Vindafjord kommunevåpen

Vindafjord

Rogaland

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

SenterpartietSenterpartiet
Kristelig FolkepartiKristelig Folkeparti
ArbeiderpartietArbeiderpartiet

Ordførar

Ole Johan Vierdal (Sp)

Kommunenummer

1160

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

1 175 145

tusen kr

Utgifter

1 153 598

tusen kr

Driftsmargin

1,83%

Investeringar

119 467

tusen kr

Eigedelar

3 429 920

tusen kr

Total gjeld

2 216 567

tusen kr

(Lån: 2 056 028 + Gjeld: 160 539)

Gjeldsandel

64,62%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Heile kommunen

Generell sats

6,5 ‰

Bustadsats

4 ‰

Gjennomsnittleg årleg skatt (bustad)

5 088 kr

Totale inntekter

43 059

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M0,3M0,6M0,9M1,2M

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M0,9M1,8M2,7M3,6M0%20%40%60%80%

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 913 414 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg35,3 %31,8 %34,9 %+3,6
Grunnskule22,2 %21,2 %19,9 %+1,0
Barnehage11,9 %12,5 %12,9 %−0,7
Eigedomsforvaltning7,1 %7,6 %8,0 %−0,5
Administrasjon6,4 %7,6 %5,7 %−1,2
Sosialsektoren5,4 %5,1 %6,0 %+0,3
Barnevern3,7 %3,0 %3,4 %+0,7
Kultur2,7 %3,9 %3,6 %−1,2
Samferdsel1,2 %1,5 %1,4 %−0,3
Brann- og ulykkesvern1,2 %1,1 %1,2 %+0,1
Plan, byggesak og miljø1,1 %1,6 %1,3 %−0,5
Kyrkje0,7 %0,9 %0,8 %−0,2
Politisk styring0,7 %1,1 %0,6 %−0,5
Næringsforvaltning0,5 %0,4 %0,0 %+0,1
Kommunale bustader0,0 %0,6 %0,5 %−0,6

Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Administrasjon
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Kultur
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Kommunale bustader
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
2020202120222023202420250250k500k750k1M

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Rogaland
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenBarnevernKulturPlan, byggesak og miljøSamferdselBrann- og ulykkesvernPolitisk styringKyrkjeNæringsforvaltningKommunale bustaderFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning48 41353 90960 55059 28761 21168 1667,1 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−2 325−910−678−400−13 356−15 001—
Grunnskule152 018163 766171 185191 945200 122214 08022,2 %
Helse og omsorg238 451258 426283 922300 634298 792341 08635,3 %
Samferdsel9 2078 96210 76612 45413 33111 5721,2 %
Barnehage77 05080 40784 03896 110100 072114 66011,9 %
Kultur12 20717 15818 04218 15920 14026 0322,7 %
Kommunale bustader−2 578−210280172−1151360,0 %
Næringsforvaltning1 2662 5584 5885 6474 8054 9580,5 %
Administrasjon43 67149 27349 79750 34255 01661 5536,4 %
Plan, byggesak og miljø4 2745 3805 7838 5516 94910 5041,1 %
Sosialsektoren22 29722 89527 31839 63850 93251 8925,4 %
Brann- og ulykkesvern8 7249 66510 9899 6149 88211 3921,2 %
Kyrkje6 2205 8035 8026 0067 4647 0850,7 %
Barnevern21 77122 78225 96629 88033 34635 5753,7 %
Fellesutgifter−5 339−31 368−27 141−64 158−26 053−36 625—
Politisk styring4 8324 8884 7225 5605 6016 3490,7 %
Sum netto driftsutgifter640 159673 384735 929769 441828 139913 414100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 160 931 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning25,7 %24,2 %25,4 %+1,5
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)25,7 %14,0 %23,2 %+11,6
Kultur20,7 %5,6 %6,1 %+15,1
Brann- og ulykkesvern7,2 %7,2 %1,6 %−0,0
Samferdsel6,2 %6,7 %8,1 %−0,5
Administrasjon5,7 %4,9 %2,3 %+0,7
Helse og omsorg4,1 %11,9 %6,7 %−7,8
Grunnskule3,6 %8,3 %11,9 %−4,7
Kommunale bustader0,5 %9,3 %7,5 %−8,8
Næringsforvaltning0,4 %1,8 %1,5 %−1,4
Plan, byggesak og miljø0,2 %2,3 %1,9 %−2,1
Barnehage0,1 %2,8 %2,7 %−2,7
Kyrkje0,1 %0,8 %0,9 %−0,7

Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Samferdsel
  • Administrasjon
  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Kommunale bustader
  • Næringsforvaltning
  • Plan, byggesak og miljø
  • Barnehage
  • Kyrkje
  • Sosialsektoren
  • Barnevern
  • Politisk styring
  • Fellesutgifter
202020212022202320242025090k180k270k360k

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Rogaland
0 %7 %14 %21 %28 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)KulturHelse og omsorgBrann- og ulykkesvernSamferdselGrunnskuleAdministrasjonKommunale bustaderBarnehagePlan, byggesak og miljøNæringsforvaltningKyrkjeFellesutgifterPolitisk styringSosialsektorenBarnevern
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning25 6948 8505 68364 800133 63641 46425,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)17 80431 62427 75237 79038 93941 33625,7 %
Grunnskule25 3113 4163 9574 90013 5155 8733,6 %
Helse og omsorg−684−1 205−1 1551 045−1 4166 6024,1 %
Samferdsel4 4875 82710 4599 0944 0459 9156,2 %
Barnehage17100631041340,1 %
Kultur6905 12868256 185120 97733 33820,7 %
Kommunale bustader1 34112 82036 2925 76824 1787510,5 %
Næringsforvaltning71121 12725 7412 5292 2566130,4 %
Administrasjon4 6632 2223 5946 3035 0259 1115,7 %
Plan, byggesak og miljø112 0813 1271 9328333000,2 %
Sosialsektoren02 1630000—
Brann- og ulykkesvern3 2743 5202 4122 30313 30711 5507,2 %
Kyrkje1 032716196569312880,1 %
Barnevern000000—
Fellesutgifter0−53−663591 952−144—
Politisk styring000000—
Sum investeringsutgifter84 50598 236118 674193 640357 663160 931100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

480 mill. kr

479 735 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

40,8 %

30,6 % i 2020

Fylke: 39,3 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

3,99

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,43 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+222 mill. kr

+86 %

Utan premieavvik 2025

360 mill. kr

30,6 % av driftsinntektene

Fylke: 31,6 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

640 mill. kr

minus 161 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.200 mill.400 mill.600 mill.800 mill.Kraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %15,0 %30,0 %45,0 %60,0 %

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,001,002,003,004,00

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (23 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

120 mill. kr

av ein arbeidskapital på 480 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

25,0 %

2020: 16,6 %

Fylke og land 2025

29,1 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−36,0 pp

+8,4 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (23 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

24,9 %

2020: 17,8 %

Disposisjonsfond 2025

293 mill. kr

292 664 tusen kr

Fylke og land 2025

21,3 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

+7,1 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

362 mill. kr

361 541 tusen kr

Andel av driftsinntektene

30,8 %

2020: 27,4 %

Fylke og land 2025

31,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

81 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.95 mill.190 mill.285 mill.380 mill.Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond292 66480,9 %
Bundne driftsfond48 80913,5 %
Ubunde investeringsfond15 3364,2 %
Bundne investeringsfond4 7321,3 %
Sum fond361 541100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

36 mill. kr

3 916 kr per innbyggjar

9 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

4,34 %

av 818 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

−17 mill. kr

etter 25 mill. kr i renteinntekter og 28 mill. kr i utbytte

−2,10 % av lånegjelda

Avdrag på lån

31 mill. kr

3,84 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 26,0 år

Renter og avdrag i alt

67 mill. kr

7 384 kr per innbyggjar

5,92 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (818 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

8 mill. kr

902 kr per innbyggjar · 0,72 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

16 mill. kr

1 804 kr per innbyggjar · 1,45 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

25 mill. kr

2 706 kr per innbyggjar · 2,17 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 63 650 kr i 2020 til 90 186 kr i 2025 – ein vekst på 41,7 % (26 536 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

90 186 kr

818 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

90 186 kr

818 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

0 kr

0,0 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
2020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,34 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 818 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

36 mill. kr

Med 5,3 %

43 mill. kr

Endring per innbyggjar

+863 kr

Del av driftsinntektene

+0,69 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 8 mill. kr meir i året enn i dag – 863 kr per innbyggjar, eller om lag 9 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 9 av 23 i fylket (høgast: Strand 5,41 % · lågast: Suldal 3,12 % · median 4,18 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 19 av 23 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 111 396 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 18 av 22 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 114 227 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Utsira 18 194 kr · lågast: Sola 4 976 kr · median 9 232 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
2020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.0 %2 %4 %6 %7 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
202020212022202320242025-6 %-3 %0 %3 %6 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,70 % til 4,34 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 9 mill. kr til 36 mill. kr i året – ein endring på 26 mill. kr, eller 2 835 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

57 021 m²

+ 4 170 m² leigd = 61 191 m² i alt

Areal per innbyggjar

6,75 m²

9 069 innbyggjarar

Fylket: 5,03 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

93 kr

5 mill. kr i alt

Fylket: 113 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 80–202 kr per m² i året

Anslått etterslep 2015–2025

41–107 mill. kr

4 550–11 821 kr per innbyggjar

674–1 752 kr per m²

Driftsutgifter per m²

667 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

194 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

199 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

8,1 %

netto til eigedomsforvaltning

293 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 8 av 23 i fylket (høgast: Utsira 14,28 m² · lågast: Eigersund 3,93 m² · median 5,68 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 15 av 23 i fylket (høgast: Suldal 204 kr · lågast: Bokn 15 kr · median 107 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 8 av 23 i fylket (høgast: Bokn 24 552 kr · lågast: Stavanger 2 390 kr · median 8 987 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k8k15k23k30kSkulelokaleInstitusjonslokaleAdministrasjonslokaleIdrettsbygg og -anleggBarnehagelokaleKulturbygg47,7 %17,2 %10,2 %9,7 %8,9 %6,2 %

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
201520162017201820192020202120222023202420250k20k40k60k80k036911

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
20152016201720182019202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
20152016201720182019202020212022202320242025−5 mill.0 mill.5 mill.10 mill.15 mill.

Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 41 mill. kr og 107 mill. kr – det vil seie 674–1 752 kr per kvadratmeter eller 4 550–11 821 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Vindafjord, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 1,8 % frå 2023 til 2024

Frå 374 mill. kr til 381 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (37,7 % → 35,0 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 1,3 % frå 2023 til 2024

Frå 317 mill. kr til 321 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (31,8 % → 29,5 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2021 · Markert fallFonda fall 5,4 % frå 2020 til 2021

Frå 230 mill. kr til 218 mill. kr – ein nedgang på 2,5 prosentpoeng av driftsinntektene (27,4 % → 24,9 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Rogaland

Kor Vindafjord rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

8. av 23

i fylket i 2025 · 3,99

Fylkessnitt: 3,43

Landssnitt: 2,82

Nr. 50 av 357 i landet

1.Kvitsøy8,74
2.Suldal6,85
3.Tysvær4,69
7.Bjerkreim4,15
8.Vindafjord3,99
9.Bokn3,52
23.Randaberg1,56

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

9. av 23

i fylket i 2025 · 40,8 %

Fylkessnitt: 39,3 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 51 av 357 i landet

1.Kvitsøy164,2 %
2.Suldal79 %
3.Bjerkreim62,8 %
8.Utsira42,9 %
9.Vindafjord40,8 %
10.Bokn40,1 %
23.Randaberg7,8 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

4. av 23

i fylket i 2025 · 188,6 %

Fylkessnitt: 208,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 28 av 357 i landet

1.Lund174,9 %
2.Suldal178,8 %
3.Sola182,5 %
4.Vindafjord188,6 %
5.Klepp189,2 %
23.Tysvær245,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

13. av 23

i fylket i 2025 · 25 %

Fylkessnitt: 29,1 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 107 av 346 i landet

1.Utsira2,5 %
2.Kvitsøy4,3 %
3.Gjesdal4,5 %
12.Bokn24,9 %
13.Vindafjord25 %
14.Stavanger32,2 %
23.Randaberg85,6 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
2020840 577814 07758 9071 460 925102 16342 832
2021873 816858 56989 3861 482 545125 19758 774
2022942 768911 187112 9911 591 096132 60067 095
2023994 438979 705128 8401 661 688178 083112 642
20241 088 6261 058 699224 0271 826 276172 893108 527
20251 175 1451 153 598119 4672 056 028160 539119 845

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

15,8 %

1 478 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

788

Landet 946 · Rogaland 1 042

Fastlegeavtalar

12

2 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

100

2 opne lister · 2,52 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Rogaland
  • Vindafjord
201520162017201820192020202120222023202420250 %7 %14 %21 %28 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Vindafjord
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 36 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 151 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 81 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,6 barn

2025

Rogaland: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 16 av 23 i fylket (høgast: Tysvær 6,0 · lågast: Utsira 1,1) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

452

Årsverk til grunnbemanning

111,0

Årsverk i alt

127,8

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

36,8 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
201520162017201820192020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

8,4 elevar

2025

Rogaland: 9,0

Landet: 8,8

Nr. 12 av 23 i fylket (høgast: Strand 10,6 · lågast: Utsira 4,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

1 127

Lærarårsverk

134,6

Lærarårsverk utan lange fråvær

122,8

Årsverk i sektoren

225,9

Av dei assistentårsverk

59,1

Elevar per årsverk i sektoren

5,0

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Rogaland
201520162017201820192020202120222023202420254681011

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,52 brukarar

2025

Rogaland: 1,66

Landet: 1,72

Nr. 12 av 22 i fylket (høgast: Kvitsøy 2,86 · lågast: Tysvær 1,11) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,66

Brukarar av heimetenester

312

Brukarar av institusjonstenester

78

Årsverk i helse og omsorg

330,7

Med helsefagleg utdanning

72,0 %

Innbyggjarar 80+

490

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
201520162017201820192020202120222023202420251,01,31,62,2

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,6 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (42,4 %), 2020 (38,7 %), 2024 (36,3 %), 2025 (36,8 %)

Siste år: 36,8 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk RogalandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning111,0+10,1+10,0 %−00,0 %−1,2 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk134,6+0,1+0,1 %+9+0,8 %+4,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk330,7+5,2+1,6 %+2+0,5 %+11,9 %+11,8 %

Barnehage: 10,1 fleire årsverk til grunnbemanning (+10,0 %) med fleire barn med plass (0,0 %). Grunnskule: 0,1 fleire lærarårsverk (+0,1 %) med fleire elevar (+0,8 %). Helse og omsorg: 5,2 fleire årsverk (+1,6 %) med fleire tenestemottakarar (+0,5 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 111 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,6

Etter kutt

5,6

Rogaland

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 135 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

8,4

Etter kutt

8,4

Rogaland

9,0

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 331 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,52

Etter kutt

1,52

Rogaland

1,66

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
2015201620172018201920202021202220232024202503006009001 200

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

94,0 %

2025

Rogaland: 94,0

Landet: 94,5

Nr. 8 av 23 i fylket (høgast: Sola 99,7 · lågast: Utsira 66,7)

Barn med plass

452

1–2 år

90,3 %

3–5 år

96,3 %

Barn 1–5 år

485

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
2015201620172018201920202021202220232024202584879096

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

161,0 elevar

2025

Rogaland: 281,4

Landet: 247,9

Nr. 16 av 23 i fylket (høgast: Randaberg 498,0 · lågast: Utsira 28,0)

Elevar

1 127

Skular

7

Barn 6–15 år

1 164

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
20152016201720182019202020212022202320242025121166211285

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

27,8 plassar

2025

Rogaland: 29,6

Landet: 29,7

Nr. 13 av 23 i fylket (høgast: Lund 48,0 · lågast: Sola 16,7)

Sjukeheimsplassar

81

Omsorgsbustader

55

Innbyggjarar 80+

490

Berre sjukeheim per 100

16,5

Berre omsorgsbustad per 100

11,2

Av dei i bustad er 80+

45,5 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
2015201620172018201920202021202220232024202517232939

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

14,1 plassar

2025

Rogaland: 17,0

Landet: 14,7

Nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Utsira 75,0 · lågast: Klepp 11,1)

Elevplassar

212

Elevar

180

Barn 6–18 år

1 501

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
2015201620172018201920202021202220232024202510121418

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Vindafjord fell frå 485 i 2025 til 430 i 2050 – ei endring på −11,3 %. Held kommunen dei 452 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 93,2 til 105,1 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 401 plassar – 51 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205001503004506000150300450565

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Vindafjord fell frå 1 164 i 2025 til 951 i 2050 – ei endring på −18,3 %. Med same del av barna i kommunal skule (96,8 %) blir det 921 elevar, ned 206 frå 1 127 i dag. Held kommunen dei 7 skulane ho har, fell snittet frå 161,0 til 131,6 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 5,7 skular – 1,3 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205003006009001 200055110165209

Den raude stipla linja er dagens snitt på 161,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Vindafjord veks frå 490 i 2025 til 1 002 i 2050 – ei endring på 104,5 %. Held kommunen dei 136 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 27,8 til 13,6 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 279 plassar – 143 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205003006009001 200090180270349

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Rogaland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

10 034

i Rogaland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,9 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

5 080 personar (51 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

3 458 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

01 5003 0004 5006 000PolenAndre nye EU-land (etter2004)Andre EU/EFTA-land (før2004)SverigeLitauenStorbritanniaDanmarkAsiaNoregEuropa utanomEU/EFTA/Storbritannia5 0801 25097582271944636131218393

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

09001 8002 7003 600Utleige av arbeidskraftBergverk og utvinningBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeTransport og lagringOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelForretningsmessigtenesteyting3 4581 9821 4541 162470307288280247161

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Rogaland
  • Landet
200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

0,57%

Frå 8 938 til 8 989

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k2,5k5k7,5k10k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

72,9

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 41,5 · Eldre 31,4

Rogaland

65,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 40,7 · Eldre 24,5

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 8,8 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 7,7 fleire enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenRogalandLandet02040608072,965,264,1

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

42,6 år

+1,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 74,4

2040

44,9 år

+3,5 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 79,8

2050

46,5 år

+5,1 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,3

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503639424548i dag

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Vindafjord, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,243

2013: 0,226

Fylke og land

0,249

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

9,2 %

159 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

28,6 %

i dei tre lågaste gruppene · 33,6 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landet
2013201420152016201720182019202020212022202320240,2250,250,2750,30,325

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %3 %6 %9 %12 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr9,5 %−0,5 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr10,3 %+0,3 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr8,8 %−1,2 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr8,7 %−1,3 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,9 %−0,1 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,0 %0,0 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr10,7 %+0,7 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr11,0 %+1,0 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr11,9 %+1,9 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Rogaland 2022-2024

Flest: Haugesund (10,7 %) · Færrast: Bjerkreim (5,9 %) · Vindafjord er nr. 6 av 20 (fylkessnitt 8,2 % · 8 058 barn i heile fylket)

1.Haugesund10,7 %
2.Sauda10,0 %
3.Sokndal9,9 %
4.Strand9,6 %
5.Hå9,3 %
6.Vindafjord9,2 %
7.Stavanger8,7 %
8.Klepp8,6 %
9.Hjelmeland8,5 %
10.Eigersund8,1 %
11.Lund7,9 %
12.Sandnes7,7 %
13.Karmøy7,6 %
14.Randaberg7,5 %
15.Tysvær7,5 %
16.Suldal7,4 %
17.Time7,1 %
18.Gjesdal6,9 %
19.Sola6,3 %
20.Bjerkreim5,9 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Rogaland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,320).

Vindafjord brukar

39 682 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

39 725 kr

barnefattigdom 8,2 %

Brukar mest

Hjelmeland

55 012 kr · 8,5 % fattigdom

Brukar minst

Haugesund

31 547 kr · 10,7 % fattigdom

4,9 %6,9 %8,9 %10,9 %11,7 %Barn i vedvarande låginntekt29 54736 54743 54750 54757 012
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Haugesund10,7 %11 096 kr16 729 kr3 722 kr31 547 kr
Sauda10,0 %12 324 kr22 133 kr2 279 kr36 736 kr
Sokndal9,9 %13 527 kr22 373 kr3 437 kr39 337 kr
Strand9,6 %13 692 kr20 237 kr4 187 kr38 116 kr
Hå9,3 %14 676 kr21 105 kr3 306 kr39 087 kr
Vindafjord9,2 %12 489 kr23 318 kr3 875 kr39 682 kr
Stavanger8,7 %12 722 kr18 432 kr3 396 kr34 550 kr
Klepp8,6 %13 531 kr21 195 kr2 389 kr37 115 kr
Hjelmeland8,5 %16 797 kr32 971 kr5 244 kr55 012 kr
Eigersund8,1 %12 206 kr20 478 kr3 564 kr36 248 kr
Lund7,9 %13 940 kr25 015 kr3 814 kr42 769 kr
Sandnes7,7 %13 756 kr20 462 kr2 544 kr36 762 kr
Karmøy7,6 %13 075 kr19 333 kr3 310 kr35 718 kr
Randaberg7,5 %13 334 kr20 850 kr4 308 kr38 492 kr
Tysvær7,5 %15 063 kr26 243 kr2 828 kr44 134 kr
Suldal7,4 %16 530 kr29 055 kr2 978 kr48 563 kr
Time7,1 %13 003 kr19 802 kr3 191 kr35 996 kr
Gjesdal6,9 %14 937 kr22 368 kr3 825 kr41 130 kr
Sola6,3 %15 048 kr20 635 kr2 291 kr37 974 kr
Bjerkreim5,9 %12 401 kr30 183 kr2 951 kr45 535 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Rogaland 2024

Jamnast: Sauda (0,205) · Skeivast: Stavanger (0,281) · Vindafjord er nr. 18 av 23 (fylkessnitt 0,230)

1.Sauda0,205
2.Gjesdal0,207
3.Sokndal0,208
4.Karmøy0,210
5.Strand0,215
6.Bokn0,215
7.Eigersund0,216
8.Suldal0,218
9.Tysvær0,218
10.Bjerkreim0,227
11.Klepp0,227
12.Time0,228
13.Lund0,230
14.Hå0,230
15.Sandnes0,236
16.Kvitsøy0,240
17.Utsira0,241
18.Vindafjord0,243
19.Haugesund0,247
20.Hjelmeland0,248
21.Randaberg0,249
22.Sola0,255
23.Stavanger0,281

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,9 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,6 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
20152016201720182019202020212022202320240 %10 %20 %30 %40 %

Kvar ligg Vindafjord i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Vindafjord blant dei 62 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

213. av 344

9,2 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

195. av 344

183 719 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

90. av 344

39 682 kr · på barn og unge

Gini 2024

44. av 358

0,243 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Vindafjord: nr. 213 av 344 med 9,2 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

51,5%
48,5%
Menn: 4 606Kvinner: 4 332

Aldersfordeling

0-5 år
6,4%
6-12 år
9,2%
13-15 år
4,0%
16-19 år
4,8%
20-44 år
30,5%
45-66 år
27,5%
67-79 år
12,4%
80+ år
5,2%

Totalt: 8 938 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

41,4 år

median 41 år

Rogaland

39,6 år

median 39 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 1,8 år eldre enn fylket og 0,1 år eldre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

528 600

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

901 500 kr

Etter skatt: 715 400 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,21 personar

(4 044 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Buforhold
Sjølveigarar84,5%
Borettslag/Aksje0,2%
Leigetakarar15,3%

Kjelde: SSB 11038

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt RogalandLandet

81 % i arbeid

1 % registrerte arbeidslause · 8,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)81,0 %78,3 %76,7 %+2,7
Registrerte arbeidslause1,0 %1,3 %1,4 %−0,3
På arbeidsmarkedstiltak1,0 %1,3 %1,3 %−0,3
Under utdanning2,2 %2,8 %3,1 %−0,6
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd8,1 %9,2 %10,3 %−1,1
AFP / alderspensjon1,3 %1,4 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken5,4 %5,6 %5,8 %−0,2

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Rogaland
2018201920202021202220232024202575 %78 %81 %84 %87 %

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt RogalandLandet

68,4 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Rogaland 73,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)68,4 %73,1 %72,1 %−4,7
80–99 %8,2 %5,3 %5,4 %+2,9
60–79 %5,0 %4,2 %4,2 %+0,8
40–59 %5,9 %5,5 %6,0 %+0,4
20–39 %5,2 %5,5 %5,7 %−0,3
0–19 %7,4 %6,5 %6,6 %+0,9

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

5 040

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

4 915

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

102,5 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 91,5 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

3 403

69,2 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

1 512

personar · 30,8 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 44,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

1 637

personar · 32,5 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 37,5 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

+125

fleire pendlar inn enn ut

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %30 %60 %90 %120 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2018–2025

Utpendlinga har auka frå 1 316 til 1 512 personar (28,3 % → 30,8 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 156 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
2018201920202021202220232024202507501 5002 2503 00024 %27 %30 %33 %35 %

Kor pendlar innbyggjarane til? (1 512 utpendlarar)

  • Haugesund337 (22,3 %)
  • Tysvær259 (17,1 %)
  • Etne157 (10,4 %)
  • Karmøy148 (9,8 %)
  • Bergen79 (5,2 %)
  • Stavanger78 (5,2 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (1 637 innpendlarar)

  • Etne439 (26,8 %)
  • Tysvær269 (16,4 %)
  • Haugesund231 (14,1 %)
  • Karmøy201 (12,3 %)
  • Sveio76 (4,6 %)
  • Bergen42 (2,6 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
02505007501 000IndustriHelse- og sosialtenesterBygg og anleggJordbruk, skogbruk og fiskeVarehandelUndervisningTeknisk tenesteyting, eigedomTransport og lagringInformasjon og kommunikasjonOffentleg administrasjon ogforsvarForretningsmessig tenesteytingPersonleg tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonOvernatting og serveringFinans og forsikringBergverk og utvinning

Størst næring etter arbeidsstad: Industri (819 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Bergverk og utvinning, Elektrisitet, vatn og renovasjon, Overnatting og servering, Finans og forsikring.

Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +233 arbeidsplassar (+4,9 %) sidan 2018.

Næring20182025Endring%
Bygg og anlegg569681+112+19,7 %
Teknisk tenesteyting, eigedom187287+100+53,5 %
Informasjon og kommunikasjon136194+58+42,6 %
Overnatting og servering2261+39+177,3 %
Undervisning384415+31+8,1 %
Helse- og sosialtenester742757+15+2,0 %
Personleg tenesteyting6073+13+21,7 %
Varehandel513517+4+0,8 %
Bergverk og utvinning3300,0 %
Finans og forsikring1413−1−7,1 %
Industri828819−9−1,1 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon7465−9−12,2 %
Offentleg administrasjon og forsvar189173−16−8,5 %
Forretningsmessig tenesteyting158141−17−10,8 %
Jordbruk, skogbruk og fiske608577−31−5,1 %
Transport og lagring288232−56−19,4 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Industri
  • Helse- og sosialtenester
  • Bygg og anlegg
  • Jordbruk, skogbruk og fiske
  • Varehandel
  • Undervisning
2018201920202021202220232024202502505007501 000

SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – RogalandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald4 044901 500 kr715 400 kr739 600 kr676 100 kr+5,8 %
Einebuande1 574484 400 kr385 300 kr413 200 kr397 500 kr−3,1 %
Par utan barn1 0601 101 800 kr860 900 kr896 600 kr860 000 kr+0,1 %
Par med barn 0-17 år7991 492 400 kr1 146 900 kr1 178 000 kr1 141 700 kr+0,5 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år160671 400 kr555 100 kr582 200 kr568 200 kr−2,3 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
20152016201720182019202020212022202320240k300k600k900k1200k

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

831 500 kr

Landet: 1 000 800 kr (−16,9 %)

Gjeld, median

249 700 kr

Landet: 415 800 kr (−39,9 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

2 247 400 kr

Landet: 1 792 100 kr (+25,4 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

420 200 kr

Landet: 378 800 kr (+10,9 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,30 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 455 125 kr

Bruttoformue per hushald

3 932 950 kr

Bankinnskot per hushald

735 350 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 117 375 kr

1,75 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,75 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
20152016201720182019202020212022202320240,0M0,6M1,2M1,8M2,4M

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

12 216 kr

Rogaland 13 544 kr · Landet 12 828 kr

208 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

−693 kr

Utbetalinga er 94,6 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+3 916 kr

147,2 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
202220232024202503 5007 00010 50014 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

332

Del av befolkninga

3,6 %

Barn i familiar med sosialhjelp

206

Gjennomsnittleg stønadstid

5,8 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

159

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

6,5 md

Samla stønadssum

23 430 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

4

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Rogaland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

86,3

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−28 %−21 %−14 %−7 %0 %BokostnadLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

172 162 kr/år174 537 kr/år−1,4 % som landet
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

8 660 kr/mnd11 790 kr/mnd−26,5 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

15 491 kr/år18 029 kr/år−14,1 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 241 kr/mnd1 425 kr/mnd−12,9 % billigere

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,1 % · leige 2-roms 14,5 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 715 400 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

172 162 kr

+7,5 % frå 2024 (160 224 kr)

Snitt Rogaland

190 431 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader66 690 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi28 564 kr
  • Kommunale avgifter18 521 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • Eigedomsskatt5 353 kr

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Rogaland
0k50k100k150k200kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

24,1 %

172 162 kr av 715 400 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

14,5 %

103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald715 400 kr24,1 %14,5 %
Einebuande385 300 kr44,7 %27,0 %
Par utan barn860 900 kr20,0 %12,1 %
Par med barn 0-17 år1 146 900 kr15,0 %9,1 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år555 100 kr31,0 %18,7 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 24,1 %

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

20 194 kr/m²

16 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

17 836 kr/m²

13 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

—

3 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

—

Landet: 71 644

Totalt 16 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt RogalandLandet
Alle bustadtypar20 19446 87155 627
Einebustader17 83633 34129 924
Småhus—42 75541 812
Blokkleilegheiter—58 49371 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

8 660 kr

2 100 kr per m² per år

+7,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12k

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar
Estimat
8 1008 7009 2009 70010 000

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 8 984.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

15 491 kr

+0,5 % frå 2025

Snitt Rogaland 2026

15 578 kr

Kommunen ligger 0,6 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 14,1 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Rogaland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning3 7394 0775 1104 9205 4875 543
Avløp4 4314 4315 5466 2576 3966 131
Avfall2 2712 3852 5042 7292 9343 037
Feiing og tilsyn401441441552594780
Sum årsgebyr10 84211 33413 60114 45815 41115 491
Septiktømming (årsgebyr)1 0651 1081 1631 2681 3631 479
Målarleige362160168176176183
Vatn per m³111215,514,816,818,5
Avløp per m³13,513,516,419,321,422,5
Tilknytningsgebyr vatn (éin sats)17 80016 00016 00016 00016 00016 000
Tilknytningsgebyr avløp (éin sats)24 40020 00020 00020 00020 00020 000

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno