Sandnes kommunevåpen

Sandnes

Rogaland

Kommune- og fylkesendringar

  • Slått saman i 2020: Sandnes vart danna av Sandnes og Forsand. Tal frå før 2020 gjeld dei gamle kommunane kvar for seg, og er difor haldne utanfor historikken.

Endringsåra er markerte med ei loddrett, stipla linje i historikkgrafane, slik at bruddet er synleg der tala står.

Tal for denne kommunen er samanliknbare frå 2020 og framover. Eldre tal frå SSB gjeld eit anna område, og blir difor ikkje blanda inn.

Kommunen og økonomien

Rekneskap, inntekter, utgifter, gjeld og investeringar for kommunekonsernet

Kommuneinfo

Styringsparti

Høyre
Frp + uavklart

Ordførar

Kenny Rettore (H)

Kommunenummer

1108

Kjelde: Wikipedia

Nøkkeltal 2025

Inntekter

9 037 180

tusen kr

Utgifter

9 114 688

tusen kr

Driftsmargin

−0,86%

Investeringar

1 210 150

tusen kr

Eigedelar

29 876 293

tusen kr

Total gjeld

18 060 209

tusen kr

(Lån: 16 735 107 + Gjeld: 1 325 102)

Gjeldsandel

60,45%

av eigedelar (Total gjeld / Eigedelar)

Eigedomsskatt 2025

Type eigedomsskatt

Berre kraftanlegg

Generell sats

7 ‰

Totale inntekter

74 727

tusen kr

Driftsinntekter og utgifter
  • Inntekter
  • Utgifter
2020202120222023202420250M2,5M5M7,5M10MSamanslåing 2020

Kjelde: SSB 12858

Gjeld og eigedelar
  • Eigedelar
  • Gjeldsgrad
  • Total gjeld
2020202120222023202420250M7,5M15M22,5M30M0%20%40%60%80%Samanslåing 2020

Kjelde: SSB 13545

Kor kjem inntektene frå?

Driftsinntekter etter hovudgruppe, kommunekonsern (1000 kr)

Ingen inntektsdata tilgjengeleg – klikk «Oppdater data»

Kjelde: SSB 13551

Netto driftsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum netto driftsutgifter: 7 453 237 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Helse og omsorg28,5 %31,8 %34,9 %−3,3
Grunnskule22,5 %21,2 %19,9 %+1,4
Barnehage15,2 %12,5 %12,9 %+2,6
Eigedomsforvaltning8,7 %7,6 %8,0 %+1,1
Sosialsektoren6,9 %5,1 %6,0 %+1,9
Administrasjon5,1 %7,6 %5,7 %−2,5
Kultur4,2 %3,9 %3,6 %+0,3
Barnevern2,8 %3,0 %3,4 %−0,2
Plan, byggesak og miljø1,6 %1,6 %1,3 %+0,0
Samferdsel1,3 %1,5 %1,4 %−0,1
Brann- og ulykkesvern1,0 %1,1 %1,2 %−0,1
Kommunale bustader1,0 %0,6 %0,5 %+0,4
Kyrkje0,7 %0,9 %0,8 %−0,2
Politisk styring0,5 %1,1 %0,6 %−0,6

Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Helse og omsorg
  • Grunnskule
  • Barnehage
  • Eigedomsforvaltning
  • Sosialsektoren
  • Administrasjon
  • Kultur
  • Barnevern
  • Plan, byggesak og miljø
  • Samferdsel
  • Brann- og ulykkesvern
  • Kommunale bustader
  • Kyrkje
  • Politisk styring
  • Næringsforvaltning
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Fellesutgifter
20202021202220232024202502M4M6M8MSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Rogaland
0 %9 %18 %27 %36 %Helse og omsorgGrunnskuleBarnehageEigedomsforvaltningAdministrasjonSosialsektorenKulturBarnevernPlan, byggesak og miljøSamferdselBrann- og ulykkesvernKyrkjePolitisk styringKommunale bustaderNæringsforvaltningFellesutgifterVatn, avløp, renovasjon (VAR)
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning362 873457 891526 655571 376602 808674 5988,7 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)−35 617−47 972−50 974−38 238−112 577−89 147—
Grunnskule1 177 3321 291 3251 406 4641 546 6591 633 5461 755 30022,5 %
Helse og omsorg1 453 9301 642 4541 769 8492 039 5742 109 6922 216 14028,5 %
Samferdsel64 78475 77688 50792 89395 777101 6761,3 %
Barnehage832 368902 436929 5451 019 4161 078 7731 180 02215,2 %
Kultur193 705216 507240 020258 693270 381324 7444,2 %
Kommunale bustader13 39324 08747 65755 28762 92074 5031,0 %
Næringsforvaltning13 412−38 121−195 540−91 241−49 360−68 838—
Administrasjon246 718347 375345 205365 052366 311398 5235,1 %
Plan, byggesak og miljø69 40175 59480 276101 559107 851126 8541,6 %
Sosialsektoren265 570281 444341 146422 244492 175539 4996,9 %
Brann- og ulykkesvern45 36057 87153 22861 50058 27977 1211,0 %
Kyrkje50 42244 17949 14357 65454 87157 6530,7 %
Barnevern121 783131 717169 413213 199203 073218 2712,8 %
Fellesutgifter87 245−160 025−178 681−410 425−221 158−173 007—
Politisk styring24 97725 20227 26635 66434 63539 3250,5 %
Sum netto driftsutgifter4 987 6565 327 7405 649 1796 300 8666 787 9977 453 237100 %

Negative tal tyder at området har høgare inntekter (f.eks. gebyr) enn utgifter. Andel blir rekna ut av summen av område med netto utgift.

Kjelde: SSB 12362

Investeringar – brutto investeringsutgifter per tenesteområde

Hovudgrupper (tenesteområde) frå KOSTRA, kommunekonsern (1000 kr)

Fordeling 2025

Sum investeringsutgifter: 1 612 212 tusen kr

TenesteområdeKommuneFylkeLandetAvvik fylke
Eigedomsforvaltning24,9 %24,2 %25,4 %+0,7
Helse og omsorg17,5 %11,9 %6,7 %+5,6
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)16,9 %14,0 %23,2 %+2,9
Kommunale bustader12,9 %9,3 %7,5 %+3,7
Grunnskule11,3 %8,3 %11,9 %+3,0
Samferdsel6,0 %6,7 %8,1 %−0,7
Plan, byggesak og miljø4,6 %2,3 %1,9 %+2,4
Kultur3,3 %5,6 %6,1 %−2,2
Brann- og ulykkesvern0,8 %7,2 %1,6 %−6,4
Barnehage0,5 %2,8 %2,7 %−2,3
Administrasjon0,5 %4,9 %2,3 %−4,5
Næringsforvaltning0,4 %1,8 %1,5 %−1,4
Kyrkje0,2 %0,8 %0,9 %−0,6
Fellesutgifter0,1 %0,2 %0,2 %−0,0
Barnevern0,1 %0,0 %0,1 %+0,1
Politisk styring0,0 %0,1 %0,0 %−0,1
Sosialsektoren0,0 %0,0 %0,2 %−0,0

Fylke = gjennomsnittleg andel for 23 kommunar i fylket. Landet = alle kommunar samla (SSB-aggregat).

Utvikling over tid

  • Eigedomsforvaltning
  • Helse og omsorg
  • Vatn, avløp, renovasjon (VAR)
  • Kommunale bustader
  • Grunnskule
  • Samferdsel
  • Plan, byggesak og miljø
  • Kultur
  • Brann- og ulykkesvern
  • Barnehage
  • Administrasjon
  • Næringsforvaltning
  • Kyrkje
  • Fellesutgifter
  • Barnevern
  • Politisk styring
  • Sosialsektoren
2020202120222023202420250550k1,1M1,7M2,2MSamanslåing 2020

Kommunen mot fylkessnittet og landet 2025 (andel, %)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Rogaland
0 %7 %14 %21 %28 %EigedomsforvaltningVatn, avløp, renovasjon (VAR)Helse og omsorgKommunale bustaderGrunnskuleSamferdselKulturBrann- og ulykkesvernPlan, byggesak og miljøAdministrasjonBarnehageNæringsforvaltningKyrkjeFellesutgifterPolitisk styringBarnevernSosialsektoren
Hovudgruppe202020212022202320242025Andel 2025
Eigedomsforvaltning613 305462 829247 970205 756199 058402 06224,9 %
Vatn, avløp, renovasjon (VAR)166 440175 912226 058285 624296 665273 20616,9 %
Grunnskule457 963346 257162 05895 47657 816182 24211,3 %
Helse og omsorg54 36333 51948 61638 67393 680281 71617,5 %
Samferdsel106 44083 00049 45864 371102 81196 4176,0 %
Barnehage10 78510 12312 85111 6727 9177 8870,5 %
Kultur155 17198 16155 21765 62450 74153 5083,3 %
Kommunale bustader344 725220 206238 364306 180401 132208 17812,9 %
Næringsforvaltning58 21027 87440 78111 16619 4706 0680,4 %
Administrasjon19 20518 03418 83441 05022 8257 7750,5 %
Plan, byggesak og miljø35 59336 09943 86752 55259 15274 3844,6 %
Sosialsektoren5723 6097927648 7671320,0 %
Brann- og ulykkesvern2 8292 7901 8786941 35612 3110,8 %
Kyrkje2 23815 67414 87316 1626 2902 5040,2 %
Barnevern02 192257001 4370,1 %
Fellesutgifter1 9001 3451 7708472 3462 0550,1 %
Politisk styring033401 0571603300,0 %
Sum investeringsutgifter2 029 7391 537 9581 163 4121 197 7381 330 1861 612 212100 %

Kjelde: SSB 12362

Arbeidskapital – omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld

Arbeidskapitalen viser kommunens likviditet: kor mykje som er igjen av bankinnskot, plasseringar og fordringar når kortsiktig gjeld er betalt.

Arbeidskapital 2025

1 798 mill. kr

1 797 990 tusen kr

I prosent av driftsinntektene

19,9 %

21,8 % i 2020

Fylke: 39,3 % · Landet: 25,4 %

Likviditetsgrad 2025

2,36

omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld

Fylke: 3,43 · Landet: 2,82

Endring 2020–2025

+408 mill. kr

+29 %

Utan premieavvik 2025

1 207 mill. kr

13,4 % av driftsinntektene

Fylke: 31,6 % · Landet: 17,3 %

Omløpsmidlar / kortsiktig gjeld 2025

3 123 mill. kr

minus 1 325 mill. kr

  • Omløpsmidlar
  • Kortsiktig gjeld
  • Arbeidskapital
  • Utan premieavvik
2020202120222023202420250 mill.800 mill.1 600 mill.2 400 mill.3 200 mill.Samanslåing 2020Kraftig fallKraftig fall

Arbeidskapital i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %10,0 %20,0 %30,0 %40,0 %Samanslåing 2020

Likviditetsgrad (omløpsmidlar / kortsiktig gjeld) – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,000,901,802,703,60Samanslåing 2020

Reell arbeidskapital (utan premieavvik) i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250,0 %8,0 %16,0 %24,0 %32,0 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine verdiar (23 kommunar i fylket, 357 i landet). Likviditetsgrad over 1 tyder at omløpsmidlane dekkjer den kortsiktige gjelda.

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr). B. Omløpsmidlar (inkl. premieavvik) minus E. Kortsiktig gjeld. Premieavviket (KG61) er utsett pensjonskostnad som ligg i omløpsmidlane, men som må førast som kostnad seinare år – difor viser vi også arbeidskapitalen med premieavviket trekt frå.

Premieavvik – mot fylkes- og landssnitt

Premieavviket er skilnaden mellom innbetalt pensjonspremie og rekneskapsført pensjonskostnad. Det ligg i omløpsmidlane og løftar arbeidskapitalen, men må førast som kostnad seinare år. Her er det målt i prosent av arbeidskapitalen, så du ser kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågt premieavvik er betre.

Premieavvik 2025

591 mill. kr

av ein arbeidskapital på 1 798 mill. kr

Andel av arbeidskapitalen

32,9 %

2020: 21,6 %

Fylke og land 2025

29,1 %

Landet: 61,0 %

Mot landssnittet

−28,1 pp

+11,3 pp sidan 2020

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
Samanslåing 20202020202120222023202420250 %20 %40 %60 %80 %

Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar av eigen arbeidskapital (23 kommunar i fylket, 346 i landet i 2025).

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr), post B.3.4 Premieavvik.

Disposisjonsfond i prosent av driftsinntektene

Disposisjonsfondet er kommunens frie sparepengar – buffer mot svikt i inntekter eller uføresette utgifter. Eit fond på under 5 % av driftsinntektene blir ofte rekna som lågt.

Andel av driftsinntektene 2025

8,7 %

2020: 10,4 %

Disposisjonsfond 2025

790 mill. kr

789 692 tusen kr

Fylke og land 2025

21,3 %

Landet: 12,0 %

Endring 2020–2025

−1,7 pp

prosentpoeng

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %6 %12 %18 %24 %Samanslåing 2020

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 i landet i 2025). Færre kommunar i tidlege år skuldast kommune- og fylkessamanslåingar.

Kjelde: SSB 13545 – C.1.1 Disposisjonsfond, kommunekasse, målt mot brutto driftsinntekter.

Fondsoversikt – alle fond i kommunen

Disposisjonsfondet er fritt, mens bundne driftsfond og investeringsfond er øyremerkte midlar som berre kan brukast til bestemte føremål.

Sum fond 2025

1 165 mill. kr

1 164 723 tusen kr

Andel av driftsinntektene

12,9 %

2020: 15,8 %

Fylke og land 2025

31,3 %

Landet: 20,6 %

Del disposisjonsfond 2025

68 %

av alle fonda er frie midlar

  • Disposisjonsfond
  • Bundne driftsfond
  • Ubunde investeringsfond
  • Bundne investeringsfond
2020202120222023202420250 mill.350 mill.700 mill.1 050 mill.1 400 mill.Samanslåing 2020Kraftig fallKraftig fall

Sum fond i prosent av driftsinntektene – mot fylkes- og landssnitt

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
2020202120222023202420250 %8 %16 %24 %32 %Samanslåing 2020
Fond 20251000 krAndel av fonda
Disposisjonsfond789 69267,8 %
Bundne driftsfond243 32720,9 %
Ubunde investeringsfond20 9661,8 %
Bundne investeringsfond110 7389,5 %
Sum fond1 164 723100 %

Kjelde: SSB 13545 – balanserekneskap, kommunekasse (1000 kr): C.1.1 Disposisjonsfond, C.1.2 Bundne driftsfond, C.2.1 Ubunde investeringsfond og C.2.2 Bundne investeringsfond. Snittene er uvekta gjennomsnitt av kommunane (357 i landet).

Finanskostnader – kva rentene kostar kommunen

Renteutgifter og avdrag i kroner, og kor mange prosent av lånegjelda kommunen faktisk betaler i rente. Lånegjeld er langsiktig gjeld utanom pensjonsforpliktingar, som ikkje ber renter.

Renteutgifter 2025

293 mill. kr

3 457 kr per innbyggjar

122 mill. kr i 2020

Rente av lånegjelda

3,80 %

av 7 722 mill. kr i lånegjeld

Fylket: 4,25 % · Landet: 4,29 %

Netto renteutgifter

−47 mill. kr

etter 180 mill. kr i renteinntekter og 161 mill. kr i utbytte

−0,61 % av lånegjelda

Avdrag på lån

251 mill. kr

3,25 % av lånegjelda i året

Nedbetalingstid i dette tempoet: 30,8 år

Renter og avdrag i alt

544 mill. kr

6 413 kr per innbyggjar

6,20 % av driftsinntektene

Kva kostar høgare rente?

Rekna på lånegjelda i 2025 (7 722 mill. kr). Mange kommunar har delar av gjelda bunden eller rentesikra, så dette er kostnaden når heile lånegjelda får den nye renta.

+1 prosentpoeng rente

77 mill. kr

910 kr per innbyggjar · 0,88 % av driftsinntektene

+2 prosentpoeng rente

154 mill. kr

1 819 kr per innbyggjar · 1,76 % av driftsinntektene

+3 prosentpoeng rente

232 mill. kr

2 729 kr per innbyggjar · 2,64 % av driftsinntektene

Utvikling i lånegjelda

Lånegjelda per innbyggjar gjekk frå 90 601 kr i 2020 til 90 951 kr i 2025 – ein vekst på 0,4 % (350 kr per innbyggjar).

Gjeld i kommunekonsernet

Kommunekassa viser berre gjelda kommunen sjølv har i balansen. Konsernet tek òg med kommunale føretak (KF) og kommunen sin del av interkommunale selskap (IKS), der mykje av gjelda til vatn, avløp, bustader og bygg ofte ligg.

Kommunekassa 2025

90 951 kr

7 722 mill. kr i lånegjeld

Konsernet 2025

90 651 kr

7 697 mill. kr i lånegjeld

Landet: 134 042 kr

Tillegg i føretak og IKS

−301 kr

−0,3 % meir enn kommunekassa

  • Kommunekassa
  • Konsernet
  • Landssnitt konsern
Samanslåing 20202020202120222023202420250k35k70k105k140k

Rentesjokk

Kva ville lånegjelda kosta om heile gjelda blei prisa til dagens rentenivå? Kommunen betaler 3,80 % i snitt i dag, mens budsjettrenta for 2026 ligg kring 5,3 %.

Rentenivå · 7 722 mill. kr i lånegjeld

Rente: 5,3 %

Renteutgifter i dag

293 mill. kr

Med 5,3 %

409 mill. kr

Endring per innbyggjar

+1 364 kr

Del av driftsinntektene

+1,32 %

Ei rente på 5,3 % ville kosta 116 mill. kr meir i året enn i dag – 1 364 kr per innbyggjar, eller om lag 136 årsverk i tenestene.

Rente av lånegjelda: nr. 20 av 23 i fylket (høgast: Strand 5,41 % · lågast: Suldal 3,12 % · median 4,18 %)

Lånegjeld per innbyggjar: nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 111 396 kr)

Lånegjeld i konsernet per innbyggjar: nr. 17 av 22 i fylket (høgast: Utsira 251 290 kr · lågast: Hå 74 100 kr · median 114 227 kr)

Renter og avdrag per innbyggjar: nr. 22 av 23 i fylket (høgast: Utsira 18 194 kr · lågast: Sola 4 976 kr · median 9 232 kr)

Renter og avdrag i kroner, med rentesatsen

  • Avdrag
  • Rente av lånegjeld
  • Renteutgifter
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.200 mill.400 mill.600 mill.800 mill.0 %2 %4 %6 %

Rentesatsen mot fylket og landet

  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Netto renter
Samanslåing 2020202020212022202320242025-3 %0 %3 %6 %9 %

Frå 2020 til 2025 gjekk renta kommunen betaler frå 1,69 % til 3,80 % av lånegjelda, og renteutgiftene frå 122 mill. kr til 293 mill. kr i året – ein endring på 172 mill. kr, eller 1 928 kr per innbyggjar.

Kjelder: SSB 13543 (økonomisk oversikt drift: renteutgifter, renteinntekter, utbytte og avdrag) og 13545 (balanse, både kommunekassa og den konsoliderte konsernrekneskapen). Hovudtala gjeld kommunekassa, same grunnlag som arbeidskapital og fond elles i appen, og finst frå 2020. Lånegjeld = langsiktig gjeld minus pensjonsforpliktingar. Renta er ein implisitt rentesats: renteutgifter delt på lånegjelda ved årsslutt, så nye lån tekne opp sent i året kan trekkje satsen litt ned. Fylkes- og landssnitta er vekta, det vil seie summen av kroner delt på summen av gjeld.

Eigedomsmassen – kvadratmeter, vedlikehald og etterslep

Kor mange kvadratmeter formålsbygg kommunen eig og leiger, kva ho brukar på vedlikehald, drift, reinhald og energi per kvadratmeter, og kor stort vedlikehaldsetterslepet kan vere.

Eigd areal 2025

375 026 m²

+ 9 243 m² leigd = 384 269 m² i alt

Areal per innbyggjar

4,53 m²

84 908 innbyggjarar

Fylket: 5,03 m² · Landet: 4,95 m²

Vedlikehald per m²

142 kr

53 mill. kr i alt

Fylket: 113 kr · Landet: 141 kr

Normkrav 2025

173–295 kr

verdibevarande vedlikehald per m²

Kommunen manglar 31–153 kr per m² i året

Anslått etterslep 2020–2025

152–374 mill. kr

1 796–4 408 kr per innbyggjar

397–974 kr per m²

Driftsutgifter per m²

844 kr

Landet: 796 kr

Reinhald per m²

166 kr

Landet: 194 kr

Energi per m²

129 kr

Landet: 145 kr

Del av driftsutgiftene

9,9 %

netto til eigedomsforvaltning

396 kr per innbyggjar

Areal per innbyggjar: nr. 18 av 23 i fylket (høgast: Utsira 14,28 m² · lågast: Eigersund 3,93 m² · median 5,68 m²)

Vedlikehald per m²: nr. 5 av 23 i fylket (høgast: Suldal 204 kr · lågast: Bokn 15 kr · median 107 kr)

Anslått etterslep per innbyggjar (høgt anslag): nr. 22 av 23 i fylket (høgast: Bokn 24 552 kr · lågast: Stavanger 2 390 kr · median 8 987 kr)

Kva slags bygg eig kommunen? 2025

  • Eigd
  • Leigd
0k50k100k150k200kSkulelokaleInstitusjonslokaleIdrettsbygg og -anleggKulturbyggBarnehagelokaleAdministrasjonslokale

Areal over tid – eigd og leigd

  • Eigd
  • Leigd
  • Per innbyggjar
Samanslåing 20202020202120222023202420250k100k200k300k400k02467

Vedlikehald per m² mot normkravet

  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Kommunen
  • Landssnitt
  • Norm 100 kr (2009)
  • Norm 170 kr (2009)
Samanslåing 2020202020212022202320242025075150225300

Kor mykje manglar kvart år? Differansen mellom normkravet og faktisk vedlikehald

  • Høgt anslag
  • Lågt anslag
Samanslåing 20202020202120222023202420250 mill.20 mill.40 mill.60 mill.80 mill.

Summerer vi åra 2020–2025, hamnar det anslåtte etterslepet mellom 152 mill. kr og 374 mill. kr – det vil seie 397–974 kr per kvadratmeter eller 1 796–4 408 kr per innbyggjar. År der kommunen brukar meir enn norma trekkjer etterslepet ned igjen.

Kjelder: SSB 11906 (areal på kommunale formålsbygg, eigd og leigd), 12051 (nøkkeltal per kvadratmeter) og 12905 (utgifter til forvaltning, drift og vedlikehald). Formålsbygga er administrasjonslokale, barnehagar, skular, institusjonar, idrettsbygg og kulturbygg.

Slik er etterslepet rekna ut: KS og Multiconsult sin rettleiar for verdibevarande vedlikehald opererer med 100 kr per m² i året ved 30 års levetid og 170 kr per m² ved 60 års levetid (inkludert nødvendig oppgradering), i 2009-kroner. Normtala er prisjusterte til kvart år med SSB sin byggjekostnadsindeks for bustadblokk 08655 , og etterslepet er summen av (norm − faktisk vedlikehald) × areal for åra vi har tal for. Dette er eit anslag, ikkje ei tilstandsvurdering: ein kommune kan ha brukt pengane målretta på dei dårlegaste bygga, eller ha bygg som er nye nok til å tole lite vedlikehald. Nasjonalt reknar RIF og Multiconsult eit oppgraderingsbehov på kring 168 milliardar kroner for kommunale bygg.

Historiske varsel

År der fonda eller arbeidskapitalen fall kraftig i Sandnes, 2020–2025.

2024 · Markert fallArbeidskapitalen fall 5,0 % frå 2023 til 2024

Frå 1 874 mill. kr til 1 781 mill. kr – ein nedgang på 2,6 prosentpoeng av driftsinntektene (24,1 % → 21,5 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2024 · Markert fallFonda fall 10,7 % frå 2023 til 2024

Frå 1 366 mill. kr til 1 221 mill. kr – ein nedgang på 2,8 prosentpoeng av driftsinntektene (17,5 % → 14,7 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

2022 · Markert fallArbeidskapitalen fall 0,8 % frå 2021 til 2022

Frå 1 710 mill. kr til 1 697 mill. kr – ein nedgang på 2,3 prosentpoeng av driftsinntektene (24,6 % → 22,3 %).

Fall i arbeidskapitalen tyder at omløpsmidlane minkar eller at den kortsiktige gjelda veks, og gir mindre handlingsrom på kort sikt.

2022 · Markert fallFonda fall 3,2 % frå 2021 til 2022

Frå 1 201 mill. kr til 1 163 mill. kr – ein nedgang på 2,0 prosentpoeng av driftsinntektene (17,3 % → 15,3 %).

Fall i fonda tyder oftast at kommunen har brukt oppsparte midlar til å dekkje underskot i drifta eller eigenkapital i investeringar.

Eit år blir markert når verdien fell meir enn 25 % frå året før, eller med meir enn 2 prosentpoeng av driftsinntektene. Tala er henta frå KOSTRA-balansen (SSB 13545) og brutto driftsinntekter.

Rangering i Rogaland

Kor Sandnes rangerer blant fylkets kommunar på likviditetsgrad, arbeidskapital, gjeldsgrad og premieavvik.

Likviditetsgrad

Omløpsmidlar delt på kortsiktig gjeld. Høgare er betre.

17. av 23

i fylket i 2025 · 2,36

Fylkessnitt: 3,43

Landssnitt: 2,82

Nr. 205 av 357 i landet

1.Kvitsøy8,74
2.Suldal6,85
3.Tysvær4,69
16.Lund2,37
17.Sandnes2,36
18.Stavanger2,27
23.Randaberg1,56

Arbeidskapital i % av driftsinntektene

Omløpsmidlar minus kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Høgare er betre.

18. av 23

i fylket i 2025 · 19,9 %

Fylkessnitt: 39,3 %

Landssnitt: 25,4 %

Nr. 208 av 357 i landet

1.Kvitsøy164,2 %
2.Suldal79 %
3.Bjerkreim62,8 %
17.Stavanger20,1 %
18.Sandnes19,9 %
19.Lund17,9 %
23.Randaberg7,8 %

Total gjeld i % av driftsinntektene

Langsiktig gjeld (inkl. pensjonsforpliktingar) pluss kortsiktig gjeld, målt mot driftsinntektene. Lågare er betre.

9. av 23

i fylket i 2025 · 199,8 %

Fylkessnitt: 208,6 %

Landssnitt: 235,9 %

Nr. 57 av 357 i landet

1.Lund174,9 %
2.Suldal178,8 %
3.Sola182,5 %
8.Stavanger199,7 %
9.Sandnes199,8 %
10.Karmøy202,1 %
23.Tysvær245,2 %

Premieavvik i % av arbeidskapitalen

Pensjonskostnad som er skuva fram i tid og ligg i omløpsmidlane. Målt mot arbeidskapitalen viser det kor stor del av handlingsrommet som eigentleg er utsett pensjonskostnad. Lågare er betre.

15. av 23

i fylket i 2025 · 32,9 %

Fylkessnitt: 29,1 %

Landssnitt: 61 %

Nr. 158 av 346 i landet

1.Utsira2,5 %
2.Kvitsøy4,3 %
3.Gjesdal4,5 %
14.Stavanger32,2 %
15.Sandnes32,9 %
16.Sola33,8 %
23.Randaberg85,6 %

Rangeringa gjeld siste publiserte rekneskapsår og samanliknar balansetala i kommunekassa mot brutto driftsinntekter. Snitta er uvekta gjennomsnitt.

Kjelde: SSB 13545 (balanse) og 12858 (driftsinntekter).

Detaljert økonomidata
ÅrInntekterUtgifterInvesteringarLånGjeldPremieavvik
20206 364 9986 293 0861 423 77813 385 969945 214300 189
20216 963 5846 731 4821 075 16813 640 2091 199 292385 829
20227 606 8877 277 398915 44213 702 3501 193 092463 173
20237 791 6937 765 371994 36414 451 5091 314 244651 491
20248 280 7948 382 8651 132 30515 296 5621 305 929633 074
20259 037 1809 114 6881 210 15016 735 1071 325 102590 915

Helse og omsorg

Fastlegedekning, bemanning i omsorga og utviklinga i folketalet

Fastlegedekning

Kor mange som står på ei fastlegeliste utan fast lege, kor lange listene er og kor mykje ledig kapasitet fastlegane har. Tal for 2025.

Utan fast lege

4,5 %

3 417 innbyggjarar · landet 2,1 %

Innbyggjarar per fastlege

986

Landet 946 · Rogaland 1 042

Fastlegeavtalar

77

4 lister utan fast lege

Reservekapasitet (100 = fullt)

99

1 opne lister · 2,71 konsultasjonar per innbyggjar

Del av innbyggjarane utan fast lege

  • Landet
  • Rogaland
  • Sandnes
2020202120222023202420250 %2 %4 %6 %8 %

Innbyggjarar per fastlege

  • Landet
  • Sandnes
20202021202220232024202503006009001200

Innbyggjarar utan fast lege: nummer 86 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Nesna 56,6 % · best: Unjárga - Nesseby 0 %

Innbyggjarar per fastlege: nummer 63 av 351 kommunar i landet (høgast først). Verst: Grue 1 660 · best: Utsira 170

Reservekapasitet (100 = fullt): nummer 37 av 351 kommunar i landet (lågast først). Verst: Nesna 67 · best: Namsskogan 277

Kjelde: SSB tabell 12005 – fastlegelister og fastlegekonsultasjonar, 2020–2025.

Tenester til barn, unge og eldre

Kor mange plassar og kor store einingar kommunen har, og kor mange brukarar det er per årsverk, målt mot dei som skal bruke tenestene – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Bemanning: kor mange brukarar det er per årsverk

Dei tre tala folk kjenner frå kuttdebatten – barn per vaksen i barnehagen, elevar per lærar og brukarar per årsverk i eldreomsorga – med fylkes- og landssnitt og plassering i fylket.

Barn per årsverk i barnehage

Barn korrigert for alder per årsverk til grunnbemanning, alle barnehagar. Barn under tre år tel som to, slik bemanningsnorma gjer. Norma er maks 6,0.

5,8 barn

2025

Rogaland: 5,7

Landet: 5,7

Nr. 4 av 23 i fylket (høgast: Tysvær 6,0 · lågast: Utsira 1,1) – lågt tal tyder betre bemanning

Barn med plass

4 573

Årsverk til grunnbemanning

1 078,2

Årsverk i alt

1 256,6

Barnehagelærarar av grunnbemanninga

39,5 %

Bemanningsnorm

6,0 barn

Pedagognorm

43 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
Samanslåing 20202020202120222023202420254567Norm 6,0

Elevar per lærarårsverk

Elevar i kommunale grunnskular delt på avtalte lærarårsverk. Den stipla linja viser elevar per årsverk når alle tilsette i grunnskulesektoren er med, og dei lyse linjene viser tala når lange fråvær er trekte frå – gapet er bemanninga som ikkje er på jobb.

9,4 elevar

2025

Rogaland: 9,0

Landet: 8,8

Nr. 7 av 23 i fylket (høgast: Strand 10,6 · lågast: Utsira 4,7) – lågt tal tyder betre bemanning

Elevar

10 606

Lærarårsverk

1 126,0

Lærarårsverk utan lange fråvær

985,9

Årsverk i sektoren

1 733,0

Av dei assistentårsverk

401,9

Elevar per årsverk i sektoren

6,1

  • Kommunen
  • Landet
  • Per lærarårsverk utan lange fråvær
  • Per årsverk i heile sektoren
  • Per årsverk utan lange fråvær
  • Rogaland
Samanslåing 20202020202120222023202420255791112

Brukarar per årsverk i omsorgstenesta

Brukarar av omsorgstenester per årsverk i tenesta, rekna om frå SSB sitt nøkkeltal «årsverk per brukar». Høgt tal tyder fleire brukarar på kvart årsverk.

1,49 brukarar

2025

Rogaland: 1,66

Landet: 1,72

Nr. 13 av 22 i fylket (høgast: Kvitsøy 2,86 · lågast: Tysvær 1,11) – lågt tal tyder betre bemanning

Årsverk per brukar

0,67

Brukarar av heimetenester

2 022

Brukarar av institusjonstenester

477

Årsverk i helse og omsorg

2 131,2

Med helsefagleg utdanning

75,6 %

Innbyggjarar 80+

2 858

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
Samanslåing 20202020202120222023202420251,31,61,82,2

Bryt kommunen barnehagenorma?

Barnehagelova krev maks 6,0 barn per årsverk til grunnbemanning (bemanningsnorma) og minst 43 prosent barnehagelærarar i grunnbemanninga (pedagognorma). Tala gjeld alle barnehagane i kommunen, både kommunale og private.

Bemanningsnorma (maks 6,0 barn per årsverk): innanfor norma alle år frå 2019

Siste år: 5,8 barn per årsverk.

Pedagognorma (minst 43 % barnehagelærarar): brote i 2020 (37,9 %), 2021 (39,3 %), 2022 (38,3 %), 2023 (39,9 %), 2024 (38,9 %), 2025 (39,5 %)

Siste år: 39,5 % barnehagelærarar av grunnbemanninga.

Bemanning over tid: 2020–2025

Kor mange årsverk kommunen har fått eller mista, og om brukartalet gjekk same veg. Grønt er fleire årsverk per brukar, raudt er færre.

SektorÅrsverk 2025Endring i årsverkEndring i brukartalÅrsverk RogalandÅrsverk landet
Barnehage – årsverk til grunnbemanning1 078,2−62,9−5,5 %−281−5,8 %−1,2 %−0,8 %
Grunnskule – lærarårsverk1 126,0+59,9+5,6 %+136+1,3 %+4,7 %−1,7 %
Helse og omsorg – årsverk2 131,2+308,2+16,9 %−143−5,4 %+11,9 %+11,8 %

Barnehage: 62,9 færre årsverk til grunnbemanning (−5,5 %) med færre barn med plass (−5,8 %). Grunnskule: 59,9 fleire lærarårsverk (+5,6 %) med fleire elevar (+1,3 %). Helse og omsorg: 308,2 fleire årsverk (+16,9 %) med færre tenestemottakarar (−5,4 %). Årsverkstala for helse og omsorg er rekna frå KOSTRA sitt tal på årsverk per 10 000 innbyggjarar, så dei er eit nært anslag. Siste år med tal er 2025.

Kuttkalkulator

Kva skjer med barn per vaksen, elevar per lærar og brukarar per årsverk om kommunen tar vekk årsverk? Brukartalet er halde fast, slik eit budsjettkutt verkar på kort sikt.

Barnehage · 1 078 årsverk til grunnbemanning i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

5,8

Etter kutt

5,8

Rogaland

5,7

Norm

6,0

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med barn per årsverk.

Grunnskule · 1 126 lærarårsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

9,4

Etter kutt

9,4

Rogaland

9,0

Landet

8,8

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med elevar per lærarårsverk.

Helse og omsorg · 2 131 årsverk i dag

Kutt: 0 årsverk (0,0 %)

I dag

1,49

Etter kutt

1,49

Rogaland

1,66

Landet

1,72

Dra i linja for å sjå kva eit kutt gjer med brukarar per årsverk.

Kor mange brukar tenestene

Talet på barn, elevar og mottakarar av omsorgstenester i kommunen – nemnaren bak bemanningstala over. Ein person kan ta imot både heimetenester og institusjonstenester, så dei to omsorgsseriane kan overlappe.

  • Barn i barnehage
  • Brukarar av heimetenester
  • Brukarar av institusjonstenester
  • Elevar i kommunal skule
Samanslåing 202020202021202220232024202503 0006 0009 00012 000

Kjelder: SSB 14522 (barn i barnehage), 11971 (elevar i kommunale grunnskular) og 11645 (brukarar av omsorgstenester per 31.12.).

Barnehagedekning

Del av barna 1–5 år som har barnehageplass, uavhengig av om barnehagen er kommunal eller privat.

92,8 %

2025

Rogaland: 94,0

Landet: 94,5

Nr. 14 av 23 i fylket (høgast: Sola 99,7 · lågast: Utsira 66,7)

Barn med plass

4 573

1–2 år

87,9 %

3–5 år

95,9 %

Barn 1–5 år

5 034

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
Samanslåing 202020202021202220232024202588909296

Barn per skule

Elevar i kommunale grunnskular delt på talet på skular. Mange elevar per skule tyder større skular og færre grendeskular.

342,1 elevar

2025

Rogaland: 281,4

Landet: 247,9

Nr. 4 av 23 i fylket (høgast: Randaberg 498,0 · lågast: Utsira 28,0)

Elevar

10 606

Skular

31

Barn 6–15 år

11 631

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
Samanslåing 2020202020212022202320242025242272302346

Sjukeheim og omsorgsbustad per 100 over 80 år

Disponible sjukeheimsplassar pluss bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål, målt mot innbyggjarar 80 år og over.

27,8 plassar

2025

Rogaland: 29,6

Landet: 29,7

Nr. 12 av 23 i fylket (høgast: Lund 48,0 · lågast: Sola 16,7)

Sjukeheimsplassar

475

Omsorgsbustader

320

Innbyggjarar 80+

2 858

Berre sjukeheim per 100

16,6

Berre omsorgsbustad per 100

11,2

Av dei i bustad er 80+

30,9 %

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
Samanslåing 202020202021202220232024202527303337

Kulturskuleplassar per 100 barn 6–18 år

Elevplassar i kommunens kulturskule målt mot talet på barn og unge 6–18 år. Éin elev kan ha fleire plassar.

16,8 plassar

2025

Rogaland: 17,0

Landet: 14,7

Nr. 14 av 23 i fylket (høgast: Utsira 75,0 · lågast: Klepp 11,1)

Elevplassar

2 538

Elevar

1 824

Barn 6–18 år

15 066

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
Samanslåing 202020202021202220232024202513151719

Barnehagen møter barna

Talet på barn 1–5 år i Sandnes fell frå 5 034 i 2025 til 4 878 i 2050 – ei endring på −3,1 %. Held kommunen dei 4 573 barnehageplassane ho har i dag, stig dekninga frå 90,8 til 93,7 plassar per 100 barn. For å halde dagens dekning trengst 4 429 plassar – 144 færre enn i dag.

  • Barn 1–5 år
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205001 5003 0004 5006 00001 5003 0004 5005 718

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og talet på barn med plass kjem frå SSB 14522. Dekninga her er barn med plass delt på innbyggjarar 1–5 år i kommunen, og kan avvike litt frå SSB sitt offisielle dekningstal fordi barn kan ha plass i ein annan kommune.

Skulane møter elevane

Talet på barn 6–15 år i Sandnes fell frå 11 631 i 2025 til 10 350 i 2050 – ei endring på −11,0 %. Med same del av barna i kommunal skule (91,2 %) blir det 9 439 elevar, ned 1 167 frå 10 606 i dag. Held kommunen dei 31 skulane ho har, fell snittet frå 342,1 til 304,5 elevar per skule. For å halde dagens skulestorleik trengst 27,6 skular – 3,4 færre enn i dag.

  • Barn 6–15 år
  • Elevar
  • Elevar per skule
20252030203520402045205003 0006 0009 00012 0000150300445

Den raude stipla linja er dagens snitt på 342,1 elevar per skule. Elevtalet er framskrive ved å halde dagens del av barna i kommunal skule konstant (resten går i private skular eller i ein annan kommune). Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288), og skule- og elevtala kjem frå SSB 11971.

Eldrebølgja møter plassane

Talet på innbyggjarar 80 år og over i Sandnes veks frå 2 858 i 2025 til 7 918 i 2050 – ei endring på 177,0 %. Held kommunen dei 795 sjukeheimsplassane og omsorgsbustadene ho har i dag, fell dekninga frå 27,8 til 10,0 plassar per 100 over 80 år. For å halde dagens dekning trengst 2 201 plassar – 1 406 fleire enn i dag.

  • Innbyggjarar 80+
  • Plassar for same dekning
20252030203520402045205002 0004 0006 0008 00007001 4002 1002 751

Den raude stipla linja er dagens tal på plassar og omsorgsbustader til saman. Framskrivinga er SSB sitt hovudalternativ (tabell 14288). Plassane er haldne konstante med vilje – poenget er å vise gapet som veks dersom kommunen ikkje byggjer ut.

Bemanningstala kjem frå KOSTRA 11981 (årsverk i grunnskulesektoren), 12209 (årsverk per brukar i omsorgstenesta) og 11645 (brukarar av omsorgstenester). «Utan lange fråvær» er avtalte årsverk minus sjukmeldingar og permisjonar over eitt år – differansen er stillingar kommunen har, men som ikkje er på jobb. Snitta for fylket og landet er rekna av summen av elevar og årsverk, så store kommunar veg mest. Kjelder: SSB 13502 , 11971 , 11875 , 14523 , 04469 . Skule- og elevtal gjeld kommunale grunnskular. Befolkningstala er per 1. januar i same år (SSB 07459), og barnehagedekninga kan passere 100 prosent i kommunar som tar imot barn frå nabokommunar. Statistikkbanken har ikkje tal på sjølve omsorgsbustadene, så talet på omsorgsbustader her er bebuarar i bustader kommunen disponerer til pleie- og omsorgsformål (SSB 04469). Dei bur der i alle aldrar – ikkje berre dei eldste – og kortet viser kor stor del av dei som er 80 år og over.

Sysselsette på korttidsopphald i Rogaland
Fylkestal

Lønstakarar som jobbar i Noreg utan å vere registrert busett (korttidsopphald under seks månader, pendlarar frå utlandet m.m.). SSB publiserer desse tala berre per fylke – dei inngår ikkje i kommunens arbeidsplass- og pendlingstal over, som berre omfattar registrert busette.

Ikkje-busette lønstakarar 2025

10 034

i Rogaland, 4. kvartal

Andel av alle sysselsette i fylket

3,9 %

Landet: 3,2 %

Største opphavsland

Polen

5 080 personar (51 %)

Største næring

Utleige av arbeidskraft

3 458 personar

Kva land kjem dei frå? (2025)

01 5003 0004 5006 000PolenAndre nye EU-land (etter2004)Andre EU/EFTA-land (før2004)SverigeLitauenStorbritanniaDanmarkAsiaNoregEuropa utanomEU/EFTA/Storbritannia

Kva næringar jobbar dei i? (2025)

09001 8002 7003 600Utleige av arbeidskraftBergverk og utvinningBygg, anlegg, kraft ogrenovasjonIndustriJordbruk, skogbruk ogfiskeTransport og lagringOvernatting og serveringTeknisk tenesteyting,eigedomVarehandelForretningsmessigtenesteyting

Andel ikkje-busette lønstakarar av alle sysselsette, 2008–2025

  • Rogaland
  • Landet
Samanslåing 2020200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320250 %2 %4 %6 %8 %

Fylkestal finst berre frå året fylket blei oppretta med dagens grenser; landstalet går lenger tilbake.

Kjelder: SSB 11610 (landbakgrunn, sysselsette 20–66 år) og 11612 (næring, 15–74 år), 4. kvartal. «Noreg» = norske statsborgarar/norskfødde som ikkje er registrert busett.

Framskriven befolkningsutvikling

Befolkningsvekst neste 10 år

5,99%

Frå 83 702 til 88 719

2024202520262027202820292030203120322033203420352040204520500k25k50k75k100k

Kjelde: SSB 12882

Barn og unge

Alderssamansetjing, barnehage og skule, og barn i låginntektsfamiliar

Alderssamansetjing: barn og eldre

Kor mange barn og eldre er det per 100 i yrkesaktiv alder, og kor raskt eldest befolkninga?

Barn og eldre per 100 yrkesaktive 2026

Tal på barn/unge (0–19 år) og eldre (67+) per 100 innbyggjarar i yrkesaktiv alder (20–66 år). Høgare tal tyder fleire barn og eldre i forhold til dei yrkesaktive.

Kommunen

63,0

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 42,0 · Eldre 21,0

Rogaland

65,2

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 40,7 · Eldre 24,5

Landet

64,1

per 100 yrkesaktive

Barn/unge 36,1 · Eldre 28,0

Kommunen har 1,1 færre barn og eldre per 100 yrkesaktive enn landet og 2,2 færre enn fylkessnittet.

  • Barn og unge 0–19 år
  • Eldre 67 år og over
KommunenRogalandLandet020406080

Aldring framover: venta gjennomsnittsalder til 2050

Heltrukne linjer er faktisk utvikling, stipla linjer er SSBs hovudalternativ (MMMM) i 2024-framskrivinga.

2030

39,8 år

+1,4 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 63,6

2040

42,2 år

+3,8 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 67,6

2050

44,1 år

+5,7 år frå 2026 · barn og eldre per 100: 77,1

  • Kommunen
  • Fylket
  • Landet
20202026203020352040204520503639424546i dagSamanslåing 2020

Kjelder: SSB 07459 (befolkning etter alder) og 14288 (framskrive folkemengde, hovudalternativet). 105+ blir rekna som 105 år.

Inntektsulikskap og inntektsgrupper 2024

Kor jamt inntekta etter skatt er fordelt mellom hushalda i Sandnes, og kor mange hushald som ligg i kvar inntektsgruppe i landet.

Gini-koeffisient

0,236

2013: 0,251

Fylke og land

0,249

Landet: 0,248

P90/P10

2,700

Landet: 2,800

Barn i vedvarande låginntekt

7,7 %

1 342 barn · landet 10,2 %

Låg- og høginntektshushald

25,3 %

i dei tre lågaste gruppene · 36,3 % i dei tre høgaste

Gini-koeffisienten måler kor skeivt inntekta er fordelt: 0 tyder at alle hushald har like mykje å leve av etter skatt, 1 at eitt hushald har all inntekta. Norske kommunar ligg typisk mellom 0,20 og 0,30 – og eit lågare tal enn landet tyder at skilnadene i kommunen er mindre enn elles i landet.

P90/P10 viser kor mange gonger meir hushaldet på 90. persentil har enn hushaldet på 10. persentil. Begge måla byggjer på inntekt etter skatt per forbrukseining, så store hushald blir samanliknbare med små.

Gini-koeffisient over tid – mot fylkes- og landssnitt

Fylkeslinja har brot i 2020–2023 fordi kommunen då høyrde til eit anna fylke etter regionreforma.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landet
Samanslåing 20202013201420152016201720182019202020212022202320240,2250,240,2550,270,285

Inntektsgrupper 2024 – kor mange prosent av hushalda som ligg i kvar tidels-gruppe i landet

Gruppe 1 er dei 10 % av hushalda i landet med lågast inntekt etter skatt, gruppe 10 dei 10 % med høgast. Den stipla linja på 10 % er ei heilt gjennomsnittleg kommune.

12345678910Inntektsgruppe (1 = lågast)0 %4 %8 %12 %16 %10 % = landssnitt
InntektsgruppeInntekt etter skatt (heile landet)Andel av hushaldaMot landet
Gruppe 1 (lågast)0 kr – 294 900 kr8,2 %−1,8 pp
Gruppe 2294 900 kr – 372 000 kr8,1 %−1,9 pp
Gruppe 3372 000 kr – 462 600 kr9,0 %−1,0 pp
Gruppe 4462 600 kr – 564 300 kr9,6 %−0,4 pp
Gruppe 5564 300 kr – 676 100 kr9,3 %−0,7 pp
Gruppe 6676 100 kr – 811 000 kr9,4 %−0,6 pp
Gruppe 7811 000 kr – 971 900 kr10,1 %+0,1 pp
Gruppe 8971 900 kr – 1 156 100 kr11,3 %+1,3 pp
Gruppe 91 156 100 kr – 1 434 000 kr11,8 %+1,8 pp
Gruppe 10 (høgast)over 1 434 000 kr13,2 %+3,2 pp

Barn i hushald med vedvarande låginntekt – 2011-2013 til 2022-2024

Andel barn 0–17 år som bur i hushald med inntekt under 60 % av medianen i heile treårsperioden. Dette er det vanlegaste målet på barnefattigdom.

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landet
2011-20132012-20142013-20152014-20162015-20172016-20182017-20192018-20202019-20212020-20222021-20232022-20240 %3 %6 %9 %12 %

Barnefattigdom i Rogaland 2022-2024

Flest: Haugesund (10,7 %) · Færrast: Bjerkreim (5,9 %) · Sandnes er nr. 12 av 20 (fylkessnitt 8,2 % · 8 058 barn i heile fylket)

1.Haugesund10,7 %
2.Sauda10,0 %
3.Sokndal9,9 %
4.Strand9,6 %
5.Hå9,3 %
6.Vindafjord9,2 %
7.Stavanger8,7 %
8.Klepp8,6 %
9.Hjelmeland8,5 %
10.Eigersund8,1 %
11.Lund7,9 %
12.Sandnes7,7 %
13.Karmøy7,6 %
14.Randaberg7,5 %
15.Tysvær7,5 %
16.Suldal7,4 %
17.Time7,1 %
18.Gjesdal6,9 %
19.Sola6,3 %
20.Bjerkreim5,9 %

Sortert frå flest til færrast barn i hushald med vedvarande låginntekt.

Barnefattigdom mot pengebruk på barn og unge 2025

Kvart punkt er ein kommune i Rogaland: barnefattigdom 2022-2024 vassrett, og netto driftsutgifter til barnehage, grunnskule og barnevern per innbyggjar loddrett. I fylket brukar kommunane med mest barnefattigdom minst på barn og unge (samanheng −0,320).

Sandnes brukar

36 762 kr

per innbyggjar på barn og unge

Fylkessnitt

39 725 kr

barnefattigdom 8,2 %

Brukar mest

Hjelmeland

55 012 kr · 8,5 % fattigdom

Brukar minst

Haugesund

31 547 kr · 10,7 % fattigdom

4,9 %6,9 %8,9 %10,9 %11,7 %Barn i vedvarande låginntekt29 54736 54743 54750 54757 012
KommuneBarnefattigdomBarnehageGrunnskuleBarnevernSum per innbyggjar
Haugesund10,7 %11 096 kr16 729 kr3 722 kr31 547 kr
Sauda10,0 %12 324 kr22 133 kr2 279 kr36 736 kr
Sokndal9,9 %13 527 kr22 373 kr3 437 kr39 337 kr
Strand9,6 %13 692 kr20 237 kr4 187 kr38 116 kr
Hå9,3 %14 676 kr21 105 kr3 306 kr39 087 kr
Vindafjord9,2 %12 489 kr23 318 kr3 875 kr39 682 kr
Stavanger8,7 %12 722 kr18 432 kr3 396 kr34 550 kr
Klepp8,6 %13 531 kr21 195 kr2 389 kr37 115 kr
Hjelmeland8,5 %16 797 kr32 971 kr5 244 kr55 012 kr
Eigersund8,1 %12 206 kr20 478 kr3 564 kr36 248 kr
Lund7,9 %13 940 kr25 015 kr3 814 kr42 769 kr
Sandnes7,7 %13 756 kr20 462 kr2 544 kr36 762 kr
Karmøy7,6 %13 075 kr19 333 kr3 310 kr35 718 kr
Randaberg7,5 %13 334 kr20 850 kr4 308 kr38 492 kr
Tysvær7,5 %15 063 kr26 243 kr2 828 kr44 134 kr
Suldal7,4 %16 530 kr29 055 kr2 978 kr48 563 kr
Time7,1 %13 003 kr19 802 kr3 191 kr35 996 kr
Gjesdal6,9 %14 937 kr22 368 kr3 825 kr41 130 kr
Sola6,3 %15 048 kr20 635 kr2 291 kr37 974 kr
Bjerkreim5,9 %12 401 kr30 183 kr2 951 kr45 535 kr

Per innbyggjar er netto driftsutgifter delt på heile folketalet (KOSTRA-tabell 12362) – nyttig for å sjå kor stor del av kommunekassa som går til barn og unge.

Inntektsfordeling i Rogaland 2024

Jamnast: Sauda (0,205) · Skeivast: Stavanger (0,281) · Sandnes er nr. 15 av 23 (fylkessnitt 0,230)

1.Sauda0,205
2.Gjesdal0,207
3.Sokndal0,208
4.Karmøy0,210
5.Strand0,215
6.Bokn0,215
7.Eigersund0,216
8.Suldal0,218
9.Tysvær0,218
10.Bjerkreim0,227
11.Klepp0,227
12.Time0,228
13.Lund0,230
14.Hå0,230
15.Sandnes0,236
16.Kvitsøy0,240
17.Utsira0,241
18.Vindafjord0,243
19.Haugesund0,247
20.Hjelmeland0,248
21.Randaberg0,249
22.Sola0,255
23.Stavanger0,281

Sortert frå jamnast (lågast Gini) til skeivast fordeling.

Inntektsgruppene over tid 2015–2024

Dei lågaste tre gruppene har vakse 1,5 prosentpoeng sidan 2015, mens dei høgaste tre har krympa 2,1 prosentpoeng.

  • Lågaste tre grupper
  • Midtre fire grupper
  • Høgaste tre grupper
Samanslåing 202020152016201720182019202020212022202320240 %10 %20 %30 %40 %

Kvar ligg Sandnes i heile landet?

Plasseringa blant alle kommunane med tal, ikkje berre i eige fylke. Nr. 1 har høgast verdi. På barnefattigdom er Sandnes blant dei 81 % av kommunane med mest barnefattigdom (medianen i landet er 10,1 %).

Barnefattigdom 2022-2024

278. av 344

7,7 % · av barna 0–17 år

Brukt per barn 2025

326. av 344

158 887 kr · barnehage, skule og barnevern

Brukt per innbyggjar 2025

155. av 344

36 762 kr · på barn og unge

Gini 2024

76. av 358

0,236 · nr. 1 = mest ulikt

Mest barnefattigdom i landet

1.Våler (Innlandet)28,7 %
2.Solund23,5 %
3.Rendalen23,1 %
4.Gamvik23,1 %
5.Nore og Uvdal22,9 %
6.Meråker21,6 %
7.Loabák - Lavangen20,5 %
8.Beiarn20,3 %
9.Værøy20,0 %
10.Grue19,8 %

Minst barnefattigdom i landet

344.Årdal3,8 %
343.Sirdal4,9 %
342.Hole4,9 %
341.Masfjorden4,9 %
340.Samnanger5,1 %
339.Selbu5,3 %
338.Dielddanuorri - Tjeldsund5,4 %
337.Snåase - Snåsa5,6 %
336.Frøya5,6 %
335.Stranda5,6 %

Sandnes: nr. 278 av 344 med 7,7 % – landssnittet er 10,8 %

Kjelder: SSB 09114 (Gini og P90/P10) og 12558 (inntektsgrupper) og 12944 (barn i vedvarande låginntekt), KOSTRA 12362 (netto driftsutgifter) og 07459 (talet på barn 0–17 år). Tala gjeld hushald og inntekt etter skatt; studenthushald er haldne utanom i SSB sine ulikskapsmål.

Folk og arbeidsliv

Befolkning og inntekt, sysselsetjing, ytingar, pendling og næringar

Befolkning

Kjønnsfordeling

50,8%
49,2%
Menn: 42 531Kvinner: 41 171

Aldersfordeling

0-5 år
7,3%
6-12 år
9,6%
13-15 år
4,2%
16-19 år
5,1%
20-44 år
34,9%
45-66 år
26,5%
67-79 år
9,2%
80+ år
3,3%

Totalt: 83 702 innbyggjarar

Gjennomsnittsalder 2026

Kommunen

38,4 år

median 38 år

Rogaland

39,6 år

median 39 år

Landet

41,3 år

median 41 år

Innbyggjarane er i snitt 1,2 år yngre enn fylket og 2,9 år yngre enn landet.

Sjå barn og eldre per 100 yrkesaktive og aldring framover

Berekna frå ettårig aldersfordeling per 1. januar (105+ blir rekna som 105 år).

Kjelde: SSB 07459

Inntekt 2024

Median bruttoinntekt

560 200

kr per person 17 år og eldre

Median samla inntekt per hushald

976 700 kr

Etter skatt: 756 600 kr

Gjennomsnittleg hushaldsstorleik

2,29 personar

(36 506 hushald)

Kjelde: SSB 05854 / 06944

Arbeid, arbeidsløyse og ytingar 2025

Busette 20–66 år etter prioritert arbeidsstyrkestatus, og stillingsprosent blant sysselsette 15–74 år (bustad)

Arbeidsstyrkestatus, andel av busette 20–66 år

  • Sysselsette (i arbeid)
  • Registrerte arbeidslause
  • På arbeidsmarkedstiltak
  • Under utdanning
  • Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd
  • AFP / alderspensjon
  • Andre utanfor arbeidsstyrken
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt RogalandLandet

78,5 % i arbeid

1,6 % registrerte arbeidslause · 9,1 % på AAP/uføretrygd · landet 76,7 % i arbeid

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
Sysselsette (i arbeid)78,5 %78,3 %76,7 %+0,2
Registrerte arbeidslause1,6 %1,3 %1,4 %+0,3
På arbeidsmarkedstiltak1,2 %1,3 %1,3 %−0,1
Under utdanning2,7 %2,8 %3,1 %−0,1
Arbeidsavklaringspengar / uføretrygd9,1 %9,2 %10,3 %−0,1
AFP / alderspensjon1,3 %1,4 %1,3 %−0,1
Andre utanfor arbeidsstyrken5,6 %5,6 %5,8 %0,0

Andel i arbeid over tid (%)

  • Kommunen
  • Landet
  • Snitt Rogaland
2018201920202021202220232024202575,6 %76,5 %77,4 %78,3 %79,2 %Samanslåing 2020

Stillingsprosent blant sysselsette (andel)

  • 100 % (heiltid)
  • 80–99 %
  • 60–79 %
  • 40–59 %
  • 20–39 %
  • 0–19 %
0 %25 %50 %75 %100 %KommunenSnitt RogalandLandet

74,2 % jobbar 100 % eller meir

Landet 72,1 % · Rogaland 73,1 %

KommuneFylkeLandetAvvik fylke
100 % (heiltid)74,2 %73,1 %72,1 %+1,1
80–99 %4,9 %5,3 %5,4 %−0,4
60–79 %4,2 %4,2 %4,2 %0,0
40–59 %5,1 %5,5 %6,0 %−0,4
20–39 %5,3 %5,5 %5,7 %−0,2
0–19 %6,3 %6,5 %6,6 %−0,2

Kjelder: SSB 13563 (prioritert arbeidsstyrkestatus, 4. kvartal) og 12540 (sysselsette etter avtalt stillingsprosent). «Prioritert status» tyder at kvar person blir rekna i éin kategori: arbeid går føre utdanning, som går føre ytingar.

Arbeidsplassar, pendling og næringar 2025

Sysselsette 15–74 år, 4. kvartal. Kor jobbar dei som bur her, og kven jobbar i kommunen?

Arbeidsplassar i kommunen

42 157

personar som jobbar her (arbeidsstad)

Sysselsette som bur her

44 872

personar 15–74 år (bustad)

Arbeidsplassdekning

93,9 %

arbeidsplassar per 100 sysselsette busette

Fylke: 91,5 % · Landet: 87,8 %

Bur og jobbar i kommunen

19 882

44,3 % av dei sysselsette som bur her

Pendlar ut

24 990

personar · 55,7 % av dei sysselsette som bur her

Fylke: 44,8 % · Landet: 36,7 %

Pendlar inn

22 275

personar · 52,8 % av arbeidsplassane i kommunen

Fylke: 37,5 % · Landet: 27,9 %

Netto pendling

−2 715

fleire pendlar ut enn inn

Kommunen mot fylkes- og landssnittet

  • Kommunen
  • Fylkessnitt (Rogaland)
  • Landssnitt
Pendlar ut (% av sysselsette busette)Pendlar inn (% av arbeidsplassane)Arbeidsplassdekning (%)0 %25 %50 %75 %100 %

Snitta er uvekta gjennomsnitt av kommunane sine andelar (23 kommunar i fylket, 357 kommunar i landet), 2025.

Pendling over tid 2020–2025

Utpendlinga har auka frå 21 524 til 24 990 personar (53,4 % → 55,7 % av dei sysselsette som bur her). Innpendlinga har auka med 1 895 personar i same periode.

  • Pendlar ut
  • Pendlar inn
  • Utpendlingsandel
20202021202220232024202519 00021 00023 00025 00026 00049 %52 %55 %58 %60 %Samanslåing 2020

Kor pendlar innbyggjarane til? (24 990 utpendlarar)

  • Stavanger12 670 (50,7 %)
  • Sola5 038 (20,2 %)
  • Klepp1 655 (6,6 %)
  • Gjesdal995 (4,0 %)
  • Time955 (3,8 %)
  • Oslo - Oslove798 (3,2 %)

Kor kjem innpendlarane frå? (22 275 innpendlarar)

  • Stavanger8 417 (37,8 %)
  • Sola2 283 (10,2 %)
  • Klepp1 956 (8,8 %)
  • Time1 525 (6,8 %)
  • Gjesdal1 432 (6,4 %)
  • Hå757 (3,4 %)

Næringar 2025: arbeidsplassar i kommunen mot busette sysselsette

  • Arbeidsplassar i kommunen
  • Busette sysselsette
02 5005 0007 50010 000Helse- og sosialtenesterVarehandelBergverk og utvinningBygg og anleggTeknisk tenesteyting, eigedomUndervisningForretningsmessig tenesteytingIndustriOvernatting og serveringTransport og lagringOffentleg administrasjon ogforsvarInformasjon og kommunikasjonPersonleg tenesteytingElektrisitet, vatn og renovasjonJordbruk, skogbruk og fiskeFinans og forsikring

Størst næring etter arbeidsstad: Helse- og sosialtenester (6 825 arbeidsplassar).

Næringsutvikling 2020–2025: kva næringar veks og krympar?

Arbeidsplassar i kommunen (etter arbeidsstad). Totalt +3 017 arbeidsplassar (+7,7 %) sidan 2020.

Næring20202025Endring%
Helse- og sosialtenester6 3036 825+522+8,3 %
Teknisk tenesteyting, eigedom2 3772 841+464+19,5 %
Informasjon og kommunikasjon1 3431 749+406+30,2 %
Forretningsmessig tenesteyting1 9102 247+337+17,6 %
Overnatting og servering1 5691 840+271+17,3 %
Offentleg administrasjon og forsvar1 5651 761+196+12,5 %
Varehandel6 1446 315+171+2,8 %
Personleg tenesteyting1 3181 486+168+12,7 %
Bygg og anlegg3 4553 596+141+4,1 %
Industri1 9152 044+129+6,7 %
Elektrisitet, vatn og renovasjon621736+115+18,5 %
Bergverk og utvinning5 0405 146+106+2,1 %
Transport og lagring1 7091 769+60+3,5 %
Finans og forsikring310335+25+8,1 %
Jordbruk, skogbruk og fiske584553−31−5,3 %
Undervisning2 7672 704−63−2,3 %

Dei seks største næringane, arbeidsplassar per år

  • Helse- og sosialtenester
  • Varehandel
  • Bergverk og utvinning
  • Bygg og anlegg
  • Teknisk tenesteyting, eigedom
  • Undervisning
20202021202220232024202502 0004 0006 0008 000Samanslåing 2020

Kjelder: SSB 03321 (pendlingsstraumar) og 12539 (sysselsette etter næring, bustad og arbeidsstad).

Bustad og hushaldsøkonomi

Hushaldsøkonomi, livsopphald, bustadprisar, leige og kommunale gebyr

Inntekta til hushalda 2024

Median inntekt per hushaldstype – samla inntekt og inntekt etter skatt (kr)

HushaldstypeTalSamla inntektEtter skattEtter skatt – RogalandEtter skatt – landetAvvik frå landet
Alle hushald36 506976 700 kr756 600 kr739 600 kr676 100 kr+11,9 %
Einebuande13 731532 400 kr417 000 kr413 200 kr397 500 kr+4,9 %
Par utan barn8 1101 199 800 kr921 400 kr896 600 kr860 000 kr+7,1 %
Par med barn 0-17 år8 7531 531 100 kr1 156 300 kr1 178 000 kr1 141 700 kr+1,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år1 754735 300 kr591 000 kr582 200 kr568 200 kr+4,0 %

Median inntekt etter skatt per hushaldstype (kr)

  • Alle hushald
  • Einebuande
  • Par utan barn
  • Par med barn 0-17 år
  • Ensleg mor/far med barn 0-17 år
202020212022202320240k300k600k900k1200kSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 06944 – Inntekt for hushald, etter hushaldstype. Studenthushald er ikkje inkludert.

Gjeld og formue 2024

Skattepliktig gjeld, bruttoformue og bankinnskot – busette 17 år og eldre (kr)

Per person 17 år og eldre

Gjeld, gjennomsnitt

1 021 900 kr

Landet: 1 000 800 kr (+2,1 %)

Gjeld, median

479 100 kr

Landet: 415 800 kr (+15,2 %)

Bruttoformue, gjennomsnitt

1 670 700 kr

Landet: 1 792 100 kr (−6,8 %)

Bankinnskot, gjennomsnitt

369 500 kr

Landet: 378 800 kr (−2,5 %)

Gjeldsgrad (gjeld / bruttoinntekt): 1,56 – landet 1,61

Per hushald
Estimat

Gjeld per hushald

1 818 982 kr

Bruttoformue per hushald

2 973 846 kr

Bankinnskot per hushald

657 710 kr

Bruttoinntekt per hushald

1 163 764 kr

1,78 personar 17+ per hushald

Anslag: gjennomsnitt per person 17 år+ (SSB 05854) multiplisert med berekna tal på personar 17 år+ per hushald (1,78 for kommunen). SSB publiserer ikkje gjeld og formue per hushald på kommunenivå.

Utvikling per person – kommunen mot landet (kr)

  • Gjeld (snitt)
  • Bruttoformue (snitt)
  • Gjeld – landet
  • Bruttoformue – landet
202020212022202320240,0M0,5M0,9M1,4M1,8MSamanslåing 2020

Kjelde:SSB 05854 – Skattepliktig formue er likningsverdiar (bustad blir verdsett lågare enn marknadsverdi). Median vs. gjennomsnitt gir eit bilete av skeivfordeling.

Livsopphald og sosialhjelp 2025

Kva kommunen faktisk betaler ut i sosialhjelp per månad, målt mot SIFOs referansebudsjett for ein einsleg vaksen og den statlege rettleiande satsen for livsopphald.

Utbetalt per stønadsmånad

14 240 kr

Rogaland 13 544 kr · Landet 12 828 kr

315 av 355 kommunar betaler ut mindre per månad (lågast: Vevelstad 5 333 kr)

Mot SIFOs referansebudsjett (12 909 kr/md)

+1 331 kr

Utbetalinga er 110,3 % av referansebudsjettet

Mot statleg rettleiande sats (8 300 kr/md)

+5 940 kr

171,6 % av den statlege satsen

Utbetalt per stønadsmånad mot SIFO og statleg sats

  • Kommunen
  • Landet
  • Rogaland
202220232024202504 0008 00012 00016 000SIFO 12 909Statleg sats 8 300

Sosialhjelpstilfelle

2 919

Del av befolkninga

3,4 %

Barn i familiar med sosialhjelp

1 042

Gjennomsnittleg stønadstid

6,4 md

Med sosialhjelp 6 md eller meir

1 511

Stønadstid når sosialhjelp er hovudinntekt

8,3 md

Samla stønadssum

266 608 tusen kr

Fekk økonomisk rådgjeving

881

Utbetalingstala er gjennomsnittleg utbetalt sosialhjelp per stønadsmånad frå SSB 13995 og 14019 . Utbetalinga dekkjer både livsopphald og husleige, straum og andre utgifter, mens SIFO-budsjettet (SIFO/OsloMet referansebudsjett 2026) og den statlege satsen (Rundskriv A-1/2025, gjeldande frå 1.1.2026) berre dekkjer dagleg livsopphald – så samanlikninga viser nivået, ikkje heile biletet. Kor mange som lever under SIFO-budsjettet finst ikkje som offisiell statistikk per kommune; tala over er dei næraste som finst. Snittet for Rogaland og landet er vekta med talet på sosialhjelpstilfelle.

Er det dyrt å bu her? Levekostnader mot landet

Sentrale kostnader for innbyggjarane i kommunen samanlikna med gjennomsnittet for Noreg

Levekostnadsindeks (landet = 100)

93,0

Billegare enn landsgjennomsnittet

Enkel indikator: gjennomsnittleg prosentavvik frå landet på tvers av postane over (landet = 100). Postane er ikkje vekta etter faktisk forbruk.

−40 %−20 %0 %+20 %+40 %BokostnadBustadprisLeigeGebyrBarnehage
KostnadKommunenLandetAvvik
Bokostnad, eid einebustad (inkl. eigedomsskatt, avgifter, rente, energi)

2025 · Huseiernes bokostnadsindeks

216 524 kr/år174 537 kr/år+24,1 % dyrare
Bustadpris, alle bustadtypar

2026 K3 · SSB 14310

50 064 kr/m²55 627 kr/m²−10,0 % billigere
Leige, toromsbustad
Estimat

2025 · SSB 09895

9 880 kr/mnd11 790 kr/mnd−16,2 % billigere
Kommunale gebyr (vatn, avløp, avfall, feiing)

2026 · SSB 12842

11 033 kr/år18 029 kr/år−38,8 % billigere
Barnehage, månadleg foreldrebetaling (alt inkludert)

2026 · SSB 11573

1 507 kr/mnd1 425 kr/mnd+5,8 % dyrare

Landet = SSB-aggregat der det finst, elles gjennomsnitt av alle kommunar (bokostnad). Leige gjeld kommunens prissone i leigemarknadsundersøkinga.

Bustad og bokostnader

Kva kostar det å eige og leige bustad i kommunen? Klikk på eit tal for å gå til modulen.

Andel av median hushaldsinntekt: eige 28,6 % · leige 2-roms 15,7 %

Median inntekt etter skatt per hushald 2024: 756 600 kr

Bokostnad 2025

Huseiernes bokostnadsindeks – årlege kostnader for ein standard einebustad på 120 m² (kr)

Bokostnad per år

216 524 kr

+7,9 % frå 2024 (200 719 kr)

Snitt Rogaland

190 431 kr

Landet (357 kommunar)

174 537 kr

  • Rentekostnader120 931 kr
  • Vedlikehold42 421 kr
  • Energi28 564 kr
  • Kommunale avgifter13 994 kr
  • Forsikring10 613 kr
  • EigedomsskattIngen

Kommunen mot fylke og landet (kr per år)

  • Kommune
  • Landet
  • Snitt Rogaland
0k55k110k165k220kTotaltRentekostnaderVedlikeholdEnergiKommunale avgifterForsikringEigedomsskatt

Kor stor del av inntekten går til å bu?

Kommunen – bokostnad delt på median hushaldsinntekt

28,6 %

216 524 kr av 756 600 kr (median inntekt etter skatt per hushald 2024)

Å leige ein toromsbustad (prissone anslått)

15,7 %

118 560 kr i årleg leige delt på median inntekt etter skatt per hushald 2024 (SSB leigemarknadsundersøkinga)

Landet 2025 (Huseierne)

32,5 %

Gjennomsnittleg andel av inntekta til hushaldet brukt på bokostnader

Andel av inntekt etter skatt per hushaldstype

HushaldstypeMedian inntekt etter skattEige (bokostnad)Leige 2-roms
Alle hushald756 600 kr28,6 %15,7 %
Einebuande417 000 kr51,9 %28,4 %
Par utan barn921 400 kr23,5 %12,9 %
Par med barn 0-17 år1 156 300 kr18,7 %10,3 %
Ensleg mor/far med barn 0-17 år591 000 kr36,6 %20,1 %

Raudt = over 40 % av inntekten. Kjelde: SSB 06944 (median inntekt etter skatt per hushaldstype).

Bokostnader som andel av inntekt, heile landet (%)

  • Landet
  • Prognose
2010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025202620280 %9 %18 %27 %36 %Kommunen 28,6 %Samanslåing 2020

Kjelde: Huseiernes bokostnadsindeks (Samfunnsøkonomisk analyse). Andel for kommunen er berekna av oss med SSB-inntektsdata og er ikkje direkte samanliknbar med Huseiernes landstal.

Bustadprisar – omsatte bustader

Gjennomsnittleg kvadratmeterpris (kr) og tal på omsetningar per bustadtype, per kvartal

Alle bustadtypar 2026 K3

50 064 kr/m²

381 salg
Landet: 55 627

Einebustader 2026 K3

37 998 kr/m²

118 salg
Landet: 29 924

Småhus 2026 K3

46 224 kr/m²

79 salg
Landet: 41 812

Blokkleilegheiter 2026 K3

59 451 kr/m²

184 salg
Landet: 71 644

Totalt 381 bustadomsetningar i 2026 K3.

  • Alle bustadtypar
  • Alle bustadtypar – landet
  • Blokkleilegheiter
  • Blokkleilegheiter – landet
  • Einebustader
  • Einebustader – landet
  • Småhus
  • Småhus – landet
2025 K12025 K22025 K32025 K42026 K12026 K22026 K30k20k40k60k80k
Kvadratmeterpris 2026 K3KommunenSnitt RogalandLandet
Alle bustadtypar50 06446 87155 627
Einebustader37 99833 34129 924
Småhus46 22442 75541 812
Blokkleilegheiter59 45158 49371 644

Kjelde: SSB 14310 . Kvartalstal. Stipla linjer viser landet. Kommunar med få omsetningar kan ha store svingingar frå kvartal til kvartal.

Leigekostnader for toromsbustad
Estimat

SSBs leigemarknadsundersøking blir publisert per prissone, ikkje per kommune. Tala under gjeld prissonen kommunen er plassert i.

Gjennomsnittleg månadsleige 2025, 2 rom

9 880 kr

2 500 kr per m² per år

+3,8 % frå 2024

Prissone: Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Estimat
  • Heile landet
  • Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
201220132014201520162017201820192020202120222023202420254k6k8k10k12kSamanslåing 2020

Predikert månadsleige 2025 etter storleik (kr)

Prissone2 rom, 30 m²2 rom, 40 m²2 rom, 50 m²2 rom, 60 m²2 rom, 70 m²
Tettstader med 20 000 innbyggjarar eller fleire
Estimat
9 30010 00010 60011 10011 600

Prissonen er anslått ut frå kommunens folketal; SSB brukar storleiken på tettstaden bustaden ligg i.

Folketal brukt i anslaget: 85 069.

Kjelde: SSB 09895 (gjennomsnittleg leige) og SSB 09897 (predikert leige). Leigemarknadsundersøkinga til SSB.

Kommunale gebyr for bustad

Årsgebyr for vatn, avløp, avfall og feiing – standardbustad, ekskl. mva (kr). Stipla linjer viser fylkes- og landssnitt.

Sum årsgebyr 2026

11 033 kr

−4,8 % frå 2025

Snitt Rogaland 2026

15 578 kr

Kommunen ligger 29,2 % under

Landet 2026

18 029 kr

Kommunen ligger 38,8 % under

  • Avfall
  • Avløp
  • Feiing og tilsyn
  • Sum årsgebyr
  • Sum – Landet
  • Sum – Snitt Rogaland
  • Vassforsyning
2021202220232024202520260k5k10k15k20k
Gebyr (kr)202120222023202420252026
Vassforsyning1 8241 7642 0462 8423 1923 151
Avløp2 9042 7723 4444 0694 0963 920
Avfall3 3913 2643 3863 7863 7863 652
Feiing og tilsyn330360368516516310
Sum årsgebyr8 4498 1609 24411 21311 59011 033
Septiktømming (årsgebyr)1 5521 3401 4071 7713 2571 917
Målarleige175179188254264273
Vatn per m³9812,212,918,217,8
Avløp per m³161519,318,725,123,3
Tilknytningsgebyr vatn (låg)3 0003 0003 180323335
Tilknytningsgebyr vatn (høg)33 60033 60016 800889295
Tilknytningsgebyr avløp (låg)3 0003 0003 180323335
Tilknytningsgebyr avløp (høg)33 60033 60016 800889295

Kjelde: SSB 12842

Artiklar og lenkjer

Ingen artiklar eller lenkjer enno