Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Data ikkje tilgjengeleg. Trykk "Oppdater data" for å hente.
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 12362
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingen data tilgjengeleg | ||||||
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2019
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
62,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,7 · Eldre 23,4
Møre og Romsdal
68,9
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,4 · Eldre 28,6
Landet
63,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 38,4 · Eldre 24,7
Kommunen har 1,0 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 6,8 færre enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
% i arbeid
% registrerte arbeidslause · % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 0,0 % | 78,3 % | 76,7 % | −78,3 |
| Registrerte arbeidslause | 0,0 % | 1,1 % | 1,4 % | −1,1 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 0,0 % | 1,2 % | 1,3 % | −1,2 |
| Under utdanning | 0,0 % | 3,0 % | 3,1 % | −3,0 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 0,0 % | 9,8 % | 10,3 % | −9,8 |
| AFP / alderspensjon | 0,0 % | 1,3 % | 1,3 % | −1,3 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 0,0 % | 5,2 % | 5,8 % | −5,2 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Møre og Romsdal
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
% jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Møre og Romsdal 70,9 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 0,0 % | 70,9 % | 72,1 % | −70,9 |
| 80–99 % | 0,0 % | 6,4 % | 5,4 % | −6,4 |
| 60–79 % | 0,0 % | 4,5 % | 4,2 % | −4,5 |
| 40–59 % | 0,0 % | 6,2 % | 6,0 % | −6,2 |
| 20–39 % | 0,0 % | 5,4 % | 5,7 % | −5,4 |
| 0–19 % | 0,0 % | 6,6 % | 6,6 % | −6,6 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
0
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
0
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
%
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 89,9 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
0
— % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
0
personar · % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 34 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
0
personar · % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 26,4 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
0
fleire pendlar inn enn ut
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Møre og Romsdal)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (27 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2019
Utpendlinga har auka frå 4 938 til 5 190 personar (19,8 % → 20,4 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 152 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (0 utpendlarar)
Kor kjem innpendlarane frå? (0 innpendlarar)
Næringar 2019: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (6 909 arbeidsplassar).
Næringsutvikling 2018–2019: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +440 arbeidsplassar (+1,5 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2019 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 6 721 | 6 909 | +188 | +2,8 % |
| Bygg og anlegg | 1 773 | 1 879 | +106 | +6,0 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 1 730 | 1 827 | +97 | +5,6 % |
| Undervisning | 2 170 | 2 251 | +81 | +3,7 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 1 409 | 1 480 | +71 | +5,0 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 339 | 381 | +42 | +12,4 % |
| Overnatting og servering | 1 039 | 1 079 | +40 | +3,8 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 678 | 714 | +36 | +5,3 % |
| Personleg tenesteyting | 982 | 1 013 | +31 | +3,2 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 364 | 370 | +6 | +1,6 % |
| Industri | 2 505 | 2 503 | −2 | −0,1 % |
| Finans og forsikring | 664 | 652 | −12 | −1,8 % |
| Bergverk og utvinning | 46 | 25 | −21 | −45,7 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 1 528 | 1 485 | −43 | −2,8 % |
| Transport og lagring | 1 762 | 1 685 | −77 | −4,4 % |
| Varehandel | 4 783 | 4 680 | −103 | −2,2 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Varehandel
- Industri
- Undervisning
- Bygg og anlegg
- Teknisk tenesteyting, eigedom
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Møre og Romsdal | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 22 065 | 686 000 kr | 540 000 kr | 552 000 kr | 540 000 kr | 0,0 % |
| Einebuande | 9 202 | 390 000 kr | 309 000 kr | 302 000 kr | 311 000 kr | −0,6 % |
| Par utan barn | 5 102 | 894 000 kr | 696 000 kr | 662 000 kr | 675 000 kr | +3,1 % |
| Par med barn 0-17 år | 4 587 | 1 217 000 kr | 913 000 kr | 879 000 kr | 883 000 kr | +3,4 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 884 | 549 000 kr | 440 000 kr | 440 000 kr | 438 000 kr | +0,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
915 600 kr
Landet: 850 600 kr (+7,6 %)
Gjeld, median
181 500 kr
Landet: 168 500 kr (+7,7 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 336 100 kr
Landet: 1 333 800 kr (+0,2 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
286 800 kr
Landet: 300 200 kr (−4,5 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,87 – landet 1,76
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
—
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
—
—
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2019: 540 000 kr
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser landssnittet.
Kjelde: SSB 12842