Tingvoll kommunevåpen

Tingvoll

Møre og Romsdal

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
FremskrittspartietFremskrittspartiet

Ordførar

Ingrid Waagen (Sp)

Kommunenummer

1560

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

450 853

tusen kr

Utgifter

444 883

tusen kr

Driftsmargin

1,32%

Investeringar

18 168

tusen kr

Eigedelar

1 111 426

tusen kr

Total gjeld

1 010 788

tusen kr

(Lån: 954 012 + Gjeld: 56 776)

Gjeldsandel

90,95%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

4 768 kr

Totale inntekter

12 466

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,3M0,6M0,9M1,2M0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 350 965 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg37,6 %38,4 %34,9 %−0,8
Grunnskule17,4 %20,1 %19,9 %−2,7
Administrasjon9,5 %6,5 %5,7 %+3,1
Barnehage8,7 %11,5 %12,9 %−2,7
Eigedomsforvaltning8,4 %7,3 %8,0 %+1,2
Sosialsektoren4,7 %4,2 %6,0 %+0,6
Kultur3,4 %2,7 %3,6 %+0,8
Barnevern2,7 %2,6 %3,4 %+0,1
Samferdsel1,9 %1,8 %1,4 %+0,1
Brann- og ulykkesvern1,5 %1,5 %1,2 %−0,1
Politisk styring1,2 %0,9 %0,6 %+0,3
Kyrkje1,1 %0,9 %0,8 %+0,2
Plan, byggesak og miljø0,9 %1,1 %1,3 %−0,1
Næringsforvaltning0,8 %0,5 %0,0 %+0,3

Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Politisk styring
  • Kyrkje
  • Plan, byggesak og miljø
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025095k190k285k380k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0 %10 %20 %30 %40 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageAdministrasjonEigedomsforvaltningSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernKyrkjePolitisk styringPlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning19 83723 58924 50627 33030 41531 3558,4 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 173−1 060−2 207−3 154−549−3 781—
Grunnskule50 51153 34354 44564 25267 92964 76817,4 %
Helse og omsorg78 496101 872115 833140 321143 399139 82237,6 %
Samferdsel6 4865 6776 6435 9928 3557 0431,9 %
Barnehage24 39227 33426 11130 40928 46532 3968,7 %
Kultur7 7788 48210 58411 54411 25712 7503,4 %
Kommunale bustader−3433701 065854−571−533—
Næringsforvaltning2 4323 3332 7493 7693 8782 8840,8 %
Administrasjon17 08723 05023 24327 46332 87235 3089,5 %
Plan, byggesak og miljø2 0893 2783 3623 1373 7393 4810,9 %
Sosialsektoren6 5275 9089 53718 02222 57317 5794,7 %
Brann- og ulykkesvern5 4205 3345 7875 4935 8885 4611,5 %
Kyrkje4 6174 6973 4634 0554 3224 2531,1 %
Barnevern8 0375 2954 81010 35710 56210 0612,7 %
Fellesutgifter8 315−12 632−11 482−25 747−10 604−16 154—
Politisk styring5 0165 5925 6345 2164 9994 2721,2 %
Sum netto driftsutgifter244 524263 462284 083329 313366 929350 965100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 18 395 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Kommunale bustader68,2 %19,4 %7,5 %+48,8
Samferdsel19,6 %11,2 %8,1 %+8,4
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)5,7 %15,9 %23,2 %−10,2
Brann- og ulykkesvern3,1 %2,2 %1,6 %+0,9
Eigedomsforvaltning1,2 %18,9 %25,4 %−17,6
Kultur1,2 %2,5 %6,1 %−1,4
Helse og omsorg0,3 %10,1 %6,7 %−9,8
Plan, byggesak og miljø0,2 %1,2 %1,9 %−1,0
Sosialsektoren0,2 %0,2 %0,2 %+0,0
Næringsforvaltning0,1 %1,5 %1,5 %−1,4
Administrasjon0,1 %3,3 %2,3 %−3,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Kommunale bustader
  • Samferdsel
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Brann- og ulykkesvern
  • Eigedomsforvaltning
  • Kultur
  • Helse og omsorg
  • Plan, byggesak og miljø
  • Sosialsektoren
  • Næringsforvaltning
  • Administrasjon
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025020k40k60k80k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0 %20 %40 %60 %80 %Kommunale bustaderSamferdselVatn, avløp, renovasjon (VAR)EigedomsforvaltningHelse og omsorgGrunnskuleBrann- og ulykkesvernKulturAdministrasjonBarnehageNæringsforvaltningPlan, byggesak og miljøKyrkjeSosialsektorenBarnevernPolitisk styringFellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning24 26435 6012 1962 7044 7542271,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)2 1463 6485021 2392731 0575,7 %
Grunnskule8401 5615871 3428370—
Helse og omsorg256862291 2119 048500,3 %
Samferdsel2 1324947 41014 9891 1133 60119,6 %
Barnehage9500000—
Kultur22 79033 4682 0136234 5882131,2 %
Kommunale bustader339819843 43610 10712 55068,2 %
Næringsforvaltning595306257 752230,1 %
Administrasjon3822 312930533699230,1 %
Plan, byggesak og miljø036000420,2 %
Sosialsektoren022000139410,2 %
Brann- og ulykkesvern2 4148282145763775683,1 %
Kyrkje0003006700—
Barnevern000000—
Fellesutgifter1 5682350000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter57 28578 62315 06527 57840 35718 395100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

9 mill. kr

8 604 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

1,9 %

20,9 % i 2020

Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,15

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,48 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−62 mill. kr

-88 %

Utan premieavvik 2025

−25 mill. kr

−5,7 % av driftsinntektene

Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

65 mill. kr

minus 57 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−45 mill.0 mill.45 mill.90 mill.135 mill.Kraftig fallKraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−9,0 %0,0 %9,0 %18,0 %27,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

34 mill. kr

av ein arbeidskapital på 9 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

396,3 %

2020: 28,8 %

Fylke og land 2025

84,9 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+335,3 pp

+367,5 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %150 %300 %450 %600 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,0 %

2020: 12,2 %

Disposisjonsfond 2025

0 mill. kr

0 tusen kr

Fylke og land 2025

10,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−12,2 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

14 mill. kr

13 516 tusen kr

Andel av driftsinntektene

3,0 %

2020: 15,9 %

Fylke og land 2025

17,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

0 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.15 mill.30 mill.45 mill.60 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond00,0 %
Bundne driftsfond13 31498,5 %
Ubunde investeringsfond00,0 %
Bundne investeringsfond2021,5 %
Sum fond13 516100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

15 mill. kr

4 897 kr per innbyggjar

5 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,33 %

av 348 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

14 mill. kr

etter 0 mill. kr i renteinntekter og 1 mill. kr i utbytte

3,94 % av lånegjelda

Avdrag på lån

18 mill. kr

5,12 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 19,5 år

Renter og avdrag i alt

33 mill. kr

10 690 kr per innbyggjar

7,56 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (348 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

3 mill. kr

1 132 kr per innbyggjar · 0,80 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

7 mill. kr

2 264 kr per innbyggjar · 1,60 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

10 mill. kr

3 396 kr per innbyggjar · 2,40 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 108 254 kr i 2020 til 113 201 kr i 2025 – ein vekst på 4,6 % (4 947 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

113 201 kr

348 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

113 201 kr

348 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,33 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 348 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

15 mill. kr

Med 5,3 %

18 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 102 kr

Del av driftsinntektene

+0,78 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 3 mill. kr meir i året enn i dag – 1 102 kr per innbyggjar, eller om lag 4 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 16 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 24 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 24 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 16 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.9 mill.17 mill.26 mill.34 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,64 % til 4,33 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 5 mill. kr til 15 mill. kr i året – ein endring på 10 mill. kr, eller 3 122 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

25 783 m²

+ 0 m² leigd = 25 783 m² i alt

Areal per innbyggjar

8,38 m²

3 077 innbyggjarar

Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

129 kr

3 mill. kr i alt

Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 44–166 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

18–44 mill. kr

5 794–14 337 kr per innbyggjar

692–1 711 kr per m²

Driftsutgifter per m²

629 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

211 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

139 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

9,8 %

netto til eigedomsforvaltning

1 637 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 3 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 6 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 6 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k3k5k8k10kSkulelokaleIdrettsbygg og -anleggInstitusjonslokaleBarnehagelokaleAdministrasjonslokale38,6 %25,7 %22,3 %8,7 %4,7 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k7k14k21k28k04813

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
201520162017201820192020202120222023202420250 mill.2 mill.3 mill.5 mill.6 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 18 mill. kr og 44 mill. kr – det vil seie 692–1 711 kr per kvadratmeter eller 5 794–14 337 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Tingvoll, 2020–2025.

2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 86,3 % frå 2023 til 2024

Frå 61 mill. kr til 8 mill. kr – ein nedgang på 14,0 prosentpoeng av driftsinntektene (16,0 % → 2,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 38,3 % frå 2023 til 2024

Frå 25 mill. kr til 16 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (6,5 % → 3,7 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 15,1 % frå 2022 til 2023

Frå 72 mill. kr til 61 mill. kr – ein nedgang på 3,6 prosentpoeng av driftsinntektene (19,6 % → 16,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2023 · Kraftig fallFonda fall 56,4 % frå 2022 til 2023

Frå 58 mill. kr til 25 mill. kr – ein nedgang på 9,2 prosentpoeng av driftsinntektene (15,7 % → 6,5 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 9,4 % frå 2021 til 2022

Frå 80 mill. kr til 72 mill. kr – ein nedgang på 4,2 prosentpoeng av driftsinntektene (23,8 % → 19,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Møre og Romsdal

Kor Tingvoll rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

26. av 27

i fylket i 2025 · 1,15

Fylkessnitt: 2,48

Landssnitt: 2,82

Nr. 344 av 357 i landet

1.Aukra16,47
2.Giske3,3
3.Sunndal3,11
25.Vanylven1,19
26.Tingvoll1,15
27.Hareid0,82

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

26. av 27

i fylket i 2025 · 1,9 %

Fylkessnitt: 22,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 345 av 357 i landet

1.Aukra204 %
2.Haram38,7 %
3.Giske31,1 %
25.Vanylven3,3 %
26.Tingvoll1,9 %
27.Hareid−6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

3. av 27

i fylket i 2025 · 224,2 %

Fylkessnitt: 248,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 140 av 357 i landet

1.Aukra187,5 %
2.Herøy (Møre og Romsdal)223 %
3.Tingvoll224,2 %
4.Vanylven229,8 %
27.Haram300,7 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

26. av 26

i fylket i 2025 · 396,3 %

Fylkessnitt: 84,9 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 344 av 346 i landet

1.Aukra1,5 %
2.Giske14,7 %
3.Haram17,3 %
25.Molde267,3 %
26.Tingvoll396,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020339 151325 93032 897778 03445 01920 388
2021336 692328 51148 494783 81954 22430 098
2022369 007360 90912 744798 87747 60533 719
2023384 889408 09524 874838 30362 72457 343
2024422 396450 36835 603881 25064 56046 418
2025450 853444 88318 168954 01256 77634 095

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

918

Landet 946 · Møre og Romsdal 853

Fastlegeavtalar

3

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

2 opne lister · 3,1 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Møre og Romsdal
  • Tingvoll
201520162017201820192020202120222023202420250 %3 %6 %9 %12 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Tingvoll
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 268 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 95 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 148 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,1 barn

2025

Møre og Romsdal: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 21 av 27 i fylket (høgast: Sula 6,0 · lågast: Smøla 4,2) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

124

Årsverk til grunnbemanning

33,0

Årsverk i alt

39,5

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

35,2 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
201520162017201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,3 elevar

2025

Møre og Romsdal: 8,4

Landet: 8,8

Nr. 9 av 27 i fylket (høgast: Ålesund 9,7 · lågast: Fjord 4,8) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

310

Lærarårsverk

37,3

Lærarårsverk utan lange fråvær

35,0

Årsverk i sektoren

59,2

Av dei assistentårsverk

16,9

Elevar per årsverk i sektoren

5,2

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
2015201620172018201920202021202220232024202546811

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,67 brukarar

2025

Møre og Romsdal: 1,76

Landet: 1,72

Nr. 12 av 27 i fylket (høgast: Aure 3,03 · lågast: Gjemnes 0,97) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,60

Brukarar av heimetenester

124

Brukarar av institusjonstenester

41

Årsverk i helse og omsorg

123,8

Med helsefagleg utdanning

72,0 %

Innbyggjarar 80+

229

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
201520162017201820192020202120222023202420251,32,02,63,9

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,1 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (30,4 %), 2020 (38,5 %), 2021 (41,4 %), 2024 (33,2 %), 2025 (35,2 %)

Siste år: 35,2 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk Møre og RomsdalÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning33,0+0,3+0,9 %−1−0,8 %−0,5 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk37,3−6,8−15,4 %−26−7,7 %−0,5 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk123,8+17,5+16,5 %−79−32,4 %+9,5 %+11,8 %

Barnehage: 0,3 fleire årsverk til grunnbemanning (+0,9 %) med færre barn med plass (−0,8 %). Grunnskule: 6,8 færre lærarårsverk (−15,4 %) med færre elevar (−7,7 %). Helse og omsorg: 17,5 fleire årsverk (+16,5 %) med færre tenestemottakarar (−32,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 33 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,1

Etter kutt

5,1

Møre og Romsdal

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 37 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,3

Etter kutt

8,3

Møre og Romsdal

8,4

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 124 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,67

Etter kutt

1,67

Møre og Romsdal

1,76

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
20152016201720182019202020212022202320242025095190285380

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

93,9 %

2025

Møre og Romsdal: 96,2

Landet: 94,5

Nr. 21 av 27 i fylket (høgast: Gjemnes 100,9 · lågast: Rauma 90,7)

Barn med plass

124

1–2 år

88,5 %

3–5 år

97,5 %

Barn 1–5 år

127

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
20152016201720182019202020212022202320242025899397103

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

103,3 elevar

2025

Møre og Romsdal: 193,0

Landet: 247,9

Nr. 24 av 27 i fylket (høgast: Sula 327,0 · lågast: Sande 74,3)

Elevar

310

Skular

3

Barn 6–15 år

323

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
20152016201720182019202020212022202320242025102142182251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

37,6 plassar

2025

Møre og Romsdal: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 10 av 27 i fylket (høgast: Sande 48,2 · lågast: Fjord 18,1)

Sjukeheimsplassar

44

Omsorgsbustader

42

Innbyggjarar 80+

229

Berre sjukeheim per 100

19,2

Berre omsorgsbustad per 100

18,3

Av dei i bustad er 80+

23,8 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
2015201620172018201920202021202220232024202517253345

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

42,5 plassar

2025

Møre og Romsdal: 22,3

Landet: 14,7

Nr. 4 av 27 i fylket (høgast: Smøla 64,5 · lågast: Haram 0,0)

Elevplassar

183

Elevar

143

Barn 6–18 år

431

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
2015201620172018201920202021202220232024202513223148

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Tingvoll veks frå 127 i 2025 til 128 i 2050 – ei endring på 0,8 %. Held kommunen dei 124 barnehageplassane ho har i dag, fell dekninga frå 97,6 til 96,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 125 plassar – 1 fleire enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500357010514004590135164

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Tingvoll fell frå 323 i 2025 til 301 i 2050 – ei endring på −6,8 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,0 %) blir det 289 elevar, ned 21 frå 310 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 103,3 til 96,3 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 2,8 skular – 0,2 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205008517025534003570105134

Den raude stipla linja er dagens snitt på 103,3 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Tingvoll veks frå 229 i 2025 til 386 i 2050 – ei endring på 68,6 %. Held kommunen dei 86 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 37,6 til 22,3 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 145 plassar – 59 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
2025203020352040204520500100200300400050100150181

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Møre og Romsdal
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

5 124

i Møre og Romsdal, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

4,1 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

2 145 personar (42 %)

Største næring

Industri

2 174 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

05501 1001 6502 200PolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)DanmarkNoregAsiaTysklandStorbritannia2 1451 3161 0832201544341323125

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

05501 1001 6502 200IndustriUtleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonBergverk og utvinningOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelHelse- og sosialtenesterTransport og lagringForretningsmessigtenesteyting2 1741 41364331914313580727165

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Møre og Romsdal
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

2,53%

Frå 3 041 til 3 118

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,8k1,6k2,4k3,2k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

76,9

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 35,1 · Eldre 41,8

Møre og Romsdal

71,7

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 38,2 · Eldre 33,5

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 12,8 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 5,2 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenMøre og RomsdalLandet02040608076,971,764,1

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

46,5 år

+0,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,9

2040

47,7 år

+2,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 85,2

2050

48,5 år

+2,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 88,9

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444750i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Tingvoll, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,210

2013: 0,207

Fylke og land

0,227

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

9,7 %

45 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

32,2 %

i dei tre lågaste gruppene · 26,4 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,5 %+1,5 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,1 %−0,9 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr6,9 %−3,1 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024

Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Tingvoll er nr. 10 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)

1.Vestnes13,0 %
2.Fjord12,1 %
3.Aukra11,6 %
4.Sykkylven11,0 %
5.Kristiansund10,9 %
6.Smøla10,9 %
7.Sande10,8 %
8.Sunndal10,4 %
9.Surnadal10,3 %
10.Tingvoll9,7 %
11.Volda9,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %
13.Averøy9,1 %
14.Molde8,9 %
15.Gjemnes8,7 %
16.Hustadvika8,4 %
17.Hareid8,3 %
18.Haram8,3 %
19.Ulstein8,1 %
20.Rauma7,9 %
21.Ørsta7,8 %
22.Aure7,5 %
23.Ålesund6,9 %
24.Sula6,8 %
25.Giske6,5 %
26.Vanylven6,0 %
27.Stranda5,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).

Tingvoll brukar

34 972 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 493 kr

barnefattigdom 9,0 %

Brukar mest

Aukra

56 191 kr · 11,6 % fattigdom

Brukar minst

Kristiansund

29 740 kr · 10,9 % fattigdom

4,6 %7,6 %10,6 %14 %Barn i vedvarande låginntekt27 74035 74043 74051 74058 191
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Vestnes13,0 %11 308 kr17 769 kr2 869 kr31 946 kr
Fjord12,1 %11 404 kr23 884 kr2 902 kr38 190 kr
Aukra11,6 %16 480 kr33 963 kr5 748 kr56 191 kr
Sykkylven11,0 %11 027 kr20 352 kr3 827 kr35 206 kr
Kristiansund10,9 %10 587 kr16 346 kr2 807 kr29 740 kr
Smøla10,9 %12 372 kr23 645 kr2 358 kr38 375 kr
Sande10,8 %13 199 kr21 251 kr2 078 kr36 528 kr
Sunndal10,4 %13 027 kr22 840 kr3 146 kr39 013 kr
Surnadal10,3 %12 975 kr23 030 kr2 789 kr38 794 kr
Tingvoll9,7 %10 566 kr21 125 kr3 281 kr34 972 kr
Volda9,4 %13 925 kr21 171 kr2 852 kr37 948 kr
Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %12 132 kr18 837 kr2 020 kr32 989 kr
Averøy9,1 %10 548 kr24 025 kr1 435 kr36 008 kr
Molde8,9 %11 785 kr18 039 kr2 548 kr32 372 kr
Gjemnes8,7 %12 931 kr23 178 kr1 645 kr37 754 kr
Hustadvika8,4 %12 885 kr22 476 kr3 100 kr38 461 kr
Hareid8,3 %11 157 kr19 710 kr3 261 kr34 128 kr
Haram8,3 %11 305 kr18 956 kr2 072 kr32 333 kr
Ulstein8,1 %12 733 kr21 518 kr2 262 kr36 513 kr
Rauma7,9 %12 962 kr20 369 kr3 256 kr36 587 kr
Ørsta7,8 %13 114 kr20 934 kr2 339 kr36 387 kr
Aure7,5 %11 189 kr25 956 kr4 029 kr41 174 kr
Ålesund6,9 %12 035 kr17 868 kr2 711 kr32 614 kr
Sula6,8 %13 856 kr20 601 kr2 640 kr37 097 kr
Giske6,5 %13 430 kr22 846 kr1 640 kr37 916 kr
Vanylven6,0 %8 569 kr21 743 kr3 524 kr33 836 kr
Stranda5,6 %10 560 kr20 134 kr1 546 kr32 240 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024

Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Tingvoll er nr. 5 av 27 (fylkessnitt 0,224)

1.Fjord0,204
2.Sykkylven0,208
3.Sula0,208
4.Ørsta0,209
5.Tingvoll0,210
6.Hustadvika0,210
7.Surnadal0,211
8.Rauma0,214
9.Haram0,214
10.Giske0,215
11.Hareid0,216
12.Stranda0,223
13.Gjemnes0,224
14.Aukra0,225
15.Sunndal0,225
16.Volda0,226
17.Kristiansund0,229
18.Vanylven0,229
19.Smøla0,229
20.Aure0,229
21.Ulstein0,231
22.Molde0,234
23.Ålesund0,234
24.Vestnes0,236
25.Averøy0,238
26.Herøy (Møre og Romsdal)0,253
27.Sande0,258

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har krympa 0,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,9 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Tingvoll i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Tingvoll blant dei 55 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

190. av 344

9,7 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

144. av 344

198 565 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

199. av 344

34 972 kr · på barn og unge

Gini 2024

272. av 358

0,210 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Tingvoll: nr. 190 av 344 med 9,7 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,5%
49,5%
Menn: 1 536Kvinner: 1 505

Aldersfordeling

0-5 år
4,8%
6-12 år
7,0%
13-15 år
4,0%
16-19 år
5,0%
20-44 år
24,8%
45-66 år
30,9%
67-79 år
15,9%
80+ år
7,5%

Totalt: 3 041 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

45,6 år

median 48 år

Møre og Romsdal

42,4 år

median 42 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 3,2 år eldre enn fylket og 4,3 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

488 100

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

815 300 kr

Etter skatt: 647 300 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,12 personar

(1 434 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

74,8 % i arbeid

1 % registrerte arbeidslause · 12,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)74,8 %78,3 %76,7 %−3,5
Registrerte arbeidslause1,0 %1,1 %1,4 %−0,1
På arbeidsmarkedstiltak1,1 %1,2 %1,3 %−0,1
Under utdanning2,1 %3,0 %3,1 %−0,9
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd12,9 %9,8 %10,3 %+3,1
AFP / alderspensjon1,3 %1,3 %1,3 %0,0
Andre utanfor arbeidsstyrken6,7 %5,2 %5,8 %+1,5

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

69,4 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)69,4 %70,9 %72,1 %−1,5
80–99 %7,8 %6,4 %5,4 %+1,4
60–79 %5,3 %4,5 %4,2 %+0,8
40–59 %5,3 %6,2 %6,0 %−0,9
20–39 %5,7 %5,4 %5,7 %+0,3
0–19 %6,5 %6,6 %6,6 %−0,1

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

1 020

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 448

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

70,4 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

866

59,8 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

582

personar · 40,2 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

154

personar · 15,1 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−428

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 519 til 582 personar (35,8 % → 40,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 9 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202505001 0001 5002 00031 %35 %39 %43 %45 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (582 utpendlarar)

  • Kristiansund177 (30,4 %)
  • Sunndal101 (17,4 %)
  • Molde47 (8,1 %)
  • Gjemnes24 (4,1 %)
  • Trondheim - Tråante24 (4,1 %)
  • Oslo - Oslove22 (3,8 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (154 innpendlarar)

  • Kristiansund57 (37,0 %)
  • Sunndal25 (16,2 %)
  • Gjemnes15 (9,7 %)
  • Surnadal10 (6,5 %)
  • Molde9 (5,8 %)
  • Trondheim - Tråante6 (3,9 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
075150225300Helse- og sosialtenesterJordbruk, skogbruk og fiskeIndustriUndervisningBygg og anleggVarehandelTeknisk tenesteyting, eigedomOffentleg administrasjon ogforsvarTransport og lagringPersonleg tenesteytingForretningsmessig tenesteytingOvernatting og serveringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (237 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −48 arbeidsplassar (−4,5 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Jordbruk, skogbruk og fiske116128+12+10,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom5967+8+13,6 %
Personleg tenesteyting2733+6+22,2 %
Overnatting og servering2025+5+25,0 %
Industri108110+2+1,9 %
Offentleg administrasjon og forsvar5253+1+1,9 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon67+1+16,7 %
Finans og forsikring105−5−50,0 %
Informasjon og kommunikasjon126−6−50,0 %
Bygg og anlegg9588−7−7,4 %
Forretningsmessig tenesteyting3629−7−19,4 %
Helse- og sosialtenester246237−9−3,7 %
Varehandel8975−14−15,7 %
Undervisning123106−17−13,8 %
Transport og lagring5840−18−31,0 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Industri
  • Undervisning
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
20182019202020212022202320242025075150225300

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 6 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – Møre og RomsdalEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 434815 300 kr647 300 kr685 300 kr676 100 kr−4,3 %
Einebuande596467 800 kr380 000 kr388 400 kr397 500 kr−4,4 %
Par utan barn370992 900 kr788 700 kr835 900 kr860 000 kr−8,3 %
Par med barn 0-17 år2201 406 500 kr1 078 600 kr1 130 000 kr1 141 700 kr−5,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år60761 000 kr587 300 kr563 100 kr568 200 kr+3,4 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

606 700 kr

Landet: 1 000 800 kr (−39,4 %)

Gjeld, median

184 900 kr

Landet: 415 800 kr (−55,5 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 086 600 kr

Landet: 1 792 100 kr (−39,4 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

365 500 kr

Landet: 378 800 kr (−3,5 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,12 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 067 792 kr

Bruttoformue per hushald

1 912 416 kr

Bankinnskot per hushald

643 280 kr

Bruttoinntekt per hushald

956 736 kr

1,76 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,76 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

11 485 kr

Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr

153 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 424 kr

Utbetalinga er 89,0 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+3 185 kr

138,4 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

87

Del av befolkninga

2,8 %

Barn i familiar med sosialhjelp

39

Gjennomsnittleg stønadstid

6,0 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

43

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

8,8 md

Samla stønadssum

5 995 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

11

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

82,2

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−36 %−27 %−18 %−9 %0 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

156 307 kr/år174 537 kr/år−10,4 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

17 830 kr/år18 029 kr/år−1,1 % som landet
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

951 kr/mnd1 425 kr/mnd−33,3 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,1 % · leige 2-roms 16,1 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 647 300 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

156 307 kr

+0,3 % frå 2024 (155 797 kr)

Snitt Møre og Romsdal

160 495 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 159 kr
  • Kommunale avgifter21 346 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt5 103 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

24,1 %

156 307 kr av 647 300 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

16,1 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald647 300 kr24,1 %16,1 %
Einebuande380 000 kr41,1 %27,3 %
Par utan barn788 700 kr19,8 %13,2 %
Par med barn 0-17 år1 078 600 kr14,5 %9,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år587 300 kr26,6 %17,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 24,1 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K2

15 125 kr/m²

12 salg
Landet: 56 197

Einebustader 2026 K2

—

9 salg
Landet: 31 443

Småhus 2026 K2

—

1 salg
Landet: 43 332

Blokkleilegheiter 2026 K2

—

2 salg
Landet: 72 318

Totalt 12 bustadomsetningar i 2026 K2.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2026 K20k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K2KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet
Alle bustadtypar15 12533 17456 197
Einebustader—22 75231 443
Småhus—32 37143 332
Blokkleilegheiter—43 24572 318

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 3 094.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

17 830 kr

+0,5 % frå 2025

Snitt Møre og Romsdal 2026

15 659 kr

Kommunen ligger 13,9 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 1,1 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Møre og Romsdal
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning5 6346 0297 0847 0847 0846 160
Avløp4 8504 8505 3345 3345 3345 798
Avfall4 7184 7184 0004 1004 4504 730
Feiing og tilsyn5035037067068821 142
Sum årsgebyr15 70516 10017 12417 22417 75017 830
Septiktømming (årsgebyr)8558601 1661 2752 5722 898
Vatn per m³—23,227272732,2
Avløp per m³—27,230303032,2
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)8 6408 44510 86210 86210 8629 445
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)10 50010 50011 55011 55011 55012 554

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno