Rauma kommunevåpen

Rauma

Møre og Romsdal

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti
SenterpartietSenterpartiet
ArbeiderpartietArbeiderpartiet

Ordførar

Yvonne Wold (SV)

Kommunenummer

1539

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

932 478

tusen kr

Utgifter

920 765

tusen kr

Driftsmargin

1,26%

Investeringar

47 224

tusen kr

Eigedelar

3 018 159

tusen kr

Total gjeld

2 308 814

tusen kr

(Lån: 2 172 665 + Gjeld: 136 149)

Gjeldsandel

76,50%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Bunnfradrag

100 000 kr

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

6 530 kr

Totale inntekter

45 488

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250k250k500k750k1 000k

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,8M1,6M2,4M3,2M0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 734 636 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg37,6 %
Grunnskule18,8 %
Barnehage12,0 %
Eigedomsforvaltning8,2 %
Administrasjon6,3 %
Sosialsektoren4,0 %
Barnevern3,0 %
Kultur2,7 %
Samferdsel2,2 %
Brann- og ulykkesvern1,7 %
Plan, byggesak og miljø1,4 %
Politisk styring0,8 %
Kyrkje0,8 %
Næringsforvaltning0,3 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Politisk styring
  • Kyrkje
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250200k400k600k800k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning45 59948 30652 07159 04460 81263 9048,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 711−3 306−3 890−3 535−11 266−9 566—
Grunnskule107 601108 429111 853132 434138 158146 55218,8 %
Helse og omsorg241 201246 638237 881270 675268 082292 76737,6 %
Samferdsel12 65015 80415 29115 35117 66617 3472,2 %
Barnehage68 40968 92270 23980 41883 16793 26012,0 %
Kultur15 68214 99216 86018 36018 56021 2542,7 %
Kommunale bustader−426−165355−476304−309—
Næringsforvaltning1 3101 0301 1365 0041 6682 2410,3 %
Administrasjon36 96938 34437 36540 06043 35948 8346,3 %
Plan, byggesak og miljø6 5656 7407 1468 8649 10311 1151,4 %
Sosialsektoren17 11515 62922 28637 13436 32131 0044,0 %
Brann- og ulykkesvern11 07510 10111 13111 03310 68713 4311,7 %
Kyrkje5 8875 3035 4985 9606 1456 4630,8 %
Barnevern13 02811 12812 29413 22815 87223 4303,0 %
Fellesutgifter10 792−21 156−25 438−54 748−22 949−33 563—
Politisk styring5 3295 3175 4316 0405 9006 4720,8 %
Sum netto driftsutgifter596 075572 056577 509644 846681 589734 636100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 50 864 tusen kr

TenesteområdeKommune
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)50,1 %
Samferdsel11,3 %
Kommunale bustader11,0 %
Eigedomsforvaltning7,2 %
Næringsforvaltning4,5 %
Kultur3,8 %
Administrasjon3,7 %
Grunnskule3,4 %
Brann- og ulykkesvern1,5 %
Helse og omsorg1,3 %
Barnehage0,8 %
Barnevern0,6 %
Plan, byggesak og miljø0,4 %
Kyrkje0,3 %

Utvikling over tid

  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Samferdsel
  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Næringsforvaltning
  • Kultur
  • Administrasjon
  • Grunnskule
  • Brann- og ulykkesvern
  • Helse og omsorg
  • Barnehage
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Sosialsektoren
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025065k130k195k260k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning23 03091 37112 6747 1464 8753 6407,2 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)15 5869 2195 1312 74415 52825 49250,1 %
Grunnskule10 32169 8988 4762561811 7493,4 %
Helse og omsorg3 0875 0223 55119 6635556791,3 %
Samferdsel7 2506 5297 9285 7721 7075 75811,3 %
Barnehage13 65822 9624354652 5454190,8 %
Kultur57413 7114 6254 7899311 9093,8 %
Kommunale bustader0094 59650 0471855 59911,0 %
Næringsforvaltning2 09017 957906999602 3114,5 %
Administrasjon2 9302 9073 4175 1412 4841 9073,7 %
Plan, byggesak og miljø3 1362 8668181015001820,4 %
Sosialsektoren05476000—
Brann- og ulykkesvern6 0944 06523 22445 5521 4367511,5 %
Kyrkje45023713024601650,3 %
Barnevern34037003030,6 %
Fellesutgifter000000—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter88 240246 798166 024142 02131 88750 864100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

95 mill. kr

94 991 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

10,2 %

9,1 % i 2020

Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,70

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,48 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+31 mill. kr

+49 %

Utan premieavvik 2025

37 mill. kr

3,9 % av driftsinntektene

Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

231 mill. kr

minus 136 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−80 mill.0 mill.80 mill.160 mill.240 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−9,0 %0,0 %9,0 %18,0 %27,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

58 mill. kr

av ein arbeidskapital på 95 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

61,3 %

2020: 73,1 %

Fylke og land 2025

84,9 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+0,3 pp

−11,8 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %40 %80 %120 %160 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

2,2 %

2020: 0,0 %

Disposisjonsfond 2025

20 mill. kr

20 248 tusen kr

Fylke og land 2025

10,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+2,2 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

83 mill. kr

83 439 tusen kr

Andel av driftsinntektene

8,9 %

2020: 8,5 %

Fylke og land 2025

17,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

24 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.25 mill.50 mill.75 mill.100 mill.

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond20 24824,3 %
Bundne driftsfond29 04134,8 %
Ubunde investeringsfond21 79026,1 %
Bundne investeringsfond12 36014,8 %
Sum fond83 439100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

39 mill. kr

5 473 kr per innbyggjar

14 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,96 %

av 996 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

22 mill. kr

etter 11 mill. kr i renteinntekter og 7 mill. kr i utbytte

2,16 % av lånegjelda

Avdrag på lån

40 mill. kr

3,98 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 25,1 år

Renter og avdrag i alt

79 mill. kr

10 981 kr per innbyggjar

8,66 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (996 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

10 mill. kr

1 384 kr per innbyggjar · 1,09 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

20 mill. kr

2 767 kr per innbyggjar · 2,18 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

30 mill. kr

4 151 kr per innbyggjar · 3,27 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 113 707 kr i 2020 til 138 359 kr i 2025 – ein vekst på 21,7 % (24 652 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

138 359 kr

996 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

138 359 kr

996 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k40k80k120k160k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,96 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 996 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

39 mill. kr

Med 5,3 %

53 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 860 kr

Del av driftsinntektene

+1,47 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 13 mill. kr meir i året enn i dag – 1 860 kr per innbyggjar, eller om lag 16 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 23 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 19 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 19 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 15 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,67 % til 3,96 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 14 mill. kr til 39 mill. kr i året – ein endring på 25 mill. kr, eller 3 569 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

49 845 m²

+ 0 m² leigd = 49 845 m² i alt

Areal per innbyggjar

6,93 m²

7 196 innbyggjarar

Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

39 kr

2 mill. kr i alt

Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 134–256 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

63–119 mill. kr

8 737–16 581 kr per innbyggjar

1 261–2 394 kr per m²

Driftsutgifter per m²

654 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

164 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

114 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

9,6 %

netto til eigedomsforvaltning

417 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 9 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 17 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 3 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k5k9k14k18kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleKulturbyggBarnehagelokale34,0 %27,6 %13,3 %12,9 %7,7 %4,5 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k036911

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
201520162017201820192020202120222023202420250 mill.4 mill.7 mill.11 mill.14 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 63 mill. kr og 119 mill. kr – det vil seie 1 261–2 394 kr per kvadratmeter eller 8 737–16 581 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Rauma, 2020–2025.

2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 54,8 % frå 2020 til 2021

Frå 64 mill. kr til 29 mill. kr – ein nedgang på 5,2 prosentpoeng av driftsinntektene (9,1 % → 3,9 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Møre og Romsdal

Kor Rauma rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

18. av 27

i fylket i 2025 · 1,7

Fylkessnitt: 2,48

Landssnitt: 2,82

Nr. 299 av 357 i landet

1.Aukra16,47
2.Giske3,3
3.Sunndal3,11
17.Surnadal1,79
18.Rauma1,7
19.Sykkylven1,64
27.Hareid0,82

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

18. av 27

i fylket i 2025 · 10,2 %

Fylkessnitt: 22,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 298 av 357 i landet

1.Aukra204 %
2.Haram38,7 %
3.Giske31,1 %
17.Surnadal11,3 %
18.Rauma10,2 %
19.Kristiansund9,6 %
27.Hareid−6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

13. av 27

i fylket i 2025 · 247,6 %

Fylkessnitt: 248,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 222 av 357 i landet

1.Aukra187,5 %
2.Herøy (Møre og Romsdal)223 %
3.Tingvoll224,2 %
12.Surnadal244 %
13.Rauma247,6 %
14.Hustadvika248 %
27.Haram300,7 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

14. av 26

i fylket i 2025 · 61,3 %

Fylkessnitt: 84,9 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 271 av 346 i landet

1.Aukra1,5 %
2.Giske14,7 %
3.Haram17,3 %
13.Ørsta56,8 %
14.Rauma61,3 %
15.Stranda62,2 %
26.Tingvoll396,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020699 018746 01565 2101 749 265106 62046 772
2021732 903739 390155 4271 745 765121 77941 149
2022772 923744 582153 3501 900 129111 31428 597
2023846 803832 797134 8751 962 357151 80580 198
2024890 486873 88627 0122 039 770128 13074 609
2025932 478920 76547 2242 172 665136 14958 183

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

791

Landet 946 · Møre og Romsdal 853

Fastlegeavtalar

9

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

1 opne lister · 3,25 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Møre og Romsdal
  • Rauma
201520162017201820192020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Rauma
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 264 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 147 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 146 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Møre og Romsdal
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

5 124

i Møre og Romsdal, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

4,1 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

2 145 personar (42 %)

Største næring

Industri

2 174 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

05501 1001 6502 200PolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)DanmarkNoregAsiaTysklandStorbritannia2 1451 3161 0832201544341323125

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

05501 1001 6502 200IndustriUtleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonBergverk og utvinningOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelHelse- og sosialtenesterTransport og lagringForretningsmessigtenesteyting2 1741 41364331914313580727165

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Møre og Romsdal
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

2,79%

Frå 7 299 til 7 503

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2k4k6k8k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Rauma, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,214

2013: 0,201

Fylke og land

0,227

Landet: 0,248

P90/P10

2,500

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,9 %

99 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

31,9 %

i dei tre lågaste gruppene · 27,2 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr8,9 %−1,1 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr11,6 %+1,6 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr11,4 %+1,4 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,9 %−1,1 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr8,8 %−1,2 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,1 %−1,9 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024

Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Rauma er nr. 20 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)

1.Vestnes13,0 %
2.Fjord12,1 %
3.Aukra11,6 %
4.Sykkylven11,0 %
5.Kristiansund10,9 %
6.Smøla10,9 %
7.Sande10,8 %
8.Sunndal10,4 %
9.Surnadal10,3 %
10.Tingvoll9,7 %
11.Volda9,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %
13.Averøy9,1 %
14.Molde8,9 %
15.Gjemnes8,7 %
16.Hustadvika8,4 %
17.Hareid8,3 %
18.Haram8,3 %
19.Ulstein8,1 %
20.Rauma7,9 %
21.Ørsta7,8 %
22.Aure7,5 %
23.Ålesund6,9 %
24.Sula6,8 %
25.Giske6,5 %
26.Vanylven6,0 %
27.Stranda5,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).

Rauma brukar

36 587 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 493 kr

barnefattigdom 9,0 %

Brukar mest

Aukra

56 191 kr · 11,6 % fattigdom

Brukar minst

Kristiansund

29 740 kr · 10,9 % fattigdom

4,6 %7,6 %10,6 %14 %Barn i vedvarande låginntekt27 74035 74043 74051 74058 191
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Vestnes13,0 %11 308 kr17 769 kr2 869 kr31 946 kr
Fjord12,1 %11 404 kr23 884 kr2 902 kr38 190 kr
Aukra11,6 %16 480 kr33 963 kr5 748 kr56 191 kr
Sykkylven11,0 %11 027 kr20 352 kr3 827 kr35 206 kr
Kristiansund10,9 %10 587 kr16 346 kr2 807 kr29 740 kr
Smøla10,9 %12 372 kr23 645 kr2 358 kr38 375 kr
Sande10,8 %13 199 kr21 251 kr2 078 kr36 528 kr
Sunndal10,4 %13 027 kr22 840 kr3 146 kr39 013 kr
Surnadal10,3 %12 975 kr23 030 kr2 789 kr38 794 kr
Tingvoll9,7 %10 566 kr21 125 kr3 281 kr34 972 kr
Volda9,4 %13 925 kr21 171 kr2 852 kr37 948 kr
Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %12 132 kr18 837 kr2 020 kr32 989 kr
Averøy9,1 %10 548 kr24 025 kr1 435 kr36 008 kr
Molde8,9 %11 785 kr18 039 kr2 548 kr32 372 kr
Gjemnes8,7 %12 931 kr23 178 kr1 645 kr37 754 kr
Hustadvika8,4 %12 885 kr22 476 kr3 100 kr38 461 kr
Hareid8,3 %11 157 kr19 710 kr3 261 kr34 128 kr
Haram8,3 %11 305 kr18 956 kr2 072 kr32 333 kr
Ulstein8,1 %12 733 kr21 518 kr2 262 kr36 513 kr
Rauma7,9 %12 962 kr20 369 kr3 256 kr36 587 kr
Ørsta7,8 %13 114 kr20 934 kr2 339 kr36 387 kr
Aure7,5 %11 189 kr25 956 kr4 029 kr41 174 kr
Ålesund6,9 %12 035 kr17 868 kr2 711 kr32 614 kr
Sula6,8 %13 856 kr20 601 kr2 640 kr37 097 kr
Giske6,5 %13 430 kr22 846 kr1 640 kr37 916 kr
Vanylven6,0 %8 569 kr21 743 kr3 524 kr33 836 kr
Stranda5,6 %10 560 kr20 134 kr1 546 kr32 240 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024

Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Rauma er nr. 8 av 27 (fylkessnitt 0,224)

1.Fjord0,204
2.Sykkylven0,208
3.Sula0,208
4.Ørsta0,209
5.Tingvoll0,210
6.Hustadvika0,210
7.Surnadal0,211
8.Rauma0,214
9.Haram0,214
10.Giske0,215
11.Hareid0,216
12.Stranda0,223
13.Gjemnes0,224
14.Aukra0,225
15.Sunndal0,225
16.Volda0,226
17.Kristiansund0,229
18.Vanylven0,229
19.Smøla0,229
20.Aure0,229
21.Ulstein0,231
22.Molde0,234
23.Ålesund0,234
24.Vestnes0,236
25.Averøy0,238
26.Herøy (Møre og Romsdal)0,253
27.Sande0,258

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 2,2 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 0,9 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Rauma i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Rauma blant dei 78 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

267. av 344

7,9 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

196. av 344

182 807 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

158. av 344

36 587 kr · på barn og unge

Gini 2024

233. av 358

0,214 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Rauma: nr. 267 av 344 med 7,9 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,1%
48,9%
Menn: 3 733Kvinner: 3 566

Aldersfordeling

0-5 år
5,9%
6-12 år
8,8%
13-15 år
3,8%
16-19 år
4,5%
20-44 år
28,1%
45-66 år
27,9%
67-79 år
14,8%
80+ år
6,3%

Totalt: 7 299 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

504 600

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

823 200 kr

Etter skatt: 658 700 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,20 personar

(3 311 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Buforhold
Sjølveigarar83,0%
Borettslag/Aksje1,6%
Leigetakarar15,3%

Kjelde: SSB 11038

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

79,7 % i arbeid

0,8 % registrerte arbeidslause · 9,5 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)79,7 %78,3 %76,7 %+1,4
Registrerte arbeidslause0,8 %1,1 %1,4 %−0,3
På arbeidsmarkedstiltak0,5 %1,2 %1,3 %−0,7
Under utdanning2,2 %3,0 %3,1 %−0,8
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd9,5 %9,8 %10,3 %−0,3
AFP / alderspensjon1,4 %1,3 %1,3 %+0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken5,8 %5,2 %5,8 %+0,6

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
2018201920202021202220232024202574 %76 %78 %80 %82 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

69,2 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)69,2 %70,9 %72,1 %−1,7
80–99 %7,7 %6,4 %5,4 %+1,3
60–79 %4,2 %4,5 %4,2 %−0,3
40–59 %6,9 %6,2 %6,0 %+0,7
20–39 %4,9 %5,4 %5,7 %−0,5
0–19 %7,1 %6,6 %6,6 %+0,5

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

3 413

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

3 599

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

94,8 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

2 785

77,4 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

814

personar · 22,6 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

628

personar · 18,4 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−186

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 739 til 814 personar (19,7 % → 22,6 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 151 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202505001 0001 5002 00015 %18 %21 %24 %27 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (814 utpendlarar)

  • Molde262 (32,2 %)
  • Vestnes99 (12,2 %)
  • Oslo - Oslove73 (9,0 %)
  • Ålesund52 (6,4 %)
  • Trondheim - Tråante44 (5,4 %)
  • Bergen33 (4,1 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (628 innpendlarar)

  • Vestnes154 (24,5 %)
  • Molde102 (16,2 %)
  • Ålesund42 (6,7 %)
  • Lesja24 (3,8 %)
  • Øygarden23 (3,7 %)
  • Bergen22 (3,5 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
0200400600800Helse- og sosialtenesterVarehandelIndustriTransport og lagringBygg og anleggUndervisningOffentleg administrasjon ogforsvarOvernatting og serveringJordbruk, skogbruk og fiskeTeknisk tenesteyting, eigedomForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingBergverk og utvinningInformasjon og kommunikasjonElektrisitet, vatn og renovasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (655 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −69 arbeidsplassar (−2,0 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Transport og lagring330381+51+15,5 %
Teknisk tenesteyting, eigedom78108+30+38,5 %
Overnatting og servering94120+26+27,7 %
Bergverk og utvinning3148+17+54,8 %
Forretningsmessig tenesteyting86100+14+16,3 %
Undervisning233240+7+3,0 %
Informasjon og kommunikasjon3739+2+5,4 %
Offentleg administrasjon og forsvar131130−1−0,8 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon3633−3−8,3 %
Finans og forsikring3227−5−15,6 %
Industri471458−13−2,8 %
Personleg tenesteyting8971−18−20,2 %
Varehandel535516−19−3,6 %
Helse- og sosialtenester674655−19−2,8 %
Bygg og anlegg412348−64−15,5 %
Jordbruk, skogbruk og fiske188114−74−39,4 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Varehandel
  • Industri
  • Transport og lagring
  • Bygg og anlegg
  • Undervisning
201820192020202120222023202420250200400600800

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – Møre og RomsdalEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald3 311823 200 kr658 700 kr685 300 kr676 100 kr−2,6 %
Einebuande1 352482 000 kr382 800 kr388 400 kr397 500 kr−3,7 %
Par utan barn8411 039 400 kr817 200 kr835 900 kr860 000 kr−5,0 %
Par med barn 0-17 år5721 425 000 kr1 088 800 kr1 130 000 kr1 141 700 kr−4,6 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år166675 700 kr530 500 kr563 100 kr568 200 kr−6,6 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

664 500 kr

Landet: 1 000 800 kr (−33,6 %)

Gjeld, median

195 100 kr

Landet: 415 800 kr (−53,1 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 621 800 kr

Landet: 1 792 100 kr (−9,5 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

403 200 kr

Landet: 378 800 kr (+6,4 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,16 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 176 165 kr

Bruttoformue per hushald

2 870 586 kr

Bankinnskot per hushald

713 664 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 010 847 kr

1,77 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,77 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

8 948 kr

Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr

26 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−3 961 kr

Utbetalinga er 69,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+648 kr

107,8 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

173

Del av befolkninga

2,4 %

Barn i familiar med sosialhjelp

64

Gjennomsnittleg stønadstid

5,1 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

67

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

5,8 md

Samla stønadssum

7 829 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

14

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

83,0

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−32 %−24 %−16 %−8 %0 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

164 955 kr/år174 537 kr/år−5,5 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

16 725 kr/år18 029 kr/år−7,2 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 016 kr/mnd1 425 kr/mnd−28,7 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 25,0 % · leige 2-roms 15,8 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 658 700 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

164 955 kr

−0,6 % frå 2024 (165 955 kr)

Snitt Møre og Romsdal

160 495 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader68 100 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 159 kr
  • Kommunale avgifter17 354 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt7 308 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

25,0 %

164 955 kr av 658 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,8 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald658 700 kr25,0 %15,8 %
Einebuande382 800 kr43,1 %27,1 %
Par utan barn817 200 kr20,2 %12,7 %
Par med barn 0-17 år1 088 800 kr15,2 %9,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år530 500 kr31,1 %19,6 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 25,0 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 7 505.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

16 725 kr

+16,1 % frå 2025

Snitt Møre og Romsdal 2026

15 659 kr

Kommunen ligger 6,8 % over

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 7,2 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Møre og Romsdal
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 2193 4774 1554 5625 2005 274
Avløp3 4123 5833 8344 7704 5114 528
Avfall3 6264 0314 2295 1344 0316 138
Feiing og tilsyn591625625625662785
Sum årsgebyr10 84811 71612 84315 09114 40416 725
Septiktømming (årsgebyr)1 1421 0581 2271 2271 5103 020
Målarleige566612731803823823
Vatn per m³12,91416,718,318,818,8
Avløp per m³14,315162016,915,8
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)11 39011 39011 39011 39011 39011 391
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)15 28115 28115 28115 28115 28115 281

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno