Rødøy kommunevåpen

Rødøy

Nordland

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti

Ordførar

Inger Dagmar Monsen (Fellesliste)

Kommunenummer

1836

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

247 789

tusen kr

Utgifter

250 920

tusen kr

Driftsmargin

−1,26%

Investeringar

38 410

tusen kr

Eigedelar

778 196

tusen kr

Total gjeld

480 463

tusen kr

(Lån: 453 180 + Gjeld: 27 283)

Gjeldsandel

61,74%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre næringseigedom

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

19 384

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k70k140k210k280k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250k200k400k600k800k0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 189 760 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg34,8 %
Grunnskule19,8 %
Administrasjon15,1 %
Barnehage6,7 %
Eigedomsforvaltning5,9 %
Barnevern4,5 %
Kultur3,5 %
Samferdsel3,4 %
Politisk styring2,2 %
Kyrkje1,6 %
Næringsforvaltning1,5 %
Brann- og ulykkesvern0,7 %
Plan, byggesak og miljø0,3 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Kyrkje
  • Næringsforvaltning
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Kommunale bustader
  • Fellesutgifter
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
202020212022202320242025050k100k150k200k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning10 30311 8968 21612 10911 45611 6865,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−535−321−1 162−1 431−2 096−3 623—
Grunnskule28 68330 10531 71433 93636 71639 23819,8 %
Helse og omsorg62 28859 50462 38667 68966 65068 95334,8 %
Samferdsel2 9344 6185 0654 7657 7596 7433,4 %
Barnehage10 9349 6959 70611 44911 04813 2696,7 %
Kultur4 6144 8004 8444 7695 3606 9843,5 %
Kommunale bustader190715−658−1622 646−1 347—
Næringsforvaltning2 9383 6752 450−1 0685552 9591,5 %
Administrasjon18 11318 14018 88624 41924 62229 90415,1 %
Plan, byggesak og miljø−366−159−1741281 7485380,3 %
Sosialsektoren2 8052 9703 368−511520−534—
Brann- og ulykkesvern1 1999861 3271 0341 2761 4330,7 %
Kyrkje2 5132 3232 3732 4712 5673 1991,6 %
Barnevern1 6322 3622 3622 8152 6658 9354,5 %
Fellesutgifter−3 3364 670−2 239−16 1156 525−2 846—
Politisk styring2 8352 2952 5152 7173 3694 2692,2 %
Sum netto driftsutgifter147 744158 274150 979149 014183 386189 760100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 62 935 tusen kr

TenesteområdeKommune
Eigedomsforvaltning39,0 %
Helse og omsorg22,8 %
Samferdsel18,1 %
Kultur15,4 %
Administrasjon2,2 %
Brann- og ulykkesvern2,1 %
Kommunale bustader0,2 %
Næringsforvaltning0,1 %
Plan, byggesak og miljø0,1 %
Fellesutgifter0,0 %

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Samferdsel
  • Kultur
  • Administrasjon
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Fellesutgifter
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Politisk styring
202020212022202320242025020k40k60k80k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning8394411 0031 18724 52539,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)4308577592126200—
Grunnskule00005930—
Helse og omsorg1 120166856251 59814 36522,8 %
Samferdsel57004 4208 12611 41818,1 %
Barnehage000000—
Kultur000009 67615,4 %
Kommunale bustader3 6842 3008 538311 4091420,2 %
Næringsforvaltning019080021640,1 %
Administrasjon1 8148811 9555664181 3662,2 %
Plan, byggesak og miljø116286310546530,1 %
Sosialsektoren000000—
Brann- og ulykkesvern0004371091 3012,1 %
Kyrkje3431 2560000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter001 2771 253145250,0 %
Politisk styring2600000—
Sum investeringsutgifter8 4295 79013 3668 54714 77262 935100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

145 mill. kr

144 505 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

58,3 %

43,9 % i 2020

Fylke: 25,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

6,30

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,94 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+60 mill. kr

+70 %

Utan premieavvik 2025

142 mill. kr

57,5 % av driftsinntektene

Fylke: 17,7 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

172 mill. kr

minus 27 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.55 mill.110 mill.165 mill.220 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %20,0 %40,0 %60,0 %80,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,002,004,006,008,00

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %20,0 %40,0 %60,0 %80,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (41 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

2 mill. kr

av ein arbeidskapital på 145 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

1,4 %

2020: 5,3 %

Fylke og land 2025

56,8 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−59,6 pp

−3,9 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %40 %80 %120 %160 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (39 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

46,5 %

2020: 29,6 %

Disposisjonsfond 2025

115 mill. kr

115 127 tusen kr

Fylke og land 2025

10,0 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+16,9 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

147 mill. kr

146 609 tusen kr

Andel av driftsinntektene

59,2 %

2020: 47,5 %

Fylke og land 2025

22,9 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

79 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.45 mill.90 mill.135 mill.180 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond115 12778,5 %
Bundne driftsfond11 3677,8 %
Ubunde investeringsfond18 78012,8 %
Bundne investeringsfond1 3350,9 %
Sum fond146 609100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

7 mill. kr

5 726 kr per innbyggjar

2 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,76 %

av 140 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,61 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

−2 mill. kr

etter 8 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte

−1,14 % av lånegjelda

Avdrag på lån

5 mill. kr

3,75 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 26,7 år

Renter og avdrag i alt

12 mill. kr

10 243 kr per innbyggjar

5,04 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (140 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

1 mill. kr

1 204 kr per innbyggjar · 0,59 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

3 mill. kr

2 408 kr per innbyggjar · 1,18 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

4 mill. kr

3 611 kr per innbyggjar · 1,78 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 112 114 kr i 2020 til 120 378 kr i 2025 – ein vekst på 7,4 % (8 264 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

120 378 kr

140 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

120 378 kr

140 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,76 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 140 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

7 mill. kr

Med 5,3 %

7 mill. kr

Endring per innbyggjar

+654 kr

Del av driftsinntektene

+0,32 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 1 mill. kr meir i året enn i dag – 654 kr per innbyggjar, eller om lag 1 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 18 av 41 i fylket (høgast: Moskenes 11,97 % · lågast: Bindal 3,00 % · median 4,73 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 39 av 41 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 38 av 40 i fylket (høgast: Værøy 304 287 kr · lågast: Lurøy 58 087 kr · median 173 165 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 39 av 41 i fylket (høgast: Værøy 25 669 kr · lågast: Lurøy 7 138 kr · median 13 155 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.4 mill.8 mill.12 mill.16 mill.0 %2 %4 %6 %8 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,70 % til 4,76 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 2 mill. kr til 7 mill. kr i året – ein endring på 4 mill. kr, eller 3 822 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

15 719 m²

+ 370 m² leigd = 16 089 m² i alt

Areal per innbyggjar

13,87 m²

1 160 innbyggjarar

Fylket: 5,87 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

135 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 144 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 38–160 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

9–22 mill. kr

7 522–19 196 kr per innbyggjar

542–1 384 kr per m²

Driftsutgifter per m²

429 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

99 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

117 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

6,4 %

netto til eigedomsforvaltning

56 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 2 av 38 i fylket (høgast: Værøy 15,14 m² · lågast: Andøy 0,05 m² · median 8,03 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 14 av 38 i fylket (høgast: Andøy 6 371 kr · lågast: Narvik 26 kr · median 110 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 7 av 38 i fylket (høgast: Røst 33 155 kr · lågast: Træna 663 kr · median 10 489 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k2k4k6k8kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleKulturbygg47,7 %27,3 %9,4 %5,3 %5,2 %5,0 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
2015201620172018201920202021202220250k5k9k14k18k05101520

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
201520162017201820192020202120222025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
2015201620172018201920202021202220250 mill.1 mill.2 mill.2 mill.3 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 9 mill. kr og 22 mill. kr – det vil seie 542–1 384 kr per kvadratmeter eller 7 522–19 196 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Rødøy, 2020–2025.

2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 16,7 % frå 2024 til 2025

Frå 173 mill. kr til 145 mill. kr – ein nedgang på 5,7 prosentpoeng av driftsinntektene (64,0 % → 58,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 6,7 % frå 2023 til 2024

Frå 163 mill. kr til 173 mill. kr – ein nedgang på 8,2 prosentpoeng av driftsinntektene (72,2 % → 64,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 12,4 % frå 2023 til 2024

Frå 147 mill. kr til 165 mill. kr – ein nedgang på 4,2 prosentpoeng av driftsinntektene (65,3 % → 61,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Nordland

Kor Rødøy rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

3. av 41

i fylket i 2025 · 6,3

Fylkessnitt: 2,94

Landssnitt: 2,82

Nr. 9 av 357 i landet

1.Gildeskål9,25
2.Beiarn7,88
3.Rødøy6,3
4.Lurøy5,38
41.Moskenes0,24

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

4. av 41

i fylket i 2025 · 58,3 %

Fylkessnitt: 25,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 17 av 357 i landet

1.Gildeskål105,2 %
2.Beiarn91 %
3.Lurøy74,3 %
4.Rødøy58,3 %
5.Bindal57,6 %
41.Moskenes−79,9 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

2. av 41

i fylket i 2025 · 193,9 %

Fylkessnitt: 255,8 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 42 av 357 i landet

1.Lurøy152,1 %
2.Rødøy193,9 %
3.Træna206,9 %
41.Bø343,4 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

2. av 39

i fylket i 2025 · 1,4 %

Fylkessnitt: 56,8 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 8 av 346 i landet

1.Værøy0,2 %
2.Rødøy1,4 %
3.Lurøy6,1 %
39.Leirfjord271,7 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020193 246179 0007 590362 93938 3284 484
2021194 764194 8135 786362 42522 7502 317
2022227 222194 22813 325396 74524 188−1 891
2023225 265205 4057 544393 74226 34917 543
2024270 933251 27513 585421 34229 6036 747
2025247 789250 92038 410453 18027 2832 093

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

231

Landet 946 · Nordland 711

Fastlegeavtalar

4

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

173

4 opne lister · 2,06 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Nordland
  • Rødøy
201520162017201820192020202120222023202420250 %25 %50 %75 %100 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Rødøy
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 315 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 348 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 346 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

4,2 barn

2025

Nordland: 5,4

Landet: 5,7

Nr. 37 av 41 i fylket (høgast: Bodø 5,8 · lågast: Lurøy 3,4) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

37

Årsverk til grunnbemanning

10,7

Årsverk i alt

12,7

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

32,4 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

5,1 elevar

2025

Nordland: 7,3

Landet: 8,8

Nr. 27 av 41 i fylket (høgast: Bodø 8,9 · lågast: Træna 2,8) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

139

Lærarårsverk

27,2

Lærarårsverk utan lange fråvær

26,1

Årsverk i sektoren

43,5

Av dei assistentårsverk

6,6

Elevar per årsverk i sektoren

3,2

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
2015201620172018201920202021202220232024202525811

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

2,38 brukarar

2025

Nordland: 1,92

Landet: 1,72

Nr. 16 av 41 i fylket (høgast: Vega 3,33 · lågast: Saltdal 1,33) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,42

Brukarar av heimetenester

88

Brukarar av institusjonstenester

12

Årsverk i helse og omsorg

61,4

Med helsefagleg utdanning

60,0 %

Innbyggjarar 80+

77

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420251,51,82,12,7

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 4,2 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (20,4 %), 2020 (31,8 %), 2021 (42,9 %), 2022 (23,0 %), 2023 (30,6 %), 2024 (34,3 %), 2025 (32,4 %)

Siste år: 32,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk NordlandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning10,7−3,9−26,7 %−16−30,2 %−0,4 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk27,2−2,4−8,1 %−10−6,7 %−4,6 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk61,4−1,9−3,0 %+18+22,0 %+4,0 %+11,8 %

Barnehage: 3,9 færre årsverk til grunnbemanning (−26,7 %) med færre barn med plass (−30,2 %). Grunnskule: 2,4 færre lærarårsverk (−8,1 %) med færre elevar (−6,7 %). Helse og omsorg: 1,9 færre årsverk (−3,0 %) med fleire tenestemottakarar (+22,0 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 11 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

4,2

Etter kutt

4,2

Nordland

5,4

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 27 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,1

Etter kutt

5,1

Nordland

7,3

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 61 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

2,38

Etter kutt

2,38

Nordland

1,92

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
20152016201720182019202020212022202320242025050100150200

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

86,0 %

2025

Nordland: 95,5

Landet: 94,5

Nr. 39 av 41 i fylket (høgast: Sortland - Suortá 101,0 · lågast: Flakstad 60,8)

Barn med plass

37

1–2 år

80,0 %

3–5 år

89,3 %

Barn 1–5 år

42

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202578838897

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

27,8 elevar

2025

Nordland: 158,9

Landet: 247,9

Nr. 41 av 41 i fylket (høgast: Leirfjord 315,0 · lågast: Rødøy 27,8)

Elevar

139

Skular

5

Barn 6–15 år

146

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
201520162017201820192020202120222023202420252383143251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

45,5 plassar

2025

Nordland: 33,3

Landet: 29,7

Nr. 7 av 41 i fylket (høgast: Træna 94,7 · lågast: Lødingen 15,8)

Sjukeheimsplassar

19

Omsorgsbustader

16

Innbyggjarar 80+

77

Berre sjukeheim per 100

24,7

Berre omsorgsbustad per 100

20,8

Av dei i bustad er 80+

62,5 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202517324773

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

28,1 plassar

2025

Nordland: 14,5

Landet: 14,7

Nr. 9 av 41 i fylket (høgast: Sømna 55,5 · lågast: Røst 0,0)

Elevplassar

52

Elevar

52

Barn 6–18 år

185

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
2015201620172018201920202021202220232024202513182333

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Rødøy fell frå 42 i 2025 til 40 i 2050 – ei endring på −4,8 %. Held kommunen dei 37 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 88,1 til 92,5 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 35 plassar – 2 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050015304560015304553

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Rødøy fell frå 146 i 2025 til 90 i 2050 – ei endring på −38,4 %. Med same del av barna i kommunal skule (95,2 %) blir det 86 elevar, ned 53 frå 139 i dag. Held kommunen dei 5 skulane ho har, fell snittet frå 27,8 til 17,2 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,1 skular – 1,9 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
2025203020352040204520500408012016009182736

Den raude stipla linja er dagens snitt på 27,8 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Rødøy veks frå 77 i 2025 til 134 i 2050 – ei endring på 74,0 %. Held kommunen dei 35 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 45,5 til 26,1 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 61 plassar – 26 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003570105140020406076

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Nordland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

3 126

i Nordland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

2,8 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Andre nye EU-land (etter 2004)

946 personar (30 %)

Største næring

Bygg, anlegg, kraft og renovasjon

806 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

02505007501 000Andre nye EU-land (etter2004)PolenSverigeLitauenAndre EU/EFTA-land (før2004)NoregTysklandNorden ellersEuropa utanomEU/EFTA/StorbritanniaDanmark9466744784482216561594948

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

02505007501 000Bygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriUtleige av arbeidskraftOvernatting og serveringHelse- og sosialtenesterTransport og lagringVarehandelForretningsmessigtenesteytingTeknisk tenesteyting,eigedomPersonleg tenesteyting80659656134721614411310710268

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Nordland
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %1 %1,9 %2,9 %3,8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

−5,53%

Frå 1 139 til 1 076

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,3k0,6k0,9k1,2k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Rødøy, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,212

2013: 0,190

Fylke og land

0,222

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,4 %

16 barn · landet 11,3 %

Låg- og høginntektshushald

30,5 %

i dei tre lågaste gruppene · 29,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,180,210,240,270,3

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr8,7 %−1,3 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr12,9 %+2,9 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr8,9 %−1,1 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,4 %+1,4 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr9,3 %−0,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2019-2021

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Nordland 2022-2024

Flest: Beiarn (20,3 %) · Færrast: Rana (5,7 %) · Rødøy er nr. av 36 (fylkessnitt 11,5 % · 3 292 barn i heile fylket)

1.Beiarn20,3 %
2.Værøy20,0 %
3.Lødingen19,8 %
4.Vevelstad17,1 %
5.Leirfjord15,1 %
6.Bø14,6 %
7.Evenes - Evenássi14,5 %
8.Hamarøy - Hábmer14,3 %
9.Herøy (Nordland)14,1 %
10.Gildeskål13,8 %
11.Moskenes13,5 %
12.Hattfjelldal - Aarborte13,1 %
13.Øksnes12,0 %
14.Sortland - Suortá11,9 %
15.Andøy11,8 %
16.Flakstad11,2 %
17.Bindal11,1 %
18.Sømna11,1 %
19.Meløy11,1 %
20.Sørfold10,7 %
21.Vestvågøy10,5 %
22.Dønna10,3 %
23.Nesna9,7 %
24.Hadsel9,7 %
25.Saltdal9,5 %
26.Vågan9,5 %
27.Brønnøy9,0 %
28.Steigen8,9 %
29.Alstahaug8,6 %
30.Vega8,1 %
31.Narvik7,1 %
32.Vefsn7,0 %
33.Bodø6,6 %
34.Fauske - Fuossko6,6 %
35.Hemnes6,5 %
36.Rana5,7 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Nordland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,340).

Rødøy brukar

—

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

37 773 kr

barnefattigdom 11,5 %

Brukar mest

Værøy

58 239 kr · 20,0 % fattigdom

Brukar minst

Moskenes

26 448 kr · 13,5 % fattigdom

4,7 %9,7 %14,7 %19,7 %21,3 %Barn i vedvarande låginntekt24 44833 44842 44851 44860 239
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Beiarn20,3 %12 801 kr24 058 kr1 603 kr38 462 kr
Værøy20,0 %12 320 kr39 317 kr6 602 kr58 239 kr
Lødingen19,8 %8 803 kr21 494 kr3 793 kr34 090 kr
Vevelstad17,1 %13 189 kr28 650 kr8 719 kr50 558 kr
Leirfjord15,1 %14 251 kr24 608 kr3 819 kr42 678 kr
Bø14,6 %9 165 kr21 195 kr2 074 kr32 434 kr
Evenes - Evenássi14,5 %8 283 kr19 632 kr3 418 kr31 333 kr
Hamarøy - Hábmer14,3 %13 480 kr22 336 kr7 018 kr42 834 kr
Herøy (Nordland)14,1 %12 050 kr20 625 kr1 531 kr34 206 kr
Gildeskål13,8 %10 902 kr27 689 kr5 119 kr43 710 kr
Moskenes13,5 %6 353 kr18 549 kr1 546 kr26 448 kr
Hattfjelldal - Aarborte13,1 %11 541 kr22 503 kr1 848 kr35 892 kr
Øksnes12,0 %11 546 kr17 750 kr3 276 kr32 572 kr
Sortland - Suortá11,9 %11 921 kr20 304 kr3 155 kr35 380 kr
Andøy11,8 %12 606 kr19 615 kr2 823 kr35 044 kr
Flakstad11,2 %7 028 kr18 865 kr2 915 kr28 808 kr
Bindal11,1 %14 733 kr23 619 kr2 595 kr40 947 kr
Sømna11,1 %12 381 kr24 866 kr5 952 kr43 199 kr
Meløy11,1 %10 429 kr25 808 kr3 577 kr39 814 kr
Sørfold10,7 %10 544 kr34 206 kr1 565 kr46 315 kr
Vestvågøy10,5 %12 608 kr20 039 kr2 312 kr34 959 kr
Dønna10,3 %10 126 kr31 029 kr2 527 kr43 682 kr
Nesna9,7 %11 052 kr22 658 kr6 222 kr39 932 kr
Hadsel9,7 %12 338 kr21 278 kr3 680 kr37 296 kr
Saltdal9,5 %10 761 kr20 001 kr2 390 kr33 152 kr
Vågan9,5 %10 800 kr21 641 kr3 668 kr36 109 kr
Brønnøy9,0 %11 611 kr23 936 kr4 356 kr39 903 kr
Steigen8,9 %11 247 kr24 721 kr8 143 kr44 111 kr
Alstahaug8,6 %12 359 kr19 863 kr4 478 kr36 700 kr
Vega8,1 %9 166 kr26 188 kr5 819 kr41 173 kr
Narvik7,1 %10 832 kr18 051 kr3 205 kr32 088 kr
Vefsn7,0 %12 125 kr18 680 kr2 521 kr33 326 kr
Bodø6,6 %11 770 kr16 159 kr2 992 kr30 921 kr
Fauske - Fuossko6,6 %10 321 kr19 617 kr4 163 kr34 101 kr
Hemnes6,5 %13 470 kr23 661 kr2 896 kr40 027 kr
Rana5,7 %10 646 kr16 398 kr2 342 kr29 386 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Nordland 2024

Jamnast: Fauske - Fuossko (0,196) · Skeivast: Lurøy (0,430) · Rødøy er nr. 13 av 41 (fylkessnitt 0,233)

1.Fauske - Fuossko0,196
2.Saltdal0,197
3.Vefsn0,201
4.Hemnes0,201
5.Sørfold0,201
6.Rana0,202
7.Narvik0,209
8.Grane0,210
9.Meløy0,211
10.Gildeskål0,211
11.Vevelstad0,212
12.Hattfjelldal - Aarborte0,212
13.Rødøy0,212
14.Hadsel0,212
15.Evenes - Evenássi0,214
16.Brønnøy0,216
17.Røst0,216
18.Vestvågøy0,216
19.Leirfjord0,218
20.Nesna0,218
21.Alstahaug0,219
22.Beiarn0,219
23.Bindal0,220
24.Steigen0,221
25.Hamarøy - Hábmer0,221
26.Bodø0,224
27.Vega0,224
28.Sortland - Suortá0,225
29.Sømna0,226
30.Andøy0,228
31.Lødingen0,240
32.Vågan0,247
33.Øksnes0,247
34.Flakstad0,257
35.Herøy (Nordland)0,258
36.Træna0,273
37.Bø0,275
38.Værøy0,287
39.Moskenes0,303
40.Dønna0,315
41.Lurøy0,430

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,0 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 3,4 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Rødøy i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi.

Barnefattigdom 2022-2024

— av 344

— · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

— av 344

— · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

— av 344

— · på barn og unge

Gini 2024

250. av 358

0,212 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,7%
49,3%
Menn: 577Kvinner: 562

Aldersfordeling

0-5 år
4,0%
6-12 år
9,2%
13-15 år
3,0%
16-19 år
5,7%
20-44 år
24,9%
45-66 år
30,0%
67-79 år
17,2%
80+ år
5,9%

Totalt: 1 139 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

470 100

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

808 800 kr

Etter skatt: 654 500 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,20 personar

(518 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

73,7 % i arbeid

1,7 % registrerte arbeidslause · 11,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)73,7 %76,7 %76,7 %−3,0
Registrerte arbeidslause1,7 %0,9 %1,4 %+0,8
På arbeidsmarkedstiltak0,9 %1,8 %1,3 %−0,9
Under utdanning2,7 %2,3 %3,1 %+0,4
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd11,4 %12,0 %10,3 %−0,6
AFP / alderspensjon2,2 %1,4 %1,3 %+0,8
Andre utanfor arbeidsstyrken7,4 %4,9 %5,8 %+2,5

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Nordland
2018201920202021202220232024202572 %74 %76 %78 %80 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt NordlandLandet

59,9 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Nordland 71,7 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)59,9 %71,7 %72,1 %−11,8
80–99 %6,6 %5,4 %5,4 %+1,2
60–79 %6,6 %4,5 %4,2 %+2,1
40–59 %10,7 %6,6 %6,0 %+4,1
20–39 %6,3 %5,3 %5,7 %+1,0
0–19 %9,9 %6,5 %6,6 %+3,4

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

486

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

543

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

89,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 94 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

402

74,0 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

141

personar · 26 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 23,4 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

84

personar · 17,3 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 18 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−57

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Nordland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (41 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har falle frå 160 til 141 personar (25,8 % → 26,0 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 30 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 50019 %23 %27 %31 %33 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (141 utpendlarar)

  • Meløy25 (17,7 %)
  • Lurøy24 (17,0 %)
  • Bodø18 (12,8 %)
  • Rana - Raane14 (9,9 %)
  • Tromsø7 (5,0 %)
  • Trondheim - Tråante6 (4,3 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (84 innpendlarar)

  • Meløy24 (28,6 %)
  • Bodø16 (19,0 %)
  • Lurøy10 (11,9 %)
  • Oslo - Oslove4 (4,8 %)
  • Ringerike2 (2,4 %)
  • Tønsberg2 (2,4 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
04080120160Jordbruk, skogbruk og fiskeHelse- og sosialtenesterUndervisningOffentleg administrasjon ogforsvarTransport og lagringVarehandelIndustriBygg og anleggOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingForretningsmessig tenesteytingTeknisk tenesteyting, eigedomBergverk og utvinningFinans og forsikringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Jordbruk, skogbruk og fiske (159 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Industri, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Forretningsmessig tenesteyting.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −32 arbeidsplassar (−6,3 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Jordbruk, skogbruk og fiske115159+44+38,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom06+6ny
Industri1014+4+40,0 %
Forretningsmessig tenesteyting37+4+133,3 %
Personleg tenesteyting7700,0 %
Undervisning5856−2−3,4 %
Overnatting og servering128−4−33,3 %
Offentleg administrasjon og forsvar4637−9−19,6 %
Varehandel4434−10−22,7 %
Bygg og anlegg238−15−65,2 %
Helse- og sosialtenester122105−17−13,9 %
Transport og lagring6835−33−48,5 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Offentleg administrasjon og forsvar
  • Transport og lagring
  • Varehandel
2018201920202021202220232024202504080120160

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – NordlandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald518808 800 kr654 500 kr652 200 kr676 100 kr−3,2 %
Einebuande203469 000 kr381 500 kr385 700 kr397 500 kr−4,0 %
Par utan barn142966 200 kr772 200 kr830 300 kr860 000 kr−10,2 %
Par med barn 0-17 år951 533 000 kr1 170 800 kr1 114 600 kr1 141 700 kr+2,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år17712 100 kr591 000 kr559 600 kr568 200 kr+4,0 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

487 800 kr

Landet: 1 000 800 kr (−51,3 %)

Gjeld, median

163 200 kr

Landet: 415 800 kr (−60,8 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 376 900 kr

Landet: 1 792 100 kr (−23,2 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

402 300 kr

Landet: 378 800 kr (+6,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 0,88 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

882 918 kr

Bruttoformue per hushald

2 492 189 kr

Bankinnskot per hushald

728 163 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 002 016 kr

1,81 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,81 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

17 336 kr

Nordland 12 904 kr · Landet 12 828 kr

353 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+4 427 kr

Utbetalinga er 134,3 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+9 036 kr

208,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Nordland
202220232024202504 5009 00013 50018 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

41

Del av befolkninga

3,6 %

Barn i familiar med sosialhjelp

15

Gjennomsnittleg stønadstid

4,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

15

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,1 md

Samla stønadssum

3 415 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Nordland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

77,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−42 %−35 %−28 %−21 %−14 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

139 003 kr/år174 537 kr/år−20,4 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

7 450 kr/mnd11 790 kr/mnd−36,8 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

14 544 kr/år18 029 kr/år−19,3 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 222 kr/mnd1 425 kr/mnd−14,2 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 21,2 % · leige 2-roms 13,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 654 500 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

139 003 kr

+0,7 % frå 2024 (138 046 kr)

Snitt Nordland

151 418 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader52 539 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi14 137 kr
  • Kommunale avgifter19 292 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Nordland
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

21,2 %

139 003 kr av 654 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

13,7 %

89 400 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald654 500 kr21,2 %13,7 %
Einebuande381 500 kr36,4 %23,4 %
Par utan barn772 200 kr18,0 %11,6 %
Par med barn 0-17 år1 170 800 kr11,9 %7,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år591 000 kr23,5 %15,1 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 21,2 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

7 450 kr

1 710 kr per m² per år

+4,6 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 200-1 999 innbyggjarar og busette i spreiddbygde strøk
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 200 - 1 999 innbyggjarar
Estimat
6 9007 5007 9008 3008 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 1 135.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

14 544 kr

−8,8 % frå 2025

Snitt Nordland 2026

16 609 kr

Kommunen ligger 12,4 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 19,3 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Nordland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning4 7184 8125 8716 6706 8875 958
Avløp2 9342 9953 1872 8662 8662 991
Avfall3 9264 0055 5654 9865 5945 595
Feiing og tilsyn5325435605965960
Sum årsgebyr12 11012 35515 18315 11815 94314 544
Septiktømming (årsgebyr)1 5611 6072 4883 0063 2024 002
Målarleige———800816915
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)10 80011 02011 725——17 930
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)10 80011 02011 725——13 718

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno