Smøla kommunevåpen

Smøla

Møre og Romsdal

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Høyre

Ordførar

Svein Roksvåg (Sp)

Kommunenummer

1573

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

388 068

tusen kr

Utgifter

393 620

tusen kr

Driftsmargin

−1,43%

Investeringar

149 725

tusen kr

Eigedelar

1 448 555

tusen kr

Total gjeld

979 527

tusen kr

(Lån: 902 084 + Gjeld: 77 443)

Gjeldsandel

67,62%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre kraftanlegg

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

12 227

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,4M0,8M1,2M1,6M0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 290 583 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg42,9 %
Grunnskule16,5 %
Barnehage8,6 %
Administrasjon8,1 %
Eigedomsforvaltning6,6 %
Sosialsektoren4,3 %
Kultur3,3 %
Brann- og ulykkesvern1,8 %
Barnevern1,6 %
Kyrkje1,6 %
Politisk styring1,5 %
Samferdsel1,3 %
Næringsforvaltning0,9 %
Kommunale bustader0,7 %
Plan, byggesak og miljø0,3 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnevern
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Samferdsel
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Plan, byggesak og miljø
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025080k160k240k320k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning16 55617 67717 45918 19517 12920 1406,6 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−1 463−2 778−2 299−3 863−3 486−4 248—
Grunnskule37 08640 47642 74445 07047 79050 62316,5 %
Helse og omsorg77 79985 985102 130112 742131 768131 86642,9 %
Samferdsel3 6613 8803 3023 3114 4103 8541,3 %
Barnehage15 51415 99018 35621 33222 28126 4888,6 %
Kultur8 1689 2589 2919 6308 73710 1393,3 %
Kommunale bustader2187352 5202 3271 6732 2150,7 %
Næringsforvaltning6 1645 9379 6539 6456 4142 7620,9 %
Administrasjon17 22317 73617 23921 98125 23624 8938,1 %
Plan, byggesak og miljø3 1962 9163 9483 9223 5389550,3 %
Sosialsektoren2 1003 179974 3603 30113 2314,3 %
Brann- og ulykkesvern3 0083 2914 3744 4626 0475 6231,8 %
Kyrkje2 5582 6043 2383 5104 1034 8281,6 %
Barnevern2 6092 0166 2556 3276 0315 0481,6 %
Fellesutgifter49−11 003−9 066−22 987−7 816−12 397—
Politisk styring3 0863 1133 2594 0264 2814 5631,5 %
Sum netto driftsutgifter197 532201 012232 500243 990281 437290 583100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 156 018 tusen kr

TenesteområdeKommune
Kommunale bustader85,4 %
Eigedomsforvaltning4,0 %
Barnehage3,0 %
Samferdsel2,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)2,0 %
Grunnskule1,2 %
Administrasjon0,8 %
Næringsforvaltning0,5 %
Plan, byggesak og miljø0,2 %
Brann- og ulykkesvern0,1 %
Helse og omsorg0,1 %
Sosialsektoren0,0 %

Utvikling over tid

  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Barnehage
  • Samferdsel
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Brann- og ulykkesvern
  • Helse og omsorg
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025040k80k120k160k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning6 6088 4462 84010 3431 6376 2934,0 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1 9554006381 4851 2743 1702,0 %
Grunnskule4 0298141 9104166401 8941,2 %
Helse og omsorg92696647910 10211 7101490,1 %
Samferdsel18 4375 0252 4891073 3404 1442,7 %
Barnehage3953 694141 5261 2924 6363,0 %
Kultur1 5373 80689539800—
Kommunale bustader4 11936 56913 99113 33228 691133 18885,4 %
Næringsforvaltning02992382 3856977270,5 %
Administrasjon7246894571 5962 0651 2780,8 %
Plan, byggesak og miljø1210072303590,2 %
Sosialsektoren00000290,0 %
Brann- og ulykkesvern4 29040 0701 431001510,1 %
Kyrkje542179401000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring00012600—
Sum investeringsutgifter43 683100 95725 78342 53951 346156 018100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

103 mill. kr

103 001 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

26,5 %

31,5 % i 2020

Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,33

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,48 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+11 mill. kr

+11 %

Utan premieavvik 2025

68 mill. kr

17,5 % av driftsinntektene

Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

180 mill. kr

minus 77 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.55 mill.110 mill.165 mill.220 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %9,0 %18,0 %27,0 %36,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,851,702,553,40

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

35 mill. kr

av ein arbeidskapital på 103 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

34,2 %

2020: 18,8 %

Fylke og land 2025

84,9 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−26,8 pp

+15,4 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %35 %70 %105 %140 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

13,9 %

2020: 17,3 %

Disposisjonsfond 2025

54 mill. kr

54 028 tusen kr

Fylke og land 2025

10,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−3,4 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %5 %10 %15 %20 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

84 mill. kr

84 229 tusen kr

Andel av driftsinntektene

21,7 %

2020: 25,2 %

Fylke og land 2025

17,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

64 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond54 02864,1 %
Bundne driftsfond11 83114,0 %
Ubunde investeringsfond17 03720,2 %
Bundne investeringsfond1 3331,6 %
Sum fond84 229100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

17 mill. kr

7 673 kr per innbyggjar

5 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,13 %

av 403 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

11 mill. kr

etter 5 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte

2,67 % av lånegjelda

Avdrag på lån

17 mill. kr

4,11 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 24,3 år

Renter og avdrag i alt

33 mill. kr

15 303 kr per innbyggjar

9,26 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (403 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

4 mill. kr

1 858 kr per innbyggjar · 1,12 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

8 mill. kr

3 715 kr per innbyggjar · 2,25 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

12 mill. kr

5 573 kr per innbyggjar · 3,37 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 131 020 kr i 2020 til 185 751 kr i 2025 – ein vekst på 41,8 % (54 731 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

185 751 kr

403 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

185 751 kr

403 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,13 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 403 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

17 mill. kr

Med 5,3 %

21 mill. kr

Endring per innbyggjar

+2 172 kr

Del av driftsinntektene

+1,31 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 5 mill. kr meir i året enn i dag – 2 172 kr per innbyggjar, eller om lag 6 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 21 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 5 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 8 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 6 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.9 mill.17 mill.26 mill.34 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,76 % til 4,13 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 5 mill. kr til 17 mill. kr i året – ein endring på 12 mill. kr, eller 5 362 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2024

15 864 m²

+ 450 m² leigd = 16 314 m² i alt

Areal per innbyggjar

7,56 m²

2 159 innbyggjarar

Fylket: 5,58 m² · Landet: 4,91 m²

Vedlikehald per m²

84 kr

1 mill. kr i alt

Fylket: 97 kr · Landet: 134 kr

Normkrav 2024

167–284 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 83–200 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2024

11–25 mill. kr

5 020–11 513 kr per innbyggjar

664–1 524 kr per m²

Driftsutgifter per m²

541 kr

Landet: 780 kr

Reinhald per m²

167 kr

Landet: 192 kr

Energi per m²

101 kr

Landet: 152 kr

Del av driftsutgiftene

6,5 %

netto til eigedomsforvaltning

0 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 6 av 24 i fylket (høgast: Fjord 13,07 m² · lågast: Ålesund 3,94 m² · median 6,25 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 10 av 24 i fylket (høgast: Ålesund 255 kr · lågast: Stranda 19 kr · median 70 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 12 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 350 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2024

  • Eigd
  • Leigd
0k2k4k6k8kInstitusjonslokaleSkulelokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og-anleggBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
20152016201720182019202020212022202320240k5k9k14k18k036911

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
2015201620172018201920202021202220232024075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320240 mill.1 mill.2 mill.3 mill.4 mill.

Summerer vi åra 2015–2024, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 11 mill. kr og 25 mill. kr – det vil seie 664–1 524 kr per kvadratmeter eller 5 020–11 513 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Smøla, 2020–2025.

2025 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 29,2 % frå 2024 til 2025

Frå 145 mill. kr til 103 mill. kr – ein nedgang på 8,8 prosentpoeng av driftsinntektene (35,3 % → 26,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2025 · Markert fallFonda fall 15,9 % frå 2024 til 2025

Frå 100 mill. kr til 84 mill. kr – ein nedgang på 2,6 prosentpoeng av driftsinntektene (24,3 % → 21,7 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 7,5 % frå 2022 til 2023

Frå 120 mill. kr til 111 mill. kr – ein nedgang på 3,4 prosentpoeng av driftsinntektene (33,8 % → 30,4 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 18,0 % frå 2022 til 2023

Frå 111 mill. kr til 91 mill. kr – ein nedgang på 6,3 prosentpoeng av driftsinntektene (31,3 % → 25,0 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Markert fallArbeidskapitalen fall 11,3 % frå 2020 til 2021

Frå 92 mill. kr til 82 mill. kr – ein nedgang på 3,0 prosentpoeng av driftsinntektene (31,5 % → 28,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Møre og Romsdal

Kor Smøla rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

7. av 27

i fylket i 2025 · 2,33

Fylkessnitt: 2,48

Landssnitt: 2,82

Nr. 210 av 357 i landet

1.Aukra16,47
2.Giske3,3
3.Sunndal3,11
6.Sula2,56
7.Smøla2,33
8.Aure2,29
27.Hareid0,82

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

8. av 27

i fylket i 2025 · 26,5 %

Fylkessnitt: 22,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 139 av 357 i landet

1.Aukra204 %
2.Haram38,7 %
3.Giske31,1 %
7.Sula26,5 %
8.Smøla26,5 %
9.Aure21,4 %
27.Hareid−6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

17. av 27

i fylket i 2025 · 252,4 %

Fylkessnitt: 248,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 247 av 357 i landet

1.Aukra187,5 %
2.Herøy (Møre og Romsdal)223 %
3.Tingvoll224,2 %
16.Giske249,4 %
17.Smøla252,4 %
18.Volda254,5 %
27.Haram300,7 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

6. av 26

i fylket i 2025 · 34,2 %

Fylkessnitt: 84,9 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 165 av 346 i landet

1.Aukra1,5 %
2.Giske14,7 %
3.Haram17,3 %
5.Sunndal32,6 %
6.Smøla34,2 %
7.Herøy (Møre og Romsdal)39,7 %
26.Tingvoll396,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020293 812267 33337 075646 51942 73817 347
2021287 917280 21892 511672 31240 56118 597
2022354 690333 55922 943698 49352 37221 909
2023364 319373 46532 196728 05770 73038 833
2024412 315395 12249 709812 01471 24137 082
2025388 068393 620149 725902 08477 44335 253

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

744

Landet 946 · Møre og Romsdal 853

Fastlegeavtalar

3

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

125

2 opne lister · 3,96 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Møre og Romsdal
  • Smøla
201520162017201820192020202120222023202420250 %15 %30 %45 %60 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Smøla
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 270 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 177 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 321 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Møre og Romsdal
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

5 124

i Møre og Romsdal, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

4,1 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

2 145 personar (42 %)

Største næring

Industri

2 174 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

05501 1001 6502 200PolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)DanmarkNoregAsiaTysklandStorbritannia

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

05501 1001 6502 200IndustriUtleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonBergverk og utvinningOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelHelse- og sosialtenesterTransport og lagringForretningsmessigtenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Møre og Romsdal
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

1,99%

Frå 2 159 til 2 202

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,6k1,2k1,8k2,4k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Smøla, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,229

2013: 0,216

Fylke og land

0,227

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

10,9 %

36 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

32,8 %

i dei tre lågaste gruppene · 25,7 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,5 %+1,5 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr8,6 %−1,4 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,8 %−0,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr7,3 %−2,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024

Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Smøla er nr. 6 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)

1.Vestnes13,0 %
2.Fjord12,1 %
3.Aukra11,6 %
4.Sykkylven11,0 %
5.Kristiansund10,9 %
6.Smøla10,9 %
7.Sande10,8 %
8.Sunndal10,4 %
9.Surnadal10,3 %
10.Tingvoll9,7 %
11.Volda9,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %
13.Averøy9,1 %
14.Molde8,9 %
15.Gjemnes8,7 %
16.Hustadvika8,4 %
17.Hareid8,3 %
18.Haram8,3 %
19.Ulstein8,1 %
20.Rauma7,9 %
21.Ørsta7,8 %
22.Aure7,5 %
23.Ålesund6,9 %
24.Sula6,8 %
25.Giske6,5 %
26.Vanylven6,0 %
27.Stranda5,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).

Smøla brukar

38 375 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 493 kr

barnefattigdom 9,0 %

Brukar mest

Aukra

56 191 kr · 11,6 % fattigdom

Brukar minst

Kristiansund

29 740 kr · 10,9 % fattigdom

4,6 %7,6 %10,6 %14 %Barn i vedvarande låginntekt27 74035 74043 74051 74058 191
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Vestnes13,0 %11 308 kr17 769 kr2 869 kr31 946 kr
Fjord12,1 %11 404 kr23 884 kr2 902 kr38 190 kr
Aukra11,6 %16 480 kr33 963 kr5 748 kr56 191 kr
Sykkylven11,0 %11 027 kr20 352 kr3 827 kr35 206 kr
Kristiansund10,9 %10 587 kr16 346 kr2 807 kr29 740 kr
Smøla10,9 %12 372 kr23 645 kr2 358 kr38 375 kr
Sande10,8 %13 199 kr21 251 kr2 078 kr36 528 kr
Sunndal10,4 %13 027 kr22 840 kr3 146 kr39 013 kr
Surnadal10,3 %12 975 kr23 030 kr2 789 kr38 794 kr
Tingvoll9,7 %10 566 kr21 125 kr3 281 kr34 972 kr
Volda9,4 %13 925 kr21 171 kr2 852 kr37 948 kr
Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %12 132 kr18 837 kr2 020 kr32 989 kr
Averøy9,1 %10 548 kr24 025 kr1 435 kr36 008 kr
Molde8,9 %11 785 kr18 039 kr2 548 kr32 372 kr
Gjemnes8,7 %12 931 kr23 178 kr1 645 kr37 754 kr
Hustadvika8,4 %12 885 kr22 476 kr3 100 kr38 461 kr
Hareid8,3 %11 157 kr19 710 kr3 261 kr34 128 kr
Haram8,3 %11 305 kr18 956 kr2 072 kr32 333 kr
Ulstein8,1 %12 733 kr21 518 kr2 262 kr36 513 kr
Rauma7,9 %12 962 kr20 369 kr3 256 kr36 587 kr
Ørsta7,8 %13 114 kr20 934 kr2 339 kr36 387 kr
Aure7,5 %11 189 kr25 956 kr4 029 kr41 174 kr
Ålesund6,9 %12 035 kr17 868 kr2 711 kr32 614 kr
Sula6,8 %13 856 kr20 601 kr2 640 kr37 097 kr
Giske6,5 %13 430 kr22 846 kr1 640 kr37 916 kr
Vanylven6,0 %8 569 kr21 743 kr3 524 kr33 836 kr
Stranda5,6 %10 560 kr20 134 kr1 546 kr32 240 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024

Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Smøla er nr. 19 av 27 (fylkessnitt 0,224)

1.Fjord0,204
2.Sykkylven0,208
3.Sula0,208
4.Ørsta0,209
5.Tingvoll0,210
6.Hustadvika0,210
7.Surnadal0,211
8.Rauma0,214
9.Haram0,214
10.Giske0,215
11.Hareid0,216
12.Stranda0,223
13.Gjemnes0,224
14.Aukra0,225
15.Sunndal0,225
16.Volda0,226
17.Kristiansund0,229
18.Vanylven0,229
19.Smøla0,229
20.Aure0,229
21.Ulstein0,231
22.Molde0,234
23.Ålesund0,234
24.Vestnes0,236
25.Averøy0,238
26.Herøy (Møre og Romsdal)0,253
27.Sande0,258

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 2,7 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,8 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Smøla i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Smøla blant dei 43 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

149. av 344

10,9 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

79. av 344

225 711 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

120. av 344

38 375 kr · på barn og unge

Gini 2024

112. av 358

0,229 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Smøla: nr. 149 av 344 med 10,9 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,6%
49,4%
Menn: 1 092Kvinner: 1 067

Aldersfordeling

0-5 år
5,9%
6-12 år
6,3%
13-15 år
3,3%
16-19 år
3,7%
20-44 år
26,8%
45-66 år
30,0%
67-79 år
17,0%
80+ år
6,9%

Totalt: 2 159 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

495 700

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

779 600 kr

Etter skatt: 625 200 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,03 personar

(1 066 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

78,8 % i arbeid

0,4 % registrerte arbeidslause · 11,3 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,8 %78,3 %76,7 %+0,5
Registrerte arbeidslause0,4 %1,1 %1,4 %−0,7
På arbeidsmarkedstiltak1,0 %1,2 %1,3 %−0,2
Under utdanning1,1 %3,0 %3,1 %−1,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd11,3 %9,8 %10,3 %+1,5
AFP / alderspensjon1,6 %1,3 %1,3 %+0,3
Andre utanfor arbeidsstyrken5,9 %5,2 %5,8 %+0,7

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
2018201920202021202220232024202575,6 %76,7 %77,7 %78,8 %79,8 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

65,5 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)65,5 %70,9 %72,1 %−5,4
80–99 %7,8 %6,4 %5,4 %+1,4
60–79 %4,9 %4,5 %4,2 %+0,4
40–59 %8,5 %6,2 %6,0 %+2,3
20–39 %5,5 %5,4 %5,7 %+0,1
0–19 %7,7 %6,6 %6,6 %+1,1

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 059

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 090

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

97,2 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

925

84,9 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

165

personar · 15,1 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

134

personar · 12,7 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−31

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 127 til 165 personar (11,6 % → 15,1 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har falle med 55 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202504008001 2001 5007 %11 %15 %20 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (165 utpendlarar)

  • Kristiansund35 (21,2 %)
  • Trondheim - Tråante18 (10,9 %)
  • Molde15 (9,1 %)
  • Oslo - Oslove12 (7,3 %)
  • Averøy9 (5,5 %)
  • Aure9 (5,5 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (134 innpendlarar)

  • Kristiansund33 (24,6 %)
  • Aure22 (16,4 %)
  • Trondheim - Tråante12 (9,0 %)
  • Averøy6 (4,5 %)
  • Heim5 (3,7 %)
  • Molde4 (3,0 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
075150225300Jordbruk, skogbruk og fiskeHelse- og sosialtenesterIndustriVarehandelBygg og anleggTransport og lagringUndervisningTeknisk tenesteyting, eigedomOffentleg administrasjon ogforsvarForretningsmessig tenesteytingOvernatting og serveringPersonleg tenesteytingBergverk og utvinningElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikringInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Jordbruk, skogbruk og fiske (298 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring, Offentleg administrasjon og forsvar, Undervisning.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −96 arbeidsplassar (−8,4 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Bygg og anlegg5265+13+25,0 %
Bergverk og utvinning917+8+88,9 %
Forretningsmessig tenesteyting1826+8+44,4 %
Personleg tenesteyting1819+1+5,6 %
Finans og forsikring101000,0 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon1615−1−6,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom4845−3−6,3 %
Helse- og sosialtenester223220−3−1,3 %
Undervisning6359−4−6,3 %
Offentleg administrasjon og forsvar3628−8−22,2 %
Overnatting og servering2920−9−31,0 %
Varehandel8870−18−20,5 %
Transport og lagring8261−21−25,6 %
Industri12097−23−19,2 %
Jordbruk, skogbruk og fiske334298−36−10,8 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Helse- og sosialtenester
  • Industri
  • Varehandel
  • Bygg og anlegg
  • Transport og lagring
20182019202020212022202320242025095190285380

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 7 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – Møre og RomsdalEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 066779 600 kr625 200 kr685 300 kr676 100 kr−7,5 %
Einebuande451487 400 kr391 000 kr388 400 kr397 500 kr−1,6 %
Par utan barn308970 300 kr773 000 kr835 900 kr860 000 kr−10,1 %
Par med barn 0-17 år1671 486 200 kr1 132 200 kr1 130 000 kr1 141 700 kr−0,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år35643 000 kr526 700 kr563 100 kr568 200 kr−7,3 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

676 000 kr

Landet: 1 000 800 kr (−32,5 %)

Gjeld, median

199 500 kr

Landet: 415 800 kr (−52,0 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 180 900 kr

Landet: 1 792 100 kr (−34,1 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

415 400 kr

Landet: 378 800 kr (+9,7 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,16 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 142 440 kr

Bruttoformue per hushald

1 995 721 kr

Bankinnskot per hushald

702 026 kr

Bruttoinntekt per hushald

988 481 kr

1,69 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,69 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

10 285 kr

Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr

74 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 624 kr

Utbetalinga er 79,7 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+1 985 kr

123,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

77

Del av befolkninga

3,6 %

Barn i familiar med sosialhjelp

12

Gjennomsnittleg stønadstid

5,2 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

30

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,0 md

Samla stønadssum

4 134 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

9

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

80,0

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−27 %−24 %−21 %−18 %−15 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

148 097 kr/år174 537 kr/år−15,1 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

15 046 kr/år18 029 kr/år−16,5 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 112 kr/mnd1 425 kr/mnd−22,0 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,7 % · leige 2-roms 16,6 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 625 200 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

148 097 kr

−0,0 % frå 2024 (148 127 kr)

Snitt Møre og Romsdal

160 495 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader54 186 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 159 kr
  • Kommunale avgifter21 718 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,7 %

148 097 kr av 625 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,6 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald625 200 kr23,7 %16,6 %
Einebuande391 000 kr37,9 %26,6 %
Par utan barn773 000 kr19,2 %13,4 %
Par med barn 0-17 år1 132 200 kr13,1 %9,2 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år526 700 kr28,1 %19,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,7 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 188.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

15 046 kr

−16,4 % frå 2025

Snitt Møre og Romsdal 2026

15 659 kr

Kommunen ligger 3,9 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 16,5 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Møre og Romsdal
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning5 3435 8716 1086 1086 3614 647
Avløp5 8915 9085 9086 7276 7274 589
Avfall3 3763 7704 0004 0004 4504 730
Feiing og tilsyn1 2181 2861 1881 1884501 080
Sum årsgebyr15 82816 83517 20418 02317 98815 046
Septiktømming (årsgebyr)1 4831 2101 1751 1801 4251 577
Målarleige464512530550569590
Vatn per m³212324242521,3
Avløp per m³232323262620,1
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)24 15426 66627 62628 56528 5655 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)32 50032 72832 72833 84133 8415 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno