar 80+

196

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2020202120222023202420251,62,22,83,9Samanslåing 2020

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 4,5 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (24,9 %), 2021 (21,1 %), 2022 (37,2 %), 2023 (24,3 %), 2024 (30,1 %), 2025 (28,4 %)

Siste år: 28,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk NordlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning35,3+1,3+3,8 %+26+29,9 %−0,4 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk53,8+0,6+1,1 %−37−14,7 %−4,6 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk122,5−10,8−8,1 %−9−3,4 %+4,0 %+11,8 %

Barnehage: 1,3 fleire årsverk til grunnbemanning (+3,8 %) med fleire barn med plass (+29,9 %). Grunnskule: 0,6 fleire lærarårsverk (+1,1 %) med færre elevar (−14,7 %). Helse og omsorg: 10,8 færre årsverk (−8,1 %) med færre tenestemottakarar (−3,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 35 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

4,5

Etter kutt

4,5

Nordland

5,4

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 54 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

4,0

Etter kutt

4,0

Nordland

7,3

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 123 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

2,86

Etter kutt

2,86

Nordland

1,92

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
202020212022202320242025075150225300Samanslåing 2020

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

96,6 %

2025

Nordland: 95,5

Landet: 94,5

Nr. 11 av 41 i fylket (høgast: Sortland - Suortá 101,0 · lågast: Flakstad 60,8)

Barn med plass

113

1–2 år

93,5 %

3–5 år

98,6 %

Barn 1–5 år

125

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
202020212022202320242025929598100Samanslåing 2020

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

71,3 elevar

2025

Nordland: 158,9

Landet: 247,9

Nr. 28 av 41 i fylket (høgast: Leirfjord 315,0 · lågast: Rødøy 27,8)

Elevar

214

Skular

3

Barn 6–15 år

250

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
20202021202220232024202570120170251Samanslåing 2020

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

36,2 plassar

2025

Nordland: 33,3

Landet: 29,7

Nr. 21 av 41 i fylket (høgast: Træna 94,7 · lågast: Lødingen 15,8)

Sjukeheimsplassar

25

Omsorgsbustader

46

Innbyggjarar 80+

196

Berre sjukeheim per 100

12,8

Berre omsorgsbustad per 100

23,5

Av dei i bustad er 80+

43,5 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
20202021202220232024202527333951Samanslåing 2020

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

44,7 plassar

2025

Nordland: 14,5

Landet: 14,7

Nr. 2 av 41 i fylket (høgast: Sømna 55,5 · lågast: Røst 0,0)

Elevplassar

161

Elevar

125

Barn 6–18 år

360

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
20202021202220232024202513284366Samanslåing 2020

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Hamarøy - Hábmer fell frå 125 i 2025 til 111 i 2050 – ei endring på −11,2 %. Held kommunen dei 113 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 90,4 til 101,8 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 100 plassar – 13 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500357010514004080120141

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Hamarøy - Hábmer veks frå 250 i 2025 til 263 i 2050 – ei endring på 5,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (85,6 %) blir det 225 elevar, opp 11 frå 214 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 71,3 til 75,0 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,2 skular – 0,2 fleire enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
2025203020352040204520500701402102800306090101

Den raude stipla linja er dagens snitt på 71,3 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Hamarøy - Hábmer veks frå 196 i 2025 til 380 i 2050 – ei endring på 93,9 %. Held kommunen dei 71 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 36,2 til 18,7 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 138 plassar – 67 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205009519028538004590135173

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Nordland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 126

i Nordland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Andre nye EU-land (etter 2004)

946 personar (30 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

806 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02505007501 000Andre nye EU-land (etter2004)PolenSverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)NoregTysklandNorden ellersEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmark9466744784482216561594948

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringHelse- og sosialtenesterTransport og lagringVarehandelForretningsmessigtenesteytingTeknisk tenesteyting,eigedomPersonleg tenesteyting80659656134721614411310710268

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Nordland
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %Samanslåing 2020

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

4,40%

Frå 2 729 til 2 849

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,8k1,5k2,3k3k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

80,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,6 · Eldre 44,6

Nordland

70,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,3 · Eldre 34,7

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 16,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 10,2 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenNordlandLandet025507510080,270,064,1

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

47,0 år

+1,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 80,6

2040

48,3 år

+2,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,7

2050

49,2 år

+3,6 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 90,1

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444750i dagSamanslåing 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Hamarøy - Hábmer, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,221

2013: 0,206

Fylke og land

0,222

Landet: 0,248

P90/P10

2,800

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

14,3 %

54 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

36,7 %

i dei tre lågaste gruppene · 24,6 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28Samanslåing 2020

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr14,0 %+4,0 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,7 %+3,7 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,0 %−1,0 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,8 %−1,2 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,3 %−1,7 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,1 %−2,9 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Nordland 2022-2024

Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Hamarøy - Hábmer er nr. 8 av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)

1.Beiarn20,3 %
2.Værøy20,0 %
3.Lødingen19,8 %
4.Vevelstad17,1 %
5.Leirfjord15,1 %
6.Bø14,6 %
7.Evenes - Evenássi14,5 %
8.Hamarøy - Hábmer14,3 %
9.Herøy (Nordland)14,1 %
10.Gildeskål13,8 %
11.Moskenes13,5 %
12.Hattfjelldal - Aarborte13,1 %
13.Øksnes12,0 %
14.Sortland - Suortá11,9 %
15.Andøy11,8 %
16.Flakstad11,2 %
17.Bindal11,1 %
18.Sømna11,1 %
19.Meløy11,1 %
20.Sørfold10,7 %
21.Vestvågøy10,5 %
22.Dønna10,3 %
23.Nesna9,7 %
24.Hadsel9,7 %
25.Saltdal9,5 %
26.Vågan9,5 %
27.Brønnøy9,0 %
28.Steigen8,9 %
29.Alstahaug8,6 %
30.Vega8,1 %
31.Narvik7,1 %
32.Vefsn7,0 %
33.Bodø6,6 %
34.Fauske - Fuossko6,6 %
35.Hemnes6,5 %
36.Rana5,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).

Hamarøy - Hábmer brukar

42 834 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

37 773 kr

barnefattigdom 11,5 %

Brukar mest

Værøy

58 239 kr · 20,0 % fattigdom

Brukar minst

Moskenes

26 448 kr · 13,5 % fattigdom

4,7 %9,7 %14,7 %19,7 %21,3 %Barn i vedvarande låginntekt24 44833 44842 44851 44860 239
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Beiarn20,3 %12 801 kr24 058 kr1 603 kr38 462 kr
Værøy20,0 %12 320 kr39 317 kr6 602 kr58 239 kr
Lødingen19,8 %8 803 kr21 494 kr3 793 kr34 090 kr
Vevelstad17,1 %13 189 kr28 650 kr8 719 kr50 558 kr
Leirfjord15,1 %14 251 kr24 608 kr3 819 kr42 678 kr
Bø14,6 %9 165 kr21 195 kr2 074 kr32 434 kr
Evenes - Evenássi14,5 %8 283 kr19 632 kr3 418 kr31 333 kr
Hamarøy - Hábmer14,3 %13 480 kr22 336 kr7 018 kr42 834 kr
Herøy (Nordland)14,1 %12 050 kr20 625 kr1 531 kr34 206 kr
Gildeskål13,8 %10 902 kr27 689 kr5 119 kr43 710 kr
Moskenes13,5 %6 353 kr18 549 kr1 546 kr26 448 kr
Hattfjelldal - Aarborte13,1 %11 541 kr22 503 kr1 848 kr35 892 kr
Øksnes12,0 %11 546 kr17 750 kr3 276 kr32 572 kr
Sortland - Suortá11,9 %11 921 kr20 304 kr3 155 kr35 380 kr
Andøy11,8 %12 606 kr19 615 kr2 823 kr35 044 kr
Flakstad11,2 %7 028 kr18 865 kr2 915 kr28 808 kr
Bindal11,1 %14 733 kr23 619 kr2 595 kr40 947 kr
Sømna11,1 %12 381 kr24 866 kr5 952 kr43 199 kr
Meløy11,1 %10 429 kr25 808 kr3 577 kr39 814 kr
Sørfold10,7 %10 544 kr34 206 kr1 565 kr46 315 kr
Vestvågøy10,5 %12 608 kr20 039 kr2 312 kr34 959 kr
Dønna10,3 %10 126 kr31 029 kr2 527 kr43 682 kr
Nesna9,7 %11 052 kr22 658 kr6 222 kr39 932 kr
Hadsel9,7 %12 338 kr21 278 kr3 680 kr37 296 kr
Saltdal9,5 %10 761 kr20 001 kr2 390 kr33 152 kr
Vågan9,5 %10 800 kr21 641 kr3 668 kr36 109 kr
Brønnøy9,0 %11 611 kr23 936 kr4 356 kr39 903 kr
Steigen8,9 %11 247 kr24 721 kr8 143 kr44 111 kr
Alstahaug8,6 %12 359 kr19 863 kr4 478 kr36 700 kr
Vega8,1 %9 166 kr26 188 kr5 819 kr41 173 kr
Narvik7,1 %10 832 kr18 051 kr3 205 kr32 088 kr
Vefsn7,0 %12 125 kr18 680 kr2 521 kr33 326 kr
Bodø6,6 %11 770 kr16 159 kr2 992 kr30 921 kr
Fauske - Fuossko6,6 %10 321 kr19 617 kr4 163 kr34 101 kr
Hemnes6,5 %13 470 kr23 661 kr2 896 kr40 027 kr
Rana5,7 %10 646 kr16 398 kr2 342 kr29 386 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Nordland 2024

Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Hamarøy - Hábmer er nr. 25 av 41 (fylkessnitt 0,233)

1.Fauske - Fuossko0,196
2.Saltdal0,197
3.Vefsn0,201
4.Hemnes0,201
5.Sørfold0,201
6.Rana0,202
7.Narvik0,209
8.Grane0,210
9.Meløy0,211
10.Gildeskål0,211
11.Vevelstad0,212
12.Hattfjelldal - Aarborte0,212
13.Rødøy0,212
14.Hadsel0,212
15.Evenes - Evenássi0,214
16.Brønnøy0,216
17.Røst0,216
18.Vestvågøy0,216
19.Leirfjord0,218
20.Nesna0,218
21.Alstahaug0,219
22.Beiarn0,219
23.Bindal0,220
24.Steigen0,221
25.Hamarøy - Hábmer0,221
26.Bodø0,224
27.Vega0,224
28.Sortland - Suortá0,225
29.Sømna0,226
30.Andøy0,228
31.Lødingen0,240
32.Vågan0,247
33.Øksnes0,247
34.Flakstad0,257
35.Herøy (Nordland)0,258
36.Træna0,273
37.Bø0,275
38.Værøy0,287
39.Moskenes0,303
40.Dønna0,315
41.Lurøy0,430

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 2,8 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 2,0 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %Samanslåing 2020

Kvar ligg Hamarøy - Hábmer i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Hamarøy - Hábmer blant dei 16 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

54. av 344

14,3 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

34. av 344

256 460 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

51. av 344

42 834 kr · på barn og unge

Gini 2024

176. av 358

0,221 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Hamarøy - Hábmer: nr. 54 av 344 med 14,3 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,5%
48,5%
Menn: 1 405Kvinner: 1 324

Aldersfordeling

0-5 år
5,1%
6-12 år
5,8%
13-15 år
3,1%
16-19 år
5,0%
20-44 år
26,7%
45-66 år
29,4%
67-79 år
17,6%
80+ år
7,3%

Totalt: 2 729 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

45,6 år

median 47 år

Nordland

43,4 år

median 43 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 2,2 år eldre enn fylket og 4,3 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

481 800

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

764 900 kr

Etter skatt: 624 000 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

1,99 personar

(1 369 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

71,1 % i arbeid

1,9 % registrerte arbeidslause · 13,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)71,1 %76,7 %76,7 %−5,6
Registrerte arbeidslause1,9 %0,9 %1,4 %+1,0
På arbeidsmarkedstiltak3,3 %1,8 %1,3 %+1,5
Under utdanning2,1 %2,3 %3,1 %−0,2
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd13,9 %12,0 %10,3 %+1,9
AFP / alderspensjon2,1 %1,4 %1,3 %+0,7
Andre utanfor arbeidsstyrken5,6 %4,9 %5,8 %+0,7

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Nordland
2018201920202021202220232024202569 %72 %75 %78 %81 %Samanslåing 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

73,3 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)73,3 %71,7 %72,1 %+1,6
80–99 %5,8 %5,4 %5,4 %+0,4
60–79 %3,9 %4,5 %4,2 %−0,6
40–59 %6,2 %6,6 %6,0 %−0,4
20–39 %4,9 %5,3 %5,7 %−0,4
0–19 %5,9 %6,5 %6,6 %−0,6

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 388

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 270

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

109,3 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

1 053

82,9 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

217

personar · 17,1 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

335

personar · 24,1 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

+118

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %30 %60 %90 %120 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 205 til 217 personar (17,0 % → 17,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 91 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202504008001 2001 50012 %15 %18 %21 %24 %Samanslåing 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (217 utpendlarar)

  • Steigen38 (17,5 %)
  • Bodø36 (16,6 %)
  • Fauske - Fuossko26 (12,0 %)
  • Hadsel16 (7,4 %)
  • Trondheim - Tråante11 (5,1 %)
  • Tromsø8 (3,7 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (335 innpendlarar)

  • Bodø43 (12,8 %)
  • Steigen41 (12,2 %)
  • Fauske - Fuossko31 (9,3 %)
  • Narvik30 (9,0 %)
  • Sørfold - Fuolldá24 (7,2 %)
  • Saltdal13 (3,9 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
070140210280Helse- og sosialtenesterIndustriBygg og anleggUndervisningJordbruk, skogbruk og fiskeOffentleg administrasjon ogforsvarVarehandelTransport og lagringPersonleg tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonOvernatting og serveringForretningsmessig tenesteytingInformasjon og kommunikasjonTeknisk tenesteyting, eigedomFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (276 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon.

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +157 arbeidsplassar (+12,8 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Industri113226+113+100,0 %
Bygg og anlegg125219+94+75,2 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon4659+13+28,3 %
Personleg tenesteyting5362+9+17,0 %
Undervisning137145+8+5,8 %
Overnatting og servering3134+3+9,7 %
Informasjon og kommunikasjon912+3+33,3 %
Offentleg administrasjon og forsvar777700,0 %
Forretningsmessig tenesteyting1716−1−5,9 %
Teknisk tenesteyting, eigedom1210−2−16,7 %
Helse- og sosialtenester284276−8−2,8 %
Jordbruk, skogbruk og fiske122112−10−8,2 %
Varehandel8469−15−17,9 %
Transport og lagring11565−50−43,5 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Industri
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Offentleg administrasjon og forsvar
202020212022202320242025080160240320Samanslåing 2020

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2022, 2024, 2025 – høgast 3 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – NordlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 369764 900 kr624 000 kr652 200 kr676 100 kr−7,7 %
Einebuande610422 500 kr353 300 kr385 700 kr397 500 kr−11,1 %
Par utan barn345994 000 kr789 600 kr830 300 kr860 000 kr−8,2 %
Par med barn 0-17 år1921 397 700 kr1 062 100 kr1 114 600 kr1 141 700 kr−7,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år45654 000 kr553 900 kr559 600 kr568 200 kr−2,5 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

425 100 kr

Landet: 1 000 800 kr (−57,5 %)

Gjeld, median

100 600 kr

Landet: 415 800 kr (−75,8 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 017 100 kr

Landet: 1 792 100 kr (−43,2 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

370 900 kr

Landet: 378 800 kr (−2,1 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,80 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

718 419 kr

Bruttoformue per hushald

1 718 899 kr

Bankinnskot per hushald

626 821 kr

Bruttoinntekt per hushald

903 643 kr

1,69 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,69 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

14 640 kr

Nordland 12 904 kr · Landet 12 828 kr

330 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+1 731 kr

Utbetalinga er 113,4 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+6 340 kr

176,4 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

169

Del av befolkninga

6,0 %

Barn i familiar med sosialhjelp

105

Gjennomsnittleg stønadstid

5,2 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

73

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,3 md

Samla stønadssum

12 971 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

3

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Nordland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

70,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−80 %−60 %−40 %−20 %0 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

145 390 kr/år174 537 kr/år−16,7 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

17 853 kr/år18 029 kr/år−1,0 % som landet
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

361 kr/mnd1 425 kr/mnd−74,7 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,3 % · leige 2-roms 16,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 624 000 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

145 390 kr

+2,2 % frå 2024 (142 329 kr)

Snitt Nordland

151 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader55 481 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi14 137 kr
  • Kommunale avgifter19 293 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt3 444 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,3 %

145 390 kr av 624 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,7 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald624 000 kr23,3 %16,7 %
Einebuande353 300 kr41,2 %29,4 %
Par utan barn789 600 kr18,4 %13,2 %
Par med barn 0-17 år1 062 100 kr13,7 %9,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år553 900 kr26,2 %18,8 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,3 %Samanslåing 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kSamanslåing 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 799.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

17 853 kr

+11,8 % frå 2025

Snitt Nordland 2026

16 609 kr

Kommunen ligger 7,5 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 1,0 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Nordland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning6 4206 0207 7337 1988 5059 059
Avløp2 3802 1832 7312 7523 8144 923
Avfall2 9792 8032 8033 1633 4603 566
Feiing og tilsyn700899899194185305
Sum årsgebyr12 47911 90514 16613 30715 96417 853
Septiktømming (årsgebyr)1 8001 9101 9102 1672 7162 589
Målarleige200——209172225
Vatn per m³22,519,824,226,531,234,6
Avløp per m³8,27,18,510,712,416,1
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)14 30012 400—12 400—17 460
Tilknytningsgebyr vatn (låg)—0————
Tilknytningsgebyr vatn (høg)—0————
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)14 30012 400—12 400—17 460
Tilknytningsgebyr avløp (låg)—0————
Tilknytningsgebyr avløp (høg)—0————

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno