Vestnes kommunevåpen

Vestnes

Møre og Romsdal

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
SenterpartietSenterpartiet
Sosialistisk VenstrepartiSosialistisk Venstreparti
VenstreVenstre
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti

Ordførar

Randi Bergundhaugen (H)

Kommunenummer

1535

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 024 759

tusen kr

Utgifter

1 032 850

tusen kr

Driftsmargin

−0,79%

Investeringar

20 983

tusen kr

Eigedelar

2 862 925

tusen kr

Total gjeld

2 464 467

tusen kr

(Lån: 2 283 562 + Gjeld: 180 905)

Gjeldsandel

86,08%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

6,7 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 894 kr

Totale inntekter

33 163

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,3M0,6M0,9M1,2M

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,8M1,5M2,3M3M0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 834 793 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg48,0 %38,4 %34,9 %+9,5
Grunnskule14,7 %20,1 %19,9 %−5,4
Barnehage9,4 %11,5 %12,9 %−2,1
Sosialsektoren5,9 %4,2 %6,0 %+1,8
Eigedomsforvaltning5,7 %7,3 %8,0 %−1,6
Administrasjon5,2 %6,5 %5,7 %−1,2
Kultur2,4 %2,7 %3,6 %−0,2
Barnevern2,4 %2,6 %3,4 %−0,2
Samferdsel1,8 %1,8 %1,4 %+0,0
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,5 %1,2 %−0,3
Plan, byggesak og miljø0,9 %1,1 %1,3 %−0,2
Kyrkje0,8 %0,9 %0,8 %−0,1
Politisk styring0,7 %0,9 %0,6 %−0,2
Næringsforvaltning0,7 %0,5 %0,0 %+0,3
Kommunale bustader0,1 %0,3 %0,5 %−0,1

Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Sosialsektoren
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250250k500k750k1M

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0 %15 %30 %45 %60 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernSamferdselBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøKyrkjePolitisk styringNæringsforvaltningKommunale bustaderVatn, avløp, renovasjon (VAR)Fellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning24 73328 03229 63545 89047 66550 5255,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−1 615−4481 730−574−3 631−3 762—
Grunnskule93 980108 947116 922121 111122 912129 98114,7 %
Helse og omsorg283 649341 642352 748395 004392 573423 78348,0 %
Samferdsel12 72116 33615 93415 24613 60716 1291,8 %
Barnehage54 88859 89362 05172 50776 22682 7189,4 %
Kultur16 53316 73617 30119 35720 07721 5742,4 %
Kommunale bustader−1061 680−774−916−5861 1790,1 %
Næringsforvaltning2 7613 9765 0353 7544 4876 2260,7 %
Administrasjon31 17233 82534 62443 63144 04446 1335,2 %
Plan, byggesak og miljø4 5554 7204 6575 2496 7067 8010,9 %
Sosialsektoren22 66118 09928 88547 52149 36752 4105,9 %
Brann- og ulykkesvern6 6927 2256 7249 9957 93310 8451,2 %
Kyrkje5 2445 1885 4005 6485 9246 9680,8 %
Barnevern15 06918 49220 61122 06520 98720 9882,4 %
Fellesutgifter4 286−26 704−30 437−71 532−33 414−45 207—
Politisk styring5 3106 1085 2156 4846 0986 5020,7 %
Sum netto driftsutgifter582 533643 747676 261740 440780 975834 793100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 26 213 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Samferdsel24,2 %11,2 %8,1 %+13,0
Eigedomsforvaltning20,1 %18,9 %25,4 %+1,2
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)15,7 %15,9 %23,2 %−0,2
Helse og omsorg15,3 %10,1 %6,7 %+5,2
Grunnskule14,0 %10,2 %11,9 %+3,8
Administrasjon3,1 %3,3 %2,3 %−0,2
Brann- og ulykkesvern3,0 %2,2 %1,6 %+0,8
Kommunale bustader1,6 %19,4 %7,5 %−17,8
Sosialsektoren1,4 %0,2 %0,2 %+1,2
Næringsforvaltning0,9 %1,5 %1,5 %−0,6
Barnehage0,7 %2,5 %2,7 %−1,8

Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Samferdsel
  • Eigedomsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Administrasjon
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kommunale bustader
  • Sosialsektoren
  • Næringsforvaltning
  • Barnehage
  • Kultur
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025065k130k195k260k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0 %7 %14 %21 %28 %EigedomsforvaltningSamferdselVatn, avløp, renovasjon (VAR)Helse og omsorgGrunnskuleKommunale bustaderAdministrasjonBrann- og ulykkesvernBarnehageKulturNæringsforvaltningSosialsektorenPlan, byggesak og miljøKyrkjeBarnevernPolitisk styringFellesutgifter
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning97 61335 0972 6364 2435 3935 25620,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)8 6326 3126 7472 7834 5374 12715,7 %
Grunnskule1 8494 7561 4562 7852 4583 67014,0 %
Helse og omsorg96 70730 8063 59820 0617894 00815,3 %
Samferdsel14 70817 0774 7527 2043 2856 34724,2 %
Barnehage1 0981 0141 405001860,7 %
Kultur11 0945 8111 307000—
Kommunale bustader5 1986 4311 6671 4898714081,6 %
Næringsforvaltning1993 43672507 2432420,9 %
Administrasjon1 561408373 2384 3568063,1 %
Plan, byggesak og miljø6172 0311 4499102700—
Sosialsektoren0486003791,4 %
Brann- og ulykkesvern730205239007843,0 %
Kyrkje03 4340000—
Barnevern000000—
Fellesutgifter3 0211 8091 942000—
Politisk styring0008600—
Sum investeringsutgifter243 027118 67527 31342 84929 20226 213100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

38 mill. kr

37 906 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

3,7 %

9,8 % i 2020

Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

1,21

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,48 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

−33 mill. kr

-47 %

Utan premieavvik 2025

−46 mill. kr

−4,5 % av driftsinntektene

Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

219 mill. kr

minus 181 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
202020212022202320242025−105 mill.0 mill.105 mill.210 mill.315 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
202020212022202320242025−9,0 %0,0 %9,0 %18,0 %27,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

84 mill. kr

av ein arbeidskapital på 38 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

220,7 %

2020: 114,3 %

Fylke og land 2025

84,9 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

+159,7 pp

+106,4 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %80 %160 %240 %320 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

0,0 %

2020: 0,0 %

Disposisjonsfond 2025

0 mill. kr

0 tusen kr

Fylke og land 2025

10,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+0,0 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

26 mill. kr

25 557 tusen kr

Andel av driftsinntektene

2,5 %

2020: 3,0 %

Fylke og land 2025

17,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

0 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.8 mill.16 mill.24 mill.32 mill.

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond00,0 %
Bundne driftsfond7 50329,4 %
Ubunde investeringsfond5 34920,9 %
Bundne investeringsfond12 70549,7 %
Sum fond25 557100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

33 mill. kr

4 588 kr per innbyggjar

8 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,50 %

av 739 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

20 mill. kr

etter 5 mill. kr i renteinntekter og 8 mill. kr i utbytte

2,68 % av lånegjelda

Avdrag på lån

29 mill. kr

3,91 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 25,6 år

Renter og avdrag i alt

62 mill. kr

8 582 kr per innbyggjar

6,13 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (739 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

7 mill. kr

1 020 kr per innbyggjar · 0,73 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

15 mill. kr

2 040 kr per innbyggjar · 1,46 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

22 mill. kr

3 060 kr per innbyggjar · 2,19 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 110 490 kr i 2020 til 102 010 kr i 2025 – ein vekst på −7,7 % (−8 480 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

102 010 kr

739 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

102 010 kr

739 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,50 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 739 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

33 mill. kr

Med 5,3 %

39 mill. kr

Endring per innbyggjar

+818 kr

Del av driftsinntektene

+0,58 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 6 mill. kr meir i året enn i dag – 818 kr per innbyggjar, eller om lag 7 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 11 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 27 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 27 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 27 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
202020212022202320242025-2 %0 %2 %4 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,11 % til 4,50 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 8 mill. kr til 33 mill. kr i året – ein endring på 25 mill. kr, eller 3 367 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

43 894 m²

+ 762 m² leigd = 44 656 m² i alt

Areal per innbyggjar

6,17 m²

7 242 innbyggjarar

Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

92 kr

4 mill. kr i alt

Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 81–203 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

41–88 mill. kr

5 601–12 147 kr per innbyggjar

908–1 970 kr per m²

Driftsutgifter per m²

461 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

145 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

127 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

6,5 %

netto til eigedomsforvaltning

1 030 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 12 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 10 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 10 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k5k9k14k18kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og-anleggBarnehagelokaleKulturbygg

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k036911

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
201520162017201820192020202120222023202420250 mill.3 mill.5 mill.8 mill.10 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 41 mill. kr og 88 mill. kr – det vil seie 908–1 970 kr per kvadratmeter eller 5 601–12 147 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Vestnes, 2020–2025.

2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 49,1 % frå 2020 til 2021

Frå 71 mill. kr til 36 mill. kr – ein nedgang på 5,2 prosentpoeng av driftsinntektene (9,8 % → 4,6 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Møre og Romsdal

Kor Vestnes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

24. av 27

i fylket i 2025 · 1,21

Fylkessnitt: 2,48

Landssnitt: 2,82

Nr. 339 av 357 i landet

1.Aukra16,47
2.Giske3,3
3.Sunndal3,11
23.Molde1,23
24.Vestnes1,21
25.Vanylven1,19
27.Hareid0,82

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

24. av 27

i fylket i 2025 · 3,7 %

Fylkessnitt: 22,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 338 av 357 i landet

1.Aukra204 %
2.Haram38,7 %
3.Giske31,1 %
23.Averøy5,7 %
24.Vestnes3,7 %
25.Vanylven3,3 %
27.Hareid−6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

10. av 27

i fylket i 2025 · 240,5 %

Fylkessnitt: 248,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 199 av 357 i landet

1.Aukra187,5 %
2.Herøy (Møre og Romsdal)223 %
3.Tingvoll224,2 %
9.Aure239,3 %
10.Vestnes240,5 %
11.Sula243,6 %
27.Haram300,7 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

24. av 26

i fylket i 2025 · 220,7 %

Fylkessnitt: 84,9 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 335 av 346 i landet

1.Aukra1,5 %
2.Giske14,7 %
3.Haram17,3 %
23.Vanylven147,7 %
24.Vestnes220,7 %
25.Molde267,3 %
26.Tingvoll396,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020725 953741 800148 0971 883 245231 39581 254
2021783 107805 58184 6971 888 931108 46039 783
2022835 197830 33224 7141 953 125127 55354 271
2023906 848900 69838 9661 997 817175 615119 250
2024990 703978 91023 8652 090 989194 074109 348
20251 024 7591 032 85020 9832 283 562180 90583 644

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

851

Landet 946 · Møre og Romsdal 853

Fastlegeavtalar

8

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

101

1 opne lister · 2,52 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Møre og Romsdal
  • Vestnes
201520162017201820192020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Vestnes
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 263 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 132 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 145 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,7 barn

2025

Møre og Romsdal: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 13 av 27 i fylket (høgast: Sula 6,0 · lågast: Smøla 4,2) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

295

Årsverk til grunnbemanning

69,3

Årsverk i alt

86,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

40,2 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
201520162017201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

6,9 elevar

2025

Møre og Romsdal: 8,4

Landet: 8,8

Nr. 21 av 27 i fylket (høgast: Ålesund 9,7 · lågast: Fjord 4,8) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

637

Lærarårsverk

91,7

Lærarårsverk utan lange fråvær

82,0

Årsverk i sektoren

131,8

Av dei assistentårsverk

30,8

Elevar per årsverk i sektoren

4,8

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
20152016201720182019202020212022202320242025357911

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,05 brukarar

2025

Møre og Romsdal: 1,76

Landet: 1,72

Nr. 26 av 27 i fylket (høgast: Aure 3,03 · lågast: Gjemnes 0,97) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,95

