Gjemnes kommunevåpen

Gjemnes

Møre og Romsdal

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
ArbeiderpartietArbeiderpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti

Ordførar

Knut Sjømæling (Sp)

Kommunenummer

1557

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

402 882

tusen kr

Utgifter

379 623

tusen kr

Driftsmargin

5,77%

Investeringar

106 499

tusen kr

Eigedelar

1 154 283

tusen kr

Total gjeld

943 201

tusen kr

(Lån: 878 119 + Gjeld: 65 082)

Gjeldsandel

81,71%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

4 488 kr

Totale inntekter

11 463

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k150k300k450k600k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,3M0,6M0,9M1,2M0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 288 807 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg31,5 %
Grunnskule21,1 %
Barnehage11,8 %
Administrasjon7,7 %
Eigedomsforvaltning7,3 %
Sosialsektoren7,0 %
Kultur2,7 %
Brann- og ulykkesvern1,8 %
Samferdsel1,6 %
Politisk styring1,6 %
Barnevern1,5 %
Plan, byggesak og miljø1,4 %
Kyrkje1,3 %
Kommunale bustader1,0 %
Næringsforvaltning0,8 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Samferdsel
  • Politisk styring
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025080k160k240k320k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning14 54918 51016 99119 00920 99621 8297,3 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−935348−642161−2 557−1 954—
Grunnskule42 13445 38250 17153 76659 68763 50821,1 %
Helse og omsorg72 78886 70780 16882 47785 57494 71831,5 %
Samferdsel3 1752 9992 9533 2494 4254 8571,6 %
Barnehage31 49834 06132 64834 68134 03135 43111,8 %
Kultur8 0976 7456 1575 8717 0378 2522,7 %
Kommunale bustader−4482211 4583 0662 9282 9091,0 %
Næringsforvaltning9241 3457521 1503 1502 2530,8 %
Administrasjon16 64318 01818 17821 16022 70023 0847,7 %
Plan, byggesak og miljø1 9491 5802 3552 0643 7044 1121,4 %
Sosialsektoren3 0492 7204 64217 98126 25320 9287,0 %
Brann- og ulykkesvern5 0965 0894 8425 1815 1895 3521,8 %
Kyrkje2 4812 6572 5292 6143 3703 7941,3 %
Barnevern5 7494 7606 5505 2987 2314 5081,5 %
Fellesutgifter−1 752−11 983−8 794−22 975−9 026−9 532—
Politisk styring3 0243 2663 8074 0664 3274 7581,6 %
Sum netto driftsutgifter208 021222 425224 765238 819279 019288 807100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 203 608 tusen kr

TenesteområdeKommune
Eigedomsforvaltning47,7 %
Helse og omsorg42,8 %
Barnehage2,2 %
Grunnskule2,1 %
Samferdsel1,4 %
Næringsforvaltning0,9 %
Kultur0,9 %
Kommunale bustader0,8 %
Administrasjon0,5 %
Plan, byggesak og miljø0,3 %
Kyrkje0,2 %
Brann- og ulykkesvern0,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)0,1 %

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Barnehage
  • Grunnskule
  • Samferdsel
  • Næringsforvaltning
  • Kultur
  • Kommunale bustader
  • Administrasjon
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Brann- og ulykkesvern
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025055k110k165k220k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning31 32010 64114 0373 69032 40197 10947,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)1 079422323402060,1 %
Grunnskule28 9866 1523 8301 59416 0054 3222,1 %
Helse og omsorg2 1462 2919 4441 48119 43787 11342,8 %
Samferdsel2 8882 9201 0663 1252 4592 7491,4 %
Barnehage542577270384 4342,2 %
Kultur9461 530355961 1251 7340,9 %
Kommunale bustader11 8991 5311152591461 7060,8 %
Næringsforvaltning70317438115201 8650,9 %
Administrasjon8518361 1187345361 0880,5 %
Plan, byggesak og miljø4795101344446470,3 %
Sosialsektoren021132000—
Brann- og ulykkesvern2 0918362535242902760,1 %
Kyrkje00001043590,2 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter83 49828 02630 19912 28273 505203 608100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

124 mill. kr

124 331 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

30,9 %

27,7 % i 2020

Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,91

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,48 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+53 mill. kr

+75 %

Utan premieavvik 2025

88 mill. kr

21,8 % av driftsinntektene

Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

189 mill. kr

minus 65 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.50 mill.100 mill.150 mill.200 mill.Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,901,802,703,60

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

37 mill. kr

av ein arbeidskapital på 124 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

29,4 %

2020: 19,3 %

Fylke og land 2025

84,9 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−31,6 pp

+10,1 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %35 %70 %105 %140 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

17,7 %

2020: 10,0 %

Disposisjonsfond 2025

71 mill. kr

71 178 tusen kr

Fylke og land 2025

10,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+7,7 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %5 %10 %15 %20 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

92 mill. kr

92 248 tusen kr

Andel av driftsinntektene

22,9 %

2020: 17,9 %

Fylke og land 2025

17,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

77 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond71 17877,2 %
Bundne driftsfond4 7515,2 %
Ubunde investeringsfond9 99010,8 %
Bundne investeringsfond6 3296,9 %
Sum fond92 248100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

15 mill. kr

5 715 kr per innbyggjar

4 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,65 %

av 423 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

6 mill. kr

etter 10 mill. kr i renteinntekter og 0 mill. kr i utbytte

1,40 % av lånegjelda

Avdrag på lån

14 mill. kr

3,42 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 29,2 år

Renter og avdrag i alt

30 mill. kr

11 057 kr per innbyggjar

7,55 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (423 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

4 mill. kr

1 564 kr per innbyggjar · 1,07 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

8 mill. kr

3 127 kr per innbyggjar · 2,14 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

13 mill. kr

4 691 kr per innbyggjar · 3,20 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 91 331 kr i 2020 til 156 357 kr i 2025 – ein vekst på 71,2 % (65 026 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

156 357 kr

423 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

156 357 kr

423 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k40k80k120k160k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,65 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 423 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

15 mill. kr

Med 5,3 %

22 mill. kr

Endring per innbyggjar

+2 572 kr

Del av driftsinntektene

+1,76 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 7 mill. kr meir i året enn i dag – 2 572 kr per innbyggjar, eller om lag 8 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 26 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 11 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 12 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 14 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.8 mill.15 mill.23 mill.30 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,59 % til 3,65 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 4 mill. kr til 15 mill. kr i året – ein endring på 12 mill. kr, eller 4 262 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

18 425 m²

+ 600 m² leigd = 19 025 m² i alt

Areal per innbyggjar

7,03 m²

2 708 innbyggjarar

Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

19 kr

0 mill. kr i alt

Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 154–276 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

15–35 mill. kr

5 382–12 775 kr per innbyggjar

766–1 818 kr per m²

Driftsutgifter per m²

707 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

290 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

113 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,1 %

netto til eigedomsforvaltning

286 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 8 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 23 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 9 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k2k4k6k8kInstitusjonslokaleSkulelokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleAdministrasjonslokaleKulturbygg37,6 %23,3 %21,3 %9,1 %6,6 %2,0 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k5k10k15k20k03610

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
201520162017201820192020202120222023202420250 mill.2 mill.3 mill.5 mill.6 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 15 mill. kr og 35 mill. kr – det vil seie 766–1 818 kr per kvadratmeter eller 5 382–12 775 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Gjemnes, 2020–2025.

2025 · Markert fallArbeidskapitalen fall 2,8 % frå 2024 til 2025

Frå 128 mill. kr til 124 mill. kr – ein nedgang på 3,7 prosentpoeng av driftsinntektene (34,6 % → 30,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 11,6 % frå 2021 til 2022

Frå 104 mill. kr til 92 mill. kr – ein nedgang på 7,6 prosentpoeng av driftsinntektene (38,0 % → 30,4 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2021 · Markert fallFonda fall 9,5 % frå 2020 til 2021

Frå 46 mill. kr til 42 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (17,9 % → 15,1 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Møre og Romsdal

Kor Gjemnes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

4. av 27

i fylket i 2025 · 2,91

Fylkessnitt: 2,48

Landssnitt: 2,82

Nr. 135 av 357 i landet

1.Aukra16,47
2.Giske3,3
3.Sunndal3,11
4.Gjemnes2,91
5.Ørsta2,8
27.Hareid0,82

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

4. av 27

i fylket i 2025 · 30,9 %

Fylkessnitt: 22,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 99 av 357 i landet

1.Aukra204 %
2.Haram38,7 %
3.Giske31,1 %
4.Gjemnes30,9 %
5.Ørsta29 %
27.Hareid−6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

6. av 27

i fylket i 2025 · 234,1 %

Fylkessnitt: 248,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 176 av 357 i landet

1.Aukra187,5 %
2.Herøy (Møre og Romsdal)223 %
3.Tingvoll224,2 %
5.Averøy231,6 %
6.Gjemnes234,1 %
7.Sunndal237 %
27.Haram300,7 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

4. av 26

i fylket i 2025 · 29,4 %

Fylkessnitt: 84,9 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 130 av 346 i landet

1.Aukra1,5 %
2.Giske14,7 %
3.Haram17,3 %
4.Gjemnes29,4 %
5.Sunndal32,6 %
26.Tingvoll396,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020256 808262 09052 178575 10039 06313 693
2021275 098279 94117 385605 07041 90123 870
2022303 642291 28516 162612 99244 27026 031
2023342 455317 0028 592661 00547 12646 741
2024369 719354 54141 104745 42658 55744 041
2025402 882379 623106 499878 11965 08236 556

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

1 095

Landet 946 · Møre og Romsdal 853

Fastlegeavtalar

2

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

78

1 opne lister · 2,56 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Gjemnes
  • Landet
  • Møre og Romsdal
201520162017201820192020202120222023202420250 %10 %20 %30 %40 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Gjemnes
  • Landet
20152016201720182019202020212022202320242025035070010501400

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 267 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 26 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 2 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Møre og Romsdal
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

5 124

i Møre og Romsdal, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

4,1 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

2 145 personar (42 %)

Største næring

Industri

2 174 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

05501 1001 6502 200PolenLitauenAndre nye EU-land (etter 2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før 2004)DanmarkNoregAsiaTysklandStorbritannia2 1451 3161 0832201544341323125

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

05501 1001 6502 200IndustriUtleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonBergverk og utvinningOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelHelse- og sosialtenesterTransport og lagringForretningsmessigtenesteyting2 1741 41364331914313580727165

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Møre og Romsdal
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

5,52%

Frå 2 700 til 2 849

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k0,8k1,5k2,3k3k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Gjemnes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,224

2013: 0,201

Fylke og land

0,227

Landet: 0,248

P90/P10

2,600

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

8,7 %

39 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

30,0 %

i dei tre lågaste gruppene · 29,0 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr11,6 %+1,6 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,8 %+0,8 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr7,6 %−2,4 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,1 %−0,9 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr11,2 %+1,2 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,1 %+1,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr11,7 %+1,7 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,7 %−1,3 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,6 %−1,4 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024

Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Gjemnes er nr. 15 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)

1.Vestnes13,0 %
2.Fjord12,1 %
3.Aukra11,6 %
4.Sykkylven11,0 %
5.Kristiansund10,9 %
6.Smøla10,9 %
7.Sande10,8 %
8.Sunndal10,4 %
9.Surnadal10,3 %
10.Tingvoll9,7 %
11.Volda9,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %
13.Averøy9,1 %
14.Molde8,9 %
15.Gjemnes8,7 %
16.Hustadvika8,4 %
17.Hareid8,3 %
18.Haram8,3 %
19.Ulstein8,1 %
20.Rauma7,9 %
21.Ørsta7,8 %
22.Aure7,5 %
23.Ålesund6,9 %
24.Sula6,8 %
25.Giske6,5 %
26.Vanylven6,0 %
27.Stranda5,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).

Gjemnes brukar

37 754 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 493 kr

barnefattigdom 9,0 %

Brukar mest

Aukra

56 191 kr · 11,6 % fattigdom

Brukar minst

Kristiansund

29 740 kr · 10,9 % fattigdom

4,6 %7,6 %10,6 %14 %Barn i vedvarande låginntekt27 74035 74043 74051 74058 191
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Vestnes13,0 %11 308 kr17 769 kr2 869 kr31 946 kr
Fjord12,1 %11 404 kr23 884 kr2 902 kr38 190 kr
Aukra11,6 %16 480 kr33 963 kr5 748 kr56 191 kr
Sykkylven11,0 %11 027 kr20 352 kr3 827 kr35 206 kr
Kristiansund10,9 %10 587 kr16 346 kr2 807 kr29 740 kr
Smøla10,9 %12 372 kr23 645 kr2 358 kr38 375 kr
Sande10,8 %13 199 kr21 251 kr2 078 kr36 528 kr
Sunndal10,4 %13 027 kr22 840 kr3 146 kr39 013 kr
Surnadal10,3 %12 975 kr23 030 kr2 789 kr38 794 kr
Tingvoll9,7 %10 566 kr21 125 kr3 281 kr34 972 kr
Volda9,4 %13 925 kr21 171 kr2 852 kr37 948 kr
Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %12 132 kr18 837 kr2 020 kr32 989 kr
Averøy9,1 %10 548 kr24 025 kr1 435 kr36 008 kr
Molde8,9 %11 785 kr18 039 kr2 548 kr32 372 kr
Gjemnes8,7 %12 931 kr23 178 kr1 645 kr37 754 kr
Hustadvika8,4 %12 885 kr22 476 kr3 100 kr38 461 kr
Hareid8,3 %11 157 kr19 710 kr3 261 kr34 128 kr
Haram8,3 %11 305 kr18 956 kr2 072 kr32 333 kr
Ulstein8,1 %12 733 kr21 518 kr2 262 kr36 513 kr
Rauma7,9 %12 962 kr20 369 kr3 256 kr36 587 kr
Ørsta7,8 %13 114 kr20 934 kr2 339 kr36 387 kr
Aure7,5 %11 189 kr25 956 kr4 029 kr41 174 kr
Ålesund6,9 %12 035 kr17 868 kr2 711 kr32 614 kr
Sula6,8 %13 856 kr20 601 kr2 640 kr37 097 kr
Giske6,5 %13 430 kr22 846 kr1 640 kr37 916 kr
Vanylven6,0 %8 569 kr21 743 kr3 524 kr33 836 kr
Stranda5,6 %10 560 kr20 134 kr1 546 kr32 240 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024

Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Gjemnes er nr. 13 av 27 (fylkessnitt 0,224)

1.Fjord0,204
2.Sykkylven0,208
3.Sula0,208
4.Ørsta0,209
5.Tingvoll0,210
6.Hustadvika0,210
7.Surnadal0,211
8.Rauma0,214
9.Haram0,214
10.Giske0,215
11.Hareid0,216
12.Stranda0,223
13.Gjemnes0,224
14.Aukra0,225
15.Sunndal0,225
16.Volda0,226
17.Kristiansund0,229
18.Vanylven0,229
19.Smøla0,229
20.Aure0,229
21.Ulstein0,231
22.Molde0,234
23.Ålesund0,234
24.Vestnes0,236
25.Averøy0,238
26.Herøy (Møre og Romsdal)0,253
27.Sande0,258

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 2,2 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,5 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Gjemnes i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Gjemnes blant dei 68 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

234. av 344

8,7 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

133. av 344

200 868 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

133. av 344

37 754 kr · på barn og unge

Gini 2024

151. av 358

0,224 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Gjemnes: nr. 234 av 344 med 8,7 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,2%
48,8%
Menn: 1 382Kvinner: 1 318

Aldersfordeling

0-5 år
5,1%
6-12 år
8,3%
13-15 år
3,3%
16-19 år
6,2%
20-44 år
28,2%
45-66 år
27,5%
67-79 år
16,4%
80+ år
5,0%

Totalt: 2 700 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

498 100

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

843 100 kr

Etter skatt: 674 500 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,18 personar

(1 237 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

78,7 % i arbeid

1,6 % registrerte arbeidslause · 7,8 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,7 %78,3 %76,7 %+0,4
Registrerte arbeidslause1,6 %1,1 %1,4 %+0,5
På arbeidsmarkedstiltak1,5 %1,2 %1,3 %+0,3
Under utdanning2,5 %3,0 %3,1 %−0,5
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd7,8 %9,8 %10,3 %−2,0
AFP / alderspensjon1,2 %1,3 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken6,7 %5,2 %5,8 %+1,5

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

68,4 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)68,4 %70,9 %72,1 %−2,5
80–99 %6,8 %6,4 %5,4 %+0,4
60–79 %5,4 %4,5 %4,2 %+0,9
40–59 %5,8 %6,2 %6,0 %−0,4
20–39 %6,0 %5,4 %5,7 %+0,6
0–19 %7,6 %6,6 %6,6 %+1,0

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

871

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

1 363

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

63,9 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

624

45,8 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

739

personar · 54,2 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

247

personar · 28,4 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−492

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 662 til 739 personar (50,4 % → 54,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 41 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202505001 0001 5002 00045 %49 %53 %57 %59 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (739 utpendlarar)

  • Molde350 (47,4 %)
  • Kristiansund143 (19,4 %)
  • Hustadvika41 (5,5 %)
  • Sunndal32 (4,3 %)
  • Trondheim - Tråante19 (2,6 %)
  • Oslo - Oslove15 (2,0 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (247 innpendlarar)

  • Kristiansund72 (29,1 %)
  • Molde69 (27,9 %)
  • Hustadvika26 (10,5 %)
  • Tingvoll24 (9,7 %)
  • Rauma5 (2,0 %)
  • Averøy5 (2,0 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
080160240320Helse- og sosialtenesterUndervisningIndustriJordbruk, skogbruk og fiskeBygg og anleggOffentleg administrasjon ogforsvarVarehandelTeknisk tenesteyting, eigedomTransport og lagringOvernatting og serveringBergverk og utvinningPersonleg tenesteytingForretningsmessig tenesteytingFinans og forsikringElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (269 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Bygg og anlegg, Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +16 arbeidsplassar (+1,9 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Helse- og sosialtenester219269+50+22,8 %
Bergverk og utvinning718+11+157,1 %
Overnatting og servering1925+6+31,6 %
Undervisning97101+4+4,1 %
Personleg tenesteyting1214+2+16,7 %
Jordbruk, skogbruk og fiske9192+1+1,1 %
Forretningsmessig tenesteyting56+1+20,0 %
Industri9998−1−1,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar6260−2−3,2 %
Varehandel5551−4−7,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom4034−6−15,0 %
Transport og lagring4330−13−30,2 %
Bygg og anlegg9562−33−34,7 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Undervisning
  • Industri
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Bygg og anlegg
  • Offentleg administrasjon og forsvar
20182019202020212022202320242025070140210280

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 5 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – Møre og RomsdalEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald1 237843 100 kr674 500 kr685 300 kr676 100 kr−0,2 %
Einebuande484450 900 kr368 800 kr388 400 kr397 500 kr−7,2 %
Par utan barn325967 500 kr788 600 kr835 900 kr860 000 kr−8,3 %
Par med barn 0-17 år2251 459 100 kr1 115 000 kr1 130 000 kr1 141 700 kr−2,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år46597 500 kr501 600 kr563 100 kr568 200 kr−11,7 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

669 500 kr

Landet: 1 000 800 kr (−33,1 %)

Gjeld, median

185 900 kr

Landet: 415 800 kr (−55,3 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 276 400 kr

Landet: 1 792 100 kr (−28,8 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

378 000 kr

Landet: 378 800 kr (−0,2 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,19 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 198 405 kr

Bruttoformue per hushald

2 284 756 kr

Bankinnskot per hushald

676 620 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 005 980 kr

1,79 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,79 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 135 kr

Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr

199 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−774 kr

Utbetalinga er 94,0 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+3 835 kr

146,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

125

Del av befolkninga

4,6 %

Barn i familiar med sosialhjelp

48

Gjennomsnittleg stønadstid

4,7 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

41

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,5 md

Samla stønadssum

7 184 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

85,5

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−30 %−20 %−10 %0 %+10 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

157 955 kr/år174 537 kr/år−9,5 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

19 314 kr/år18 029 kr/år+7,1 % dyrare
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 009 kr/mnd1 425 kr/mnd−29,2 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,4 % · leige 2-roms 15,4 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 674 500 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

157 955 kr

+2,0 % frå 2024 (154 813 kr)

Snitt Møre og Romsdal

160 495 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 159 kr
  • Kommunale avgifter21 259 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt6 839 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,4 %

157 955 kr av 674 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,4 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald674 500 kr23,4 %15,4 %
Einebuande368 800 kr42,8 %28,2 %
Par utan barn788 600 kr20,0 %13,2 %
Par med barn 0-17 år1 115 000 kr14,2 %9,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år501 600 kr31,5 %20,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,4 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 2 767.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

19 314 kr

+9,4 % frå 2025

Snitt Møre og Romsdal 2026

15 659 kr

Kommunen ligger 23,3 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 7,1 % over

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Møre og Romsdal
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning8 0385 5535 9137 7348 9179 181
Avløp2 7822 5202 6873 2723 7103 615
Avfall3 2493 4414 7823 0594 3285 543
Feiing og tilsyn7318797611 089697975
Sum årsgebyr14 80012 39314 14315 15417 65219 314
Septiktømming (årsgebyr)1 3521 2181 3161 6452 0003 370
Målarleige308160200200200170
Vatn per m³17,918,425,926,930,931,4
Avløp per m³6,57,811,110,812,212
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)14 625—14 40018 00013 50014 400
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)12 675—14 40018 00013 50014 400

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno