Kommunen og økonomien
Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet
Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)
Kjelde: SSB 13551
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum netto driftsutgifter: 358 264 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Helse og omsorg | 34,9 % | 31,8 % | 34,9 % | +3,1 |
| Grunnskule | 21,3 % | 21,2 % | 19,9 % | +0,1 |
| Barnehage | 11,9 % | 12,5 % | 12,9 % | −0,7 |
| Eigedomsforvaltning | 7,8 % | 7,6 % | 8,0 % | +0,2 |
| Administrasjon | 7,4 % | 7,6 % | 5,7 % | −0,2 |
| Kultur | 4,6 % | 3,9 % | 3,6 % | +0,7 |
| Barnevern | 3,2 % | 3,0 % | 3,4 % | +0,3 |
| Sosialsektoren | 3,2 % | 5,1 % | 6,0 % | −1,8 |
| Samferdsel | 1,8 % | 1,5 % | 1,4 % | +0,3 |
| Politisk styring | 1,2 % | 1,1 % | 0,6 % | +0,1 |
| Plan, byggesak og miljø | 1,1 % | 1,6 % | 1,3 % | −0,5 |
| Kyrkje | 0,8 % | 0,9 % | 0,8 % | −0,1 |
| Brann- og ulykkesvern | 0,7 % | 1,1 % | 1,2 % | −0,4 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Helse og omsorg
- Grunnskule
- Barnehage
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Kultur
- Barnevern
- Sosialsektoren
- Samferdsel
- Politisk styring
- Plan, byggesak og miljø
- Kyrkje
- Brann- og ulykkesvern
- Kommunale bustader
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Næringsforvaltning
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 20 746 | 23 692 | 27 611 | 25 960 | 25 610 | 29 659 | 7,8 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | −1 577 | −905 | 1 094 | −218 | 477 | −3 507 | — |
| Grunnskule | 61 656 | 69 010 | 73 142 | 77 037 | 79 284 | 80 775 | 21,3 % |
| Helse og omsorg | 79 105 | 89 725 | 98 833 | 115 014 | 109 092 | 132 321 | 34,9 % |
| Samferdsel | 3 992 | 4 995 | 7 464 | 5 835 | 5 996 | 6 683 | 1,8 % |
| Barnehage | 26 712 | 27 924 | 30 465 | 34 991 | 37 762 | 45 012 | 11,9 % |
| Kultur | 13 263 | 13 829 | 15 214 | 15 888 | 16 204 | 17 429 | 4,6 % |
| Kommunale bustader | −2 635 | −1 765 | −1 398 | −1 601 | −1 143 | −1 732 | — |
| Næringsforvaltning | −1 832 | −4 569 | −12 455 | −5 343 | −1 705 | −4 198 | — |
| Administrasjon | 19 284 | 20 896 | 23 732 | 27 948 | 28 588 | 28 143 | 7,4 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 743 | 2 327 | 3 158 | 4 657 | 2 900 | 4 302 | 1,1 % |
| Sosialsektoren | 4 892 | 5 597 | 8 513 | 15 565 | 16 913 | 12 215 | 3,2 % |
| Brann- og ulykkesvern | 1 514 | 1 982 | 2 355 | 3 180 | 2 971 | 2 694 | 0,7 % |
| Kyrkje | 3 452 | 3 007 | 3 177 | 3 410 | 3 016 | 2 985 | 0,8 % |
| Barnevern | 11 601 | 10 025 | 12 319 | 12 410 | 10 526 | 12 316 | 3,2 % |
| Fellesutgifter | 476 | −11 094 | −8 125 | −19 654 | −8 980 | −11 396 | — |
| Politisk styring | 3 558 | 3 645 | 3 608 | 4 601 | 5 267 | 4 563 | 1,2 % |
| Sum netto driftsutgifter | 245 950 | 258 321 | 288 707 | 319 680 | 332 778 | 358 264 | 100 % |
Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.
Kjelde: SSB 12362
Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)
Fordeling 2025
Sum investeringsutgifter: 7 560 tusen kr
| Tenesteområde | Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke |
|---|---|---|---|---|
| Samferdsel | 21,6 % | 6,7 % | 8,1 % | +14,9 |
| Grunnskule | 21,0 % | 8,3 % | 11,9 % | +12,7 |
| Eigedomsforvaltning | 16,0 % | 24,2 % | 25,4 % | −8,2 |
| Administrasjon | 11,3 % | 4,9 % | 2,3 % | +6,4 |
| Kyrkje | 10,8 % | 0,8 % | 0,9 % | +10,1 |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 9,5 % | 14,0 % | 23,2 % | −4,5 |
| Helse og omsorg | 5,1 % | 11,9 % | 6,7 % | −6,8 |
| Politisk styring | 2,3 % | 0,1 % | 0,0 % | +2,2 |
| Næringsforvaltning | 1,5 % | 1,8 % | 1,5 % | −0,3 |
| Kultur | 0,6 % | 5,6 % | 6,1 % | −5,0 |
| Plan, byggesak og miljø | 0,2 % | 2,3 % | 1,9 % | −2,1 |
Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).
Utvikling over tid
- Samferdsel
- Grunnskule
- Eigedomsforvaltning
- Administrasjon
- Kyrkje
- Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
- Helse og omsorg
- Politisk styring
- Næringsforvaltning
- Kultur
- Plan, byggesak og miljø
- Barnehage
- Kommunale bustader
- Sosialsektoren
- Brann- og ulykkesvern
- Barnevern
- Fellesutgifter
Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
| Hovudgruppe | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Andel 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eigedomsforvaltning | 3 920 | 19 993 | 1 597 | 1 075 | 2 332 | 1 213 | 16,0 % |
| Vatn, avløp, renovasjon (VAR) | 8 392 | 12 056 | 5 955 | 436 | −14 | 720 | 9,5 % |
| Grunnskule | 2 812 | 20 496 | 1 878 | 864 | 2 422 | 1 589 | 21,0 % |
| Helse og omsorg | 2 505 | 1 126 | 619 | 1 938 | 1 004 | 384 | 5,1 % |
| Samferdsel | 1 414 | 1 508 | 4 148 | 2 368 | 3 022 | 1 631 | 21,6 % |
| Barnehage | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Kultur | 433 | 0 | 394 | 147 | 321 | 45 | 0,6 % |
| Kommunale bustader | 39 | 0 | 541 | 7 779 | 5 574 | 0 | — |
| Næringsforvaltning | 0 | 0 | 650 | 0 | 0 | 112 | 1,5 % |
| Administrasjon | 361 | 147 | 1 735 | 926 | 345 | 857 | 11,3 % |
| Plan, byggesak og miljø | 1 745 | 1 592 | 12 267 | 66 | 3 517 | 15 | 0,2 % |
| Sosialsektoren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Brann- og ulykkesvern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Kyrkje | 450 | 943 | 0 | 900 | 100 | 820 | 10,8 % |
| Barnevern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Fellesutgifter | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
| Politisk styring | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 174 | 2,3 % |
| Sum investeringsutgifter | 22 104 | 57 861 | 29 784 | 16 499 | 18 623 | 7 560 | 100 % |
Kjelde: SSB 12362
Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.
Arbeidskapital 2025
76 mill. kr
76 255 tusen kr
I prosent av driftsinntektene
17,9 %
22,1 % i 2020
Fylke: 39,3 % · Landet: 25,4 %
Likviditetsgrad 2025
2,37
omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld
Fylke: 3,43 · Landet: 2,82
Endring 2020–2025
+11 mill. kr
+17 %
Utan premieavvik 2025
36 mill. kr
8,5 % av driftsinntektene
Fylke: 31,6 % · Landet: 17,3 %
Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025
132 mill. kr
minus 56 mill. kr
- Omløpsmidlar
- Kortsiktig gjeld
- Arbeidskapital
- Utan premieavvik
Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (23 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.
Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.
Premieavvik 2025
40 mill. kr
av ein arbeidskapital på 76 mill. kr
Andel av arbeidskapitalen
52,7 %
2020: 23,3 %
Fylke og land 2025
29,1 %
Landet: 61,0 %
Mot landssnittet
−8,3 pp
+29,4 pp sidan 2020
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (23 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.
Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.
Andel av driftsinntektene 2025
10,6 %
2020: 6,2 %
Disposisjonsfond 2025
45 mill. kr
45 146 tusen kr
Fylke og land 2025
21,3 %
Landet: 12,0 %
Endring 2020–2025
+4,4 pp
prosentpoeng
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.
Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.
Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.
Sum fond 2025
54 mill. kr
53 829 tusen kr
Andel av driftsinntektene
12,6 %
2020: 10,8 %
Fylke og land 2025
31,3 %
Landet: 20,6 %
Del disposisjonsfond 2025
84 %
av alle fonda er frie midlar
- Disposisjonsfond
- Bundne driftsfond
- Ubunde investeringsfond
- Bundne investeringsfond
Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
| Fond 2025 | 1000 kr | Andel av fonda |
|---|---|---|
| Disposisjonsfond | 45 146 | 83,9 % |
| Bundne driftsfond | 7 934 | 14,7 % |
| Ubunde investeringsfond | 345 | 0,6 % |
| Bundne investeringsfond | 404 | 0,8 % |
| Sum fond | 53 829 | 100 % |
Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).
Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.
Renteutgifter 2025
13 mill. kr
3 838 kr per innbyggjar
5 mill. kr i 2020
Rente av lånegjelda
4,68 %
av 268 mill. kr i lånegjeld
Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %
Netto renteutgifter
−17 mill. kr
etter 5 mill. kr i renteinntekter og 25 mill. kr i utbytte
−6,51 % av lånegjelda
Avdrag på lån
13 mill. kr
4,79 % av lånegjelda i året
Nedbetalingstid i dette tempoet: 20,9 år
Renter og avdrag i alt
25 mill. kr
7 768 kr per innbyggjar
6,09 % av driftsinntektene
Kva kostar høgare rente?
Rekna på lånegjelda i 2025 (268 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.
+1 prosentpoeng rente
3 mill. kr
821 kr per innbyggjar · 0,64 % av driftsinntektene
+2 prosentpoeng rente
5 mill. kr
1 642 kr per innbyggjar · 1,29 % av driftsinntektene
+3 prosentpoeng rente
8 mill. kr
2 463 kr per innbyggjar · 1,93 % av driftsinntektene
Utvikling i lånegjelda
Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 85 768 kr i 2020 til 82 088 kr i 2025 – ein vekst på −4,3 % (−3 680 kr per innbyggjar).
Gjeld i kommunekonsernet
Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.
Kommunekassa 2025
82 088 kr
268 mill. kr i lånegjeld
Konsernet 2025
82 088 kr
268 mill. kr i lånegjeld
Landet: 134 042 kr
Tillegg i føretak og IKS
0 kr
0,0 % meir enn kommunekassa
- Kommunekassa
- Konsernet
- Landssnitt konsern
Rentesjokk
Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 4,68 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.
Rentenivå · 268 mill. kr i lånegjeld
Rente: 5,3 %
Renteutgifter i dag
13 mill. kr
Med 5,3 %
14 mill. kr
Endring per innbyggjar
+512 kr
Del av driftsinntektene
+0,40 %
Ei rente på 5,3 % ville kosta 2 mill. kr meir i året enn i dag – 512 kr per innbyggjar, eller om lag 2 årsverk i tenestene.
Rente av lånegjelda: nr. 4 av 23 i fylket (høgast: Strand 5,41 % · lågast: Suldal 3,12 % · median 4,18 %)
Lånegjeld per innbyggjar: nr. 20 av 23 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 111 396 kr)
Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 19 av 22 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 114 227 kr)
Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 16 av 23 i fylket (høgast: Utsira 18 194 kr · lågast: Sola 4 976 kr · median 9 232 kr)
Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen
- Avdrag
- Rente av lånegjeld
- Renteutgifter
Rentesatsen mot fylket og landet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Netto renter
Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,65 % til 4,68 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 5 mill. kr til 13 mill. kr i året – ein endring på 8 mill. kr, eller 2 424 kr per innbyggjar.
Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.
Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.
Eigd areal 2025
23 592 m²
+ 100 m² leigd = 23 692 m² i alt
Areal per innbyggjar
7,27 m²
3 259 innbyggjarar
Fylket: 5,03 m² · Landet: 4,95 m²
Vedlikehald per m²
55 kr
1 mill. kr i alt
Fylket: 113 kr · Landet: 141 kr
Normkrav 2025
173–295 kr
verdibevarande vedlikehald per m²
Kommunen manglar 118–240 kr per m² i året
Anslått etterslep 2016–2025
30–55 mill. kr
9 157–16 914 kr per innbyggjar
1 260–2 327 kr per m²
Driftsutgifter per m²
842 kr
Landet: 796 kr
Reinhald per m²
149 kr
Landet: 194 kr
Energi per m²
189 kr
Landet: 145 kr
Del av driftsutgiftene
9,0 %
netto til eigedomsforvaltning
257 kr per innbyggjar
Areal per innbyggjar: nr. 7 av 23 i fylket (høgast: Utsira 14,28 m² · lågast: Eigersund 3,93 m² · median 5,68 m²)
Vedlikehald per m²: nr. 19 av 23 i fylket (høgast: Suldal 204 kr · lågast: Bokn 15 kr · median 107 kr)
Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 3 av 23 i fylket (høgast: Bokn 24 552 kr · lågast: Stavanger 2 390 kr · median 8 987 kr)
Kva slags bygg eig kommunen? 2025
- Eigd
- Leigd
Areal over tid – eigd og leigd
- Eigd
- Leigd
- Per innbyggjar
Vedlikehald per m² mot normkravet
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Kommunen
- Landssnitt
- Norm 100 kr (2009)
- Norm 170 kr (2009)
Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald
- Høgt anslag
- Lågt anslag
Summerer vi åra 2016–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 30 mill. kr og 55 mill. kr – det vil seie 1 260–2 327 kr per kvadratmeter eller 9 157–16 914 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.
Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.
Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.
År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Lund, 2020–2025.
2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 6,3 % frå 2023 til 2024
Frå 67 mill. kr til 62 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (18,3 % → 16,3 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallArbeidskapitalen fall 14,4 % frå 2022 til 2023
Frå 78 mill. kr til 67 mill. kr – ein nedgang på 4,4 prosentpoeng av driftsinntektene (22,7 % → 18,3 %).
Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.
2023 · Markert fallFonda fall 13,1 % frå 2022 til 2023
Frå 53 mill. kr til 46 mill. kr – ein nedgang på 2,7 prosentpoeng av driftsinntektene (15,3 % → 12,6 %).
Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.
Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.
Kor Lund rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.
Likviditetsgrad
Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.
16. av 23
i fylket i 2025 · 2,37
Fylkessnitt: 3,43
Landssnitt: 2,82
Nr. 201 av 357 i landet
Arbeidskapital i % av driftsinntektene
Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.
19. av 23
i fylket i 2025 · 17,9 %
Fylkessnitt: 39,3 %
Landssnitt: 25,4 %
Nr. 230 av 357 i landet
Total gjeld i % av driftsinntektene
Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.
1. av 23
i fylket i 2025 · 174,9 %
Fylkessnitt: 208,6 %
Landssnitt: 235,9 %
Nr. 14 av 357 i landet
Premieavvik i % av arbeidskapitalen
Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.
21. av 23
i fylket i 2025 · 52,7 %
Fylkessnitt: 29,1 %
Landssnitt: 61 %
Nr. 247 av 346 i landet
Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.
| År | Inntekter | Utgifter | Investeringar | Lån | Gjeld | Premieavvik |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 294 481 | 294 721 | 18 184 | 608 253 | 45 661 | 15 153 |
| 2021 | 312 937 | 307 161 | 37 868 | 601 591 | 48 222 | 23 933 |
| 2022 | 342 761 | 347 544 | 28 187 | 631 481 | 57 280 | 26 032 |
| 2023 | 363 410 | 377 136 | 15 424 | 636 206 | 60 478 | 39 240 |
| 2024 | 384 129 | 391 969 | 16 291 | 649 519 | 56 734 | 39 960 |
| 2025 | 426 458 | 424 030 | 8 161 | 690 316 | 55 714 | 40 154 |
Helse og omsorg
Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet
Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.
Utan fast lege
0 %
0 innbyggjarar · landet 2,1 %
Innbyggjarar per fastlege
1 006
Landet 946 · Rogaland 1 042
Fastlegeavtalar
3
0 lister utan fast lege
Reservekapasitet (100 = fullt)
113
2 opne lister · 2,98 konsultasjonar per innbyggjar
Del av innbyggjarane utan fast lege
- Landet
- Lund
- Rogaland
Innbyggjarar per fastlege
- Landet
- Lund
Innbyggjarar utan fast lege: nummer 223 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %
Innbyggjarar per fastlege: nummer 52 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170
Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 303 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277
Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2015–2025.
Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk
Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.
Barn per årsverk i barnehage
Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.
5,8 barn
2025
Rogaland: 5,7
Landet: 5,7
Nr. 5 av 23 i fylket (høgast: Tysvær 6,0 · lågast: Utsira 1,1) – lågt tal tyder betre bemanning
Barn med plass
165
Årsverk til grunnbemanning
37,9
Årsverk i alt
42,8
Barnehagelærarar av grunnbemanninga
41,4 %
Bemanningsnorm
6,0 barn
Pedagognorm
43 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Elevar per lærarårsverk
Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.
7,6 elevar
2025
Rogaland: 9,0
Landet: 8,8
Nr. 16 av 23 i fylket (høgast: Strand 10,6 · lågast: Utsira 4,7) – lågt tal tyder betre bemanning
Elevar
416
Lærarårsverk
54,9
Lærarårsverk utan lange fråvær
48,7
Årsverk i sektoren
83,4
Av dei assistentårsverk
23,6
Elevar per årsverk i sektoren
5,0
- Kommunen
- Landet
- Per lærarårsverk utan lange fråvær
- Per årsverk i heile sektoren
- Per årsverk utan lange fråvær
- Rogaland
Brukarar per årsverk i omsorgstenesta
Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.
2,50 brukarar
2025
Rogaland: 1,66
Landet: 1,72
Nr. 3 av 22 i fylket (høgast: Kvitsøy 2,86 · lågast: Tysvær 1,11) – lågt tal tyder betre bemanning
Årsverk per brukar
0,40
Brukarar av heimetenester
215
Brukarar av institusjonstenester
29
Årsverk i helse og omsorg
123,5
Med helsefagleg utdanning
80,3 %
Innbyggjarar 80+
171
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Bryt kommunen barnehagenorma?
Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.
Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019
Siste år: 5,8 barn per årsverk.
Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2019 (41,1 %), 2022 (42,0 %), 2023 (32,4 %), 2024 (35,6 %), 2025 (41,4 %)
Siste år: 41,4 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.
Bemanning over tid: 2020–2025
Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.
| Sektor | Årsverk 2025 | Endring i årsverk | Endring i brukartal | Årsverk Rogaland | Årsverk landet |
|---|---|---|---|---|---|
| Barnehage – årsverk til grunnbemanning | 37,9 | −1,3−3,3 % | +3+1,9 % | −1,2 % | −0,8 % |
| Grunnskule – lærarårsverk | 54,9 | −2,2−3,9 % | −19−4,4 % | +4,7 % | −1,7 % |
| Helse og omsorg – årsverk | 123,5 | +22,3+22,0 % | +75+44,4 % | +11,9 % | +11,8 % |
Barnehage: 1,3 færre årsverk til grunnbemanning (−3,3 %) med fleire barn med plass (+1,9 %). Grunnskule: 2,2 færre lærarårsverk (−3,9 %) med færre elevar (−4,4 %). Helse og omsorg: 22,3 fleire årsverk (+22,0 %) med fleire tenestemottakarar (+44,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.
Kuttkalkulator
Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.
Barnehage · 38 årsverk til grunnbemanning i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
5,8
Etter kutt
5,8
Rogaland
5,7
Norm
6,0
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.
Grunnskule · 55 lærarårsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
7,6
Etter kutt
7,6
Rogaland
9,0
Landet
8,8
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.
Helse og omsorg · 124 årsverk i dag
Kutt: 0 årsverk (0,0 %)
I dag
2,50
Etter kutt
2,50
Rogaland
1,66
Landet
1,72
Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.
Kor mange brukar tenestene
Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.
- Barn i barnehage
- Brukarar av heimetenester
- Brukarar av institusjonstenester
- Elevar i kommunal skule
Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).
Barnehagedekning
Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.
93,8 %
2025
Rogaland: 94,0
Landet: 94,5
Nr. 9 av 23 i fylket (høgast: Sola 99,7 · lågast: Utsira 66,7)
Barn med plass
165
1–2 år
83,1 %
3–5 år
100,0 %
Barn 1–5 år
178
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barn per skule
Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.
104,0 elevar
2025
Rogaland: 281,4
Landet: 247,9
Nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Randaberg 498,0 · lågast: Utsira 28,0)
Elevar
416
Skular
4
Barn 6–15 år
445
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år
Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.
48,0 plassar
2025
Rogaland: 29,6
Landet: 29,7
Nr. 1 av 23 i fylket (høgast: Lund 48,0 · lågast: Sola 16,7)
Sjukeheimsplassar
29
Omsorgsbustader
53
Innbyggjarar 80+
171
Berre sjukeheim per 100
17,0
Berre omsorgsbustad per 100
31,0
Av dei i bustad er 80+
43,4 %
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år
Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.
19,3 plassar
2025
Rogaland: 17,0
Landet: 14,7
Nr. 11 av 23 i fylket (høgast: Utsira 75,0 · lågast: Klepp 11,1)
Elevplassar
113
Elevar
87
Barn 6–18 år
585
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Barnehagen møter barna
Talet på barn 1–5 år i Lund fell frå 178 i 2025 til 158 i 2050 – ei endring på −11,2 %. Held kommunen dei 165 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 92,7 til 104,4 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 146 plassar – 19 færre enn i dag.
- Barn 1–5 år
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.
Skulane møter elevane
Talet på barn 6–15 år i Lund fell frå 445 i 2025 til 361 i 2050 – ei endring på −18,9 %. Med same del av barna i kommunal skule (93,5 %) blir det 338 elevar, ned 78 frå 416 i dag. Held kommunen dei 4 skulane ho har, fell snittet frå 104,0 til 84,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 3,2 skular – 0,8 færre enn i dag.
- Barn 6–15 år
- Elevar
- Elevar per skule
Den raude stipla linja er dagens snitt på 104,0 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.
Eldrebølgja møter plassane
Talet på innbyggjarar 80 år og over i Lund veks frå 171 i 2025 til 371 i 2050 – ei endring på 117,0 %. Held kommunen dei 82 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 48,0 til 22,1 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 178 plassar – 96 fleire enn i dag.
- Innbyggjarar 80+
- Plassar for same dekning
Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.
Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.
Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.
Ikkje-busette lønstakarar 2025
10 034
i Rogaland, 4. kvartal
Andel av alle sysselsette i fylket
3,9 %
Landet: 3,2 %
Største opphavsland
Polen
5 080 personar (51 %)
Største næring
Utleige av arbeidskraft
3 458 personar
Kva land kjem dei frå? (2025)
Kva næringar jobbar dei i? (2025)
Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025
- Rogaland
- Landet
Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.
Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.
Barn og unge
Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar
Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?
Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026
Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.
Kommunen
80,0
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 45,0 · Eldre 35,0
Rogaland
65,2
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 40,7 · Eldre 24,5
Landet
64,1
per 100 yrkesaktive
Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0
Kommunen har 15,9 fleire barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 14,8 fleire enn fylkessnittet.
- Barn og unge 0–19 år
- Eldre 67 år og over
Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050
Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.
2030
42,7 år
+0,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 81,3
2040
44,9 år
+2,9 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 87,1
2050
46,2 år
+4,2 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 91,6
- Kommunen
- Fylket
- Landet
Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.
Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Lund, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.
Gini-koeffisient
0,230
2013: 0,201
Fylke og land
0,249
Landet: 0,248
P90/P10
2,500
Landet: 2,800
Barn i vedvarande låginntekt
7,9 %
50 barn · landet 10,2 %
Låg- og høginntektshushald
28,5 %
i dei tre lågaste gruppene · 30,6 % i dei tre høgaste
Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.
P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.
Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt
Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet
Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.
| Inntektsgruppe | Inntekt etter skatt (heile landet) | Andel av hushalda | Mot landet |
|---|---|---|---|
| Gruppe 1 (lågast) | 0 kr – 294 900 kr | 8,5 % | −1,5 pp |
| Gruppe 2 | 294 900 kr – 372 000 kr | 10,5 % | +0,5 pp |
| Gruppe 3 | 372 000 kr – 462 600 kr | 9,5 % | −0,5 pp |
| Gruppe 4 | 462 600 kr – 564 300 kr | 10,1 % | +0,1 pp |
| Gruppe 5 | 564 300 kr – 676 100 kr | 9,0 % | −1,0 pp |
| Gruppe 6 | 676 100 kr – 811 000 kr | 10,6 % | +0,6 pp |
| Gruppe 7 | 811 000 kr – 971 900 kr | 11,2 % | +1,2 pp |
| Gruppe 8 | 971 900 kr – 1 156 100 kr | 11,7 % | +1,7 pp |
| Gruppe 9 | 1 156 100 kr – 1 434 000 kr | 9,7 % | −0,3 pp |
| Gruppe 10 (høgast) | over 1 434 000 kr | 9,2 % | −0,8 pp |
Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024
Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landet
Barnefattigdom i Rogaland 2022-2024
Flest: Haugesund (10,7 %) · Færrast: Bjerkreim (5,9 %) · Lund er nr. 11 av 20 (fylkessnitt 8,2 % · 8 058 barn i heile fylket)
Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.
Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025
Kvart punkt er ein kommune i Rogaland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,320).
Lund brukar
42 769 kr
per innbyggjar på barn og unge
Fylkessnitt
39 725 kr
barnefattigdom 8,2 %
Brukar mest
Hjelmeland
55 012 kr · 8,5 % fattigdom
Brukar minst
Haugesund
31 547 kr · 10,7 % fattigdom
| Kommune | Barnefattigdom | Barnehage | Grunnskule | Barnevern | Sum per innbyggjar |
|---|---|---|---|---|---|
| Haugesund | 10,7 % | 11 096 kr | 16 729 kr | 3 722 kr | 31 547 kr |
| Sauda | 10,0 % | 12 324 kr | 22 133 kr | 2 279 kr | 36 736 kr |
| Sokndal | 9,9 % | 13 527 kr | 22 373 kr | 3 437 kr | 39 337 kr |
| Strand | 9,6 % | 13 692 kr | 20 237 kr | 4 187 kr | 38 116 kr |
| Hå | 9,3 % | 14 676 kr | 21 105 kr | 3 306 kr | 39 087 kr |
| Vindafjord | 9,2 % | 12 489 kr | 23 318 kr | 3 875 kr | 39 682 kr |
| Stavanger | 8,7 % | 12 722 kr | 18 432 kr | 3 396 kr | 34 550 kr |
| Klepp | 8,6 % | 13 531 kr | 21 195 kr | 2 389 kr | 37 115 kr |
| Hjelmeland | 8,5 % | 16 797 kr | 32 971 kr | 5 244 kr | 55 012 kr |
| Eigersund | 8,1 % | 12 206 kr | 20 478 kr | 3 564 kr | 36 248 kr |
| Lund | 7,9 % | 13 940 kr | 25 015 kr | 3 814 kr | 42 769 kr |
| Sandnes | 7,7 % | 13 756 kr | 20 462 kr | 2 544 kr | 36 762 kr |
| Karmøy | 7,6 % | 13 075 kr | 19 333 kr | 3 310 kr | 35 718 kr |
| Randaberg | 7,5 % | 13 334 kr | 20 850 kr | 4 308 kr | 38 492 kr |
| Tysvær | 7,5 % | 15 063 kr | 26 243 kr | 2 828 kr | 44 134 kr |
| Suldal | 7,4 % | 16 530 kr | 29 055 kr | 2 978 kr | 48 563 kr |
| Time | 7,1 % | 13 003 kr | 19 802 kr | 3 191 kr | 35 996 kr |
| Gjesdal | 6,9 % | 14 937 kr | 22 368 kr | 3 825 kr | 41 130 kr |
| Sola | 6,3 % | 15 048 kr | 20 635 kr | 2 291 kr | 37 974 kr |
| Bjerkreim | 5,9 % | 12 401 kr | 30 183 kr | 2 951 kr | 45 535 kr |
Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.
Inntektsfordeling i Rogaland 2024
Jamnast: Sauda (0,205) · Skeivast: Stavanger (0,281) · Lund er nr. 13 av 23 (fylkessnitt 0,230)
Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.
Inntektsgruppene over tid 2015–2024
Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,3 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har vakse 1,0 prosentpoeng.
- Lågaste tre grupper
- Midtre fire grupper
- Høgaste tre grupper
Kvar ligg Lund i heile landet?
Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Lund blant dei 77 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).
Barnefattigdom 2022-2024
266. av 344
7,9 % · av barna 0–17 år
Brukt per barn 2025
165. av 344
192 612 kr · barnehage, skule og barnevern
Brukt per innbyggjar 2025
52. av 344
42 769 kr · på barn og unge
Gini 2024
100. av 358
0,230 · nr. 1 = mest ulikt
Mest barnefattigdom i landet
Minst barnefattigdom i landet
Lund: nr. 266 av 344 med 7,9 % – landssnittet er 10,8 %
Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.
Folk og arbeidsliv
Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar
Kjønnsfordeling
Aldersfordeling
Totalt: 3 226 innbyggjarar
Gjennomsnittsalder 2026
Kommunen
42,0 år
median 42 år
Rogaland
39,6 år
median 39 år
Landet
41,3 år
median 41 år
Innbyggjarane er i snitt 2,4 år eldre enn fylket og 0,7 år eldre enn landet.
Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framoverBerekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).
Kjelde: SSB 07459
Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)
Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år
- Sysselsette (i arbeid)
- Registrerte arbeidslause
- På arbeidsmarkedstiltak
- Under utdanning
- Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
- AFP / alderspensjon
- Andre utanfor arbeidsstyrken
75,7 % i arbeid
0,5 % registrerte arbeidslause · 14,6 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| Sysselsette (i arbeid) | 75,7 % | 78,3 % | 76,7 % | −2,6 |
| Registrerte arbeidslause | 0,5 % | 1,3 % | 1,4 % | −0,8 |
| På arbeidsmarkedstiltak | 2,1 % | 1,3 % | 1,3 % | +0,8 |
| Under utdanning | 1,2 % | 2,8 % | 3,1 % | −1,6 |
| Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd | 14,6 % | 9,2 % | 10,3 % | +5,4 |
| AFP / alderspensjon | 2,2 % | 1,4 % | 1,3 % | +0,8 |
| Andre utanfor arbeidsstyrken | 3,7 % | 5,6 % | 5,8 % | −1,9 |
Andel i arbeid over tid (%)
- Kommunen
- Landet
- Snitt Rogaland
Stillingsprosent blant sysselsette (andel)
- 100 % (heiltid)
- 80–99 %
- 60–79 %
- 40–59 %
- 20–39 %
- 0–19 %
67 % jobbar 100 % eller meir
Landet 72,1 % · Rogaland 73,1 %
| Kommune | Fylke | Landet | Avvik fylke | |
|---|---|---|---|---|
| 100 % (heiltid) | 67,0 % | 73,1 % | 72,1 % | −6,1 |
| 80–99 % | 6,5 % | 5,3 % | 5,4 % | +1,2 |
| 60–79 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,2 % | +1,8 |
| 40–59 % | 8,0 % | 5,5 % | 6,0 % | +2,5 |
| 20–39 % | 5,0 % | 5,5 % | 5,7 % | −0,5 |
| 0–19 % | 7,4 % | 6,5 % | 6,6 % | +0,9 |
Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.
Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?
Arbeidsplassar i kommunen
1 433
personar som jobbar her (arbeidsstad)
Sysselsette som bur her
1 533
personar 15–74 år (bustad)
Arbeidsplassdekning
93,5 %
arbeidsplassar per 100 sysselsette busette
Fylke: 91,5 % · Landet: 87,8 %
Bur og jobbar i kommunen
967
63,1 % av dei sysselsette som bur her
Pendlar ut
566
personar · 36,9 % av dei sysselsette som bur her
Fylke: 44,8 % · Landet: 36,7 %
Pendlar inn
466
personar · 32,5 % av arbeidsplassane i kommunen
Fylke: 37,5 % · Landet: 27,9 %
Netto pendling
−100
fleire pendlar ut enn inn
Kommunen mot fylkes- og landssnittet
- Kommunen
- Fylkessnitt (Rogaland)
- Landssnitt
Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.
Pendling over tid 2018–2025
Utpendlinga har auka frå 486 til 566 personar (31,3 % → 36,9 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 92 personar i same periode.
- Pendlar ut
- Pendlar inn
- Utpendlingsandel
Kor pendlar innbyggjarane til? (566 utpendlarar)
- Flekkefjord113 (20,0 %)
- Eigersund105 (18,6 %)
- Stavanger45 (8,0 %)
- Hå42 (7,4 %)
- Sokndal38 (6,7 %)
- Sirdal32 (5,7 %)
Kor kjem innpendlarane frå? (466 innpendlarar)
- Flekkefjord223 (47,9 %)
- Eigersund45 (9,7 %)
- Kvinesdal43 (9,2 %)
- Sokndal31 (6,7 %)
- Kristiansand15 (3,2 %)
- Lindesnes13 (2,8 %)
Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette
- Arbeidsplassar i kommunen
- Busette sysselsette
Størst næring etter arbeidsstad: Industri (479 arbeidsplassar). Tal som SSB skjuler av omsyn til personvern, er anslåtte: Overnatting og servering, Informasjon og kommunikasjon.
Næringsutvikling 2018–2025: kva næringar veks og krympar?
Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt −10 arbeidsplassar (−0,7 %) sidan 2018.
| Næring | 2018 | 2025 | Endring | % |
|---|---|---|---|---|
| Helse- og sosialtenester | 253 | 272 | +19 | +7,5 % |
| Informasjon og kommunikasjon | 93 | 108 | +15 | +16,1 % |
| Forretningsmessig tenesteyting | 14 | 28 | +14 | +100,0 % |
| Industri | 477 | 479 | +2 | +0,4 % |
| Teknisk tenesteyting, eigedom | 28 | 30 | +2 | +7,1 % |
| Offentleg administrasjon og forsvar | 46 | 47 | +1 | +2,2 % |
| Undervisning | 144 | 145 | +1 | +0,7 % |
| Personleg tenesteyting | 32 | 33 | +1 | +3,1 % |
| Varehandel | 94 | 93 | −1 | −1,1 % |
| Overnatting og servering | 11 | 9 | −2 | −18,2 % |
| Bygg og anlegg | 80 | 72 | −8 | −10,0 % |
| Transport og lagring | 54 | 39 | −15 | −27,8 % |
| Jordbruk, skogbruk og fiske | 100 | 61 | −39 | −39,0 % |
Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år
- Industri
- Helse- og sosialtenester
- Undervisning
- Informasjon og kommunikasjon
- Varehandel
- Bygg og anlegg
SSB skjuler tal for næringar med få verksemder i mindre kommunar. I staden for å vise null, reknar vi ut det som manglar frå totalen for året (SSB «Alle næringer») og fordeler det etter kva næringa utgjer i kommunen, fylket eller landet. Det gjeld 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2025 – høgast 4 av 16 næringar i eitt år.
Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).
Bustad og hushaldsøkonomi
Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr
Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)
| Hushaldstype | Tal | Samla inntekt | Etter skatt | Etter skatt – Rogaland | Etter skatt – landet | Avvik frå landet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alle hushald | 1 388 | 872 000 kr | 700 800 kr | 739 600 kr | 676 100 kr | +3,7 % |
| Einebuande | 494 | 482 300 kr | 381 900 kr | 413 200 kr | 397 500 kr | −3,9 % |
| Par utan barn | 399 | 948 700 kr | 774 300 kr | 896 600 kr | 860 000 kr | −10,0 % |
| Par med barn 0-17 år | 280 | 1 380 700 kr | 1 075 600 kr | 1 178 000 kr | 1 141 700 kr | −5,8 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 62 | 666 700 kr | 539 800 kr | 582 200 kr | 568 200 kr | −5,0 % |
Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)
- Alle hushald
- Einebuande
- Par utan barn
- Par med barn 0-17 år
- Ensleg mor/far med barn 0-17 år
Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.
Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)
Per person 17 år og eldre
Gjeld, gjennomsnitt
686 700 kr
Landet: 1 000 800 kr (−31,4 %)
Gjeld, median
186 600 kr
Landet: 415 800 kr (−55,1 %)
Bruttoformue, gjennomsnitt
1 688 000 kr
Landet: 1 792 100 kr (−5,8 %)
Bankinnskot, gjennomsnitt
390 900 kr
Landet: 378 800 kr (+3,2 %)
Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,16 – landet 1,61
Gjeld per hushald
1 242 927 kr
Bruttoformue per hushald
3 055 280 kr
Bankinnskot per hushald
707 529 kr
Bruttoinntekt per hushald
1 070 615 kr
1,81 personar 17+ per hushald
Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,81 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.
Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)
- Gjeld (snitt)
- Bruttoformue (snitt)
- Gjeld – landet
- Bruttoformue – landet
Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.
Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.
Utbetalt per stønadsmånad
11 541 kr
Rogaland 13 544 kr · Landet 12 828 kr
160 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)
Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)
−1 368 kr
Utbetalinga er 89,4 % av referansebudsjettet – under det SIFO reknar som eit rimeleg forbruksnivå
Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)
+3 241 kr
139,0 % av den statlege satsen
Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats
- Kommunen
- Landet
- Rogaland
Sosialhjelpstilfelle
56
Del av befolkninga
1,7 %
Barn i familiar med sosialhjelp
35
Gjennomsnittleg stønadstid
4,9 md
Med sosialhjelp 6 md eller meir
20
Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt
6,7 md
Samla stønadssum
3 197 tusen kr
Fekk økonomisk rådgjeving
—
Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Rogaland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.
Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg
Levekostnadsindeks (landet = 100)
86,9
Billegare enn landsgjennomsnittet
Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.
| Kostnad | Kommunen | Landet | Avvik |
|---|---|---|---|
| Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi) 2025 · Huseiernes bokostnadsindeks | 168 205 kr/år | 174 537 kr/år | −3,6 % billigere |
| Leige, toromsbustad Estimat 2025 · SSB 09895 | 8 660 kr/mnd | 11 790 kr/mnd | −26,5 % billigere |
| Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing) 2026 · SSB 12842 | 17 263 kr/år | 18 029 kr/år | −4,2 % billigere |
| Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert) 2026 · SSB 11573 | 1 168 kr/mnd | 1 425 kr/mnd | −18,0 % billigere |
Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.
Bustad og bokostnader
Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.
Andel av median hushaldsinntekt: eige 24,0 % · leige 2-roms 14,8 %
168 205 kr/år
Einebustad 120 m² (Huseierne)
—
Alle bustadtypar
8 660 kr/mnd
Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
17 263 kr/år
Vatn, avløp, avfall og feiing
Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 700 800 kr
Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)
Bokostnad per år
168 205 kr
+8,3 % frå 2024 (155 345 kr)
Snitt Rogaland
190 431 kr
Landet (357 kommunar)
174 537 kr
- Rentekostnader64 199 kr
- Vedlikehold42 421 kr
- Energi28 564 kr
- Kommunale avgifter19 290 kr
- Forsikring10 613 kr
- Eigedomsskatt3 117 kr
Kommunen mot fylke og landet (kr per år)
- Kommune
- Landet
- Snitt Rogaland
Kor stor del av inntekten går til å bu?
Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt
24,0 %
168 205 kr av 700 800 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)
Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)
14,8 %
103 920 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)
Landet 2025 (Huseierne)
32,5 %
Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader
Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype
| Hushaldstype | Median inntekt etter skatt | Eige (bokostnad) | Leige 2-roms |
|---|---|---|---|
| Alle hushald | 700 800 kr | 24,0 % | 14,8 % |
| Einebuande | 381 900 kr | 44,0 % | 27,2 % |
| Par utan barn | 774 300 kr | 21,7 % | 13,4 % |
| Par med barn 0-17 år | 1 075 600 kr | 15,6 % | 9,7 % |
| Ensleg mor/far med barn 0-17 år | 539 800 kr | 31,2 % | 19,3 % |
Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).
Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)
- Landet
- Prognose
Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.
Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal
Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.
SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.
Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom
8 660 kr
2 100 kr per m² per år
+7,8 % frå 2024
- Heile landet
- Tettstader med 2 000-19 999 innbyggjarar
Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)
| Prissone | 2 rom, 30 m² | 2 rom, 40 m² | 2 rom, 50 m² | 2 rom, 60 m² | 2 rom, 70 m² |
|---|---|---|---|---|---|
| Tettstader med 2 000 - 19 999 innbyggjarar Estimat | 8 100 | 8 700 | 9 200 | 9 700 | 10 000 |
Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.
Folketal brukt i anslaget: 3 241.
Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.
Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.
Sum årsgebyr 2026
17 263 kr
+7,9 % frå 2025
Snitt Rogaland 2026
15 578 kr
Kommunen ligger 10,8 % over
Landet 2026
18 029 kr
Kommunen ligger 4,2 % under
- Avfall
- Avløp
- Feiing og tilsyn
- Sum årsgebyr
- Sum – Landet
- Sum – Snitt Rogaland
- Vassforsyning
| Gebyr (kr) | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vassforsyning | 3 022 | 2 720 | 2 992 | 3 440 | 4 120 | 4 738 |
| Avløp | 4 202 | 4 622 | 5 084 | 5 846 | 6 723 | 7 395 |
| Avfall | 2 640 | 2 798 | 3 162 | 4 261 | 4 495 | 4 580 |
| Feiing og tilsyn | 453 | 467 | 484 | 556 | 660 | 550 |
| Sum årsgebyr | 10 317 | 10 607 | 11 722 | 14 103 | 15 998 | 17 263 |
| Septiktømming (årsgebyr) | 1 108 | 1 166 | 1 163 | 1 621 | 1 767 | 1 300 |
| Målarleige | — | — | 4 170 | 4 791 | 5 600 | — |
| Vatn per m³ | 7,4 | 6,7 | 7,4 | 8,5 | 10,1 | 11,6 |
| Avløp per m³ | 10,3 | 11,3 | 12,5 | 14,3 | 16,4 | 18 |
| Tilknytningsgebyr vatn (éin sats) | 14 420 | 14 420 | 14 954 | 17 197 | 20 636 | 23 731 |
| Tilknytningsgebyr avløp (éin sats) | 14 420 | 14 420 | 14 954 | 17 197 | 19 776 | 21 753 |
Kjelde: SSB 12842
Ingen artiklar eller lenkjer enno

