Ulstein kommunevåpen

Ulstein

Møre og Romsdal

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
SenterpartietSenterpartiet
FremskrittspartietFremskrittspartiet
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti
VenstreVenstre

Ordførar

Stian Skorgen Scheide (H)

Kommunenummer

1516

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 116 286

tusen kr

Utgifter

1 046 438

tusen kr

Driftsmargin

6,26%

Investeringar

112 334

tusen kr

Eigedelar

3 398 909

tusen kr

Total gjeld

2 656 732

tusen kr

(Lån: 2 514 227 + Gjeld: 142 505)

Gjeldsandel

78,16%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen (unntatt næring)

Generell sats

1,5 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

3 766 kr

Totale inntekter

12 567

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,3M0,6M0,9M1,2M

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,9M1,7M2,6M3,4M0%25%50%75%100%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 786 087 tusen kr

TenesteområdeKommune
Helse og omsorg32,2 %
Grunnskule23,0 %
Barnehage13,6 %
Eigedomsforvaltning7,9 %
Administrasjon5,9 %
Sosialsektoren5,2 %
Kultur4,2 %
Barnevern2,4 %
Samferdsel1,9 %
Brann- og ulykkesvern1,0 %
Kyrkje0,9 %
Plan, byggesak og miljø0,8 %
Politisk styring0,6 %
Næringsforvaltning0,3 %

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Kultur
  • Barnevern
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kyrkje
  • Plan, byggesak og miljø
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250250k500k750k1M
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning46 97654 86757 49058 73460 46565 9057,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−10 066−2 121−8 921−4 282−10 834−22 450—
Grunnskule141 777148 341155 333178 599185 777192 76023,0 %
Helse og omsorg177 037201 455226 710239 229257 719269 77332,2 %
Samferdsel14 04215 10814 96918 89716 34115 9601,9 %
Barnehage79 56582 28385 94499 745104 676114 05913,6 %
Kultur27 15928 07428 79531 96836 16535 1924,2 %
Kommunale bustader446071 110406377−1 566—
Næringsforvaltning2 5383 4897 0971 9602 7982 6820,3 %
Administrasjon36 26835 11943 77045 38252 20849 7025,9 %
Plan, byggesak og miljø3 4645 7125 1897 7545 9816 6580,8 %
Sosialsektoren18 15818 79229 76748 82550 21243 8965,2 %
Brann- og ulykkesvern6 5797 5027 2559 0309 1608 4551,0 %
Kyrkje6 4025 9915 5155 9547 1407 2320,9 %
Barnevern14 90016 05817 48820 99317 57120 2642,4 %
Fellesutgifter−2 971−19 306−23 801−51 796−22 600−27 381—
Politisk styring3 8914 9304 3355 7205 2724 9460,6 %
Sum netto driftsutgifter565 763606 901658 045717 118778 428786 087100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 143 748 tusen kr

TenesteområdeKommune
Kommunale bustader44,1 %
Eigedomsforvaltning21,9 %
Kultur11,6 %
Samferdsel5,9 %
Barnehage5,3 %
Grunnskule4,5 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)3,8 %
Helse og omsorg1,2 %
Kyrkje0,7 %
Næringsforvaltning0,6 %
Plan, byggesak og miljø0,3 %
Administrasjon0,2 %
Sosialsektoren0,0 %

Utvikling over tid

  • Kommunale bustader
  • Eigedomsforvaltning
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Barnehage
  • Grunnskule
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Helse og omsorg
  • Kyrkje
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnevern
  • Fellesutgifter
  • Politisk styring
202020212022202320242025055k110k165k220k
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning40 93464 68518 3088 33835 05631 41421,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)11 57111 36913 9139 2242 5915 4623,8 %
Grunnskule34 32551 7637 6751 67015 1146 4654,5 %
Helse og omsorg2 7612 7633810 3162 0671 6611,2 %
Samferdsel1 317560765 2548 4275,9 %
Barnehage15210 48911 1741 3564 6317 6735,3 %
Kultur5 5543138402 11914 83416 60411,6 %
Kommunale bustader44 17032 67813 93711 47273 32263 33544,1 %
Næringsforvaltning3 7981 8732 8221 0599 8449110,6 %
Administrasjon1208151 6362851 7653200,2 %
Plan, byggesak og miljø10 5072262 6871 3469 0273990,3 %
Sosialsektoren10000240,0 %
Brann- og ulykkesvern3 77034 8165 1301345500—
Kyrkje1211 160820001 0530,7 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter00161050—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter159 101213 00679 14147 395174 060143 748100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

144 mill. kr

143 948 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

12,9 %

18,1 % i 2020

Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,01

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 2,48 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+5 mill. kr

+4 %

Utan premieavvik 2025

65 mill. kr

5,8 % av driftsinntektene

Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

286 mill. kr

minus 143 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.75 mill.150 mill.225 mill.300 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,801,602,403,20

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %7,0 %14,0 %21,0 %28,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

79 mill. kr

av ein arbeidskapital på 144 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

54,7 %

2020: 24,8 %

Fylke og land 2025

84,9 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−6,3 pp

+29,9 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %35 %70 %105 %140 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

4,1 %

2020: 3,9 %

Disposisjonsfond 2025

46 mill. kr

45 501 tusen kr

Fylke og land 2025

10,7 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+0,2 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %4 %8 %12 %16 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

108 mill. kr

108 356 tusen kr

Andel av driftsinntektene

9,7 %

2020: 10,8 %

Fylke og land 2025

17,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

42 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.Kraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond45 50142,0 %
Bundne driftsfond12 30511,4 %
Ubunde investeringsfond38 57335,6 %
Bundne investeringsfond11 97711,1 %
Sum fond108 356100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

60 mill. kr

6 803 kr per innbyggjar

12 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,83 %

av 1 572 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

46 mill. kr

etter 12 mill. kr i renteinntekter og 2 mill. kr i utbytte

2,94 % av lånegjelda

Avdrag på lån

56 mill. kr

3,55 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 28,2 år

Renter og avdrag i alt

116 mill. kr

13 110 kr per innbyggjar

10,68 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (1 572 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

16 mill. kr

1 774 kr per innbyggjar · 1,45 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

31 mill. kr

3 549 kr per innbyggjar · 2,89 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

47 mill. kr

5 323 kr per innbyggjar · 4,34 % av driftsinntektene

Gjeldsvarsel

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 75 755 kr i 2020 til 177 438 kr i 2025 – ein vekst på 134,2 % (101 683 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

177 438 kr

1 572 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

177 438 kr

1 572 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k50k100k150k200k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,83 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 1 572 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

60 mill. kr

Med 5,3 %

83 mill. kr

Endring per innbyggjar

+2 602 kr

Del av driftsinntektene

+2,12 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 23 mill. kr meir i året enn i dag – 2 602 kr per innbyggjar, eller om lag 27 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 24 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 7 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 9 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 8 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.30 mill.60 mill.90 mill.120 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,81 % til 3,83 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 12 mill. kr til 60 mill. kr i året – ein endring på 49 mill. kr, eller 5 434 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

52 462 m²

+ 220 m² leigd = 52 682 m² i alt

Areal per innbyggjar

5,94 m²

8 862 innbyggjarar

Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

129 kr

7 mill. kr i alt

Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 44–166 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

18–72 mill. kr

1 988–8 159 kr per innbyggjar

334–1 372 kr per m²

Driftsutgifter per m²

618 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

145 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

108 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

9,2 %

netto til eigedomsforvaltning

786 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 16 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 5 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 15 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k5k10k15k20kSkulelokaleIdrettsbygg og -anleggAdministrasjonslokaleInstitusjonslokaleKulturbyggBarnehagelokale37,6 %36,2 %10,9 %10,3 %2,9 %2,1 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k15k30k45k60k0369

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320242025−4 mill.0 mill.4 mill.8 mill.12 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 18 mill. kr og 72 mill. kr – det vil seie 334–1 372 kr per kvadratmeter eller 1 988–8 159 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Ulstein, 2020–2025.

2023 · Markert fallFonda fall 17,8 % frå 2022 til 2023

Frå 76 mill. kr til 62 mill. kr – ein nedgang på 2,1 prosentpoeng av driftsinntektene (8,5 % → 6,4 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 35,2 % frå 2020 til 2021

Frå 139 mill. kr til 90 mill. kr – ein nedgang på 6,6 prosentpoeng av driftsinntektene (18,1 % → 11,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Møre og Romsdal

Kor Ulstein rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

14. av 27

i fylket i 2025 · 2,01

Fylkessnitt: 2,48

Landssnitt: 2,82

Nr. 261 av 357 i landet

1.Aukra16,47
2.Giske3,3
3.Sunndal3,11
13.Stranda2,02
14.Ulstein2,01
15.Haram1,93
27.Hareid0,82

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

16. av 27

i fylket i 2025 · 12,9 %

Fylkessnitt: 22,5 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 275 av 357 i landet

1.Aukra204 %
2.Haram38,7 %
3.Giske31,1 %
15.Stranda13,4 %
16.Ulstein12,9 %
17.Surnadal11,3 %
27.Hareid−6 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

8. av 27

i fylket i 2025 · 238 %

Fylkessnitt: 248,9 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 187 av 357 i landet

1.Aukra187,5 %
2.Herøy (Møre og Romsdal)223 %
3.Tingvoll224,2 %
7.Sunndal237 %
8.Ulstein238 %
9.Aure239,3 %
27.Haram300,7 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

12. av 26

i fylket i 2025 · 54,7 %

Fylkessnitt: 84,9 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 253 av 346 i landet

1.Aukra1,5 %
2.Giske14,7 %
3.Haram17,3 %
11.Sula47,1 %
12.Ulstein54,7 %
13.Ørsta56,8 %
26.Tingvoll396,3 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020768 001750 376118 1671 355 88987 51034 459
2021784 236766 895148 3211 290 30085 88816 437
2022889 148866 20460 8331 335 371111 04927 053
2023972 284958 19139 0571 369 121129 59072 315
20241 048 4651 039 978139 0041 451 371123 27972 804
20251 116 2861 046 438112 3342 514 227142 50578 703

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

0 %

0 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

917

Landet 946 · Møre og Romsdal 853

Fastlegeavtalar

11

0 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

98

0 opne lister · 3,37 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Møre og Romsdal
  • Ulstein
201520162017201820192020202120222023202420250 %3 %6 %9 %12 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Ulstein
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 261 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 97 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 25 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Sysselsette på korttidsopphald i Møre og Romsdal
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

5 124

i Møre og Romsdal, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

4,1 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

2 145 personar (42 %)

Største næring

Industri

2 174 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

05501 1001 6502 200PolenLitauenAndre nye EU-land (etter2004)SverigeAndre EU/EFTA-land (før2004)DanmarkNoregAsiaTysklandStorbritannia2 1451 3161 0832201544341323125

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

05501 1001 6502 200IndustriUtleige av arbeidskraftBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonBergverk og utvinningOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelHelse- og sosialtenesterTransport og lagringForretningsmessigtenesteyting2 1741 41364331914313580727165

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Møre og Romsdal
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

5,54%

Frå 8 861 til 9 352

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2,5k5k7,5k10k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Ulstein, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,231

2013: 0,235

Fylke og land

0,227

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

8,1 %

133 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

28,7 %

i dei tre lågaste gruppene · 35,2 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,20,220,240,260,28

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,1 %−1,9 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,2 %−0,8 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,9 %+0,9 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr12,8 %+2,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr11,5 %+1,5 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024

Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Ulstein er nr. 19 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)

1.Vestnes13,0 %
2.Fjord12,1 %
3.Aukra11,6 %
4.Sykkylven11,0 %
5.Kristiansund10,9 %
6.Smøla10,9 %
7.Sande10,8 %
8.Sunndal10,4 %
9.Surnadal10,3 %
10.Tingvoll9,7 %
11.Volda9,4 %
12.Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %
13.Averøy9,1 %
14.Molde8,9 %
15.Gjemnes8,7 %
16.Hustadvika8,4 %
17.Hareid8,3 %
18.Haram8,3 %
19.Ulstein8,1 %
20.Rauma7,9 %
21.Ørsta7,8 %
22.Aure7,5 %
23.Ålesund6,9 %
24.Sula6,8 %
25.Giske6,5 %
26.Vanylven6,0 %
27.Stranda5,6 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).

Ulstein brukar

36 513 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

36 493 kr

barnefattigdom 9,0 %

Brukar mest

Aukra

56 191 kr · 11,6 % fattigdom

Brukar minst

Kristiansund

29 740 kr · 10,9 % fattigdom

4,6 %7,6 %10,6 %14 %Barn i vedvarande låginntekt27 74035 74043 74051 74058 191
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Vestnes13,0 %11 308 kr17 769 kr2 869 kr31 946 kr
Fjord12,1 %11 404 kr23 884 kr2 902 kr38 190 kr
Aukra11,6 %16 480 kr33 963 kr5 748 kr56 191 kr
Sykkylven11,0 %11 027 kr20 352 kr3 827 kr35 206 kr
Kristiansund10,9 %10 587 kr16 346 kr2 807 kr29 740 kr
Smøla10,9 %12 372 kr23 645 kr2 358 kr38 375 kr
Sande10,8 %13 199 kr21 251 kr2 078 kr36 528 kr
Sunndal10,4 %13 027 kr22 840 kr3 146 kr39 013 kr
Surnadal10,3 %12 975 kr23 030 kr2 789 kr38 794 kr
Tingvoll9,7 %10 566 kr21 125 kr3 281 kr34 972 kr
Volda9,4 %13 925 kr21 171 kr2 852 kr37 948 kr
Herøy (Møre og Romsdal)9,2 %12 132 kr18 837 kr2 020 kr32 989 kr
Averøy9,1 %10 548 kr24 025 kr1 435 kr36 008 kr
Molde8,9 %11 785 kr18 039 kr2 548 kr32 372 kr
Gjemnes8,7 %12 931 kr23 178 kr1 645 kr37 754 kr
Hustadvika8,4 %12 885 kr22 476 kr3 100 kr38 461 kr
Hareid8,3 %11 157 kr19 710 kr3 261 kr34 128 kr
Haram8,3 %11 305 kr18 956 kr2 072 kr32 333 kr
Ulstein8,1 %12 733 kr21 518 kr2 262 kr36 513 kr
Rauma7,9 %12 962 kr20 369 kr3 256 kr36 587 kr
Ørsta7,8 %13 114 kr20 934 kr2 339 kr36 387 kr
Aure7,5 %11 189 kr25 956 kr4 029 kr41 174 kr
Ålesund6,9 %12 035 kr17 868 kr2 711 kr32 614 kr
Sula6,8 %13 856 kr20 601 kr2 640 kr37 097 kr
Giske6,5 %13 430 kr22 846 kr1 640 kr37 916 kr
Vanylven6,0 %8 569 kr21 743 kr3 524 kr33 836 kr
Stranda5,6 %10 560 kr20 134 kr1 546 kr32 240 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024

Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Ulstein er nr. 21 av 27 (fylkessnitt 0,224)

1.Fjord0,204
2.Sykkylven0,208
3.Sula0,208
4.Ørsta0,209
5.Tingvoll0,210
6.Hustadvika0,210
7.Surnadal0,211
8.Rauma0,214
9.Haram0,214
10.Giske0,215
11.Hareid0,216
12.Stranda0,223
13.Gjemnes0,224
14.Aukra0,225
15.Sunndal0,225
16.Volda0,226
17.Kristiansund0,229
18.Vanylven0,229
19.Smøla0,229
20.Aure0,229
21.Ulstein0,231
22.Molde0,234
23.Ålesund0,234
24.Vestnes0,236
25.Averøy0,238
26.Herøy (Møre og Romsdal)0,253
27.Sande0,258

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,9 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 1,3 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %10 %20 %30 %40 %

Kvar ligg Ulstein i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Ulstein blant dei 75 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

259. av 344

8,1 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

258. av 344

171 696 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

162. av 344

36 513 kr · på barn og unge

Gini 2024

94. av 358

0,231 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Ulstein: nr. 259 av 344 med 8,1 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,8%
49,2%
Menn: 4 500Kvinner: 4 361

Aldersfordeling

0-5 år
6,5%
6-12 år
8,6%
13-15 år
4,2%
16-19 år
5,7%
20-44 år
30,0%
45-66 år
28,9%
67-79 år
11,4%
80+ år
4,7%

Totalt: 8 861 innbyggjarar

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

521 500

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

927 400 kr

Etter skatt: 736 500 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,32 personar

(3 827 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

78 % i arbeid

0,8 % registrerte arbeidslause · 7,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,0 %78,3 %76,7 %−0,3
Registrerte arbeidslause0,8 %1,1 %1,4 %−0,3
På arbeidsmarkedstiltak1,8 %1,2 %1,3 %+0,6
Under utdanning3,3 %3,0 %3,1 %+0,3
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd7,4 %9,8 %10,3 %−2,4
AFP / alderspensjon1,2 %1,3 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken7,4 %5,2 %5,8 %+2,2

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
2018201920202021202220232024202575,6 %76,7 %77,7 %78,8 %79,8 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt Møre og RomsdalLandet

73,6 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)73,6 %70,9 %72,1 %+2,7
80–99 %5,6 %6,4 %5,4 %−0,8
60–79 %3,7 %4,5 %4,2 %−0,8
40–59 %6,0 %6,2 %6,0 %−0,2
20–39 %4,7 %5,4 %5,7 %−0,7
0–19 %6,4 %6,6 %6,6 %−0,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

4 965

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

4 519

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

109,9 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

2 569

56,8 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 950

personar · 43,2 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

2 396

personar · 48,3 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

+446

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %30 %60 %90 %120 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 1 558 til 1 950 personar (36,1 % → 43,2 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 636 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
201820192020202120222023202420255001 2502 0002 7503 50032 %36 %40 %44 %48 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 950 utpendlarar)

  • Hareid452 (23,2 %)
  • Herøy (Møre og Romsdal)390 (20,0 %)
  • Ålesund268 (13,7 %)
  • Volda179 (9,2 %)
  • Sande118 (6,1 %)
  • Ørsta106 (5,4 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (2 396 innpendlarar)

  • Hareid684 (28,5 %)
  • Herøy (Møre og Romsdal)456 (19,0 %)
  • Ørsta214 (8,9 %)
  • Ålesund179 (7,5 %)
  • Volda136 (5,7 %)
  • Sande91 (3,8 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
03507001 0501 400IndustriHelse- og sosialtenesterBergverk og utvinningVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting, eigedomBygg og anleggOffentleg administrasjon ogforsvarPersonleg tenesteytingForretningsmessig tenesteytingOvernatting og serveringTransport og lagringFinans og forsikringJordbruk, skogbruk og fiskeElektrisitet, vatn og renovasjonInformasjon og kommunikasjon

Størst næring etter arbeidsstad: Industri (1 207 arbeidsplassar).

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +463 arbeidsplassar (+10,3 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Bergverk og utvinning51702+651+1 276,5 %
Helse- og sosialtenester593721+128+21,6 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon246+44+2 200,0 %
Offentleg administrasjon og forsvar160174+14+8,8 %
Finans og forsikring4855+7+14,6 %
Informasjon og kommunikasjon3641+5+13,9 %
Undervisning380377−3−0,8 %
Personleg tenesteyting159155−4−2,5 %
Jordbruk, skogbruk og fiske6152−9−14,8 %
Varehandel546531−15−2,7 %
Teknisk tenesteyting, eigedom308293−15−4,9 %
Forretningsmessig tenesteyting139122−17−12,2 %
Overnatting og servering145120−25−17,2 %
Bygg og anlegg290260−30−10,3 %
Transport og lagring17299−73−42,4 %
Industri1 4021 207−195−13,9 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Industri
  • Helse- og sosialtenester
  • Bergverk og utvinning
  • Varehandel
  • Undervisning
  • Teknisk tenesteyting, eigedom
2018201920202021202220232024202504008001 2001 600

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – Møre og RomsdalEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald3 827927 400 kr736 500 kr685 300 kr676 100 kr+8,9 %
Einebuande1 461476 700 kr383 100 kr388 400 kr397 500 kr−3,6 %
Par utan barn9131 126 700 kr869 200 kr835 900 kr860 000 kr+1,1 %
Par med barn 0-17 år8421 565 000 kr1 180 500 kr1 130 000 kr1 141 700 kr+3,4 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år165662 200 kr548 000 kr563 100 kr568 200 kr−3,6 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

891 000 kr

Landet: 1 000 800 kr (−11,0 %)

Gjeld, median

375 400 kr

Landet: 415 800 kr (−9,7 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 741 100 kr

Landet: 1 792 100 kr (−2,8 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

341 100 kr

Landet: 378 800 kr (−10,0 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,47 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 639 440 kr

Bruttoformue per hushald

3 203 624 kr

Bankinnskot per hushald

627 624 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 111 912 kr

1,84 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,84 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

11 527 kr

Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr

158 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−1 382 kr

Utbetalinga er 89,3 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+3 227 kr

138,9 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Møre og Romsdal
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

309

Del av befolkninga

3,4 %

Barn i familiar med sosialhjelp

185

Gjennomsnittleg stønadstid

5,3 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

123

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,6 md

Samla stønadssum

18 824 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

—

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

91,0

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−30 %−15 %0 %+15 %+30 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

161 295 kr/år174 537 kr/år−7,6 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

14 102 kr/år18 029 kr/år−21,8 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 710 kr/mnd1 425 kr/mnd+20,0 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 21,9 % · leige 2-roms 14,1 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 736 500 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

161 295 kr

+1,6 % frå 2024 (158 720 kr)

Snitt Møre og Romsdal

160 495 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader70 410 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi19 159 kr
  • Kommunale avgifter16 655 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt2 036 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Møre og Romsdal
0k45k90k135k180kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

21,9 %

161 295 kr av 736 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

14,1 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald736 500 kr21,9 %14,1 %
Einebuande383 100 kr42,1 %27,1 %
Par utan barn869 200 kr18,6 %12,0 %
Par med barn 0-17 år1 180 500 kr13,7 %8,8 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år548 000 kr29,4 %19,0 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 21,9 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Bustadprisdata blir henta frå SSB – last sidan på nytt om litt

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 9 040.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

14 102 kr

+2,0 % frå 2025

Snitt Møre og Romsdal 2026

15 659 kr

Kommunen ligger 9,9 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 21,8 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Møre og Romsdal
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 1833 3613 3613 8655 1025 102
Avløp2 6942 6942 6943 0983 7173 718
Avfall3 5183 5183 7303 9914 2704 510
Feiing og tilsyn537721588588735772
Sum årsgebyr9 93210 29410 37311 54213 82414 102
Septiktømming (årsgebyr)1 6001 6001 6009921 2261 600
Målarleige355374413475571571
Vatn per m³12,813,614,917,220,620,1
Avløp per m³17,317,317,319,923,923,9
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)10 00010 00010 00010 00010 00010 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)15 00015 00015 00015 00015 00015 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno