Kommune- og fylkesendringar
- Slått saman i 2020: Molde vart danna av Molde, Nesset og Midsund. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.
Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.
Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.
Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti

Arbeiderpartiet
Venstre
Kristelig FolkepartiOrdførar
Trygve Grydeland (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 3 132 534 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 38,1 % | 38,4 % | 34,9 % | −0,3 |
| Grunnskule | 18,3 % | 20,1 % | 19,9 % | −1,8 |
| Barnehage | 11,9 % | 11,5 % | 12,9 % | +0,5 |
| Eigedomsforvaltning | 8,5 % | 7,3 % | 8,0 % | +1,2 |
| Sosialsektoren | 7,1 % | 4,2 % | 6,0 % | +3,0 |
| Administrasjon | 5,3 % | 6,5 % | 5,7 % | −1,1 |
| Kultur | 2,8 % | 2,7 % | 3,6 % | +0,1 |
| Barnevern | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % | +0,0 |
| Brann- og ulykkesvern | 1,6 % | 1,5 % | 1,2 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,3 % | 1,1 % | 1,3 % | +0,3 |
| Samferdsel | 1,0 % | 1,8 % | 1,4 % | −0,8 |
| Kyrkje | 0,8 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,2 |
| Politisk styring | 0,4 % | 0,9 % | 0,6 % | −0,5 |
| Næringsforvaltning | 0,3 % | 0,5 % | 0,0 % | −0,2 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Samferdsel
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 187 135 | 226 076 | 232 986 | 249 586 | 248 260 | 278 810 | 8,5 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −31 424 | −17 669 | −9 730 | −14 750 | −42 760 | −46 745 | — |
| Grunnskule | 449 934 | 500 188 | 517 004 | 580 868 | 579 704 | 600 528 | 18,3 % |
| Helse og omsorg | 889 189 | 1 041 349 | 1 103 262 | 1 231 340 | 1 213 135 | 1 252 471 | 38,1 % |
| Samferdsel | 35 774 | 47 749 | 39 834 | 36 196 | 38 651 | 33 516 | 1,0 % |
| Barnehage | 287 572 | 316 454 | 316 179 | 358 639 | 365 846 | 392 344 | 11,9 % |
| Kultur | 67 539 | 87 704 | 88 340 | 93 595 | 89 613 | 91 266 | 2,8 % |
| Kommunale bustader | −9 605 | −2 369 | 4 648 | 6 845 | 1 854 | −4 141 | — |
| Næringsforvaltning | 1 142 | −21 032 | −2 723 | −22 713 | −4 227 | 9 539 | 0,3 % |
| Administrasjon | 167 848 | 146 854 | 156 695 | 182 954 | 166 823 | 174 426 | 5,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 21 766 | 28 754 | 39 278 | 36 982 | 43 701 | 43 322 | 1,3 % |
| Sosialsektoren | 114 057 | 108 152 | 135 984 | 206 392 | 233 315 | 233 925 | 7,1 % |
| Brann- og ulykkesvern | 37 008 | 41 696 | 45 690 | 47 797 | 50 381 | 53 880 | 1,6 % |
| Kyrkje | 25 101 | 24 431 | 23 431 | 25 176 | 25 203 | 24 694 | 0,8 % |
| Barnevern | 58 227 | 63 619 | 60 857 | 59 338 | 74 435 | 84 824 | 2,6 % |
| Fellesutgifter | −49 775 | −178 898 | −149 709 | −278 553 | −125 175 | −103 246 | — |
| Politisk styring | 9 786 | 11 984 | 9 962 | 13 436 | 11 877 | 13 121 | 0,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 2 261 274 | 2 425 042 | 2 611 988 | 2 813 128 | 2 970 636 | 3 132 534 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 424 198 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 30,2 % | 15,9 % | 23,2 % | +14,2 |
| Kommunale bustader | 24,6 % | 19,4 % | 7,5 % | +5,2 |
| Eigedomsforvaltning | 11,7 % | 18,9 % | 25,4 % | −7,2 |
| Samferdsel | 8,4 % | 11,2 % | 8,1 % | −2,8 |
| Brann- og ulykkesvern | 6,9 % | 2,2 % | 1,6 % | +4,7 |
| Administrasjon | 5,3 % | 3,3 % | 2,3 % | +2,0 |
| Barnehage | 4,3 % | 2,5 % | 2,7 % | +1,7 |
| Helse og omsorg | 4,2 % | 10,1 % | 6,7 % | −5,9 |
| Grunnskule | 3,1 % | 10,2 % | 11,9 % | −7,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,7 % | 1,2 % | 1,9 % | −0,5 |
| Kultur | 0,4 % | 2,5 % | 6,1 % | −2,1 |
| Kyrkje | 0,2 % | 0,7 % | 0,9 % | −0,5 |
| Næringsforvaltning | 0,1 % | 1,5 % | 1,5 % | −1,4 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 27 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Kommunale bustader
- Eigedomsforvaltning
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Administrasjon
- Barnehage
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Kultur
- Kyrkje
- Næringsforvaltning
- Sosialsektoren
- Barnevern
- Fellesutgifter
- Politisk styring
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 263 939 | 147 159 | 260 802 | 195 853 | 48 957 | 49 583 | 11,7 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 87 091 | 61 336 | 34 551 | 52 507 | 94 711 | 127 989 | 30,2 % |
| Grunnskule | 140 095 | 49 504 | 130 521 | 108 688 | 17 791 | 13 121 | 3,1 % |
| Helse og omsorg | 29 326 | 88 178 | 81 180 | 122 953 | 26 526 | 17 776 | 4,2 % |
| Samferdsel | 33 835 | 54 396 | 27 446 | 24 565 | 18 579 | 35 506 | 8,4 % |
| Barnehage | 17 318 | 4 768 | 37 535 | 52 883 | 5 622 | 18 112 | 4,3 % |
| Kultur | 107 391 | 35 786 | 20 424 | 7 889 | 6 898 | 1 723 | 0,4 % |
| Kommunale bustader | 92 995 | 116 372 | 80 071 | 35 859 | 65 227 | 104 268 | 24,6 % |
| Næringsforvaltning | 11 370 | 17 008 | 2 257 | 1 594 | 411 | 559 | 0,1 % |
| Administrasjon | 9 090 | 14 226 | 11 296 | 9 329 | 6 624 | 22 288 | 5,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 53 840 | 55 375 | 113 411 | 47 847 | 1 669 | 3 036 | 0,7 % |
| Sosialsektoren | 0 | 1 826 | 1 326 | 526 | 2 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 40 495 | 38 099 | 3 611 | 11 697 | 4 220 | 29 323 | 6,9 % |
| Kyrkje | 28 | 1 802 | 28 364 | 9 901 | 739 | 914 | 0,2 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 0 | 0 | 0 | 3 | 5 948 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 886 813 | 685 835 | 832 795 | 682 094 | 303 924 | 424 198 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
248 mill. kr
247 916 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
5,8 %
15,5 % i 2020
Fylke: 22,5 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
1,23
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 2,48 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
−237 mill. kr
-49 %
Utan premieavvik 2025
−415 mill. kr
−9,8 % av driftsinntektene
Fylke: 14,1 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 327 mill. kr
minus 1 079 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (27 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
663 mill. kr
av ein arbeidskapital på 248 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
267,3 %
2020: 58,4 %
Fylke og land 2025
84,9 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
+206,3 pp
+208,9 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (26 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
0,7 %
2020: 5,2 %
Disposisjonsfond 2025
29 mill. kr
29 225 tusen kr
Fylke og land 2025
10,7 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−4,5 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
237 mill. kr
237 200 tusen kr
Andel av driftsinntektene
5,6 %
2020: 10,6 %
Fylke og land 2025
17,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
12 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 29 225 | 12,3 % |
| Bundne driftsfond | 89 957 | 37,9 % |
| Ubunde investeringsfond | 71 508 | 30,1 % |
| Bundne investeringsfond | 46 510 | 19,6 % |
| Sum fond | 237 200 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
239 mill. kr
7 211 kr per innbyggjar
63 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,66 %
av 5 135 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,38 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
36 mill. kr
etter 193 mill. kr i renteinntekter og 10 mill. kr i utbytte
0,69 % av lånegjelda
Avdrag på lån
65 mill. kr
1,26 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 79,4 år
Renter og avdrag i alt
304 mill. kr
9 162 kr per innbyggjar
7,71 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (5 135 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
51 mill. kr
1 548 kr per innbyggjar · 1,30 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
103 mill. kr
3 097 kr per innbyggjar · 2,61 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
154 mill. kr
4 645 kr per innbyggjar · 3,91 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 137 220 kr i 2020 til 154 840 kr i 2025 – ein vekst på 12,8 % (17 620 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
154 840 kr
5 135 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
262 639 kr
8 710 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
107 799 kr
69,6 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,66 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 5 135 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
239 mill. kr
Med 5,3 %
272 mill. kr
Endring per innbyggjar
+996 kr
Del av driftsinntektene
+0,84 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 33 mill. kr meir i året enn i dag – 996 kr per innbyggjar, eller om lag 39 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 5 av 27 i fylket (høgast: Hareid 5,78 % · lågast: Averøy 3,56 % · median 4,36 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 12 av 27 i fylket (høgast: Hareid 220 916 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 1 av 27 i fylket (høgast: Molde 262 639 kr · lågast: Vestnes 102 010 kr · median 148 423 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 23 av 27 i fylket (høgast: Hareid 19 532 kr · lågast: Vestnes 8 582 kr · median 11 057 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,43 % til 4,66 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 63 mill. kr til 239 mill. kr i året – ein endring på 176 mill. kr, eller 5 243 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
172 738 m²
+ 26 623 m² leigd = 199 361 m² i alt
Areal per innbyggjar
6,01 m²
33 163 innbyggjarar
Fylket: 5,63 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
52 kr
9 mill. kr i alt
Fylket: 86 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 121–243 kr per m² i året
Anslått etterslep 2020–2025
112–236 mill. kr
3 389–7 126 kr per innbyggjar
564–1 185 kr per m²
Driftsutgifter per m²
727 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
192 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
104 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,8 %
netto til eigedomsforvaltning
555 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 14 av 24 i fylket (høgast: Fjord 12,99 m² · lågast: Averøy 4,14 m² · median 6,10 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 14 av 24 i fylket (høgast: Sunndal 187 kr · lågast: Surnadal 19 kr · median 56 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 17 av 24 i fylket (høgast: Sande 19 261 kr · lågast: Ålesund 581 kr · median 10 136 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 112 mill. kr og 236 mill. kr – det vil seie 564–1 185 kr per kvadratmeter eller 3 389–7 126 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Molde, 2020–2025.
2024 · Kraftig fallArbeidskapitalen fall 44,9 % frå 2023 til 2024
Frå 538 mill. kr til 296 mill. kr – ein nedgang på 6,8 prosentpoeng av driftsinntektene (14,2 % → 7,4 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 41,6 % frå 2023 til 2024
Frå 379 mill. kr til 221 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (10,0 % → 5,5 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallFonda fall 12,0 % frå 2022 til 2023
Frå 431 mill. kr til 379 mill. kr – ein nedgang på 2,4 prosentpoeng av driftsinntektene (12,4 % → 10,0 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Molde rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
23. av 27
i fylket i 2025 · 1,23
Fylkessnitt: 2,48
Landssnitt: 2,82
Nr. 338 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
22. av 27
i fylket i 2025 · 5,8 %
Fylkessnitt: 22,5 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 333 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
20. av 27
i fylket i 2025 · 260 %
Fylkessnitt: 248,9 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 279 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
25. av 26
i fylket i 2025 · 267,3 %
Fylkessnitt: 84,9 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 339 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 3 118 402 | 3 020 207 | 638 251 | 7 660 642 | 777 993 | 283 040 |
| 2021 | 3 260 676 | 3 210 253 | 550 636 | 7 838 492 | 752 136 | 268 766 |
| 2022 | 3 468 706 | 3 448 119 | 574 694 | 8 223 383 | 912 789 | 310 559 |
| 2023 | 3 798 221 | 3 790 597 | 491 552 | 9 103 541 | 908 635 | 577 683 |
| 2024 | 3 991 012 | 3 942 444 | 257 237 | 9 416 748 | 1 156 455 | 634 859 |
| 2025 | 4 247 961 | 4 088 797 | 378 907 | 9 963 762 | 1 079 170 | 662 603 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
2,5 %
900 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
892
Landet 946 · Møre og Romsdal 853
Fastlegeavtalar
41
1 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
98
2 opne lister · 3,01 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Molde
- Møre og Romsdal
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Molde
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 96 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 110 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 24 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Møre og Romsdal: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 8 av 27 i fylket (høgast: Sula 6,0 · lågast: Smøla 4,2) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
1 611
Årsverk til grunnbemanning
383,9
Årsverk i alt
442,1
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
40,2 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
9,2 elevar
2025
Møre og Romsdal: 8,4
Landet: 8,8
Nr. 3 av 27 i fylket (høgast: Ålesund 9,7 · lågast: Fjord 4,8) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
3 653
Lærarårsverk
399,0
Lærarårsverk utan lange fråvær
363,3
Årsverk i sektoren
683,0
Av dei assistentårsverk
207,1
Elevar per årsverk i sektoren
5,3
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,33 brukarar
2025
Møre og Romsdal: 1,76
Landet: 1,72
Nr. 21 av 27 i fylket (høgast: Aure 3,03 · lågast: Gjemnes 0,97) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,75
Brukarar av heimetenester
1 072
Brukarar av institusjonstenester
325
Årsverk i helse og omsorg
1 317,6
Med helsefagleg utdanning
72,8 %
Innbyggjarar 80+
1 867
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (39,4 %), 2021 (40,0 %), 2022 (40,5 %), 2023 (38,1 %), 2024 (41,0 %), 2025 (40,2 %)
Siste år: 40,2 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Møre og Romsdal | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 383,9 | +3+0,8 % | +57+3,7 % | −0,5 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 399,0 | +3,9+1,0 % | +37+1,0 % | −0,5 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 1 317,6 | +85+6,9 % | −342−19,7 % | +9,5 % | +11,8 % |
Barnehage: 3 fleire årsverk til grunnbemanning (+0,8 %) med fleire barn med plass (+3,7 %). Grunnskule: 3,9 fleire lærarårsverk (+1,0 %) med fleire elevar (+1,0 %). Helse og omsorg: 85 fleire årsverk (+6,9 %) med færre tenestemottakarar (−19,7 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 384 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Møre og Romsdal
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 399 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
9,2
Etter kutt
9,2
Møre og Romsdal
8,4
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 1 318 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,33
Etter kutt
1,33
Møre og Romsdal
1,76
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
96,4 %
2025
Møre og Romsdal: 96,2
Landet: 94,5
Nr. 12 av 27 i fylket (høgast: Gjemnes 100,9 · lågast: Rauma 90,7)
Barn med plass
1 611
1–2 år
92,8 %
3–5 år
98,6 %
Barn 1–5 år
1 669
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
202,9 elevar
2025
Møre og Romsdal: 193,0
Landet: 247,9
Nr. 10 av 27 i fylket (høgast: Sula 327,0 · lågast: Sande 74,3)
Elevar
3 653
Skular
18
Barn 6–15 år
3 774
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
37,4 plassar
2025
Møre og Romsdal: 32,8
Landet: 29,7
Nr. 11 av 27 i fylket (høgast: Sande 48,2 · lågast: Fjord 18,1)
Sjukeheimsplassar
321
Omsorgsbustader
377
Innbyggjarar 80+
1 867
Berre sjukeheim per 100
17,2
Berre omsorgsbustad per 100
20,2
Av dei i bustad er 80+
43,2 %
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
30,2 plassar
2025
Møre og Romsdal: 22,3
Landet: 14,7
Nr. 10 av 27 i fylket (høgast: Smøla 64,5 · lågast: Haram 0,0)
Elevplassar
1 495
Elevar
1 120
Barn 6–18 år
4 945
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Molde fell frå 1 669 i 2025 til 1 642 i 2050 – ei endring på −1,6 %. Held kommunen dei 1 611 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 96,5 til 98,1 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 1 585 plassar – 26 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Molde fell frå 3 774 i 2025 til 3 583 i 2050 – ei endring på −5,1 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,8 %) blir det 3 468 elevar, ned 185 frå 3 653 i dag. Held kommunen dei 18 skulane ho har, fell snittet frå 202,9 til 192,7 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 17,1 skular – 0,9 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 202,9 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Molde veks frå 1 867 i 2025 til 3 835 i 2050 – ei endring på 105,4 %. Held kommunen dei 698 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 37,4 til 18,2 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 434 plassar – 736 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
5 124
i Møre og Romsdal, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
4,1 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
2 145 personar (42 %)
Største næring
Industri
2 174 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Møre og Romsdal
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
72,3
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,0 · Eldre 34,3
Møre og Romsdal
71,7
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,2 · Eldre 33,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 8,2 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 0,6 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
43,3 år
+0,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 73,0
2040
44,9 år
+2,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 79,6
2050
45,9 år
+3,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 83,1
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Molde, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,234
2013: 0,217
Fylke og land
0,227
Landet: 0,248
P90/P10
2,700
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
8,9 %
502 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
29,9 %
i dei tre lågaste gruppene · 30,2 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 9,3 % | −0,7 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,2 % | +0,2 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,9 % | −0,1 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 9,8 % | −0,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 10,4 % | +0,4 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 9,4 % | −0,6 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landet
Barnefattigdom i Møre og Romsdal 2022-2024
Flest: Vestnes (13,0 %) · Færrast: Stranda (5,6 %) · Molde er nr. 14 av 27 (fylkessnitt 9,0 % · 4 053 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Møre og Romsdal: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom også mest på barn og unge (samanheng 0,230).
Molde brukar
32 372 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
36 493 kr
barnefattigdom 9,0 %
Brukar mest
Aukra
56 191 kr · 11,6 % fattigdom
Brukar minst
Kristiansund
29 740 kr · 10,9 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Vestnes | 13,0 % | 11 308 kr | 17 769 kr | 2 869 kr | 31 946 kr |
| Fjord | 12,1 % | 11 404 kr | 23 884 kr | 2 902 kr | 38 190 kr |
| Aukra | 11,6 % | 16 480 kr | 33 963 kr | 5 748 kr | 56 191 kr |
| Sykkylven | 11,0 % | 11 027 kr | 20 352 kr | 3 827 kr | 35 206 kr |
| Kristiansund | 10,9 % | 10 587 kr | 16 346 kr | 2 807 kr | 29 740 kr |
| Smøla | 10,9 % | 12 372 kr | 23 645 kr | 2 358 kr | 38 375 kr |
| Sande | 10,8 % | 13 199 kr | 21 251 kr | 2 078 kr | 36 528 kr |
| Sunndal | 10,4 % | 13 027 kr | 22 840 kr | 3 146 kr | 39 013 kr |
| Surnadal | 10,3 % | 12 975 kr | 23 030 kr | 2 789 kr | 38 794 kr |
| Tingvoll | 9,7 % | 10 566 kr | 21 125 kr | 3 281 kr | 34 972 kr |
| Volda | 9,4 % | 13 925 kr | 21 171 kr | 2 852 kr | 37 948 kr |
| Herøy (Møre og Romsdal) | 9,2 % | 12 132 kr | 18 837 kr | 2 020 kr | 32 989 kr |
| Averøy | 9,1 % | 10 548 kr | 24 025 kr | 1 435 kr | 36 008 kr |
| Molde | 8,9 % | 11 785 kr | 18 039 kr | 2 548 kr | 32 372 kr |
| Gjemnes | 8,7 % | 12 931 kr | 23 178 kr | 1 645 kr | 37 754 kr |
| Hustadvika | 8,4 % | 12 885 kr | 22 476 kr | 3 100 kr | 38 461 kr |
| Hareid | 8,3 % | 11 157 kr | 19 710 kr | 3 261 kr | 34 128 kr |
| Haram | 8,3 % | 11 305 kr | 18 956 kr | 2 072 kr | 32 333 kr |
| Ulstein | 8,1 % | 12 733 kr | 21 518 kr | 2 262 kr | 36 513 kr |
| Rauma | 7,9 % | 12 962 kr | 20 369 kr | 3 256 kr | 36 587 kr |
| Ørsta | 7,8 % | 13 114 kr | 20 934 kr | 2 339 kr | 36 387 kr |
| Aure | 7,5 % | 11 189 kr | 25 956 kr | 4 029 kr | 41 174 kr |
| Ålesund | 6,9 % | 12 035 kr | 17 868 kr | 2 711 kr | 32 614 kr |
| Sula | 6,8 % | 13 856 kr | 20 601 kr | 2 640 kr | 37 097 kr |
| Giske | 6,5 % | 13 430 kr | 22 846 kr | 1 640 kr | 37 916 kr |
| Vanylven | 6,0 % | 8 569 kr | 21 743 kr | 3 524 kr | 33 836 kr |
| Stranda | 5,6 % | 10 560 kr | 20 134 kr | 1 546 kr | 32 240 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Møre og Romsdal 2024
Jamnast: Fjord (0,204) · Skeivast: Sande (0,258) · Molde er nr. 22 av 27 (fylkessnitt 0,224)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,5 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 1,9 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Molde i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Molde blant dei 65 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
225. av 344
8,9 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
293. av 344
165 317 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
281. av 344
32 372 kr · på barn og unge
Gini 2024
84. av 358
0,234 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Molde: nr. 225 av 344 med 8,9 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 32 816 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,5 år
median 42 år
Møre og Romsdal
42,4 år
median 42 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,1 år eldre enn fylket og 1,2 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
78,7 % i arbeid
1,2 % registrerte arbeidslause · 9,4 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 78,7 % | 78,3 % | 76,7 % | +0,4 |
| Registrerte arbeidslause | 1,2 % | 1,1 % | 1,4 % | +0,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,8 % | 1,2 % | 1,3 % | +0,6 |
| Under utdanning | 3,4 % | 3,0 % | 3,1 % | +0,4 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 9,4 % | 9,8 % | 10,3 % | −0,4 |
| AFP / alderspensjon | 1,3 % | 1,3 % | 1,3 % | 0,0 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,4 % | 5,2 % | 5,8 % | −0,8 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
72,1 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 72,1 % | 70,9 % | 72,1 % | +1,2 |
| 80–99 % | 5,8 % | 6,4 % | 5,4 % | −0,6 |
| 60–79 % | 4,2 % | 4,5 % | 4,2 % | −0,3 |
| 40–59 % | 6,1 % | 6,2 % | 6,0 % | −0,1 |
| 20–39 % | 5,3 % | 5,4 % | 5,7 % | −0,1 |
| 0–19 % | 6,4 % | 6,6 % | 6,6 % | −0,2 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
19 650
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
16 748
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
117,3 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
13 579
81,1 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
3 169
personar · 18,9 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
6 071
personar · 30,9 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
+2 902
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2020–2025
Utpendlinga har auka frå 2 822 til 3 169 personar (17,8 % → 18,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 524 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (3 169 utpendlarar)
- Hustadvika545 (17,2 %)
- Oslo - Oslove318 (10,0 %)
- Ålesund281 (8,9 %)
- Trondheim - Tråante246 (7,8 %)
- Sunndal239 (7,5 %)
- Kristiansund193 (6,1 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (6 071 innpendlarar)
- Hustadvika2 046 (33,7 %)
- Aukra578 (9,5 %)
- Kristiansund500 (8,2 %)
- Gjemnes350 (5,8 %)
- Ålesund288 (4,7 %)
- Vestnes286 (4,7 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (5 050 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon.
Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +1 043 arbeidsplassar (+5,6 %) sidan 2020.
| Næring | 2020 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 4 452 | 5 050 | +598 | +13,4 % |
| Industri | 1 898 | 2 304 | +406 | +21,4 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 408 | 540 | +132 | +32,4 % |
| Overnatting og servering | 416 | 484 | +68 | +16,3 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 349 | 411 | +62 | +17,8 % |
| Bygg og anlegg | 1 324 | 1 372 | +48 | +3,6 % |
| Transport og lagring | 731 | 770 | +39 | +5,3 % |
| Undervisning | 1 446 | 1 454 | +8 | +0,6 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 267 | 263 | −4 | −1,5 % |
| Finans og forsikring | 157 | 144 | −13 | −8,3 % |
| Bergverk og utvinning | 578 | 559 | −19 | −3,3 % |
| Personleg tenesteyting | 781 | 756 | −25 | −3,2 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 561 | 524 | −37 | −6,6 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 1 126 | 1 082 | −44 | −3,9 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 1 731 | 1 645 | −86 | −5,0 % |
| Varehandel | 2 296 | 2 206 | −90 | −3,9 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Varehandel
- Offentleg administrasjon og forsvar
- Undervisning
- Bygg og anlegg
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Møre og Romsdal | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 15 492 | 858 300 kr | 680 200 kr | 685 300 kr | 676 100 kr | +0,6 % |
| Einebuande | 6 522 | 505 200 kr | 399 900 kr | 388 400 kr | 397 500 kr | +0,6 % |
| Par utan barn | 3 946 | 1 074 400 kr | 852 300 kr | 835 900 kr | 860 000 kr | −0,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 2 858 | 1 507 600 kr | 1 145 200 kr | 1 130 000 kr | 1 141 700 kr | +0,3 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 624 | 697 600 kr | 562 100 kr | 563 100 kr | 568 200 kr | −1,1 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
922 100 kr
Landet: 1 000 800 kr (−7,9 %)
Gjeld, median
395 200 kr
Landet: 415 800 kr (−5,0 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 527 100 kr
Landet: 1 792 100 kr (−14,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
390 200 kr
Landet: 378 800 kr (+3,0 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,50 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 586 012 kr
Bruttoformue per hushald
2 626 612 kr
Bankinnskot per hushald
671 144 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 058 660 kr
1,72 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,72 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
10 608 kr
Møre og Romsdal 11 461 kr · Landet 12 828 kr
93 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−2 301 kr
Utbetalinga er 82,2 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+2 308 kr
127,8 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Møre og Romsdal
Sosialhjelpstilfelle
827
Del av befolkninga
2,5 %
Barn i familiar med sosialhjelp
287
Gjennomsnittleg stønadstid
5,6 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
359
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
7,6 md
Samla stønadssum
49 199 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
44
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Møre og Romsdal og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
88,1
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 185 007 kr/år | 174 537 kr/år | +6,0 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 10 868 kr/år | 18 029 kr/år | −39,7 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 459 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +2,4 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 27,2 % · leige 2-roms 17,4 %
185 007 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
37 002 kr/m²
Alle bustadtypar · 145 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
10 868 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 680 200 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
185 007 kr
+0,1 % frå 2024 (184 914 kr)
Snitt Møre og Romsdal
160 495 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader91 563 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi19 159 kr
- Kommunale avgifter12 473 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt8 778 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
27,2 %
185 007 kr av 680 200 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
17,4 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 680 200 kr | 27,2 % | 17,4 % |
| Einebuande | 399 900 kr | 46,3 % | 29,6 % |
| Par utan barn | 852 300 kr | 21,7 % | 13,9 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 145 200 kr | 16,2 % | 10,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 562 100 kr | 32,9 % | 21,1 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
37 002 kr/m²
145 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
24 814 kr/m²
37 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
32 906 kr/m²
27 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
43 936 kr/m²
81 salg
Landet: 71 644
Totalt 145 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Møre og Romsdal | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 37 002 | 32 453 | 55 627 |
| Einebustader | 24 814 | 21 998 | 29 924 |
| Småhus | 32 906 | 32 165 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 43 936 | 41 957 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 33 323.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
10 868 kr
+5,3 % frå 2025
Snitt Møre og Romsdal 2026
15 659 kr
Kommunen ligger 30,6 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 39,7 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Møre og Romsdal
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 1 979 | 2 136 | 2 180 | 2 269 | 2 380 | 2 470 |
| Avløp | 2 298 | 2 514 | 2 692 | 2 793 | 2 631 | 2 892 |
| Avfall | 3 326 | 3 405 | 3 773 | 4 281 | 4 596 | 4 741 |
| Feiing og tilsyn | 580 | 615 | 615 | 615 | 715 | 765 |
| Sum årsgebyr | 8 183 | 8 670 | 9 260 | 9 958 | 10 322 | 10 868 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 398 | 2 991 | 1 794 | 2 262 | 2 884 | 3 155 |
| Målarleige | 437 | 472 | 516 | 536 | 563 | 584 |
| Vatn per m³ | 9,5 | 10,3 | 11,2 | 11,7 | 12,2 | 12,7 |
| Avløp per m³ | 10,8 | 11,9 | 13,6 | 14,1 | 13,3 | 14,6 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 10 220 | 10 547 | 10 937 | 11 408 | 11 876 | 12 292 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 10 220 | 10 547 | 10 937 | 11 408 | 11 876 | 12 292 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno