Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Fremskrittspartiet
Sosialistisk VenstrepartiOrdførar
Bjørn Magne Pedersen (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 331 105 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 33,2 % | 37,5 % | 34,9 % | −4,3 |
| Grunnskule | 16,7 % | 17,7 % | 19,9 % | −1,0 |
| Administrasjon | 10,1 % | 9,3 % | 5,7 % | +0,8 |
| Eigedomsforvaltning | 9,8 % | 7,7 % | 8,0 % | +2,1 |
| Barnehage | 6,6 % | 8,9 % | 12,9 % | −2,3 |
| Sosialsektoren | 5,9 % | 4,2 % | 6,0 % | +1,8 |
| Samferdsel | 4,2 % | 2,5 % | 1,4 % | +1,7 |
| Kultur | 3,6 % | 2,8 % | 3,6 % | +0,8 |
| Barnevern | 3,1 % | 2,9 % | 3,4 % | +0,2 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,7 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,5 |
| Politisk styring | 1,5 % | 1,4 % | 0,6 % | +0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,4 % | 1,5 % | 1,2 % | −0,1 |
| Kyrkje | 1,3 % | 1,0 % | 0,8 % | +0,3 |
| Næringsforvaltning | 0,7 % | 1,0 % | 0,0 % | −0,3 |
| Kommunale bustader | 0,4 % | 0,4 % | 0,5 % | −0,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Samferdsel
- Kultur
- Barnevern
- Plan, byggesak og miljø
- Politisk styring
- Brann- og ulykkesvern
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Nordland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 23 499 | 26 494 | 24 818 | 27 908 | 31 608 | 32 987 | 9,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −530 | 1 336 | 1 325 | −879 | −6 033 | −1 942 | — |
| Grunnskule | 44 342 | 46 035 | 43 910 | 50 169 | 51 765 | 56 042 | 16,7 % |
| Helse og omsorg | 79 871 | 85 712 | 93 827 | 104 177 | 108 594 | 111 343 | 33,2 % |
| Samferdsel | 7 518 | 8 756 | 9 468 | 10 713 | 14 491 | 14 183 | 4,2 % |
| Barnehage | 14 416 | 14 541 | 15 156 | 17 902 | 19 458 | 22 065 | 6,6 % |
| Kultur | 8 064 | 7 791 | 7 630 | 7 813 | 8 475 | 11 987 | 3,6 % |
| Kommunale bustader | 180 | 1 928 | 2 562 | 2 205 | 3 008 | 1 205 | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | −2 786 | −586 | −6 806 | −8 893 | −2 979 | 2 259 | 0,7 % |
| Administrasjon | 21 076 | 23 538 | 24 321 | 27 526 | 31 440 | 33 921 | 10,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 3 480 | 2 807 | 3 689 | 4 845 | 6 069 | 5 668 | 1,7 % |
| Sosialsektoren | 7 380 | 7 239 | 9 076 | −4 398 | 26 911 | 19 934 | 5,9 % |
| Brann- og ulykkesvern | 2 890 | 3 282 | 3 220 | 5 098 | 4 533 | 4 605 | 1,4 % |
| Kyrkje | 3 054 | 2 917 | 3 032 | 3 369 | 3 705 | 4 234 | 1,3 % |
| Barnevern | 5 516 | 9 051 | 6 227 | 8 149 | 8 304 | 10 360 | 3,1 % |
| Fellesutgifter | −293 | −1 287 | −8 328 | −22 964 | −9 319 | −2 806 | — |
| Politisk styring | 3 519 | 3 575 | 3 338 | 4 594 | 4 523 | 5 060 | 1,5 % |
| Sum netto driftsutgifter | 221 196 | 243 129 | 236 465 | 237 334 | 304 553 | 331 105 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 45 044 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Samferdsel | 27,7 % | 12,8 % | 8,1 % | +14,9 |
| Kommunale bustader | 25,9 % | 16,0 % | 7,5 % | +9,9 |
| Administrasjon | 16,1 % | 6,5 % | 2,3 % | +9,6 |
| Eigedomsforvaltning | 10,9 % | 22,2 % | 25,4 % | −11,4 |
| Plan, byggesak og miljø | 4,9 % | 3,3 % | 1,9 % | +1,6 |
| Grunnskule | 3,9 % | 7,9 % | 11,9 % | −4,0 |
| Kyrkje | 2,2 % | 0,9 % | 0,9 % | +1,3 |
| Helse og omsorg | 1,9 % | 5,7 % | 6,7 % | −3,8 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 1,8 % | 11,9 % | 23,2 % | −10,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,7 % | 4,0 % | 1,6 % | −2,3 |
| Barnehage | 1,6 % | 2,7 % | 2,7 % | −1,0 |
| Kultur | 1,0 % | 4,6 % | 6,1 % | −3,6 |
| Næringsforvaltning | 0,4 % | 1,3 % | 1,5 % | −0,9 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 41 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Samferdsel
- Kommunale bustader
- Administrasjon
- Eigedomsforvaltning
- Plan, byggesak og miljø
- Grunnskule
- Kyrkje
- Helse og omsorg
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Brann- og ulykkesvern
- Barnehage
- Kultur
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Nordland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 5 041 | 16 054 | 10 662 | 2 157 | 4 787 | 4 900 | 10,9 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 314 | 295 | 546 | 1 661 | 0 | 830 | 1,8 % |
| Grunnskule | 2 346 | 1 508 | 823 | 510 | 3 527 | 1 750 | 3,9 % |
| Helse og omsorg | 5 778 | 15 720 | 10 685 | 2 233 | 937 | 859 | 1,9 % |
| Samferdsel | 5 884 | 1 623 | 1 507 | 1 553 | 662 | 12 497 | 27,7 % |
| Barnehage | 0 | 122 | 24 | 67 | 532 | 739 | 1,6 % |
| Kultur | 0 | 0 | 434 | 165 | 200 | 435 | 1,0 % |
| Kommunale bustader | 12 534 | 1 161 | 1 308 | 9 357 | 42 444 | 11 660 | 25,9 % |
| Næringsforvaltning | 2 937 | 4 461 | 25 024 | 34 577 | 1 682 | 161 | 0,4 % |
| Administrasjon | 825 | 1 291 | 1 732 | 461 | 440 | 7 240 | 16,1 % |
| Plan, byggesak og miljø | 944 | 3 030 | 6 543 | 10 078 | 1 916 | 2 210 | 4,9 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 108 | 38 | 287 | 136 | 900 | 763 | 1,7 % |
| Kyrkje | 1 250 | 1 000 | 1 000 | 0 | 1 000 | 1 000 | 2,2 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 29 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 37 961 | 46 303 | 60 575 | 62 985 | 59 027 | 45 044 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
382 mill. kr
382 086 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
105,2 %
115,8 % i 2020
Fylke: 25,5 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
9,25
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,94 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+59 mill. kr
+18 %
Utan premieavvik 2025
344 mill. kr
94,8 % av driftsinntektene
Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
428 mill. kr
minus 46 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (41 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
38 mill. kr
av ein arbeidskapital på 382 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
9,9 %
2020: 7,2 %
Fylke og land 2025
56,8 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−51,1 pp
+2,7 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (39 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
18,8 %
2020: 16,8 %
Disposisjonsfond 2025
68 mill. kr
68 340 tusen kr
Fylke og land 2025
10,0 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+2,0 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
304 mill. kr
304 462 tusen kr
Andel av driftsinntektene
83,8 %
2020: 104,9 %
Fylke og land 2025
22,9 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
22 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 68 340 | 22,4 % |
| Bundne driftsfond | 8 581 | 2,8 % |
| Ubunde investeringsfond | 214 697 | 70,5 % |
| Bundne investeringsfond | 12 844 | 4,2 % |
| Sum fond | 304 462 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
20 mill. kr
10 012 kr per innbyggjar
5 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,74 %
av 423 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,61 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
16 mill. kr
etter 4 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte
3,84 % av lånegjelda
Avdrag på lån
17 mill. kr
4,04 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 24,8 år
Renter og avdrag i alt
37 mill. kr
18 536 kr per innbyggjar
10,40 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (423 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
4 mill. kr
2 112 kr per innbyggjar · 1,18 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
8 mill. kr
4 225 kr per innbyggjar · 2,37 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
13 mill. kr
6 337 kr per innbyggjar · 3,55 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 162 830 kr i 2020 til 211 228 kr i 2025 – ein vekst på 29,7 % (48 398 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
211 228 kr
423 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
211 228 kr
423 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,74 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 423 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
20 mill. kr
Med 5,3 %
22 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 183 kr
Del av driftsinntektene
+0,66 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 2 mill. kr meir i året enn i dag – 1 183 kr per innbyggjar, eller om lag 3 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 20 av 41 i fylket (høgast: Moskenes 11,97 % · lågast: Bindal 3,00 % · median 4,73 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 7 av 41 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 7 av 40 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 9 av 41 i fylket (høgast: Værøy 25 669 kr · lågast: Lurøy 7 138 kr · median 13 155 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Nordland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,43 % til 4,74 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 5 mill. kr til 20 mill. kr i året – ein endring på 15 mill. kr, eller 7 676 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
24 222 m²
+ 122 m² leigd = 24 344 m² i alt
Areal per innbyggjar
12,15 m²
2 003 innbyggjarar
Fylket: 5,87 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
119 kr
3 mill. kr i alt
Fylket: 144 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 54–176 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
25–56 mill. kr
12 617–28 119 kr per innbyggjar
1 038–2 314 kr per m²
Driftsutgifter per m²
773 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
146 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
127 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
11,1 %
netto til eigedomsforvaltning
1 140 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 6 av 38 i fylket (høgast: Værøy 15,14 m² · lågast: Andøy 0,05 m² · median 8,03 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 18 av 38 i fylket (høgast: Andøy 6 371 kr · lågast: Narvik 26 kr · median 110 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 489 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Nordland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 25 mill. kr og 56 mill. kr – det vil seie 1 038–2 314 kr per kvadratmeter eller 12 617–28 119 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Gildeskål, 2020–2025.
2024 · Kraftig fallFonda fall 3,8 % frå 2023 til 2024
Frå 319 mill. kr til 332 mill. kr – ein nedgang på 7,2 prosentpoeng av driftsinntektene (92,9 % → 85,7 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,4 % frå 2022 til 2023
Frå 333 mill. kr til 334 mill. kr – ein nedgang på 4,4 prosentpoeng av driftsinntektene (101,7 % → 97,3 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 2,5 % frå 2022 til 2023
Frå 311 mill. kr til 319 mill. kr – ein nedgang på 2,2 prosentpoeng av driftsinntektene (95,1 % → 92,9 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 0,1 % frå 2021 til 2022
Frå 333 mill. kr til 333 mill. kr – ein nedgang på 19,6 prosentpoeng av driftsinntektene (121,3 % → 101,7 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2022 · Kraftig fallFonda fall 3,2 % frå 2021 til 2022
Frå 302 mill. kr til 311 mill. kr – ein nedgang på 14,8 prosentpoeng av driftsinntektene (109,9 % → 95,1 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Gildeskål rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
1. av 41
i fylket i 2025 · 9,25
Fylkessnitt: 2,94
Landssnitt: 2,82
Nr. 3 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
1. av 41
i fylket i 2025 · 105,2 %
Fylkessnitt: 25,5 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 4 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
31. av 41
i fylket i 2025 · 277,2 %
Fylkessnitt: 255,8 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 316 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
10. av 39
i fylket i 2025 · 9,9 %
Fylkessnitt: 56,8 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 35 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 278 922 | 271 812 | 32 920 | 720 854 | 31 007 | 23 164 |
| 2021 | 274 592 | 288 168 | 30 249 | 724 852 | 35 233 | 24 939 |
| 2022 | 327 505 | 305 650 | 49 913 | 775 695 | 38 626 | 19 194 |
| 2023 | 343 809 | 339 665 | 60 828 | 808 312 | 41 269 | 42 284 |
| 2024 | 386 885 | 373 450 | 55 124 | 881 036 | 42 404 | 44 819 |
| 2025 | 363 281 | 396 664 | 40 144 | 960 593 | 46 326 | 37 759 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
392
Landet 946 · Nordland 711
Fastlegeavtalar
4
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
128
3 opne lister · 2,69 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Gildeskål
- Landet
- Nordland
Innbyggjarar per fastlege
- Gildeskål
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 316 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 336 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 324 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
4,5 barn
2025
Nordland: 5,4
Landet: 5,7
Nr. 29 av 41 i fylket (høgast: Bodø 5,8 · lågast: Lurøy 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
61
Årsverk til grunnbemanning
19,4
Årsverk i alt
24,7
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
20,6 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Nordland
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
4,7 elevar
2025
Nordland: 7,3
Landet: 8,8
Nr. 30 av 41 i fylket (høgast: Bodø 8,9 · lågast: Træna 2,8) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
168
Lærarårsverk
35,7
Lærarårsverk utan lange fråvær
34,7
Årsverk i sektoren
55,3
Av dei assistentårsverk
12,3
Elevar per årsverk i sektoren
3,0
- Kommunen
- Landet
- Nordland
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,63 brukarar
2025
Nordland: 1,92
Landet: 1,72
Nr. 8 av 41 i fylket (høgast: Vega 3,33 · lågast: Saltdal 1,33) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,38
Brukarar av heimetenester
175
Brukarar av institusjonstenester
36
Årsverk i helse og omsorg
100,6
Med helsefagleg utdanning
75,8 %
Innbyggjarar 80+
129
- Kommunen
- Landet
- Nordland
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 4,5 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (14,0 %), 2020 (39,8 %), 2021 (38,8 %), 2022 (35,6 %), 2023 (16,2 %), 2024 (20,8 %), 2025 (20,6 %)
Siste år: 20,6 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Nordland | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 19,4 | +1,8+10,2 % | −3−4,7 % | −0,4 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 35,7 | +2+5,9 % | −38−18,4 % | −4,6 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 100,6 | −2−1,9 % | +20+10,5 % | +4,0 % | +11,8 % |
Barnehage: 1,8 fleire årsverk til grunnbemanning (+10,2 %) med færre barn med plass (−4,7 %). Grunnskule: 2 fleire lærarårsverk (+5,9 %) med færre elevar (−18,4 %). Helse og omsorg: 2 færre årsverk (−1,9 %) med fleire tenestemottakarar (+10,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 19 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,5
Etter kutt
4,5
Nordland
5,4
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 36 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
4,7
Etter kutt
4,7
Nordland
7,3
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 101 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,63
Etter kutt
2,63
Nordland
1,92
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
92,4 %
2025
Nordland: 95,5
Landet: 94,5
Nr. 30 av 41 i fylket (høgast: Sortland - Suortá 101,0 · lågast: Flakstad 60,8)
Barn med plass
61
1–2 år
86,2 %
3–5 år
97,3 %
Barn 1–5 år
77
- Kommunen
- Landet
- Nordland
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
42,0 elevar
2025
Nordland: 158,9
Landet: 247,9
Nr. 37 av 41 i fylket (høgast: Leirfjord 315,0 · lågast: Rødøy 27,8)
Elevar
168
Skular
4
Barn 6–15 år
179
- Kommunen
- Landet
- Nordland
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
49,6 plassar
2025
Nordland: 33,3
Landet: 29,7
Nr. 3 av 41 i fylket (høgast: Træna 94,7 · lågast: Lødingen 15,8)
Sjukeheimsplassar
32
Omsorgsbustader
32
Innbyggjarar 80+
129
Berre sjukeheim per 100
24,8
Berre omsorgsbustad per 100
24,8
Av dei i bustad er 80+
—
- Kommunen
- Landet
- Nordland
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
27,5 plassar
2025
Nordland: 14,5
Landet: 14,7
Nr. 10 av 41 i fylket (høgast: Sømna 55,5 · lågast: Røst 0,0)
Elevplassar
67
Elevar
60
Barn 6–18 år
244
- Kommunen
- Landet
- Nordland
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
3 126
i Nordland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
2,8 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Andre nye EU-land (etter 2004)
946 personar (30 %)
Største næring
Bygg, anlegg, kraft og renovasjon
806 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Nordland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
78,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 30,8 · Eldre 47,4
Nordland
70,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 35,3 · Eldre 34,7
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 14,1 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 8,2 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
46,7 år
−0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 75,9
2040
48,1 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,3
2050
49,2 år
+1,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 93,0
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Gildeskål, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,211
2013: 0,203
Fylke og land
0,222
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
13,8 %
36 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
34,7 %
i dei tre lågaste gruppene · 21,9 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 14,1 % | +4,1 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,0 % | 0,0 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,3 % | +0,3 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 11,0 % | +1,0 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 6,2 % | −3,8 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 5,9 % | −4,1 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landet
Barnefattigdom i Nordland 2022-2024
Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Gildeskål er nr. 10 av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).
Gildeskål brukar
43 710 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
37 773 kr
barnefattigdom 11,5 %
Brukar mest
Værøy
58 239 kr · 20,0 % fattigdom
Brukar minst
Moskenes
26 448 kr · 13,5 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Beiarn | 20,3 % | 12 801 kr | 24 058 kr | 1 603 kr | 38 462 kr |
| Værøy | 20,0 % | 12 320 kr | 39 317 kr | 6 602 kr | 58 239 kr |
| Lødingen | 19,8 % | 8 803 kr | 21 494 kr | 3 793 kr | 34 090 kr |
| Vevelstad | 17,1 % | 13 189 kr | 28 650 kr | 8 719 kr | 50 558 kr |
| Leirfjord | 15,1 % | 14 251 kr | 24 608 kr | 3 819 kr | 42 678 kr |
| Bø | 14,6 % | 9 165 kr | 21 195 kr | 2 074 kr | 32 434 kr |
| Evenes - Evenássi | 14,5 % | 8 283 kr | 19 632 kr | 3 418 kr | 31 333 kr |
| Hamarøy - Hábmer | 14,3 % | 13 480 kr | 22 336 kr | 7 018 kr | 42 834 kr |
| Herøy (Nordland) | 14,1 % | 12 050 kr | 20 625 kr | 1 531 kr | 34 206 kr |
| Gildeskål | 13,8 % | 10 902 kr | 27 689 kr | 5 119 kr | 43 710 kr |
| Moskenes | 13,5 % | 6 353 kr | 18 549 kr | 1 546 kr | 26 448 kr |
| Hattfjelldal - Aarborte | 13,1 % | 11 541 kr | 22 503 kr | 1 848 kr | 35 892 kr |
| Øksnes | 12,0 % | 11 546 kr | 17 750 kr | 3 276 kr | 32 572 kr |
| Sortland - Suortá | 11,9 % | 11 921 kr | 20 304 kr | 3 155 kr | 35 380 kr |
| Andøy | 11,8 % | 12 606 kr | 19 615 kr | 2 823 kr | 35 044 kr |
| Flakstad | 11,2 % | 7 028 kr | 18 865 kr | 2 915 kr | 28 808 kr |
| Bindal | 11,1 % | 14 733 kr | 23 619 kr | 2 595 kr | 40 947 kr |
| Sømna | 11,1 % | 12 381 kr | 24 866 kr | 5 952 kr | 43 199 kr |
| Meløy | 11,1 % | 10 429 kr | 25 808 kr | 3 577 kr | 39 814 kr |
| Sørfold | 10,7 % | 10 544 kr | 34 206 kr | 1 565 kr | 46 315 kr |
| Vestvågøy | 10,5 % | 12 608 kr | 20 039 kr | 2 312 kr | 34 959 kr |
| Dønna | 10,3 % | 10 126 kr | 31 029 kr | 2 527 kr | 43 682 kr |
| Nesna | 9,7 % | 11 052 kr | 22 658 kr | 6 222 kr | 39 932 kr |
| Hadsel | 9,7 % | 12 338 kr | 21 278 kr | 3 680 kr | 37 296 kr |
| Saltdal | 9,5 % | 10 761 kr | 20 001 kr | 2 390 kr | 33 152 kr |
| Vågan | 9,5 % | 10 800 kr | 21 641 kr | 3 668 kr | 36 109 kr |
| Brønnøy | 9,0 % | 11 611 kr | 23 936 kr | 4 356 kr | 39 903 kr |
| Steigen | 8,9 % | 11 247 kr | 24 721 kr | 8 143 kr | 44 111 kr |
| Alstahaug | 8,6 % | 12 359 kr | 19 863 kr | 4 478 kr | 36 700 kr |
| Vega | 8,1 % | 9 166 kr | 26 188 kr | 5 819 kr | 41 173 kr |
| Narvik | 7,1 % | 10 832 kr | 18 051 kr | 3 205 kr | 32 088 kr |
| Vefsn | 7,0 % | 12 125 kr | 18 680 kr | 2 521 kr | 33 326 kr |
| Bodø | 6,6 % | 11 770 kr | 16 159 kr | 2 992 kr | 30 921 kr |
| Fauske - Fuossko | 6,6 % | 10 321 kr | 19 617 kr | 4 163 kr | 34 101 kr |
| Hemnes | 6,5 % | 13 470 kr | 23 661 kr | 2 896 kr | 40 027 kr |
| Rana | 5,7 % | 10 646 kr | 16 398 kr | 2 342 kr | 29 386 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Nordland 2024
Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Gildeskål er nr. 10 av 41 (fylkessnitt 0,233)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,4 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,4 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Gildeskål i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Gildeskål blant dei 17 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
60. av 344
13,8 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
14. av 344
288 166 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
43. av 344
43 710 kr · på barn og unge
Gini 2024
266. av 358
0,211 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Gildeskål: nr. 60 av 344 med 13,8 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 1 958 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
47,4 år
median 51 år
Nordland
43,4 år
median 43 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 4,0 år eldre enn fylket og 6,1 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
73 % i arbeid
1,6 % registrerte arbeidslause · 14,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 73,0 % | 76,7 % | 76,7 % | −3,7 |
| Registrerte arbeidslause | 1,6 % | 0,9 % | 1,4 % | +0,7 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 2,5 % | 1,8 % | 1,3 % | +0,7 |
| Under utdanning | 1,6 % | 2,3 % | 3,1 % | −0,7 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 14,5 % | 12,0 % | 10,3 % | +2,5 |
| AFP / alderspensjon | 1,5 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,1 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 5,3 % | 4,9 % | 5,8 % | +0,4 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Nordland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
69,9 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 69,9 % | 71,7 % | 72,1 % | −1,8 |
| 80–99 % | 5,5 % | 5,4 % | 5,4 % | +0,1 |
| 60–79 % | 4,5 % | 4,5 % | 4,2 % | 0,0 |
| 40–59 % | 8,0 % | 6,6 % | 6,0 % | +1,4 |
| 20–39 % | 5,4 % | 5,3 % | 5,7 % | +0,1 |
| 0–19 % | 6,8 % | 6,5 % | 6,6 % | +0,3 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
956
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
942
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
101,5 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
699
74,2 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
243
personar · 25,8 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
257
personar · 26,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+14
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Nordland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har falle frå 256 til 243 personar (27,6 % → 25,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 58 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (243 utpendlarar)
- Bodø113 (46,5 %)
- Meløy53 (21,8 %)
- Oslo - Oslove10 (4,1 %)
- Beiarn9 (3,7 %)
- Alstahaug6 (2,5 %)
- Fauske - Fuossko6 (2,5 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (257 innpendlarar)
- Bodø107 (41,6 %)
- Meløy101 (39,3 %)
- Fauske - Fuossko12 (4,7 %)
- Oslo - Oslove6 (2,3 %)
- Saltdal3 (1,2 %)
- Nærøysund2 (0,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Jordbruk, skogbruk og fiske (212 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Overnatting og servering, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +87 arbeidsplassar (+10,1 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Industri | 66 | 120 | +54 | +81,8 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 172 | 212 | +40 | +23,3 % |
| Undervisning | 84 | 114 | +30 | +35,7 % |
| Bygg og anlegg | 92 | 101 | +9 | +9,8 % |
| Transport og lagring | 23 | 29 | +6 | +26,1 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 28 | 34 | +6 | +21,4 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 17 | 23 | +6 | +35,3 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 0 | 3 | +3 | ny |
| Personleg tenesteyting | 22 | 23 | +1 | +4,5 % |
| Finans og forsikring | 6 | 4 | −2 | −33,3 % |
| Overnatting og servering | 10 | 7 | −3 | −30,0 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 49 | 43 | −6 | −12,2 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 28 | 20 | −8 | −28,6 % |
| Varehandel | 57 | 36 | −21 | −36,8 % |
| Helse- og sosialtenester | 208 | 180 | −28 | −13,5 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Jordbruk, skogbruk og fiske
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Offentleg administrasjon og forsvar
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 5 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Nordland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 016 | 754 600 kr | 617 000 kr | 652 200 kr | 676 100 kr | −8,7 % |
| Einebuande | 445 | 452 000 kr | 364 800 kr | 385 700 kr | 397 500 kr | −8,2 % |
| Par utan barn | 273 | 998 500 kr | 798 500 kr | 830 300 kr | 860 000 kr | −7,2 % |
| Par med barn 0-17 år | 119 | 1 377 200 kr | 1 039 300 kr | 1 114 600 kr | 1 141 700 kr | −9,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 39 | 708 500 kr | 561 700 kr | 559 600 kr | 568 200 kr | −1,1 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
564 700 kr
Landet: 1 000 800 kr (−43,6 %)
Gjeld, median
125 500 kr
Landet: 415 800 kr (−69,8 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 036 400 kr
Landet: 1 792 100 kr (−42,2 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
379 500 kr
Landet: 378 800 kr (+0,2 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,06 – landet 1,61
Gjeld per hushald
931 755 kr
Bruttoformue per hushald
1 710 060 kr
Bankinnskot per hushald
626 175 kr
Bruttoinntekt per hushald
882 255 kr
1,65 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,65 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 314 kr
Nordland 12 904 kr · Landet 12 828 kr
276 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+405 kr
Utbetalinga er 103,1 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+5 014 kr
160,4 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Nordland
Sosialhjelpstilfelle
88
Del av befolkninga
4,3 %
Barn i familiar med sosialhjelp
20
Gjennomsnittleg stønadstid
3,5 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
18
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
4,1 md
Samla stønadssum
4 141 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Nordland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
65,3
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 145 357 kr/år | 174 537 kr/år | −16,7 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 13 406 kr/år | 18 029 kr/år | −25,6 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 430 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −69,8 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,6 % · leige 2-roms 16,8 %
145 357 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
13 406 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 617 000 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
145 357 kr
−1,3 % frå 2024 (147 215 kr)
Snitt Nordland
151 418 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader58 377 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi14 137 kr
- Kommunale avgifter16 422 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 387 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Nordland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
23,6 %
145 357 kr av 617 000 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,8 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 617 000 kr | 23,6 % | 16,8 % |
| Einebuande | 364 800 kr | 39,8 % | 28,5 % |
| Par utan barn | 798 500 kr | 18,2 % | 13,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 039 300 kr | 14,0 % | 10,0 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 561 700 kr | 25,9 % | 18,5 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 2 078.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
13 406 kr
−1,7 % frå 2025
Snitt Nordland 2026
16 609 kr
Kommunen ligger 19,3 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 25,6 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Nordland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 4 923 | 4 890 | 7 228 | 7 842 | 5 660 | 5 998 |
| Avløp | 1 919 | 1 655 | 2 875 | 3 902 | 4 607 | 3 443 |
| Avfall | 2 300 | 2 433 | 2 090 | 2 871 | 2 943 | 3 566 |
| Feiing og tilsyn | 581 | 638 | 697 | 319 | 423 | 399 |
| Sum årsgebyr | 9 723 | 9 616 | 12 890 | 14 934 | 13 633 | 13 406 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 180 | 1 358 | 1 095 | 2 091 | 1 567 | 1 770 |
| Målarleige | 720 | 482 | 500 | 279 | 233 | 266 |
| Vatn per m³ | 19,8 | 24,4 | 27,3 | 30,5 | 23,9 | 26,6 |
| Avløp per m³ | 10,2 | 12,4 | 13,8 | 20,8 | 26 | 19,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 8 216 | 8 421 | 8 733 | 9 108 | 9 500 | 10 843 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 8 216 | 8 421 | 8 733 | 9 108 | 9 500 | 10 843 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno