Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Styringsparti
Arbeiderpartiet
Kristelig Folkeparti
Senterpartiet
Sosialistisk Venstreparti
VenstreOrdførar
Leiv Arne Marhaug (H)
Kommunenummer
Kjelde: Wikipedia
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 3 906 551 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Helse og omsorg | 37,9 % |
| Grunnskule | 20,7 % |
| Barnehage | 14,0 % |
| Eigedomsforvaltning | 6,1 % |
| Sosialsektoren | 5,5 % |
| Administrasjon | 4,5 % |
| Barnevern | 3,5 % |
| Kultur | 2,5 % |
| Samferdsel | 1,4 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1,0 % |
| Kyrkje | 0,7 % |
| Politisk styring | 0,4 % |
| Næringsforvaltning | 0,3 % |
| Kommunale bustader | 0,2 % |
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Sosialsektoren
- Administrasjon
- Barnevern
- Kultur
- Samferdsel
- Brann- og ulykkesvern
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Fellesutgifter
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 159 880 | 179 600 | 205 705 | 218 553 | 234 996 | 250 715 | 6,1 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −26 959 | −13 213 | −41 437 | −42 419 | −24 293 | −66 384 | — |
| Grunnskule | 614 224 | 646 789 | 692 858 | 775 211 | 811 275 | 850 461 | 20,7 % |
| Helse og omsorg | 981 613 | 1 110 702 | 1 250 421 | 1 424 244 | 1 401 518 | 1 556 503 | 37,9 % |
| Samferdsel | 37 223 | 40 090 | 48 545 | 51 515 | 62 618 | 55 669 | 1,4 % |
| Barnehage | 380 666 | 417 057 | 436 243 | 501 137 | 540 676 | 575 171 | 14,0 % |
| Kultur | 74 817 | 79 627 | 95 131 | 100 060 | 98 155 | 103 008 | 2,5 % |
| Kommunale bustader | 8 257 | 11 484 | 9 409 | 11 048 | 11 019 | 7 451 | 0,2 % |
| Næringsforvaltning | 6 515 | 9 087 | 17 623 | 19 509 | 13 339 | 11 459 | 0,3 % |
| Administrasjon | 144 324 | 155 953 | 166 850 | 188 765 | 188 565 | 185 548 | 4,5 % |
| Plan, byggesak og miljø | 40 849 | 41 081 | 38 835 | 44 199 | 42 928 | 42 560 | 1,0 % |
| Sosialsektoren | 107 397 | 106 241 | 126 591 | 184 406 | 241 469 | 226 095 | 5,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 47 716 | 48 125 | 51 227 | 43 504 | 52 318 | 54 698 | 1,3 % |
| Kyrkje | 28 990 | 26 337 | 28 142 | 32 108 | 29 481 | 30 585 | 0,7 % |
| Barnevern | 83 856 | 94 191 | 120 120 | 132 998 | 136 785 | 145 588 | 3,5 % |
| Fellesutgifter | −23 132 | −150 046 | −106 715 | −246 737 | −100 247 | −137 404 | — |
| Politisk styring | 8 220 | 9 528 | 9 760 | 12 264 | 12 343 | 14 828 | 0,4 % |
| Sum netto driftsutgifter | 2 674 456 | 2 812 633 | 3 149 308 | 3 450 365 | 3 752 945 | 3 906 551 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 525 764 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune |
|---|---|
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 28,5 % |
| Brann- og ulykkesvern | 20,2 % |
| Kommunale bustader | 13,8 % |
| Eigedomsforvaltning | 9,4 % |
| Samferdsel | 7,3 % |
| Administrasjon | 5,6 % |
| Grunnskule | 4,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 4,3 % |
| Fellesutgifter | 2,6 % |
| Næringsforvaltning | 1,9 % |
| Helse og omsorg | 1,3 % |
| Kultur | 0,5 % |
| Barnehage | 0,1 % |
Utvikling over tid
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Eigedomsforvaltning
- Samferdsel
- Administrasjon
- Grunnskule
- Plan, byggesak og miljø
- Fellesutgifter
- Næringsforvaltning
- Helse og omsorg
- Kultur
- Barnehage
- Sosialsektoren
- Kyrkje
- Barnevern
- Politisk styring
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 208 188 | 261 135 | 258 010 | 101 407 | 46 811 | 49 594 | 9,4 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 136 995 | 100 277 | 261 072 | 237 890 | 186 756 | 149 694 | 28,5 % |
| Grunnskule | 165 593 | 176 051 | 82 937 | 17 964 | 12 757 | 24 139 | 4,6 % |
| Helse og omsorg | 12 702 | 23 563 | 106 973 | 30 861 | 8 268 | 7 037 | 1,3 % |
| Samferdsel | 52 832 | 18 471 | 32 970 | 29 113 | 58 484 | 38 197 | 7,3 % |
| Barnehage | 1 241 | 354 | 4 210 | 8 676 | 3 453 | 324 | 0,1 % |
| Kultur | 25 044 | 56 429 | 49 807 | 1 123 | 5 540 | 2 521 | 0,5 % |
| Kommunale bustader | 13 254 | 21 115 | 49 601 | 29 326 | 45 857 | 72 670 | 13,8 % |
| Næringsforvaltning | 8 429 | 2 935 | 8 459 | 3 345 | 4 952 | 10 006 | 1,9 % |
| Administrasjon | 17 873 | 16 196 | 35 385 | 63 363 | 29 450 | 29 385 | 5,6 % |
| Plan, byggesak og miljø | 6 822 | 1 958 | 10 054 | 4 089 | 10 772 | 22 621 | 4,3 % |
| Sosialsektoren | 0 | 299 | 6 428 | 11 630 | 948 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 8 098 | 18 648 | 5 859 | 12 647 | 153 808 | 106 088 | 20,2 % |
| Kyrkje | 4 000 | 2 000 | 5 400 | 0 | 14 000 | 0 | — |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 1 097 | 3 092 | 6 014 | 4 484 | 8 940 | 13 488 | 2,6 % |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Sum investeringsutgifter | 662 168 | 702 523 | 923 179 | 555 918 | 590 796 | 525 764 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
1 003 mill. kr
1 002 951 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
21,2 %
28,5 % i 2020
Fylke: 39,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,45
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,43 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+38 mill. kr
+4 %
Utan premieavvik 2025
520 mill. kr
11,0 % av driftsinntektene
Fylke: 31,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
1 693 mill. kr
minus 690 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (23 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
483 mill. kr
av ein arbeidskapital på 1 003 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
48,1 %
2020: 18,6 %
Fylke og land 2025
29,1 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−12,9 pp
+29,5 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (23 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
10,0 %
2020: 13,0 %
Disposisjonsfond 2025
473 mill. kr
472 533 tusen kr
Fylke og land 2025
21,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
−3,0 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
965 mill. kr
965 375 tusen kr
Andel av driftsinntektene
20,4 %
2020: 25,8 %
Fylke og land 2025
31,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
49 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 472 533 | 48,9 % |
| Bundne driftsfond | 82 842 | 8,6 % |
| Ubunde investeringsfond | 332 226 | 34,4 % |
| Bundne investeringsfond | 77 774 | 8,1 % |
| Sum fond | 965 375 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
168 mill. kr
3 846 kr per innbyggjar
48 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,18 %
av 4 022 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−55 mill. kr
etter 62 mill. kr i renteinntekter og 161 mill. kr i utbytte
−1,37 % av lånegjelda
Avdrag på lån
122 mill. kr
3,04 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 32,9 år
Renter og avdrag i alt
291 mill. kr
6 647 kr per innbyggjar
6,34 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (4 022 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
40 mill. kr
920 kr per innbyggjar · 0,88 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
80 mill. kr
1 840 kr per innbyggjar · 1,76 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
121 mill. kr
2 760 kr per innbyggjar · 2,63 % av driftsinntektene
Gjeldsvarsel
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 58 434 kr i 2020 til 91 992 kr i 2025 – ein vekst på 57,4 % (33 558 kr per innbyggjar). Det er over 50 prosent, og veksten er merkt som eit varsel.
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
91 992 kr
4 022 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
91 992 kr
4 022 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,18 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 4 022 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
168 mill. kr
Med 5,3 %
213 mill. kr
Endring per innbyggjar
+1 030 kr
Del av driftsinntektene
+0,98 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 45 mill. kr meir i året enn i dag – 1 030 kr per innbyggjar, eller om lag 53 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 12 av 23 i fylket (høgast: Strand 5,41 % · lågast: Suldal 3,12 % · median 4,18 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 17 av 23 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 111 396 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 16 av 22 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 114 227 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 21 av 23 i fylket (høgast: Utsira 18 194 kr · lågast: Sola 4 976 kr · median 9 232 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,95 % til 4,18 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 48 mill. kr til 168 mill. kr i året – ein endring på 120 mill. kr, eller 2 708 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
185 095 m²
+ 2 355 m² leigd = 187 450 m² i alt
Areal per innbyggjar
4,29 m²
43 723 innbyggjarar
Fylket: 5,03 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
148 kr
27 mill. kr i alt
Fylket: 113 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 25–147 kr per m² i året
Anslått etterslep 2015–2025
51–240 mill. kr
1 169–5 489 kr per innbyggjar
273–1 280 kr per m²
Driftsutgifter per m²
752 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
216 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
172 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
6,9 %
netto til eigedomsforvaltning
179 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 22 av 23 i fylket (høgast: Utsira 14,28 m² · lågast: Eigersund 3,93 m² · median 5,68 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 3 av 23 i fylket (høgast: Suldal 204 kr · lågast: Bokn 15 kr · median 107 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Bokn 24 552 kr · lågast: Stavanger 2 390 kr · median 8 987 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2015–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 51 mill. kr og 240 mill. kr – det vil seie 273–1 280 kr per kvadratmeter eller 1 169–5 489 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Karmøy, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 11,3 % frå 2023 til 2024
Frå 1 107 mill. kr til 982 mill. kr – ein nedgang på 4,5 prosentpoeng av driftsinntektene (27,0 % → 22,5 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2024 · Markert fallFonda fall 10,8 % frå 2023 til 2024
Frå 995 mill. kr til 887 mill. kr – ein nedgang på 4,0 prosentpoeng av driftsinntektene (24,3 % → 20,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
2023 · Markert fallFonda fall 8,0 % frå 2022 til 2023
Frå 1 081 mill. kr til 995 mill. kr – ein nedgang på 3,1 prosentpoeng av driftsinntektene (27,4 % → 24,3 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Karmøy rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
14. av 23
i fylket i 2025 · 2,45
Fylkessnitt: 3,43
Landssnitt: 2,82
Nr. 191 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
15. av 23
i fylket i 2025 · 21,2 %
Fylkessnitt: 39,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 188 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
10. av 23
i fylket i 2025 · 202,1 %
Fylkessnitt: 208,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 65 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
20. av 23
i fylket i 2025 · 48,1 %
Fylkessnitt: 29,1 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 233 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 3 382 285 | 3 342 416 | 453 980 | 5 912 965 | 368 756 | 179 145 |
| 2021 | 3 695 503 | 3 559 958 | 441 388 | 5 933 736 | 508 009 | 277 927 |
| 2022 | 3 943 484 | 3 906 477 | 665 169 | 6 554 904 | 595 751 | 278 228 |
| 2023 | 4 094 730 | 4 222 061 | 454 511 | 7 133 315 | 626 761 | 467 541 |
| 2024 | 4 372 720 | 4 614 531 | 543 985 | 7 886 359 | 607 288 | 453 675 |
| 2025 | 4 741 165 | 4 821 689 | 476 170 | 8 892 913 | 689 675 | 482 762 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
7,5 %
2 871 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 303
Landet 946 · Rogaland 1 042
Fastlegeavtalar
31
4 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
99
1 opne lister · 2,53 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Karmøy
- Landet
- Rogaland
Innbyggjarar per fastlege
- Karmøy
- Landet
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 68 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 3 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 42 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Rogaland: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 7 av 23 i fylket (høgast: Tysvær 6,0 · lågast: Utsira 1,1) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
2 288
Årsverk til grunnbemanning
568,3
Årsverk i alt
652,3
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
42,1 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
8,8 elevar
2025
Rogaland: 9,0
Landet: 8,8
Nr. 11 av 23 i fylket (høgast: Strand 10,6 · lågast: Utsira 4,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
5 033
Lærarårsverk
570,8
Lærarårsverk utan lange fråvær
518,8
Årsverk i sektoren
895,6
Av dei assistentårsverk
232,2
Elevar per årsverk i sektoren
5,6
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Rogaland
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
1,35 brukarar
2025
Rogaland: 1,66
Landet: 1,72
Nr. 19 av 22 i fylket (høgast: Kvitsøy 2,86 · lågast: Tysvær 1,11) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,74
Brukarar av heimetenester
1 435
Brukarar av institusjonstenester
489
Årsverk i helse og omsorg
1 529,9
Med helsefagleg utdanning
81,7 %
Innbyggjarar 80+
2 124
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (42,8 %), 2025 (42,1 %)
Siste år: 42,1 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Rogaland | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 568,3 | +32,2+6,0 % | +15+0,7 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 570,8 | +13,5+2,4 % | −336−6,3 % | +4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 1 529,9 | +176,2+13,0 % | +36+1,9 % | +11,9 % | +11,8 % |
Barnehage: 32,2 fleire årsverk til grunnbemanning (+6,0 %) med fleire barn med plass (+0,7 %). Grunnskule: 13,5 fleire lærarårsverk (+2,4 %) med færre elevar (−6,3 %). Helse og omsorg: 176,2 fleire årsverk (+13,0 %) med fleire tenestemottakarar (+1,9 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 568 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Rogaland
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 571 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
8,8
Etter kutt
8,8
Rogaland
9,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 1 530 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
1,35
Etter kutt
1,35
Rogaland
1,66
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
94,1 %
2025
Rogaland: 94,0
Landet: 94,5
Nr. 7 av 23 i fylket (høgast: Sola 99,7 · lågast: Utsira 66,7)
Barn med plass
2 288
1–2 år
91,1 %
3–5 år
96,2 %
Barn 1–5 år
2 369
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
251,7 elevar
2025
Rogaland: 281,4
Landet: 247,9
Nr. 12 av 23 i fylket (høgast: Randaberg 498,0 · lågast: Utsira 28,0)
Elevar
5 033
Skular
20
Barn 6–15 år
5 664
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
23,8 plassar
2025
Rogaland: 29,6
Landet: 29,7
Nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Lund 48,0 · lågast: Sola 16,7)
Sjukeheimsplassar
300
Omsorgsbustader
206
Innbyggjarar 80+
2 124
Berre sjukeheim per 100
14,1
Berre omsorgsbustad per 100
9,7
Av dei i bustad er 80+
12,6 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
15,4 plassar
2025
Rogaland: 17,0
Landet: 14,7
Nr. 16 av 23 i fylket (høgast: Utsira 75,0 · lågast: Klepp 11,1)
Elevplassar
1 150
Elevar
896
Barn 6–18 år
7 454
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Karmøy fell frå 2 369 i 2025 til 2 202 i 2050 – ei endring på −7,0 %. Held kommunen dei 2 288 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 96,6 til 103,9 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 2 127 plassar – 161 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Karmøy fell frå 5 664 i 2025 til 4 861 i 2050 – ei endring på −14,2 %. Med same del av barna i kommunal skule (88,9 %) blir det 4 321 elevar, ned 712 frå 5 033 i dag. Held kommunen dei 20 skulane ho har, fell snittet frå 251,7 til 216,1 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 17,2 skular – 2,8 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 251,7 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Karmøy veks frå 2 124 i 2025 til 4 400 i 2050 – ei endring på 107,2 %. Held kommunen dei 506 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 23,8 til 11,5 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 1 047 plassar – 541 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
10 034
i Rogaland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,9 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
5 080 personar (51 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
3 458 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Rogaland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
70,5
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 42,0 · Eldre 28,5
Rogaland
65,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,7 · Eldre 24,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 6,4 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 5,3 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
41,8 år
+1,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 70,8
2040
43,8 år
+3,3 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 78,5
2050
45,2 år
+4,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 86,3
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Karmøy, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,210
2013: 0,219
Fylke og land
0,249
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
7,6 %
647 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
25,9 %
i dei tre lågaste gruppene · 33,7 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 7,8 % | −2,2 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 8,4 % | −1,6 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 8,7 % | −1,3 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,7 % | +0,7 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 10,9 % | +0,9 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,8 % | +1,8 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 11,4 % | +1,4 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Barnefattigdom i Rogaland 2022-2024
Flest: Haugesund (10,7 %) · Færrast: Bjerkreim (5,9 %) · Karmøy er nr. 13 av 20 (fylkessnitt 8,2 % · 8 058 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Rogaland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,320).
Karmøy brukar
35 718 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
39 725 kr
barnefattigdom 8,2 %
Brukar mest
Hjelmeland
55 012 kr · 8,5 % fattigdom
Brukar minst
Haugesund
31 547 kr · 10,7 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Haugesund | 10,7 % | 11 096 kr | 16 729 kr | 3 722 kr | 31 547 kr |
| Sauda | 10,0 % | 12 324 kr | 22 133 kr | 2 279 kr | 36 736 kr |
| Sokndal | 9,9 % | 13 527 kr | 22 373 kr | 3 437 kr | 39 337 kr |
| Strand | 9,6 % | 13 692 kr | 20 237 kr | 4 187 kr | 38 116 kr |
| Hå | 9,3 % | 14 676 kr | 21 105 kr | 3 306 kr | 39 087 kr |
| Vindafjord | 9,2 % | 12 489 kr | 23 318 kr | 3 875 kr | 39 682 kr |
| Stavanger | 8,7 % | 12 722 kr | 18 432 kr | 3 396 kr | 34 550 kr |
| Klepp | 8,6 % | 13 531 kr | 21 195 kr | 2 389 kr | 37 115 kr |
| Hjelmeland | 8,5 % | 16 797 kr | 32 971 kr | 5 244 kr | 55 012 kr |
| Eigersund | 8,1 % | 12 206 kr | 20 478 kr | 3 564 kr | 36 248 kr |
| Lund | 7,9 % | 13 940 kr | 25 015 kr | 3 814 kr | 42 769 kr |
| Sandnes | 7,7 % | 13 756 kr | 20 462 kr | 2 544 kr | 36 762 kr |
| Karmøy | 7,6 % | 13 075 kr | 19 333 kr | 3 310 kr | 35 718 kr |
| Randaberg | 7,5 % | 13 334 kr | 20 850 kr | 4 308 kr | 38 492 kr |
| Tysvær | 7,5 % | 15 063 kr | 26 243 kr | 2 828 kr | 44 134 kr |
| Suldal | 7,4 % | 16 530 kr | 29 055 kr | 2 978 kr | 48 563 kr |
| Time | 7,1 % | 13 003 kr | 19 802 kr | 3 191 kr | 35 996 kr |
| Gjesdal | 6,9 % | 14 937 kr | 22 368 kr | 3 825 kr | 41 130 kr |
| Sola | 6,3 % | 15 048 kr | 20 635 kr | 2 291 kr | 37 974 kr |
| Bjerkreim | 5,9 % | 12 401 kr | 30 183 kr | 2 951 kr | 45 535 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Rogaland 2024
Jamnast: Sauda (0,205) · Skeivast: Stavanger (0,281) · Karmøy er nr. 4 av 23 (fylkessnitt 0,230)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 0,4 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 0,8 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Karmøy i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Karmøy blant dei 82 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
281. av 344
7,6 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
307. av 344
162 484 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
177. av 344
35 718 kr · på barn og unge
Gini 2024
270. av 358
0,210 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Karmøy: nr. 281 av 344 med 7,6 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 43 306 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
40,5 år
median 40 år
Rogaland
39,6 år
median 39 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 0,9 år eldre enn fylket og 0,8 år yngre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
76,3 % i arbeid
1 % registrerte arbeidslause · 12,9 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 76,3 % | 78,3 % | 76,7 % | −2,0 |
| Registrerte arbeidslause | 1,0 % | 1,3 % | 1,4 % | −0,3 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 1,4 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,1 |
| Under utdanning | 2,3 % | 2,8 % | 3,1 % | −0,5 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 12,9 % | 9,2 % | 10,3 % | +3,7 |
| AFP / alderspensjon | 1,6 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,2 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 4,5 % | 5,6 % | 5,8 % | −1,1 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Rogaland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
72,2 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Rogaland 73,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 72,2 % | 73,1 % | 72,1 % | −0,9 |
| 80–99 % | 6,8 % | 5,3 % | 5,4 % | +1,5 |
| 60–79 % | 5,2 % | 4,2 % | 4,2 % | +1,0 |
| 40–59 % | 5,3 % | 5,5 % | 6,0 % | −0,2 |
| 20–39 % | 4,8 % | 5,5 % | 5,7 % | −0,7 |
| 0–19 % | 5,6 % | 6,5 % | 6,6 % | −0,9 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
16 796
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
21 676
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
77,5 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 91,5 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
12 167
56,1 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
9 509
personar · 43,9 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 44,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
4 629
personar · 27,6 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−4 880
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 8 315 til 9 509 personar (41,4 % → 43,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 523 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (9 509 utpendlarar)
- Haugesund5 469 (57,5 %)
- Tysvær972 (10,2 %)
- Stavanger480 (5,0 %)
- Bergen394 (4,1 %)
- Sokkelen sør for 62 grader N380 (4,0 %)
- Sola279 (2,9 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (4 629 innpendlarar)
- Haugesund2 725 (58,9 %)
- Tysvær725 (15,7 %)
- Sveio200 (4,3 %)
- Vindafjord148 (3,2 %)
- Bergen64 (1,4 %)
- Stavanger57 (1,2 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (3 282 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Informasjon og kommunikasjon, Finans og forsikring.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +986 arbeidsplassar (+6,3 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Bygg og anlegg | 1 808 | 2 163 | +355 | +19,6 % |
| Industri | 2 420 | 2 642 | +222 | +9,2 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 462 | 636 | +174 | +37,7 % |
| Varehandel | 1 953 | 2 120 | +167 | +8,6 % |
| Transport og lagring | 1 427 | 1 586 | +159 | +11,1 % |
| Undervisning | 1 296 | 1 428 | +132 | +10,2 % |
| Overnatting og servering | 314 | 378 | +64 | +20,4 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 437 | 496 | +59 | +13,5 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 180 | 235 | +55 | +30,6 % |
| Personleg tenesteyting | 403 | 426 | +23 | +5,7 % |
| Finans og forsikring | 67 | 81 | +14 | +20,9 % |
| Elektrisitet, vatn og renovasjon | 117 | 118 | +1 | +0,9 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 358 | 344 | −14 | −3,9 % |
| Helse- og sosialtenester | 3 297 | 3 282 | −15 | −0,5 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 889 | 707 | −182 | −20,5 % |
| Bergverk og utvinning | 298 | 70 | −228 | −76,5 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Helse- og sosialtenester
- Industri
- Bygg og anlegg
- Varehandel
- Transport og lagring
- Undervisning
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2024, 2025 – høgast 2 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Rogaland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 19 089 | 938 000 kr | 737 500 kr | 739 600 kr | 676 100 kr | +9,1 % |
| Einebuande | 6 892 | 489 500 kr | 389 200 kr | 413 200 kr | 397 500 kr | −2,1 % |
| Par utan barn | 4 928 | 1 074 700 kr | 847 200 kr | 896 600 kr | 860 000 kr | −1,5 % |
| Par med barn 0-17 år | 4 189 | 1 494 800 kr | 1 134 200 kr | 1 178 000 kr | 1 141 700 kr | −0,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 885 | 689 300 kr | 559 500 kr | 582 200 kr | 568 200 kr | −1,5 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
865 700 kr
Landet: 1 000 800 kr (−13,5 %)
Gjeld, median
413 300 kr
Landet: 415 800 kr (−0,6 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 373 100 kr
Landet: 1 792 100 kr (−23,4 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
375 700 kr
Landet: 378 800 kr (−0,8 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,43 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 549 603 kr
Bruttoformue per hushald
2 457 849 kr
Bankinnskot per hushald
672 503 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 086 709 kr
1,79 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,79 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
13 261 kr
Rogaland 13 544 kr · Landet 12 828 kr
275 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
+352 kr
Utbetalinga er 102,7 % av referansebudsjettet
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+4 961 kr
159,8 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sosialhjelpstilfelle
1 150
Del av befolkninga
2,6 %
Barn i familiar med sosialhjelp
603
Gjennomsnittleg stønadstid
5,8 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
540
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,6 md
Samla stønadssum
88 850 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
24
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Rogaland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
91,9
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 178 167 kr/år | 174 537 kr/år | +2,1 % dyrare |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 9 880 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −16,2 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 13 258 kr/år | 18 029 kr/år | −26,5 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 543 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | +8,3 % dyrare |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,2 % · leige 2-roms 16,1 %
178 167 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
27 947 kr/m²
Alle bustadtypar · 170 omsetningar
9 880 kr/mnd
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
13 258 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 737 500 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
178 167 kr
+7,8 % frå 2024 (165 250 kr)
Snitt Rogaland
190 431 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader79 318 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 564 kr
- Kommunale avgifter14 908 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt2 342 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
24,2 %
178 167 kr av 737 500 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
16,1 %
118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 737 500 kr | 24,2 % | 16,1 % |
| Einebuande | 389 200 kr | 45,8 % | 30,5 % |
| Par utan barn | 847 200 kr | 21,0 % | 14,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 134 200 kr | 15,7 % | 10,5 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 559 500 kr | 31,8 % | 21,2 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Alle bustadtypar 2026 K3
27 947 kr/m²
170 salg
Landet: 55 627
Einebustader 2026 K3
22 818 kr/m²
104 salg
Landet: 29 924
Småhus 2026 K3
32 284 kr/m²
23 salg
Landet: 41 812
Blokkleilegheiter 2026 K3
38 031 kr/m²
43 salg
Landet: 71 644
Totalt 170 bustadomsetningar i 2026 K3.
- Alle bustadtypar
- Alle bustadtypar – landet
- Blokkleilegheiter
- Blokkleilegheiter – landet
- Einebustader
- Einebustader – landet
- Småhus
- Småhus – landet
| Kvadratmeterpris 2026 K3 | Kommunen | Snitt Rogaland | Landet |
|---|---|---|---|
| Alle bustadtypar | 27 947 | 46 871 | 55 627 |
| Einebustader | 22 818 | 33 341 | 29 924 |
| Småhus | 32 284 | 42 755 | 41 812 |
| Blokkleilegheiter | 38 031 | 58 493 | 71 644 |
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
9 880 kr
2 500 kr per m² per år
+3,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire Estimat | 9 300 | 10 000 | 10 600 | 11 100 | 11 600 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 43 529.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
13 258 kr
+7,1 % frå 2025
Snitt Rogaland 2026
15 578 kr
Kommunen ligger 14,9 % under
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 26,5 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Rogaland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 2 214 | 2 312 | 3 052 | 2 638 | 2 638 | 2 837 |
| Avløp | 3 470 | 3 951 | 5 544 | 5 345 | 5 639 | 5 886 |
| Avfall | 2 520 | 2 588 | 2 756 | 3 055 | 3 488 | 3 777 |
| Feiing og tilsyn | 385 | 566 | 472 | 492 | 616 | 758 |
| Sum årsgebyr | 8 589 | 9 417 | 11 824 | 11 530 | 12 381 | 13 258 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 081 | 976 | 1 102 | 1 267 | 1 836 | 1 992 |
| Målarleige | 295 | 295 | 304 | 308 | 321 | 332 |
| Vatn per m³ | 6,3 | 7,6 | 9 | 9,2 | 9,2 | 9,9 |
| Avløp per m³ | 11,6 | 14,9 | 18,1 | 20,8 | 22 | 23 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 6 600 | 7 000 | 8 400 | 8 761 | 8 761 | 9 420 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 8 200 | 9 100 | 11 000 | 11 473 | 12 104 | 12 631 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno