Hamarøy - Hábmer (-2019)

Nordland

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Ikkje registrert

Ordførar

Ikkje registrert

Kommunenummer

1849

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal

Inntekter

—

tusen kr

Utgifter

—

tusen kr

Driftsmargin

—

Investeringar

—

tusen kr

Eigedelar

—

tusen kr

Total gjeld

—

tusen kr

Gjeldsandel

—

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt

Data ikkje tilgjengeleg. Trykk "Oppdater data" for å hente.

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen data tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen data tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 12362

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2019

25 643 m²

+ 0 m² leigd = 25 643 m² i alt

Areal per innbyggjar

14,68 m²

1 747 innbyggjarar

Fylket: 6,12 m² · Landet: 4,81 m²

Vedlikehald per m²

41 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 106 kr · Landet: 112 kr

Normkrav 2019

133–225 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 92–184 kr per m² i året

Anslått etterslep 2016–2019

3–9 mill. kr

1 570–5 135 kr per innbyggjar

107–350 kr per m²

Driftsutgifter per m²

392 kr

Landet: 614 kr

Reinhald per m²

91 kr

Landet: 170 kr

Energi per m²

104 kr

Landet: 133 kr

Del av driftsutgiftene

8,0 %

netto til eigedomsforvaltning

630 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 1 av 37 i fylket (høgast: Hamarøy - Hábmer (-2019) 14,68 m² · lågast: Rana 4,29 m² · median 7,73 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 31 av 37 i fylket (høgast: Brønnøy 273 kr · lågast: Dønna 8 kr · median 72 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 27 av 37 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 426 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2019

  • Eigd
  • Leigd
0k2k4k6k8kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
20162017201820190k7k13k20k26k06121821

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
2016201720182019060120180240

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
2016201720182019−2 mill.0 mill.2 mill.4 mill.6 mill.

Summerer vi åra 2016–2019, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 3 mill. kr og 9 mill. kr – det vil seie 107–350 kr per kvadratmeter eller 1 570–5 135 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
Ingen data tilgjengeleg

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2019.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

608

Landet 946 · Nordland 711

Fastlegeavtalar

4

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

119

2 opne lister · 2,43 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Hamarøy - Hábmer (-2019)
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820190 %20 %40 %60 %80 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Hamarøy - Hábmer (-2019)
  • Landet
2015201620172018201903006009001200

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2019.

Framskriven befolkningsutvikling
Ingen befolkningsdata tilgjengeleg

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2019

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

77,5

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 33,8 · Eldre 43,7

Nordland

67,7

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,8 · Eldre 29,9

Landet

63,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 38,4 · Eldre 24,7

Kommunen har 14,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 9,8 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenNordlandLandet020406080

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2019

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Hamarøy - Hábmer (-2019), og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,211

2013: 0,206

Fylke og land

0,214

Landet: 0,250

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

12,9 %

31 barn · landet 11,7 %

Låg- og høginntektshushald

38,8 %

i dei tre lågaste gruppene · 21,9 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2019 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr13,1 %+3,1 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr13,9 %+3,9 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,8 %+1,8 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr8,6 %−1,4 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,0 %−2,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr5,3 %−4,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2017-2019

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Nordland 2022-2024

Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Hamarøy - Hábmer (-2019) er nr. av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)

1.Beiarn20,3 %
2.Værøy20,0 %
3.Lødingen19,8 %
4.Vevelstad17,1 %
5.Leirfjord15,1 %
6.Bø14,6 %
7.Evenes - Evenássi14,5 %
8.Hamarøy - Hábmer14,3 %
9.Herøy (Nordland)14,1 %
10.Gildeskål13,8 %
11.Moskenes13,5 %
12.Hattfjelldal - Aarborte13,1 %
13.Øksnes12,0 %
14.Sortland - Suortá11,9 %
15.Andøy11,8 %
16.Flakstad11,2 %
17.Bindal11,1 %
18.Sømna11,1 %
19.Meløy11,1 %
20.Sørfold10,7 %
21.Vestvågøy10,5 %
22.Dønna10,3 %
23.Nesna9,7 %
24.Hadsel9,7 %
25.Saltdal9,5 %
26.Vågan9,5 %
27.Brønnøy9,0 %
28.Steigen8,9 %
29.Alstahaug8,6 %
30.Vega8,1 %
31.Narvik7,1 %
32.Vefsn7,0 %
33.Bodø6,6 %
34.Fauske - Fuossko6,6 %
35.Hemnes6,5 %
36.Rana5,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).

Hamarøy - Hábmer (-2019) brukar

—

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

37 773 kr

barnefattigdom 11,5 %

Brukar mest

Værøy

58 239 kr · 20,0 % fattigdom

Brukar minst

Moskenes

26 448 kr · 13,5 % fattigdom

4,7 %9,7 %14,7 %19,7 %21,3 %Barn i vedvarande låginntekt24 44833 44842 44851 44860 239
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Beiarn20,3 %12 801 kr24 058 kr1 603 kr38 462 kr
Værøy20,0 %12 320 kr39 317 kr6 602 kr58 239 kr
Lødingen19,8 %8 803 kr21 494 kr3 793 kr34 090 kr
Vevelstad17,1 %13 189 kr28 650 kr8 719 kr50 558 kr
Leirfjord15,1 %14 251 kr24 608 kr3 819 kr42 678 kr
Bø14,6 %9 165 kr21 195 kr2 074 kr32 434 kr
Evenes - Evenássi14,5 %8 283 kr19 632 kr3 418 kr31 333 kr
Hamarøy - Hábmer14,3 %13 480 kr22 336 kr7 018 kr42 834 kr
Herøy (Nordland)14,1 %12 050 kr20 625 kr1 531 kr34 206 kr
Gildeskål13,8 %10 902 kr27 689 kr5 119 kr43 710 kr
Moskenes13,5 %6 353 kr18 549 kr1 546 kr26 448 kr
Hattfjelldal - Aarborte13,1 %11 541 kr22 503 kr1 848 kr35 892 kr
Øksnes12,0 %11 546 kr17 750 kr3 276 kr32 572 kr
Sortland - Suortá11,9 %11 921 kr20 304 kr3 155 kr35 380 kr
Andøy11,8 %12 606 kr19 615 kr2 823 kr35 044 kr
Flakstad11,2 %7 028 kr18 865 kr2 915 kr28 808 kr
Bindal11,1 %14 733 kr23 619 kr2 595 kr40 947 kr
Sømna11,1 %12 381 kr24 866 kr5 952 kr43 199 kr
Meløy11,1 %10 429 kr25 808 kr3 577 kr39 814 kr
Sørfold10,7 %10 544 kr34 206 kr1 565 kr46 315 kr
Vestvågøy10,5 %12 608 kr20 039 kr2 312 kr34 959 kr
Dønna10,3 %10 126 kr31 029 kr2 527 kr43 682 kr
Nesna9,7 %11 052 kr22 658 kr6 222 kr39 932 kr
Hadsel9,7 %12 338 kr21 278 kr3 680 kr37 296 kr
Saltdal9,5 %10 761 kr20 001 kr2 390 kr33 152 kr
Vågan9,5 %10 800 kr21 641 kr3 668 kr36 109 kr
Brønnøy9,0 %11 611 kr23 936 kr4 356 kr39 903 kr
Steigen8,9 %11 247 kr24 721 kr8 143 kr44 111 kr
Alstahaug8,6 %12 359 kr19 863 kr4 478 kr36 700 kr
Vega8,1 %9 166 kr26 188 kr5 819 kr41 173 kr
Narvik7,1 %10 832 kr18 051 kr3 205 kr32 088 kr
Vefsn7,0 %12 125 kr18 680 kr2 521 kr33 326 kr
Bodø6,6 %11 770 kr16 159 kr2 992 kr30 921 kr
Fauske - Fuossko6,6 %10 321 kr19 617 kr4 163 kr34 101 kr
Hemnes6,5 %13 470 kr23 661 kr2 896 kr40 027 kr
Rana5,7 %10 646 kr16 398 kr2 342 kr29 386 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Nordland 2024

Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Hamarøy - Hábmer (-2019) er nr. av 41 (fylkessnitt 0,233)

1.Fauske - Fuossko0,196
2.Saltdal0,197
3.Vefsn0,201
4.Hemnes0,201
5.Sørfold0,201
6.Rana0,202
7.Narvik0,209
8.Grane0,210
9.Meløy0,211
10.Gildeskål0,211
11.Vevelstad0,212
12.Hattfjelldal - Aarborte0,212
13.Rødøy0,212
14.Hadsel0,212
15.Evenes - Evenássi0,214
16.Brønnøy0,216
17.Røst0,216
18.Vestvågøy0,216
19.Leirfjord0,218
20.Nesna0,218
21.Alstahaug0,219
22.Beiarn0,219
23.Bindal0,220
24.Steigen0,221
25.Hamarøy - Hábmer0,221
26.Bodø0,224
27.Vega0,224
28.Sortland - Suortá0,225
29.Sømna0,226
30.Andøy0,228
31.Lødingen0,240
32.Vågan0,247
33.Øksnes0,247
34.Flakstad0,257
35.Herøy (Nordland)0,258
36.Træna0,273
37.Bø0,275
38.Værøy0,287
39.Moskenes0,303
40.Dønna0,315
41.Lurøy0,430

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2019

Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,7 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,7 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
201520162017201820190 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Hamarøy - Hábmer (-2019) i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.

Barnefattigdom 2022-2024

— av 344

— · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

— av 344

— · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

— av 344

— · på barn og unge

Gini 2024

— av 358

— · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %Snitt NordlandLandet

% i arbeid

% registrerte arbeidslause · % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)0,0 %76,7 %76,7 %−76,7
Registrerte arbeidslause0,0 %0,9 %1,4 %−0,9
På arbeidsmarkedstiltak0,0 %1,8 %1,3 %−1,8
Under utdanning0,0 %2,3 %3,1 %−2,3
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd0,0 %12,0 %10,3 %−12,0
AFP / alderspensjon0,0 %1,4 %1,3 %−1,4
Andre utanfor arbeidsstyrken0,0 %4,9 %5,8 %−4,9

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Nordland
2018201920202021202220232024202574,1 %75,1 %76 %77 %77,9 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %Snitt NordlandLandet

% jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)0,0 %71,7 %72,1 %−71,7
80–99 %0,0 %5,4 %5,4 %−5,4
60–79 %0,0 %4,5 %4,2 %−4,5
40–59 %0,0 %6,6 %6,0 %−6,6
20–39 %0,0 %5,3 %5,7 %−5,3
0–19 %0,0 %6,5 %6,6 %−6,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

0

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

0

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

%

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

0

— % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

0

personar · % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

0

personar · % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

0

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2019

Utpendlinga har falle frå 180 til 171 personar (21,4 % → 20,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 7 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201904008001 2001 50016 %19 %22 %26 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (0 utpendlarar)

    Kor kjem innpendlarane frå? (0 innpendlarar)

      Næringar 2019: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

      • Arbeidsplassar i kommunen
      • Busette sysselsette
      050100150200Helse- og sosialtenesterUndervisningBygg og anleggTransport og lagringJordbruk, skogbruk og fiskeVarehandelOffentleg administrasjon ogforsvarIndustriOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingForretningsmessig tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonBergverk og utvinningFinans og forsikring

      Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (192 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Teknisk tenesteyting, eigedom.

      Næringsutvikling 2018–2019: kva næringar veks og krympar?

      Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +1 arbeidsplassar (+0,1 %) sidan 2018.

      Næring20182019Endring%
      Helse- og sosialtenester138192+54+39,1 %
      Jordbruk, skogbruk og fiske6776+9+13,4 %
      Undervisning122130+8+6,6 %
      Bygg og anlegg94100+6+6,4 %
      Industri3133+2+6,5 %
      Forretningsmessig tenesteyting1921+2+10,5 %
      Elektrisitet, vatn og renovasjon67+1+16,7 %
      Informasjon og kommunikasjon5500,0 %
      Teknisk tenesteyting, eigedom161600,0 %
      Varehandel6665−1−1,5 %
      Personleg tenesteyting2824−4−14,3 %
      Overnatting og servering3426−8−23,5 %
      Transport og lagring10184−17−16,8 %
      Offentleg administrasjon og forsvar11261−51−45,5 %

      Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

      • Helse- og sosialtenester
      • Undervisning
      • Bygg og anlegg
      • Transport og lagring
      • Jordbruk, skogbruk og fiske
      • Varehandel
      20182019050100150200

      SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

      Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

      Bustad og hushaldsøkonomi

      Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

      Inntekta til hushalda 2019

      Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

      HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – NordlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
      Alle hushald880587 000 kr466 000 kr529 000 kr540 000 kr−13,7 %
      Einebuande415348 000 kr284 000 kr301 000 kr311 000 kr−8,7 %
      Par utan barn226793 000 kr643 000 kr654 000 kr675 000 kr−4,7 %
      Par med barn 0-17 år1131 078 000 kr814 000 kr865 000 kr883 000 kr−7,8 %
      Ensleg mor/far med barn 0-17 år30574 000 kr442 000 kr436 000 kr438 000 kr+0,9 %

      Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

      • Alle hushald
      • Einebuande
      • Par utan barn
      • Par med barn 0-17 år
      • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
      201520162017201820190k250k500k750k1000k

      Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

      Gjeld og formue 2019

      Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

      Per person 17 år og eldre

      Gjeld, gjennomsnitt

      358 600 kr

      Landet: 850 600 kr (−57,8 %)

      Gjeld, median

      40 100 kr

      Landet: 168 500 kr (−76,2 %)

      Bruttoformue, gjennomsnitt

      770 700 kr

      Landet: 1 333 800 kr (−42,2 %)

      Bankinnskot, gjennomsnitt

      285 200 kr

      Landet: 300 200 kr (−5,0 %)

      Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,86 – landet 1,76

      Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

      • Gjeld (snitt)
      • Bruttoformue (snitt)
      • Gjeld – landet
      • Bruttoformue – landet
      201520162017201820190,0M0,4M0,7M1,1M1,4M

      Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

      Bustad og bokostnader

      Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

      Median inntekt etter skatt per hushald 2019: 466 000 kr

      Bokostnad
      Bokostnadsdata blir henta – last sidan på nytt om litt
      Bustadprisar – omsatte bustader

      Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

      Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

      Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

      Leigekostnader for toromsbustad
      Estimat

      SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

      Leigedata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

      Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

      Kommunale gebyr for bustad

      Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser landssnittet.

      Ingen gebyrdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

      Kjelde: SSB 12842