Brukarar av heimetenester

290

Brukarar av institusjonstenester

75

Årsverk i helse og omsorg

427,8

Med helsefagleg utdanning

70,1 %

Innbyggjarar 80+

395

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
201520162017201820192020202120222023202420250,91,31,72,3

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,7 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,9 %), 2021 (34,8 %), 2022 (39,0 %), 2023 (37,4 %), 2024 (41,8 %), 2025 (40,2 %)

Siste år: 40,2 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk Møre og RomsdalÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning69,3−0,3−0,4 %−4−1,3 %−0,5 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk91,7+6,7+7,9 %−54−7,8 %−0,5 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk427,8−2,1−0,5 %−131−26,4 %+9,5 %+11,8 %

Barnehage: 0,3 færre årsverk til grunnbemanning (−0,4 %) med færre barn med plass (−1,3 %). Grunnskule: 6,7 fleire lærarårsverk (+7,9 %) med færre elevar (−7,8 %). Helse og omsorg: 2,1 færre årsverk (−0,5 %) med færre tenestemottakarar (−26,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 69 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,7

Etter kutt

5,7

Møre og Romsdal

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 92 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

6,9

Etter kutt

6,9

Møre og Romsdal

8,4

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 428 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,05

Etter kutt

1,05

Møre og Romsdal

1,76

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
201520162017201820192020202120222023202420250200400600800

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

93,4 %

2025

Møre og Romsdal: 96,2

Landet: 94,5

Nr. 23 av 27 i fylket (høgast: Gjemnes 100,9 · lågast: Rauma 90,7)

Barn med plass

295

1–2 år

86,3 %

3–5 år

97,9 %

Barn 1–5 år

320

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
2015201620172018201920202021202220232024202587909397

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

212,3 elevar

2025

Møre og Romsdal: 193,0

Landet: 247,9

Nr. 7 av 27 i fylket (høgast: Sula 327,0 · lågast: Sande 74,3)

Elevar

637

Skular

3

Barn 6–15 år

805

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
20152016201720182019202020212022202320242025170195220251

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

44,3 plassar

2025

Møre og Romsdal: 32,8

Landet: 29,7

Nr. 3 av 27 i fylket (høgast: Sande 48,2 · lågast: Fjord 18,1)

Sjukeheimsplassar

92

Omsorgsbustader

83

Innbyggjarar 80+

395

Berre sjukeheim per 100

23,3

Berre omsorgsbustad per 100

21,0

Av dei i bustad er 80+

18,1 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
2015201620172018201920202021202220232024202517263552

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

32,6 plassar

2025

Møre og Romsdal: 22,3

Landet: 14,7

Nr. 8 av 27 i fylket (høgast: Smøla 64,5 · lågast: Haram 0,0)

Elevplassar

355

Elevar

249

Barn 6–18 år

1 089

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
2015201620172018201920202021202220232024202513223149

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Vestnes fell frå 320 i 2025 til 292 i 2050 – ei endring på −8,8 %. Held kommunen dei 295 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 92,2 til 101,0 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 269 plassar – 26 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
202520302035204020452050080160240320095190285369

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Vestnes fell frå 805 i 2025 til 707 i 2050 – ei endring på −12,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (79,1 %) blir det 559 elevar, ned 78 frå 637 i dag. Held kommunen dei 3 skulane ho har, fell snittet frå 212,3 til 186,3 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 2,6 skular – 0,4 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205002505007501 000070140210276

Den raude stipla linja er dagens snitt på 212,3 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Vestnes veks frå 395 i 2025 til 891 i 2050 – ei endring på 125,6 %. Held kommunen dei 175 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 44,3 til 19,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 395 plassar – 220 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002505007501 0000150300494

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Møre og Romsdal
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

5 124

i Møre og Romsdal, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

4,1 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

2 145 personar (42 %)

Største næring

Industri

2 174 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

05501 1001 6502 200PolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)DanmarkNoregAsiaTysklandStorbritannia

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

05501 1001 6502 200IndustriUtleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonBergverk og utvinningOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelHelse- og sosialtenesterTransport og lagringForretningsmessigtenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Møre og Romsdal
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

1,02%

Frå 7 147 til 7 220

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2k4k6k8k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

75,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 37,6 · Eldre 37,5

Møre og Romsdal

71,7

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 38,2 · Eldre 33,5

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 11,0 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 3,4 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenMøre og RomsdalLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

45,2 år

+1,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,0

2040

47,1 år

+3,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 86,3

2050

48,2 år

+4,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 91,6

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503841444749i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Vestnes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,236

2013: 0,219

Fylke og land

0,227

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

13,0 %

153 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

32,9 %

i dei tre lågaste gruppene · 28,5 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr12,1 %+2,1 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr10,4 %+0,4 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,5 %−1,5 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr10,5 %+0,5 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,7 %−0,3 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,2 %+0,2 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr8,3 %−1,7 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %4 %8 %12 %16 %

Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024

Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Vestnes er nr. 1 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)

1.Vestnes13,0 %
2.Fjord12,1 %
3.Aukra11,6 %
4.Sykkylven11,0 %
5.Kristiansund10,9 %
6.Smøla10,9 %
7.Sande10,8 %
8.Sunndal10,4 %
9.Surnadal10,3 %
10.Tingvoll9,7 %
11.Volda9,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %
13.Averøy9,1 %
14.Molde8,9 %
15.Gjemnes8,7 %
16.Hustadvika8,4 %
17.Hareid8,3 %
18.Haram8,3 %
19.Ulstein8,1 %
20.Rauma7,9 %
21.Ørsta7,8 %
22.Aure7,5 %
23.Ålesund6,9 %
24.Sula6,8 %
25.Giske6,5 %
26.Vanylven6,0 %
27.Stranda5,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).

Vestnes brukar

31 946 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 493 kr

barnefattigdom 9,0 %

Brukar mest

Aukra

56 191 kr · 11,6 % fattigdom

Brukar minst

Kristiansund

29 740 kr · 10,9 % fattigdom

4,6 %7,6 %10,6 %14 %Barn i vedvarande låginntekt27 74035 74043 74051 74058 191
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Vestnes13,0 %11 308 kr17 769 kr2 869 kr31 946 kr
Fjord12,1 %11 404 kr23 884 kr2 902 kr38 190 kr
Aukra11,6 %16 480 kr33 963 kr5 748 kr56 191 kr
Sykkylven11,0 %11 027 kr20 352 kr3 827 kr35 206 kr
Kristiansund10,9 %10 587 kr16 346 kr2 807 kr29 740 kr
Smøla10,9 %12 372 kr23 645 kr2 358 kr38 375 kr
Sande10,8 %13 199 kr21 251 kr2 078 kr36 528 kr
Sunndal10,4 %13 027 kr22 840 kr3 146 kr39 013 kr
Surnadal10,3 %12 975 kr23 030 kr2 789 kr38 794 kr
Tingvoll9,7 %10 566 kr21 125 kr3 281 kr34 972 kr
Volda9,4 %13 925 kr21 171 kr2 852 kr37 948 kr
Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %12 132 kr18 837 kr2 020 kr32 989 kr
Averøy9,1 %10 548 kr24 025 kr1 435 kr36 008 kr
Molde8,9 %11 785 kr18 039 kr2 548 kr32 372 kr
Gjemnes8,7 %12 931 kr23 178 kr1 645 kr37 754 kr
Hustadvika8,4 %12 885 kr22 476 kr3 100 kr38 461 kr
Hareid8,3 %11 157 kr19 710 kr3 261 kr34 128 kr
Haram8,3 %11 305 kr18 956 kr2 072 kr32 333 kr
Ulstein8,1 %12 733 kr21 518 kr2 262 kr36 513 kr
Rauma7,9 %12 962 kr20 369 kr3 256 kr36 587 kr
Ørsta7,8 %13 114 kr20 934 kr2 339 kr36 387 kr
Aure7,5 %11 189 kr25 956 kr4 029 kr41 174 kr
Ålesund6,9 %12 035 kr17 868 kr2 711 kr32 614 kr
Sula6,8 %13 856 kr20 601 kr2 640 kr37 097 kr
Giske6,5 %13 430 kr22 846 kr1 640 kr37 916 kr
Vanylven6,0 %8 569 kr21 743 kr3 524 kr33 836 kr
Stranda5,6 %10 560 kr20 134 kr1 546 kr32 240 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024

Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Vestnes er nr. 24 av 27 (fylkessnitt 0,224)

1.Fjord0,204
2.Sykkylven0,208
3.Sula0,208
4.Ørsta0,209
5.Tingvoll0,210
6.Hustadvika0,210
7.Surnadal0,211
8.Rauma0,214
9.Haram0,214
10.Giske0,215
11.Hareid0,216
12.Stranda0,223
13.Gjemnes0,224
14.Aukra0,225
15.Sunndal0,225
16.Volda0,226
17.Kristiansund0,229
18.Vanylven0,229
19.Smøla0,229
20.Aure0,229
21.Ulstein0,231
22.Molde0,234
23.Ålesund0,234
24.Vestnes0,236
25.Averøy0,238
26.Herøy (Møre og Romsdal)0,253
27.Sande0,258

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,5 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har halde seg 0,0 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %15 %30 %45 %60 %

Kvar ligg Vestnes i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Vestnes blant dei 25 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

86. av 344

13,0 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

267. av 344

169 216 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

291. av 344

31 946 kr · på barn og unge

Gini 2024

77. av 358

0,236 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Vestnes: nr. 86 av 344 med 13,0 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,4%
48,6%
Menn: 3 672Kvinner: 3 475

Aldersfordeling

0-5 år
5,2%
6-12 år
7,7%
13-15 år
3,8%
16-19 år
5,2%
20-44 år
27,6%
45-66 år
29,4%
67-79 år
15,8%
80+ år
5,3%

Totalt: 7 147 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

43,7 år

median 45 år

Møre og Romsdal

42,4 år

median 42 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 1,3 år eldre enn fylket og 2,4 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

488 700

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

820 000 kr

Etter skatt: 653 700 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,14 personar

(3 344 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

76,7 % i arbeid

1,4 % registrerte arbeidslause · 11 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)76,7 %78,3 %76,7 %−1,6
Registrerte arbeidslause1,4 %1,1 %1,4 %+0,3
På arbeidsmarkedstiltak1,6 %1,2 %1,3 %+0,4
Under utdanning2,3 %3,0 %3,1 %−0,7
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd11,0 %9,8 %10,3 %+1,2
AFP / alderspensjon1,6 %1,3 %1,3 %+0,3
Andre utanfor arbeidsstyrken5,4 %5,2 %5,8 %+0,2

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
2018201920202021202220232024202575,6 %76,5 %77,4 %78,3 %79,2 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

66,6 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)66,6 %70,9 %72,1 %−4,3
80–99 %8,0 %6,4 %5,4 %+1,6
60–79 %4,7 %4,5 %4,2 %+0,2
40–59 %7,5 %6,2 %6,0 %+1,3
20–39 %6,6 %5,4 %5,7 %+1,2
0–19 %6,6 %6,6 %6,6 %0,0

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

2 967

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

3 584

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

82,8 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

2 420

67,5 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 164

personar · 32,5 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

547

personar · 18,4 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−617

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 794 til 1 164 personar (24,2 % → 32,5 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 96 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202506501 3001 9502 50020 %25 %30 %37 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 164 utpendlarar)

  • Molde286 (24,6 %)
  • Ålesund266 (22,9 %)
  • Rauma154 (13,2 %)
  • Haram87 (7,5 %)
  • Oslo - Oslove60 (5,2 %)
  • Trondheim - Tråante31 (2,7 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (547 innpendlarar)

  • Ålesund124 (22,7 %)
  • Rauma99 (18,1 %)
  • Molde63 (11,5 %)
  • Haram47 (8,6 %)
  • Hustadvika20 (3,7 %)
  • Sula18 (3,3 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
02505007501 000Helse- og sosialtenesterIndustriBygg og anleggUndervisningVarehandelJordbruk, skogbruk og fiskeTransport og lagringTeknisk tenesteyting, eigedomOffentleg administrasjon ogforsvarOvernatting og serveringForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingBergverk og utvinningElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjonFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (834 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +39 arbeidsplassar (+1,3 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Jordbruk, skogbruk og fiske130224+94+72,3 %
Helse- og sosialtenester804834+30+3,7 %
Forretningsmessig tenesteyting4763+16+34,0 %
Bergverk og utvinning1326+13+100,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar7681+5+6,6 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon1518+3+20,0 %
Transport og lagring11111100,0 %
Varehandel256254−2−0,8 %
Personleg tenesteyting5047−3−6,0 %
Undervisning258254−4−1,6 %
Teknisk tenesteyting, eigedom9186−5−5,5 %
Finans og forsikring125−7−58,3 %
Informasjon og kommunikasjon167−9−56,3 %
Bygg og anlegg268257−11−4,1 %
Overnatting og servering10365−38−36,9 %
Industri659616−43−6,5 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Industri
  • Bygg og anlegg
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
2018201920202021202220232024202502505007501 000

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – Møre og RomsdalEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald3 344820 000 kr653 700 kr685 300 kr676 100 kr−3,3 %
Einebuande1 375475 200 kr383 400 kr388 400 kr397 500 kr−3,5 %
Par utan barn8341 002 400 kr813 400 kr835 900 kr860 000 kr−5,4 %
Par med barn 0-17 år5421 459 300 kr1 119 100 kr1 130 000 kr1 141 700 kr−2,0 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år154611 000 kr501 300 kr563 100 kr568 200 kr−11,8 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

684 800 kr

Landet: 1 000 800 kr (−31,6 %)

Gjeld, median

203 800 kr

Landet: 415 800 kr (−51,0 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 374 600 kr

Landet: 1 792 100 kr (−23,3 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

385 600 kr

Landet: 378 800 kr (+1,8 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,20 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 198 400 kr

Bruttoformue per hushald

2 405 550 kr

Bankinnskot per hushald

674 800 kr

Bruttoinntekt per hushald

996 450 kr

1,75 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,75 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

10 395 kr

Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr

80 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−2 514 kr

Utbetalinga er 80,5 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+2 095 kr

125,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

277

Del av befolkninga

3,8 %

Barn i familiar med sosialhjelp

70

Gjennomsnittleg stønadstid

5,7 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

115

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

7,7 md

Samla stønadssum

16 548 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

15

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

71,7

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−50 %−40 %−30 %−20 %−10 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

155 436 kr/år174 537 kr/år−10,9 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

9 729 kr/år18 029 kr/år−46,0 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 001 kr/mnd1 425 kr/mnd−29,8 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 23,8 % · leige 2-roms 15,9 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 653 700 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

155 436 kr

+1,4 % frå 2024 (153 326 kr)

Snitt Møre og Romsdal

160 495 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader57 664 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 159 kr
  • Kommunale avgifter17 348 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt8 231 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

23,8 %

155 436 kr av 653 700 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,9 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald653 700 kr23,8 %15,9 %
Einebuande383 400 kr40,5 %27,1 %
Par utan barn813 400 kr19,1 %12,8 %
Par med barn 0-17 år1 119 100 kr13,9 %9,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år501 300 kr31,0 %20,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 23,8 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

23 694 kr/m²

16 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

15 977 kr/m²

11 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

2 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

3 salg
Landet: 71 644

Totalt 16 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet
Alle bustadtypar23 69432 45355 627
Einebustader15 97721 99829 924
Småhus—32 16541 812
Blokkleilegheiter—41 95771 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 7 218.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

9 729 kr

−32,4 % frå 2025

Snitt Møre og Romsdal 2026

15 659 kr

Kommunen ligger 37,9 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 46,0 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Møre og Romsdal
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 3312 4754 0114 0114 550—
Avløp2 8652 9683 6883 9754 8714 684
Avfall3 0643 1783 8284 1154 2804 280
Feiing og tilsyn463577603693693765
Sum årsgebyr9 7239 19812 13012 79414 3949 729
Septiktømming (årsgebyr)1 5441 1461 2531 2741 7851 784
Vatn per m³7—9,79,711,1—
Avløp per m³11,411,714,515,517,317,7
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)4 0004 0004 0004 0004 0004 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno